Stephan Edberg verwerft status Vergeer haalt in Oslo 'Oscar' op Tennisconflict op spits Dirk Maarssen boekt tweede marathonzege Winst op twee afstanden Nieuwe coach Elfstedentocht-film als 'opwarmertje' De regio in Navratilova is op gras echt nummer één van de wereld' Baanrecord Grimbergen Overtuigende zege van veldrijder Guyt MAANDAG 9 DECEMBER 1985 SPORT PAGINA 21 UTRECHT (ANP).- Ruud Christof- fers kan als herfstkampioen in de boeken van het marathonschaat ser Nog ten minste twee weken zal de 24-jarige Vlaardinger het klassement om de KNSB-beker aanvoeren. Christoffers behield in de laatste marathon voor het zes- daagse-intermezzó zijn leidende positie. Dirk Maarssen, zijn voor naamste concurrent, kwam echter drie punten dichterbij. Met zijn tweede zege, zaterdag in Utrecht, doorbrak Maarssen een prille tradi tie van dit schaatsjaar. Acht marathons kenden dit jaar even zoveel winnaars. In de negen de besloot Maarssen op herhaling te gaan. De Rijsenhouter, die hon derd ronden schuil ging in de groep, koos in de slotfase de goede schaats. Dat was die van Teun Bus- ser, die op de streep voor de twee de plaats nog voorbijgestoken werd door Richard van Kempen. Christoffers, vierde, hield de scha de beperkt. pp^Prn^iTva rT 7PVPn tfen1 Hip hïï Teun Busser ll9l hier no9 op kop, maar achter hem maakt Dirk Maarssen zich peloton halverwege de' vlakke worden> Busser tweede en Ruud Christoffers, hier nog derde, eindigde als vierde. koers op zwaar ijs ontglipte. Van OSLO (ANP) - Hein Vergeer heeft de jaarlijkse Oscar-löpet benut om zich internationaal te presenteren. De wereldkampioen zegevierde zaterdag tijdens een bliksembezoek aan Oslo op de twee afstanden waaraan hij deelnam. Nadat de Haastrechter de Oscar Mathi- sen-trofee in ontvangst had genomen, keerde hij terug om in Inzeil het trainingskamp voort te zetten. de prominenten ontbrak alleen Jan Kooiman. De nivellering in de ma rathonwereld heeft zo toegeslagen, dat binnen een dergelijke kop groep ontsnappen niet meer moge lijk lijkt. Het duurde dan ook tot de rest van het deelnemersveld van de baan was, voordat het Evert van Benthem lukte de benen te nemen. De poging van Elfstedentocht-win naar kwam te vroeg waarna Henri HILVERSUM (ANP) - Güs Ryne- veld is de nieuwe bondscoach van de Nederlandse schaatskernploeg short-track. De in Mijdrecht wo nende Rijneveld volgt Jan de Vries op, die wegens drukke werkzaam- heden bedankte. Hoogtepunt dit Fries liet geen twijfels bestaan c seizoen is de wereldtitelstrijd, die zijn offensieve bedoelingen en acht in april in Chamonix wordt gehou- zich conditioneel in staat zes dagen den. achtereen de honderd ronden in Ruitenberg het initiatief over nam. In plaats voluit te gaan, lanceerde de Cup-verdediger echter Busser en Maarssen. De marathonsschaatsers lijken de zesdaagse te willen gebruiken als een adempauze. Voor Maarssen komt de onderbreking eigenlijk niet gelegen. De orchideeën-kwe ker, ook winnaar in Amsterdam, zou er de voorkeur aan geven de achtervolging op Christoffers on middellijk voort te zetten. Deze weet zijn positie echter tot de ont moeting in Den Haag, vlak voor Kerst, veilig. Alleen de nieuweling Hilbert van der Duim en de routinier Ruiten berg voelen niets voor een pauze. Van der Duim was ook zaterdag voortdurend bij de beteren. De hoog tempo af te leggen. Ruiten berg, voor wie de Cupreeks geen uitdaging is en die dit seizoen te leurstellend nog geen wedstrijd won, heeft zijn zinnen op de zes daagse gezet. HILVERSUM (ANP) - Door het vertonen van een televisiefilm over het marathonschaatsen probeert de KNSB de wereld voor deze tak van het schaatsen te veroveren. De afgevaardigden naar het congres van de Internationale Schaats Unie krijgen een rol prent te zien, waarin de Elfstedentocht een voorname plaats in neemt. De KNSB bepleit al enige jaren een internationale opzet van het marathonschaatsen; afgezien van de alternatieve marathons telt de agenda slechts één internationale wedstrijd. Het congres wordt komend voorjaar in Wenen gehouden. Binnenslands wil de KNSB zich ontfermen over het wielschaatsen teneinde wildgroei te voor komen. Vergeer had aanvankelijk het voor nemen van de 500 en 3000 meter een speelse test te maken. De we reld- en Europese kampioen zag echter bijtijds in dat een schaatser van zijn reputatie zich dat niet kan permitteren. Op de 500 meter bleef Vergeer (39,70) de beste Noor, Rolf Falk-Larssen, zeven-tiende secon de voor. Op de 3000 meter was Ver geer (4.19,39) ruim een seconde sneller dan de wereldkampioen van 1983. Vergeer is de vierde Nederlan der, die wordt onderscheiden met de Óscar. Met name zijn prestaties tijdens de Europese titelstrijd in Eskilstuna maakten bij de Noorse jury indruk. In de Zweedse stad won Vergeer bij zijn debuut in een allroundkampioenschap de eerste drie afstanden. Eerdere Neder landse winnaars van de Oscar wa ren Henk van der Grift (1961), Kees Verkerk (1966 en 1967) en Ard Schenk (1970, 1971 en 1972). Zonder Vergeer was gisteren het kunstijs van Valle Hovin voor Tom Erik Oxholm vrij om twee afstan den te winnen. Op de 1500 meter noteerde hij 2.02,97. Voor de vijf ki lometer had de Noorse kernploe grijder 7.30,88 nodig. In het eind klassement werd Oxholm gevolgd door Falk-Larssen en Stein Kros- by. Inzeil Zweedse schaatsenrijders heb ben de Nederlandse kernploeg tij dens veredelde trainings wedstrij den in Inzeil op de 1500 meter afge troefd. Winnaar werd Claes Bengtsson die een sterke 1.57,14 in het ijs van de gerenoveerde baan van Inzeil grifte. In Bengtssons spoor kwamen ook Joakim Karlberg en Tomas Guptafson (net hersteld van een knieblessure) tot tijden onder de twee minuten. De Nederlanders kwamen daar niet aan toe. Op de eerste dag van de ontmoeting had Yep Kramer een drie kilometer ge wonnen in 4.15,66. Frits Schalij, die gisteren rust nam, maakte op die middenafstand een verdienstelijke rentree. Wegens een rugblessure had de rijder uit Weesp twee we ken niet aan wedstrijden kunnen deelnemen. Hein Vergeer keerde pas gisteravond in het Beierse schaatsdorp terug. HILVERSUM (ANP) - De schaatsbond denkt in aanmer king te komen voor plaatselijke en provinciale subsidies. De KNSB probeert in de regio fi nanciën los te peuteren nu de nationale geldbronnen langza merhand opdrogen. Volgens KNSB-voorzitter David Meijer kent zijn organisatie de moge lijkheden niet. "Een gevolg daarvan is dat volkssport num mer één, het schaatsen, van overheidswege te weinig on dersteuning krijgt". Meijer zei dit tijdens de 103e algemene jaarvergadering van zijn^jond in Hilversum. Op de sprint vochten Jan Ykema TTran b-frvi-f •n Geert Kuiper twee onderlinge rdnKIOIT duels uit. Gisteren waren de om standigheden het gunstigst en het verschil minimaal. Ykema noteer de 38,64, zaterdag was Kuiper het rapst: 38,99. Voorts was 1000 meter van Ykema (1.18,98) van goed ge halte. Het eerste buitenlandse op treden van de vrouwenploeg lever de al enige persoonlijke records op. Thea Limbach dook op de 1500 meter voor het eerst onder de 2.10. Winnares werd Yvonne van Gen- nip met 2.09,11. Eerste zege in Grand Slam toernooi MELBOURNE (Rtr, AFP) - Stefan Edberg heeft vandaag te Melbour ne zijn plaats veroverd temidden van de groten in het internationale tennis. De winst op Wilander van de negentien-jarige speler uit Vas tere van de base-line. Wilander speelde niet andere, Jarryd past in het rijtje, maar Edberg niet. De man die in de kwart-finales Michiel Schapers in drie sets aan de kant schoof, is een puur aanvallende tervik in de eerste Grand-Prixfina- tennisser, die zijn vastheid en zijn le tussen twee Zweden betekende zijn eerste overwinning in één van de vier grote toernooien. Met de triomf van vanmiddag in een partij, die door de opnieuw slechte weersomstandigheden ruim twee uur later begon dan was voorzien, stelde Edberg nadrukke lijk zijn kandidatuur voor een plaats als enkelspeler in het Zweedse team dat van 20 tot 22 de cember te München de finale van het toernooi om de Davis-Beker speelt tegen de Bondsrepubliek. In de kring van Zweedse topten- nissers is Edberg, oud-wereldkam pioen bij de junioren, een buiten beentje. Sinds Björn Borg begon te bouwen aan de reputatie van Zwe den als tennisnatie, waren de Skandinaviërs befaamd als mees- ongekend sterke backhand slechts gebruikt als basis voor de opmars naar het net en niet voornamelijk als middel om te manoevreren. Mats Wilander heeft dat maan dag ondervonden. In iets meer dan anderhalf uur was de kampioen van 1983 en 1984 uit Melbourne onttroond door zijn twee jaar jon gere landgenoot, die opnieuw zijn geweldige opslag als wapen ge bruikte om de tegenstander onder druk te zetten. Edberg won al zijn service-games. Sterker nog Wilan der heeft in de hele wedstrijd slechts één keer kans gehad op een break, in de achtste game van de laatste set. Wilander heeft zijn rol van favo riet niet kunnen waarmaken. De Australische kampioen van de voorgaande twee jaren stond niet alleen hoger op de wereldranglijst en in de plaatsing van Melbourne dan Edberg, hij had het bovendien gemakkelijker gehad in de halve eindstrijd. Tegenover zijn winst op Zivojinovic in drie betrekkelijk snelle sets (7-5, 6-1, 6-3) stond een slopende vijf-setter over ruim twee keer zo veel games (6-7,7-5,6-1,4-6, 9-7) van Edberg tegen Ivan Lendl, de nummer één van de wereld. Dat op zich zou Edberg al rech ten op een extra-rustdag geven, maar dat zat er niet in. Het Zweed se duo moet terug naar Europa om dat over anderhalve week in Beie ren dient te worden onderstreept hoe de top van het Zweedse tennis zich heeft verbreed in de laatste ja ren. Wilander was maandag tegen Edberg („Nog maar net een etmaal geleden dacht ik dat mijn overwin ning op Lendl voor de mooiste dag uit mijn leven had gezorgd") een betere verliezer dan Lendl zondag. Wilander na de nederlaag: „Als ik dan toch een keer moet verliezen nooien de erkend groten heeft ver- dan het liefst van Edberg in deze slagen. goede vriend." De In Melbourne is Edberg per wed- De Nederlandse vertegenwoor digsters bij internationale schaats wedstrijden in Frankfort, hebben het afgelopen weekeinde goede prestaties geleverd. Bij de vrou wen was de Nederlandse over macht het grootst. Twee van de drie afstands-overwinningen gin gen naar Boukje Keulen. De win nares van de IJssel-Cup was de sterkste op de 1000 meter en op de schaatsmijt. Op de kortste afstand bleef de Friezin Alida Pasveer bij na twee seconden voor: 1.29,92 - 1.28,77. De tijd van Keulen bete kende een baanrecord. Ook op de 1500 meter was Keulen de snelste. Zij won in 2.15,32. Pasveer (2.17.00) werd tweeede en Erna Uitham (2.18,78) vierde. Op de drie kilome ter ging de winst naar Pasveer. Haar tijd van 4.51,97 betekende eveneens een baanrecord. Keulen werd hier tweede in 4.55,02. Uit ham maakte het succes compleet door de derde plaats te veroveren in 4.55,53. Bij de mannen werd één afstands-overwinning behaald. Marathon-specialist Jos Niesten won de tien kilometer in 15.00,37 (baanrecord). Michael Hadschieff nam de baanrecords op de 1500 meter (1.59,85) en 5000 meter (7.10,89) in bezit. Stephan Edberg in actie tijdens zijn (gewonnen) wedstrijd tegen zijn landgenoot Wilander. AP) verslagene repte met geen woord strijd sterker geworden. In het be over zijn elleboog-blessure, die gin van het toernooi zaten er hape- hem de laatste v 3 had gedwongen met een zwach tel te spelen. „Edberg was eenvoudigweg te De beslissende doorbraak in de MHPPPtweede set liet geen half uur op van Melbour- ringen in zijn speelwijze. Op de ser- zich wachten. Wilander moest zijn te merken, opslag inleveren in het vierde spel weinig r op weg naar het net schortte (3-1 voor Edberg) en kreeg daarna de vier gro- de ballen vlogen niet naar de plek- begonnen met ken die Edberg begeerde. Hij de nieuwe generatie tennissers niet MELBOURNE (AFP, Rtr) - In de eeuwige slag met Chris Evert-Lloyd heeft Martina Navratilova zaterdag in de finale van de open Australische titelstrijd haar voorsprong op 35-27 gebracht. De 35ste overwinning van de vroegere Tsjechoslowaakse in de 67 afleveringen van het Amerikaanse tweegevecht was goed voor haar derde Australische kampioenschap en de definitieve eerste plaats op de wereldranglijst van het tennisseizoen 1985. De 29-jarige Navratilova versloeg in Melbourne Evert-Lloyd in drie sets: 6-2,4-6,6-2. Voor dat succes had ze 104 minuten nodig, waarin de als aangevoerd. In München kan hij eerste geplaatste titelverdedigster Evert vrijwel geen moment de kracht kon opbrengen die haar'zo gemakkelijk in de finale had gebracht. Navratilova veroverde in Australië haar dertiende kampioenschap in een Grand-Slamtoemooi. Rivale Evej-t heeft al negentien van dergelijke der geval titels achter de naam. Navratilova won al zes keer Wimbledon, tweemaal maar omdat hij ook Parijs en twee keer New York. De derde zege voor Navratilova op het gras van Kooyong was haar tweede grote succes van dit jaar. De eerdere glorie op Wimbledon onderschreef ook de suprematie van Navratilova bij tennissen op gras. Evert was het daar na afloop helemaal mee eens. „We speelden weer eens op gras. Dan is Martina echt de num mer één van de wereld. Haar ballen komen zo scherp door. Daar is meest al geen houden aan", aldus Evert, die onldngs andere luidende berichten voorlopig nog van geen ophouden weet. „Ik neem wat weekjes rust In (ANP) Bonds. aanvankelijk iets met de preci- geen kans meer terug te komen. my", concludeerde Wi- sie. De volley's kwamen wel, maar Edberg doorstond met gemak de druk die Wilander op zijn back hand probeerde te leggen en vond ook uit die hoek mogelijkheden over te schakelen naar de aanval. De jongste van de twee Zweden toonde niet alleen kracht en durf, maar ook inzicht. De doorbraak in In de slotpartij had Edberg nog de derde set, tijdens de tweede ser- alles van de storm die tot een uit- vicebeurt van Wilander, werd een het junioren-toernooi van Mei- stel van twee uur had gedwongen, feit door een schitterend val-bal- winst in Parijs. Na hem kwamen groeide echter op dat punt anderen. Becker op Wimbledon, te de concurrentie sterker werd en Lendl te New York en Edberg, die behield zijn slagzekerheid in de op- in Melbourne voorkwam dat één bouw van zijn aanvallende acties, speler twee grote toernooien zou winnen. Edberg, twee jaar eerder binnen na een perfecte smash en een back-handslag tegen de lijn, 5- 3. Wilander wist zich verslagen, kwam op 0-40 achter op eigen ser vice, maar wilde de laatste game niet op love verliezen. Dat lukte door een mislukt lobje van Edberg, waarop Wilander de bal bijna in het gras van Kooyong joeg. Het was zijn laatste kans. Edberg gaf zijn eerste grote overwinning en de daarbij behorende 100.000 dollar (284.000 gulden) niet meer uit han den. DEN HAAG (ANP) - Het ge west Zuid-Holland heeft op de baan van schaatscentrum De Uithof de wedstrijden om de Residentie Cup gewonnen. De Zuidhollanders namen de tro fee over van Friesland, dat ach ter Overijssel derde werd. De Hagenaar Jac. Orie zorgde voor een nieuw baanrecord voor junioren door de 1500 me ter af te leggen in 2.03,29. Jolan- da Grimbergen uit Rijnsburg noteerde op dezelfde afstand bij de meisjes een nieuwe baan- tijd: 2.15,57. De wedstrijden, traditionele seizoenopening voor jeugd- schaatsers, golden als selectie voor de junioreninterland te gen de Bondsrepubliek, die volgende week in Inzeil wordt gehouden. In de ploeg, onder leiding van jeugdcoach Leen Pfrom- mer, zijn drie meisjes uit de re gio Leiden opgenomen: Jolart- da en Patra Grimbergen (Rijns- burg) en Monique Velzeboer (Oud Ade). bourne, maakte ook duidelijk dat Wilander werd feitelijk weggebla- letje achter het net. Weer stond Wi- i moest toestaan dat zijn te- lander voor de bijna onmogelijke alleen door Boris Becker wordt genstander bepaalde hoe er werd opgave de service van Edberg te- gespeeld. Zijn grotere ervaring v directe confrontatie bewijzen niet voldoende om de_agressie van meer recht te hebben op deze plaats. Zijn resultaten wijzen rug te pakken. Bij een achterstand i hij er even dicht bij, Edberg in te tomen. Tot 4-4 in de met een voorsprong van 40-15. Ed- openingsset wonnen beiden hun berg schakelde terug op iets meer die richting, al was het opslag. Edberg trok die lijn door (5- zekerheid, maakte gelijk van de de top-toer- 4), maar Wilander slaagde daarin achterlijn en haalde ook dat punt KIJKDUIN - Wielerveldrijder Re- né Guyt heeft zaterdag zijn visite kaartje afgegeven voor de belang rijke ritten die hem komende we ken te wachten staan. De Du Prie- renner zegevierde op overtuigende wijze in de "Katerkoers" van Kijk- Met deze zege liet Guyt zien vol ledig te hersteld zijn van zijn toer nee lang de buitenlandse wedstrij den: "Die hebben me een conditio nele knauw gegeven, want door al het reizen kwam er niets meer van trainen. Vorige week voelde ik ech duin. Een weliswaar niet topzwaar ter tijdens de Super Prestige-cross januari in Florida ben ik terug. Reken dig ik mijn Franse titel." Dubbels r °P r in Panic Tiaar wrHo «moAC-IW/ViVl - DQnOS- in Parus. Daar verde- CQach SUnley TtaxikeT dreigt het slachtoffer te worden van het zater dag verder geëscaleerde conflict contracteerd op voordracht van de scepter voert en niet weet wat hij 'tennis toppers'. In eerste instantie fout heeft gedaan. liet de tot 30 september 1986 Oostenrijk werkende trainer bezette, maar toch volwaardige tionale amateurcross. De 19-jarige Katwijker sloeg reeds tijdens de eerste ronde zijn slag. Een obstakel waar alle ande- in eerste instantie van de fiets Schijndel dat ik op de goede weg terug was. Dat werd in Kijk duin bevestigd". Komende zatcr dag staan de Katwijker de dis trictskampioenschappen in Al phen aan de Rijn te wachten. Met In de eindstrijd van het damesdubbelspel stonden dezelfde duo's te- vergadering van de KNLTB be- genover elkaar als bij de open Amerikaanse kampioenschappen. Toen dankten de leden van de Interna- benadrukten de Westduitse Claudia Kohde en haar Tsjechoslowaakse tionalClub partner Helena Sukova de matige vorm van Martina Navratilova door te topspelers, voor hun positie zegevieren. In Melbourne bewees de Amerikaanse echter volledig terug commissie Toptennis. Het drietal te zijn. Na haar winst op Chris Evert in het enkelspel, bleef zij ook met Louk Sanders, Rolf Thung en Tine Pam Shriver aan haar zijde aan de goede kant van de score. Met 6-3, 6-4 Zwaan, kan zich niet verenigen bewees het tweetal de rol van waarschijnlijk het sterkste damesdubbel met het beleid van voorzitter Theo aller tijden. Tienstra. Toen hun eis dat Tienstra Bij de heren werd andermaal duidelijk dal er veel goede combinaties niet herkozen zou worden, niet zijn. Ditmaal ging de zege naar het Amerikaans/Zuidafrikaanse duo Paul werd ingewilligd, besloot het drie- Annacone/Christo van Rensburg. Zij versloegen de plaatselijke favorie ten Mark Edmondson/Kim Warwick in vier sets. de tennisbond. Tijdens de nqjaars- ten, niets voor het TTI, de officiële tennischool van de bond, te voelen. tional Club, de vereniging van oud- De leeftijd waarop de spelers daar- Rolf Thung: "Dit zat er natuur lijk wel in. Als Tienstra zegt dat hij niet weet wat hü fout heeft gedaan, zeggen wij gewoon 'kijk maar naar de resultaten'. Er is toch niets moesten, wist hü als enige langs zün zege wist Guyt zün kandida een uiterst smal richeltje fietsend tuur voor de provinciale titel in elk worden opgenomen is het voor- goeds gebeurd de laatste jaren. Nu naamste struikelblok. Franker dertekende het contract pas nadat hü met Tienstra, de geestelüke va der van het TTI, had gesproken de toekomst van de school. "Stanley en ik het van alles een beetje. De bond, en dus de commissie Top tennis, moet eindelük eens gaan structureren". Thung is er ook niet overtuigd dat Franker inder- niet helemaal met elkaar eens r daar is wel uit te komen", aldus Tienstra, die al twintig jaar de i zün het daad de nieuwe bondstrainer wordt. "Ik kan mü nauwelüks voorstellen dat Stanley nog komt als de situatie niet verandert". Daarmee nam Guyt prompt een voorsprong van 30 se conden op een uit Eddie Kouiss, Ronald Rol, Ties Verhagen en Cas per van der Meer bestaand kwartet achtervolgers. Ook daarna betoon de Guyt zich echter superieur. Op het zware parkoers, met daarin on dermeer een trap van 97 treden op genomen, bouwde het lid van de nationale selectie zün voorsprong uiteindelük tot een halve ronde uit om tenslotte onbedreigd als eerste te finishen. geval nadrukkelük te stellen. Achter de winnaar finsihte Ro nald Rol als tweede, terwül Casper van der Meer als derde over de meet kwam. De van een blessure herstelde Swift-renner uit Roelofa rendsveen demonstreerde daar mee hard op de weg terug te zün. Gisteren bevestigde Van der Meer die indruk, door in de koers van Diessen als zesde over de meet te komen. Katwijker Eddie Kouiss viel in Kükduin uiteindelük terug naar een achtste plaats.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21