'Ik wil dat ze de volgende dag nog over me praten' 'In mijn babbels ben ik mezelf Martine Bijl op pad met tweede theatershow Henny Huisman in de greep van het succes V.d. Meyden even terug op TROS-tv WOENSDAG 11 DECEMBER 1985 KUNST PAGINA 23 GRONINGEN (GPD) - Het publiek draagt haar op han den. Toch heeft een nieuwe theatershow Martine Bijl een zomer van moeizame voorbereiding gekost. Veel sigaretten, overleg en her schrijven. „Maar het blijft enig om te doen...". De vreugde is wederzijds, de zalen zitten vol. Kan dit tweede programma ooit be ter worden dan haar schitte rend ontvangen debuut show die twee seizoenen heeft gelopen? Een verkeer de binnenkomer dus. Martine Bijl laat het merken en waxht een zorgvuldiger gekozen formulering af. Natuurlijkheid is haar handelsmerk, mensen vallen voor haar charme. Ze heeft sympa thie en liefde veroverd. Martine Bijl: „Maar ik heb din gen af moeten leren. Ik moet op het toneel niet doen alsof ik bij mezelf thuis zit en toch geef ik de mensen wèl dat idee. Het is heel hard werken om het er ontspannen uit te laten zien. Ik sta geen verhaal op te zeggen. Het publiek denkt wel eens dat ik het ter plekke verzin. Dat is uiteraard niet het geval. Die sympathie is heel leuk en voor mij een stevige basis. Als het er een avond niet is, merk ik het meteen en ik schrik als ik niet iets terug voel komen". - Was het geen belemmerende ge dachte dat je vaak hoorde dat het succes van je eerste show nauwe lijks te overtreffen zou zijn? Martine Bijl: „In het begin zat ik daar heel erg mee. Hoe kom ik daar nog overheen, vroeg ik me af en dan wou ik dat ik die cabaretprijs niet had gekregen. Maar ik denk nogal pragmatisch. Op een gege ven moment bedacht ik: er komt niks als ik dit alsmaar blijf denken. Die angst moest ik van me afzet ten. Het programma is verkocht en geboekt en dus namen Henk (Van der Molen - red.) en ik ons voor om t Martine Bijl: 'Ik heb dingen af moeten leren'. te proberen het op hetzelfde ni veau te krijgen. Wij zijn chronische weggooiers en we schrijven het zo goed mogelijk". Goeie vriendin Een uitverkochte zaal van een kakelverse centrum ergens in de provincie ontvangt haar als een goeie vriendin. Aan het slot neemt het applaus de omvang van een ovatie aan. De mensen weten dat de voorstelling wordt 'uitgepro beerd', een zogenaamde try-out, maar Martine Bijl staat er schijn baar ontspannen bij en in die sfeer speelt ze haar programma. Er is een moment dat ze met haar tekst vastheid sukkelt en dan doet zich iets merkwaardigs voor. De men sen voelen het en trekken haar er prompt doorheen. Martine Bijl: „Contact is de ba sis. Ik schrijf de openingsconféren ce op die manier. Een verhaal in de trant van: wat denk je dat mij is overkomen? Alsof ik het aan een kamer vol mensen vertel. In mijn babbels ben ik mezelf. Ik sta nooit echt te jokken, al is dat geen schan de. Mensen nemen alles van mij aan alsof het waar is. Wanneer ik het over mijn vader heb, is er geen woord gelogen. Als ik het zou moe kan ik het niet". Geen modetrend De tweede Martine Bijl-show be staat uit liedjes, conférences en ty peringen. Martine heeft niet mee gedaan aan de mode van het lopen de verhaal met een autobiografisch tintje. Toch is haar programma zeer persoonlijk, gelukkig. Het zou door niemand anders gedaan kun nen worden, ondanks het feit dat ze een aantal teksten van anderen door Jacques J. d'Ancona doet. Youp van 't Hek, Robert Long en de journaliste Coot van Doesburgh leveren elk een bijdra ge. Verder heeft haar levensgezel Henk van der Molen vyf nummers geschreven en de meeste muziek jes. Martine zélf is niet alleen ver tolkster. Ze schrijft goed en graag, vooral de vrouwentypes en weet die figuren feilloos neer te zetten. Zes teksten plus twee vertalingen van buitenlandse songs zijn van haar hand. Het ziet er naar uit dat Martine, Henk, hun drie musici en drie technische assistenten weer twee seizoenen vooruit kunnen. Ze spelen het programma vier keer per week, voorlopig tot en met mei. De hele tournee is volgeboekt. Voor Martine Bijl is het applaus de voldoening, het teken dat het aankomt. Een maand of zes op pad. „We vinden het zelf aardig en dat komt misschien wel omdat ik toch leuke, intelligente mensen trek. Je moet zo nodig, dus doe je het... Het is een heel leuk vak, maar je wordt er wel moe van. Inderdaad, het was een moeizaam proces. Ik vind 't slopend, maar nu de druk er af is. begint het feest. Ook Henk vindt het zalig als 't eenmaal op de weg zit". Vijf types Martine Bijl etaleert in haar show vijf spectaculaire vrouwenty pes. Daar is ze goed in, maar er zit een nieuw facet aan. Zonder te stel len dat ze hard cabaret brengt, gaan deze typeringen verder dan men van haar gewend was. Ze zijn komisch, dat wel, maar voorzien van een scherp kantje. Daar zyn achtereenvolgens een ijzingwek kende hondebezitster, een dood zielige, van preparaten doordrenk te zwemster, een afschuwelijk hy- prociet personage in gesprek met d'almachtige, de assistente van een goochelaar en een vrouw die met een mengeling van agressie en be rusting haar leven naast een hob by-visser beschouwt. - Wilde je bewust iets harder overkomen? Martine Bijl ontkent het. „Luis ter, het blijft een amusementspro gramma, je moet niet gaan toelich ten. De Doe Maar-fan van toen was leuk en om te lachen. Het zwaarste wat ik deed was Agnes, de roddel journaliste. Er is echter verschil tussen het aantrekken van een gek pak en het ergens over hebben Mijn opzet om dieper te gaan heb ik de eerste keer duidelijk wegge schoven. Ik durfde nog niks en was er alleen op uit dat ze me aardig vonden. Nu is er een uitbreiding. Dat moest wel. Mijn eerste show was op een paar punten na een zeepbel. Maar je kunt niet twee keer achter elkaar met de makke lijkste formule komen. Ik ga nu een stapje verder. Dat kun je je per mitteren als je goed ontvangen bent. Het gaat over iets dat ik heb herkend. De malle wijfies hebben allemaal iets om te lachen, maar het zijn vrouwen die het niet leuk hebben". Overhoren Ais ze die types schrijft, ziet Mar tine hen al voor zich in accent, taal, aankleding en hoe ze het staat te zeggen. „Maar het duurt allemaal nogal lang en daarbij is regisseur Berend Boudewijn iemand die me nooit iets laat doen wat ik niet aan voel. Hij zegt altijd: 'Ik overhoor je alleen maar'. Ik heb hem bewust gekozen. Hij is veruit de beste, kijkt rustig en dramt niet". Een voorstelling maken is voor Martine Bijl voor een belangrijk deel het overwinnen van haar ei gen angst. „Een try-out is er niet om klungelwerk uit te proberen. Wat er niet in hoort, is dan al lang weggegooid". Gouden Harpen toegekend aan Martine Bijl en Yvo de Wijs HILVERSUM (ANP) - De Gouden Harpen 1985 gaan naar naar zangeres Martine Bijl, componist Gerard Stellaard en tekstschrijver Yvo de Wijs. De Stichting Conamus heeft dit gisteren bekendgemaakt. De prijs wordt jaarlijks toegekend aan uitvoerende en scheppende kun stenaars die zich in een langere periode onderscheiden hebben in uitvoe rende of producerende zin op het gebied van Nederlandstalige liedjes De Gouden Harpen worden in januari uitgereikt. door Rob v.d. Dobbelsteen ZAANDAM - Anderhalf uur nu al zit hij opgesloten in zijn kleedkamer. Het is half twee 's nachts en buiten scandeert de jeugd nog steeds „Henny, Henny, Henny". De held zelf schuift zijn stoel naar achteren, maakt een paar snelle sambapasjes en zegt: „We gaan. Ik kan hier moeilijk tot morgenochtend blijven zitten". Hij heeft de deurkruk nauwelijks bewogen of het geschreeuw zwelt aan tot stadionniveau. Gegil en gedrang. Een meisje valt flauw. Henny Huisman later: „Dat komt niet door mij hoor. Dat meisje heeft voorin die rij gestaan en heeft steeds gedacht: Als ik nou maar niet flauw val, als ik nou maar niet flauw val. Ja, en als je dat denkt, ga je juist. Onherroepelijk". Een verbijsterend dagje. Zaandam- Sittard-België-Zaandam. Bijna ze venhonderd kilometer. Om tien uur 's ochtends weg en om vijf uur 's nachts terug. Drie volle zalen. Twee maal vijfhonderd mensen in Sittard en een keer tweeduizend in het Belgische Maasmechelen. Hen ny Huismans Soundmix/Playback- show. „Reach out and touch, som body's hand". Massaal omhoog ge stoken, zwaaiende armen en Hen ny die nadat hij van het toneel is gelopen, met bezwerende gebaren zachtjes zegt: „Geloof me: het gaat gerust wel weer een keertje over". Korte inhoud van het vooraf gaande. Tijdens de rust van het Eu ropacupduel tussen AZ'67 en In- ternazionale, nu drie jaar geleden, kondigt Henny Huisman een op treden aan van André Hazes. Vier zinnen vanaf de middenstip. In de stromende regen. „Leuk gedaan", zegt na afloop de toevallig aanwezi ge Joop van den Ende die hem reeds enkele dagen later bij. de KRO introduceert. Huisman is al les alweer vergeten als Van den Ende hem een paar weken later op nieuw belt: „Gefeliciteerd. Ze zijn blind van je. Je gaat een televisie show presenteren". Henny: „Ik weet niet meer hoe ik reageerde. Ik zal wel verbaasd zijn geweest. Maar als zulke dingen je overkomen, raak je in een gemoed stoestand waar eigenlijk geen woord voor bestaat. Het was heel vreemd. Je moet het zo zien: Ieder een heeft altijd in mij geloofd, be halve ik. Je weet toch hoe dat gaat? Zelf zeg je ook wel eens tegen ie mand „Prima gedaan zeg". Daarna loop je door en je bent het verge ten." JOLING Nederland sloot Henny Huisman in de armen meteen nadat hij voor de eerste keer op het scherm was verschenen. Hoge kijkcijfers en waarderingen die nooit onder de 7,4 gleden. Eerst de playbackshow, nu de soundmixshow. De ene ont dekking na de andere waarvan Ge rard Joling (voorlopig) de grootste is. Henny: „Als je stelt dat mijn succes voor een groot deel steunt op het talent dat er in Nederland blijkt te zijn. dan geef ik je geen ongelijk. Maar toevallig heb ik dat idee gehad van die playbackshow. En van die soundmixshow. En van dat winkeltje. En toevallig bedenk ik ook nog eens al m'n grappen zelf'. Grappen waarop nog wel eens kritiek komt. Maar die laat hem koud. Net als die urenlange verga deringen van de hoogste KRO- bonzen, die uitsluitend en alleen over de door hem gebezigde tek sten schijnen te gaan. Het meisje dat voor de televisie Marylin Mon roe wil nadoen, krijgt van de show- master een fles slaappillen in de hand gedrukt en als er iemand in beeld verschijnt die aankondigt dat ze Willeke Alberti gaat imite ren, keert Henny de met tientallen trouwringen gevulde voetbal schoen van „La Alberti's" gade Sö- ren Lerby leeg onder de verraste uitroep: „Zo-ho, die Willeke heeft ook heel wat trouwringen gehad zeg". SMAKELOOS Televisiekijkend Nederland ligt huilend van het lachen voor het toestel, krikt het waarderingscijfer van Henny's show op tot 7,6 en heeft net als de presentator zelf, maling aan de enkeling die schrijft dat hij Huismans grapjes maar smakeloos vindt en dat hij (citaat uit een brief van een tandarts uit Arnhem) „overkomt als een bui tengewoon zelfingenomen man netje". Henny, meteen nadat hij van die kwalificatie op de hoogte is gebracht, schaterend: „Prachtig, enig, hahahahaha, daar kan ik toch wel zo van genieten hè". Sjors van de Rebellenclub. Lak aan alles. Toen hij pas begon, schafte hij zich een smoking aan omdat hij in de mening verkeerde dat hij het alleen daarmee zou kun nen „maken". Maar toen hij het etablissement binnenstapte waar hij een modeshow zou presenteren en een gast hem op hoge toon ver zocht nu eens eindelijk die „twee jus d'orange en dal saucijzen broodje" te brengen, wijzigde Hen ny onmiddellijk zijn koers. Ruim zittende broeken, vlotte jasjes, kleurige dassen, ruiten overhem den, een brutaal hoofd en een tekst die zich naadloos bij die uitrusting aansluit. Tot een mannelijke play- back-kandidaat: „Bent u helemaal uit Maastricht gekomen om hier Catherina Valente te doen? Goh zeg, dan heb je toch echt wel tijd genoeg gehad om je benen te sche- HONDERDMILJOEN KIJKERS De 34-jarige Zaandammer: „Ik zie op de televisie wel eens presen tatoren van wie ik een minuut na de uitzending alweer ben vergeten wat ze hebben gedaan en gezegd. Vaklui hoor, zal ik niets van zeg gen. Maar ze komen niet door dat scherm heen. Ik wil dat ze de vol gende dag nog over me praten. Heb je die Huisman gisteren ge zien? Dat is toch fantastisch? Ik zou de Nederlandse Groucho Marx willen zijn. Als je die eenmaal heb gezien en gehoord, vergeet je hem nooit meer. Toen Marx 76 werd of zoiets, kreeg hij nog een Award. Moet je je voorstellen. Op de Ame rikaanse televisie, coast to coast. Honderdmiljoen kijkers. „Heel hartelijk bedankt", zei Marx toen hij dat ding had gekregen, „heel hartelijk bedankt, maar ik had de ze Award graag willen inruilen voor nog eens een flinke errectie". Hahahahaha. Dat zou ik voor de te levisie nog niet kunnen maken, denk ik. Maar tjee wat had ik dat graag gedaan". Een man die de naam heeft ner gens voor te staan. Op jonge leef tijd al de gevierde bink. Henny durft alles. Op zeventienjarige leef tijd Neerlands beste discjockey en houder van de gouden microfoon; niet veel later drummer die (Henny zelf) „prima kon camoufleren dat hij niet drummen kon" in Margriet Eshuis' „Lucifer". De gouden plaat voor „House for Sale" hangt boven de bank in de kamer. Henny: „Ze Zeggen wel eens: „wat zwenk jij toch makkelijk door het leven". Maar zelf ben ik me dat niet zo bc wust. Ik doe wat me invalt. Ik ben één grote opwelling". SLOFFENDE TRED Op het toneel nog sterker dan voor de televisiecamera's. Henny Huisman zoals het publiek hem waarschijnlijk helemaal graag ziet. Juryleden schofferend en deelne mers beschermend. Henny, de an- ti-held. Sloffende tred, enigszins kromme rug en een opvallend ruim kruis dat tot bijna zijn kniee'n hangt. Nederlands populairste te levisiester voor het eerst deze dag een tikje vinnig: „Vind je 't geen prima broek dan? Ik wel. En hij zit me nog lekker ook. Er is nog nooit geweest die iets over mijn kleren heeft gezegd. Teken dat het goed Voor geen gat te vangen. Slechts een keer die hele dag wordt hij in verlegenheid gebracht. Dat is in Sittard. Een man van middelbare leeftijd komt op hem af, raakt zijn mouw aan en zegt in vervoering: „U bent het echt, goh u bent het echt". Henny bloost als een opge wreven sterappel en zou later op de dag zeggen: „Dat vind ik zoiets vreemds. Dat iemand naar je toe komt die je alleen maar wil aanra ken. Daar moet ik nog steeds heel erg i UITVERKOCHT Hij heeft dan de reusachtige bor den die in Maasmechelen zijn op treden in gillende letters aankondi gen. nog niet gezien. Als ze aan de horizon opdoemen, begint hij tc grijnzen. „Daar droomde ik vroe ger van. VANAVOND: HENNY HUISMAN. Maar nu het zover is. dreig ik het gewoon te gaan vin den. Jammer eigenlijk. En ook ge vaarlijk. Laatst komt er een zaal houder naar me toe. ,,'t Is helemaal uitverkocht, meneer Huisman", zegt-ie. Ja natuurlijk is het uitver kocht, dacht ik meteen, want ik ben de laatste tijd niet anders ge wend. Maar, dacht ik er meteen achteraan, op het moment dat je een volle zaal gewoon gaat vinden, moet je verdomd goed op je tellen gaan passen". De vraag is alleen: op welke wij ze. Hij geeft het onmiddellijk toe. ook de soundmix/playbackshow zal geen eeuwig leven beschoren zijn. „Ik lig er 's nachts wel eens wakker van. Toen we met 'Lucifer' „House for Sale" hadden gemaakt, groeiden de bomen tot de hemel. Een jaar of wat later hadden we amper geld om brood te kopen. Dat wil ik niet nog eens meema ken. Maar hoe moet je dat voorko men? Ik ken een jongen die toen hij succes had in de muziek een schitterende donkere kamer liet bouwen. „Henny" zei hij altijd, „als ik straks wal meer tijd heb, ga ik lekker fotograferen. Dat is het mooiste wat er is". Laatst kwam ik hem tegen. Vergeten door ieder een. Die donkere kamer heeft hij 'nog steeds, maar nu heeft hij geen geld om filmrolletjes te kopen" TOURNEDOS Een van de redenen ongetwijfeld van zijn credo „werk aan je toe komst, maar geniet nu je nog ge nieten kan." Het restaurant Ru bens in Maasmechelen is nog ge sloten als Henny's bolide om om streeks half zes over het grint van de parkeerplaats knerpt. „We gaan om zeven uur open", zegt de pa tron tegen producer Rein Sluik die heeft aangebeld. Een tijdstip dat staande de vergadering met ander half uur wordt vervroegd als Hen ny uitstapt. „Aaaah, meneer Huis man van de televisie". De vedette later vanachter ongetwijfeld de beste tournedos die er in het huis te vinden was: „Je mag er natuur lijk geen gewoonte van maken, maar soms maak ik schaamteloos gebruik van mijn populariteit". Drie en een half uur later ver schijnt hij in de grote zaal van het Cultureel Centrum aan tweedui zend uitgelaten mensen. Henny blijkt reeds op een punt te zijn be land dat andere entertainers pas bereiken na twintig jaar hard werken. Elk woord scoort. Henny later in de auto op weg naar huis: „Dat is een van de dingen waar voor ik altijd angst zal houden. Ik zeg iets en de mensen beginnen meteen te lachen. Soms begrijp ik natuurlijk best waarom. Maar vaak begrijp ik het ook helemaal niet. Een zaal die lacht op een moment dat je het niet verwacht, doet me twijfelen aan mijn vakmanschap. Dat zal ik tijdens de voorstelling natuurlijk nooit laten merken, maar ik zit er na afloop wel altijd op te kauwen". KEES VAN KOOTEN Lange stilte. „Zo'n Kees van Kooten hè, dat lijkt me -nou een man die alles in de hand heeft. Ik heb hem één keer gesproken. Op een avondje van een tennisclub. Ik durfde niet eens naar hem toe te gaan. Moetje nagaan: Henny Huis man die niet naar iemand toe durft te gaan. Maar ik bewonder die man zo. Als hy tegelijk met mij op de televisie is, kijk ik naar hem". Om tien voor vijf in de ochtend stuurt hij zijn auto de straat in waarin hij woont. Hij is dan bijna negentien uur achter elkaar in touw geweest voor „een bedrag dat Lee Towers in een half uur pakt". Het is hem om het even, al zijn z'n dagen soms wel heel erg lang. Hen ny: „Daar hebben de mensen geen idee van. Die zien me een keer per week op de televisie. Laatst kreeg ik een brief van een man die schreef dat hij altijd erg van me ge noot, maar die nu ook wel eens wil de weten watik nou eigenlijk voor m'n gewone werk deed. Wat ik dus overdag deed. Hahahaha". Zijn lach schalt door de verlaten straat. Morgen om twaalf uur wordt hij in Alkmaar verwacht. HILVERSUM (GPD) Henk van der Meyden keert op 30 december even terug op het TROS-scherm. Hij presenteert die avond een 40 minuten durend programma onder de titel ,De kracht van de lach'. Een TROS-woordvoerster deelt mee dat het hier een incidentele pro- duktie betreft. Enkele jaren gele den verdween Van der Meydens programma TV-Privé door gebrek kige kijkcijfers van het TROS- scherm. Het programma op 30 de cember wordt geregisseerd door Ralph Inbar. 1(1) Nikita-Elton John 2(3) Say you say me - Lio nel Richie 3 2) Take on me - AHA 4 6) I'm your man - Wham 5 (10) Sun City-Artists Uni ted Against Apartheid 6 7) Trapped - Colonel Abrams 7 (17) Alles wat ademt - Rob de Nijs 8 5) Slave to the rhythm - Grace Jones 9(8) The power of love - Jennifer Rush 10 4) Alive and kicking - Simple Minds 11 (12) 16 (14) 17 (15) 18 (24) 19 (32) 20 (11) 23 (38) 24 25 (29) 26 (19) 27 (26) 28 (30) 29 30 (31) Cloudbusting - Kate Bush Gambler - Madonna Don't break my heart - UB 40 Russians - Sting Road to nowheree - Talking Heads Election day - Arca dia That's what friends are for - D. Warwick Friends Life's what you make it - Talk Talk A good heart - Feargal Sharkey Maria Magdalena - Sandra One vision - Queen Only love - Nana Mouskoun Face the face - Pete Townshend Holding back the years - Simply Red The heaven I need - The Three Degrees I'll be good - René and Angela Takes a little time - Total Contrast Sophietje - De Vrolijke Vagebonden Saving all my love for you - Whitney Houston Alle meisjes willen kussen - John Spencer 31 Stairway to heaven - Far Corporation 32 (22) Fall down - Tramaine 33 (21) It's only love - B. Adams T. Turner 34 (20) Dress you up- Madon- 35 (28) Ticket to the tropics - Gerard Joling 36 Hit that perfect beat - Bronski Beat 37 (27) Love take over - Five Star 38 (35) The sweetest taboo - Sade 39 (33) Al jouw woorden zijn teveel - André Hazes 40 (34) If I was - Midge Ure (Stichting Ned. Top 40)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23