Zestienhoven is het gejojo meer dan beu Geen oproep IKV tot burgerlijke ongehoorzaamheid Martelende onzekerheid bedreigt Rotterdamse luchthaven Deetman wil niet uit Unesco stappen, wel organisatie veranderen Achtergrond MAANDAG 9 DECEMBER 1985 PAGINA 9 Al vijftien jaar lang wordt het vliegveld Zestienhoven bedreigd met sluiting. De PvdA in Rotterdam streeft nog steeds naar woningbouw in dit gebied, zo blijkt uit het programma waarmee deze partij op de gemeente raadverkiezingen afstevent. Tot groot ongenoegen van, bijvoorbeeld, de afdeling-west van het christelijk werk geversverbond NCW, die een tweede luchthaven in de 'overvolle' randstad onontbeerlijk noemt voor het be drijfsleven. Een aantal Zuidhollandse ondernemers heeft inmid dels plannen gelanceerd om dan maar een nieuwe luchthaven te bouwen in Pijnacker. Want de voortdu rende bedreiging heeft verlammend gewerkt op de ont wikkeling van het Rotterdamse vliegveld. Na een pe riode van voorspoed in de jaren zestig is het onafgebro ken bergafwaarts gegaan. Saillant is, dat de KLM daar in ook een rol blijkt te spelen... door Bas Hoppel ROTTERDAM - Het aardige van Zestienhoven is het vooroorlog se karakter. De SRV-man komt daar nog gewoon met zijn kar pakken melk en yoghurt bren gen en leunend op het slechts eén meter hoge hek is het moge lijk vertrekkende passagiers op vijftig meter afstand over het platform te zien lopen en uit te zwaaien. Niks geen overdekte pier en slurfen naar de vliegtui gen zoals op Schiphol. Rotterdam Airport is geen aparte vennootschap, zoals Schiphol, maar een gemeentelij ke dienst, waar een gemeente raad - uniek in Nederland - het voor het zeggen heeft. De lucht haven is al jarenlang een speel bal van de politiek. Al vanaf 1971 wil de Partij van de Arbeid, die in Rotterdam de touwtjes in han den heeft, de sluiting van Zes tienhoven. Eerst vanwege de ge luidsoverlast, later om er op de betrekkelijk goedkope grond 22.000 woningen neer te zetten, nu omdat het het nu eenmaal is beloofd. De enige die uiteindelijk over de Rotterdamse luchthaven be slist is minister Neelie Smit- Kroes (verkeer). Zij hield juist kortgelegen een warm„pleidooi voor het aan de rijksweg naar Den Haag gelegen vliegveld. Geen vuiltje dus aan de lucht voor de bedrijven en de kleine 800 werknemers op Zestienho ven? „Was het maar zo simpel", zegt voorzitter J. Eger van een actiecomité waarin de belangen van de werknemers zijn gebun deld. „Die onzekerheid en het ge hakketak over het voortbestaan is fnuikend voor de mensen. Ik heb er hier heel wat stuklopen. Jongeren die zich afvragen of hier hun toekomst nou wel ligt. Ouderen die gaan uitrekenen of ze in 1988, het jaar waarin de PvdA de sluiting voorstelt, al in de vut-leeftijd zijn. Dat is geen goede sfeer. Het onmaatschappe lijke handelen van de Partij van de Arbeid maakt de mensen ner veus en ziek". Algemeen directeur Zijderveld bevestigt: „Er heersen hier geen goede sociale omstandigheden. De luchthaven heeft 80 mensen in dienst. Dat zijn er eigenlijk 20 te weinig. Het college van B en W zegt geen geld te hebben om meer personeel aan te trekken. Het tekort betekent echter wel dat anderen 36 weekeinden in het jaar moeten overwerken". Dieptepunt De jarenlange onrust begon al in 1971, toen het toenmalige CHU-raadslid Kernkamp een motie indiende om Zestienhoven te sluiten. Sindsdien is een neer waartse spiraal in gang gezet. Vijftien jaar geleden trok Zes tienhoven 500.000 passagiers. Ie der jaar daarna werd het minder. Het dieptepunt lag vorig jaar met nog geen 200.000 passagiers. Toen kwam er plotseling een ommezwaai. De verantwoordelij ke PvdA-wethouder Laan sprak zich er onverwacht voor uit de luchthaven de kans te geven zijn bestaansrecht de komende tien jaar te bewijzen. Het gevolg was net zo verrassend: in de eerste negen maanden van dit jaar plot seling 24 procent meer passa giers, 69 procent meer vluchten met lijndiensten en 35 procent Jan Eger: „Het gehakketak over het voortbestaan is fnuikend voor |H meer postverkeer. Dit voorjaar leek het er even op dat de PvdA in de Maasstad echt 'om' was, toen de luchthaven in het ont- werp-verkiezingsprogramma al le lengte werd gegeven. Maar de vreugde was van korte duur. In de definitieve versie is deze passage geschrapt. Zestien hoven moet dicht, tenzij aan een aantal voorwaarden wordt vol daan. Plannen om van de lucht haven een vrachtknooppunt van de Westeuropese posterijen te maken, zijn inmiddels van de baan. Op Zestienhoven gevestig de bedrijven hebben volgens Zij derveld investeringen tot een be drag van 10 miljoen gulden op de lange baan geschoven. Zakenmensen Voornamelijk zakenmensen maken gebruik van de Rotter damse luchthaven. Die wippen er voor een dag uit naar Londen. Frankfort of Parijs. De drukte blijft dan ook beperkt tot twee spitsuren, 's morgens rond ach ten en 's avonds rond zeven uur. In de tussenliggende uren maakt de luchthaven een haast uitge storven indruk. In de vertrek- en aankomsthal blijven de blauwe plastic stoeltjes leeg, de stadsbus naar het centrum vertrekt er om de acht minuten zonder ook maar één passagier en de taxi chauffeurs. leggen er uit verve ling met zijn vieren een kaartje. Tot voor kort bestond er het krankzinnige verbod om reclame te maken voor de luchthaven. Sinds een jaar kent Zestienho ven een commercieel directeur, de van het Gemeentelijk Haven bedrijf overgestapte J. Biesheu vel, maar zijn komst leidde on middellijk tot een conflict met Zijderveld over wie nou de baas is. Een kwestie die tot bij het ambtenarengerecht is uitgevoch ten en niet heeft bijgedragen tot een beter beeld van de luchtha- Wat heeft Biesheuvel eigenlijk meer te verkopen dan een slecht imago? „Daar moeten we van af zien te komen", reageert hij. „We moeten proberen de goede maar onbekende punten van Zestien hoven te benadrukken. De korte inchecktijden, de kleinere, maar met Schiphol vergelijkbare tax free-shop en het onbeperkte par keren voor maar vijf gulden". Ook voor de gemente heeft Biesheuvel zijn verkooppraatje klaar. „De kurk waarop Rotter dam drijft, de haven, verliest aan drijfvermogen", zegt hij. „De honderden miljoenen guldens die er de komende jaren in wor den gepompt, zijn alleen bedoeld om te houden wat er is. De haven kent nog nauwelijks groeimoge lijkheden. De luchthaven daar entegen wel. Tot het jaar 2000 wordt er een verdubbeling van het aantal passagiers in de lucht vaart verwacht. Als je als stad een knooppunt wil blijven in het transport kun je daar geen nee tegen zeggen". Viermaal daags haalt de KLM vracht op bij Zestienhoven. Om die per auto te transporteren naar Schiphol (foto Peter Senteuri In de afgelopen zomermaan den is de Rotterdamse tourope rator Bei-Air begonnen met char ters vanaf Zestienhoven naar Majorca. Voor Schiphol-begrip- pen is één zo'n extra vlucht in de week niets, voor Zestienhoven daarentegen een opstekertje. Net zo goed als de nieuwe lijndienst naar Frankfort en Parijs, die de nieuwe Nederlandse luchtvaart maatschappij Holland Aero Li nes met ingang van begin 1986 opent. Maar Zestienhoven wordt pas echt in de lift geholpen, als de KLM wat meewerkt of beter mis schien:'minder tegenwerkt. Van alle vracht die op Schiphol wordt aangevoerd, komt 43.2 procent uit de Rotterdamse regio. Vier maal daags rijdt er een vrachtwa gen vanaf Zestienhoven naar Schiphol. Een doorn in het oog van de Rotterdamse luchthaven directie. Zijderveld: „De vracht wordt hier in grote hoeveelheden naar toe gereden en verzameld en gaat in diezelfde grote hoeveelheden over de weg naar Schiphol. Ik zou willen dat de KLM van hier uit naar bestemmingen als Mi laan, Zürich, Genêve en Kopen hagen gaat vliegen maar de KLM weigert dat. Om voor het bedrijf begrijpelijke redenen, maar daar zijn wij als Rotterdamse luchtha ven niet mee gediend". Kruipen „Laat ik het extreem voorstel len: er is één centrale bakkerij in ons land waar goedkoop kan worden gewerkt. Als die bakke rij haar winst binnenhaalt is zij klaar. De ander moet maar zien naar'het brood te kruipen. Op luchtvaartgebied maakt de KLM in ons land de dienst uit en zegt dus: laat iedereen maar naar Schiphol komen. Zo is altijd het beleid geweest van de Rijks luchtvaartdienst. Maar logisch is het niet". En hij verklaart: „Uit deze re gio, inclusief Zeeland en West- Brabant. komen per jaar onge veer .3 miljoen passagiers. Om op Schiphol te komen moeten zij jaarlijks 100 miljoen uitgeven. Gezien vanuit de economische kracht van de regio had het veel meer voor de hand gelegen dat de luchthaven met een omvang als die van Schiphol vlak bij Rot terdam had gelegen en een klei ner regionaal vliegveld in de buurt van Amsterdam". Natuurlijk maakt de KLM. via zijn dochterbedrijf NLM, wel ge bruik van Zestienhoven. Met een F28 vliegt de maatschappij dage lijks vijf keer naar Londen, uitge rekend de meest winstgevende route, die dan ook niet voor niets 'de gouden ader' van de NLM .wordt genoemd. Ondernemers Inmiddels is een groepje Rot terdamse ondernemers de jaren lange sterfhuisconstructie rond Zestienhoven meer dan beu. On der leiding van directeur Lub bers van Kloos Hollandia in Krimpen aan de IJssel, een van de broers van de minister-presi dent. is het voorstel gelanceerd een nieuwe en particuliere lucht haven te bouwen even ten noor den van Zestienhoven. Een plan dat door luchtvaartingewijden al is bestempeld als „klinkklare on zin, te eenvoudig om er serieus op in te gaan". Ligt het in particuliere handen geven van Zestienhoven niet meer voor de hand? Biesheuvel: „Het behoort een nv te zijn, zoals ook Schiphol een nv is met als aandeelhouders de gemeente Amsterdam, de overheid en merkwaardig genoeg ook de ge meente Rotterdam. Het belang rijkste op dit moment is echter een verlossende uitspraak van het gemeentebestuur dat Zes tienhoven voor onbepaalde tijd blijft bestaan. Dat zal een storm loop veroorzaken van bedrijven die zich hier willen vestigen. Echt". Moet Nederland in de Unesco, de organisatie voor onderwijs, cultuur en wetenschap van de Verenigde Naties, blijven nu na de Verenigde Staten ook Engeland uit de boot is gestapt? Minister Deetman (onder wijs) vindt van wel en zijn collega's Van den Broek (buitenlandse za ken) en Brinkman (cultuur) zijn dat met hem eens, zo vertelt hij. Deetman had vrijdagavond dui delijk moeite met de kersverse Britse beslissing om uit de Unesco te stappen. Het gaat immers, zo be toogde hij, met Unesco de goede kant op. De jarenlange kritiek van westerse landen op deze organisa tie en op het beleid van zijn direc teur-generaal, de Senegalees Aam- doe Mathar M'Bow, lijkt te hebben gewerkt. door HansGeleijnse Nog vorige maand, na de Unes- co-jaarvergadering in Sofia, stel den zowel Britten als Nederlanders vast dat er een positieve ontwikke ling gaande is. Des te onbegrijpelij ker vindt Deetman het nu, dat de Britten hun kritiek, die hij inhou delijk kan delen, hebben vertaald in weglopen. Deetman schreef vorig jaar juli een brief aan de Unesco, waarin ze ven punten van kritiek werden op gesomd die voor Nederland aanlei ding waren vraagtekens bij het lid maatschap te stellen. De jaarverga dering in de Bulgaarse hoofdstad was wat dat betreft een "ijkpunt". In Sofia, zo heeft Deetman vastge steld, bleek dat naar de Nederland se kritiek was geluisterd. Deetman: "Maar datzelfde geldt ook voor de Engelsen. Zij kunnen niet zeggen dat met hen geen reke ning is gehouden. Bovendien, het is een club van 153 landen en niet alleen een centrale organisatie. Die landen zullen discipline moeten opbrengen, bijvoorbeeld op het punt van de politisering. En dat gaat nu eenmaal niet van de ene dag op de andere". De Unesco, die internationale uitwisseling en kennisoverdracht beoogt, wordt door vooral cen trum-rechtse politieke kringen ge zien als een soort geiteharen-sok- kenclub van wereldverbeteraars, die westers-democratische waar den als persvrijheid en eerbied voor mensenrechten onderge schikt wensen te maken aan linkse idealen. M'Bow, al sinds 1974 de eerste man op het Parijse hoofd kantoor, geldt in die kringen als de personificatie van progressieve, goed in de Sowjet-kraam passen de, praat over neo-kolonialisme, ra cisme, uitbuiting enz. enz. Deetman, toch niet direct een re volutionair van de eerste orde. wenst dat beeld te relativeren. "Je moet oppassen met de sfeer van de kritiek. Als op deze wijze nog meer landen Unesco verlaten, dan is de zaak over een paar jaar kapot. Er is verandering in gang gezet, mis schien wel het gevolg van het uit treden van de Verenigde Staten vo rig jaar. We zijn er nog lang niet, maar er worden stappen gezet. Daarop heb je geen invloed meer als je de club verlaat". Integendeel, de Nederlandse on derwijsminister vreest dat dit uit treden negatieve effecten zal heb ben op het "veranderingsproces". Het betekent immers dat opnieuw een invloedrijk westers land de or ganisatie verlaat. En is al niet eens eerder vastge steld dat zo'n houding een ave rechtse uitwerking kan hebben Op M'Bow bijvoorbeeld, die zich "zwaar beledigd" voelde toen hij onder spervuur van de westerse media kwam vanwege een voorge stelde Nieuwe Informatie Orde, die de persvrijheid aan banden legde. M'Bow, spin in het web van het ook volgens Deetman veel te bu reaucratische Parijse machtscen trum van Unesco, stelt zich vol gend jaar mogelijk herkiesbaar voor een derde ambtstermijn. Deetman wil zich over de wense lijkheid daarvan niet uitlaten. "Het gaat mij niet om kritiek op de per soon, maar op het beleid, over de wijze waarop de organisatie wordt gerund. En over de persoon M'Bow heb ik al eens gezegd, dat hij in elk geval een zeer deskundig man is. iemand die zijn zaakjes goed kent". Reagan en Thatcher zien M'Bow echter wel degelijk als een "poli tiek obstakel" in de relatie met de Unesco. Deetman meent echter dat hun maatregel dezelfde effecten kan hebben als door sommigen be kritiseerde verpolitiekte Unesco- resoluties. Het zou best kunnen dat deze landen weer terugkeren als M'Bow van het toneel is verdwe nen, zegt hij, "maar een goede zaak vind ik het op die manier niet". Nederland, dat jaarlijks 1,65 pro cent bijdraagt aan de Unesco-be- groting van rond 300 miljoen gul den, wil ook na het uittreden van Engeland geen cent meer betalen. d'Dan moet er maar op activiteiten en de staf in Parijs worden be snoeid", zegt Deetman. Vrij vertaald meent hij dat er meer geld moet gaan naar pro gramma's en minder naar activitei ten vanuit Parijs, zoals symposia, vergaderingen etc. Tegelijk maant hij Parijs: "Bij bezuinigingen op de staf moet wel naar kwaliteit wor den gekeken en niet naar nationali teit. Dus niet alle Amerikanen uit de staf en niet alleen naar de lagere rangen kijken". Komt er na Sofia een nieuw „ijk punt", een nieuw moment voor Ne derland om zijn lidmaatschap te heroverwegen? Deetman weegt zijn woorden: "Natuurlijk, ik wil mijn handen vrij houden. In Sofia was voor ons de vraag: is er vol doende vooruitgang geboekt. Die hebben we met ja beantwoord. We gaan nu door met ons werk: veran deringen doorzetten binnen de or ganisatie zelf. Maar daar passen geen dreigementen bij". Minister Deetman De campagneraad van het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV) heeft zaterdag in Utrecht, in na volging van het IKV-bestuur, be sloten 'op dit moment nog niet' op te roepen tot enigerlei vorm van burgerlijke ongehoorzaam heid. Het IKV zal zijn kracht blij ven zoeken in acties "die passen in het wettelijke kader van de Nederlandse staat". Wel verklaarde de campagne- raad zich solidair niet geweldloze buitenwettelijke acties "die zich richten op herstel van de demo cratische besluitvorming" en het ongedaan maken van het besluit tot plaatsing van kruisraketten op Nederlands grondgebied. De raad - waarin vertegen woordigers van kerken en plaat selijke kernen - ging, op enkele ondergeschikte punten na, met algemene stemmen akkoord met de nota 'De maat is vol'. Daarin komt het IKV-bestuur tot de conclusie, dat het besluit tot plaatsing 'voor velen van ons' re den geeft tot buitenwettelijke ac ties. De Nederlandse regering heeft, volgens de campagneraad, met het plaatsingsbesluit gehan deld in strijd met de rechtsbegin selen "die zij behoort te respecte ren", mede door de manier waar op het besluit is genomen en de regering het wil doorvoeren. IKV-voorzitter professor dr. J. van Putten zei, dat deelneming aan acties van burgerlijke onge hoorzaamheid een persoonlijke keuze is. "Een organisatie als het IKV moet wel erg voorzichtig zijn om mensen die nog niet we ten of zij aan buitenwettelijke ac tie zullen deelnemen, voor het blok te zetten". De bestuursleden van het IKV waren het er niet over eens, of de huidige situatie deelneming aan acties van burgerlijke ongehoor zaamheid rechtvaardigt. Sommi gen doen mee, maar de meesten bleken niet enthousiast te zijn over het resultaat van acties als 'Betaal niet mee'. De campagne raad uitte eerder dit jaar zijn res pect voor mensen die in het ka der van de actie 'Betaal niet mee' een deel van de belastingen in houden uit protest tegen de plaatsing van kruisraketten in Woensdrecht. Ziek. De gezondheidstoe stand van hulpbisschop J. B. Niënhaus (56) van Utrecht gaat langzaam vooruit. Niënhaus werd vrijdag tijdens een medisch onderzoek in het Sint Antonius- ziekenhuis - hij voelde zich al een tijd niet goed - door een hart infarct getroffen. Hem werd daarop het sacrament der zieken toegediend. De patiënt, die voor lopig op de intensive-care-afde- ling zal moeten blijven, heeft al weer gesproken. Overleden. In Leiderdorp is op 75-jarige leeftijd ds. J. P. Hon- nef overleden. Na Engwierum en Vollenhove was hij bijna dertig jaar hervormd predikant in Lei derdorp. (Een uitvoeriger bericht vandaag in de stadseditie). Zangavond. Woensdag (11 december) om 8 uur begint in de Oude Kerk aan de Boulevard in Katwijk aan Zee een samenzang- avond in het teken van Advent (voorbereiding Kerst). Medewer king verleent het Pniëlkoor on der leiding van de heer H. van Rijn. De avond gaat uit van de gezamenlijke evangelisatiecom- Hervormde Kerk: aangeno men naar Arnemuiden L. W. C. Ruijgrok Bruchem-Kerkwijk, naar Oud-Beijerland (deelge meente 'Ontmoetingskerk') G. H. Cassuto Bilthoven; bedankt voor Middelburg M. Schukken Vars- seveld. Gereformeerde Kérken: be roepen te Berlikum (Fr.) en te Middenmeer J A S. Véch Schoonrewoerd. aangenomen naar Andijk R. H. Boiten Dok- kum. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: aangenomen naar Rot terdam-Oost H. Drost Eemdijk, naar Voorburg R. Houwen Spa kenburg; bedankt voor Axel H Heemskerk Hoogezand Christelijke Gereformeerde Kerken: bedankt voor Bunscho ten en voor Vlaardingen J. Oos terbroek Harderwijk. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Enkhuizen A. Bac Bodegraven, voor Wageningen E. Venema Middelburg, voor Veen L. Blok Nunspeet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9