Steeds en vormen 'Quintet' Raad van Advies Ons Doel pleit voor uitstel van fusie UITVERKOOP# Fusie bepleit per 1 januari Haagbrug na grondige opknapbeurt in gebruik NOG ÉÉN W£ ^sLUCASJANLEYDEN mmsKomoimmiiM m HBBES1BM16 NUB BHUSMH75 WOENSDAG 11 DECEMBER 1985 Voordat de deuren terugge plaatst werden, zijn alle boven wa ter gelegen beton- en metselwer ken en alle hardsteen grondig gere pareerd en soms helemaal ver nieuwd. De nieuwe hardsteenblok- ken zijn op een diepte van negentig meter gewonnen in een steengroe ve in België. De blokken zijn ook in België gevormd en bewerkt. Tijdens het werk bleek ook de betonnen constructie van de brug in een slechtere staat verkeerde dan aanvankelijk gedacht. Door in jecteren onder zeer zware druk zijn alle ruimten in het beton gevuld met een roestwerend middel. Het asfaltdek van de brug werd ook vervangen door een waterdichte betonlaag waarop een anti-sliplaag is aangebracht. Na het uitvoeren van alle staal- werken, die in orginele staat wer den teruggebracht, zijn ten slotte de brugleuningen en het beton van een verfje voorzien. De voltooiing van de renovatie was gistermiddag reden voor de afdeling waterwer ken om, niet zonder trots, wethou der Peters de vlag te laterwhijsen op het landhoofd van de brug. Voor de sluis worden thans acties ondernomen om haar op de ge meentelijke monumentenlijst ge plaatst te krijgen. De renovatie van de brug en sluis heëft in totaal ruim anderhalf miljoen gulden ge kost. BASTIAANS (Vervolg van pagina 1) Commissielid Joop Worrell (PvdA) zei dat als gevolg van het niet tijdig benoemen van nieuw medisch per soneel ten behoeve van prof. Bas- tiaans er ellenlange wachtlijsten bestaan. „Mensen die broodnodig hulp behoeven kunnen niet wor den geholpen", aldus Worrell. Hij noemde daarbij de beantwoording door de staatsecretaris schandalig van vragen die hem in juni over het functioneren van Centrum '45 zijn gesteld. Worrell stond een funda menteel onderzoek voor ogen naar het reilen en zeilen van Centrum '45. Mede naar aanleiding van een publikatie in het Leidsch Dagblad van 25 juni met kritiek op het func tioneren van Centrum '45 had. hij Van der Reijden naar zijn zeggen om duidelijkheid gevraagd. De voortgang van het werk van Bastiaans, de behandeling van oor logstrauma's onder andere met penthotal, was begin deze zomer in gevaar gekomen omdat hij met pensioen moest. Hierdoor werden hem zijn behandelingsteam en huisvesting ontnomen. Door tus senkomst van Van der Reijden is Centrum '45 toen bereid gebleken in de toekomst de klinische behan deling van die patiënten op zich te nemen en er werd een oplossing gevonden voor het huisvestings probleem zodat Bastiaans nog tot 1 januari 1987 kon doorwerken. Hij kon dan tevens zijn opvolger in werken. Die is echter nog evenmin benoemd. Overigens bezit Centrum '45 een rechtsgeldig bestuur, voldoet het aan de erkenningsnormen voor een psychiatrisch ziekenhuis en worden de jaarverslagen jaarlijks gepubliceerd, zo antwoordt de staatssesretaris op eerder gestelde kritische vragen over het functio neren van het centrum. Bovendien is vervanging van de eindverant woordelijke psychiater afdoende geregeld, houdt het Centrum '45 dossiers van de patiënten bij, is er een schriftelijk vastgelegde klach tenregeling en hebben de psycho therapeuten die er werken allen de gebruikelijke vooropleiding. LEIDEN - Stel de fusie van de wo ningbouwvereniging Ons Doel met Ons Belang, De Tuinstadwijk, De Goede Woning en de PCW zes maanden tot een jaar uit. Het be stuur kan dan met voorstellen ko men die een goede democratische verenigingsvorm garanderen. De huidige voorstellen voor meeden ken, meepraten en meebeslissen door de bewoners (bewonersparti cipatie) in de fusievereniging zijn twijfelachtig en resulteren in mini male democratische rechten voor de leden. Aldus luidt het advies dat de Raad van Toezicht en Advies van Ons Doel (de commissarissen) vooraf aan de leden van de vereni ging geeft over de fusievoorstellen van de vijf clubs. "Er moet eerst een goede democratische vereni gingsvorm op tafel komen, alvo rens de leden kunnen beslissen over de fusie", menen de commis sarissen. De ontwerp-statuten bieden geen waarborgen voor een goed toezicht op het bestuur. "Wij als raad vinden dat alle leden van de fusiepartners inspraak en mede zeggenschap in de democratische structuur hadden moeten krijgen". De commissarissen zijn niet ge kant tegen fusie, "maar willen voorkomen dat er een minder de mocratische vereniging ontstaat dan Ons Doel". De raad is bang dat na de fusie slecht bezette bewonerscommis sies zullen ontstaan en een daaruit gekozen, zwakke bewonersraad die incapabele bestuursleden zal leveren. De commissarissen plei ten voor een nauwkeurig regle ment voor participatie en voor op richting van bewonerscommissies in alle wijken. Naar hun idee bevat ten de huidige fusievoorstellen ten onrechte slechts de grote lijnen, die later worden ingevuld. In een voorstel aan de leden van Ons Doel, daarvoor gevolmachtigd door ongeveer 900 leden - een overgrote meerderheid - stelt de Raad van Advies en Toezicht een wijziging voor. De commissarissen pleiten voor de instelling van een ledenraad, met vérgaande be voegdheden. De fusie kan beter worden uitgesteld tot het bestuur van Ons Doel met definitieve plan nen over de bewonersparticipatie komt, luidt voorts het advies. De raad is bovendien van rr>e- ning dat er onvoldoende financiële gegevens op tafel liggen, op grond waarvan de verenigingsleden over de fusie moeten beslissen. De co- missarissen waarschuwen voor te optimistische verwachtingen. "Moeten bewoners enkel en alleen op grond van cijfers over de streep worden getrokken, ten koste van hun democratische rechten?', vra gen zij zich af. Voordelen In een informatieboekje aan de leden meldt het bestuur van Ons Doel dat wat de democratisering betreft de instelling van een leden raad niet mogelijk is, ondat de vier fusiepartners daarvoor niet voelen. Individuele leden zou door een le denraad de mogelijkheid worden onthouden om hun problemen aan de orde te brengen. Daarom bevat de fusienota nu het voorstel om de exacte invulling van de bewoner sparticipatie in een commissie (half bestuur/half bewoners) vast te stellen. Na een jaar ervaring moet de algemene ledenvergadering het nog eens bekijken. Verder wijst het bestuur op de voordelen die de fusie met zich meebrengt. De bundeling maakt een einde aan de bestaande ver snippering. Er kan professioneler en doelmatiger worden gewerkt. De positie naar buiten wordt ster ker, de financiële draagkracht wordt aanmerkelijk groter, een ge zamenlijk volkshuisvestingsbeleid wordt mogelijk evenals een uni form beleid waar het gaat om on derhoud en verbetering van wo ningen, huurincasso en waarborg sommen, stelt het bestuur. Dat een grote vereniging verza kelijking en minder contact met bewoners met zich meebrengt be strijden de bestuurders. "Daar is juist meer ruimte voor doordat professioneler wordt gewerkt". Bang voor een stijging van de kos ten hoeven de leden niet te zijn, zegt het bestuur verder. Dat is een kwestie van het goed op elkaar af stemmen van kosten en beleid, Christo Ze vindt het eigenlijk niet zo leuk dat haar plan in de open baarheid is gebracht. "Want je kunt beter eerst afwachten hoe hij reageert. De kans is zo klein dat hij ja zegt". Suzanne Blokhuis is hoofd van de educatieve dienst van het piu- seum De Lakenhal en van haar is het idee afkomstig om de Bul gaars-Amerikaanse kunstenaar Christo te vragen om in het voor jaar van '87 molen De Valk in te pakken. Wanneer het plan onstond? In september, antwoordt ze. "Ik ben bezig met het voorbereiden van een tentoonstelling die begin '87 zal worden gehouden. Een tentoonstelling waarop textiel een belangrijke rol speelt; daar om leek het me zo leuk als rond die tijd Christo molen De Valk zou willen inpakken met textiel, zoals hij dit jaar de Pont Neuf in Parijs heeft ingepakt". Maar bestaat de kans niet dat Christo zich beledigd zal voelen? Hij staat immers bekend als een eigenwijs mens die zelf wel uit maakt wat hij doet en zich beslist niet wil laten inpakken door wie dan ook. "De kans is inderdaad waan zinnig groot dat hij onze brief ge lijk in de prullenbak gooit. Het is een man die zich niets laat voor schrijven. Toen het er even naar uitzag dat hij de Pont Neuf niet kon inpakken, hebben ze hem voorgesteld om de Eifeltoren dan maar onder handen te ne men, maar dat wilde hij niet. Hij moest en zou de Pont Neuf in pakken". "Hy zal misschien best iets monumentaals willen doen in Nederland, maar waarschijnlijk moet je dan aan zoiets als de Af sluitdijk denken. Zijn projecten worden immers steeds groter". "Maar je weet het natuurlijk nooit. Stel je nou voor dat hij een molen best een aardig object vindt!" Mocht hij ja zeggen, dan zal geld geen probleem zijn, al dus Blokhuis. "Christo wil het waarmee kan worden voorkomen dat de kosten de pan uitrijzen. Belangstelling Het bestuur van Ons Doel erkent dat de fusieverenigingen hun eigen karakter zullen verliezen. Niet zo'n ramp, meent het. De belangstelling voor de vereniging is gering, luidt echter de conclusie. Het wijst erop dat niet veel mensen komen opda gen bij algemene ledenvergaderin gen en dat het moeite heeft om ac tieve mensen en bestuurskandida- ten te vinden. De dreiging dat de fusiecorpora tie slechter en moeilijker aan spreekbaar wordt, hangt volgens het bestuur van Ons Doel, af van de organisatievorm. Er zal wijkge richt worden gewerkt en de dienst verlening wordt verbeterd, stelt het bestuur. Het bestrijdt tevens dat Ons Doel opdraait voor de arme verenigin gen. Per woning berekend heeft Ons Doel een algemene bedrijfsre- serve van ruim 5200 gulden per wo ning, minder dan De Goede Wo ning en de PCW, maar meer dan Ons Belang en De Tuinstadwijk. Volgens schattingen zal Ons Doel in 1988 bijna net zo armlastig zijn als Ons Belang. Vooral omdat meer dan 1400 woningen nog moeten worden aangepakt. Op maandag 16 december spre ken de leden van Ons Doel zich uit over de fusievoorstellen. zelf allemaal in de hand houden. Hij financiert zo'n project zelf en hij zorgt ook altijd zelf voor me dewerkers. Leiden wordt dus geen cent armer, eerder het te gendeel". Maar nogmaals, besluit Blok huis, ga er maar vanuit dat Chris to zijn schouders ophaalt en niet eens reageert. Misschien is het geen gek idee als de leden van het Leidse gemeentebestuur en de medewerkers van De Laken hal ondertussen beginnen aan het breien van een zeer lange sjaal, zodat die molen in het voorjaar van '87 tenminste een klein beetje wordt aangekleed. Telefoonlijn Enige tijd geleden verscheen de oproep van het zogenaamde sa menwerkingsverband tegen sek sueel geweld. Gezocht werden vrijwilligsters die wilden mee werken aan een telefoonlijn 'sek sueel geweld'. "Het doel is een telefoonlijn op te zetten, waar vrouwen informa tie kunnen krijgen over hulpver lening en waar klachten over art sen of hulpverleners gedepo neerd kunnen worden". Twaalf vrouwen hebben zich inmiddels aangemeld. En Ma rion Welling van het samenwer kingsverband vindt dat een posi tief teken. "Het was namelijk on ze bedoeling om de telefoonlijn over enige tijd te beginnen met twaalf vrouwen". Het ligt vooralsnog in de be doeling dat vrouwen die zijn ge confronteerd met seksueel ge weld in de toekomst op drie tijd stippen kunnen bellen: op een ochtend, 's middags en 's avonds. "Het nadeel is dus inderdaad dat je ons niet op alle dagen van de week kunt bereiken", geeft Wel ling toe. "Maar zoiets valt in dit stadium echt niet te realiseren. Dan heb je minstens zeventig medewerksters nodig". Wanneer ze gaan beginnen, Welling blyft het antwoord schuldig. "Er moet nog wel het een en ander gebeuren. Je moet Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok LEIDEN - De fusie van de woningbouwverenigingen Ons Doel, Ons Belang, De Goede Woning, De Tuinstadwijk en de PCW is financieel gezond en ook op langere termijn levensvatbaar. Al het personeel van de fusiepartners kan bij de nieuwe, 7500 woningen tellende, vereniging 'Quintet' in dienst blijven. De centrale technische dienst voor wo ningbouwverenigingen (CTW) zal bij de fusiecombinatie worden ingelijfd. Aldus luiden enkele kernpunten uit de fusienota, die de vijf vereni gingen het licht hebben laten zien. Per 1 januari 1986 moet de samen werking tussen 'De Vijf daadwer kelijk van start gaan. Financieel zijn de vooruitzichten momenteel redelijk. De vijf vereni gingen hebben samen een algeme ne bedrijfsreserve (abr) van ruim 32 miljoen gulden. Dat betekent dat 'Quintet' ruim vier miljoen gul den boven de grens zit waaronder uitgaven uit de abr aan de gemeen te moeten worderï gemeld. In het onderhoudsfonds zit dik acht mil joen. 'De vijf hebben berekend dat de kosten van bestuur en werkne mers na de fusie gelijk zullen blij- De financiële toekomst is minder zeker en ziet er waarschijnlijk ook minder zonnig uit dan de huidige stand van zaken. "De meest nega tieve beïnvloeding gaat uit van toe komstige renovatie- en groot on derhoudsplannen door onvoldoen de subsidieregeling op dit punt", melden de fusieclubs. Tot 1989 staan er 21 plannen op stapel (kos ten: naar schatting 50 miljoen gul den), waarvan alleen al 12 voor Ons Doel (kosten: 22 miljoen gulden). "Dat zal een grote tot zeer grote aanslag betekenen op de r "Omdat binnen de eniging nog enige financiële ruim te is en een deel van de negatieve factoren bestuurlijk beïnvloedbaar is, kan worden gesteld dat de nieu we vereniging ook op langere ter mijn levensvatbaar is", constateert het kwintet voorts. "Dat is hard no dig want er staan de komende ja ren veel onderhouds- en renovatie plannen op het programma. De subsidies van de overheid zijn sterk afgenomen, zodat de vereni ging de kosten grotendeels zelf zal moeten dragen". Bewoners Wat het meedenken, meepraten en meebeslissen van de leden (lees: bewoners) betreft hebben de vijf corporaties gekozen voor een sys teem, waarbij de bewoners via be wonerscommissies en bewoners raad zeggenschap krijgen in het reilen en zeilen van de nieuwe ver eniging. De fusiepartners verschaf fen basisgaranties ten aanzien van de toekomstige inspraak. De ver dere invulling komt voor rekening van een commissie die fifty-fifty uit bewoners en bestuursleden is samengesteld. "Geen heil wordt verwacht van allerlei regels ten i de oprichting van be- Ingelijfd Politie betrapt vier inbrekers op heterdaad LEIDEN - De Leidse politie heeft twee maal twee inbrekers op heter daad betrapt. Omstreeks half elf gisteravond was een tweetal, Leidenaren van 22 en 38 jaar oud, bezig een ruitje te verwijderen van een kledingzaak aan de Maarsmansteeg. Om kwart voor één vannacht waren twee mannen uit Haarlem, 18 en 19 oud, bezig in te breken bij V&D aan de Breestraat. Dit tweetal was er al in geslaagd een rolluik open te ma ken. In beide gevallen werd de politie getipt door getuigen en lukte het de inbrekers op heterdaad te be trappen en aan te houden. Per complex zullen bewoners commissies worden gevormd. De leden daarvan kiezen een centrale bewonersraad. Deze raad heeft het recht om een derde van de be stuursleden bindend voor te dra gen. Verder krijgt hij inzage in al les wat met de vereniging te maken heeft. De bewonersraad kan bo vendien een algemene ledenverga dering bijeenroepen. Deze raad zal verder minstens vier keer per jaar overleg met bestuur voeren en ad viseren over de onderhoudsbegro- ting aan de ledenvergadering. Volgens de nieuwe statuten krijgt het bestuur de meeste touw tjes in handen. Het zal voorlopig bestaan uit maximaal zes bestuurs leden van elke fusiepartner. De al gemene ledenvergadering krijgt de gebruikelijke bevoegdheden: vast stellen van jaarverslag en jaarreke ning en goedkeuring van de begro ting, verkiezing van bestuursleden en statutenwijziging. Het bestuur verplicht zich wel om een jaar na de daadwerkelijke fusie deze struc tuur van de vereniging aan de orde te stellen tijdens de ledenvergade ring. Na de fusie zal de Centrale Tech nische dienst voor Woningbouw verenigingen (CTW), waarvan alle vijf partners de diensten gebrui ken, onder de rechtstreekse ver antwoording van het nieuwe be stuur vallen. De CTW wordt, na voltooiing van de reorganisatie, bij de nieuwe corporatie ingelijfd. De Centrale Boekhouding voor Wo ningbouwverenigingen (CBW) staat een onderzoek te wachten, met als doel vergroting van de ser vice aan bewoners. Eigen finan cieel personeel aannemen vindt 'Quintet' niet nodig. De voorkeur van de vijf besturen gaat uit naar huisvesting in het ge bouw van de CTW. Er zullen echter wijkposten moeten zyn om de be reikbaarheid te verbeteren. Daar kan dan het spreekuur van de me dewerker voor bewonerscontacten en van de onderhoudsopzichter plaats hebben. Over het contact met de bewo ners stellen 'De Vijf voor daarvoor een afdeling bewonerszaken, vier krachten sterk, in het leven te roe pen. Die zal zich moeten bezighou den met inschrijvingen, woonlas- tenbeleid, woningbehoefte, woon ruimteverdeling en de wijze waar op bewoners bij het beheer, plan ontwikkeling en de vereniging kunnen worden betrokken. "Op dit punt zijn de ingrijpendste wijzi gingen nodig. Hier zal dan ook de eerste prioriteit liggen", aldus 'De Vijf De fusie zal voor het huidige per soneel van de verenigingen geen gevolgen hebben. De fusiepartners hebben afgesproken het vaste per soneel in dienst te houden na de samensmelting. Tot slot nog een opmerking over de verenigingsconstructie: geko zen is voor een 'dragerconstructie'. Vier verenigingen heffen zichzelf op en dragen hun bezit over aan Ons Doel, op voorwaarde dat de statuten worden gewijzigd, zoals bij de voorbereiding van 'Quintet' is overeengekomen. Bovendien wordt dan officieel de nieuwe naam aan de vereniging gegeven. Dit moet allemaal per 1 januari 1986 gebeuren. In de loop van deze maand ver gaderen de algemene ledenverga deringen van de verschillende ver enigingen over de fusievoorstellen. - Christo bij een maquette van de dit jaar werkelijk ingepakte Pont Neuf. Voelt hij iets voor de suggestie om hetzelfde met molen De Valk te doen? (foto afpj bijvoorbeeld de sociale kaarten hebben, dus weten naar welke instanties je de vrouwen alle maal kunt doorverwijzen. Bo vendien moeten onze medewerk sters natuurlijk ook nog een trai ning krijgen.'Je kunt niet zomaar naar een verhaal luisteren van een vrouw die seksueel is mis bruikt". Welling besluit haar verhaal met de woorden dat het samen werkingsverband nog wel mede werksters kan gebruiken. Wie meer informatie wil hebben over dit project of zich wil aamelden: 071 - 254892. Gastschrijver Is er leven na Reve? Tot aan het einde van dit jaar is Gerard Reve als gastschrijver verbonden aan de Leidse univer siteit en daarna...zal er volgend jaar weer een auteur voor een paar maanden aan de Leidse uni versiteit werkzaam zyn als gast docent? "Jazeker", antwoordt de secre taris van de faculteit der letteren, J.L». L»onxer. üm nij rept vervol gens over de zogenaamde ver nieuwingsgelden; er is, met an dere woorden, geld om een nieu we gastschrijver aan te stellen. Nog dit jaar zal worden besloten wie het gaat worden, zo vervolgt de secretaris. En begin volgend" jaar zal zijn/haar naam bekend worden gemaakt. Mogen we hieruit afleiden dat Reve is bevallen? Nee, daarover wil Donker niets zeggen, een en ander dient nog geëvalueerd te worden, zoals dat in het jargon heet. Wel heeft de secretaris van relatief veel studenten gehoord dat de colleges van Reve hen zijn bevallen. "De mensen die ik sprak waren over het algemeen tevreden". Jazeker, hij heeft het artikel van die ene student in Mare gele zen. Wat hij van dat artikel vindt? "U moet maar zo denken: er zyn altijd mensen die klagen". Die ene student heet Ton van Heemst en in een helder artikel, onder de kop: Reve: een kat in de zak voor de letterenfaculteit, legt de student uit waarom hij niet vond wat hij zocht. En waarom de huidige opzet van het gast schrijverschap wel tot teleurstel lingen moet leiden. Een paar punten uit het betoog van Van Heemst: de schrijver had te weinig stof om in totaal veertien uur te vullen, Reve had het gemakkelijk allemaal in drie of vier lezingen van één uur kun nen vertellen, voorts was Reve niet in staat om kritisch te reage ren op de spreekbeurten van de studenten. "Hij vond alles mooi en prachtig". Over de houding van de stu denten heeft Van Heemst zich ook verbaasd: "Uit onzekerheid of mateloze bewondering hiel den de meesten hun mond. Slechts weinigen durfden kri tisch in te gaan op de onzinnige beweringen die de heer Reve niet zelden te berde bracht. Schrijvertje kijken - d kwam het op neer, schrijft de student aan het einde van zijn ar tikel, om te besluiten met de woorden: "Het lijkt erop dat de Leidse letterenfaculteit met zo'n gastschrijver alleen maar a wat opzichtige lichtreclame huis wil halen". LEIDEN - Wethouder Peters (ruimtelijke ordening en verkeer) heeft gistermiddag de grondig ge renoveerde Haagbrug (tussen de Haagweg en het Noordeindeplein) officieel in gebruik gesteld. Een diepgaand onderzoek naar de toestand van de brug en de aan palende keersluis voor hoogwater- kering, in 1984 uitgevoerd door de afdeling waterwerken van de ge meente, leerde dat brug en sluis, na het opengraven van de gedempte Trekvliet, aan een grondige op knapbeurt toe waren. In januari van dit jaar werd begonnen met het verwijderen van de oude eiken houten sluisdeuren. Deze zijn in een later stadium weer terugge plaatst. In de tijd dat de nieuwe deuren in een werkplaats gemaakt werden is het gehele onder water liggende werk van de sluiswanden gerepareerd met gebruikmaking van duikers en een onder water verhardende mortel. Hoogstraat 6 UjfUWm&i Tel. 071-142350

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3