BS Leiden hard aan een rustpauze toe Treffers raakt treffer kwijt S3FJ WK in Mexico 'Televisazaak' FIOD schrikt sponsor af Hoffmeister naar Den Bosch Schalke remt Borussen uit Dortmund af Mysterie rond uitslag van handbalduel met Saturnus WOENSDAG 11 DECEMBER 1985 SPORT PAGINA 13 Sleutelrol voor Canedo MEXICO STAD (DPA) - Voor buitenstaanders is het een moeilijk te begrijpen zaak dat het eindtoernooi van het wereldkampioenschap voetbal volgend jaar plaatsvindt in een land, dat gebukt gaat onder een schuldenlast van 300 miljard gulden, waar een derde van de bevolking van 78 miljoen aan ondervoeding lijdt en een grote aardbeving onlangs dood en verderf heeft gebracht. Het antwoord is eenvoudig. Het luidt: 'Televisa'. De resterende dertig procent gaat naar het organisatie-comite van Canedo. Achter dat woord verbergt zich een organisatie, waarvan de invloed in Mexico zelf vrijwel onbegrensd is. Televisa is de naam van een multi national, die naar buiten treedt als t, radio-entv-maatschappij. InMexi- IQCailSt co en ook in Zuid-Amerika is het de dominerende zender. In de Ver- Televisa deelt nog meer mee in enigde Staten bezit Televisa 200 de winst. De vier stadions van de Spaanstalige TV-stations en kan de TV-maatschappij worden bij het maatschappij wat de omzet betreft, wereldkampioenschap gebruikt, concurreren met de reuzen NBC, waaronder het Aztekenstadion van ABC en CBS. Maar Televisa is meer. De firma controleert banken en onroerend Mexico-stad, dat 110.000 toeschou wers kan bevatten. Verder komt Telemexico een flink deel van treedt de onderneming in feite op ven als organisator van het wereldkam pioenschap. De sleutelrol daarbij speelt Guil- goedmaatschappijen. Zij bezit vier de buitenlandse TV-rechten voetbal-clubs, die op hun beurt in geldla van Televisa terecht. Ken- Joao Havelange met de wereldt stadions van Televisa spelen. Aan- n?rs van de Mexicaanse verhou- worden gestreden gezien Televisa als producent en dingen zijn ervan overtuigd, dat de verkoper van het produkt voetbal inkomsten van de organisatoren monopolie-positie inneemt, veel hoger zullen zijn dan de uitga- - - »n. Voor Joseph Blatter, secretaris generaal van de FIFA is dat alles geen bezwaar. „De FIFA moet juist lermo Canedo. Hij is bij Televisa in bHj zijn, dat zij in het organiseren- dienst als vice-president en is de de land over zoveel invloedrijke rechterhand van zijn werkgever, connecties beschikt". Canedo zelf de Televisa-bezitter Emilio Ascar- ziet het van de idealistische kant: raca. Sinds jaren is hij voorzitter »°ns doel is het organiseren van van de Mexicaanse voetbalbond en een goed wereldkampioenschap, heeft hij als zodanig de leiding van Wij denken niet aan geld verdie- het Mexicaanse organisatie-comite pen". Aardig is dat een andere van het wereldkampioenschap. In idealist; de Braziliaanse FIFA- de internationale voetbalfederatie voorzitter Joao Havelange zich (FIFA) voert hij als vice-voorzitter heeft ingekocht bij een Braziliaan- het woord. Daarnaast heeft hij als se TV-maatschappij, die in nauwe voorzitter van de OTI het toezicht samenhang met Televisa de uitzen- op de samenwerkingsverbanden dingen voor Brazilië gaat verzor- tussen de Latijns-Amerikaanse Sen- Havelange was de grote pleit- TV- stations. bezorger voor Mexico, toen Colom- organisatie van het WK-86 DEN HELDER - BS Leiden is hard aan rust toe. Met de grootst mogelijke moeite sleept de zwalkende ploeg zich naar het Kerstreces, daarbij onderweg aan alle kanten geplukt wordend gelijk een vette prijskalkoen. Snaaide vorige week Weert de punten al uit de Vijf Meihal, nu verloor de Harrewijn-brigade in de splinternieuwe sporthal De Slenk met 67-54 van Den Helder. In een wedstrijd die twee volkomen verschillende helften kende. "Van rubber", zo vertolkte een uit gebluste routinier Toon van Helfte ren na afloop op plastische wijze zijn gevoelstoestand en hij sprak, getuige de bewegende beelden van even daarvoor, beslist niet alleen voor zichzelf. Ook bij anderen, zo als met name bij sleutelfiguren als spelverdeler Emill Hagens en cen ter Bert Kragtwijk, zit er geen greintje fut meer in al doet eenie der dan nog zijn uiterste best om dat zo goed mogelijk te verhullen. Dat het echter niet zo'n gelukkige Kerst zal worden als vorig seizoen het geval was staat onmiskenbaar vast. Het verschil is evident. Na een enigszins hobbelige aanloop piekte het toen nog met het voorvoegsel Elmex door het leven gaande team Den Helder Leiden 67-54 (24-31) Scores Leiden - Heijdeman 15 (5), Kragt wijk 12 (9), Emanuels 11, Hagens 7 (23%), Van Helfteren 7, Kales 2, Van Egmond 0. Schotpercentage 43. rebounds 27. balverlies 16. Den Helder - Van Noord 16, Harris 16. Alexander 15, De Waard 9, Schilp 4, Griekspoor 3. Van Rootse- laer en Van Dijkum 2. Schotper centage 54, rebounds 33, balverlies 15. Vijf fouten: geen Arbiters: Woudstra e Toeschouwers: 500 Garantie Canedo zit als een spin in zijn web. Dat is wel duidelijk geworden bij de behandeling van het protest van de Europese televisiemaat schappijen tegen de 'onbeschaamd hoge finananciele eisen', die Tele mexico'heeft gesteld voor het in richten van kantoren en studio's. Dit door Televisa en het staatstele visiestation kanaal 13' gezamenlijk in het leven geroepen consortium zal van alle 52 WK-wedstrijden de beelden leveren. Als vice-voorzit ter van de FIFA moest Canedo Te levisa tot rede zien te brengen; als Televisa-man kon hem de prijs niet hoog genoeg zijn. Zeker is; dat wanneer de kassa van het wereldkampioenschap rin kelt, Canedo erbij is. De kaartver koop (50 miljoen Zwitserse fran ken), De TV- (49) en reclame-rech ten (45) brengen minstens 144 mil joen Zwitserse franken binnen. Na afdracht van het aandeel van de FI FA (19 procent 27 miljoen Zwit serse franken) en alle kosten re kent de FIFA op een netto-winst van omstreeks 80 miljoen Zwitser se franken. Zeventig procent daar van wordt verdeeld over de 24 deelnemende landen, waarbij elke ploeg per wedstrijd 400.000 Zwit serse franken wordt gegarandeerd. GELSENKIRCHEN (SID) - Schal ke '04 heeft de opmars van Borus- sia Dortmund in de Bundesliga gisteravond hardhandig tot staan gebracht. De ploeg uit Gelsenkir- chen won op eigen veld een inhaal wedstrijd met 6-1. Borussia had de voorgaande vier competitiewed strijden gewonnen en was er daar door in geslaagd zich uit de degra datiezone te werken. In het Parkstadion, waar 30.000 toeschouwers waren, kreeg Borus sia echter geen kans. Nadat de rust nog doelpuntloos was ingegaan, stortten de bezoekers in de tweede helft volledig ineen. Door treffers van Kleppinger (2), Hartmann, Thon en Dierssen liep Schalke uit tot 5-0, alvorens Anderbrügge vier minuten voor het einde iets terug kon doen voor Borussia. Direct daarna maakte Thon er met zijn tweede treffer 6-1 van. Schalke '04 en Borussia Dortmund delen nu met zestien punten uit achttien wedstrijden de elfde plaats op de ranglijst met FC Kaiserslautern. HOENSBROEK/KERKRADE (GPD) - De Hoensbroekse fris drankengigant Herschi wordt met ingang van het seizoen 1986-87 de nieuwe shirtspon sor van Roda JC. Eerder deze week maakte de huidige geld schieter van de Kerkraadse voetbalclub, Optiebeurs, be kend het tot eind juni lopende contract niet meer te zullen verlengen. Lang heeft Roda JC niet naar een opvolger hoeven te zoeken. Onderhandelingen met directeur Herman Schif- fers van Herschi Drinks ver liepen positief. Het bedrag dat is gemoeid met het contract dat Herschi en Roda JC afsluiten is nog niet bekend. Shirtreclame van Optiebeurs leverde de Kerkra denaren jaarlijks een bedrag van 180.000 gulden op. Het sponsoren van Roda JC past geheel in de filosofie die de Hoensbroekse frisdrankenfir ma in de voorbije jaren op sportgebied heeft ontwikkeld. Gisteravond liet Westerterp weten „dat de FIOD-zaak op dit moment losstaat van ons besluit". „Na drie jaar sponso ring is onze doelstelling be reikt. Ik denk dat wij ons meer gaan toeleggen op de paarde- sport, waarin wij momenteel ook al actief zijn. Wij hebben Roda JC deze week laten we ten de verbintenis niet te zul len verlengen. Opdat de club tijdig op zoek kan gaan naar een andere sponsor. En dat moet, gezien de stand op de ranglijst, nauwelijks een pro bleem zijn". Ondanks deze uitlatingen van de heer Westerterp hield Roda JC-manager Hens Coer- ver zich gisteravond in alle opzichten van de domme. „Wij hebben nog niets gehoord van de zijde van Optiebeurs. als nooit tevoren. Zeker niet ruim in het pak zittend - de toenmalige sponsor draaide in het laatste jaar de kraan praktisch dicht - joeg de ploeg in enorm hoog tempo over iedereen en alles heen, een paar in ternationale toppers incluis. Maar toen had Harrewijn nog de beschikking over mensen als Beek, Lockhart en Wiel, spelers die zich louter en alleen op het basket bal konden concentreren. Daar naast kon de coach als het moest met zeven, acht man rouleren. In vergelijking met vorig seizoen is hij nu niet alleen dat trio Amerika nen kwijt, maar bovendien lijkt na een overigens zeer geslaagde aan loopperiode zijn vrees bewaarheid te worden dat de geheel uit Neder landers bestaande basis toch te smal is. De jeugdige talenten Daan van Eg- mond en Sander Kales kampen na melijk, na een vooral van eerstge noemde opzienbarende start, met een fikse terugslag. Een logisch ge volg van een gebrek aan ervaring. LEIDEN - De vereniging De Treffers uit Krimpen aan de Ijssel heeft bij het Nederlands Handbalverbond een protest ingediend na de wedstrijd tegen Mercasol Saturnus in de Leidse Vijf Meihal. In dat met één doelpunt verschil verloren duel in de derde divisie G van de mannencompetitie is De Treffers afgelopen zondag naar eigen zeggen op vreemde wijze een treffer 'kwijtgeraakt'. Luton: geen gasten meer LUTON (Rtr) - Luton Town uit de Engelse eerste divisie zal in het nieuwe seizoen supporters van bezoekende clubs weren uit het stadion aan Kennil- worth Road. Directeur John Smith vertelde; „Wij zullen in de komende maanden onge veer vier miljoen gulden steken in de verbetering van onze ac commodatie. Ons streven is er een plek van te maken waar je met de hele familie naar toe kunt. Indien je dit wilt berei ken moetje alle factoren die de plannen zouden kunnen dwars bomen, proberen te elimine ren." Het twaalfde doelpunt dat de ploeg scoorde zou wel zijn goedgekeurd, maar niet zijn meegeteld door de scheidsrechters, waardoor De Tref fers tenslotte een gelijkspel mis liep. Zowel de arbiters Jan Jansen en Ruud Hendriks als de tijdwaar- nemer noteerden 14-13 als de offi ciële eindscore. Daarmee verspeelde het eerste team van De Treffers een kostbaar punt in de achtervolging op koplo per EDH, die aanstaande zondag op bezoek komt in Krimpen aan de IJssel, vandaar dat de club het er niet bij liet zitten en op het wed strijdformulier protest aanteken de. Hoewel het sterk lijkt dat drie door de bond aangewezen mannen zich tegelijk zouden hebben ver gist, houdt De Treffers vol dat het tekort is gedapn. door Paul de Tombe „De scheidsrechter heeft naar het midden gewezen en de mid-out la ten nemen, maar is daarna klaarb lijkelijk vergeten om dat doelpunt te noteren", zo motiveert secretaris Van Oostendorp de aanleiding tot de klacht. Op zoek naar de verdwe nen treffer komt hij ook met de oorzaak. „Die lag vermoedelijk in het feit dat een speler van Saturnus op hetzelfde moment een twee-mi nuten straf kreeg. In de consterna tie die daarbij ontstond is dat doel punt van ons over het hoofd ge- Pikant détail daarbij is dat de tel ling nagetrokken zou kunnen wor den, omdat een Leidse supporter de wedstrijd op video heeft vastge legd. „We hebben om die band ge vraagd, maar die krijgen we niet", aldus Van Oostendorp, maar daar bij is volgens Saturnus geen spra ke van kwade wil. „Die band kun nen we niet geven want die is in privé-bezit". Saturnus ontkent overigens niet dat het bewuste doelpunt is ge maakt, maar volgens een bestuurs lid van de Leidse club, was daarbij iets anders aan de hand. Vice- voorzitster Sjuul van Rij volgde het duel als toeschouwster. Haar lezing over het vreemde incident, luidt als volgt. „De scheidsrechter floot eerst voor een overtreding van Hans Blans- jaar, die er voor twee minuten uit moest, maar floot direct door voor het doelpunt. Volgens de spelre gels mag dat niet. Hij mag maar één keer fluiten, in dit geval dus voor de overtreding, en dan kan hij een strafworp of een vrije worp ge ven, maar hij floot gewoon door voor het doelpunt. Dat kan niet, vandaar waarschijnlijk dat die tref fer niet is geteld". Dat De Treffers daarover in woede ontstak kan Sjuul van Rij („Als het ons was gebeurd, hadden we ook geprotesteerd...") wel begrijpen. „Want die scheidsrechters hebben de situatie niet even uitgelegd". Vergist „Maar als dat zo is, hebben we ons inderdaad vergist", bekent Ruud Hendriks, wiens betoog erop neer komt dat er niets uit te leggen viel. Met Jan Jansen vormde hij het ar bitrale koppel bij het duel en Hen driks, op dat moment 'veldscheids- rechter', weet zeker dat zijn collega op dat moment „voor doelpunt" had gefloten. „Dat geef je aan met de hand om hoog en met twee keer fluiten. Hij floot dus niet voor de overtreding, maar voor de treffer. Hij paste de voordeelregel met uitgestelde straf toe. Dat mag bij handballen, van daar dat die speler van Saturnus er alsnog werd uitgestuurd". „Dat ging met nogal wat conster natie gepaard", herinnert Hendriks zich, „en daarin zouden we inder daad vergeten kunnen zijn dat doelpunt te tellen. Zeker als ik de verschillende lezingen hoor. Hoe wel het dan wel erg vreemd is dat we ons alle drie tegelijk zouden hebben vergist. Ik ga er vanuit dat het goed zit met de telling, als drie man precies dezelfde cijfers heb ben, maar een vergissing is natuur lijk altijd mogelijk. Al begrijp ik ik dan niet hoe het aan de tafel ver keerd is gegaan". Daar moet de tijd waarnemer, die tevens de score bijhoudt, na ieder doelpunt een bordje omklappen. De kernvraag is dus of dat gezien is. „Ik kan het me niet herinneren", zegt Sjuul van Rij, hetgeen na een duel met 27 (of 28) goals overigens niet zo vreemd is („Terwijl ik me bovendien zat te verbazen over de straf voor Hans Blansjaar"). Scorebord De vergissing kan trouwens ook nog door de protesterende partij gemaakt zijn, brengt Hendriks als nieuw element aan. Hij maakt het geheel onbewust nog verwarren der door het electronisch score bord in de Vijf Meihal in het ver haal te betrekken. „Zo'n scorebord mag niet gebruikt worden als dat niet vanaf de tafel van de tijdwaarnemer te bedienen is. En dat kon in de Vijf Meihal niet, maar het is wel bediend. Door een ander, ik weet niet eens door wie. Dat merkten we pas in de wedstrijd. Eigenlijk zou je het duel dan stop moeten zetten en dat sco rebord moeten laten uitschakelen, om verwarring te voorkomen. Maar daar was de wedstrijd niet naar, dus dat hebben we niet ge daan. En misschien dat daar op een gegeven moment een verkeerde stan d op heeft gestaan, met een doelpunt teveel voor De Treffers". Dat zijn echter slechts vermoe dens, die de scheidsrechters dan ook niet zullen opnemen in hun rapport, dat ze binnen een week bij het Verbond dienen te bezorgen. „Dat zal formeel zijn en onze ziens wijze van zondag bevatten", zegt Hendriks, hetgeen dus inhoudt dat er juist geteld is. Bescherming Op grond daarvan denkt Sjuul van Rij dat De Treffers niet veel kans maakt met het protest. „Nu beide scheidsrechters en de tijdwaarne mer 14-13 hebben staan, zal de bond hen zeker niet laten vallen. In zulke gevallen worden arbiters al tijd in bescherming genomen", zegt ze, waarvoor ze een frappant voorbeeld voorhanden heeft. „We hebben zoiets ook eens met een juniorenteam meegemaakt. Dat had met 9-8 verloren van Her mes, maar de scheidsrechter vulde 9-8 voor ons in. Hermes protesteer de en wij schreven een begeleiden de brief dat we het met dat protest eens waren. Toch werd het protest verloren en bleven onze junioren Twijfel Daarbij was de oorzaak duidelijk, ditmaal niet. Hendriks bekent: „op een gegeven moment ga je ook aan jezelf twijfelen. Wij kunnen een fout gemaakt hebben en als dat het geval is, zullen we de eersten zijn om dat te bekennen. Jansen en ik hebben allebei heel lang zelf ge handbald en weten hoe frusterend het is, om op die manier een punt te verliezen. Ik hoop dan ook dat er recht gedaan wordt, maar ik wijzig myn mening alleen door sterke verklaringen of als ik wat anders op de video zou zien". Volgens de arbiter zou Saturnus- trainer Roy van Gurp de scheids rechters hebben toegezegd dat zy de videoband van het duel wel mochten zien. Om een andere re den. Hendriks: „Hij had nogal wat kritiek op de wijze waarop we had den gefloten en dat konden we dan zelf ook eens terugzien op die band. En dat willen we graag. Maar de trainer is ziek geworden en zou nog contact met ons opnemen". LON1DEN (ANP) - Aan de vooravond van zijn Europese titelge vecht laat Alex Blanchard zijn gewicht in Londen controleren door trainer Eric van den Berg (rechts op deze ANP-foto) en Den- nie Maucini. De titelhouder in het halfzwaargewicht wordt van daag uitgedaagd door de Engelse bokser Dennis Andries die heeft aangekondigd zijn Nederlandse tegenstander in stukken tc willen scheuren. De partij wordt gebokst in een zaal naast het Londen West Hotel dat overigens slechts 1500 toeschouwers kan herber gen. Een kwestie van tijd om daar over heen te groeien. Het directe gevolg is wel dat de ploeg nu te zwaar leunt op de inbreng van te weinig mensen die stuk voor stuk overu ren moeten maken tegen over het algemeen vry fitte tegenstanders die ook nog eens over Amerikanen beschikken. Omdat die zes van Leiden gewoon een dagtaak heb ben wreekt zich dat vooral in mid- weekse duels. En dan, zoals ook gisteren in de kop van Noord-Holland, met name in de tweede rondgang, normaal gesproken de helft waarin het al tijd conditioneel sterke Leiden toe slaat. Ditmaal evenwel liep het zichtbaar vermoeide Leiden na de nog voordelige 24-31 ruststand vol ledig achter de feiten aan. Met de grootst mogelijke moeite sprokkel de de ploeg tegen een schotpercen tage van 32 nog 23 schamele puntjes bijeen. Den Helder, dat voor de pauze aan één stuk door poedelde, gooide toen haast zeven van de tien ballen raak. Aan Leidse zijde bleven eigenlijk alleen John Emanuels en Hans Heijdeman aardig overeind. De rest ging nog redelijk goed van ac quit, maar zakte direct na de wisse ling weg. Bij 33-33 kwam de fana tiek aangemoedigde thuisploeg langszij en hoewel Leiden vooral dankzij bovengenoemd duo nog aanklampte tot 49-49 wist ex-Lei den coach Ton Boot op dat mo ment al dat: "De punten in de knip zaten. Als het gaat lopen is deze ploeg namelijk niet te houden. Door niemand. Probleem is alleen dat ze nogal wisselvallig spelen. Dat heb je de eerste helft wel kun- Toen bakte Den Helder er inder daad niets van waardoor Leiden even de schijn kon ophouden dat het allemaal nog goed zou komen. Maar toen Den Helder onder lei ding van Alexander en Van Noord maar even iets sneller en accurater ging spelen zakte bij het drietal Ha gens (3 uit 13), Kragtwijk en Van Helfteren de moed in de schoenen. Versleten. En het moet nog Kerst worden.. AD VAN KAAM Weer bestuurder weg bij Heracles ALMELO (ANP) - De eredivisie club Heracles raakt weer een be stuurslid kwijt Nadat voorzitter Mol vorige week op aandringen van de Stichting Betaald Voetbal Almelo zijn functie neerlegde, heeft het met technische zaken be laste bestuurslid Engberts even eens aangekondigd te stoppen. Hij verklaarde gisteren, dat hij zal af treden, omdat hij zijn functie niet meer met zijn werkzaamheden kan combineren. Frankrijk klopt tafeltennisploeg ROCHE-SUR-YON (AFP) - In een wedstrijd voor de Europese tafel- tenniscompetitie heeft Nederland in Roche-sur-Yon met 3-4 verloren van Frankrijk. De Nederlandse winstpunten kwamen op naam van Henk van Spanje en Haldan in het mannenenkelspel en van Vriese- koop in het vrouwenenkelspel. De Fransman Birocheau twee enkel spelen zonder veel moeite. In de twee dubbelspelen kwam de Ne derlandse afvaardiging er niet aan te pas. Recordaantal Hollanders in Parijs-Dakar AMSTERDAM (ANP) - Voor de achtste editie van Parijs-Dakar, met zfin 15.000 kilometer in 22 da gen de zwaarste woestijnrally ter wereld, heeft een recordaantal Ne derlandse deelnemers ingeschre ven. Op Tweede Kerstdag vertrek ken liefst veertien nationale équi pes uit Amsterdam naar Brussel. Na de proloog op 29 december in Cergy-Pontoise starten op Nieuw jaarsdag in Parijs 565 teams, be mand door zo'n 1500 doorzetters, voor de monstertocht door Frank rijk, Algerije, Niger, Mali, Guinee, Mauretanië en Senegal. BERLIJN (DPA) - Na de verras sende afzegging van de niet in top vorm verkerende Michael Gross rekent het Westduitse team bij de zwemwedstrijden om de Europa Cup dit weekeinde in Den Bosch geheel op de uitgeweken Oostduit ser Frank Hoffmeister. De 20-jarige rugslagspecialist nam vorig jaar mei bij de Zeven Heuvelenwed strijd in Rome de benen. Hy zou samen met de vroegere Tsjechoslo- waak Miloslav Rolko deze zomer bij de Europese kampioenschap pen in Sofia voor de Bondsrepu bliek zijn gestart, maar werd uit angst voor politieke complicaties op het laatste moment terugge trokken. Zowel Rolko als Hofmeister ma ken nu in Den Bosch hun debuut in het Westduitse zwemteam. Jens- Peter Berndt, een andere uitgewe ken Oostduitse zwemmer, vestigde zich in Amerika. Hij zal voorlopig niet by internationale wedstryden kunnen uitkomen. Hoffmeister geldt voor Den Bosch als de grote concurrent voor de Oostduitse Europese record houder op de 100 meter rugslag Dirk Richter. Deze laatste behaal de dit weekeinde bij zwemwed strijden in Austin (Texas) met 55.61 seconden en 2.00.72 klinkende overwinningen op de Olympische kampioen Rick Carey.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13