Plan voor Marca en parkeergarage maakt grote kans 4.50 Kerstman Ahsmann: een mooi duo Verhuizing 160 patiënten AZL Een overheerlijke sylvesterstol mMM Dinsdag naar nieuwbouw Universiteit wil 'Dutch studies' en archeologie DONDERDAG 12 DECEMBER 1985 LEIDEN (vervolg van pagina 1) LEIDEN - Het plan voor de bouw van een parkeergarage op het Ir. Driessenplein met een Marca-kledingfiliaal van C&A maakt grote kans van slagen. Dit blijkt uit de woorden van de chef van de gemeentelijke afdeling stadsvernieuwing, L.F. Meijer: "De kwestie is niet of we zo'n Marca wel of niet op het Ir. Driessenplein willen, maar of we Marca aan de rand van de Leidse binnenstad willen of in Leiderdorp". Deze maquette geeft weer hoe globaal gesproken de parkeergarage met winkel- en kantoorruimte op het Ir. Driessenplein er uit zal zien. Op de begane grond, aan de zijde van de Hooigracht flinks op de foto) moet het Marco-kledingfiliaal komen, zo dicht mogelijk bij de Haarlemmerstraat dus. Dertig woningen komen er aan de kant van de Oude Rijn en de Middelstegracht (boven en rechts). Op de verdiepingen is plaats gereser veerd voor 1500 vierkante meter kantoorruimte. De parkeergarage zal plaats bieden aan 322 auto's, volgens het voorlopige ontwerp dat gemaakt is door de Noordwijkse architect Hans van Egmond. Ahsmann heeft voor de goedgemutste en 'lekkergebekte' Kerstman veel, heel veel heerlijkheden in huis: ovenvers brood, luxe kleinbrood in vele variaties. Croissants, hartige snacks en kerstgebak. Te veel om op te De komende dagen bakt de meesterbakker van Leiden heerlijke sylvesterstpllen (een kleinere Weihnachtstol maar net even anders) voor maar fl. 4.50 per stuk. Moet u proeven! Hoge Rijndijk 118, tel. 126939, Leiden, Kennedylaan 9, tel. 763137, Leiden, Winkelhof 70, tel. 894649, Leiderdorp. Amateurfilmer Piet Overgaauw en zijn dochters Syliva (midden) en Angela. Met een film die geïnspi reerd was op 'The Sound of Music' is hij op een manifestatie uan de NOVA in de prijzen gevallen. (foto Holvast) Volgens het plan van Erica Beheer wordt een belangrijk deel van de begane grond in de nieuwbouw be stemd voor het winkelfiliaal. Het netto-vloeroppervlak van de win kel zal ongeveer 2000 vierkante meter bedragen. Het Marca-filiaal komt aan de zijde die het dichtst bij de Haarlemmerstraat is gele gen. Aan de kant van de Oude Rijn en de Middelstegracht komen wo ningen. Dertig in totaal, bedoeld voor gezinnen en vermoedelijk in de premiekoopsector. Op de ver diepingen is nog circa 1500 vier kante meter aan kantoorruimte ge situeerd die mede noodzakelijk is om het project rendabel te maken. Directeur Swaak van Erica Beheer deelt desgevraagd mee dat met het project een investering is.gemoeid van ongeveer twaalf miljoen gul den. De ontwikkelaar zal het com- LEIDEN - Als de minister de plan nen goedkeurt, komen er in sep tember '86 twee nieuwe studierich tingen aan de faculteit Letteren van de Leidse universiteit: 'Dutch studies' en archeologie. De univer siteitsraad neemt er maandag een besluit over. Tegenstand van deze zijde wordt er niet verwacht. Voor buitenlanders wordt hier mee de mogelijkheid geschapen een studie Nederlands te gaan vol gen. De experimentele studierich ting archeologie biedt de studen ten de mogelijkheid zich al in het eerste jaar met archeologie bezig te houden. Nu is archeologie slechts een bovenbouwstudie, die pas na de propedeuse kan worden geko zen. 'Dutch studies' is in de eerste be- plaats bedoeld voor studenten uit het buitenland met geen of weinig voorkennis van de Nederlandse taal, met name uit en als China, In donesië en Japan, waar de belang stelling voor de Neerlandistiek groeiende is. Er wordt uitgegaan van een jaarlijkse inschrijving van vijftien studenten. De studie gaat vier jaar duren. De letterenfaculteit is de afgelo pen jaren vele malen geconfron teerd met deze groep studenten, die veelal op grond van uitwisse- LEIDEN - De patiënten van de hoofdafdeling inwendige genees kunde en psychiatrie van het Aca demisch Ziekenhuis worden op dinsdag 17 december om vijf uur wakker geschud. Deze afdelingen verhuizen dan naar het eerste ge deelte van de nieuwbouw. Naar verwachting zullen 160 patiënten de oversteek naar de nieuwbouw wagen. Om half elf zal de verhui zing waarschijnlijk achter de rug zijn. De patiënten worden verhuisd in speciaal daarvoor ingerichte wa gens, die een lichtdoorlatend dak hebben, terwijl de wanden met stof zijn» bekleed. Bovendien zijn in de wagens licht, verwarming en nood- aggregaten aangebracht. Ook zijn ze voorzien van de noodzakelijke medische hulpmiddelen als flessen zuurstof en beademingsappara tuur. Per wagen worden per rit ma ximaal vier bedden verhuisd. In to taal worden zes van deze wagens ingezet. Ernstige patiënten, bij voorbeeld van de afdeling infectie ziekten. worden per ambulance naar de nieuwbouw vervoerd. Hiervoor zijn drie ambulances be schikbaar. Voor iedere patiënt zal de verhui zing van oudbouw naar nieuw bouw ongeveer dertig minuten' in beslag nemen. Eenmaal in de nieuwbouw krijgt iedere patiënt een bloemstukje, dat door leerlin gen van de agrarische school in Oegstgeest wordt vervaardigd. Afgesloten Op de dag van de patiëntenver huizing zal een gedeelte van het AZL-terrein worden afgesloten voor auto- en fietsverkeer. Het ver- huisschema is zó opgesteld, dat parkeerproblemen tot een mini mum beperkt zullen blijven. Bo vendien wordt een aparte bus met een capaciteit van 25 personen in gezet om patiënten en bezoekers van de "jparkeertereinen naar de af delingen van het ziekenhuis te ver- plex uiteindelijk bij een belegger onderbrengen. "Aan het uiterlijk van het ge bouw is veel zorg besteed", aldus Swaak die benadrukt dat het plan nog in een pril stadium verkeert. Het ontwerp, van de hand van de Noordwijkse architect Hans van Egmond, is nog lang niet definitief. De gemeente, de buurt en de wel standscommissie zullen zich er nog over uitspreken. Het gebouw zal ongeveer twaalf meter hoog worden, terwijl de goothoogte de tien meter nergens zal overschrij den. Dat is lager dan de Sanders- parkeergarage die momenteel in aanbouw is aan het Levendaal. Volgens architect Van Egmond wordt het gebouw uitgevoerd in lichte baksteen en zal het qua ui terlijk worden aangepast aan de lingsovereenkomsten of culturele akkoorden met niet westerse lan den naar Nederland komen. In de praktijk is gebleken, dat het vrij wel onmogelijk is om deze studen ten op bevredigende wijze in te passen in de normale studie Neder landse taal- en letterkunde. Doel van de opleiding is om aan de buitenlandse studenten voor wie Nederlands een vreemde taal is een zodanige opleiding te bieden dat zij, in hun eigen land kunnen optreden als deskundige, bijvoor beeld als docent Nederlands in het bijzonder op taalkundig, letterkun dig, historisch en kunsthistorisch gebied. Verder verwacht de facul teit dat de afgestudeerden emplooi in het land van herkomst kunnen Voor de patiëntenverhuizing zijn, behalve het personeel v.an de verhuisfirma, zeker tachtig men sen van het AZL-personeel in de weer. Zo zullen op de dag van de ver huizing drie reanimatieteams ter beschikking staan om eventuele calamiteiten op te vangen. Eén team is gestationeerd op de afde ling acute opname in de oudbouw, een tweede team bij de afdeling acute opname in de nieuwbouw en een derde team op de verpleegaf- deling intensive care en beade ming in de nieuwbouw. Om de ver huizing van patiënten soepel te la ten verlopen zijn bovendien acht liftbedienden ingezet en staan per manent drie liftmonteurs ter be schikking. Er is een speciale com mandopost ingericht van waaruit de gehele verhuisoperatie wordt geléid. In september van dit jaar was reeds een aparte werkgroep in gesteld om alles organisatorisch en medisch-verpleegkundig goed te laten verlopen. Spoedgevallen De opvang van spoedpatiënten zal op de dag van de verhuizing ge woon doorgang vinden. De afde ling acute opname zal tijdelijk on derdak krijgen bij de zogenaamde ongevallenpoli van de hoofdafde ling algemene heelkunde. Na de patiëntenverhuizing wordt onmiddellijk begonnen met de goederenverhuizing van de ver- pleegafdelingen. Daarmee komt dan voorlopig een einde aan de verhuizing naar de nieuwbouw van het AZL, die overigens al op 11 no vember is begonnen. In januari 1986 zal nog de verhuizing plaats hebben van het resterende gedeel te apparatuur van de afdeling ra diodiagnostiek en radiotherapie en de verhuizing van de patiënten van het zogenaamde isolatiepaviljoen. In de zomer van volgend jaar be gint de verhuizing van de diagnos tische laboratoria, de proefdierver- blijven, de apotheek, de bloedbank en Eurotransplant. bebouwing in de omgeving. De wethouder van ruimtelijke ordening en verkeer, Peters, zei gisteravond dat er nog heel wat vragen leven bij het gemeentebe stuur maar desalnietemin te ver wachten dat snel spijkers met kop pen geslagen zullen worden. Voor de uitvoering van het plan is even wel een wijziging noodzakelijk in het bestemmingsplan voor de wijk :Panci;as-oost, omdat dit geen de tailhandel toelaat op het Ir. Dries senplein. De wethouder verwacht niet dat zo'n wijziging noemens waardige problemen zal opleveren. Leidse raadsleden toonden zich gisteravond evenmin afkerig van het plan van Erica. De Marca-vesti- ging, op een steenworp afstand van de Haarlemmerstraat, wordt alge meen gezien als een versterking voor de Leidse middenstand. vinden als wetenschappelijk on derzoeker, met name op het terrein van de geschiedenis, in de buiten landse dienst en in het bedrijfsle ven voorzover dat intensieve han delscontacten met Nederland on derhoudt. Met de experimentele studie richting archeologie wordt de mo gelijkheid geopend dat de student al in de eerste jaren kennis opdoet van de algemene archeologische principes en werkwijzen, en een overzicht krijgt van de stand van zaken van de archeologie in de ver schillende regio's. Na de propedeu se kiest de student voor de archeo logie van een bepaalde regio en legt zich toe op de studie van de specifieke aspecten, waaronder de talen, cultuur en geschiedenis. Ook de samenwerking van de verschil lende Leidse archeologieën (klas sieke archeologie, Palestijnse oud heidkunde, prehistorie, archeolo gie van Egypte) in de vakgroep al gemene archeologie heeft duide lijk vorm en inhoud gekregen. Volgens de letterenfaculteit is de belangstelling van de studenten voor een volledige studierichting archeologie groot. Op de scholie renvoorlichtingsdagen hebben zich in het totaal 180 belangstellen den gemeld. Dream Hills (1) Amateurfilmer Piet Overgaauw: "Beginjaren zestig ben ik begon nen met filmen. Je had in die tijd wel amateurfilmers maar toch niet zoveel als tegenwoordig. Het vak had toen nog iets van...ja, wat zal ik zeggen...pionieren, dat is het woord. Ik werkte toen met Orwo-films, Russisch materiaal. Of Oostduits, daar wil af zijn. Lekker goedkoop in elk geval. Je kent het wel: spul voor een hab- bekrats en dezelfde dag nog ont wikkelen". "M'n eerste speelfilmpje heb ik gemaakt in '64. Ik heb toen tele visiebeelden van een optreden van Toon Hermans gefilmd en daar een verhaaltje rond be dacht. Ja kijk, met dat soort din gen begin je. Achteraf maakt het een beetje een knullige indruk, maar in die begintijd maakte je vanzelfsprekend fouten omdat je nog een echte amateur was". "Laatst heb ik nog eens wat oude dingen laten zien op een bijeenkomst van de filmgroep Rhijnland waar ik voorzitter van ben. Dat ze jaren geleden waren gemaakt, dat las je er wel vanaf. Shots waren te lang, enfin, het kwam allemaal een beetje hor tend en stotend over. Toch heb ik toen natuurlijk de fundamen ten gelegd". "Ik ben in '65 lid geworden van die filmgroep. In het dubbel acht tijdperk, zoals wij dat zeggen. Met super acht is het smalfilm tijdperk echt begonnen, maar in de tijd van de dubbel acht had je eigenlijk uitsluitend te maken met mensen die experimenteer den". "Nee, ik maakte toentertijd niet zo gek veel speelfilmpjes. Daar heb je acteurs voor nodig hè, ik bedoel, familieleden. Maar in die tijd waren mijn vrouw en ik nog alleen, we hadden nog geen kinderen, dus daarom maakte ik vooral reisverslagen. Zo professioneel mogelijk. Met muziek en met commentaar". "Ja, ik ken die terreur wel, al die mensen die op vakantie gaan, een filmpje maken en daar dan later alle vrienden en bekenden mee lastig vallen. Die mogen dan naar die vreselijke saaie en lange films kijken. Hele wagenwielen vol worden er gemaakt. Maar dat soort verslagen maakte ik nooit. Ja, ik heb ze wel in het familie archief. Maar ik laat ze niet zien. Wat ik toon, zijn de korte, goed gemonteerde, bondige films". "Bondigheid, daar gaat het vol gens mij inderdaad om. Ik zeg al tijd maar zo: kijk maar goed naar de Sterreclame, dan kun je zien hoe het moet. Watje in dertig se conden wel niet allemaal kunt vertellen, ongelooflijk. Maar het vereist natuurlijk wel vakman schap". "Nee, dat niveau heb ik nog niet bereikt. Maar ik leer natuur lijk wel veel op de vereniging. Er is een permanente uitwisseling van gedachten. Je moet het zo zien: als solofilmer ben je ner gens, je hebt een klankbord no dig. Dat klankbord is voor mij de filmgroep Rhijnland". Dream Hills (2) Een tijdje geleden deed Over gaauw mee aan de manifestatie van de Nederlandse Organisatie voor Amateurfilmers (NOVA). Die club had in Ede een soort filmdagen voor amateurfilmers georganiseerd. In totaal waren er door de verschillende Neder landse filmclubs 226 films inge stuurd. Na voorjurering bleven er 36 over. Die 36 dongen mee naar de ti tel: Ten Best Of The Year. "De tien beste, daar gaat het om", vertelt Overgaauw. "Ze kennen dus geen één, twee en drie. Vraag me niet waarom, ik weet het niet". Het was de eerste keer dat Overgaauw meedeed en hij kwam zowaar bij de eerste tien terecht. Zijn filmpje werd ge maakt tijdens een vakantie in de Zwitserse bergen. "Ik was eerst van plan om iets te maken rond dat nummer van Abba. Je kent het wel: The dan cing Queen. Ik wilde een soort playback-filmpje maken. M'n ene dochter zou dan playbacken en de andere dansen. Het hele draaiboek zat als het ware al in mijn hoofd. Maar toen kwam mijn dochter Sylvia met een an der plan op de proppen". Sylvia: "Ja, ik dacht: waarom doen we niet iets met The Sound of Music". Vader: "Inderdaad, en wat bleek nou: ze zat die muziek ook nog eens een keer bij zich". Sylvia: "Ja, en de tekst ook, dus we konden het helemaal goed voorbereiden". Vader: "In elk geval werd mijn plan totaal omgegegooid. Niks geen Abba, maar The Sound of Music. Het werd vervolgens een echte werkvakantie. We hebben er met z'n allen echt veel tijd in gestopt, maar dat kun je ook wel zien volgens mij". Dream Hills (3) Overgaauw staat even later op om alles in gereedheid te bren gen. Binnen een paar minuten heeft hij de projector kant en klaar in zijn kamer staan. Zijn vrouw heeft ondertussen het filmscherm laten zakken en is nu bezig met het uitdoen van de lampen. Overgaauw, nog net voordat het geheel donker is: "Handig hè, dat filmscherm. Dat hoeven we dus niet steeds weer op te hangen, het zit gewoon achter het gordijn". En dan begint de film. Het be gin is zeer professioneel: de titel, de namen van de spelers, precies zoals het hoort. Directed en filmed by Piet Overgaauw, het kan niet mooier. Even later dartelen zijn doch ters over het doek. Ze worden uitgezwaaid door hun moeder en beginnen aan een wandeling door het Zwitserse landschap, al bloemen plukkend. Belangrijk ste fragment is dat waarin doch ter Angela een lied uit The Sound of Music playbackt - "The hills fill my heart with the sound of music" - en dochter Sylvia danst. Vlak voor het einde zien we nog een kolkende beek en daarna keren de dochters weer huiswaarts. "Ja, iedereen was vol lof op die bijeenkomst", zegt de vrouw van Overgaauw als de film is afgelo pen. "Het is ook zo'n vrolijke film hè", zegt dochter Sylvia. "Er werden niet zoveel vrolijke films vertoond. Het waren vooral van die negatieve films die je te zien kreeg". "Van die langdradige", vult haar vader aan. Zich tot de ver slaggever wendend: "Je kent dat wel: van die films waarin zeer nauwkeurig wordt uitgelegd hoe een korenrpolen nou precies werkt en dan wordt er geen de tail overgeslagen. Leuk allemaal, maar je moet niet teveel willen uitspitten volgens mij" Zijn vrouw: ,"De Oosterschel- de, dat is ook zo'n geliefd the ma". Dream Hills, zo heet de be kroonde film van Overgaauw. Over die titel zegt hij: "Ja, die spreekt toch voor zich als je de film hebt gezien. Droomheuvels Ik bedoel, dat filmpje van mij, dat gaat toch over een droom van twee meisjes in de bergen".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3