4.50 ik Pand Brill kan als woonruimte dienen een mooi duo Maatregelen gewenst deel Morsweg Onderzoek kraakpand wijst uit: Verbetering mogelijk bij beenmergtransplantatie Een overheerlijke sylvesterstol Meer witte woningen in Stevenshof JUBILARIS ONDERSCHEIDEN Dievegges gepakt VRIJDAG 13 DECEMBER 1985 LEIDEN Enquête: meningen botsen over stuk Rijnzichtbrug-Lage Morsweg LEIDEN Maatregelen tegen het drukke autoverkeer op het stuk Morsweg tussen de Lage Morsweg en de Dr. Lelylaan ('Morsweg III' in het ambtenarenjargon) zijn hoog nodig. Tweederde van 247 geën- queteerde bewoners van de Mors weg en de Lage Morsweg is van mening dat verkeerslichten op het kruispunt Morsweg/Lelylaan een uitkomst bieden. Wat de Morsweg tussen de Rijnzichtbrug en de La ge Morsweg ('Morsweg II') betreft zijn 116 deelnemers aan de enquête voor minder autoverkeer. Daaren tegen zijn er 102 tevreden met de huidige situatie. De Leidse verkeersader, waar de afgelopen maanden een re cord aan enquêtes is gehouden, is de afgelopen weken opnieuw on derwerp geweest van een opinie onderzoek, dit maal één door de LEIDEN - Uit een onderzoek van de Technisch Bewoners Adviseurs (TBA's) blijkt dat het gekraakte voormalige pand van de uitgeverij Brill aan de Oude Rijn in bouwtech nisch en financieel opzicht geschikt te maken is voor groepsbewoning, oefenruimte voor culturele activiteiten en de vestiging van kleinschalige bedrijven. Om een dergelijke plan te realise ren is het het beste dat het pand Brill wordt aangekocht door een woningbouwvereniging of een an dere erkende stichting, zoals de Stichting Huisvesting Werkende Jongeren. De stichting van bewo ners van Brill (de huidige krakers) zou het pand in dat geval van de Erkenning woningbouwvereniging willen hu ren. De krakers denken te voldoen aan de toewijzingsnormen die de gemeente hanteert voor groepsbe woning. - aan een derde verkocht zal wor den. Dat gaf de krakers voldoende tijd het zogenaamde 'haalbaar heidsonderzoek' naar de aankoop- en restauratiemogelijkheden van het pand af te wachten. Half november besloten de kra kers van Brill, na een heleboel juri dische touwtrekkerij met de eige nares van het pand (de universiteit) af te zien van alle gerechtelijke en beroepsprocedures. In ruil voor deze tegemoetkoming kregen zij van de universiteit de toezegging dat het pand niet voor 15 december Dit onderzoek heeft thans aange toond dat er drie mogelijkheden zijn om een verbouwplan te reali seren. Naast de mogelijkheid van aankoop door een woningbouw vereniging of stichting zou het ook kunnen dat de stichting van de be- wonersgroep de status van 'erken de stichting' krijgt zodat zij voor de subsidies in aanmerking komt die nodig zijn om in het pand betaalba re woonruimtes te realiseren. De derde mogelijkheid is aankoop van het pand door de huidige stichting van bewoners bouwd zou kunnen worden met een subsidie uit het stadsvernieu wingsfonds van de gemeente. De krakers zeggen bereid te zijn een deel van de werkzaamheden zelf uit te voeren. De gemeente zou hebben toege zegd in principe aan elk van de aangedragen oplossingen te willen meewerken. Wethouder Peters verklaarde vorige maand nog, na de voltooiing van de restauratie van het Koetshuis aan de Lange- brug, dat de gemeente wil voort gaan op de weg om grote monu mentale panden geschikt te maken voor bewoning. Op basis van een gesprek dat de krakers deze week met de gemeente hebben gevoerd heeft men de conclusie getrokken dat het meest wenselijk is met een woningbouwvereniging of erken de stichting in zee te gaan. Het voormalige gebouw van Brill aan de Oude Rijn. (foto wim Dijkman) Verlening De krakers willen op korte ter mijn contact opnemen met wo ningbouwverenigingen, het over leg met de gemeente voortzetten en proberen een afspraak te maken met de universiteit over een ver lenging van de optie op het pand. In 1987 zou begonnen kunnen wor den met de verbouwing van Brill. Volgens de krakers ligt het be lang van dit project niet alleen in het scheppen van betaalbare wo ningen. Met hun plannen, waarin ook ruimte voor culturele activitei ten en voor vier bedrijfjes is opge nomen, hopen ze aan te tonen dat alternatieve vormen van wonen mogelijk zijn. In andere steden zouden vergelijkbare projecten zijn gerealiseerd. De knelpunten die deze projecten ondervonden zijn, volgens de krakers, eerder ge legen in de regelgeving dan in de haalbaarheid van plannen. gemeente georganiseerd. Wat het vraagstuk van de Morsweg III be treft is de uitslag eenduidig. Het getouwtrek om de Morsweg II is door de enquête echter gewoon in een volgende fase beland. In totaal 700 formulieren werden verspreid. Daarvan kwamen er 246 (35 procent) terug. Een totaal van 116 ondervraagden stemde voor maatregelen op de Morsweg II, 102 tegen. Afsluiting aan één van beide kanten wil 22 procent van alle deel nemers aan de enquête, 15 procent wil verkeerssluisjes en 18,5 pro cent wil eenrichtingsverkeer, naar één van beide kanten. Bewoners van de Morsweg II willen in een krappe meerderheid maatregelen tegen de verkeers drukte: van de 79 respondenten zijn er 41 deze mening toegedaan, 31 zijn dat niet. Van degenen die maatregelen willen, spreekt een overgrote meerderheid zich uit voor afsluiting van de weg aan de kant van de Lage Morsweg of bij de Rijnzichtbrug. Weinig verschil Ook de bewoners van de Mors weg III trekken niet één lijn als het om de Morsweg II gaat: tussen de 35 en 40 procent van de geënquê teerden is voor maatregelen. Een zelfde hoeveelheid wil de huidige situatie behouden. Van degenen die maatregelen willen is een meer derheid voor het instellen van een richtingverkeer. Over de Morsweg III bestaat wei nig verschil van mening. In totaal zijn 176 enquêtedeelnemers voor maatregelen, 47 zijn tegen. Twee- derde van het totaal wil verkeers lichten. Een minderheid pleit voor afsluiting aan één van beide zijden. De meeste bewoners van de Morsweg II (59 van de 79) vindt van Morsweg III dat maatregelen no dig zijn, van wie een overgrote meerderheid stemt voor verkeers lichten. De bewoners van de Mors weg III denken in overgrote meer derheid hetzelfde. De bewoners van de Lage Mors- Onderzoek internist toont aan: LEIDEN - Veel complicaties bij beenmergtransplantaties worden veroorzaakt doordat samen met de bloedcelvormende stamcellen, ook andere, schadelijke cellen worden getransplanteerd. Er is nu een ma nier gevonden om die stamcellen te zuiveren, waardoor een aantal complicaties tot het verleden zal behoren. Op dit onderzoek is internist (in opleiding), J.H.F Valkenburg, ver bonden aan het Elisabeth Zieken huis in Leiderdorp, gisteren aan de Leidse universiteit gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Bij een beenmergtransplantatie is het van het grootste belang dat die stamcellen worden getrans planteerd. Wanneer men echter beenmergcellen onder de micro scoop bekijkt, is het niet mogelijk stamcellen te onderscheiden van allerlei andere cellen. Valkenburg Ahsmann heeft voorde goedgemutste en 'lekkergebekte' Kerstman veel, heel veel heerlijkheden in huis: ovenvers brood, luxe kleinbrood in vele variaties. Croissants, hartige snacks en kerstgebak. Te veel om op te De komende dagen bakt de meesterbakker van Leiden heerlijke sylvesterstplien (een kleinere Weihnachtstol maar net even anders) voor maar fl. 4.50 per stuk. Moet u proeven! Hoge Rijndijk 118, tel. 126939, Leiden, Kennedylaan 9, tel. 763137, Leiden, Winkelhof 70, tel. 894649, Leiderdorp. weg hebben globaal gesproken verdeeld gereageerd op de enquête over de bestrijding van de ver keersdrukte op de Morsweg II of III, hoewel actievoerders in touw zouden zijn geweest om stemmen tegen de maatregelen te winnen tij dens de enquête. Men is bang te worden opgezadeld met verkeer dat de Morsweg zal gaan mijden. De 18 enquêtedeelnemers, die aan de 'Lage Morsweg I' (van het viaduct tot de Vondellaan) wonen, zijn uitgesproken verdeeld, zowel over mogelijke verkeerswerende maatregelen op de Morsweg II als III. De mening van de bewoners van de 'Lage Morsweg II' (Vondellaan tot Jan Luykenlaan) over Morsweg II in ogenschouw nemend blijkt dat een meerderheid (28 van de 39) tegen maatregelen is. Degenen die maatregelen willen, zijn in meer derheid voor eenrichtingverkeer. Voor Morsweg III zijn er 22 tegen en 15 voor maatregelen. De meer derheid van degenen, die minder auto's op deze weg wensen te zien, wil verkeerslichten op het kruis punt met de Dr. Lelylaan. Unaniem Bewoners van straten in de buurt vinden in meerderheid (61 procent) van de Morsweg II dat maatregelen noodzaak zijn. De me ningen over de soort maatregelen zijn vrijwel gelijk verdeeld. Van de Morsweg III vindt een groot deel (44 van de 55) vrijwel unaniem dat er stoplichten op het kruispunt met de Dr. Lelylaan moeten ko men. Uit de Vondellaan heeft ove rigens het te verwaarlozen aantal van zes bewoners aan de enquête deelgenomen. Verkeersambtenaar en het brein achter de enquête, C.N. van Groe ningen, zegt in een toelichting op het onderzoek, dat de afweging van de resultaten in de Leidse poli tiek zal moeten worden gemaakt. Het gemeentelijke beleid is er, op zijn minst sinds 1978, op gericht de Morsweg II een klimaat als 'ver- blijfsgebied' mee te geven. "Conse quent doorredenerend", stelt Van Groeningen, "willen we dat nog steeds. Dat betekent dat het aantal auto's per etmaal tot ongeveer 120C moet worden teruggebracht". Dus: tenzij de politieke standpunten verschuiven, zijn maatregelen ge boden. Eenrichtingverkeer op de Mors weg is daarom uit verkeers-tech- nisch oogpunt ongewenst, is de volgende gevolgtrekking. Dan zul len ongeveer 1500 auto's per et maal (nu: 2500) de weg gebruiken die, door gebrek aan tegenliggers en de beschikbaarheid over meer ruimte, harder zullen rijden dan "Voor fietsers is dat niet erg vei lig", concludeert Van Groeningen. "Voor sluisjes, knikken, slingers en bobbels in de weg is geen ruim te. Bovendien heeft dat geen in vloed op de verkeersdrukte, dat zie je wel aan de Herenstraat". Geen oplossing Wat de de Morsweg III betreft voorziet Van Groeningen compli caties. "Afsluiten is geen oplossing omdat voor een heleboel mensen het (winkelcentrum) Diamantplein goed bereikbaar moet blijven. Ver keerslichten lossen niet alles op omdat er geen ruimte is voor voor- sorteervakken. Alleen fietsers en voetgangers die de Dr. Lelylaan oversteken help je ermee". Hy her innert er echter aan dat eerder ge plande verkeerslichten onder be zuinigingen zijn gesneuveld. De enquête is het gevolg van een afspraak tussen gemeente en be woners: een jaar na openstelling van de Dr. Lelylaan en de Chur- chillbrug zou de gemeente een on derzoek houden naar verkeers drukte op Morsweg in samenhang met gevolgen voor Lage Morsweg. Verschillende groepen buurbe- woners zijn al zowel voor als tegen verkeersmaatregelen in het geweer gekomen. De middenstanders zijn fel tegen de afsluiting van de Mors weg, omdat zij omzetverlies vre zen. Ook de ondernemersorganisa tie KNOV heeft een brief van die strekking aan de gemeente ge stuurd. LEIDEN - Wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) heeft gistermid dag de eerste paal geslagen voor de bouw van tweeënzeventig wonin gen in de Stevenshofpolder. De woningen zijn van hetzelfde type als waarvan er al een reeks is gebouwd in de nieuwe woonwijk: opgetrokken uit een witte steen en met heldere kleuraccenten. Be langrijk verschil is dat de nu in aanbouw zijnde witte woningen bovenop de dijk, langs de Stevens- hofdreef, komen te staan en een plat dak krijgen. Ontwerper van deze nieuwbouw is het Rotterdam se architectenbureau Groosman Partners. De nieuwbouw wordt neergezet door Van der Vorm Bouw b.v. uit Papendracht. heeft uitgezocht op welke manier je die stamcellen het beste kunt herkennen en isoleren. Het is gelukt om in het laborato rium zodanige kweektechnieken te ontwikkelen, dat stamcellen bui ten het lichaam konden uitgroeien tot grote kolonies rijpe bloedcel len. Daaruit kon de conclusie wor den getrokken, dat men met een stamcel te maken heeft als in een verzameling beenmergcellen op een bepaalde plaats een kolonie bloedcellen groeit. Om nu die stamcellen beter van andere cellen te kunnen onder scheiden, is het met behulp van een tweetal gecompliceerde onder zoekstechnieken mogelijk gewor den om bepaalde structuren op de wand van de stamcel te herkennen. Die structuren komen niet voor bij andere cellen. Leidse Hout Bijna niemand zal het weten, maar de Leidse Hout werd tot voor een jaar beheerd door de stichting 'Fonds tot aanleg, on derhoud en beheer van wandel parken in Leiden'. Het was een papieren stich ting. "Het bestuur, bestaande uit het voltallige Leidse gemeente bestuur en twee burgers, kwam één keer per jaar bij elkaar voor een soort lunchvergadering", zegt ambtenaar Cornet van de di rectie Groen. Ooit floreerde de stichting, in het leven geroepen in de jaren twintig. "Tot de jaren zestig had den ze eigen mensen in dienst", weet Cornet. "Maar in '61 hadden ze hoegenaamd geen middelen meer en toen heeft de gemeente het beheer feitelijk overgeno men. Ondertussen bleef die stichting nog wel bestaan". Toen de stichting een tijdje ge leden werd opgedoekt, zal nie mand daar een traan om hebben gelaten. "Er was wel iets anders waar we ons toen over hebben gebogen", vertelt Cornet. "Na melijk: hoe betrek je de bevol king bij het park, want dat vin den wij wel belangrijk". Er werd een oproep geplaatst: men was van plan om een Ver eniging Vrienden van de Leidse Hout op te richten-, wie wilde lid worden? "Ongeveer dertig men sen reageerden", zegt Cornet. "Een aardig aantal om mee te be ginnen, hoewel ik denk dat veel meer mensen in pricipe wel lid willen worden van deze vereni ging". Deze week kwam het voorlopi ge bestuur bij elkaar. "Ze heb ben de concept-statuten beke ken die door de gemeente zijn opgesteld. We zijn dus aardig op weg; ik vermoed dat we niet meer zo lang hoeven te wachten op de officiële oprichtingsverga dering". "Waarom we deze vereniging zo belangrijk vinden? Nou kijk, het beheer van zo'n park brengt soms maatregelen mee die voor het publiek niet zo voor de hand liggen; dan is het belangrijk dat je dat publiek als klankbord hebt. Met andere woorden: met die vereniging kunnen wij van gedachten wisselen over bepaal de voornemens die wij, als ge meente, hebben". "Een voorbeeld? Herbeplan ting is een onderwerp waaraan ik nu even denk. Nog iets anders: moeten honden nu wel of niet aangelijnd worden in de Leidse Hout?" Ex Oriente Lux Gegroet zijt gij, Hapy! Die opwelt uit de aarde, die komt om Egypte in leven te houden. Die zijn beeld verbergt - duister nis overdag - nadat zijn dienaren voor hem ge zongen hebben. Dit is een fragment uit een Egyp tische hymne, een gebed tot de Nijlgod Hapy, om nog preciezer te zijn. Dr. D. v.d. Plas las de hymne woensdagavond voor tij dens zijn lezing over 'De over stroming van de Nijl in het Oude Egypte'. Die lezing vond plaats in het faciliteitengebouw van de Leidse universiteit en was geor ganiseerd door - hou u vast - het 'Vooraziatisch-Egyptisch Ge nootschap Ex Oriente Lux'. Het is een Belgisch-Nederland se vereniging die zich bezig houdt met: "Egypte met zijn py- ramides en farao's, de handels reizen der Phoeniciërs, de kleita bletten van de Sumeriërs, het ou de Israël en zijn buren en het we reldrijk der Perzen". En dit is nog maar een greep in het verle den, aldus het bestuur. Het algemeen secretariaat van 'Ex Oriente Lux' is gevestigd in Leiden en er bestaat ook een Leidse afdeling. S.M. Moors, be stuurslid van die Leidse afde ling: "Dat zal wel een vereniging zijn met ongeveer tien leden, al lemaal stokoud en zeer geleerd - dat denken veel mensen waar schijnlijk. Toch hebben we zo'n honderd leden in Leiden, een be hoorlijk aantal vind ik zelf'. "Relatief veel van onze leden doen wetenschappelijk werk, zijn verbonden aan de Leidse universiteit. Dat verklaart na tuurlijk veel. Maar er zijn ook le- n vrienden z (archieffoto) den die gewoon naar de lezingen komen omdat ze geïnteresseerd zijn in de onderwerpen die wij aansnijden". Toch is 'Ex Oriente Lux' een beetje een stoffige vereniging. Moors heeft geen moeite om dat toe te geven. "Wat meer leven zouden we wel kunnen gebrui ken. Een echt dynamische ver eniging zijn we niet. Oude gym nasiasten onder elkaar, die sfeer is ons niet onbekend". En daar moet verandering in komen vindt Moors. "We besef fen dat je nooit een waanzinnig populaire vereniging kunt wor den, simpelweg omdat onze le zingen altijd iets specialistisch zullen blijven houden. Maar je hoeft dat specialisme nu ook weer niet te ver door te drijven. Ik vind dat er af en toe best wat populaire dingen kunnen wor den gedaan". Geef eens een voorbeeld? Moors moet even nadenken, zegt dan: "In februari wordt er een lezing gehouden over Noord- Jemen. Nu zul? je misschien zeg gen: dat is ook tamelijk specialis tisch, maar dan vergeet je dat die lezing zal worden opgeluisterd met Yeminitische muziek en dat is natuurlijk leuk". Wie lid wil worden, of gewoon informatie wil hebben over de vereniging kan contact opnemen met Moors, tel 071 143982. s avonds bellen. LEIDEN - De eremedaille in zil ver, verbonden aan de orde van oranje Nassau, heeft uitvoer der-schilder Van Wolde gisteren gekregen ter gelegenheid van zijn 40-jarig dienstjubileum. De versierselen werden door burgemeester Goekoop opge speld. Mevrouw Van Wolde staat hem daarbij ter zijde. Van Wolde trad op 1 oktober 1945 in dienst als Iqerling-schil- der bij het Glas- en Schilderbe- drijf Van Muiden b.v. aan de Hoge Rijndijk. (foto Holvast) LEIDEN - Twee Leidse vrouwen, 22 en 23 jaar oud, die maandag door de Leidse politie werden aan gehouden omdat ze kleding had den gestolen, zijn vanochtend voor de Haagse officier van justitie ge leid. De vrouwen, allebei verslaafd aan de heroïne, hebben vanaf april wekelijks voor ongeveer tweedui zend gulden aan kleding bij elkaar gestolen. De politie heeft inmid dels ook twee mannen, allebei 33 jaar oud, aangehouden die van he ling worden verdacht.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3