AUTO Samengesteld door Koos Post Luisterrijke Japanse sportcoupés Statiegeld op blik en plastic flessen 'Verfriste' Peugeot 505 kan nog jaren mee RU-IMPRESSIE Lange spons CentomobiT: jubileuinauto van Mercedes Fiat kon de Uno-verkopen maar met moeite stabiel houden Tomra ziet 'groot gat' in markt DONDERDAG 12 DECEMBER 1985 PAGINA 13 'Mijn hobby is ideeën aangeven' Mazda RX-7: invloed van Porsche duidelijk zichtbaar. i zeer opvallende verschijning. Twee Japanse merken - Mazda en Subaru - komen binnenkort met luisterrijke sportcoupés op de Ne derlandse markt. Mazda Wat Mazda betreft is dat een lo gische vernieuwing van de het ro tatie-buitenbeentje: de RX-7. In de afgelopen zes jaar zijn er bijna een half miljoen van deze sportwagens geproduceerd. Dan wordt het tijd voor een opvolger. Die gaat ook RX-7 heten, is even eens een sportief gelijnde 2+2 sportcoupé en wordt ook aange dreven door een rotatiemotor, waarin Mazda in de loop der jaren veel tijd, moeite en kapitaal heeft geïnvesteerd. Het nog steeds unieke motor concept is ditmaal voorzien van een brandstof-injectie en dubbele ïnlaatpoorten voor een gefaseerde inlaat. Het maximaal vermogen bedraagt 150 pk, wat de wagen in 8 seconden uit stilstand op een snelheid van 100 km/uur kan brengen en een topsnelheid van maar liefst 210 km/uur garan deert. Deze nieuwe RX-7 is - evenals enkele andere Mazda-modellen - voorzien van elektronisch afstel- bare schokdempers 'en heeft een gedeeltelijk meesturende achter wiel-ophanging. De wagen beleeft half januari op de Autosalon van Brussel zijn Europese première. De Nederlandse introductie volgt in februari. Dan zal ook de prijs bekend worden. Subaru Subaru gaat ook in het groot. Tot nu toe kwam het merk niet verder dan een middenklasser, maar eind van deze maand staat er een imponerende sportcoupé in de etalage: de Subaru XT met vierwielaandrijving. Met deze wa gen van dik 50 mille betreedt het - in ons land nog steeds kleine - Ja panse merk een nieuw en moeilijk segment van de markt. De leuk gelijnde XT is uitgerust met een 1,8 liter inspuitmotor met turbo (135 pk), goed voor accelera tie van 0 tot 100 km/uur in 9,5 se conden en een topsnelheid van ongeveer 200 km/uur. De fabriek zegt dat het gemiddeld verbruik desondanks bijna één op elf be draagt. Het is een duidelijke tweezitter: '2+2' noemen ze dat in autokrin gen. Dat betekent dat er net twee kinderen op de achterbank kun nen worden meegenomen. Maar ze zitten er dan wel Spartaans bij. De leuning van die bank kan wel worden weggeklapt, zodat er des gewenst een flinke bagageruimte kan worden verkregen. De wagen kan worden geleverd met een vijf-versnellingsbak (kost dan 53 mille) of met een automaat 59.000), in beide gevallen met vierwielaandrijving, die via een druk op de knop kan worden in geschakeld. De versie met auto matische transmissie kent boven dien een voorziening waardoor de vierwielaandrijving zichzelf in schakelt als de omstandigheden dat vereisen. De uitrusting is opvallend com pleet. De stuurkolom is in twee richtingen verstelbaar, de stoelen zijn zo ontworpen dat men ook bij ruw manoeuvreren nog stevig zit, het digitaal dashboard is nog dui delijk ook en het interieur goed afgewerkt. De wagen stuurt - ondanks de bekrachtiging - prettig direct. Het remsysteem bestaat uit vier schijfremmen, waarvan de voor ste inwendig worden geventi leerd. Alles bij elkaar - zeker bij Suba ru - een opvallende verschijning. Om die kreet waar te maken lanceert hij in zijn brief een simpel hulpmiddel om beslagen autoruiten schoon te vegen. Je neemt gewoon een handfiel- spompje. haalt het slangetje er uit en schroeft met een parker een vierkant sponsje op het gat. Klaar is Kees. Men heeft dan als het ware een verlengstuk van de arm om achter- en rij- ruiten te kunnen afsponsen. Van Laar schrijft dat zijn idee op de beurs 'Handige han den' in Arnhem geestdriftig is ontvangen. Of het in de prak tijk voldoet weet ik nietleuk is het wel. En volgens Van Laar kost het geen drie gulden om het te proberen. Zelfs na ongunstige trajecten kwam ik nog in de buurt van de één op twaalf. Een auto als deze Peugeot 505 is echt geschapen voor het grotere werk. de laneere afstanden. Voor treffelijke wegligging. gemakkelij ke bediening, soepele schakelin gen, prettige stuurbekrachtiging, royale en goed zittende stoelen, je wordt er echt niet moe in. En met een brandstoftank van 70 liter in houd kan men zonder een pomp aan te doen aan heel eind wegko- Ook na al die jaren is deze Peu geot nog steeds een formidabele reiswagen. Jammer van dat ge luid. Technische gegevens Peugeot 505 GTD-T. Vier cilinder in lijn. Inhoud 2498 cc. Compressieverhouding 21:1. Vermogen 98 pk. Onafhankelijke wielophanging rondom. Schijfrem men voor, trommels achter. Vijf ver snellingen. Stuurbekrachtiging. Ge wicht 1340 kg. Aanhanger geremd 1200 kg. Tankinhoud 70 liter. Accele ratie 0-100 km/uur 14 seconden. Top snelheid 170 km/uur. Prijs 48.145.-. 'De verjaardag van de toekomst'. Zo ongeveer zou men de titel kunnen vertalen van de uitzen ding. waarmee de Westduitse tele visie op 29 januari het eeuwfeest van de auto gaat belichten. Natuurlijk levert Daimler-Benz als oudste automobielonderne ming ter wereld een belangrijke bijdrage aan deze produktie. Een hoofdrol is toebedeeld aan de 'Centomobil', een jubileumvoer tuig dat Mercedes speciaal voor deze gelegenheid heeft gecon strueerd. De Centomobil kan zo een be langrijke bijdrage leveren aan het thema van de uitzending: 'een tijdloze vorm van reizen Het mo del spreekt tot de verbeelding door zijn passagiersruimte van gespie geld of transparant plexiglas en de open zijkanten. Alle aggregaten zijn ver chroomd. bekleed of van glanzend materiaal gemaakt. Ramen, deu ren en spatborden ontbreken. De doorzichtbare buitenkant geeft een bijzonder effect doordat de omgeving in kleur, vorm en sfeer wordt weerspiegeld. Een apart optisch effect wordt ook verkregen door de verlichting, die nergens als zodanig aan de buitenkant herkenbaar is. Het licht straalt vanuit het voertuig naar buiten. De knipperlichten zitten ook verborgen in de wiel- kappen. Het draaiboek van de film beoogt een reis door tijden ruimte in beeld te brengen, waarmee hon derd autojaren herleven. De hoofdrollen worden vertolkt door de Oostenrijkse coureur Nikki Lauda en de Amerikaanse filmac teur Ross Harris. Michael Pfleg- har heeft de regie. 'Mijn hobby is ideeën aange ven', schrijft mij W.E. van Laar uit Arnhem. Schrootkraan voor autobranche Lang, dun en beresterk is de nieuwe schrootkraan, die het Alphense bedrijf Hyva ontwikkeld. Op en top geschikt voor het verwerken en tillen van autowrakken. Natuurlijk stelt de autobranche specifieke eisen. Afgedankte auto's zijn logge en lompe dingen, die moeilijk zijn te hanteren. Dus moeten de kranen, die bij de verwerking tot schroot worden ingeschakeld, handelingen kunnen verrichten die andere kranen niet kunnen. Zo als het aandrukken en platslaan van wrakken. Dan kunnen er meer wrakken op een vrachtwagen. Doelmatiger en dus goedkoper. Om de kraan voor pletwerk geschikt te maken was een aparte con structie nodig, De Alphense schrootkraan kan niet alleen veel tillen, maar kan ook ver reiken: bijna zeven meter ver. De werkhoogte is kort bij de kraan hoog. Alle mogelijke beveiligingen zijn ingebouwd. werden breder en dus comforta beler. De passagiers op de achter bank kregen ongeveer dertig cen timeter meer ruimte. In de prak tijk een niet te verwaarlozen hoe veelheid. Natuurlijk werd er ook tech nisch flink wat gesleuteld. Er kwamen weliswaar geen andere motoren in het vooronder, maar de bestaande krachtbronnen wer den aan een kritisch onderzoek onderworpen en kwamen verbe terd uit die strijd. Ik had ditmaal voor een diesel turbo gekozen. Een wagen van van dik 48 mille. Daar krijgt men standaard weliswaar stuurbe krachtiging en een schuifdak voor, ma^r andere aardigheidjes (zoals bijvoorbeeld centrale ver grendeling), die bij vele merken van huis uit worden meegegeven, moet men hier nog eens extra be talen. En dat kan nog wel eens op lopen. De moderne zelfontbranders worden vandaag de dag vaak voorzien van een turbocompres sor om de prestaties nog wat op te vijzelen. Zo ook deze Peugeot 505 Diesel. Onder invloed van deze extra duw in de rug kan de twee ënhalve liter dieselmotor de 1340 kg wegende wagen in zegge en schrijve veertien seconden op 100 km/uur snelheid brengen. Torh echt niet slecht voor zo n dikke diesel. Trouwens, ook de topsnel heid mag er zijn: dik 170 km/uur! Bepaald geen luie wagen. Maar helaas ook geen stille wa gen. De geluidsproduktie viel mij tegen. Vooral in de hogere toeren tallen moet men de radio een flink stuk harder zetten om het nieuws goed te kunnen horen. En conver seren gaat dan ook niet gemakke lijk. Neen, wat dat betreft had ik hogere verwachtingen. Het verbruik kwam beter over een met datgene wat ik in mijn hoofd had. De tegenwoordige die sels zijn haast allemaal zo zuinig, datje verbaasd zou staan te kijken als je aan de pomp bijvoorbeeld beneden de één op tien zou blij ven. Dat gebeurde dan ook niet. Directeur Greco van Fiat Nederland kon er niet onderuit. De recordverkopen van de Opel Kadett (maar liefst zo'n 50.000 stuks) en de tweede jeugd van de Renault 5 heb ben in 1985 het leven van de concurrentie danig ver zuurd. Ook dat van Fiat Nederland. Bij de planning was er op gerekend dat er dit jaar meer Uno's dan vorig jaar zouden kunnen worden afgezet. Dat viel bar tegen. Achteraf zegt de heer Greco al blij te kunnen zijn met het feit dat de Uno-verkopen stabiel zijn gebleven. Fiats hoop is nu gevestigd op de vernieuwingen die drie jaar na de introductie (in januari 1983) zijn doorge voerd in de Uno-reeks. Nieuwe kleuren en bekledingen, maar dat is niet het belangrijkste. De voornaamste novi teit is de verschijning van de Fire 1000 motor in de een voudigste Uno, de 45. Het is dezelfde motor, die ik kort geleden met veel waardering heb leren kennen in de Lan cia Ypsilon. Nog even ter herinnering: dat 'Fire' heeft niet te maken met vuur of vurig - hoe pittig deze kleine en lichte kracht bron ook is - maar alles met het feit, dat hij wordt ge maakt in een louter met robots uitgeruste fabriek: Fully Integrated Robotized Engine. Deze fabriek is nieuw in het Termoli-complex aan de Adriatische kust en werd gebouwd in samenwerking met Peugeot. Per drie minu ten wordt er één Fire-motor geproduceerd. Volgens Fiat is de Uno 45 door deze motor van 45 pk 'de zuinigste en de pittigste wagen in de één-literklasse' geworden met een topsnelheid van 145 km/uur Ook is de Uno-reeks uitgebreid. Er is nu een luxueuze re uitvoering verkrijghaar voor de Uno 70. Deze wordt in de typenaam aangeduid met SL en vervangt de SX, die op enkele markten met 1300 cc motor leverbaar was. Het Uno-programma is nu dus samengesteld uit twee carrosserievarianten (drie- en vijfdeurs). vijf motorver sies (1000, 1100, 1300 1300 turbo en 1300 diesel) en drie uitvoeringen (basis, S en SL). De prijzen lopen van bijna 16 mille voor de simpelste Uno 45 - via 20 mille voor de 70 SL en de Diesel - tot ruim 29 mille voor de Turbo i.e. De Peugeot 505 is inmiddels een oude vertrouwde. Hij draait ook al bijna zeven jaar mee. De hoogste tijd dus voor wat anders. Geen en kel model heeft het eeuwige le ven, al lijkt het er soms wel op. Zoals bij de lelijke eend. Een geheel nieuw model is het niet geworden. Misschien mede omdat Peugeot wat krap bij kas zat, maar het was nog niet nodig ook. De stoere, sierlijke sedan kan nog bogen op voldoende sympa thie bij het autorijdend publiek om nog een tijdje goed mee te kunnen. Een extra impuls kan echter nooit kwaad. Daarom kreeg de 505 een 'facelift', zoals dat in auto kringen heet. Dat betekent dat hij wat werd gerestaureerd. 'Gemo derniseerd', zeggen ze dan. Maar ik moet eerlijk zeggen dat ik niet zoveel moderners zie aan de veranderde bumpers, grille en achterpartij. 'Verfrist' zou wel licht een betere kwalificatie zijn. Want de jaargang 1986 ziet er nau welijks anders uit dan de onge veer 850.000 exemplaren die er aan vooraf zijn gegaan. Anders is het echter als men achter het stuur plaats neemt. Dan heeft men wél het gevoel in een nieuwe auto te zitten. Het in terieur werd namelijk veel ingrij pender onder handen genomen. Vooral het geheel andere dash board ziet er goed uit. De stoelen ADVERTENTIE OLDENZAAL (GPD) - Statiegeld op blik. In negen Amerikaanse sta ten is dat al verplicht. In Zweden ook. In Australië, Canada en ver scheidene Westeuropese landen zijn wettelijke regelingen in de maak. Evenals trouwens voor plas tic flessen. In de Bondsrepubliek bestaan bijvoorbeeld vergevorder de plannen om de plastic cola-fles sen met een inhoud van twee liter te belasten met een statiegeld van 30 pfennig. Het zijn ontwikkelingen die ing. Henk J. G. ter Bekke (41) deugd doen. Hij is sinds 1 juli algemeen directeur van de Oldenzaalse vesti ging van het Noorse bedrijf Tomra Systems. „Overal in de wereld zie je een toenemende betrokkenheid bij milieu en hergebruik van grondstoffen. Er komt een gewel dige markt aan. Ik denk dat we hier in Oldenzaal echt groot wor den". Zijn verwachting dat Tomra-Ol- denzaal een forse groei gaat door maken, baseert hij niet alleen op de ïrfdrukwekkende omvang van dat marktpotentieel. Van grote beteke nis is ook de strategische beslis sing van de Noorse moeder, dat haar Twentse dochter alle nieuw ontwikkelde apparaten in produk tie gaat nemen. „Het zal ertoe lei den, dat we over vijf jaar hier 100 tot 150 mensen aan het werk heb ben en de omzet de 100 miljoen gulden gepasseerd moet zijn", al dus Ter Bekke. Op het ogenblik werken er rond 25 man. Voor het eind van het jaar zullen nog tussen de tien en twin tig mensen worden aangenomen, „om te beginnen" op een tijdelijk contract. Directe aanleiding is een Amerikaanse order van zeven mil joen gulden die voor Kerstmis de deur uit moet. Het gaat om de leve ring van 612 zogenaamde Can-Can machines van het laser scanner model. Dat houdt in dat de machi ne bij het 'innemen' van blikjes met een snelheid van 1 per seconde leest van welk merk ze zijn. De Can-Can registreert de bijzonder heden, draait een tegoedbon uit (vijf dollarcent per blikje) en perst vervolgens het blikje samen, waar na het gereed is voor hergebruik door de aluminiumindustrie. Want anders dan in Nederland wordt in de VS de meeste blikverpakking van aluminium gemaakt. De ma chines komen in of bij supermark ten, pretparken en sportcomple xen te staan. De lezende Can-Can is een van de nieuw ontwikkelde machines waarvan de produktie Oldenzaal is toebedeeld. Er komen er meer aan. Zo zal in maart worden begonnen met de vervaardiging van machi nes die plastic flessen innemen, le zen en vernietigen. „Het is de be doeling dat Oldenzaal Tomra's be langrijkste produktie-eenheid wordt", vertelt Ter Bekke. „In Noorwegen wordt de produktie ge consolideerd en komt de nadruk meer en meer op research te lig gen. Oldenzaal wordt ook het inter nationaal centrum voor bijeen komsten van de technische dienst en verkoopstaf en voor presenta ties. Een complete congreszaal is hiervoor ingericht". Tomra. veertien jaar geleden op gericht. heeft sindsdien een leiden de rol verworven in de fabricage van terugneem-apparatuur voor drankverpakking. Concurrenten zijn er wel, maar vormen volgens Ter Bekke nauwelijks een bedrei ging, omdat de technologische ont wikkeling niet alleen erg kostbaar is, maar zich ook afspeelt op een zeer geavanceerd niveau. Dat laat ste geldt met name voor de laser techniek en de programmatuur Bij Tomra wordt een kwart van de totale bedrijfskosten opgeslokt door research. Eind 1983 werd bekend dat Tom ra in Oldenzaal zou neerstrijken. In het pand van de voormalige linge rie-groothandel Van den Esschert International, een van de fraaiste bedrijfsgebouwen ter plekke. Met aangrenzend 15.000 vierkante me ter grond waarop kan worden uit gebreid-. Het jaar 1984 is benut om het pand aan te passen en het pro- duktie-apparaat op te bouwen. In maart van dit jaar zijn de eerste machines afgeleverd. In totaal komt men dit jaar op 1600 a 1700 stuks, verwacht de directie, en vol gend jaar op ongeveer 2500, waar onder een aantal nieuwe typen. Tomra is volgens Ter Bekke een schone 'high tech'-industrie met relatief veel hoogwaardige werkge legenheid. Bij de produktie be perkt men zich in Oldenzaal overi gens tot de assemblage en het doortesten van de machines. Com ponenten worden toegeleverd op basis van licenties en specificaties Ze komen nu nog veelal uit het buitenland, „maar het is de bedoe ling de toeleveranciers dichter bij huis te zoeken". Over de bedrijfscultuur bij Tom ra is Ter Bekke bijzonder enthou siast. Hij typeert die als „dyna misch, flexibel, met een sterk kwa liteitsbewustzijn naar produkt en organisatie, waarbij de menselijke factor echt centraal staat". Om dat laatste te illusteren laat hij ons de fitness-room zien die op kosten van het bedrijf wordt ingericht. En nog iets: iedere werknemer krijgt als hij een jaar in dienst is een bo nus in aandelen. „De mensen werken dus in hun eigen bedriif - 'Op het nachtslot', gedichten van Mar cel Koopman De Harmonie, prijs 22,50. - 'Waar het hart vol van is'. Willem Wil mink vertelt hoe men kan leren dichten Hij behandelt de verschillende rijmvor men en al doende stapt hij kris-kras door de tijd en laat de poëzie leven. Van Holkema en Warendorf, prijs 19,50. Thrillers - 'Schaduwen uit/Gethsemane', nieuw werk van de Nederlandse thrillerauteur Tomas Ross, die in het verleden al meer malen heeft, bewezen actuele onderwer pen in een spannend kader te kunnen zetten. Ditmaal komt 'zijn' Martin Finch in actie in El Salvador en Nicaragua Het Spectrum, prijs 24,90 - De mens en zijn God' door dr. R.M Nepveu, die voorstellingen van God be schrijft tegen de achtergronden van vele religies en culturen. Hij verduidelijkt het ontstaan en het functioneren Zo mer en Keuning. prijs 24.90 - In gezelschap van wolven' door Ange la Carter, die een aantal sprookjes en le genden laat uitgroeien tot erotische nachtmerries of bezarre seksuele allego rieën. Contact, prijs 24,90. - 'Einde van een Imperium, deel 2'. ro man uit Senegal door Sembene Ousma- ne, gebaseerd op fictieve politieke ont wikkelingen in Senegal. De Derde Spre ker-serie van Het Wereldvenster, prijs ƒ20,- - 'Een lied van Afrika' door Karen Bli- xen (pseudoniem voor Isak Dinesen), 'die jarenlang een kofieplantage in Ke nia heeft beheerd. Eerst samen met haar man, later alleen. Over die jaren schreef zij dit poëtische boek in 1937. Er is een film van gemaakt, die begin volgend jaar uitkomt, met Meryl Streep en Ro bert Redford in de hoofdrollen. Nijgh en Van Ditmar, prijs f 32,50. - 'Vlek in het meer', roman van Jan van der Vegt. Hoofdpersoon Schuil weet van zyn vader, dat zyn wortels ergens in Ierland liggen. Hij gaat op zoek naar de waarheid over zichzelf. Nijgh en Van Ditmar, prjjs 27,50 - 'Uit het leven van een denkende vrouw' door Justine Abbing. pseudo niem van Carry van Bruggen. Hoewel in 1920 geschreven kan men zich ook van daag de dag nog vinden in dit verhaal over een vrouw, die m haar werk niet serieus wordt genomen. Nygh en Van Ditmar. prijs 27,50 - 'Aatje' door Anna Nederlof, die het le ven met een verstandelijk gehandicapt kind beschrijft. Leopold, prijs 24,90 Diversen - 'Joseph Luns', de weerslag van een aantal gesprekken die René Steenhorst en Frits Huis hebben gevoerd met de man, die vele jaren minister van buiten landse zaken is geweest en daarna se cretaris-generaal van de NAVO. Een po liticus, die jarenlang mede het beeld heeft bepaald. Teleboek, prys 29,50. - 'Schilderijen van Charlotte Mutsaers', opgeluisterd met een brief van Fritzi Harmsen van Beek en met een beschou wing van Anneke Oele. Meulenhoff, prijs 15.-. - 'Het nieuwe huis-, tuin- en keuken boek' door Lizzie Evans met duizende néén handige huishoudtips. Elsevier, prijs 19,90 - 'Vicieuze cirkels' door Patrick Hughes en George Brecht, die een aantal para doxen verzamelden en woord en beeld gestalte gaven. Bert Bakker, prijs 16,90 - 'Koken voor beginners' door Tineke de Lang en 'Vlaaien, pizza's, pannekoe ken' door Hennie Franssen zijn twee nieuwe (genoeg zeggend) titels in de Cu linaire Boekerij van Zomer en Keuning. prijs 9,90 per deel. - 'Echt Italiaans koken' door Maneluise Christl-Licosa en 'Echt Frans koken' door Susi Pirouë zijn twee nieuwe kookboeken, aan de hand waarvan Ita liaanse en Franse gerechten thuis kun nen worden bereid. Ook in de Culinaire Boekerij van Zomer en Keuning, prijs 29,90 per stuk. - 'Atlas van de sterrenhemel', met de coördinaten van het jaar 2000, samenge steld onder redactie van Storm Dunlop met kaarten van Wil Tinon. Becht, prijs 34,90

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13