'Doorgaand verkeer moet om Wassenaar heengeleid' n FR! IC1 IE Partijen verdeeld over wijze waarop geld wordt uitgegeven verscl hil Nieuwe bouwplaatsen gezocht in Wassenaar Ds. Honnef overleden in Leiderdorp 'Feesten met de beesten is voorbij' 'Peil van voorzieningen aangetast' PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 9 DECEMBER 1985 WASSENAAR - Het door gaande verkeer om Wasse naar heen leiden. Dat zien de fracties van WD, CDA, PvdA en Partij Wassenaar als belangrijkste oplossing voor de huidige verkeerssi tuatie in het groene dorp die volgens de WD "onaccep tabel" is. Dat blijkt uit de beschouwingen van de Wassenaarse partijen over de begroting 1986. Alle partijen zijn vóór aanleg van de S4 en de verlengde Landschei- dingsweg, hoewel over het effect van deze wegen heel verschillend wordt gedacht. Spreekt de VVD in dit verband over een gedeeltelijke oplossing, het CDA meent dat ge noemde wegen een "werkelijke ontlasting van de Wassenaarse we- ZOETERWOUDE - 'Wielersportminded' Zoeterwoude kon afgelopen weekeinde weer aan z'n trekken komen: zaterdag begon liet veldritseizoen met een wedstrijd voor het Super-Prestigeklassement in de Geerpolder. Een wedstrijd waarbij Henny Maat vooroplange tijd het tempo aangaf. Direct gevolgd door Kees Kerkvlietdie tot verbazing van de toeschouwers in de laatste ronde genadeloos toesloeg. Kerkvliet zou als eerste de finish passe- Overigens moeten de renners i heren op de foto. i deze natte dagen wel wat voor je sport c gen betekenen". De PvdA stelt dat de grootste hoeveelheid sluip ver keer nog altijd van Wassenaarders zelf komt. De WD wil het hele wegenstel sel in Wassenaar doorlichten, voor al met betrekking tot het door gaande verkeer op de Rijksstraat weg en de zogeheten sluiproutes. Wat de Rijksstraatweg betreft, de ze zou volgens de WD eigenlyk een midden- en zij berm beveiliging moeten hebben. De verbreding van de weg die daarvoor nooodza- kelijk is, kost echter honderden bomen. "Een ware milieuramp" en dus "een slecht alternatief', aldus de liberalen, die daarom pleiten voor de aanleg van randwegen om Wassenaar heen. De VVD wil van het college weten of zij bereid is om bij provincie en rijk op de stoep te gaan liggen tot deze Wassenaar LEIDERDORP - In Leiderdorp is op 75-jarige leeftijd de predikant Johann Peter Honnef overleden. Tien jaar geleden ging hij pen sioen, na bijna dertig jaar de Lei- derdorpse hervormde gemeente als pastor te hebben gediend. Bij die gelegenheid benoemde de ko ningin hem tot ridder in de Orde van Orai\je-Nassau. Ds. Honnef - in 1910 in Rotter dam geboren - was ook drager van een verzetskruis. Dat kreeg hij na de oorlog voor zijn activiteiten ten behoeve van joden en Engelse en Amerikaanse piloten in de bezet tingstijd, toen hij predikant was in Vollenhove en deel uitmaakte van een groep illegale werkers. Toen de grond daar hem te heet onder de voeten werd, moest hij met zijn ge zin uitwijken naar Wolvega, waar hij onder de naam W. A. Vrijland een poos hulpprediker is geweest. Eerst was ds. Honnef predikant in het Friese Engwierum (1936). In 1946 kwam hij van Vollenhove naar Leiderdorp. Naast zijn kerke lijke werk heeft hij veel gedaan voor de plaatseliike voetbalvereni- Een archieffoto van ds. Honnef ging RCL. Zeventien jaar lang was hij er eerste voorzitter van. Ook als erevoorzitter bleef hij zeer betrok ken bij het wel en wee van 'zijn' club. De begrafenis van ds. Honnef is woensdagmiddag omstreeks kwart voor 3 op de Algemene Begraaf plaats, na een dankdienst in de Dorpskerk, die om 2 uur begint. Politie gooit roet in het eten VOORSCHOTEN - De Voor- schotense politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag twee plaatsgenoten van zeven tien en negentien jaar op heter daad betrapt bij een inbraak in de Laurentiusschool. De twee zijn de school bin nengekomen door een ruit aan de achterzijde te vernielen. Ze stonden juist op het punt te vertrekken met een stereomi xer, twee dozen microfoons, een videolens en een draagbare videocamera toen de politie, gewaarschuwd door het stille inbraakalarm, roet in het eten kwam gooien. Auto vliegt over de kop OEGSTGEEST - Op de Haar lemmerstraatweg is gisteren ter hoogte van het MOB-complex een auto over de kop gevlogen. De bestuurder belandde met zijn voertuig en al in de sloot. Hij bleef, in tegenstelling tot zijn voertuig, ongedeerd. Volgens de politie heeft de man de macht over het stuur verloren alvorens hij de salto mortale maakte. WASSENAAR - Partij Wassenaar en de plaatselijke afdeling van D66 willen een "actief onderzoek naar nieuwe bouwplaatsen". Dit blijkt uit hun praatjes over 1986, die zij vanmiddag afsteken. Volgens D66 gaan de bouwmogelijkheden op snipperlokaties in de bebouwde kom een belangrijke rol spelen bij de komende college-onderhande lingen. "Ik wil tenminste niet aannemen dat de VVD überhaupt tegen ver dere woningbouw is", aldus de fractieleider van deze partij, A.J.F de Vries. De nieuwe gegevens over het aantal woningzoekenden noemt hij "onthutsend". De CDA- fractie vindt dat de lijst met meer dan 2000 woningzoekenden roept om maatregelen. Zolang er goede planologische mogelijkheden zijn, moet ook na de bouw van 350 wo ningen in het Weteringpark wor den gestreefd naar nieuwbouw in de sociale sector, vindt de partij. De VVD bekritiseert in het wo- ningbouwgedeelte van haar be schouwingen vooral de houding van Partij Wassenaar, die de om mezwaai van de afgelopen jaren zou hebben gemaakt. Was de partij in haar verkiezingsprogramma nog tegen een "verdere ontluistering van restanten poldergebied", nu blijkt volgens de VVD dat de De bekritiseerde partij veegt op haar beurt de vloer aan met een B en W-opmerking. Dat er wellicht niet zo zwaar getild moet worden aan het woningtekort voor jonge ren, omdat een aantal van hen best eens verder zou kunnen gaan als echtpaar of samenwonenden, "doet totaal niet terzake". Partij Wassenaar kiest voor een dorp waarin jongeren en ouderen in el- kaars nabijheid leven. De snipper lokaties dienen vooral gebruikt te worden voor bejaardenhuisves ting. Laagbouw heeft hierbij de voorkeur. beschouwingen. Dit zijn reacties op de begroting en bespiegelingen voor vol gend jaar. Natuurlijk roepen deze beto gen zoveel reacties op bij B en W en andere partijen, dat ook morgenmid dag vanaf twee uur vergaderd moet worden. echt gaan helpen bij de oplossin gen van de verkeersproblemen. Ook het CDA wil dat provincie en rijk "voortdurend onder druk worden gezet". Naast het door gaande verkeer noemen de chris ten-democraten de toeristische voorzieningen in Wassenaar, zoals Duinrell, Duindigt en Meijendell als belangrijkste veroorzakers van verkeersoverlast. Behalve de aan leg van randwegen dienen er in de bebouwde kom alternatieve ont sluitingen te worden aangelegd. De PvdA is van mening dat on der de beide laatste colleges "wei nig terecht is gekomen van een echt verkeersbeleid". De partij wil eerst de toegezegde knelpuntenin ventarisatie afwachten alvorens "illusiepolitiek" te gaan bedrijven. Wat de verbetering van de ver keerssituatie binnen Wassenaar zelf betreft, doet de PvdA enkele concrete suggesties zoals de aanleg van een fietspad langs de Koks- hoornlaan, verbetering van het Tuinpad en een gedeelte van de Oostdorperweg. Partij Wassenaar verzoekt burge meester en wethouders om met grote spoed de verkeersknelpun ten te inventariseren. Daarnaast wil de partij weten in hoeverre de mogelijkheden voor 30 km zones en snelheidsbeperkende maatrege len zullen worden onderzocht. Par tij Wassenaar maakt zich voorts zorgen over het verminderde on derhoud van voet- en fietspaden in de gemeente. WASSENAAR - De twee Wasse naarse college-partijen, VVD en PvdA, hebben totaal andere ideeën over begroten. Terwijl de liberalen nemend fractievoorzitter, J.W. het hebben over het instellen Harting, de koers 180 graden heeft spaarpotjes, versnelde afschrijvin- gedraaid. De kiezers krijgen daar- gen en het doorvoeren van de be door in plaats van een groene pol- zuiniging van 865.000 gulden, vindt der een volgebouwd exemplaar, de PvdA -samen met het CDA- dat "Zouden ze zich daardoor niet ge- er ruimte is voor bijvoorbeeld nomen voelen?", vragen de libera- Horst en Vliet en de Stichting Sa- Ie voorstanders van een "groen menwerkend Bejaardenwerk. Dit agrarisch poldergebied" zich af. Zij bliikt uit de algemene beschouwin- De leden der gemeenteraden in deze regio: wat zijn het voor mensen? Waar staan ze voor en waarom zitten ze er? Wat heb ben ze de laatste jaren nu eigen lijk tot stand gebracht en waar willen ze nog aan trekken? Vragen die in deze wekelijkse rubriek worden beantwoord. Raadsleden doen -per fractie- een boekje open over hun hob by/werk, dat veel dichter bij de mensen staat dan menig niet- politiek geïnteresseerde streek- bewoner vaak denkt. Want die plaatselijke politiek neemt wel alle beslissingen over de eigen straat en buurt. OEGSTGEEST - Van de vijf mensen sterke Oegstgeester CDA-fractie zijn er drie autoch tone Oegstgeestenaren. En wel fractieleider prof. drs. P. van Veen en de dames M.E.B.W. de Vroomen-den Boer en J.C.J. van der Bend-den Ouden. Een be langrijk gegeven, vinden de vijf. Want die drie zijn bovendien de enige 'echte' Oegstgeestenaren van de hele gemeenteraad. "We hebben onze wortels hier, dat vergroot de toegankelijkheid van het CDA en dat biedt heel duide lijke voordeden", weet Van der Veen. Die toegankelijkheid van de christen-democraten is extra groot door "de ontmoetingen op zondag". Niet dat Van Veen en de zijnen gedurende elke kerk dienst politiek voorwerk verrich ten, integendeel. Wel halen de vijf hun inspiratie uit "de evan gelische noties die we op zondag ontvangen". Ze laten zich door die noties leiden in hun politiek handelen. Hoewel hun voorkeur uitgaat naar de instandhouding van de kerkgang staan de vijf niet negatief tegenover "per soonlijk bijbellezen". "De Bijbel is geen receptenboek", vinden ze. "Toch wordt onze grondhou ding er door bepaald". Van Veen ("Ik wist dat die vraag over profileren zou ko men") gaat nog even door. "Ons christen zijn is geen pretentie maar een roeping. Ik bid voor het college van B en W. voor het be stuur. Het komt niet alleen uitje eigen handen. Ik wil hiermee zc De Oegstgeester CDA-fractie. Vlnr wethouder Van Hazel, de raadsleden r ke, Van der Bend en fractieleider Van Veen ker niet zeggen dat er in andere partijen geen christenen zitten". En: "Het vormgeven van de sa menleving moet je doen met mensen die je kent uit samen werkingsverbanden. Behalve een verticale heeft het kruis ook nog een horizontale balk". Van Veen profileert verder: "We vormen ook een verrekt sportieve fractie". Drs. W.J. Ka- kebeeke blijkt te hockeyen. Wet houder Th. L. van Hazel, la chend: "Ik bestuur het alleen maar". Die sportieve opstelling van het CDA vindt haar weerslag in de grote aandacht die de chris ten-democraten besteden aan bij voorbeeld ASC. Vooral "het clubgebeuren" vinden de vijf be langrijk. "Je moet meer doen dan alleen maar achter een bal aanhollen". De Oegstgeester sport is het pakkie-an van wet houder Van Hazel. Dat is volgens Kakebeeke te merken "want Oegstgeest steekt er gemiddeld meer geld in dan vergelijkbare gemeenten". Van Hazel: "Maar zeker niet te veel". Zuinig Maar er is meer dan sport. Van Veen: "De enige keer dat ik me tijdens de algemene beschou wingen (vorige week maandag en donderdag, red.) heb opge wonden was toen er werd opge merkt dat het milieu-denken is weggevallen bij de grote partij en. Nou, het composteren komt toch mooi uit de koker van Van Hazel. Hetzelfde geldt voor de mini-containers. We willen zui nig zijn op deze aarde, dat is een opdracht, we zijn beheerders". Den Bend: "We mogen niet ver spillen, het rentmeesterschap staat daar haaks op". Van Hazel: "Je kunt niet ont kennen dat je je moet profileren. Anderzijds heb ik nooit overwo gen openbare werken niet te 'doen' omdat het met die porte feuille zo moeilijk profileren is. Kijk, dat is nou een fractie ver schil tussen CDA en VVD. Open bare werken is niet bepaald de meest dankbare portefeuille, een heleboel verdwijnt - letterlijk - onder de grond. En als je eens in de aandacht komt, dan is het meestal negatief. Want wanneer kom ik in aandacht? Als de weg wordt opengebroken. Toch ben ik erg gelukkig met deze portc feuille". Van Veen: Openbare werken is geen publiciteitsge voelige portefeuille. Maar dat geeft niet. wij spelen liever ge groepeerd voetbal. Op het gebied van welzijnswerk, onderwijs en cultuur, we hebben op al die ge- bicden onze eigen signatuur". Kakebeeke, namens het CDA en de Oegstgeester raad deel uil makend van nogal wat besturen van gemeenschappelijke regelin gen. weet nog meer typische CD A-trekjes. Volgens hem is hel CDA zich meer dan welke ande re fractie ook bewust van het be lang "van goede vertrouwensre laties met andere gemeentebe sturen". Het CDA is ervan door drongen dat het niet juist is het leven "geïsoleerd in te richten". Van der Bend: "Niet voor niets overleggen we heel veel met de fracties van Leiden, Leiderdorp. Warmond, Voorschoten en Zoe terwoude". Van Hazel: "De rol van CDA-politici is niet die van, al wordt dat vaak gezegd, dorps- bureaucraten en -regenten". Ka kebeeke weer: "Gemeenschap pelijke regelingen hebben niet dat democratische gehalte dat ze zouden moeten hebben, er heerst een regentencultuur, het alge meen belang komt lang niet al tijd aan zijn trekken". Van der Bend scherpt aan: "Elke andere partij dan het CDA moet uit zo'n regeling halen wat er voor haar gemeente in zit. Wij kijken daar anders tegenaan en vragen ons telkens af: doen we niemand te kort? We hebben minder keuze mogelijkheden". dat de raad een besluitenmachi- ne is geworden die alleen voor de vorm zo af en toe nog wat tegen sputtert. Van Veen herhaalt zijn repliek van donderdag: "Wij zijn geen stemvee van het college. Er ge beurt meer tussen hemel en aar de voordat voorstellen in de raad komen". En: "Ons uitgangspunt is niet 'laten we het het college lastig maken', we nemen geen polariserende houding aan. Van onze kant zul je ook geen haat dragende taal horen, geen steken onder water zoals 'het CDA heeft eindelijk ontdekt dat de Duin zichtstraat slecht is". Van Hazel: "Aan het begin van deze bestuur speriode hebben we gediscus sieerd over het beleidsprogram ma, daar hebben we elkaar ge vonden. Het dagelijks bestuur voelt zich ook dagelijks bestuur, het is geen 'gegenüber' maar een 'samen met de raad'.»We spelen geen parlementje". Het is tijd voor hét Oegstgees ter issue: de Digros. Nadat Kake beeke nog eens heeft uitgelegd waarom het CDA voor de komst van de grootgrutter in de Kam- steegrgarage is, onthullen de vijf dat wat hen betreft Haaswijk het allerbelangrijkst is. En by the way, wethouder Van Hazel heeft ook ruimtelijke ordening in zijn portefeuille zitten. Heel belang rijk vindt hij het dat Oegstgees ter jongeren zich nu in Haaswijk kunnen vestigen. "We hebben al eens eerder op 17.000 inwoners gezeten. Dat liep erg hard terug. Iedereen die vijf jaar in Oegst geest heeft gewoond kan terug komen. Gelukkig is er massaal gehoor gegeven aan de oproep van Jan Wolkers: terug naar Oegstgeest Van Veen: "Mensen die in Haaswijk een huis kopen, kunnen zich beroepen op een vastgesteld bestemmingsplan, dat is veel belangrijker dan de Digros-affaire". Voor tweedeling oud Digros Veel meer tevreden zijn de vijf met het functioneren van de raad. PvdA-fractieleider Bosman zette daarentegen in haar alge mene beschouwingen vraagte kens achter het functioneren van de Oegstgeester raad. Uit onder meer het hoge aantal voorstellen dat in Oegstgeest als hamerstuk de revue passeert, leidde zc af niet bevreesd. Ze wijzen op samenbinder'. het in Haaswijk te bouwen multi-functioneel cen trum. "Haaswijk is heel duidelijk Oegstgeest, het was ook nooit zo gebouwd als het niet van Oegst geest was". Van Hazel glundert. Dat doet hij nog eens als Van Veen bekent zijn algemene beschouwingen "op Theo" te hebben geschre ven. "Dat was een afscheidsca deau". Van Hazel: "Ik word zes tig en ik heb veel op het pro gramma staan dat buiten Oegst geest ligt, de 'inner circle' heeft altijd geweten dat ik aan mijn laatste seizoen bezig ben". Van Veen: "Het spijt mij bijzonder". Van Hazel: "Maar er is toch ook wel begrip?". WIM KOEVOET gen, de politieke reacties op de be groting voor volgend jaar. De berekeningen in de B en W- aanbiedingsbrief over de pessimis tische financiële positief van Was senaar in het jaar 2000 en daarna, maken "een koddige indruk" op de partij. Het gaat immers om hele globale gegevens. D66 sluit zich daarbij aan. Langer dan vijf jaar vooruit kijken, is volgens de partij niet mogelijk. Ze vindt dat de grote overschotten de geloofwaardig heid aantasten van de lopende be zuinigingsoperatie, de vier miljoen heeft opgebracht. Fondsvorming voor investeringen en onderhoud, een WD-idee, vallen slecht by D66. Gas terug Het CDA spreekt in haar be schouwingen over een "oersolidc begroting voor volgend jaar en vindt dat er ruimte is om "structu reel enig beleid mogelijk te ma ken". Hierbij denkt ze aan de reeds genoemde zaken als extra perso neel voor Horst en Vliet en de Stichting Samenwerkend Bejaar denwerk. den", aldus deze partij. Ze vraagt zich af of de gelden die momenteel worden opgepot, niet beter kun nen worden gebruikt voor bijvoor beeld de verlaging van de lasten der burgerij. De aangekondigde te ruggave van het winstoverschot van de nutsbedrijven, zou slechts een druppeltje op de gloeiende plaat zijn. De VVD stelt daarentegen dat "degenen die de uitgavenkraan nu weer wat willen opendraaien Was senaar en de Wassenaarders een slechte dienst bewijzen". De libe ralen wijzen erop dat Wassenaar, door rijkskortingen, na 1993 begro tingen met kortingen wacht. i - nr j, v u-iiacuc ucucuii nci oicir um Ook de Partij Wassenaar vindt de gemeente het dierenpark Was- dat de gemeente ondertussen wat gas kan terugnemen. "Bezuinigen mag geen doel op zichzelf wor- Partij Wassenaar: WASSENAAR - Volgens Partij Wassenaar is het voorzieningenpeil aangetast, In de vanmiddag voor gelezen algemene beschouwingen noemt ze hierbij als voorbeeld het wegvallen van de ambulance-uit- rukpost: "Daarover bestaat bij de bevolking nog altijd een grote on gerustheid". Ook het schoonhou den van straten en pleinen ver dient volgens de partij meer aan dacht. Het CDA vindt dat B en W hun stelling dat het voorzieningenni veau niet is aangetast, eerst maar eens moet bewijzen. De partij zou graag weer een ambulance in Was senaar stationeren, wil bepaalde groepen jongeren meer perspectief bieden en wenst een actiever oude renbeleid. De twee collegepartijen ten slot te vinden dat de voorzieningen zijn verbeterd. De VVD heeft het zelfs over een "belangrijke verbetering" en wijst op verbeterde wijk- en sportvoorzieningen, het nieuwe so ciaal-culturele centrum en het be jaardenbeleid. Dat bepaalde pun ten (nog) niet zijn gerealiseerd wijt ze aan hogere overheden. Liberale wensen zijn: een verpleeghuis, EH- BO-post en een eigen ambulance- uitrukpost. De tevreden PvdA ver wijst naar het kinderdagverblijf, het zwembad en de buurtcentra. kwijtgeraakt. "Met de vinger proberen de schuldige aan te wijzen is niet erg zinvol", aldus de partij in haar beschouwingen over de begroting 1986. De Wassenaarse liberalen con stateren dat het "niet bepaald een succes is als de overheid een re- creatie-onderneming gaat mana gen, gaat exploiteren. Wat ons be treft nooit weer". Bedrijven moe ten volgens de WD door particu liere ondernemers worden gerund. Lukt dat niet, dan is dat spijtig. Er mag geen overheidsgeld in een bo demloze put worden gestopt. De CDA-fractie noemt de slui ting van het "unieke en gerenom meerde" dierenpark "jammer en teleurstellend". Wassenaar is een attractie armer. "Voor vele kinde ren en volwassenen is het feesten met de beesten voorbij. Het verlies van werkgelegenheid is de schrij nende werkelijkheid voor een aan tal mensen", zo stellen de christen democraten bitter vast. NABEZORGING: ma.-vrij. 18.00-19.30 uur tel. 071- 123143. Nabezorging na 19.30 uur. Zaterdag van 16.30-18.00 uur tel 071- 123143. Nabezorging na 18.00 uur. Telefoon redac tie 071-144941. MAANDAG Leiden Restaurant Posthof, Wassenaarseweg 1 - Ruil-, contact- en veilingavond 'De Postzegelvrienden'. 19.30 uur. Stadhuis - Gemeenteraadsvergadering over begroting. 19-23 uur. Kakhuis. Vrouwenkerkkoorstraat Film 'Die Zauberflöte'. 19.30 en 22.15 Schouwburg. Oude Vest 45 - 'Tot ieders genoegen' met de voorstelling 'Kruik te water'. 20.15 uur. Kapelzaal K&O. Oude Vest 43 - Beetho ven-concert. 20.15 uyur. Rijksmuseum voor Volkenkunde. Steenstraat 1 - Lezing over Winti, de tra ditionele godsdienst van de Afro-Suri- namers. 20 uur. Lage Morsweg 14a - Lezing Spiritistisch Genootschap Leiden over 'Mysteries in het oude Egypte'. 20 uur. Wassenaar Raadhuis De Paauw - Begrotings-raads- vergadering. hele avond. DINSDAG Wassenaar Raadhuis De Paauw - Begrotings-raads- vergadering. vanaf 13.45 uur. Zoeterwoude Buurthuis De Weipoort - Kaartmiddag. 13.30 uur. Leiderdorp Muzenhof. Gordijnsingel - Volksdansin- stuif voor ouderen. 14 uur.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2