'Voorschotense raad wordt soort goedkeuringsautomaat Kabeljauwvissers beschuldigen Ploeg van grove nalatigheid 'Schrikbewind vader leidde tot brandstichting' Grootste deel raad wil lasten burgers verlagen PvdA/PPR: na busbaan meteen fietspaden maken Kerstman voert actie voor sporthal 'Niet meer op straten bezuinigen' WD: 'Schaf hondenbelasting maar af VRIJDAG 13 DECEMBER 1985 PAGINA 21 VOORSCHOTEN - "Ik hoor hier en daar gekraak in het college-ei. Ik ben nieuwsgierig welk kuiken eruit zal komen". Met enig leed vermaak luisterde het enige Voorschotense oppositielid J. Aikens (D66), gisteravond naar de aanvallen die de college-par tijen deden op elkaar en op het 'eigen' college van burgemeester en wethouders. Zowel VVD als PvdA/PPR stipten aan dat de raad een soort goedkeuringsautomaat dreigt te worden voor B en W-voorstellen. De VVD voegde daaraan nog toe dat het optreden van het college 'soms regenteske trekken dreigt te krijgen. Voor wat dit laatste betreft verwijs ik als voorbeeld naar de belerende, haast prekeri ge en niet ter zake doende op merkingen aan het adres van de raad door de portefeuillehouder van openbare werken (PvdA/ PPR-wethouder Van Leeuwen red.) in de gecombineerde com missievergadering van 17 sep tember'. 'Mijnheer de voorzitter, ons in ziens is dit een verkeerde ont wikkeling waaraan sommige fracties meer hebben bijgedra gen dan wij. Ik denk, voor de duidelijkheid, dan speciaal aan het CDA'. De PvdA/PPR beklaagde zich er over dat B en W pas willen be sturen wanneer de twee grote partijen (VVD en CDA) mee doen. 'Zodra blijkt dat een van de groten niet mee wil doen, ook al vormen de andere grote plus de kleine een gewone meerder heid, dan wordt vaak de zaak on der druk gezet of het voorstel veranderd'. Daarnaast haalde de partij hard uit naar CDA-wethou- der L. Marselis. Zijn ouderenbe leid kreeg nog geen vijf. Het CDA had het vooral begre pen op de VVD. Wethouder Van Dalens (wat al te) behoedzame wijze van begroten, bracht de christen-democraten tot de ver zuchting dat 'voorzichtigheid kennelijk de moeder is van Van Dalens porseleinkast'. De libera le fractie kreeg een. zo mogelijk, nóg sterkere veeg uit de pan. 'De verdeeldheid in de VVD-fractie hangt kennelijk samen met het af en toe nogal ongenuanceerde optreden van haar voorzitter'. Materiaalmoe Aikens (D66) was hier geens zins van onder de indruk. 'In dit monologenspel staat het resul taat -en daarmee de winnaars immers van tevoren al vast: ge steund door de overgrote meer derheid van de raad kan het col lege na morgenavond weer com fortabel achterover zitten en doorgaan op de weg. zoals die al jaren bewandeld wordt'. Volgens Aikens gaat het bin nen het college zo: 'wethouder Marselis van welzijn houdt vol en drukt door. Stukje bij beetje heeft hij alle knutselspullen naar zich toe getrokken en blijft daar mee onvermoeibaar doorspelen. Daarnaast staat dan de wethou der van openbare werken (PvdA/ PPR -red.) jaloers toe te kijken, want hij zou zo graag willen mee doen, maar krijgt van de grotere broers geen kans. En dan hebben we ook nog de (VVD)wethouder van financien, die het allemaal wel best vindt zo. Voorzitter, het is deze rolverdeling die de ge meentelijke beleidstrcin onwrik baar tot stilstand heeft gebracht'. Het college lijkt materiaalmoe. vindt Aikens. Hij zou het een goede zaak vinden wanneer een aantal fracties, 'die het nooit zover hadden mogen laten ko men'. dat onderkennen en er bij de volgende college-onderhan delingen rekening mee houden VOORSCHOTEN Lastenver lichting voor de Voorschotense burgers. De drie B en W-partners maakten zich er tijdens de alge mene beschouwingen stuk voor stuk hard voor. De VVD wil een cent per vierkante meter gas kor ting geven, bij de afrekening eind 1985. Ook de CDA-fractie denkt in die richting: de winst van de energiebedrijven moet worden gebruikt voor het compenseren van een deel van de stijging van de energiekosten. Bovendien wil i ze de 2 ton uit het egalisatiefonds voor de elektriciteitstarieven ten goede laten komen aan de bur gers, via een eenmalige reductie van de tarieven. Ook zouden de lasten verlicht kunnen worden door afspraken te maken over de toedeling van groen bij flats. Nu kost het groenonderhoud vaak veel, terwijl niet-meebetalende wijkbewoners de voorziening zien als openbaar groen. G. Both (PvdA/PPR) merkte op dat deze roerende verhalen over woonlasten een beetje vals klinken. Twee, drie jaar geleden zouden de partijen geen enkele G. Both (PvdA/PPR): Vals moeite hebben gedaan om de woonlasten te drukken. De wil om iets voor de minima te doen. zou volledig ontbreken. En, nu vlak voor de verkiezingen, komt de ommekeer. De PvdA/PPR- motie zou veel beter zijn, veel ge richter ook. In het vanavond te bespreken stuk wordt B en W gevraagd om 'op de kortst mogelijke termijn te onderzoeken of en onder wel ke voorwaarden het mogelijk is vrijstelling van de gemeentelijke tarieven/heffingen te verlenen aan personeh, aan wie op grond van hun financiële situatie vrij stelling is of wordt verleend van betaling van de hun opgelegde aanslag onroerend-goedbelas- ting voor wat betreft hun wo ning'. De verschillende varianten moeten, met prijskaartje en al. aan de raad worden voorgelegd. Andere aanbevelingen, niet in de motie vastgelegd: her- en bij scholing moet gestimuleerd wor den door tegemoet te komen in de studiekosten. Voorschotena ren die deelnemen aan welzijns- en culturele activiteiten dienen apart gesubsidieerd te worden. De huursubsidie van bewoners van gemeentewoningen moet vooraf in de huur worden verre kend. De Voorschotense politieke partijen hebben gisteravond hun algemene heschouu-ingen voorgelezen. Dit zijn reacties op de begroting en een voor uitblik op 1986. Na deze ronde, die 80 minuten duurde, reageerden de par tijen op eikaars beschouwingen. Vanavond, om acht uur, praten achtereenvolgens burgemeester en wethouders, politici en leden van B en W. Daarna wordt gestemd over ingediende moties en de begroting. VOORSCHOTEN - "ls er voor een tweede sporthal maar drie ton nodig en een klein stukje grond? Jeetje, want wat kost nou een stukje grond? Niks toch. Nee, Voorschoten houdt nog zeven ton over. Kan de burgemeester tóch naar Mali, in het Hilton Hotel"'. Het enthousiasme van de kerstman kende gisteravond geen grenzen voor aanvang van de raadsvergadering. Samen met de voorzitter van de stichting binnen sport pleitte hijmet rode konen en overslaande stem, onbarmhartig voor een tweede sporthal, naast de huidige. De hal moet 22 bij 42 meter meten en worden voorzien van een sociale ruimte, kleed- en andere kamers. Haast is geboden. Want. het aantal sporters groeit enormer moet vaak worden uitgeweken naar accommodaties in andere gemeenten en de ta rieven daar zijn "belangrijk verhoogd". Als het aan de kerstman ligt neemt deze raad nog de beslis sing. De tekeningen zijn "al lang klaar. Want daar hebben jullie ons flink de tijd voor gegeven", besloot hij. En vervolgens schonk hij politici dagelijk be sluurders een fles 'Chateau sport if Voorschoten VOORSCHOTEN - Als in 1986 de busbaan wordt aangelegd, moe ten meteen vrijliggende fietspa den komen langs het deel van de Voorschotense Leidseweg tus sen de Raadhuislaan en de Bach- laan. Een PvdA/PPR-motie met deze strekking komt vanavond aan de orde in het tweede deel van de begrotingsvergadering. In het tweede deel van het stuk vraagt de partij om verlichting van het fietspad langs park Ro- senburgh, óók in 1986 te realise ren. De projecten kosten bij el kaar 71.000 gulden Bij de onderhandelingen over het beleid van de nieuwe ge meenteraad zal de partij vervol gens een punt maken van de ver keerssituatie op de 'tweede ver keer stra verse', Trompweg/Admi raal de Ruytersingel/Van Beet- hovenlaan. Hier moeten onver vaard snelheidsremmende maat regelen worden getroffen. De ra dicaal-socialisten denken daarbij aan volledige profielversmalling of versmalling op punten die tot oversteken noden. De Prins Bernhardlaan moet 'verkeerso- ninteressant' worden gemaakt. De besprekingen tot nu toe over de traverse, bevallen de par- VOORSCHOTEN - De Voor schotense VVD-fractie wil de hondenbelasting afschaffen. Ze vindt dat de overlast die een hond veroorzaakt 'in de ons allen bekende vormen op stoepen, grasvelden en in goten er niet door wordt verminderd. Even min leidt deze belasting tot een zichtbare extra inspanning van het ambtelijk apparaat om deze overlast verminderen'. Aldus de partij in haar algemene beschou wingen gisteravond. Bovendien is er ook geen poe- zenbelasting, zo voert de partij aan. Terwijl die dieren wel dege lijk voor overlast zouden zorgen Via nachtelijk gekrijs en uitwerp selen. Ook zouden poezen plan ten vernielen. Ander motief té gen de hondenbelasting is dat honden vaak het enige gezel schap zijn van oude en eenzame mensen. Het afschaffen van deze belasting zou als een soort ver kapte ouderensubsidie* kunnen worden opgevat. Het CDA bleek tegen het voor stel. Er zijn ook andere manieren om ouderen te helpen, heette het. Ook wezen de christen-de mocraten erop dat de maatrege len 75.QOO gulden per jaar kost. De PvdA/PPR-fractie opperde dat het idee indruist tegen het li berale profijtbeginsel, waarbij de gebruiker betaalt. VOORSCHOTEN - Verder bezui nigen op het onderhoud van stra ten is uit den boze. vindt de Voorschotense VVD. De PvdA/ PPR-fractie heeft 70.000 gulden extra over voor deze post. Met eenzelfde bedrag wil ze het bud get voor bouw en woningtoe zicht verhogen, terwijl het CDA een half mensjaar genoeg vindt voor het toezicht op onderhouds gevoelige gemeentelijke gebou wen, zoals het zwembad. Peuterspeelzaal, Lindehoeve en de Vrije Academie, moeten 15.000, 23.500 en 16.000 minder gekort worden, aldus een PvdA/ PPR-motie. D66 vroeg eveneens aandacht voor deze instellingen. Fractieleider J. Aikens wees er op dat door de bezuinigingen de instellingen hun aanbod moeten verkleinen, terwijl de vraag groeit. Door de hoge kosten zou den ze bovendien slechts voor een bovenlaag van de bevolking toegankelijk zijn. In de VVD-fractie leefden an dere ideëen. Kleinschalige pro jecten dicht bij huis zijn veel be langrijker en 'sport is zeker een zo goede vrijetijdsbesteding als sociaal-culturele activiteiten'. Ook vragen de liberalen zich af of de gemeente de streekmuziek- school nog langer moet subsidië ren als de particuliere tarieven vaak lager zijn. De partij blijft streven naar het terugdringen van het aantal re geltjes. wil een onderzoek naar de bekabeling van de witte plek ken en wenst het bedrijfsleven te stimuleren. Hierbij denkt ze aan een bedrijfsverzamelgebouw en een eventuele bedrijfscoördina- tor. De PvdA/PPR-fractie voelt wel wat voor de laatste suggestie, het CDA heeft oren naar de deregu lering. Vooral de regelgeving voor het verlenen van bouwver gunningen voor eenvoudige bouwsels zou sterk vereenvou digd kunnen worden. Daarnaast willen de christen-democraten dat nog voor maart wordt beslist waar de verenigingen en instel lingen worden gehuisvest. Ande re CDA-wens: basisscholen die geld overhouden door het nieu we vergoedingensysteem, mo gen het vrij besteden ten behoe ve van de school. tij geenszins. 'Voor veel raadsle den is de auto onaantastbaar en de langzame verkeersdeelnemer lastig of zelfs onzichtbaar', aldus de radiciaal-socialistin in hun al gemene beschouwingen. 'De een denkt dus aan niets, de ander aan kleine rotondes of voorrang (dus hogere snelheden). Ingrijpende maatregelen worden wegge wuifd met de verwijzing naar de slechte financiële situatie' 'Schande dat 1000 mensen woning zoeken' VOORSCHOTEN - 'Voor een welvarende gemeente als Voor schoten is een getal van 1000 wo ningzoekenden een schande'. De PvdA/PPR-fractie schuwt in haar algemene beschouwingen kritiek op het woningbouwbe leid niet. Ze vraagt zich af of de gemeente voldoende goedkope woningen bouwt en de gekozen types gewild zijn. Andere kwestie: gokken wij voor de dekking van nieuwe be stemmingsplannen als Starren- burg niet op een te groot aandeel aan vrije-sectorwoningen? Vol gens de partij is dat helemaal niet nodig. Door Starrenburg niet meteen vol te bouwen, maar alleen die sociale woningbouw te realiseren die niet meer in de ou de bestemmingsplannen past, is een zeer lage grondprijs (huur) mogelijk. De nieuwe raad moet meer dan de huidige bedenken hoe de ge meente kan bouwen voor de ei gen behoefte in de vorm van klei ne woningen, kwalitatief goed, maar met lage huren, vindt de partij. Ook het herinrichten van te dure flats tot kleinere, bctaal- baare eenheden moet goed over wogen worden. De VVD onder schreef de laatste aanbevelingen eens, maar ziet weinig mogelijk heden tot flatsplitsing. Daar naast heeft ze 'liever meer dan minder vrije-sectorbouw, ook al is dat ogenschijnlijk in strijd met de behoefte'. DEN HAAG/KATWIJK - "Veel van de huidige problemen rond de vangstbeperking hadden voorko men kunnen worden, wanneer de vissers betere onderlinge afspra ken hadden gemaakt", zei staatsse cretaris Ploeg (landbouw en visse rij) deze week in de Tweede Ka mer. Tijdens het kort geding dat kabeljauwvissers gisteren aan spanden tegen de Nederlandse staat, veranderde hun advocaat, mr. J. van der Plas, die uitspraak in: "Veel van de huidige proble men hadden voorkomen kunnen worden, indien ik, de staatssecreta ris, mij zou hebben gehouden aan de toezegging dat ik zou optreden tegen diegenen die de vangstver deling aan hun laars lapten". De nalatigheid van staatssecreta ris Ploeg om de overige kabeljauw vissers te houden aan het vangst verbod dat voor hen op 24 oktober werd afgekondigd, is volgens de twintig 'beschermde' kabeljauw vissers de belangrijkste oorzaak voor het vroegtijdig volvissen van het nationale quotum voor deze vissoort. Op 24 november moest het ministerie daardoor een alge heel verbod op de vangst van ka beljauw afkondigen. Tijdens het kort geding dat giste ren diende voor Haagse rechtbank eisten de zogeheten kabeljauwdo- cumenthouders dat het ministerie in de laatste weken van dit jaar niet zou optreden wanneer de groep van twintig kabeljauw blijft aan voeren. De yissers. van wie tien uit Katwijk, menen dat ze aanspraak kunnen maken op een dergelijke uitzonderingspositie omdat het aan hen toegewezen quotum nog lang niet is opgevist Motorvermogen "De staatssecretaris moet zich houden aan de beloften die eerder dit jaar aan de K-documenthou- ders zijn gedaan", betoogde advo caat Van der Plas. "Ploeg heeft de vissers verschillende malen gezegd alles te zullen doen om ervoor te zorgen dat zij hun eigen quotum van 4149 ton gewoon kunnen op- Dat de vissers die bescherming van de staat hard nodig hebben, staat volgens Van der Plas vast. "Deze groep van twintig kan met de kleine kotters niet concurreren met de schepen die beschikken over een motorvermogen met drie of vier keer zoveel pk's". De vangsten van deze schepen, de zogenaamde boomkorvissers, zijn veel groter en juist wanneer zij zich volledig op de vangst van ka beljauw richten is het landelijke quotum van ruim 26.000 ton onvol doende om het hele jaar door de vissen. "En nogal wat van die boomkorvissers richten zich alleen op de vangst van kabeljauw", al dus Van der Plas. "omdat zij het eigen tong- en scholquotum voor veel geld hebben verhuurd". Vangstverdeling De groep van twintig K-docu menthouders voelt zich door het vangstverbod onrechtvaardig be handeld, omdat zij zich de afgelo pen maandeq wel aan de vangstbe perkende maatregelen heeft ge houden. Van der Plas: "De groep heeft zichzelf vrijwillig een aantal beperkingen opgelegd om het hele jaar door een constante aanvoer van rondvis te garanderen. Dat ge beurde onder meer door de vang sten per week aan een maximum te binden. Van de overige kabeljauw vissers werd dan wel eenzelfde op stelling gevraagd, en die eis is door de staatssecretaris ook onderschre ven". Om te voorkomen dat het quo tum van deze overige vissers vroegtijdig zou zijn benut ging de groep van k-documenthouders zelfs zo ver om in de loop van dit jaar 500 ton van de eigen vangs- thoeveelheid ter beschikking te stellen van de overige vissers. "Een aanbod dat eveneens gretig door het tninisterie werd geaccepteerd", aldus Van der Plas. Dat het uiteindelijk toch is mis gelopen is volgens de k-document houders alleen te wijten aan het feit dat de staatssecretaris onvol doende heeft gecontroleerd op de aanvoer van kabeljauw. De Alge mene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van landbouw en visserij trad nauwelijks op tegen de overschrijdingen van de over eengekomen vangsthoeveelheden. Dat de staatsssecretaris, zoals hij deze week in de Kamer zei, alleen kan bekijken of het totale quotum is volgevist, en niet kan optreden tegen vangstoverschrijdingen per week. is volgens Van der Plas on juist. "Uit verschillende stukken van het ministerie blijkt dat men van week tot week wel degelijk op de hoogte is van de kabeljauwaan- voer. Er is zelfs een aparte admini stratie van door de K-document houders en overige vissers aange voerde hoeveelheden". Spelregels Over het feit dat de overige ka beljauwvissers zich niet aan de spelregels hebben gehouden wa ren Van der Plas en de landsadvo caat het gisteren eens. De verte genwoordiger van het ministerie in dit geding, L.A.D. Keus, gaf toe dat er door deze groep ook na het vangstverbod van 24 oktober nog gewoon kabeljauw werd aange voerd. Hij bestreed echter dat het mi nisterie daartegen niets heeft ge daan. "Er is niet alleen een regeling getroffen om de wekelijkse aan voer van kabeljauw per schip te verlagen, maar ook is steeds nauw lettend toezicht gehouden door de AID. In totaal zijn er dit jaar zo'n 200 processen-verbaal opge maakt". De controle kan echter nooit he lemaal sluitend zijn, aldus de land sadvocaat. "Als de vissers dan ook nog eens bereid zijn om die straf rechtelijke middelen te trotseren, kan de staat niet voorkomen dat het quotum uiteindelijk toch wordt overschreden. Hoe triest dit ook is voor de vissers die zich wel a£ln de spelregels houden, door de staat is hier weinig aan te doen". Het strafrechtelijk optreden te gen illegaal aangevoerde vis houdt namelijk niet in dat de betrokken vangst verder buiten beschouwing blijft. Keus: "Alle aangevoerde hoeveelheden, eventueel zelfs in beslag genomen hoeveelheden, moeten op het EG-quotum in min dering worden gebracht. Anders dan door de advocaat van de eisers is gesuggereerd, kan de staat dan ook nooit de garantie geven dat een deelquotum niet wordt over schreden". Opheffing De staat kan volgens Keus niet tot opheffing van het vangstverbod worden veroordeeld omdat daar mee zou worden ingegaan tegen de regels van de EG. "De internatio nale politieke consequenties zou den ernstig zijn, ook wat betreft het toekomstig overleg over de vis quota. Nu al volgt de EG nauwlet tend de wijze waarop de Nederland de nationale quota bewaakt' In een reactie op de woorden van de landsadvocaat noemde Van der Plas het 'armoedig' dat de staat geen kans ziet om de vangstbeper kende maatregelen op een juiste manier na te leven. "Wat heeft het voor deze vissers dan nog voor nut te behoren tot de groep van be schermde kabeljauwvissers?" De president van de Haagse rechtbank, mr. M. Wijnholt, doet volgende week donderdag uit spraak in dit kort geding. Boskoper hoort gevangenisstraf van negen maanden eisen DEN HAAG/BOSKOOP - "Hij had slechts één doel: die kwelgeest de straat uit. Als zijn vader uit de buurt zou ver dwijnen, zouden alle problemen weg zijn", zo verklaarde advocaat mr. Eenens, de verdediger van een dertigjarige Bosko per. die gisteren terecht stond voor het in brand steken van het huis van zijn vader. Zijn vader was op dat moment niet thuis. De brandstichting mislukte vrijdag avond 6 september tegen twaalven, maar door zijn handelwijze had de Boskoper wel het leven van de buren in gevaar ge bracht, vond officier van justitie mr. Dek. Hij eiste dan ook negen maanden gevan genisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk. Bovendien moest de Bosko per zich volgens Dek onder toezicht laten stellen van het Consultatieburo voor Alco hol en Drugs en de gemeentelijke sociale dienst. Aanleiding voor de brandstichting was volgens advocaat Eenens de 'treitercam pagne' en het 'schrikbewind' dat de vader uitoefende op zijn cliënt en zijn vrouw, die daardoor beiden in een grote emotionele crisis waren geraakt. "De vader domineer de alles en iedereen en dat hield niet op toen mijn cliënt trouwde en zelfstandig ging wonen. Toen zijn moeder overleed. werd zijn vader alleen maar erger", aldus Eenens. Mr. Koningsveld, presidente van de meervoudige strafkamer in Den Haag. noemde de vader een 'alcoholist'. En Een ens beaamde dat. Volgens de advocaat wilde zijn client zijn vader 'ui zijn eentje helpen'. Pa ging werken in het bedrijf van de Boskoper, die hem ook 'voedde en kleedde' "Een tijdlang leek het goed te gaan", aldus Een ens. "Maar opeens bleek dat ondanks dat de omzet en de winst stegen, hij|Steeds minder geld mee naar huis kon brengen. En zijn vader had alle toegang tot de gel den". Bovendien stookte de vader in het huwelijk van zijn zoon. Zijn vrouw liep daardoor 'grote psychische schade op', al dus de advocaat, en had inmiddels al twee zelfmoordpogingen gedaan. De Boskoper vluchtte intussen in de alcohol, zoals hij altijd deed als er problemen waren Op de achtergrond speelden verder al lerlei andere familieproblemen. De gehele familie lag voortdurend overhoop en sloot aan de lopende band weer vrede, waarna het ruziemaken weer begon. Volgens rechtbank-presidente Koningsveld zou 'iedereen van zoiets in de war raken De Boskoper wees zijn vader aan als grote schuldige. 'Opgehitst' volgens zijn advocaat door een vriend en zijn broer be sloot hij zijn vader te straffen. Hij zou zijn huis in brand steken waardoor pa moest, verhuizen en niet meer in de buujt zou wonen. In de nacht van 3 op 4 september trok de verdachte met zijn vrouw, broer en vriend naar het huis van zijn vader en sprenkelde overal benzine, terwijl zijn vrouw op de uitkijk stond. "Hij weigerde echter een lucifer aan te steken", aldus Eenens. Twee dagen later was het wel raak. Vrij dagavond laat kwam de Boskoper in be nevelde toestand thuis. Hij vond daar zijn vriend en zijn broer bij zijn vrouw, die voor de derde maal had getracht zichzelf van het leven te beroven. "Zonder na te denken draaide ik me om, liep naar het huis van mijn vader en stichtte daar brand", aldus de verdachte. Had hij het wel alleen gedaan, vroeg presidente Koningsveld zich af. Was zijn vriend of zijn broer er niet bij geweest, wilde ze weten. De verdachte ontkende dat, maar zijn vriend had verklaard dat ze samen de brand hadden gesticht 'Waar om zou hij zichzelf belasten", wilde Ko ningsveld weten, maar daar wist de ver dachte geen antwoord op te geven Hij bleef erbij dat hij alleen was geweest. waarop Koningsveld concludeerde dat 'dit dan altijd wel een raadsel zal blijven'. Volgens de advocaat hadden de broer van de verdachte en zijn vriend een 'vies spelletje met hem gespeeld'. "Nó de brand werden zijn broer en vriend herhaaldelijk gezien met zijn vader. Het zijn nu goede vriendjes met pa. Waarom?", zo vroeg Eenens. die daarop direct een antwoord gaf. "Vader wilde uit de woning. Het was een krot. De gemeente en de woning bouwvereniging weigerden echter mee te werken, omdat de verkrotting aan de va der was te wijten. In zijn woning was zelfs een tijdje het hoofdkwartier van een Bos- koopse jeugdbende gevestigd. Toen is er voor 20.000 gulden schade aangericht en zijn vader heeft die schade nooit vergoed. Mijn client is dan ook misbruikt om een verhuizing te bereiken" Eenens wilde dan ook dat gelet op alle omstandigheden de Boskoper alleen een voorwaardelijke gevangenisstraf zou krij gen met hooguit een celstraf gelijk aan het voorarrest. Sinds de brandstichting zit de verdachte namelijk al in de cel Een hoge re gevangenisstraf wees hij af. Volgens hem zouden de Boskoper en zijn vrouw een 'nieuwe start' kunnen maken als de verdachte snel op vrije voeten zou komen. "Dan kan er een punt achter het familie drama worden gezet", aldus Eenens De vrouw van de verdachte is inmiddels in een psychiatrische inrichting opgenomen en volgens Eenens is de Boskoper bereid samen met haar in therapie te gaan. In dien er toch een hogere straf uit de bus zou rollen, pleitte de advocaat voor dienst verlening "Mijn cliënt wil liever werken voor do maatschappij, dan dat de maat schappij honderden guldens per dag moet betalen om hem in de gevangenis te zet ten". Officier van justitie Dek zag echter niets in een geheel voorwaardelijke straf of zelfs dienstverlening. "Het feit is geploegd vanuit een geestelijk ongezonde situatie Het strafrecht biedt voor deze zaken geen oplossing. Dat is frusterend", erkende Dek, "maar het feit betekent wel een in breuk op de rechtsorde. Daar dient een correctie op te volgen". Dek noemde ne gen maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk, 'redelijk Bovendien was dienstverlening onmogc lijk omdat die niet wordt toegepast bij ge vangenisstraffen van langer dan drie maanden en als er sprake is van voorlopi ge hechtenis. Beide zaken spelen in dit ge val.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21