Deskundig Akzo zoekt hulp EG in patentstrijd nva'tiid Woede over plannen Boskalis Fokker 'schrapt' werk in Ypenburg Thomassen stapt op bij Dienstenbond 'VS-boycot Twaron mag niet' Ruzie over stakingwet Duitsland naar climax Werkloosheid daalt verder 'Banken kunnen aan kop met 25-urige werkweek' r WOENSDAG 11 DECEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 ARNHEM (ANP) - Akzo en haar divisie Enka hebben bij de Europese Commissie in Brussel een klacht ingediend tegen de regering van de Verenigde Staten. De klacht richt zich tegen de uitspraak van de International Trade Commission (ITC) in Washington, die eind vorige maand de invoer in de VS van Enka's supervezel Twaron tot ieiding van de westduitse bonds- Obligatiehouders werken (nog) niet mee Voorzitter Kraaijeveld van Hemert (rechts) grijpt vertwijfeld naar zijn hoofd op het moment dat een van zijn medewerkers (links) voorstelt licht beelden te vertonen over de plannen van Boskalis. De boze obligatiehou- ders in de zaal zeiden geen behoefte te hebben aan gegevens die al krant hebben aestaan". AMSTERDAM (ANP) - De obliga tiehouders, die Boskalis ooit tegen 8,5 procent risicodragend kapitaal hebben geleend, zijn niet bereid zich zomaar neer te leggen by de reddingsoperatie van het noodlij dende baggerconcern. In een urenlange en soms chaoti sche vergadering in Amsterdam sprak het grootste deel van deze crediteuren zich uit voor een ande re verdeelsleutel wat betreft inle vering door hen en door aandeel houders. De opkomst was echter te klein om tot stemming over te gaan. Volgens het voorstel zullen aan deelhouders 50 procent moeten in leveren via een afstempeling op (foto ANP) hun stukken, terwijl obligatiehou ders er veel meer bij inschieten, omdat zij voor elke 1000 gulden aan obligaties 24 preferente aande len krijgen met een nominale waar de van in totaal 120 gulden. In de prakrijk kunnen de aandelen min der waard blijken te zijn. Veel obligatiehouders voelen daar weinig tot niets voor, maar kregen van het bestuur en een ver tegenwoordiger van het banken- syndicaat (dat de meeste schulden wil overnemen) te horen dat bij weigering van de hun geboden op lossing de banken zullen aansturen op een faillissement. En dan ko men de obligatiehouders als laat- sten (gelet op de schulden van Bos kalis dus helemaal niet) aan de beurt. oktober 1990 heeft verboden. kanselier Kohl over een verande ring van de stakingswet is gister avond mislukt. Na drie uur onder handelen gingen de partijen uiteen zonder dat er enige vooruitgang was geboekt. Dat verbod vloeit voort uit de oc- Dat geeft de Europese Commissie trooistrijd die Akzo wereldwijd bevoegdheden om onrechtmatige voert met het Amerikaanse che- handelspraktijken tegen te gaan mieconcern Dupont de Nemours, met de bedoeling de daaruit voort maar druist volgens Akzo in tegen vloeiende schade ongedaan te ma de regels op het gebied van han- ken. Het is de eerste keer dat een delsvrijheid. Dupont maakt, tot nu Europese onderneming van die toe als enige, onder de naar Kevlar mogelijkheid gebruik maakt, een soortgelijk vezel als Twaron Akzo en Enka hebben de Euro van Enka dat in de loop van vol- pese Commissie tevens verzocht gend jaar op de markt komt. Het een dringend beroep te doen op gaat 0r"^" 'SSBJSS!ï£f.®S voorgenomen weging van "hel lam legde. Bij enkele vitale toele veranciers werd gestaakt, dat het arbeidsbureau bij uitbeta ling van een uitkering zijn neutrale door Hans Hoogendijk Meer dan 400.000 metaalarbei ders staakten gisteren al tegen de door de autogiganten binnen zeer status verliest en een verlengstuk korte tijd zonder onderdelen kwa- te zitten. Het geschil betreft de uitleg van de vakbeweging wordt. De vakbeweging stelt daarente gen dat het werknemersgeld is een artikel in de stakingswet, dat waarover het arbeidsbureau be sterker is dan staal, maar ook veel het door de ITC opgelegde invoer- lichter. verbod ongedaan te maken. Rea- De klacht tegen de Amerikaanse gan heeft tot 25 januari volgend regering is volgens een woordvoer- jaar de mogelijkheid om de ITC- der van Akzo/Enka gebaseerd op maatregel te wijzigen. Mocht een het in september vorig jaar van minnelijke schikking tussen de kracht geworden nieuwe handels- Amerikaanse regering en de EG politieke instrument van de EG. niet mogelijk blijken, dan zullen Akzo en Enka de Europese Com missie vragen om ten aanzien van Duponts vezel invoerbeperkende maatregelen te nemen. Akzo en Enka hebben grote be zwaren tegen de uitspraak van de Amerikaanse internationale han delscommissie, die van oordeel is dat Enka bij de produktie van Twa ron gebruik maakt van een werk- wijze-octrooi dat in de VS aan Du pont is verleend. Omgekeerd geldt namelijk, dat ook Dupont gebruik maakt van een procédé, waarop EinTn» Enka Patent heeft- Het Amerikaan- kend. De voor deze invloeden ge- rn*„ heeft da, nr,l.nn« tii. stakingsrecht. De regering wil de rechten op een werkloosheidsuit- de uitbetaling regelt aan werkne mers die ten gevolge van speer puntacties bij toeleveringsbedrij ven in dezelfde bedrijfstak worden uitgesloten door hun werkgevers. kering inperken, als een bedrijf De rechter besliste in 1984 in het wegens gebrek aan onderdelen door stakingen elders dicht moet of korter moet werken. De ruzie dateert al van 1984 toen de vakbe weging met zeer gerichte speer puntacties de hele auto-industrie voordeel van de bonden. Sinds dien wordt er door de werkgevers aangedrongen op een verandering schikt en dat er dus uitbetaald moet worden. De vakbeweging wordt hierin gesteund door de so ciaal-democratische SPD. De vak bonden blijven op hun standpunt staan dat een wetswijziging bete kent dat de vakbonden in hun be staan worden bedreigd. „Stakin gen worden onbetaalbaar als wij van de wet. Zij stellen, met steun ook voor werknemers moeten be- DEN HAAG (ANP) - De werkloos heid is in november met 1500 ge daald tot 741.800 personen. Op grond van seizoensinvloeden (landbouw, bouwnijverheid, waar minder werk zou moeten zijn) mocht op een stijging worden gere- kend. De voor deze invloeden ge- -—<£> heeft dat onlangs tij- corrigeerde werkloosheid daalde dens een kort geding in Nederland derhalve sterker, met 5200 tot g g 741.100 personen. Akzo/Enka „ziet dan ook niet Voorm de werkloosheid onder hoe Dupont haar aktiviteiten op dit 19-25jangen daalde, zo blijkt uit bi d f rt k zettenPQn. werkloosheidscijfers over de §er daargy het Amerikaanse oc- maand november van het ministe- trooi van Akz0/Enka te schenden", Y.an sociale zaken. De feitelijke aldus d woordvoerder. Dat oc. ÏUfVifno"™ trooi beschermt volgens hem toe- passing van het enige bruikbare en de regeringspartij FDP werkgeversvleugel van de CDU, talen die door hun werkgevers worden uitgesloten, omdat er geen onderdelen meer zijn. De hele vak beweging komt dan in gevaar", stelde een vakbondsbestuurder. Alle 17 bij de overkoepelende DGB aangesloten vakbonden heb ben acties aangekondigd. Stakin gen worden ook niet uitgesloten. De werkgevers hebben direct ge steld dat het dan om politieke sta kingen gaat en die zijn in de Bondsrepubliek verboden. In Bonn wordt verwacht dat kanse lier Kohl mogelijk vandaag nog een wetsvoorstel tot verandering van de stakingswet zal indienen, data minister Norbert Blum (socia le zaken) gaf op persconferentie toegaf dat een poging de sociale partners op een lijn te brengen was mislukt. Voor de christen-democraten van Helmut Kohl is dit een ernsti ge tegenslag, omdat Kohl weet dat hij de verkiezingen van 1987 nooit kan winnen zonder de steun van de miljoenen vakbondsleden die al tijd op de CDU hebben gestemd. dat ingeschreven staat bij de beidsbureaus, steeg bij de mannen met 3700 en nam onder vrouwen af met 5200. Gecorrigeerd sprake van een daling van 3600 bij de mannen (door het uitblijven bij de vrouwen. Het aantal banen in de kaarten bakken bij de arbeidsbureaus daal de met 2.700 (nu 23.300). De gecor rigeerde daling bedroeg 500. AMSTERDAM (ANP) - Vanwege sterke concurrentie op de wereldmarkt en druk op de verkoopprijzen wil Fokker het onderhoud- en reparatie- werk concentreren op het Fokker-bedrijf Woensdrecht. Het bedrijf Ypen burg raakt deze activiteiten kwijt. Fokker zal daarom tot 1989 driehon derd arbeidsplaatsen op Ypenburg laten vervallen, maar binnen het con cern is voldoende werk om deze mensen over te plaatsen naar de andere vestigingen. Dat heeft Fokker gisteren bekend gemaakt. De industriebonden van FNV en CNV hebben verontwaardigd gereageerd op deze aankondiging. De bonden verwijten de raad dat er geen „totaalbeleid" aan dit voorne men ten grondslag ligt. Werknemers van Fokker Ypenburg bieden de Raad van Bestuur vandaag een petitie aan waarin het ongenoegen over de concentratie in Woensdrecht wordt uitgesproken. Volgens bestuurder G.van den Heuvel van de Industrie- en voedings bond CNV zijn de werknemers ook van plan stiptheidsacties te voeren en overwerk te weigeren. Fokker zegt de overplaatsing van de Ypenburg- werknemers „met grote zorgvuldigheid" te zullen begeleiden. Voor ieder een wordt - op de huidige lokatie of ergens anders - passend werk ge zocht. De verspaningsaktiviteiten (metaalbewerking) komen onder één dak in het Fokker-bedrijf op Schiphol. In deze sector is „wezenlijke kostenbe sparing slechts mogelijk door concentratie van nagenoeg alle werkzaam- Frankrijk verloor Dupont in okto- heden op één plaats". Overigens wordt op Schiphol nu al het grootste de gezondheid onschadelijke oplosmiddel voor het maken van de vezels. Midden volgend jaar wordt de - j - uitspraak van een Amerikaanse de stijging m de seizoensgevoehge verwacht over een aan. sectoren) en een daling van 1.600 k)acht octrooi-Inbreuk die K„ umiiw.n diende. Intussen dreigt de octrooi- strijd te ontaarden in een handels conflict tusen Europa en de VS. In ber de strijd tegen Enka toen een rechter in Parijs de beschuldiging dat Enka inbreuk pleegt op Du- pont-octrooien ongegrond ver klaarde. In Engeland deponeerde Enka eind september een klacht tegen Dupont. gedeelte van het verspaningswerk gedaan. Fokker heeft in het kader van het zogeheten allocatiebeleid al eerder activiteiten verplaatst en geconcentreerd: het samenbouwwerk van Woensdrecht naar Drechtsteden, het onderhoud van de F-16 op Woens drecht, het plaatwerk van Schiphol naar Drechtsteden en het overbren gen van Schiphol naar Drechtsteden van de samenbouw van het Fokker 100-rompvoorstuk. Bij IHC in Kinderdijk is gisteren een 102 meter lange sleephopperzuiger te water gelaten, die is bestemd voor India. Koningin Beatrix (inzet), die de te waterlating verzorgde, toonde zich blij met een verzilverd model exemplaar. (foto's ANP) V akantiebonnen Het rijk is tussen de 25 en 30 mil joen gulden kwijt doordat ten on rechte met de uitkering van werk loze bouwvakkers verrekende vakantiebonnen, moeten wordeft terugbetaald. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgele genheid) zei dit gisteren in de Tweede Kamer op mondelinge vra gen van het PvdA-kamerlid Ter Veld. De Graaf zegde toe dat in alle gevallen, en dus met terugwerken de kracht, terugbetaling zal ge schieden aan bouwvakkers bij wie de vakantiebonnen reeds in min dering zijn gebracht op de uitke ring. Fokker Fokker heeft een F-28 Mark 4000 verkocht aan de Equadoriaanse luchtvaartmaatschappij Transpor- tes Aereos Militares Equatorianos. De Fellowship met 85 stoelen zal in de loop van deze maand worden overgedragen. Ook Amerikaanse en Britse vliegtuigbouwers waren in de markt voor deze order. Voorzitter krijgt 'onvoldoende steun' bij herver kiezing Pieper Er komt in 1987 een nieuw type semafoon (pieper), waarmee hele boodschappen kunnen worden doorgegeven. Nu is het alleen nog mogelijk via een cijfercode iets te delen. Een en ander heeft UTRECHT (GPD) - Voorzitter Freek Thomassen (41) van de Dien stenbond FNV is gisteren onver wacht afgetreden nadat hij op het congres van zijn bond in Utrecht onvoldoende steun had gekregen bij zijn herverkiezing. Thomasson kreeg tweederde van de stemmen achter zich, terwijl hij een meer derheid van 75 procent als harde voorwaarde voor aanblijven had gesteld. Thomasson wilde vanwe ge interne problemen in de bond een 'ruim' mandaat van de achter ban. "Ik had het congres om een mo tie van vertrouwen gevraagd in de vorm van flinke steun bij de her verkiezing. Die steun had ik nodig om de bond in rustiger vaarwater te loodsen. Dat is me niet gelukt", aldus verklaarde Freek Thomas son gisteren desgevraagd. Binnen de Dienstenbond FNV is de relatie tussen de bezoldigde be stuurders en het bondsbestuur al jarenlang gespannen. Ook in 1980 was dat de directe oorzaak van het Freek Thomassen: 'Iedereen wist wat er op het spel stond', (foto ANP) plotselinge vertrek van de toenma lige voorzitter. Jan Brouwer, de voorganger van Thomasson, wilde niet langer verantwoordelijk zijn voor het functioneren van bezol digde bestuurders. Een deel van de vakbondsbe stuurders wil een offensiever be leid. Volgens deze groep is het hui dige bestuur te pragmatisch bezig. De bond zou zich te veel richten op het afsluiten van cao's en te weinig doen aan de versterking van de ei gen positie in de bedrijven. Zo heeft de Dienstenbond (64.000 le den) in het bankwezen te weinig macht om een vuist tegen de werk gevers te kunnen maken. Thomasson is het volstrekt on eens met de kritiek. "We zijn er de afgelopen jaren met elan tegenaan gegaan. Het beeld van onze bond is daardoor drastisch gewijzigd. We staan nu bekend als een zeer actie ve bond". Op het congres, dat morgen wordt afgesloten, was van openlij ke kritiek geen sprake. De onvrede onder de bezoldigden manifesteer de zich hooguit in de verkiezing van Lodewijk de Waal in het hoofdbestuur, een van de verte genwoordigers van de 'oppositie'. Het congres koos De Waal in plaats van bestuurskandidaat Lex Dors. In de wandelgangen van het con gres klonken gisteren geluiden op om Thomasson te vragen zijn be slissing opnieuw in overweging te nemen. Thomasson: "Ik denk niet dat ik op mijn beslissing zal terug komen. Iedereen wist wat er op het spel stond. Men is achteraf ge schrokken van de gevolgen van het eigen stemgedrag. En als er sprake zou zijn van een paleisrevolutie, dan kun je zeggen dat die geslaagd is". Over enkele maanden zal een buitengewoon congres zich over een nieuwe voorzitter moeten uit spreken. Volgens Thomasson bestaat er binnen de Dienstenbond grote eensgezindheid over het te voeren beleid met betrekking tot zaken als arbeidstijdverkorting, koopkracht en sociale zekerheid. „Het pro bleem is een interne kwestie en dat maakt het voor de buitenwacht al lemaal wat knulliger". ZOETERMEER (ANP) - Het voe dingsmiddelenconcern Nutricia in Zoetermeer gaat samen met het Amerikaanse concern Chese- brough Pond's enterale klinische voeding op de Amerikaanse markt brengen, zo heeft de onderneming meegedeeld. Enterale klinische voeding is kunstmatige voeding die per sonde wordt toegediend. Chesebrough Pond's, vooral be kend als producent van toiletarti kelen, maakt de toedieningssyste men. Nutricia produceert de voe ding. Samen hebben de bedrijven van het Amerikaanse voedingscon cern Biosearch de produktie van enterale klinische voeding van het merk Magnacal gekocht. Er is on geveer 7,5 miljoen gulden voor be taald. Toch leken de gisteren i ge obligatiehouders niet zo onder de indruk van dat dreigement. Een vertegenwoordiger van de Neder- landsche Trust-Maatschappij, die de belangen van obligatiehouders behartigt, noemde het niet bij voorbaat onmogelijk om de ver houding tussen de mate van inle veren tussen obligatie- en aandeel houders iets te herzien, „wanneer het resultaat voor de banken maar hetzelfde blijft". Ondanks herhaald verzoek was het Boskalis-bestuur nog steeds niet bereid uitspraken te doen over de resultaten in 1985. Met enige moeite kon men uit vage uitlatin gen opmaken dat een verlies moet worden verwacht. „U maakt zich belachelijk om niets over 1985 te willen zeggen. Stelt u deze verga dering maar uit. Dit kan niet. Dit is onzin", waren enkele reacties. De obligatiehouders, die eerder instemden met uitstel van rentebe taling, waren zeer verbolgen over berichten dat Boskalis wel rente heeft betaald aan houders van een Zwitserse notes-lening van 20 mil joen Zwitserse frank. Voorzitter J. Kraaijeveld van Hemert gaf toe dat deze rente is betaald, maar voegde er aan toe dat deze lening evenmin worden afgelost. Hierop vroeg de vertegenwoordiger van de Vereni ging Effectenbescherming, A.Ger- la, woedend waarom dit dan niet eerder is gemeld. „Obligatiehouders wordt nu al voor de tweede keer gevraagd in te schikken en opnieuw als eersten". Hij kondigde aan dat de VEB zeker niet zal voorstemmen in een twee de vergadering, die op 19 decem ber wordt gehouden. Dit is precies een dag voordat de aandeelhou ders zich over hun deel van de voorstellen buigen. Van Hemert meende dat, indien obligatiehou ders dwars blijven liggen, de aan deelhoudersvergadering van 20 de cember niet meer nodig zal zijn. „Het betreft hier duidelijk een rug-tegen-de-muur scenario", al dus de Boskalis-topman, van wie nog steeds niet duidelijk is of hij zal aanblijven als president-direc teur van het straks fors ingekrom pen baggerconcern. Pond sterling daalf flink na OPEC-beraad AMSTERDAM (ANP) - De koers van het pond sterling daalt flink onder invloed van de resultaten van de ministersvergadering van de Organisatie van Olie-Exporte rende Landen (OPEC). Nu een for se prijsdaling wordt gevreesd doordat de olielanden afstappen van de politiek om de prijzen te be schermen door de produktie te be perken, kan de Britse economie zwaar onder druk komen te stan. Het land is voor een belangrijk deel afhankelijk van inkomsten uit Noordzee-olie. De benzineprijs daalt morgen al met een cent, hoewel de Ameri kaanse dollar weer een stijgende lijn vertoont. Voor het pond ster ling werd gisteren op de wissel markt in Amsterdam een officiële middenkoers vastgesteld van 4,1210 gulden. 4,5 cent minder dan de 4,1660 gulden van de voorgaan de dag. Op maandag was de koers al ongeveer drie cent gedaald. De mogelijke daling van de olie prijs en een verwachte verdere da ling van de dollarkoers heeft ook nadelige effecten voor de rijksbe groting. Beide ontwikkelingen ver oorzaken namelijk lagere aardgas inkomsten voor de overheid. Mi nister Ruding van financien schat dat beide ontwikkelingen samen de schatkist in 1986 een miljard gulden kan schelen. Hy zei dit gis teren in de Eerste Kamer tijdens de financiële beschouwingen. ADVERTENTIE hoofddirecteur A. Dek van de afde- U™EC,"T (A^P»." Een d™stische ling Telecommunicatie van de PTT arbeidstudverkorting in de vorm bekend gemaakt. De nieuwe pie- per wordt voorzien van een afiees- strookje dat plaats biedt aan vijf tien lettertekens. Net als bij een lichtkrant kan een boodschap van maximaal circa 400 lettertekens worden verzonden. Overschot Japan heeft in november on danks de koersstijging van de yen ten opzichte van de dollar, een re cordoverschot in de handel met de Verenigde Staten geboekt. Het. to tale overschot op de handelsbalans bedroeg 4,78 miljard dollar, na de vijf miljard dollar van juni dit jaar het grootste overschot uit de ge schiedenis van de Japanse handel. Naar de Europese Gemeenschap voerde Japan voor een bedrag van 1,82 miljard dollar uit, 23.4 procent meer dan vorig jaar. houd van koopkracht over de hele linie is mogelijk in het jaar 2000. De banken zouden gezien hun krachti ge positie als koploper kunnen fungeren. Daar zou de 25-urige werkweek al rond 1995 een feit jaarlyks 1,6 procent. By een derge- k,innen 7iin ljJke reele veronderstelling kan de 25-urige werkweek voor iedereen Dat zijn de voornaamste conclu- in 2000 een feit zijn zonder inleve- sies uit een wetenschappelijk on- ren van loon, aantasting van de derzoek dat de Dienstenbond FNV winsten of vergroting van het fi- gisteren in Utrecht presenteerde. - nancieringstekort van de overheid, "Verhalen van de kant van de aldus P. van den Besselaar, weten werkgevers dat een 25-urige werk- schappelijk medewerker aan de week economisch niet haalbaar is, Universiteit van Amsterdam, een kunnen naar het rijk der fabelen van d^auteurs van het onderzoeks- worden verwezen", aldus P. Bruis, gg TT J L coördinator arbeidsvoorwaarden beleid van de Dienstenbond FNV gisteren. Bij het onderzoek is uitgegaan rapport. Hij stelt dat het bankbe drijf economisch zo florissant draait dat de banken best vijf jaar eerder met de 25-urige werkweek in zee zouden kunnen gaan. De onderzoekers hebben becij- van een economische groei van ferd dat invoerig van een 25-urige werkweek bij Amro, ABN, NMB en Rabo - de grote vier in het bank bedrijf - uiteindelijk tot een forse banenwinst leidt: Bij de Amro zou het aantal banen stijgen van 23.000 (in '83) naar 39.000 en by de ABN bij voorbeeld van 27.000 naar 43.000. De vakbonden hebben wat ar beidstijdverkorting (atv) betreft tot nu toe geen poot aan de grond kun nen krijgen bij de banken. De bankwerknemers moeten het mo menteel zonder cao stellen en met een werkweek van tussen de 38 en 39 uur. Zy zijn daarmee geen kop loper, maar juist hekkesluiter. Vakbondsbestuurder Bruis heeft niet de illusie dat dit onderzoeks rapport voor de bankwerkgevers reden zal zijn om hun opstelling over atv radicaal te wijzigen. "Be halve de economische haalbaar heid speelt natuurlijk de vraag of de wil aanwezig is. Dat is het punt. Maar dit onderzoek is voor ons straks aan de onderhandelingstafel denk ik toch een steuntje in de rug, ook voor onze eigen leden die me de door de werkgeversverhalen het geloof in korter werken een beetje leken te verliezen". Dr. J. Crijns, cao-onderhandelaar van de bankwerkgeversvereni- ging, zei gisteren in een reactie dat de financiële situatie in het bank wezen niet zo florissant is als het onderzoek aangeeft. "De gemid delde winstontwikkeling van de banken baart nog steeds zorgen. De banken moeten hun uiterste best doen om de loonkosten in de hand te houden". Als het om een pensioen verzekering gaat laat u dan adviseren door een assurantie kantoor met dit vignet. Tóp-Adviseurs in Assurantiën is altijd deskundig. NVA Koningin Wilhelminalaan 12. 3818 HP Amersfoort

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9