Cruijffis nu wel tevreden Joesoepov de nieuwe hindernis Groningen helpt Feyenoord Dubbel succes Van Leeuwen Trainer slaat raak 'Ik heb me vermaakt' pp LEIDSCH DAGBLAD Timman langs Tal 'Na zo'n rotweek inet 4-1 winnen is goed voor het moreel ^2 Denemarken bij 'kleintjes' van WK voetbal MAANDAG 9 DECEMBER 1985 PAGINA 13 BRUNSWIJK (SID) - Rolf Grünther, de trainer van VfL Osnabrück uit de tweede liga, zal rekening moeten houden met strafvervolging wegens het toebrengen van lichamelijk letsel. Grünther velde na afloop van het duel met Eintracht Braunschweig in de catacomben Manfred Tripbacher, een speler van de tegenpartij. De middenvelder van Braunschweig liep een lichte hersenschudding en een gekneusde kaak op. De aanleiding tot het voorval was een overtreding van Tripbacher in de slotfase van het duel. Hij blesseerde daarbij de Osnabrücker Ulf Met- schies, die volgens een eerste medische diagnose een spier scheurde. Ooggetuigen verklaarden na afloop, dat Grünther ook al op het veld met een kopstoot had geprobeerd wraak te nemen. Tripbacher diende een aanklacht in bij de politie. Bij het opmaken van het proces verbaal kwam het opnieuw tot een schermutseling. Een agent werd bij het vervullen van zijn plicht de toegang tot de Osnabrücker kleedkamer hardhandig geweigerd door manager Helmut Kalthoff. Mo gelijk wordt ook Kalthoff daarvoor nog bij de rechter op het matje geroe pen. Met zijn ludieke actie wilde Van Noortwijk overigens ook aantonen dat hij "doodziek" was geworden van het gebrek aan mentaliteit van ment is daardoor zijn totaal i goals, waarmee hij twee jaar gele den de op één na beste schutter Europa werd, nu al tot op twee den ("ik kan mijn spelers niets wijten, we konden bij 4-0 alleen 'i01«s.ls a"«a goeQ v0°r nog maar meewerken aan de naam. Nationaal maar vooral ook show") toevoegde aan de ode, die internationaal. Het is ook een be- Ajax' technisch-directeur Johan 'fi Cruijff aan zijn team bracht, haalde J^usV;an 1Bastlenjiiie zich in zijn Van Noortwijk krachtig uit: "Ver- Van Noortwijk wilde echter niet zover gaan om de monsterscore van Ajax volledig op de gastvrije instelling van Sparta te schrijven. Daarvoor had ook hij teveel be wondering voor de tegenstander, en dan met name voor Van Basten: "Laten we nou eens ophouden om goede prestaties te kleineren. Zo als Van Basten vanmiddag bezig was, dat is toch fantastisch. Hij is erg wendbaar, hij heeft een goed overzicht en een fabelachtige tech- AMSTERDAM (GPD) - De superioriteit van Ajax werd gistermiddag vooral aangetoond door doelman Bas van Noortwijk van Sparta. Op het moment dat Marco van Bas ten bij de stand 8-0 zijn tweede strafschop mocht nemen verliet Van Noortwijk zijn doel en bood hij zijn belangrijk ste rivaal (bij deze gelegenheid goed voor zes doelpunten) aan om de rollen maar eens om te draaien. "Ik dacht, als hij nou onder de lat staat en ik neem die penalty voor mijn rekening, dan is er misschien nog een kans dat die gestopt wordt". Zoals Sparta tot dat moment, zes niek. Wijnberg, toch een van de minuten voor tijd, had meege- beste voorstoppers, had dan ook werkt aan de bijna perfecte voor- geen enkele kans", stelling van Ajax, zo weigerde Van Met opvallend gemak evenaarde Basten echter om Van Noortwijk Van Basten de prestaties van tegemoet te komen. De Utrechter Cruijff en Pierre Kerkhoffs, die in behield het initiatief en schoot de het verleden eveneens zesmaal in Amsterdammers naar de records- één wedstrijd wisten te scoren. De core van dit seizoen: 9-0. produktiefste Ajacied van dit mo- het merendeel van zijn medespe- treffers genaderd. Met nog Iers. Het verschil tussen de doel- duel in de eerste competitie-helft man en zijn trainer Theo Vonk was voor de boeg (de thuiswedstrijd te- na afloop dan ook minstens zo gen MVV, waarvoor nog geen da- groot als het gat, dat tijdens de turn is vastgesteld) is de kans bo- wedstrijd tussen Ajax en Sparta vendien groot dat Van Basten het gaapte. legendarische record van Coen Dil- t len (43 goals in het seizoen 1956/57) royaal zal overtreffen. Terwijl Vonk zijn lovende woor- r« nn Ppn t rpprH lQn ("ilz Izbn miin cnplpre nipts VPr. VJCtUIlVCll 11 CCl U "Zoiets is altijd goed voor je recordjacht als geen ander houdt aan de voorschriften van Cruijff: geconcentreerd en met veel inzet blijven spelen, ongeacht de stand op het scorebord. Een week gele den werd die opdracht door Ajax ucicii mam Twente na verloop van tijd UeMe'spe- vergeten, zodat Cruijff in zijn nabe- liezen alia, maar om zomaar het koppie te laten hangen, dat kan na tuurlijk niet. Zeker niet als een te genstander zo fanatiek blijft door gaan. Ik wil niet zeggen dat je spe lers overhoop moet schieten, je hoeft toch niet zo lief te len?". Als het grootste lijdend voor- -. werp van dl dadendrang van Ajax fok hy er niet onder uit om zyn voelde Van Noortwijk zich in de team uitgebreid te comphmente- reen,!tellenintirratiUenen0l^cht "eb me zitten vermaken. Ne- eerder"in'het"se^oen^een "anb ^en'sprake"^^ van FE? n^oortwifk^n'het IÜ' gaf Van Noortwijk, m het Eu- k;Bg jn gêre nog de grote held, voor een dltmVaPvéel minder Ajax°zkh^dfstortfe™ uftspaT- voorstelde dan twee maanden gele- Door zijn zes treffers tegen Sparta evenaarde Marco van Basten (hier juichend om het zesde Ajax-doelpunt) wel de prestaties van zijn technisch directeur Johan Cruijff en Pierre Kerkhoffs, maar nog niet het nationale record voor één wedstrijd. In de oudheid van het Nederlandse betaalde voetbal, toen de eredivisie nog hoofdklasse heette, scoorde Henk Schouten negenmaal in de wedstrijd Feyenoord-De Volewijckers (uitslag 14-3). Pierre Kerkhoffs kwam tot zijn zes goals in één wedstrijd in het seizoen 1956-57, toen hij in dienst van Sportclub En schede speelde. Cruijff mikte zesmaal binnen negentig mi nuten in de roos in het seizoen 1970-'71 in een door Ajax met 8-1 gewonnen wedstrijd tegen AZ '67. Cruijff zelf wist dat niet meer zo precies. Hij werd eraan herinnerd door Spar- ta-trainer Vonkdie destijds als linksachter van AZ ook van de partij was... (foto anp> MONTPELLIER (ANP) - Met een was-bleke uitdrukking op het gelaat, die door sommigen als engelachtig wordt omschreven, heeft Jan Timman zich dit weekeinde in Montpellier opgewerkt tot tegenstander van Arthur Joesoepov in de halve finales van het kandidatentoernooi. De kleur geeft al aan, dat het Timman dit weekeinde niet erg goed is vergaan. Karpov kan het na de 5-0 voorsprong in de eerste tweekamp tegen Kasparov niet moeilijker hebben gehad dan Timman dit weekeinde in Montpellier. Het verschil was alleen dat Karpov destijds nog e enmaal moest winnen, terwijl Timman voldoende had aan een gelijkspel. Dat was maar gelukkig ook, want winnen heeft er gisteren, toen Timman de laatste partij met wit speelde, in het geheel niet ingezeten. Eerder het tegendeel. Na het onthutsende verlies in de vijfde partij van de herkamp tegen Michael Tal dreigde de kwalificatie van de Amsterdamse grootmeester, die een ronde eerder nog een vanzelfsprekendheid leek, met de snelheid van het licht uit beeld te verdwijnen. De grove blunder, waarmee hij zijn eigen ondergang bewerkstelligde, bleek zondag niet volledig te zijn verwerkt. "De uitkomst van zaterdag had toch wel een zekere druk op me gelegd", gaf Timman toe. toen het allemaal met een sisser was afgelopen.."Na de opening was de stand volkomen in evenwicht en dan gebeurt er zo iets". Hoewel verlies normaliter stimulerend werkt op Timman, was dat zon dag niet het geval. Na een vlotte opening raakte de 34-jarige grootmeester in het middenspel flink in de problemen. Het pion-offer dat hij bracht, leek meer uit nood geboren, dan dat er strategische redenen aan ten grondslag lagen. Trouwens; hij gunde zich op de kritieke momenten nau welijks tijd voor enig nadenken en antwoordde vaak a tempo. Gelukkig wist Tal niet goed raad met diens positionele overwicht. Hij had zoveel mogelijkheden, dat het narekenen ervan zeeen van tijd kostte. Naarmate de klok aan Talé zijde de laatste minuten wegtikte, herstelde Timman zich. De Nederlandse grootmeester hernam het initiatief en stel de de oud-wereldkampioen bij het opschrijven van de zet onder couvert voor de onaangename keuze: remise door zetherhaling of verlies van to ren tegen loper. In geen van beide gevallen was er voor zwart meer een winstgang te bedenken. Tal koos uiteraard voor verlies van de toren, al wist hij dat het niet zou helpen. Op de vijftigste zet was hij het die remise voorstelde. De begindatum voor de twaalf partijen omvattende tweekamp met Joe soepov vormt inmiddels een struikelblok. De FIDE wil op 8 januari be ginnen, Timman pas in februari. De Amsterdammer dreigt zelfs uit de WK-cyclus te stappen, indien de FIDE niet aan zijn wens tegemoet komt. Maar zo'n vaart zal het ongetwijfeld niet lopen. Naast grootmeesterüjke gaven is Timman ook rijkelijk begiftigd met zakelijke instincten. Hij be seft dat het prijzenfonds in de match tegen Joesoepov, waarvoor Tilburg, Rio de Janeiro en Merano zich al kandidaat hebben gesteld, voor beide spelers toch gauw in de buurt zal liggen van een leuk modaal jaarsalaris Voor die tweekamp dicht de 49-jarige Tal de Nederlander goede kansen toe. De laatst overgebleven schaker uit het westen kan volgens hem door dringen tot aan de tweekamp met de verliezer van de nieuwe match Kasparov - Karpov. "Maar dan zal hij wel moeten leren in de eindfase van een tweekamp zijn zenuwen onder bedwang te houden", voegde hij er fijntjes aan toe. "Hij moet leren op safe te spelen". het eerste) en Gerald Vanenburg, die verantwoordelijk was voor twee treffers, waarvan de tweede de mooiste tijdens dit festival was. Knaller den in de moeizaam met 3-0 ge wonnen bekerwedstrijd werd door Cruijff gemakshalve over het hoofd gezien. Hoe gemakkelijk het Ajax wel verging toonden met na me Ronald Spelbos en Edo Ophof (vervanger van de "gespaarde", licht geblesseerde Arnold Mühren) aan. Zij lieten staaltjes van tech niek zien, waartoe zij eigenlijk he lemaal niet in staat zijn. In plaats van stil te staan bij de opvallende makheid van Sparta, roemde Cruijff het spel en vooral de inzet van Rob de Wit (de maker van het belangrijkste doelpunt, namelijk ROTTERDAM - De gebeurtenis sen van vorige week hebben geen enkele invloed gehad op de presta ties van Feyenoord. Ook na het vervroegd uitlekken van de trai nerswisseling aan het einde van het seizoen, trok de Rotterdamse ploeg de lijn van wisselvalligheid 'gewoon' door. De 5-0 nederlaag bij PSV werd gevolgd door een royale 4-1 zege op FC Groningen en die overwinning was weliswaar zwaar geflatteerd, maar typeerde toch een belangrijk verschil: zelfs als het veel minder gaat is de Kuip- formatie nog altijd méér dan de te genstander van gisteren voorlopig kan worden. De kritiek op de aankopen van Feyenoord, dat vandaag naar Schotland is vertrokken voor een vriendschappelijke wedstrijd te gen Hibernian morgenavond, groeit gestaag en die aanmerkin gen zijn meer dan terecht. Als ze al spelen, laten de aanwinsten maar zelden het beloofde aantrekkelij ker voetbal zien en de strijd om de "Dit moet toch publiek opleve ren?", zo keek Cruijff alvast voor- uit naar de volgende 'knaller' van titel en de toeschouwers (ér het seizoen, de thuiswedstrijd Ajax zondag tegen Excelsior. dat wordt", aldus Van Basten, "ge- eens halverwege woon weer een nieuwe ontmoe- hoort de formatie ting, waarin we even professioneel er gisteren slechts 11.000) lijkt al verloren nu de competitie nog niet Niettemin Ab Fafié nog altijd bij de top drie van Nederland moeten spelen als vanmiddag. Het en de constatering dat dit dan lou dollen van een tegenstander hoort ter het geval is bij gebrek aan be daar niet bij. Dat hebben we ook ter, veroordeelt Groningen precies met Sparta niet gedaan. Zoiets doe tot de rol waarin het voorlopig nog je alleen in de speeltuin Theo Vonk ("sommigen zijn wel degelijk gedold"), dacht daden daar héél anders thuishoort. Die club slaagt er maar niet in de iden in overeenstemming te brengen met de woorden. Vóór dit seizoen hadden de betrokkenen in het Noorden er de mond van vol' dat nu eens de aansluiting bewerk stelligd moest worden. Om dat doel te verwezelijken werd een im posante reeks aankopen gedaan en werd met zes nieuwelingen een elf- LEIDEN - UVS-middenvelder Van Leeuwen, zelf uitkomend voor tuurlijk", besefte Van Leeuwen, tal van louter full-profs gefor- 'Eruit' zegt scheidsrechter Geurds tegen Han Berger. De Groningen- trainer ging verhaal halen over Feyenoords tweede treffer, maar vond geen gehoor bij de spelleider. <r0to anpi Hans van Leeuwen (op archieffotohet nationale a-team, op het laatste die in februari met een trainersop- beleefde een succesvol weekeinde. Niet alleen maakte hij gistermiddag in de met 3-1 gewon nen topper tegen Nieuwenhoorn een wonderschone treffer, een dag eerder leidde hij in Groningen als invaller-coach de tweede keus van het Nederlands zaalvoetbalteam naar toernooiwinst. Bij absentie van de bondscoa- ches Theunissen en Lingen werd ADVERTENTIE moment verzocht de Oranje-reser ves te coachen in het toernooi van Phoenix. De afgestuurde student lichamelijke opvoeding stuurde 'zijn' ploeg, met daarin Lisse-spe- leiding (Oefenmeester 3) wil begin- meerd. Nu al kan worden gecon cludeerd dat die investeringen niet nen. "Na afloop van de gewonnen het gewenste rendement zullen op- finale tegen SV Diemen heb ik on- leveren. Een team dat zich zó ge- middellijk met Theunissen gebeld makkelijk, zó fors de oren laat v die was uiteraard zeer tevreden, sen door een zó gehandicapte te ler Wim Bouckaert, in een veld van 'We weten nu waar we in de toe- genstander, kan de ambities maar 32 deelnemers naar de eerste komst kunnen aankloppen', zo liet beter niet meer openlijk uitspre- plaats. "Een aardiger binnenkomer na- hij mij weten. En dat is buitenge- ken, past grote bescheiden- Trainer Han Berger benadrukte dat onbewust na de wedstrijd in de Kuip. Na zijn vaststelling: "Ik vind deze nederlaag geflatteerd, maar dat hebben we aan onszelf te wij ten". karakteriseerde hij het hele duel in één zinnetje. "Zó slordig als wij met onze kansen omsprongen, zo gemakkelijk lieten we Feye noord aan de goals komen". In feite was daar alles meè- ge zegd, al had de oefenmeester ook nog kunnen wijzen op het verschil in inzet en toch ook in kwaliteit. Zelfs zonder de geblesseerde Wijn stekers en Sorensen (gekneusde rib) en de geschorste Sjaak Troost en Henk Duut, was Feyenoord een maat te groot voor de partner, die qua voetbal misschien gelijkwaar dig was, maar die vooral op inzet werd afgetroefd. Van de treffers van Mario Been en. na de gelijkma ker van Harris Huizingh. van Hoekstra en Eriksen (2x), geurden er een paar, en met name de twee de, naar buitenspel, maar ze ty peerden hoe dan ook het verschil in werklust en vertrouwen. En hoewel dat laatste ook bij Feyenoord zo groot niet was, vond Ab Fafié dat toch de belangrijkste winst van het treffen: "dat we na zo'n rotte week toch rechtop zijn blijven staan en dat we zo goed ble ven knokken. Dan heb ie de boel ZEG MAAR TEGEN 'I KAMSTEEG OCCASION keus uit 200 occasions MEXICO STAD (AFP) - De FI FA heeft voor de loting voor de eindronde van het toernooi om het WK voetbal in Mexico De nemarken bij de-kleintjes inge deeld. De Denen, voor het eerst in de eindronde van de strijd om de wereldbeker, zullen bij de loting volgende week zon dag in de vierde beker zitten, met Algerije, Marokko, Irak, Zuid-Korea en Canada. Secretaris-generaal Joseph Blatter van de FIFA bevestigde dat de sterkste vier uit het vori ge wereldkampioenschap, Ita lië, West-Duitsland, Polen en Frankrijk met het organiseren de land Mexico en Brazilië de zes groepen in de eerste ronde zullen aanvoeren. De andere landen zullen vol gens een zekere logica over de zes groepen worden verdeeld door steeds een lot uit drie be kers te trekken. In de „tweede" categorie zitten de Zuidameri- kaanse landen Argentinië, Pa raguay en Uruguay en de grote drie uit Europa: Engeland, Sowjet-Unie en Spanje. De zes andere Europese landen, die eerder in een eindronde speel den, vormen 'klasse' drie: Hon garije. Bulgarije, Portugal. Schotland, Noord-Ierland en België. Als "zwakke broeders" vier blijven d^n over: Marokko, Algerije, Zuid-Korea en de de butanten Canada, Irak en De nemarken. als groep goed opgepakt. Het viel vooraf toch niet mee, met al die omzettingen". Tijdens de wedstrijd bleken die wisselingen overigens goed uit te pakken. Als basis-invaller scoorde vooral Kenneth Monkou een dikke voldoende door de in de Kuip nog altijd populaire Houtman uit de wedstrijd te spelen. Samen met Ivan Nielsen, die met kop en schouders boven de rest blijft uit steken, vormde hij zo'n hecht cen trum dat de vraag rees of Fafié niet met hem door zal gaan, nu Henk Duut morgen een enkeloperatie ondergaat en minstens twee maan den is uitgeschakeld. De oefen meester wilde er niet op ingaan „want Houtman is zo ongeveer voor hem gemaakt, maar tegen een kleine spits heeft hij moeilijkhe den"), maar liet wel doorscheme ren dat hij het overweegt. „Er zijn nog wel wat andere mogelijkhe den". Al te groot zijn die echter ook weer niet, gezien de 'prestaties' van een aantal andere Feyenoorders. Molenaar en Tahamata zijn multi- inzetbaar en voldeden dus ook goed als respectievelijk rechtsback en middenvelder, maar dan zijn de alternatieven wel genoemd. Mario Been, die op 19 december trouwt, tobt nog altijd met zijn vorm en voorin school gisteren het grootste probleem op de flanken. Rep deed zijn best om op een toevallig in het veld verzeilde toeschouwer te lij ken en Ling deed het liefst alles al léén, zelfs samenspelen. "Zijn blessure is nog niet hele maal genezen, maar voor hetzelfde geld loopt hij weer een nieuwe op", verzuchtte Fafié, "als je zo de bal wilt aannemen en behandelen, vraag je in het profvoetbal om een schop". Het gold voor FC Groningen als geheel. Na de fel betwiste tweede tegentreffer waarbij arbiter Geurds inderdaad zijn vlaggende grens rechter negeerde („En dat getuigt van de slechte kwaliteit van de lei ding", aldus Berger, "op het mo ment dat Hoekstra die bal verzond stond Ling in het doel al op de schoenveters van Storm te trap pen"), weigerden Huizingh, Ma son, Houtman en Roosien de stand gelijk te trekken. De ploeg die zo graag topper wil worden liet zich met de matheid van een kansloze middenmoter naar 4-1 voeren, door Eriksen die uit een solo en een penalty scoorde. Groningen kan de ambities voor lopig dus opbergen, Feyenoord had het na de vernedering in Eind hoven op een ander niveau al ge daan. "Na zo'n week met 4-1 win nen is goed voor het moreel, maar we kunnen alleen nog hopen op misstappen van PSV". merkte Fa fié realistisch op. "Komen die niet, dan richten we alles op de beker". PAUL DE TOMBE

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13