Huurder vaak vogelvrij door 'pensioncontract' Strenge regels voor parkeren in centrum Halley verschuilt zich Stik: 'Er zit vaak een luchtje aan de verhuur' Apparatuur gestolen In Pieterswijk en Pancras-West actief in vrije tijd MAANDAG 9 DECEMBER 1985 LEIDEN - Kamerverhuurders weigeren buitenlanders soms zon der opgave van reden een kamer. Bovendien komt hel nog steeds voor dat zij van vrouwelijke huur ders meer verlangen dan alleen het stipt betalen van de huur. Met ex tra wensen variërend van het ver richten van huishoudelijk werk tot nachtelijke bezoeken krijgen huur sters nog steeds te maken Het Leidse non-profit kamerbc middelingsbureau Stik maakt dit op uit de ervaringen van kamerzoe kenden die zich bij het bureau la ten inschrijven. Bovendien komen deze voorvallen by bemiddelings pogingen wel eens naar voren. Stik bestaat inmiddels twee jaar. Dit bureau probeert op ideële basis te bemiddelen tussen kamerver huurders en kamerzoekenden. Aan de hand van het puntenstelsel dat voor de zogenaamde afhankelijke woonruimte bestaat gaat Stik na of de gevraagde huur niet te hoog is. Bovendien wordt nagegaan of er niet op een andere manier 'een luchtje' zit aan de verhuur. Volgens Stik blijkt dit toch vaak het geval te zijn- Buitenlandse ka merzoekenden worden soms zon der opgave van reden geweigerd. "Het is heel moeilijk te bewijzen. dat iemand alleen op grond van zijn buitenlandse afkomst wordt geweigerd, maar bij verhuurders in streekgemeenten hebben we het een aantal keren meegemaakt. Toch blijkt soms dat, als we de ver huurder erop aanspreken, het later weer goed te gaan", zegt Paul Duij- vensz van Stik. Een aantrekkelijk doelwit zijn voor de kamerverhuurders kenne lijk ook meisjes. Van hen worden soms diensten verlangd als huis houdelijke werkzaamheden gezel schap houden en intiemere activi teiten. "Dat hebben we uit ver schillende bronnen vernomen",al dus Paul Duijvensz. Hij wijst erop dat kamers in Leiden nog steeds een schaars goed zijn. Uit angst op straat te worden gezet durven huurders vaak niet veel te onder nemen tegen een verhuurder, zelfs niet als hij buiten zyn boekje gaat. In de afgelopen twee jaar heeft Stik geprobeerd een bestand aan kamers op te bouwen. Dit is niet zo goed gelukt, meldt het bureau, door een gebrek aan vrijwilligers en aan kamers. Voor vrijwilligers en kamers is Stik van maandag tot en met vrijdag bereikbaar tussen 17.00 en 18.00 uur via telefoonnum mer 146174 Dat zich op de kamerverhuurmarkt niet altijd even frisse tafere len afspelen mag bekend worden verondersteld. De verhuur ders, gebukt onder de toenemende terreur van huurprijzenwet en puntensysteem, tonen zich vaak uitermate inventief bij het omzeilen van hun wettelijke verplichtingen. Zo is in Leiden en andere grote steden met veel studenten (Amsterdam, Utrecht, Groningen, Tilburg en Maastricht) een zo genaamd 'pensioncontract' opgedoken. Hoogst versluierend doopt de exploitant zijn kamerverhuur(bedrijf) om tot pension. Aan het bijbehorende contract ontleent de verhuurder vervol gens het recht om exorbitante huurverhogingen door te voeren, een knokploeg in te schakelen tegen onwillige huurders en ont- ruimingskosten zelfs op de huurder te verhalen. De schaarste op de kamer- markt stimuleert de gemiddel de kamerbewoner niet om actie te ondernemen. Voor de ver huurder is het nauwelijks een probleem om een nieuwe huur der te vinden, als er door wat voor vorm van onenigheid dan ook aanleiding is de bewoner op straat te zetten. Degene die voor die dreiging niet zwicht, zal echter merken dat het pen sioncontract voldoende aan knopingspunten biedt om stap pen te ondernemen. In veel gevallen blijken op conflictsituaties rechterlijke uitspraken van toepassing te zijn, die eerder tot stand zijn ge komen in soortgelijke gevallen. De pension-overeenkomsten kan de rechter beschouwen als doodgewone huurcontracten, wanneer daarin elementen voorkomen die karakteristiek zijn voor een huurcontract voor onzelfstandige woonruimte. Nog afgezien van het feit dat deze overeenkomst zelfs voor vernietiging in aanmerking ko men kan komen, is ondanks de naam 'pensioncontract' in dit geval gewoon de huurprijzen- wet van toepassing. De pen sionhouder moet zich aan de bepalingen hiervan houden. Dat laatste houdt ook in dat het puntenstelsel, op grond waarvan een redelijke huur prijs tot stand moet komen, moet worden gehanteerd. Het hier onder de loep gelegde pen sioncontract bevat een clausule waarin wordt vastgesteld dat de 'pensionprijs' jaarlijks wordt verhoogd met het inde xeringspercentage voor het le vensonderhoud. met een mini- door Raymond Peil mum van acht procent per jaar. Het hoeft geen betoog dat dit voor de exploitant financieel uiterst aantrekkelijk is, zeker als de inflatie in Nederland on der de drie procent blijft, zoals in de afgelopen jaren. Dergelij ke jaarlijke verhogingen staan natuurlijk op volstrekt gespan nen voet met de huurprijzen- wet onzelfstandige te. De huurder kan in principe gewoon bezwaar maken tegen de huur(verhoging) en rustig op zijn krent blijven zitten tot de huurcommiesie of de kan tonrechter uitspraak doet. Tot die tijd hoeft hij de huurverho ging in elk geval niet te betalen Levenslang wending aantreffen, waarin quasi-juridische taal en hiaten in de kennis van grammatica overduidelijk zijn. Als er in zo'n geval onzin staat, wordt het moeilijk voor een verhuurder om er enig recht aan te ontle- Een passage als 'de pension gast zal nooit en te nimmer ont binding van deze overeen komst. uit welke hoofde dan ook, kunnen vorderen' is hier van een sprekend voorbeeld. Deze zou betekenen dat de huurder levenslang aan het contract vastzit, tenzij de pen sionhouder een eind aan het vcontract maakt. Overigens ver meldt esn contract verderop toch wel weer een opzegter mijn. De huurder die veronderstelt dat deze clausule rechtskracht heeft zal zich alles moeten laten welgevallen van zijn huisbaas, zonder het contract te kunnen opzeggen. Zeker als de pen sionhouder bij het afsluiten van zulke verkapte huurcon tracten jurisprudentie en wet aan de laars lapt, als het gaat om zaken als bewegingsvrij heid en gedrag binnenshuis. In feite is hier sprake var. een onaanvaardbare bepaling op grond wat daarover wettelijk is geregeld. De rechter kan de pensionovereenkomst altijd ontbinden. Wettelijk moet de verhuurder zich houden aan een opzegtermijn van drie tot zes maanden. Knokploeg Deze Leidse pensionhouder gaat echter nog verder en laat zijn huurders een contract on dertekenen waarin staat dat zijn pensiongast voor alle kos ten zou moeten opdraaien 'ter handhaving of uitoefening van de rechten van de pensionhou der, daaronder inbegrepen de aan de raadsman verschuldig de buitengerechtelijke kosten'. Deze clauslile bepaalt dat, los van de vraag welke gerechtelij ke stappen de pensionhouder ook tegen zijn klant wenst te ondernemen, de kosten altijd en zonder limiet voor rekening van de huurder komen. Het is duidelijk dat over de redelijk heid en de frisheid van deze be paling twist mogelijk is. Voorts druist deze schaamteloos in te gen het in de wet verankerde principe, dat de rechter per ge val bepaalt wie voor welk deel van de proceskosten moet op draaien. Nog meer bevreemding wekt het, wanneer de pensionhouder zich in het contract het recht aanmatigt om 'voor het geval de pensiongast bij het (door de pensionhouder bepaalde) eind van de overeenkomst de kamer niet mocht verlaten', de huis heer zichzelf machtigt 'om als dan onherroepelijk de ontrui ming zelf uit te voeren, zonder dat het nodig is de tussenkomst van de rechter in te roepen'. Aldus neemt de pensionhou der de vrijheid om zelf tot ont ruiming over te gaan en, indien hij daar fysiek niet toe in staat is, een knokploeg in te zetten. Assistentie van de sterke arm der wet kan de exploitant al leen na tussenkomst van de rechter krijgen. Overigens be paalt de wet, ter bescherming van huufders. datzelfde voor de uitvoering van een ontruiming. Als de gast zich braaf aan het contract houdt mag hij tegen een dergelijke onwettige ont ruiming bovendien niets on dernemen. Hij/zij heeft immers ook een handtekening gezet onder de bemaling dat de klant 'te allen overvloede uitdrukke lijk afstand doet van alle rech ten, aanspraken of acties jegens de pensionhouder'. Dat is de zoveelste onwelrie kende bepaling in deze catego rie pensioncontracten, waaraan elke rechtsgrond ontbreekt. Zoals eerder gesignaleerd is de overeenkomst gebonden aan de wettelijke bepalingen en standaard. Karikatuur Ten slotte: zou de gast verder ook maar ergens in strijd han delen met de gewraakte bepa lingen uit de huurovereen komst, dan kan het contract on middellijk worden beëindigd. Een opmerkelijk sluitstuk van wat niet anders dan een karika tuur van de contractvrijheid kan woren genoemd. Het schrijnende van deze ge vallen is het feit dat dergelijke pensionhouders uit een machtspositie opereren. Zij dicteren op basis van de schaarste op de kamermarkt re gels die wettelijk vaak niet door de beugel kunnen. Studenten zijn veelal niet in de positie dat zij zich hiertegen kunnen verzetten. Bespeurt de pensionhouder ook maar enige actie, dan kan hij zijn gast het leven dermate zuur maken dat van woongenot geen sprake meer is. Hetzelfde gaat ook op als een huurder het vertikt om onrechtmatige clausules na te leven of stappen onderneemt bij de huurcommissie of de kantonrechter. Prenten Japanse acteurs te zien bij Volkenkunde LEIDEN In het Rijksmuseum voor Volkenkunde aan de Steen straat is vanaf zaterdag 14 februari de tentoonstelling 'Japan op de planken' te bezichtigen. Deze ten toonstelling. die loopt tot 27 janur ri. is de tweede in een reeks v« n drie waarin aan de belangrijkste thema's in de Japanse prentkunst aandacht wordt besteed. Afgelopen zomer werd de eerste tentoonstelling van prenten van 'bijinga. mooie vrouwen en mode' getoond: later in het voorjaar van 1986 komen landschapsprenten aan bod. Gedurende de gehele achttiende en het begin van de negentiende eeuw vormen courtisanes uit het Yoshiwara en acteurs van het po pulaire kabuki-theater de belang rijkste twee thema's voor de Ja panse prentkunst van de ukiyoc- school. Deze kunstenaars die het dagelijkse leven van alledag tot hun onderwerp maakten, kozen welbewust voor de zonnige kant daarvan en besteedden vooral aan dacht aan het rijke uitgaansleven in die tijd. Hierin nam het kabuki- theater een centrale plaats in. Het grote acteertalent van de ac teurs, vooral in de meest dramati sche momenten, is vastgelegd in de Japanse prenten. In hun tijd werden deze ontworpen voor het publiek dat een herinnering aan zijn favoriete acteur op zulke hoog tepunten wilde bewaren. De pren ten geven niet alleen een indruk van het spektakel en het acteerta lent van de acteurs, maar ook van de grote artisticiteit van de kunste naars uit het achttiende- en negen- tiende-eeuwse stadsleven. De openingstijden van het mu seum zyn: dinsdag tot en met za terdag van tien tot vijf uur. zon dags van één tot vijf uur. LEIDEN - Onbekenden hebben zaterdagavond ingebroken in een woning aan de Leemanstraat. Een videorecorder, twintig videoban den. een kleurentelevisie, een ste reotoren en 1500 gulden in contant geld vormden de buit. De daders kwamen de woning binnen door de achterdeur te forceren. Zater dagnacht is er ook ingebroken in een woning aan de Middelweg. Een videorecorder, 'kleurentelevi sie. pick-up. tuner, versterker en cassettedeck verdwenen uit deze woning. De dieven forceerden de voordeur. Ongenode gast LEIDEN - Bijna een week lang heeft een onbekende man zich vo rige week voor niets laten verwen nen in hotel De Doelen aan het Ra penburg. Volgens de politie boekte de flessentrekker op zaterdag 30 november een kamer onder een valse naam. Donderdag 5 decem ber bleek hij met de noorderzon en zonder te betalen vertrokken. De onbetaalde rekening komt uit op een bedrag van ongeveer 500 gul den. LEIDEN - De komeet van Halley lijkt zich nog* steeds niet aan het publiek te willen prijsgeven. Dit hemellichaam komt eens in de 76 jaar in de buurt van de aarde. Op dit moment is hij nog te ver verwij derd om goed waarneembaar te zijn. Bovendien is zijn opvallende 'staart' nog niet tot ontwikkeling gekomen. En wanneer de komeet wel dicht genoeg bij de aarde is, zal hij slecht te zien zijn vanaf het noordelijk halfrond. Om belangstellenden toch een blik te eunnen od 'Hallev'. stelde gen met een avond over de econo mie van dit land. Hieraan verle nen de consul-generaal van Bra zilië, een medewerker van Soli- daridad. een vertegenwoordiger van Philips en een afgezant van de actiegroep 'Brasil op weg' hun medewerking. Op 12 december is er een literaire avond over Brazi lië waaraan August Willemsen en de heer Teenstra van de vak groep Spaans van de universiteit hun medewerking verlenen. De beide avonden beginnen om 20.00 uur en zijn vrij toegankelijk. de Leidse Sterrewacht het afgelo pen weekeinde de spiegeltele- scoop open voor het publiek. Ech ter, het weer werkte niet mee. Er was teveel bewolking om de ko meet goed waar te nemen. "Om de komeet te kunnen zien, moet het echt kraakhelder zijn", aldus D. Middelkoop, coördinator van de Leidse Sterrewacht. De geïnteresseerden die het afge lopen weekeinde naar het observa torium waren gekomen, hoefden overigens niet helemaal teleurge- Diefstal uit kerk LEIDEN - Uit de Bevrijdingskerk, aan de Aerent Bruunstraat hebben onbekenden zaterdagnacht de zil veren bovenplaat van het doop vont gestolen. De dieven kwamen, volgens de politie, binnen door een glas-in-lood-raad uit de sponning te lichten. De waarde van de zilve ren plaat is niet bekend. Al eerder werd uit de Bevrijdingskerk de zil veren schaal van het doopvont ge stolen. steld af te druipen. Volgens Mid delkoop waren er ondanks de slechte atmosfërische omstandig heden toch nog aardige dingen te zien. "We hebben bijvoorbeeld een blik kunnen werpen in de open sterrenhoop van de Pleïaden". Ook had de Sterrewacht, als alternatief voor Halley, de kijker op de pla neet Jupiter gericht. De planeet was zaterdagnacht om vijf uur wel te zien. maar toen was er geen publiek. 'De grootte valt wat tegen. Sinds 1910, toen hij voor het laatst te zien was, heeft de komeet veel energie en vooral veel water verloren", licht Middelkoop toe. Het komend weekeinde biedt de Sterrewacht aan de Kaisterstraat belangstellenden opnieuw de gele genheid een blik te werpen in het heelal. De kijker is dan van vrijdag tot en met zondag tussen 19.00 en 23.00 uur beschikbaar voor het pu bliek. Hopelijk is het weer het vol gende weekeinde goed genoeg om de komeet waar te nemen. Op de foto van Fred Rohde kijkt een van de bezoekers door de spie- geltelescoop - die een diameter van 45 centimeter heeft - het uni versum in. In het midden coördi nator Middelkoop. LEIDEN - De Pieterswijk en Pancras-West zijn vanaf 1 januari 1986 het jachtterrein van zestien parkeercontroleurs. Als gevolg van de uitvoering van het strengere gemeentelijke parkeerbeleid mogen alleen bewoners en ondernemers in deze wijken met een parkeer- vergunning op een aantal plaatsen hun voertuig stallen. Bezoekers en winkelend publiek zijn aangewezen op de plaatsen bij parkeermeters- en automaten. Gratis parkeerplaatsen komen in deze stadsdelen niet meer voor. Met ingang van volgend jaar wordt ook het parkeren in De Camp aan banden gelegd. De zogenaamde 'blauwe zone' wordt vervangen door een regeling, op grond waar van bewoners - bedrijven komen hiervoor niet in aanmerking - een ontheffing van het betaald parke ren kunnen kopen. In tegenstelling tot de blauwe zo ne, blijft het aantal ontheffingen niet beperkt tot één pen huishou den. Dit laatste geldt overigens voor het vergunningensysteem van de Pieterswijk en Pancras- West. In alledrie de stadsdelen zul len illegale parkeerplaatsen zo veel mogelijk met paaltjes worden dichtgebouwd. Met een - op kenteken uitgege ven - parkeervergunning mag de automobilist uit de Pieterswijk (rond de Pieterskerk) of Pancras- West (rond de Hooglandse Kerk) parkeren op de plaatsen voor ver gunninghouders voor de respectie velijke wijken en op de plaatsen met parkeermeters, waar parkeren langer dan een uur is toegestaan. Op de bemeterde plaatsen (waar parkeren langer dan een uur is toe gestaan) elders in de binnenstad, mag men staan zonder te betalen. Mensen, die geen vergunning hebben, mogen in de Pieterswijk en Pancras-West alleen bij parkeer meters en -automaten parkeren. Buiten de uren dat de parkeerme ters moeten worden gevoederd, mag iedereen op deze plaatsen vrij parkeren. De ongeveer 820 plaat sen voor vergunninghouders blij ven echter 24 uur per dag voor hen gereserveerd. Aanvraagformulieren voor een parkeervergunning en voor de par- keerontheffing zijn verkrijgbaar bij het Leidse politiebureau aan de Zonneveldstraat, de balie van het stadhuis aan het Stadhuisplein en in het Stadsbouwhuis aan de Lan- gegracht. De kosten bedragen 180 gulden per jaar. Mensen die niet in de de Pieters wijk of Pancras-West wonen, maar er werken of vaak moeten zijn, kunnen een maandkaart (kosten: zestig gulden) kopen bij de afde- Jing burgerzaken van het stadhuis. Met deze kaart mag de automobi list de hele dag - met uitzondering van donderdagavond - parkeren op het Ir. Driessenplein en bij de molen De Valk. Een dagkaart van een tientje biedt de mogelijkheid om in de Pieterswijk en Pancras- West van dezelfde parkeerplaatsen gebruik te maken als de vergun ninghouders. De gemeente waarschuwt ervoor dat tegen parkeerovertreders streng zal worden opgetreden als het nieuwe systeem is ingevoerd. In de eerste week van het nieuwe jaar zal de politie waarschuwend optreden. "Maar daarna kent met geen genade meer", meldt de ge meente. De parkeercontroleurs - hun aantal is fors uitgebreid - zul len verschillende keren per dag in elke straat zijn te zien. In de toekomst zal het strenge parkeerbeleid over andere delen van de binnenstad uitwaaieren. Mogelijk zal het systeem op onder geschikte punten worden gewij zigd. Dat moeten de ervaringen in de Pieterswijk, Pancras-West en De Camp uitwijzen. Spandoek en vernieling bij hekkenfabrikant ders hebben vermoedelijk van nacht een spandoek opgehangen bij Heras Hekwerken aan de Am- phoraweg. Daarin wordt geprotes teerd tegen het feit dat dit bedrijf hekken zou leveren aan de militai re basis in Woensdrecht, waar de kruisraketten zullen worden ge plaatst. Tevens werden kleine ver nielingen aangericht. Een woordvoerder van het be drijf zegt de actie te beschouwen als een kwajongensstreek. "Wij le veren hekwerk aan iedereen die daarom vraagt en hebben er niets mee te maken waarvoor het wordt gebruikt", aldus de reactie. "Er staan bijna overal wel hekken van LEIDEN - Wethouder Van Dongen heeft zaterdagmiddag de peuterspeel zaal 't Piraatje aan de Kortenaerstraat geopend. Zij deed dit door het naambord van het zaaltje te onthullen. Deze voor de Zeeheldenbuurt feestelijke gebeurtenis was aanleiding voor een optocht, muzikaal bege leid door Jong K&G. Helemaal voorop zorgde de wijkagent (op de fiets) ervoor dat alles in goede banen liep. Na het officiële gedeelte mochten de peuters meteen hun speelgoed inwij den. Ook van de zandbak in de peuterspeelzaal werd dankbaar gebruik gemaakt. Verder was er een voorstelling van kindertheater Pluisje. Samba-catastrofe De studentenvereniging SSR houdt in december een twee avonden over Brazilië in haar verenigingsgebouw aan de Hoge- woerd 108 onder het motto: 'Bra zilië, de heupwiegende samba catastrofe. De cyclus begint mor-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3