Hoe betrouwbaar is de tandarts? De verloren zoon mag naar huis Blik in de Weekbladen Aquino en Laurel toch eensgezind tegen Marcos 'Stijging heffing Rijnland beperken' DONDERDAG 12 DECEMBER 1985 PAGINA 21 'Gaatjes worden over het hoofd gezien' GRONINGEN - Stel, u heeft 10 gaatjes als u naar de tandarts gaat. De tandarts neemt röntgenfoto's en behandelt u zo goed mogelijk. Het resultaat is dat hij 3 gaatjes over het hoofd ziet, en 24 gezonde tanden en kiezen uitboort en van een vulling voorziet. Het vaststellen van tandbederf met röntgenfoto's door tandartsen is dus, zacht gezegd, onbetrouw baar. Dit is de derde stelling van het proefschrift van P. A. Mileman. Aan de hand van uitgebreid on derzoek onder Nederlandse tand artsen komt hij tot conclusies die weinig heel laten van de weten schappelijke pretenties van de tandheelkundige praktijk: door Hans van Maanen - Tandartsen zijn eerder bang te weinig te doen dan te veel, en laten zich meer door die angst dan door hun kennis leiden; - Tandartsen weten daarnaast over het algemeen weinig over tandbederf en het tempo waarin gaatjes groter worden; - Tandartsen hebben niet ge leerd röntgenfoto's te beoordelen; - Sommige tandartsen nemen te veel, andere te weinig röntgenfo to's. Mileman, Brit van geboorte, sluit aan in een inmiddels al vrij lange rij onderzoekers die de gang van zaken in de tandheelkundige prak tijk kritisch doorlicht. Aangezien de meeste tandartsen (71 procent) een onderzoek in de mond van hun patiënt in minder dan tien minuten doen, zijn röntgenfoto's nodig om gaatjes tussen de kiezen te ontdek ken. Ongeveer de helft van de be slissingen een vulling te leggen, neemt de tandarts vervolgens uit sluitend op grond van de röntgen foto. Op zo'n röntgenfoto tonen gaatjes zich als donkere plekken in de lichte tand. Maar andersom blijkt het niet zo eenvoudig te con cluderen of een donker plekje ook een belangrijk gaatje is - ook al hebben de Nederlandse tandartsen „veel vertrouwen" in hun eigen be slissing. Mileman stuurde röntgen foto's van kiezen naar 444 wille keurige tandartsen. Hij vroeg de tandartsen, naast uiteraard allerlei achtergrondzaken, de foto's te be kijken op gaatjes tussen de kiezen, en een behandelplan op te stellen voor de in totaal 105 vlakken. Hun resultaten vergeleek hij met het oordeel van erkende experts pp dit gebied. Later werden de elemen ten ook in het laboratorium op ca ries onderzocht. De tandartsen herkenden gemid deld niet meer dan zestig procent van de door de experts gevonden gaatjes, en slechts veertig procent van de werkelijk aanwezige caries. Sommige tandartsen haalden tach tig procent van alle gaatjes, andere niet meer dan vijf procent. Dit is dus het eerste probleem, te weinig gaatjes te zien. Daar staat tegenover dat heel wat tandartsen gaatjes zagen waar ze niet waren. Twee procent van de vlakken werden geacht carieus te zijn terwijl ze geheel gaaf waren. Ook hier loopt de vaardigheid nog al uiteen: sommige tandartsen haalden inderdaad nul procent, maar er waren er ook die 16 pro cent te veel zagen. Ziedaar het pro bleem van het te veel gaatjes zien. De behandelplannen die werden opgesteld, waren navenant. Qua gemiddelde zaten de tandartsen re delijk in de buurt van de deskundi gen, maar er was een tandarts die 12 gaatjes wilde behandelen, en er waren vijf tandartsen die meer dan 50 'gaatjes' zouden hebben gevuld als het meisje hun patiënt was. Een tandarts zou zelfs zestig vullingen hebben gelegd. Samengevat betekent het, dat de helft van de tandartsen een of meer overbodige vullingen per behande ling leggen. Een derde deel van de gaatjes wordt over het hoofd ge zien, een vijfentwintigste deel van de gezonde vlakken wordt onte recht gevuld. Aangezien er veel meer gezonde dan ongezonde vlak ken zijn, wordt er behoorlijk teveel gevuld. En, zo zegt Mileman, aan gezien caries steeds minder voor komt (wellicht door betere voe- dings- en poetsgewoonten en fluo ride in de tandpasta) wordt het ont erecht vullen steeds ernstiger. In elk geval is de conclusie ge wettigd dat tandartsen niet bedre ven zijn in het lezen van röntgenfo to's en geen duidelijke criteria heb ben waarmee zij vervolgens tot een behandeling besluiten. Maar er zit meer achter: de moderne inzichten in de tandheelkunde zijn de mees te tandartsen voorbijgegaan. Tand artsen vullen ook te snel omdat ze menen dat elk beginnend gaatje een groot gaalje zal worden, en om dat ze geen kijk hebben op de snel heid van het cariesproces. Inmiddels is in wetenschappe lijk onderzoek genoegzaam vastge steld dat niet elk klein gaatje fataal is. Vooral door toepassing van fluo ride (in tandpasta of plaatselijk) kan een gaalje 'remineraliseren': het cariesproces stopt en het gaatje wordt weer opgevuld met nieuw glazuur. Meer dan de helft van de tandartsen wil niettemin een gaatje in het glazuur restaureren. Recenter is de bevinding dat tandbederf, bij gebruik van fluori de, een langdurig proces is. Van beginnend gaatje tot gat duurt vier jaar, waarbij zelfs na vier jaar bijna zestig procent van de gaatjes nog niet tot op het tandbeen is doorge drongen. Ook dat betekent dat be handeling meer op preventie dan op vullen moet zijn gericht. Al deze zaken zijn van belang voor de tandheelkunde, maar wat heeft de patiënt eraan? Uit Milemans onderzoek blijkt dat jonge tandartsen het niet beter doen dan oude, dorpstandartsen niet beter zijn dan stadstandartsen, en ziekenfondspatiënten niet beter worden behandeld dan particulier- verzekerden, dus wat dat betreft blijft de keuze van tandarts altijd blind. Het allerbelangrijkste is de houding die de tandarts heeft over te veel en te weinig behandelen, en verder zijn kennis van tandbederf. Daar is weinig deskundigs of spe cialistisch aan, en daarover kunt u nu meepraten en uw tandarts on dervragen. De tandarts moet in elk geval, al dus Mileman, veel meer met de pa tiënt overleggen over het behan delplan. De ene patiënt wil alle gaatjes meteen gevuld hebben, bij voorbeeld omdat hij of zij voor vijf jaar de rimboe ingaat, de andere De Nederlandse tandartsen volgen een conservatief sanerings- beleid. Dat betekent dat ze kleine gaatjes niet altijd meteen vul len. Daarnaast leren tandartsen tijdens hun studie wel degelijk röntgenfoto's inpreteren. Zo reageert woordvoerder Van de Horst, van de Nederlandse Maatschappij Tandheelkunde (NMT) op de beschuldigingen van dr. P. Mileman. Mileman heeft het volgens de NMT vooral over kleine gaatjes. Door goed poetsen kunnen die weer 'vanzelf verdwijnen, meent Van de Horst. De gaatjes die de tandarts over het hoofd ziet, komt hij bij de volgende halfjaarlijkse controlebeurt wel weer ^Over de beschuldiging dat de tandartsen vaak verkeerde diag noses stellen, merkt de woordvoerder op dat oordelen van medi ci altijd discutabel zijn. De 'goede diagnose' die Miteman als controle gebruikt, hoeft daarom volgens de Maatschappij Tand heelkunde ook niet te deugen. gelooft meer in preventie en is van tandarts, in de zienswijze van Mile- plan eens per jaar naar de tandarts man, voortaan moeten onderhan- te gaan. Over de behandeling zal de delen. Bij de tussentijdse verkiezingen in Leerdam behaalde ze een verras sende vijf procent, maar landelijk bezien lijkt er ook na volgend jaar mei geen rol van betekenis meer weggelegd voor de Centrumpartij. Interne verdeeldheid bezegelde het lot van de leider van weleer, Janmaat, van wie sinds zijn af scheiding en bekering tot de Cen trum Democraten weinig meer wordt vernomen. De klaagzangen van zijn voormalig fractie-assistent Vierling over de onder het toene-*" mend gewicht van buitenlanders wel tot wegkwijnen gedoemde va derlandse identiteit zijn eveneens verstomd, wellicht onder invloed van de liefde die zijn voordeurde- lende Filippijnse vriend hem schenkt. Tijd kortom voor een nieuw ge heim wapen in de vorm van een echte charismaticus. 'King Lier', de verloren, want onwettige zoon (zo houdt hij tenminste zelf vol) van wijlen prins Hendrik zal bij de aanstaande verkiezingen de lijst van de Centrumpartij gaan trek ken. Het interview in De Tijd van de ze week met de zes jaar geleden uit de anonimiteit getreden Albrecht Willem Lier (67) geeft een aardige schets van de jongste verwikkelin gen rond de door politiek Den Haag immer onhandig tegemoet getreden pleitbezorgers van een "herstel van de rechtsstaat", want dat is de invalshoek Centrumpartij ditmaal naar de kie zers gaat lonken. P. van der Eijk noteert in zijn artikel licht vergoe lijkend dat Lier "veel te netjes is voor de Centrumpartij en veel te naïef, maar net in staat dat in te zien". Een wat merkwaardige ob servatie over een man die er wel blijk van geeft goed ie beseffen waarom juist hij tot de leiding van de partij werd geroepen. Volgens onderzoeker Maurice de Hond haalt de Centrumpartij zoals het er nu voorstaat hooguit één ze tel. Genoeg voor Lier om tot de Tweede Kamer door te dringen; genoeg ook om eindelijk de gast te zijn van zijn nicht, de koningin. Zij zal tijdens de kabinetsformatie ook hem als fractieleider moeten ont vangen bij een kopje thee op paleis Noordeinde, waar grootvader Hen drik zich volgens de overlevering dermate verveelde dat heimelijke uitstapjes onvermijdelijk bleken. In De Tijd deze week een gewel dige samenvatting van Het Proces tegen de leden van de Argentijnse militaire junta. Omstreden, omdat volgens mensenrechtenorganisa- .ties te lage straffen zouden zijn uit- gesproken en nog te veel vormge vers van het schrikbewind vrijuit gaan. Uniek omdat voor het eerst na de omzetting van een Latijnsa- merikaanse dictatuur in een demo cratie, een poging wordt onderno men recht te doen. Antisemitisme Toneelschrijver en regisseur Fassbinder is niet antisemitisch, maar hij heeft met de reacties op zijn gewraakte stuk Der Müll, die Stadt und der Tod wel het overwe gend antisemitische Duitsland bloot gelegd, aldus de strekking van een VN-artikel van Henryk Broder dat eerder in The Jerusa lem Post verscheen. Broder is een naar Israël uitgeweken jood die en kele jaren geleden besloot dat het hem in West-Duitsland te heet on der de voeten werd. Zijn overigens nauwelijks met feiten of aan te ne men overwegingen gestaafde stel ling: "Dat het antisemitisme van de nazi's wordt veroordeeld is zelfs noodzakelijk als voorwaarde voor een levensvatbare vorm van antise mitisme die zichzelf niet bijvoor baat in diskrediet wil brengen". D66-parlementariër Gerrit Mik lucht in Vrij Nederland zijn hart over de onduidelijkheid die zich sinds het (her)aantreden van Van Mierlo als lijsttrekker, van zijn par tij heeft meester gemaakt. Een keuze voor regeren samen met zo wel WD als CDA en een keuze voor berusting in plaatsing van kruisraketten dient te worden uit gesloten, zo zegt Mik, die overigens erkent dat veel wordt opgeofferd aan het leiderschap van de oprich ter. Blijft dat zo, dan stapt Mik over naar de PvdA. Maaskantprijs Architect Rem Koolhaas wordt zowel in VN als in de Haagse Post aan de tand gevoeld over de reke ning die hem de laatste jaren ten deel is gevallen en die onlangs re sulteerde in de toekenning van de Maaskantprijs. Hij maakte een plan voor het Amsterdamse IJ- plein, voor het Haagse danstheater en voor een kantoorgebouw aan het Rotterdamse Churchillplein. Zijn realisme: "Doordat ik niet al tijd architect ben geweest, heb ik een ingehouden terughoudend heid ten opzichte van architectuur op zichzelf. Ik heb geen onherroe pelijke lust in het maken van vorm. 'Als architect ben je volkomen overgeleverd aan een aantal on voorspelbare condities en krach ten. Soms lukt het, soms wordt het belangrijk, soms wat minder. Ik bedoel, iedereen die architect wordt weet - hoe dogmatisch hij ook is - dat hij nooit de kans krijgt zijn dogma's uit te leven". Harry van den Bergs lidmaat schap van het comité van aanbeve ling van de Boekovski-stichting komt in de HP wederom aan bod, ditmaal in een "bezighedenge- sprek" met voorman Henk Wolzak, die alle aantijgingen over een WD-monopolie op de vruchten van zijn werkzaamheden tracht te weerspreken. Rond de Novib wordt in Vrij Nederland weer het tegendeel beweerd. Ondanks ver woede pogingen van het bestuur blijkt geen WD'er tot een lidmaat schap bereid, hoewel de hulporga nisatie juist angstvallig probeert politiek sektarisme te vermijden. Van onrecht getuigen is en actie voeren blijft kortom een vruchtba re akker voor politieke ambities. Ten tijde van de neutraliteit be schikte Nederland over een minis terie van oorlog, na de blokken- bouw werd het een ministerie van defensie en let op: nu het sein voor de plaatsing van kruisraketten op groen staat, wordt dat veelbespro ken departement bij de aanstaande kabinetsformatie vast omgedoopt in het ministerie voor vrede en vei- ligheid. Zo heet in elk geval al de jongste adviesclub in die sector, die defensie en buitenlandse zaken van overwegingen moet bedienen in de strijd de oprukkende Rus buiten de deur te houden en de verongelijkte Amerikaan tot ver trouwen in het bondgenootschap te bewegen. De pluriformiteit van het gezel schap blijkt volgens de Groene nog poverder dan bij de presentatie, want op de eerste vergadering maakte één van de schaarse disso nanten in dit op de overzijde van de oceaan georiënteerde gezel schap melding van zijn breuk met de PPR, terwijl, aldus Bart Tromp, "Egbert Boeker duidelijk op die ticket is gekozen". De legertop toont zich nu de strijd rond 1 november is gestre den niet overtuigd van de zin van zo'n club, maar zo zegt een voor man: "De adviesraad is altijd goed voor een paar mooie zinnen die je bij een beleidsnota kunt gebrui ken. Zo'n Brands (de hoogleraar- voorzitter) kan mooie zinnen ma ken als je die wat informatie geeft. Dat geeft wat meer gewicht. Dan is er op gestudeerd". Annemarie Grewel, merkwaar dig genoeg twijfelen velen er aan, maar niets menselijk is haar vreemd, zo blijkt deze week ten overvloede uit haar column in de Groene. Prins Claus had het Privé- vuil moeten laten liggen, het schunnige nieuws is zo beneden peil, dat het niet opgeraapt moet worden, schrijft ze, om vervolgens af te rekenen met de roddel dat zij kroegbazin is en in de markt is als hoofdredacteur van de Haagse Post. TON VAN BRUSSEL LEIDEN - Het Hoogheemraad schap van Rijnland is bereid te on derzoeken of betere voorlichting over de mogelijkheden tot kwijt schelding van de verontreinigings heffing kan worden gegeven. Dijk graaf Van Tuyll van Serooskerken deed deze toezegging gisteroch tend, nadat verschillende leden van de verenigde vergadering van het schap daarom hadden ge vraagd. Vooral van de Leidse PvdA-wet- houder Peters (hoofdingeland voor Rijnland informeert over kwijtschelding Milieuheffing toegelicht Leiden) was dit verzoek afkomstig. "Betere voorlichting is een recht van de burger", zei hij. De voor lichting over het kwijtscheldings- beleid en over de bezwaarprocedu re die burgers tegen de heffing kunnen volgen, moet volgens Pe ters bij de versturing van de aan slagen worden gegeven. De Leidse wethouder merkte dit onder meer op, naar aanleiding van een brief van het Leidse SP-raads- lid Vergeer aan het hoogheemraad schap. Vergeer drong daarin aan op een duidelijker en soepeler kwijtscheldingsbeleid. Het schap scheldt slechts enkele honderden heffingen per jaar kwijt. In de meeste probleemgevallen wordt niet kwijtgescholden maar een be talingsregeling getroffen. De suggestie dat ook Rijnland een soepeler kwijtscheldingsbe leid moet hanteren bestreed dijk graaf Van Tuyll met verve. "We moeten samen met de andere wa terschappen een evenwichtig be leid voeren". Peters: "Ik vraag niet om het kwijtscheldingsbeleid te veranderen. Hoewel het geen kwaad kan als er één voorop loopt. Anders houd je het tempo van de traagste aan". Kort voor middernacht (Filipijnse tijd) verschenen mevrouw Aquino, weduwe van de vermoorde Filipijnse oppositieleider Benigno Aquino, en Salvador Laurel voor de verkiezingscommissie om mee te delen dat zij niet afzonderlijk, maar samen aan de presidentsverkiezingen zouden deelnemen. Zij zullen de verkiezingen ingaan als kandidaten van Laurels partij, de UNIDO (Verenigde Nationalistische Democratische Organisa tie). (foto AP) MANILLA iKtr./UPI) - Corazon Aquino en Salvador Laurel hebben besloten toch samen de verkie zingsstrijd aan te binden met presi dent Marcos van de Filippijnen. Zij maakten gisteren bekend dat me vrouw Aquino presidentskandi daat zal zijn en Laurel kandidaat voor het vice-presidentschap. Ze deelden hun beslissing mee nadat de regeringspartij Marcos officieel had benoemd tot haar presidents- kanidaat. Aanvankelijk hadden zij zich al afgelopen weekeinde gezamenlijk kandidaat zullen stellen. Maar zij konden het niet eens worden voor welke partij. Laurel stond erop dat zij onder de vlag van de Unido aan de verkiezingen mee zouden doen en mevrouw Aquino wilde alleen voor haar eigen partij, de pas opge richte Laban, kandidaat zijn. De besprekingen liepen vast en maan dag stelde Laurel zich kandidaat voor het presidentschap. Maar na bemiddeling door kardinaal Jaime Sin werden de twee het er toch over eens onder de vlag van de Unido samen aan de verkiezingen mee te doen, mevrowu Aquino als presidentskandidaat en Laurel als haar vice-president. 'Parijs moet schade betalen' WELLINGTON (AFP) - Nieuw-Zeeland eist van Frankrijk 10 miljoen dollar (30 miljoen gulden) schadevergoeding voor het tot zinken brengen van het Greenpeace-schip Rainbow Warrior. Dit heeft de Nieuwzeeland- se premier David Lange donderdag bekendgemaakt. Volgens Lange dekt dit bedrag de kosten die Nieuw-Zeeland heeft moeten maken bij het politie-onderzoek en het proces tegen de daders van de aanslag. Ook is rekening gehouden met de „algemene schade en belangen". De som gelds die Nieuw-Zeeland eist is conform de interna tionale normen, zei Lange.' De onderhandelingen tussen Wellington en Parijs over de schadever goeding werden deze week in New York hervat. Tot dusverre was niet bekend hoeveel geld Nieuw-Zeeland eiste. De Rainbow Warrior werd 10 juli in de haven van Auckland tot zinken gebracht, vlak voordat het zou uitvaren om te protesteren tegen de Fran se kernproeven op het atol Mururoa in het zuidelijke deel van de Stille Oceean. Bij de aanslag viel een dode. Twee Franse geheime agenten -- een man en een vrouw -- zijn inmiddels tot 10 jaar gevangenis veroordeeld. Omroep Rijnland gekant tegen commerciële kabelkrant in regio LEIDEN - De Stichting Omroep Rijnland is tegen het gebruik van de kabel door instanties buiten het gebied van Rijnland. In een brief aan de beheerscommissie van de stadskabei Leiden verklaart deze omroep zich een tegenstander van het voorstel van het Bentveldse be drijf Infokab, dat grootse plannen heeft voor het verzorgen van een commerciële kabelkrant. De Stichting Omroep Rijnland is van mening dat de opbrengst van een kabelkrant ten goede moet ko men van de lokale omroep. De mo gelijkheid van nauwe samenwer king met commerciële uitgeverijen in de regio bij het maken van een dergelijke kabelkrant, wordt daar bij niet uit de weg gegaan. LEIDEN - Leden van de verenigde vergadering van het Hoogheem raadschap van Rijnland zijn van mening, dat een stijging van het ta rief van de verontreinigingsheffing met zes procent jaarlijks tot 1990 te fors is. Om dergelijke tariefstijgin gen, veroorzaakt door de bouw van een aantal gemalen een zuiverings installaties, te vermijden moet het schap sommige investeringen uit stellen en de reserves aanspreken. Het algemeen bestuur van Rijn land ging gisteren akkoord met het voorstel tot de verwezenlijking van gemalen onder meer in Aarlander- veen, Hazerswoude Rijndijk, en Koudekerk en van afvalwaterin stallaties in Nieuwe Wetering, Lei- muiden en Aalsmeer. In totpal is hiermee 96 miljoen gulden ge moeid. De verhoging van de hef fing, onder meer om deze investe ringen te bekostigen, wil het schap tot maximaal zes procent beperkt houden. Een aantal ingelanden, onder wie de Leidse PvdA-wqjhouder Peters, zei deze verhoging van de verontreinigingsheffing erg fors te vinden. Peters suggereerde dat Rijnland de reserves zou aanspre ken om de stijging beperkt te hou den. Ook het uitstellen van sommi ge werken kan een gunstige in vloed op het tarief hebben. Het dagelijks bestuur van het hoogheemraadschap, bij monde van dijkgraaf Van Tuyll van Se rooskerken, deed echter geen toe zeggingen. Voor een betere water kwaliteit moet worden betaald, stelde hij vast. "We hebben wel eens eerder investeringen vooruit geschoven en toen wiel men aan verschillende kanten over ons heen". Van Tuyll wees er voorts op dat van alle schappen in Nederland Rijnlands tarieven op een 'accepta bele elfde plaats staan'. Leids centrum voor bedrijven fors uitgebreid LEIDEN - Het is vrijwel zeker dat het academisch bedrijven centrum (ABC) in Leiden wordt uitgebreid van 400 tot 1400 vierkante meter. Op 19 december neemt het stich tingsbestuur, waarin vertegen woordigers zitten van de universi teit, de gemeente en de Kamer van Koophandel, hierover een beslis sing. Voorzitter E. Keijser deelde vanochtend mee dat nog enkele details moeten worden geregeld en dat de financiering bijna rond is. "Het ziet er zeer positief uit", aldus Keijser.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21