Euro-parlement blijft dreigen Breuk Mitterrand met Fabius 'Meer geld nodig om te kunnen werken' 'Vredesakkoord in Oeganda' Van der Stoel teleurgesteld Top Reagan-Gorbatsjov in '85 'grootste nieuws' Marcos nu officieel kandidaat VN wil verbod sportcontacten met Z.-Afrika Argentijnse generaals in beroep Nederlandse ambassadeur wel bij Nobel-uitreiking WOENSDAG 11 DECEMBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 STRAATSBURG - De dreigende botsing tussen het Europees Parlement en de EG- ministerraad over de EG-begroting voor 1986 is nog steeds niet afgewend. Het parlement blijft ontevreden over de verhoging van de begroting met 'slechts' 2,25 miljard gulden, waartoe de ministers vorige maand besloten. Aangezien een van de weinige ech te bevoegdheden van het Europees Parlement het verwerpen van de begroting is, dreigt net als vorig jaar een confrontatie over de EG- fmanciën. De EG-ministers van fi nanciën komen daarom vandaag in Straatsburg in spoedzitting bijeen om zich te beraden over voorstel len die het parlement milder zou den kunnen stemmen. door Hans de Bruijn Verwacht wordt dat de raad de begroting nogmaals zal verhogen, zij het met niet meer dan enkele honderden miljoenen guldens. Bo vendien zal er een 'harde' verkla ring komen dat de ministerraad (de regeringen) bereid is indien nodig met een aanvullende begroting te komen. Of het parlement met deze toezeggingen tevreden zal zijn, wordt betwijfeld. Morgen zal het parlement over de begroting en de wijzigingsvoorstellen stemmen. De kloof tussen de wensen van de ministerraad en het parlement is meer dan drie miljard gulden groot. Vier weken geleden besloot de ministerraad al - na hevige kri tiek uit het parlement - om de oor spronkelijke begroting van 79,8 miljard gulden met 2,25 miljard gulden te verhogen. Het Europees Parlement en de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de EG, wilden aanvankelijk de EG- uitgaven echter op bijna 88 miljard gulden vaststellen. De tegemoetkoming van de mi nisterraad werd door alle sprekers in de vergadering van het parle ment van dinsdag 'een stap in de goede richting' genoemd, maar wel een onvoldoende. Volgens de par lementariërs is een verdere verho ging nodig om de toetreding tot de EG van Spanje en Portugal vol gend jaar zonder extra kosten te la ten verlopen, om nog ongedekte uitgaven uit het verleden te bekos tigen en om het voortbestaan van de EG-fondsen (het landbouw fonds en het fonds voor steun aan zwakke regio's) te kunnen garan deren. Alleen al voor die posten was door het parlement vier miljard NAIROBI (AP) - De Keniase president Moi heeft een vredesregeling aan gekondigd tussen de militaire regering en gewapende rebellen in het buurland Oeganda. Het vredesakkoord zal vrijdag worden getekend, al dus de officiële Keniase radio. Onder voorzitterschap van Moi hebben de militaire regering van Oe ganda en het Nationale Verzetsleger NRA sinds eind augustus met tus senpozen vredesbesprekingen gevoerd in Nairobi. Keniase functionaris sen hadden voorspeld dat er vorige week al een akkoord zou worden gesloten, maar die verwachting werd doorkruist door verhevigde gevech ten in Oeganda en vijandige verklaringen van de twee partijen in het openbaar. - Het NRA begon de gewapende strijd in 1981 tegen de toenmalige Oe- gandese president Milton Obote. Het ging door met de stryd toen Obote op 27 juli van dit jaar door het leger werd afgezet, maar begon tegelijk te onderhandelen. DEN HAAG/NEW YORK (GPD/ Rtr.) - De Nederlandse vertegen woordiger bij de VN, mr. Max van der Stoel, is teleurgesteld dat hij niet benoemd is tot Hoge Commis saris van de vluchtelingenorgani satie van de VN (UNHCR). „Ik ben teleurgesteld vooral omdat zoveel lidstaten van de VN steun aan mijn kandidatuur hebben toegezegd", zo verklaarde de vroegere minister van buitenlandse zaken gisteren voor de NOS-televisie. De post ging naar de Zwitser Jean-Pierre Hocké, die nu de twee de man is bij het Internationale Ro de Kruis in Geneve. Het is voor de eerste keer dat een Zwitser be noemd wordt in deze leidinggeven de VN functie. Zwitserland is geen lid van de VN. Van der Stoel wenste Hocké, die de de Deen Poul Hartling zal op volgen, succes en sprak de hoop uit dat de nieuwe Hoge Commissa ris veel zou kunnen doen voor de tien miljoen vluchtelingen in de wereld. Volgens de oud-minister van buitenlandse zaken hebben de VS „krachtige steun" gegeven aan de kandidatuur van de Zwitser. Hij zei het „graag anders te hebben ge zien, maar we hebben te aanvaar den dat de keus gemaakt is". „Het heeft weinig zin om om te zien in wi»k. Het beste is dat alle lidstaten van de VN hun inspanning vergro ten om de vluchtelingen in de we reld te helpen", aldus Van der Stoel. Jean-Pierre Hocké (47) is sinds 1982 directeur operationele activi teit van het ICRC in Genève. Daar voor was hij gedurende negen jaar directeur-operaties, een enigszins lagere functie. Hij diende in Afrika en het Midden-Oosten en leidde de delegatie van het ICRC in Nigeria in 1969-70, aan het begin van de oorlog in Biafra. Als hoofd van het ICRC-team in Libanon in 1970, was hij betrokken bij pogingen om het lijden te verlichten tijdens de Zwarte-Septemberoorlog in Jorda nië tussen het leger van koning Hoessein en Palestijnse guerrille- AMSTERDAM (AP) - De top conferentie van Ronald Reagan en Michail Gorbatsjov was vol gens de Nederlandse en Vlaam se buitenlandredacties het be langrijkste nieuws van 1985. Dat blijkt uit de enquete die Associated Press vorige week hield onder de Nederlandse en Vlaamse dagbladen. De topconferentie werd door 17 buitenlandredacties beloond met een totaal van 137 punten. Op de tweede plaats, met 125 punten, kwam de gespannen si tuatie in Zuid-Afrika. Het be sluit van de Nederlandse rege ring om kruisraketten te plaat sen werd door de buitenland redacties met 94 punten be loond en kwam oo de derde Co- plaats. De rest van de 'top tien': 4) Vulkaanuitbarsting i lumbia (84) 5) Voetbaldrama in Brussel (66) 6) Aanslag op de Rainbow War rior (52) 7) Dood Tsjernenko en benoe ming Gorbatsjov (51) 8) Droogte en honger in Afrika (51) 9) Aardbeving Mexico (40) 10) Kaping Achille Lauro (36) Het bezoek van paus Johan nes Paulus II aan de Benelux, het tweede 'binnenlandse' on derwerp op de lijst kreeg 32 punten en kwam dus net niet meer in aanmerking voor plaat sing. Ook de Elfstedentocht die door een buitenlandredactie van een landelijk dagblad op de vijfde plaats werd gezet, haalde het niet Opmerkelijk is nog het standpunt van een ander lande lijk dagblad dat slechts acht on derwerpen opgaf, omdat de rest bestond uit niet te voorko men 'rampen'. Onderaan de lijst kwam de oorlog tussen Iran en Irak, die door slechts een redactie met een enkel puntje werd gehono reerd. Helemaal niet genoemd werden de cycloon in Bangla desh, de staatsgreep in Uganda en de aangekondigde verkie zingen op de Filippijnen. De plaatsing werd berekend door voor iedere eerste plaats 10 punten te geven, voor een tweede plaats 9 punten et cete ra. De stemmen van de landelij ke dagbladen werden even zwaar geteld als die van de klei nere regionale kranten. gulden extra gevraagd, maar die wens is nog niet voor de helft geho noreerd. Ook beperkte de minister raad in november de financiële ruimte, die het parlement jaarlijks heeft om eigen wensen voor nieuw beleid te kunnen uitvoeren. Daar van bleef slechts 250 miljoen gul den over. Diverse parlementariërs betoog den dat de EG-structuurfondsen zonder meer geld in 1986 niet meer aan hun betalingsverplichtingen kunnen doen. De ministers hebben al toegezegd dan eventueel met een aanvullende begroting te zul len komen, maar dat werd van di verse kanten gisteren 'slecht be heer' genoemd. Bovendien schrijft de EG-begrotingsprocedure voor dat elke verwachte uitgave ook in de begroting moet worden opgeno- De voorzitter van de EG-minis- terraad voor financiën, de Luxem burger Juncker, vroeg het parle ment gisteren om in elk geval de eigen ruimte voor nieuw beleid te gebruiken om een deel van de las ten uit het verleden te dekken. Dat voorstel zal overigens wel op een meerderheid in het parlement kun nen rekenen, maar daarmee houdt de bereidwilligheid van het parle ment op. „Wij zijn bereid tot een compromis, maar niet tot elke prijs", aldus de Nederlandse chris tendemocraat P. Cornelissen. De garanties die het parlement wil, zullen er echter vrijwel zeker niet komen. Diverse ministers heb ben in november al laten weten dat wat hun betreft met de 2,2 miljard gulden extra de grens was bereikt. West-Duitsland en Groot-Brittan- nië zijn felle tegenstanders van ver dere verhoging van de EG-uitga- Deze twee landen kunnen samen al een eventuele toegeving aan het parlement tegenhouden. Ook de Nederlandse minister Ruding heeft zich steeds tegen hogere EG- kosten uitgesproken. Meer dan een geringe tegemoetkoming - tenein de het EG-beleid voor 1986 niet jiu al te laten vastlopen - zit er daar door niet in. MANILLA (Rtr./UPI) - Op de Fi lippijnen is gisteren een reeks ac ties begonnen om te protesteren te gen schendingen van de mensen rechten door de regering van presi dent Marcos. Bus- en taxichauf feurs in de grote steden op de Filip pijnen gingen in staking. Scholen, banken en winkels bleven geslo ten. De Filippijnse president Ferdi nand Marcos is vandaag door zijn partij officieel kandidaat gesteld voor de presidentsverkiezingen van 7 februari. Op een bijeenkomst van de Beweging voor een Nieuwe Maatschappij (KBL) besloten de 8462 afgevaardigden de 68-jarige Marcos tot hun presidentskandi daat te benoemen. De zittende pre sident zal het in de verkiezingen opnemen tegen de oppositieleiders Salvador Laurel en Corazon Aqui- Tot de demonstraties is opgeroe pen door een militante groep die bekend is onder zijn Filippijnse af korting Bayan (Natie). Buitenland kort Abortus-bom In een medisch centrum in New York waar onder meer abortus operaties worden uitgevoerd, is gisteren een bom ontploft. De ex plosie richtte enige schade aan, maar er vielen geen slachtoffers. De politie was vooraf gewaar schuwd. Men was nog bezig het ge bouw te ontruimen toen de bom explodeerde. Libanon Twee Libanese christenen die vier dagen geleden in Beirut waren ontvoerd, zijn gisteravond in vrij heid gesteld. De 58-jarige arts Mu- nir Shamaa van het American Uni versity Hospital en de zakenman Joseph Salameh, werden vrijgela ten ten huize van een sji'itische geestelijke. Hongerstaking Advocaten van circa 1500 Pale stijnse gevangenen in Israël heb ben verklaard dat hun cliënten in hongerstaking zijn uit protest te gen de omstandigheden in de ge vangenissen. De Palestijnen wor den geslagen, aldus de advocaten. Ze willen beter voedsel en minder volle cellen. PARIJS - Sinds het bliksembe zoek van de Poolse leider generaal Jaruzelski aan president Mitter rand in Parijs zullen de relaties tus sen een president en zijn eerste mi nister in de vijfde republiek nooit meer dezelfde zijn. Het is nu een ieder duidelijk dat premier Lau rent Fabius zich met hartstocht te gen de komst van "de Poolse Sow- jet-zetbaas" heeft verzet in een ge sprek met de president waarin geen sprake was van overleg, maar waarin Fabius eenvoudig werd ge zegd wat er stond te gebeuren. door Rudolph Bakker Jaruzelski had om het gesprek gevraagd. President Mitterrand had 'nee' kunnen zeggen. Op dit verwijt antwoordde de president maandag in een radio-interview met de opvallende dooddoener: „Omdat ik nee kon zeggen, heb ik ja gezegd". Blijft de omstandigheid dat de traditionele relatie tussen president en eerste minister werd doorbroken. Nooit eerder sinds president De Gaulle aan de wieg stond van de vijfde republiek wer den belangrijke beslissingen door een president genomen zonder dat de eerste minister - in de gaullisti sche praktijk de eerste en hoogste dienaar van ae president - althans in schijn om zijn mening werd ge- De volgens insiders onheelbare breuk tussen Mitterrand en Fabius is van minder belang dan de ma nier waarop de president in een bij na koortsachtig aandoende aanval van energie bezig is eenzame be slissingen te nemen. Behalve het 'geval-Jaruzelski' was er immers ook de kwestie van het vijfde tele visienet, dat door de president per soonlijk werd gegund aan twee su per-kapitalisten, waarvan de een een Italiaan is en berucht om ma nier waarop hij in zijn vaderland de beeldschermen monopoliseert met derderangs programma's en een stortvloed aan reclameboodschap pen. Ook hiertegen is in Frankrijk een enorm protest ontstaan, dat men name vanuit de franse filmwe reld tot demonstraties heeft geleid. Verwarring Nog maar drie maanden voor de parlementsverkiezingen zijn vriend en vijand van de president door dit opvallende optreden in verwarring geraakt. Niet alleen premier Fabius verklaarde voor het parlement 'verward' te zijn ge weest over Jaruzelski, ook minis ter van cultuur Jack Lang ver klaarde zich in de war over de pre sidentiële beslissing in verband mei nel vijlde televisienet, omdat het de Franse filmindustrie bena deelt. Binnen de socialistische par tij is men zelfs buitengewoon ver ward omdat het duidelijk wordt dat hun vroegere voorman Fran cois Mitterrand voortaan zijn eigen weg zal gaan. De geruchten dat Jaruzelski's komst mogelijk onderdeel is van een kennelijk breed gevoerd ge heim diplomatiek overleg rond een aanstaande versoepeling van de uitreismogelijkheden voor Russi sche joden, doen daar weinig aan af. Als dat de werkelijke reden voor het bezoek is, mag worden aangenomen dat Fabius zich koest had gehouden. Tenminste als de premier daarvan op de hoogte was. Was hij dat niet, dan geeft dat de vertrouwensbreuk tussen hem en Mitterrand alleen maar meer reliëf. In de rechtse oppositie heerst de verwarring vooral in de kampen van de gaullistenleider en Parijs' burgemeester Jacques Chirac en onder de aanhang van oud-presi dent Giscard d'Estaing en diens UDF. Beide groepen hadden im mers bij hoog en bij laag beweerd dat het volgens de Franse grond wet mogelijk moet zijn om na een rechtse overwinning een kabinet te vormen en een eerste minister af te vaardigen vanuit het rechtse kamp, terwijl de president Fran cois Mitterrand heet, een man die gekozen werd als aanvoerder van de socialistische partij. Want, dat ook is het doel dat Mitterrand nu nastreeeft: duidelijk aan te geven welke rechten hij voor zich als pre sident opeist, of althans de indruk te wekken dat hij over dergelijke rechten op basis van de Franse grondwet zou beschikken. De grondwet is daarover name lijk buitengewoon vaag. Als Mitter rand die rechten voor zich opeist doet hij dat louter op basis van de praktijk zoals die werd ontwikkeld door president De Gaulle, een man die door Mitterrand als een abso luut gevaar voor de Franse demo cratie is afgeschilderd. Tevreden De enige politicus die de ontwik keling met tevredenheid gadeslaat is Raymond Barre, de tweede en laatste premier van president Gis card d'Estaing. Barre heeft na mei 1981 een eigen politieke aanhang gevormd en hij heeft sinds gerui me tijd de stelling ontwikkeld dat het binnen de huidige constitutie absurd is een eerste minister en een president van diametraal te genovergestelde politieke kleur te stellen. Barre wil na een eventuele stembusoverwinning van de con servatieve partijen in maart de pre sident niet de kans geven een rechtse eerste minister aan te wij- NEW YORK (UPI/AFP/DPA) - De Algemene Vergadering van de Ver enigde Naties heeft gisteren een verdrag tegen apartheid in de sport onderschreven. Ook werd een re solutie aanvaard om volgend jaar juni een wereldconferentie te hou den over strafmaatregelen tegen het Zuidafrikaanse apartheidsregi- De conventie tegen apartheid in sport verbiedt de ondertekenende landen sportieve contacten te on derhouden met Zuid-Afrika. De 22 artikelen tellende overeenkomst werd werd met 125 stemmen voor, nul tegen en 24 onthoudingen goedgekeurd. De lidstaten die zich onthielden waren voor het grootste deel westerse landen. Veel van de ze landen voerden aan dat zij be reid zijn sportieve banden met Pre toria te ontmoedigen. Toch konden ze de conventie niet steunen om dat, zoals ze zeiden, sommige bepa lingen daaruit een inbreuk beteke nen op de in hun nationale wetten vastgelegde individuele vrijheid, zoals de vrijheid van reizen. De conventie was een van de ne gen anti-apartheidsresoluties die de Algemene Vergadering met gro te meerderheid aanvaardde. In een van de belangrijkste resoluties wordt de Veiligheidsraad van de VN opgeroepen „alomvattende verplichte strafmaatregelen" te ne men tegen Zuid-Afrika. De sanc ties zouden een volledig handels verbod moeten omvatten en vooral de olieaanvoer moeten stilleggen. Veroordeeld worden de Ameri kaanse politiek van „constructieve betrokkenheid" en de „actieve col laboratie met het apartheidsbe wind door regeringen van bepaal de westerse en andere staten". De resolutie werd met 122 stemmen voor, 18 tegen en 14 onthoudingen aanvaard. De VS en Groot-Brittan- nië stemden tegen. De Amerika nen noemden verplichte sancties een „onaanvaardbaar doel". BUENOS AIRES (UPI) - De maan dag tot levenslange gevangenis straf veroordeelde voormalige mi litaire president Jorge Videla en marinechef Emilio Massera in Ar gentinië zullen in beroep gaan bij het Hooggerechtshof, zo hebben hun advocaten meegedeeld. Zy waren veroordeeld wegens grove schending van de mensen rechten. Drie andere vroegere bevelheb bers van krijgsmachtonderdelen kregen maandag minder zware vrijheidsstraffen, terwijl vier vroe gere militaire juntaleiders, onder wie oud-president Leopoldo Gal- tieri, vrijspraak kregen. De advoca ten van deze laatste vier vèrklaar- den smartegeld te zullen eisen. \DVERTENTIE zen. Op die manier zou een onmo gelijke toestand ontstaan, die de president ertoe zou dwingen af te treden. Volgens het laatste opinie-onder- zoek zouden de socialisten bij* de verkiezingen in maart op 27 pro cent van de stemmen kunnen reke nen, te weinig om opnieuw een re gering te kunnen vormen. Al met al een situatie die maakt dat de ini tiatieven zoals president Mitter rand die tot ieders verrassing aan het ontplooien is in de eerste plaats zijn gericht aan het adres van de huidige oppositie als de overwin nende party van maart. Hoe groter de verwarring is die de prsident daar nog voor die tijd kan stichten, hoe beter hem het natuurlijk uit komt. DIRECTIE DEMONSTRATIE «nrnc tem pos korteg Audi 100 CD 2.2 585 71.500 14.000,- Audi 100 CD 2.2 785 54.500 7.500,- Audi 90 2 2 11/85 49.150 2.500,- Audi 80 Quatro 2.2 1083 48.600 17.500,- Audi 8018 11.85 33 900 2.100,- Audi 80 CC 1.6 11/85 33.600 2.000,- Audi 80 Diesel 885 33850 3.900,- Audi 100 2.0 7.85 49500 6.000,- i kamsteeg 1 VOORSCHOTEN Jhetocca^oncer^nm^ Hofweg 39 (t.ov. Zilvertabnek) Tel. 071-769307 DEN HAAG/OSLO (GPD/UPI) - De Nederlandse ambassadeur in Oslo is gisteren gewoon aanwezig geweest bij de uitreiking van de Nobelprijs voor de vrede aan een Amprikaanse en Russische arts Belgisch zilver BRUSSEL - Ter gelegenheid van hun 25-jarige bruiloft liet het Belgisch koninklijk paar en hun i familie zich dezer dagen fotogra feren in de koninklijke boerderij in Opgrimbie, vlakbij de Neder landse grens. Aan tafel v.l.n.r. prinses Marie, prins Albert, prin ses Paola, koning Boudewijn, ko ningin Fabiola, prins Philippe en prinses Nora van Lichten- stein. (foto ANP) Zweden heeft gisteren in Stock- scheikunde, medicijnen econo- schrijver Claude Simom nam de ontvangst die hem was toegekend voor zijn (foto AP) van de Internationale Vereniging Artsen voor Vrede. Er is, zowel na tionaal als internationaal, kritiek gekomen op het feit dat de Russi sche arts Tsjazov de Nobelprijs in ontvangst mag nemen, terwijl hij in 1973 mede-ondertekenaar was van een brief tegen de latere No belprijswinnaar Andrej Sacharov. Volgens de woordvoerder van buitenlandse zaken is het bericht onjuist dat ambassadeurs van wes terse landen, voorop Amerika en Engeland, de bijeenkomst zouden boycotten. Deze ambassadeurs zijn niet op hun standplaats Oslo aan wezig, maar die landen sturen wel hun plaatsvervangers, aldus de woordvoerder. Nederland onderschrijft de protesten, maar tekent daarbij wel aan, dat de prijs niet aan een per soon is toegekend, maar aan een organisatie. Bovendien, aldus de woordvoerder, zijn de Sowjets sinds Sacharov in 1975 de Nobel prijs voor de vrede kreeg, niet naar Oslo gekomen als de prijs werd toegekend aan kandidaten die hen niet aanstonden. „Wij willen de zaak niet politiseren door het Rus sische voorbeeld te volgen. Het is ook niet aan ons te beoordelen wie de prijs wel of niet mag krijgen, dat doet het Nobelcomité", aldus de woordvoerder. Tsjazov en zijn Amerikaanse col lega Lown kregen de oorkonde en een geldbedrag van 700.000 gulden omdat hun organisatie de wereld er van bewust heeft gemaakt dat een kernoorlog zal leiden tot een rampzalige nucleaire winter, aldus voorzitter Egil Aarvik van het No belcomité tijdens de ceremonie op de universiteit van Oslo. In hun re de zeiden de beide winnaars dat tot hun belangrijkste taak te rekenen en niet aan politiek te willen doen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7