'VerontschuldigLag' Privé niet genoeg Kritiek PvdA op beleid Van den Broek Haagse politie wil vandalisme oudjaar met film beteugelen Advocaat eist rectificatie van verhaal over kroonprins Tbc-geval zaait onrust in Bredase gevangenis Poezenboot lek, dieren geëvacueerd Kamer wil grotere opname vluchtelingen MAROKKAAN PLEIT VOOR VERBLIJF Kabinet in actie tegen verhoging premies ziektekostenverzekeraars VOORDELIGF7IT w Overvallen uit wanhoop WOENSDAG 11 DECEMBER 1985 BINNENLAND PAGINA 5 Acht maanden voor organiseren schij nliu welij ken AMSTERDAM (GPD/ANP) - De raadsman van prins Claus neemt geen genoegen met een 'verontschuldigende verklaring' van het weekblad Privé met betrekking tot een om streden artikel over kroonprins Willem Alexander. Mr. Salomonson eist een veroordeling en rectificatie van Privé. Het verhaal dat het weekblad heeft gepubliceerd over 'het liefdes weekeinde' van Willem Alexander in het Amsterdamse Hilton Hotel is van a tot z onwaar. Dit zei mr. Salomonson gisteren voor de Am sterdamse rechtbank tijdens het kort geding dat prins Claus na mens zijn zoon tegen Privé had aangespannen. Het aanbod van de advocaat van Privé, mr. C. Hulsenbek, om een verontschuldigende verklaring te plaatsen in een eerstvolgend num mer van het blad werd door mr. Sa lomonson afgewezen. De raads man wees er op dat in het artikel BREDA (GPD/ANP) - Een geval van open tbc in de Bredase Bosch- poort-gevangenis heeft geleid tot grote verontrusting bij het perso neel. De betrokken gedetineerde is inmiddels naar een sanatorium overgebracht. Alle 144 gevangenen en het per soneel hebben vandaag een man- toux-prik gekregen. De arts van de inrichting en de geneeskundige in spectie hebben verder besloten dat volgende week alle mensen uit De Boschpoort zullen worden doorge licht. Volgens directeur Rommers komt het zelden voor dat in een ge vangenis open tbc wordt ontdekt. Enkele maanden geleden gebeur de dit ook in Rotterdam. Volgens een woordvoerder van de gedeti neerdencommissie van De Bosch- poort heeft de directie geprobeerd de zaak te verzwijgen, en daarmee de gezondheid van de anderen in gevaar gebracht. Rommers ont kent dat. Vorige week vrijdag kwam de open tuberculose van de man aan het licht na onderzoek op het con sultatiebureau. Hij zei na terug komst tegen zijn bewaarders: „M'n longen zitten helemaal vol; ik heb de foto's gezien". De man klaagde vanaf zijn komst naar De Bosch poort, op 23 oktober, over pijn in zijn borst en vroeg toen al om een medisch onderzoek. De gesticht sarts noch de medische dienst van de instelling hebben daarop gerea geerd. Een maatschappelijk werker weigerde afgelopen vrijdag met de zieke man te praten. Op dat mo ment begonnen bewaarders en an dere gedetineerden zich ernstig zorgen te maken over mogelijk be smettingsgevaar en was het wach ten op officieel bericht en actie van de kant van de directie. „Die man kan een spoor van besmetting heb ben achter gelaten", zo is de ge dachte onder het personeel. Het personeel moest gisteren uit de krant vernemen dat personeel en gedetineerden een mantoux-prik zouden krijgen en volgende week worden doorgelicht, aldus de zegs- Adjunct-directeur De Winter ontkent dat de directie de zaak in de doofpot heeft willen stoppen. „We hebben hier niets om geheim zinnig over te doen. Vrijdag is het personeel met een door mij onder tekende brief op de hoogte gesteld, en zaterdag hebben we de gedeti neerden ingelicht. Maandag heeft het personeel (weer) een brief ge kregen. Ik weet niet waar dat ver wijt op slaat, of er wordt een spel letje gespeeld". Minister Van den Broek, «foto anp> over de kroonprins een aantal vol strekte onwaarheden staan in een suggestieve volgorde en samen hang. waardoor de indruk wordt gewekt dat Willem Alexander „in het openbaar vrijend, hevig ver liefd dansend in een bomvolle, pe perdure discotheek daarna in het Hilton Hotel het bed zou hebben gedeeld met een blondine". Tijdens het kort geding bleef van het Privé-verhaal vrijwel niets over. De schrijver van het artikel bleek zijn verhaal te hebben geba seerd op twee veronderstelde fei ten. Het eerste feit zou zijn dat prins Willem Alexander zaterdag avond 16 november was gezien met een blonde vrouw in de disco theek Juliana's van het Hilton Ho tel. Volgens het tweede feit zou de prins zondagochtend aanwezig zijn geweest in een coffeeshop in de P.C. Hoofstraat in de hoofdstad. „Feiten", die bleken te berusten op waarnemingen van derden. De advocaat van De Lage Lan den BV, uitgeefster van het week blad, die ook hoofdredacteur Henk van der Meijden en schrijver Evert Santegoed als gedagvaardigden verdedigde, had twee getuigen achter de hand. Twee vrouwelijke personeelsleden van de discotheek die beweerden van hun manager te hebben gehoord dat de prins die bewuste zaterdagnacht in de disco theek was geweest. Maar de kroongetuige, een ober uit de discotheek die de prins nog persoonlijk zou hebben bediend, bleek niet aanwezig. En de twee vrouwelijke getuigen wilden niet in het openbaar getuigen. Belangrijker nog dan de verkon diging van de pertinente onwaar heden in het verhaal echter vond de advocaat van prins Claus de strekking van het verhaal. „Willem Alexander heeft er, als iedere Ne derlander, recht op beschermd te worden tegen openbare seksuele schrijftafelfantasieèn, waarvan men hem tot object maakt met DEN HAAG (GPD) - „Deze minis ter speelt geen eigen rol, hij heeft geen durf'. Deze kritiek leverde PvdA-woordvoerder Ter Beek gis teren in de Tweede Kamer op mi nister Van den Broek (buitenland se zaken) tijdens de behandeling van de begroting van buitenlandse zaken. Ter Beek verweet de CDA- bewindsman passiviteit op twee belangrijke onderdelen van het Nederlands buitenlands beleid: wapenbeheersing en mensenrech ten. Kritiek kreeg Van den Broek ook vanuit zijn eigen partij en de WD, zij het in vriendelijker bewoordin gen dan die van Ter Beek. De PvdA'er probeerde gisteren aan te tonen, dat de minister voortdurend kansen laat liggen om een einde te maken aan de verdeeldheid in de samenleving over het vraagstuk van de kernbewapening. „De PvdA wordt verweten dat zij de overeenstemming in de samen leving heeft verstoord door haar 'nee' tegen de kruisraketten. Maar wat heeft deze minister dan gedaan geen ander doel dan winstbejag". De advocaat van de prins citeer de delen van het Privé-verhaal. „Het is niet waar dat de betrokke ne hevig verliefd met een knappe blondine tot diep in de nacht dan ste in de bomvolle nachtclub van het Amsterdamse Hilton Hotel en dat hij en zijn vriendin de volgende morgen vroeg uit de veren waren. Zo vroeg alweer uit de veren dat de aanwezigen in een koffieshop in Amsterdam zich de slaap nog eens uit de ogen wreven, toen zij in een hoekje ineens een vrijende kroon prins ontdekten". De advocaat van Privé, mr. Hul senbek had het er moeilijk mee. Hij was zijn verdediging nog be gonnen met een compliment aan het adres van prins Claus omdat deze de moed heeft om zich publie kelijk te weren tegen roddelbla den. Vervolgens echter probeerde hij het Privé-verhaal af te doen als 'niks aan de hand'. De prins is 18, heeft zijn rijbewijs en een bezoek aan een discotheek en een coffee shop, daar schuilt niets kwaads in. Volgens de advocaat staat ner gens in het blad dat de prins het bed met de genoemde blondine heeft gedeeld. Maar mocht een le zer dat wel begrepen hebben, dan is Privé bereid om een en ander in een verontschuldigende verklaring recht te zetten. De advocaat wil zelfs zover gaan door te stellen dat de prins dat bewuste weekeinde de nacht niet in het Hilton heeft door gebracht, hetgeen in de kop boven het artikel duidelijk wordt gesug gereerd. Het aanwezige publiek moest la chen toen mr. Hulsenbek reageer de op het feit dat de prins niet zon- dagmorgenvroeg maar pas om half twaalf een bezoek had gebracht aan de coffeeshop: „Dat kan. Die zaak ging pas om elf uur open. Maar voor een zondagmorgen is half twaalf toch nog vroeg". Rechtbankpresident mr. As- scher doet morgen uitspraak. om die overeenstemming te her stellen? De vier miljoen onderteke naars van het volkspetitionnement hebben zich niet alleen tegen de kruisraketten, maar ook tegen de voortgaande wapenwedloop uitge sproken. Van den Broek wenst de ze signalen uit de samenleving niet te verstaan", aldus Ter Beek. De PvdA'er voerde een viertal bewijzen aan voor zijn stelling. Van den Broek heeft volgens hem nagelaten de verklaring van New Delhi (waarin staatshoofden en re geringsleiders van vijf geïndustria liseerde en ontwikkelingslanden zich uitspreken voor bevriezing yan kernwapens en tegen een wa penwedloop in de ruimte) te onder steunen. Nederland doet weliswaar niet mee aan de Amerikaanse plannen voor ruimtedefensie (SDI), maar heeft politiek geen stelling geno men tegen deze plannen. Tijdens de onlangs in Geneve gehouden toetsingsconferentie van het non- proliferatieverdrag heeft Neder land tegen een Mexicaanse motie AMSTERDAM - Gisteren diende voor de Amsterdamse rechtbank het kort geding van prins Claus te gen het weekblad Privé. De prins eist rectificatie van een artikel over zijn zoon Willem Alexander. Op de foto v.l.n.r. Ben Essenberg, direc teur van de uitgever van Privé, verslaggever Evert Santegoed en mr. Huslenbek, advocaat van de uitgeverij met een exemplaar van Privé. (foto anp) AMSTERDAM (GPD) - Ruim 120 poezen van de Amsterdam se poezenboot zijn gisteren in allerijl geëvacueerd naar een nabijgelegen woonboot. Eerder op de dag was gebleken dat het zeven jaar oude betonnen casco van de poezenboot op punt van scheuren stond. Vandaag wordt bekeken wat aan de schade kan worden gedaan. De stichting Dierenweelde, die de poezenboot beheert, dreigt door deze strop in grote finan ciële problemen te komen. Gisterochtend werd ontdekt dat de boot die in de Singel ligt, veel water maakte en dreigde te zinken. Nader onderzoek wees uit dat er sprake was van een slechte plek in de betonnen bak waarop de boot is ge bouwd. Er zat niets anders op dan de 120 dakloze poezen van de boot te evacueren. gestemd tot bevriezing van kern bewapening. En ten slotte wenste Nederland geen initiatief te onder steunen om te onderzoeken of het beperkte kernstop-verdrag van 1963 kan worden uitgebouwd tot een verdrag dat elk testen van kernwapens verbiedt. Het mensenrechtbeleid van dit kabinet wordt volgens de PvdA'er gekenmerkt door ondoorzichtig heid. Het beleid van Van den Broek jegens Midden-Amerika, en speciaal het ontbreken van kritiek op de door Amerika ingestelde boycot tegen Nicaragua, geeft aan, dat het Nederlandse beleid wordt gekleurd door Washington, aldus Ter Beek. De CDA'er De Boer koos een an dere invalshoek voor zijn kritiek op het buitenlands beleid. Zowel opeenvolgende kabinetten als de grote partijen zijn schuldig aan het ontbreken van overeenstemming daarover in de samenleving. Te lang is de indruk gewekt, dat Ne derland zich maar even met de DEN HAAG (ANP) - Het speciale vandalisme-team van de Haagse politie gaat de komende drie we ken de wijken in met een film over de jaarwisseling. De film, door de gemeente bekostigd, werd tijdens de laatste jaarwisseling opgeno men door Leo Schepman en Kees Versteeg en laat de leuke maar ook beduidend minder leuke kant van de nieuwjaarsviering in Den Haag zien. Vorig jaar is er volgens een poli tiewoordvoerder voor enkele mil joenen guldens schade in Den Haag aangericht, vooral door vuur werk naar binnen te gooien bij winkels, huizen en auto's. Dit on danks de extra inzet van honder den mensen bij politie en brand weer. Ook vielen er tientallen ge wonden. „De jaarwisseling is Den Haag boven het hoofd gegroeid", zei een BREDA (ANP) - Om te voorkomen dat zijn zaak failliet zou gaan pleeg de een 53-jarige zakenman uit Hoornaar dit jaar drie bankover vallen. Voor deze overvallen eiste officier van justitie, mr P. van Ben- them, gisteren voor de rechtbank in Breda twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Door tegenslagen in zijn privé- en zakenleven pleegde de zaken man in een soort radeloosheid zo als hij zelf zei, op 28 januari in Pa- pendrecht een overval op een kan toor van de Algemene Bank Neder- UTRECHT (ANP) - Het kabinet overweegt in te grijpen in de aan gekondigde premieverhogingen van particuliere ziektekostenverze keraars. Deze willen hun premies per 1 januari met gemiddeld 7 pro cent verhogen. Staatssecretaris Van Zeil (economische zaken) be raadt zich met minister Ruding (fi nanciën) en staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) of hiertegen maatregelen moeten worden genomen. Het KLOZ, de overkoepelende organisatie van de particuliere ziektekostenverzekeraars, heeft zijn leden onlangs een 'gewone' premieverhoging van tussen de 1,7 en 3,9 procent geadviseerd, plus een tijdelijke opslag van 2,5 pro cent. Volgens directeur drs. R. Scheerens van het KLOZ wil een zaak moest bemoeien om allerlei problemen in de wereld op te los sen, meende hij. in feite onder schreef De Boer de kritiek van Ter Beek dat het buitenlandse beleid teveel wordt bepaald door inciden ten. Lof voor Van den Broek kwam van WD-woordvoerder Joris Voorhoeve. „Deskundigheid, con sistentie, grote werkkracht en de gelijkheid", zo merkte hij op. Zijn fractiegenoot Weisglas zorgde ech ter voor een domper: de coördine rende taak van de minister van bui tenlandse zaken lijkt ten dele te zijn overgenomen door de minis ter-president, zo constateerde hij. „Die steeds groeiender bemoeie nis van de minister-president met het buitenlands beleid doet af aan de positie van de minister van bui tenlandse zaken", aldus Weisglas, die terloops ook even vroeg waar om de volgende Europese top van regeringsleiders niet in Brussel maar in Den Haag zal plaatsvin den. politiewoordvoerder gisteren bij de presentatie van de film. De poli tie kan maar weinig van alle ellen de voorkomen. Het is aan de bur gers om mee te helpen door eerder te waarschuwen en door bepraten van de jeugd. De film is dan ook niet voor de potentiële vandalen bedoeld, maar voor de mensen in hun buurt. „De jongelui zijn het beste van uit hun eigen omgeving te benade ren", aldus de politiewoordvoer der. Hij voegde eraan toe dat het vandalisme met oudjaar zich over al in Den Haag voordoet. „De men sen moeten er niet een paar buur ten op aankijken". De Haagse politie overlegt op het ogenblik druk met het openbaar ministerie over de aanpak van de genen die zich bij de komende jaar wisseling aan vandalisme schuld' maken. land. Hij maakte daar 75.000 gul den buit en de overval werd niet opgelost. De buit was echter te klein om alle crediteuren van zijn bedrijf te betalen. Op 27 juni pleegde de ver dachte daarom een overval op een kantoor van de Credit Lyonnais Bank in Dordrecht met een buit van 71.000 gulden. Maar op 11 sep tember, na een overval op een Cre dit Lyonnais filiaal in Oosterhout met een buit van 113.000 gulden, werd hij gepakt. Bij alle overvallen maakte hij gebruik van een pistool. Uitspraak 17 december. groot aantal verzekeraars dat ad vies opvolgen, terwijl er andere zijn die hun premie helemaal niet of juist extra (tot 10 procent) willen verhogen of die al naar gelang de polis van hun verzekerden voor de premieverhoging verschillende percentages hanteren. Die verschillen zijn mogelijk, doordat het prijsbeleid voor de ziektekostenverzekeringen zou worden afgeschaft. Maar Economi sche Zaken vreest nu dat het „de verkeerde kant opgaat", aldus een woordvoerder. Bij het adviseren van de marges voor de premieverhoging (van 1,7 tot 3,9 procent) heeft het KLOZ volgens directeur Scheerens onder meer rekening gehouden met de 30 miljoen gulden die de particuliere verzekeraars jaarlijks gaan bijdra gen aan het fonds voor de afschaf fing van de zogenaamde goodwill- kosten die een arts moet betalen bij het overnemen van een huisartsenpraktijk AMSTERDAM (ANP) - De recht bank in Amsterdam heeft gisteren een 32-jarige man uit Amsterdam veroordeeld tot 8 maanden gevan genisstraf wegens het aanzetten van een ambtenaar van de burger lijke stand tot het plegen van vals heid in geschrifte bij het opmaken van een huwelijksakte. De omko ping van deze ambtenaar achtte de rechtbank niet bewezen. Tegen de Amsterdammer was 12 maanden gevangenisstraf geëist. De man stond terecht omdat hij in 1980 en 1981 tientallen schijnhuwe lijken had georganiseerd tussen Ghanese vrouwen en Nederlandse mannen. Doel van die huwelijken was de vrouwen een verblijfsver gunning te bezorgen. Bij zijn „trouwpartijen" zou de man een ambtenaar van de burgelijke stand, werkzaam op de secretarie in Amsterdam-Noord, af en toe geld gegeven hebben in ruil voor het opmaken van valse huwelij kaktes. Sommigen Nederlanders die met een Ghanese trouwden wa ren namelijk al gehuwd. De betrokken ambtenaar stond niet terecht. Hij wordt wel als ver dachte beschouwd in deze zaak maar hij tekende bezwaar aan te gen zijn dagvaarding. Volgens zijn advocaat ontkent de man enig strafbaar feit te hebben gepleegd. In afwachting van het verdere ver loop van de strafvervolging is hij wel geschorst door zijn werkgever, de gemeente. Een derde verdachte werd vrij gesproken omdat deze zich niet aan strafbare feiten schuldig had gemaakt, aldus de rechtbank. DEN HAAG (ANP) - De meerder heid van de Tweede Kamer wil dat Nederland volgend jaar het jaar lijks aantal op te nemen vluchtelin gen verdubbelt tot 500. Met uitzon dering van WD, RPF en Janmaat steunde de Kamer gisteren een motie van de PSP'er Van der Spek waarin dit wordt geëist gezien het toenemende vluchtelingenpro bleem in de wereld. Staatssecretaris Korte-van He mel (justitie) heeft eerder laten we ten „in beginsel" bereid te zijn tot een verhoging van het op te nemen aantal vluchtelingen, maar niet te kunnen garanderen dat de minis terraad akkoord gaat met een aan tal van 500. De VVD'er Wiebenga stelde gisteren dat zijn fractie op zichzelf niet tegen een groter aan tal op te nemen vluchtelingen is, maar dat verhoging van het aantal in samenhang met het gehele vluchtelingenprobleem moet wor den bekeken. Vandaar dat de libe ralen tegen de PSP-motie stem den. STERRENKIJKDAG - In verband met de nationale sterrenkijkdagen zal de Volkssterren wacht Drenthe in Emmercompascuum op 14 en 27 december vanaf 's avonds 20.00 uur haar deuren voor publiek openstellen. Datzelfde gebeurt op 13 december door de Radio Ster renwacht in Dwingelo. De tijdelijke opslag van nog eens 2,5 procent is bestemd ter Financie ring van de 90 miljoen gulden die de particuliere verzekeraars in de tweede helft van 1985 overmaken aan de ziekenfondsen ter compen satie van de extra kosten van het relatief grote aantal ouderen in de vrijwillige ziekenfondsverzekering (de zogenaamde „verevening"). Staatssecretaris Van Zeil heeft al eerder beloofd dat dit bedrag via de premies die per 1 januari van kracht worden mag worden verre kend. Bij dit alles is nog geen rekening gehouden met de gevolgen van de voorgenomen wijziging van het stelsel van ziektekostenverzekerin gen. Het KLOZ heeft de verzeke raars dan ook aangeraden hun cliënten mee te delen dat in 1986 tussentijdse premiewijzigingen mogelijk zijn tengevolge van wet telijke maatregelen waarvan in houd en ingangsdatum nu nog niet precies vaststaan. HAARLEM (ANP) - Ruim dertig leerlingen van de christelijke mavo De Brug uit Haarlem zijn gisteren naar Den Haag gegaan om aandacht te vragen voor hun 16-jarige Marokkaanse medescholier Moustafa Moustaadildie met uitzetting wordt bedreigd. Zij worden in hun actie gesteund door B en W van Haar lem die de studenten een brief hebben meegegeven voor staatssecretaris Korte-Van Hemel (justitie). Moustafa woont al in Haarlem sinds hij drie weken oud was. In 1983 keerde hij met zijn zieke vader terug naar Marokko. Hij kon daar echter niet aarden en kon ook geen onderwijs volgen, omdat hij geen Marok kaans spreekt. Omdat hij zijn opleiding wilde afronden keerde hij terug naar ons land. Bij de foto: Moustafa Moustaadil overhandigt in Den Haag het Tweede-Kamerlid Kosto 2000 handteke ningen die zijn verblijf in Nederland bepleiten. (foto anp» ADVERTENTIE W,t>1 Ijcidcn. Ilrastr-jat 142l+TTtl 071 -133SII. I') \ësti^;ingcn door geheel Nederland

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5