Overleg in wegvervoer vastgelopen Aruba wil extra Nederlandse hulp Tragi-comedie rond Heineken-ontvoerders 'Heeft u op die noot gelet?' Chauffeurs komen in actie Proef met acupunctuur op verslaafde gedetineerden Amro beloont personeel met aandelen-optie Arrestaties na dodelijke steekpartij Advocaten ijveren nu voor uitwijzing naar Nederland MAANDAG 9 DECEMBER 1985 UTRECHT/MARUM (GPD/ANP) - De chauffeurs in het beroepsgoederenvervoer dreigen deze week met acties. Er wordt onder andere gedacht aan blokkades van de grens overgangen. Het overleg over een nieuwe cao voor '86 zit muurvast. Donderdag is er weer een gesprek tussen vak bonden en de werkgevers, maar de chauffeurs verwachten weinig van dit overleg. De standpunten liggen ver uiteen. De werkgevers bieden meer loon maar dat is de bonden niet vol doende. Zij willen verdere arbeids tijdverkorting; betere overurenre- gelingen; vut-leeftijd verlagen naar 62 jaar; een vergoeding voor woon werkverkeer en de instelling van een chauffeurspool (een vaste ploeg chauffeurs die kunnen inval len als het druk is). Op veertien druk bezochte ver gaderingen verwierpen 1500 leden van de Vervoersbond FNV zater dag het aanbod van de werkgevers. Voor woensdagmiddag staat er al een langzaam-aan-actie op het pro gramma. Van 11.55 tot 12.55 uur gaan de vrachtwagens langzaam rijden: op snelwegen niet harder dan 70 en op provinciale wegen niet harder dan 50. De Vervoersbond FNV bereidt tevens een zwartboek voor. In dit boek, dat zaterdag gepresenteerd wordt, staan honderden voorbeel den over ontduikingen van de cao. Volgfens bestuurder R. Hengel zijn veel chauffeurs er bijzonder nijdig over, dat de werkgevers af willen van de Raad van Toezicht, die nale ving van de cao controleert. Het internationale transportbe drijf Jan Krediet BV uit het Friese Noordwolde heeft al een ultima tum van de Vervoersbond gekre gen. Het zou jaarlijks gemideld 1300 gulden netto te weinig betalen PPR (ANP) - De huidige fractie voorzitter van de PPR in de Twee de Kamer mevrouw Beckers wordt opnieuw lijsttrekker voor de Radi- kalen. Ze is door alle provinciale congressen van deze partij als eer ste geplaatst op de voordracht voor de komende kamerverkiezingen. ADVERTENTIE I ~T I Tweedelig blazerpak van het bekende merk /aAtc TXzaj La fterk0 jn nolmenging en keuze uit. 6 uni kleuren en diverse ruitdessins in de maten 3ö-46. Niet voor de normale prijs van 219.- maar voor de verbijsterende prijs van 159.- BIJ DE BIJENKORF BEN JE BETER AF AMSTERDAM - "Ach meneer, Si natra is alles voor mij. Die man heeft de hele wereld aan zijn voe ten en toch is het iedere keer weer net alsof hij zo'n lied helemaal al leen voor mij zingt". Ze is achterin de veertig, woont in Den Haag en telt graag 25 gulden neer voor een mapje met enkele amateuristische kleurenfoto's van The Voice, geno men tijdens diens concert vorig jaar in Londen. Even uit haar rol vallend verwijst ze een andere ster, zoals per ongeluk Lee Towers naar het toilet. De International Sinatra Society Holland nam gisteren in het Am sterdamse Marriott-hotel alvast een voorschot op de 70e verjaardag van het fenomeen en vierde tege lijk diens 50-jarige artiesteqjubi- leum. In stijl, jazeker. Een jaar geleden nog maar werd die Sinatra fanclub opgericht. En omdat het woord fanclub veel te puberaal klinkt voor een club de gemiddelde leeftijd Fanclub Sinatra viert 70ste verjaardag van 'Voice' der leden rond de veertig ligt, werd het dus Society. International, om dat de club ook leden over de grens heeft. België dus. En stijl dus. Want dat verdient Sinatra. Dus is The Voice notarieel vastgelegd ere voorzitter. Niet dat er ook maar ie mand in het bestuur is die ooit een woord met het fenomeen gewis seld heeft, want dat hoeft niet. door Huub Klompenhouwer Bij de entree van de zaal waarin de Nationale Sinatradag gevierd wordt zit penningmeester Ad Bergkamp. Hij is eigenaar van een Amsterdamse broodjeszaak en met zijn vrouw Els verwoed fan. Bijna duizend elpees. Op een groot scherm zingt Sinatra een duet met Ella Fitzgerald. De kleur is een lichtelijk paarsig, maar het geluid van prima kwaliteit. Na het frag ment schiet een zoeklicht naar de hoek van het podium waar Chris Boog het publiek nader informeert over een volgend Filmfragment. In de pauze trekt de verzameling buitenlandse hoezen van Sinatra- platen van een Belgische verzame laar veel bekijks. Hij heeft er een kleine achthonderd en weet over de kleinste details te verhalen alsof hij er cum laude op kan promove ren. Aanstekers, stickers, foto's, buttons en sleutelhangers doen het op een andere stand weer prima. Voor een filmposter van He des Braves, waarin Sinatra met Clint Walker en Tony Sands speelde wordt honderd gulden gevraagd. Ann Burton, begaafd jazzzange res in het balladrepertoire zingt drie Sinatrasongs. "Gelukkig ben ik vrouw, zodat ik niet met Sinatra hoef te wedijveren". Een heuse quiz tus sen een vrouw uit Den Haag die met haar zwager meegekomen was en een 21-jarige Sinatra fan valt ruimschoots in het voordeel voor die laatste uit. Vijf jaar fan pas en toch alle zeven vragen goed. Een educatief tintje op de Nationale Frank Sinatradag komt van Dick Schwarz. Hij maakte een studie naar de song 'The Song is You' vanaf de eerste dagen van Sinatra's carrière. De verschillen in de loop der ja ren in benadering, arrangementen, in stem. Na een suikerzoete uitvoe ring van de song met inderdaad een noot van Sinatra die erg hoog klinkt: "Heeft u gelet op die ene noot? Dat was de enige keer in zijn hele platenoeuvre dat hij met een kopstem zong". De klap op de vuurpijl van de viering is het Tokyo-concert. Een ruim een uur durend videoverslag van het concert dat de 70-jarige zanger afgelopen voorjaar in de Ja panse hoofdstad gaf. Het publiek geniet met volle teugen. En een ober, achterin de zaal: "Kunt u vra gen wat er op het andere net is?" aan chauffeurs die langer dan 24 uur op de weg zijn. Als het bedrijf niet voor morgen 12.00 uur beter schap belooft, dan spant de Ver voersbond een kort geding aan te gen Jan Krediet. Bij het bedrijf werken ongeveer 60 chauffeurs. Haven De Vervoersbond FNV dreigt ook met acties bij de ladingcontro- lebedrijven in de Rotterdamse ha ven. Als voor volgende week zon dagavond twaalf uur niet op de cao-eisen van de werknemers wordt ingegaan, zullen acties uit breken, zo heeft FNV-bestuurder C. van Nimwegen gisteravond meegedeeld. De onderhandelingen over een cao zijn op 28 november vastgelopen. Volgens Van Nimwegen willen de werkgevers niet verder gaan dan 3,3 procent arbeidstijdverkor ting, waarvan de werkgevers 1,63 en de werknemers 1,7 procent voor hun rekening zouden moeten ne men. De cao-eisen van de werkne mers komen neer op een arbeids tijdverkorting van vijf procent met volledige herbezetting, een werk- gelegenheidsgarantie voor de ko mende twee jaar, extra arbeidstijd verkorting voor oudere werkne mers en uniforme reiskostenver goeding. In de controlesector van de Rot terdamse haven werken ongeveer •vijfhonderd mensen. Zij controle ren in opdracht van ontvangende bedrijven bij voorbeeld de kwali teit van de lading. Volgens Van Nimwegen wordt in de sector on gelimiteerd overgewerkt en wordt de cao met voeten getreden. Er be staat volgens hem dan ook een gro te actiebereidheid. |j Delegatie morgen naar Nederland AMSTERDAM Sinterklaas heeft zijn hielen nog niet gelicht of de 'kerstsfeer' doet zijn intrede. Op de Dam in Amsterdam werden dit weekeinde al de donkere dagen voor kerstmis bijgelicht door een verlichte kerstboom. (foto ANP) Inbreker neemt zoontje mee op dievenpad TILBURG (ANP) - De politie van Tilburg heeft twee 25-jarige inwoners van die stad aange houden, van wie er een zijn 7- jarig zoontje 's nachts meenam als hij zich op het inbrekerspad begaf. In de maanden septem ber en oktober werd in 25 flat woningen in Tilburg ingebro ken. In minstens twee gevallen werd gebruik gemaakt van het geringe postuur van het jon getje door hem naar binnen te laten klimmen. De buit be stond uit sieraden, goud, che ques en videoapparatuur. Hoe veel geld de buit vertegenwoor digt is nog niet bekend. In af wachting van hun berechting zijn de twee mannen gedeti neerd in het huis van bewaring in Breda. DEN HAAG (GPD) - Het huis van bewaring in Rotterdam gaat deze maand een proef nemen met acupunctuurbehandeling van drugverslaaf den. Met het experiment willen GG en GD bekijken of acupunctuur helpt bij het afkicken van verslaafde gedetineerden. Aan de proef kunnen 45 mensen op vrijwillige basis meedoen. Tijdens de behandeling worden bij de verslaafden, als aanvulling op de verstrekking van het ontwenningsmiddel methadon, naalden in hand en oor geplaatst. Verder bestaat de behandeling uit het afnemen van een persoonlijkheidstest, een standaard vragenlijst over onder meer eerder druggebruik en een lijst met vragen over de gezondheid. Deze laatste lijst wordt bij elke behandeling (in totaal zes gedurende twee weken) her haald. Een even grote groep verslaafden, die niet meedoen aan de acupunc tuurbehandeling, krijgt dezelfde vragenlijsten voorgelegd. Na afloop van de behandeling worden de lijsten met elkaar vergeleken en kan worden nagegaan in hoeverre problemen bij het ontwennen van drugs verminde- AMSTERDAM (ANP) - Het perso neel van de Amrobank wordt ko mende week in staat gesteld een stukje van het eigen bedrijf te gaan kopen. De Amrobank zelf geeft het per soneel geen advies, maar drs. R. van Ommeren, lid van de raad van bestuur, zegt "uiteraard" gebruik te zullen maken van het aanbod. De Amrobank benadrukt dat het gaat om een eenmalige aanbieding aan het personeel en dat de opties (aankooprecht) van het personeel niet verhandelbaar zijn (op bijvoor beeld de optiebeurs), omdat ze aan de persoon zijn gebonden. De actie is bedoeld om het personeel te be lonen voor de inspanningen die de laatste jaren zijn geleverd. ORANJESTAD (ANP) - Een Aru baanse delegatie onder leiding van AVP-leider Henny Eman komt morgen naar Nederland voor be sprekingen met minister De Ko ning (Nederlands-Antilliaanse za ken). Dat zei Eman dit weekeinde bij het uitbrengen van zijn eindver slag als informateur aan de toe komstige gouverneur van Aruba, F.B. Tromp. Uit dat eindverslag blijkt dat de vier oppositiepartijen (AVP, ADN, PDA en PPA) de bereidheid heb ben uitgesproken om met elkaar een nieuwe regering te vormen, zonder de MEP van Betico Croes. De partijen zeggen tevens een an der sociaal, economisch en finan cieel beleid te willen voeren en dat daarom een gesprek met de Neder landse regering 'dringend gewenst is'. "We gaan een moeilijke tijd tege moet en het is daarom van belang dat er een goed contact en begrip bestaat tussen Nederland en Aru ba", aldus Eman. Een agenda voor de besprekingen is nog niet be kend, maar aangenomen wordt dat onder meer gesproken zal worden over de extra (begrotings)hulp van 100 miljoen gulden,die Nederland heeft aangeboden om de effecten van de sluiting van de Lago-raffi- naderij te kunnen opvangen. Eerder had Eman verklaard dat zijn party het huidige bezuini gingsbeleid afkeurt, dat is gebas- seerd op een rapport van het Inter nationale Monetaire Fonds (IMF). Het IMF stelde een pakket maatre- Aardschok(je) in Zuid-Limburg MAASTRICHT (ANP) - In Zuid- Limburg is zaterdagnacht even na twaalven een lichte aardschok ge voeld. De schok had volgens het KNMI een kracht van 3.5 op de schaal van Richter. Volgens de po litie in Maastricht hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Ook waren er geen meldingen van schade. Het epicentrum van de schok, die om negen minuten over twaalf plaatsvond, lag in het zuidoosten van Limburg in de buurt van Sim- pelveld-Kunrade. gelen voor die er toe moeten leiden dat Arubaanse begroting in 1988 weer evenwicht is. Tot de maatre gelen behoren drastische bezuini gingen en verhogingen van belas tingen en de tarieven voor (semi- )overheidsinstellingen. Nederland zegde toen op basis van dat rapport de 100 miljoen gulden begrotings hulp toe. Eman zegt dat er een ander be leid moet komen dat is gericht op het aantrekken van investeringen. "Om Aruba interessant te maken voor investeerders zou je eerder aan belastingverlaging dan een be lastingverhoging moeten denken". Minister De Koning verklaarde vorige week voor de Nederlandse radio dat Aruba 'geen cent' extra zal krijgen. De Nederlandse be windsman zei toen te beseffen dat het terugbrengen van de over heidsuitgaven geen gemakkelijke taak zal zijn voor de Arubaanse re gering 'maar de omstandigheden maken het absoluut noodzakelijk'. NIJMEGEN (ANP) - De politie van Nijmegen heeft gisteren een 22-jarige inwoner van die stad aan gehouden, die ervan wordt ver dacht in de nacht van vrijdag op zaterdag betrokken te zijn geweest bij een dodelijke steekpartij in Nij megen. De steekpartij kostte het leven aan de 21-jarige Kees van Kaik uit Arnhem. Een 24-jarige Arnhemmer raakte zwaar gewond. De verdachte heeft een gedeeltelij ke bekentenis afgelegd. In de loop van gisteren werd ook nog een 17-jarig meisje uit Nijme gen gearresteerd. Zij was volgens de politie betrokken bij de vecht partij, die aan de dodelijke steek partij vooraf ging. Zaterdag wer den in verband met die vechtpartij al drie inwoners van Nijmegen aangehouden. De aanleiding tot de in een cafe begonnen ruzie tussen Nijmeegse en Arnhemse jongeren en de toe dracht van de steekpartij zijn vol gens de politie nog onduidelijk. PARIJS - Er bestaat nog steeds grote onzekerheid over de vraag naar welk land de twee in een Frans hotel verblijvende Heine ken-ontvoerders zullen worden uitgewezen. Het Franse ministerie van binnenlandse zaken wilde gis teren geen enkele mededeling doen. Inmiddels bestudeert mr. Max Moszkowicz, advocaat van een van de twee kidnappers, de mogelijkheid een proces aan te spannen tegen de Nederlandse Staat. door Rudolph Bakker Hij wil proberen de twee alsnog in ons land berecht te krijgen we gens bedreiging, waarop maximaal vier jaar gevangenisstraf staat. Het uitleveringsverzoek aan Frankrijk werd ingetrokken omdat de Neder landse justitie het duo niet alleen wil vervolgen voor bedreiging, maar ook voor afpersing en vrij heidsberoving, waarvoor een ge vangenisstraf van 12 jaar kan wor den geëist. Onder toezicht van de politie zit ten Cor van Hout en Willem Holle der in hotel Campanile in Beau- vais, ongeveer 60 kilometer ten noorden van Parijs. De Franse au toriteiten hebben deze plek uitge zocht. De twee mannen, die gezel- schap hebben gekregen van hun echtgenotes, mogen het hotel niet verlaten. Zij werden vrijdag uit de Santé-gevangenis ontslagen. Het Franse ministerie van justitie nam die beslissing nadat de Nederland se justitie onverwacht besloot het uitleveringsverzoek in te trekken. Tragi-comedie De juridische toestand die door deze twee snel op elkaar volgende beslissingen ontstaan is lijkt op een tragi-komedie. In het Hotel Campanile wist niemand het afge lopen weekeinde met de nu ontsta ne toestand nog werkelijk raad. „De ontvangst is er warm, de ka mers modern, de nachten rustig", aldus de folder van het hotel, dat deel uitmaakt van een keten twee derangspleisterplaatsen in Frank rijk en waarvan de keukenkunst wordt aangeduid als 'zuiver'. Holleder en Van Hout, die Fred dy Heineken tijdens zijn gevangen schap geen 'rustige nachten' had den bezorgd, terwijl ook de hem aangeboden keuken te wensen overliet, lieten het zich die eerste middag in het hotel goed smaken. Journalisten die te dicht in de buurt van hun tafeltje zaten, werd gevraagd zich te verwijderen, al bood het tweetal hen daarna met een groots gebaar een fles wijn aan. Die eerste nacht hadden ze door gebracht in de armen van hun fa milie, die inderhaast uit Nederland was overgekomen, en die het afge lopen weekeinde bijeenklonterend over het glimmende asfalt rond het gastvrije 'Campanile' slenterde, terwijl de beide helden uit het dra ma zich in vergadering met hun uit Holland eveneens aangesnelde ad vocaten in beraad hadden terugge trokken. De hoteleigenaar was toen al door zijn voorraadje Heine- ken-bier heen. Tien maanden Toen iedereen tenslotte bij het tweetal werd toegelaten, was de stemming om te snijden en wen sten de heren geen verklaringen meer af te leggen dan alleen voor de camera's van de NOS. Van Hout deelde het Nederlandse volk mee dat hij en zijn maat willen worden worden afgevoerd gevonden is. „Ik denk dat een Marokkaan die Frankrijk wordt uitgezet, tot dat moment toe gevangen gehouden wordt", aldus advocaat De Vos, die zich zorgelijk afvroeg wat er van Holleder en Van Hout terecht moet komen als ze echt de grens over worden gezet. „Wat mij betreft mogen ze ook in Frankrijk blijven", aldus De Vos. „Ze moeten zeggen dat ze het ver rekken om ongeveer statenloos door de wereld te gaan. Je mag ze toch niet naar buiten sturen zonder geldig paspoort, en hebben ze geld? Moeten we dan maar aanne men dat ze echt die paar miljoen gulden hebben die nog zoek is van de totaal 35 miljoen losgeld die in november 1983 is betaald. Waar moeten ze van leven? Van een vol gende roofoverval? Dat is toch vol strekte waanzin om zo met mensen te handelen". In een hotel in de Noordfranse plaats Beavais staan Cor van Hout (links) en Willem Holleeder de pers te woord. (foto anp» Losgeld uitgeleverd aan Nederland, maar dan op basis van de misdrijven waarin het uitleveringsverdrag tus sen Frankrijk en Nederland voor ziet. Dat zou betekenen dat ze in ons land nog slechts tien maanden zouden moeten brommen. Advocaat De Vos was bereid de inderhaast ontwikkelde marsroute uit de doeken te doen. Hij gaf toe dat „het allemaal een beetje onver wacht was gegaan" en hij noemde het „ook een beetje een stommiteit van ons dat we niet hebben voor zien dat de Nederlandse justitie dit initiatief zou nemen". Nu de Ne derlandse justitie het uitleverings verzoek heeft ingetrokken, is ze - in haar redenering - niet meer ge bonden aan de beperkingen die het Nederlands-Franse uitleverings verdrag haar had opgelegd. „De Nederlandse justitie kan nu niet zeggen: die twee vervolgen we niet, dat zien we later nog y/el een keer. Als je ze hebt in een land waarmee een jou minder welgeval lig verdrag is afgesloten, dan zul je daar rekening mee moeten hou den. De consequentie is dan wel licht een belangrijke strafvermin dering voor de twee mannen. Niemand heeft er ook maar flau we notie van hoelang deze toe stand moet duren. Advocaat De Vos zegt dat „er een hoop diploma tiek overleg aan de gang is'. Nor malerwijze blijft iemand die het land zal worden uitgezet in de cel tot dat het land waarheen hij zal De vraag is ook wanneer en on der welke voorwaarden het 'huis arrest' kan worden opgeheven. Als de heren zelf hun keus hebben ge maakt? Maar dan zullen ze toch eerst in het bezit moeten worden gesteld van geldige persoonsbewij zen en grensdocumenten. Of is het diplomatiek overleg er op gericht het tweetal zo ver te drijven dat het zich zonder voorafgaande voor waarden in de armen van Neder landse justitie stort? „Frankrijk heeft ons goed behan deld. Door Nederlands toedoen zijn we in de gevangenis beland. Frankrijk is een rechtsstaat, een echte democratie", vertelde Van Hout nog. Op de vraag waar het restant van het losgeld gebleven is, antwoordde hij met een geïrri teerd: „geen commentaar".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5