Opvallende vertolking 'The Turn of the Screw' Jan Decleir toont overrompelend vakmanschap aan Leerzaam LESKO - avondje Spoor van traditie bij Bob's Seven 'Con Amore' evenwichtig in Bachs' Weihnachtsoratorium MAANDAG 9 DECEMBER 1985 KUNST PAGINA 11 K&O concerten LEIDEN - K&O ontplooit in deze donkere decemberdagen tal van muzikale activiteiten. Een greep uit het gevarieerde aanbod. Op woensdag 11 december wordt in de Kapelzaal van het K&O-gebouw in Leiden het derde en tevens laatste concert uit de 'Bach-Handel-Scar- latti-cyclus' door de clavecinist Vaughan Schlepp en de fluitist Ro bert Bakker gegeven. Op vrijdag 13 december speelt de violiste Kaoru Kakudo, aan de vleugel begeleid door Herman Uhl- horn, in de Kapelzaal. Op het pro gramma staan composities van o.a. Mozart, Brahms, Smetana en Fi- bich. Op zondag 15 december volgt dan het koffieconcert in de Stads gehoorzaal. De nestor van de Ne derlandse pianisten, George van Renesse, geeft dan een recital. Hij speelt o.a. werken van Haydn, Tsjaikowski, Schumann en Rach- maninov. Na de pauze zal George van Renesse improviseren op mo tieven die de aanwezigen kunnen opgeven. (Het concert begint om 11.30 uur). Op 16 december speelt de zeer in de belangstelling staande violist Johannes Leertouwer in de Kapel zaal. Deze winnaar van de Elisa beth Back-prijs en van de Buma- prijs, speelt samen met de pianist Derk Pik, sonates van Mozart. Een kerstconcert door het kathe draalkoor van Poznan wordt op 17 december in de St. Willibrordkerk te Oegstgeest gegeven. Violiste Irene den Herder en pia niste Lanny Kho maken op 18 de cember hun opwachting in ae Ka pelzaal om het eerste van de twee Schubert-avonden - het tweede concert volgt op 15 januari - te ge- LEIDEN - Nadat enkele weken geleden Joost Prinsen een premièrevoorstelling in de Leidse Schouwburg gaf. brengt op zaterdagavond 21 december Gerrie van der Klei haar eerste soloprogramma in het theater aan de Oude Vest uit. Gerrie van der Klei, die destijds samen met haar zuster Dorien het duo De Sissies vormde en later als jazz zangeres en als musical-ster bekendheid genoot, ku>am eind vorige week speciaal naar Leiden om het de plaatse lijke pers te vertellen. In aanwezigheid wan haar regisseur, Nick van den Boezem, en schouwburgdirecteur Frans Boelen (zie foto) legde ze uit waarom ze er voor gekozen had haar programma 'Op doorreis' in dit theater uit te brengen. De intimiteit van de Leidse Schouwburg leek haar uitermate geschikt om een muzikaal solo programma als dit met als voornaamste attributen een stoel en een kruk voor het eerst uit te brengen. Een programma gebaseerd op het internationale repertoire van deze eeuw en gezongen in het Duits, Engels, Frans en Nederlands. De voorstelling zal volgens Gerrie van der Klei visueel in sterke mate worden bepaald door licht en kleur en in tegenstelling tot haar jazz-oplredens geen ruimte bieden voor ook maar enige improvisatie. De zangeres, aan de piano begeleid door Rob van Kreeveld, trekt na de Leidse première met haar programma gedurende één seizoen het land door. <r0to hoIv.m» 'Het offer is te kort' 'Het offer is te kort' van Pjeroo Roobjee naar motieven van Jan De cleir. Gezien op 7 december in de Leidse Schouwburg. LEIDEN - Na de drie uur duren de solovoorstelling van de zeer uitbundig spelende acteur Jan Decleir verlaat je enigszins be duusd de schouwburg. Een eer ste reactie is dan om te zeggen, dat het programma te lang heeft geduurd. Met een knipoog naar de titel 'Het offer is te kort' zou dat een goedkoop woordspelletje zijn. Het is ook niet de juiste for mulering om aan te geven, dat er iets in deze voorstelling niet he lemaal goed zit. Het vakmanschap van deze ac teur is zo overrompelend en zijn inzet is zo optimaal, dat die tijds duur op zichzelf geen probleem hoeft te zijn. Het is eerder de niet duidelijk genoeg gestructureer de opbouw van het geheel, waar door de rijkdom aan ideeèn on voldoende tot zijn recht kan ko men. Want te mager van inhoud kun je de voorstelling zeker niet noemen. Integendeel; op een ge geven ogenblik raak je temidden van alle levensbeschouwelijke gedachten over de relatie tussen het leven en de dood en over de liefde de draad kwijt. Na de pauze is er dan zelfs sprake van een inzinking - niet eens zo zeer bij Decleir, wiens energie onuitputtelijk lijkt, maar bij het publiek. Hoe de aanslui ting op het voorafgaande gezien moet worden, vraagt namelijk weer eens zo veel fantasie van de toeschouwer, die al een overstel pende hoeveelheid materiaal heeft moeten verwerken. Concert door het Leids Studenten Kamerorkest (LESKO), dirigenten Jac. van Steen en Pieter Cox, met werken van Mark van Platen. C. Ives en B. Martinu. Gehoord 8 december in het LAK theater Leiden. LEIDEN - De doelstelling, die het oorspronkelijk als Leids stu denten Kamerorkest opgerichte LESKO huldigt, werd gister avond weer eens verwezenlijkt; van drie twintigsteeuwe compo nisten, onder wie één Nederlan der, werden vier werken dyna misch en suggestief in het LAK- theater ten gehore gebracht on der leiding van Jac. van der Steen. Met 'Variazioni' van Mark van Platen opende LESKO zijn concert. Van Platen, afgestu deerd aan het Brabants Conser vatorium in piano, orgel en koor- directie, heeft al verscheidene composites op zijn naam staan. Het uitgangspunt van deze 'Va riazioni' is een reeks van twaalf tonen, die zonder onderbreking verschijnt in de piano in het tweede deel, een presto preciosi, waarin ook de pauken, trommels met alle blazers voor een waar hoogtepunt zorgen, gevolgd door een gedragen, bijna melancho lisch adagio. De pas laat ontdekte pionier van de nieuwere muziek in Ame- De reacties uit het publiek zijn dan ook erg bedeesd. Bij zgn vo rige - zeer succesvolle en ook be kroonde - solovoorstelling 'Ob scene fabels' was dat wel anders. En het gekke is, dat hij toen op een geheel leeg toneel uitslui tend op zijn vertellerskunst ver trouwde Daarentegen pakt hg nu groots uit met een imposante theatermachinerie, waarmee hij overigens een paar mooie grap pen uithaalt. In deze produktie vertelt hij geen verhalen, maar speelt hij als eenling verscheidene rollen op verschillende niveaus binnen het gegeven. Hg speelt een toneel knecht, die met de urn met as te rugkeert van de crematie van zijn geliefde actrice. In het thea ter krijgt hij (via een naar bene den dwarrelend papier) de op dracht om alsnog in zijn eentje de afgelaste voorstelling te spe len voor de mensen, die naar het theater gekomen zijn. Op het repertoire staat het ver haal van de grafverdeler en me vrouw de dood, waarin naast al gemene ook heel wat eigentijdse thema's zitten. De theaterillusie wordt een paar keer flink door geprikt en voor de goede ver staanders vallen er enkele uitha len naar de theaterwereld te be luisteren. Maar op lang niet alles is vat te krijgen. Daarom zou het waarschijnlijk beter zijn, als Jan Decleir een volgend keer zijn aanstekelijke en bewonderens waardige bezetenheid voor het theater in een strakker opgezette opbouw uitleeft. In die beper king kan hij zich dan weer nog beter een groot meester tonen. WIJNAND ZEILSTRA rika van Charles Ives (1874— 1954). Ives bekommerde zich niet om problemen van de uit voeringspraktijk. Volgens hem is muziek een levend wezen; "de componist noteert een embryo, dat geschikt moet zijn om door de vertolker ontwikkeld te wor den". Deze avond ontwikkelde het orkest met zijn dirigent Ives' derde symfonie en 'Central Park in the dark' tot voldragen welge schapen kinderen. In zijn derde symfonie, ondertiteld The camp meeting', serene vioolpartijen, bijna nergens overheersend, in contrast met markante hoorn en trompet blazers of verfijnde mo tieven of fluit of hobo. Het uit stervende klokgelui in het largo gaf dit deel een pastoraal karak ter. Ook in 'Central Park in the dark' bleven de strijkers steeds op de achtergrond en suggereer den de nachtelijke stilte, de wind, de mysterieuze geluiden in het park, telkens uiteenge- scheurd door de herrie uit de stad aan de overkant van de vij ver, soms aanzwellend tot een ca- roussel van menselijke oergelui- den, door fagot, hobo, dwarsfluit en twee piano's expressief weer gegeven. Bohuslav Martinu (1890-1959), Tsjech van afkomst, schreef zijn Sinfonietta "La Jolla' in zgn Amerikaanse periode, toen de sterk op hem afkomende politie ke, moderne, folkloristische in vloeden een mildere vorm had den aangenomen. Zuiver, sterk en lyrisch werd in het allegro de vioolpartij gespeeld. In het an dante had de piano een promi nente rol, die op een enkele mis ser na uitstekend werd vertolkt. Met een kleine, robuste trompet solo eindigde het allegro én deze leerzame avond. LI DY VAN DER SPEK Jazzconcert door 'Bob's Seven' o.l.v. Bob Driessen bestaande uit drum mer Martin van Duynhoven, pianist Jeroen van Vliet, bassist Rob Zeilen- burg, rietbespelers Eckhard Kol ter- mann, Jeldrik Yland en Bob Dries- sen en op bugel Louis Lanzing. Ge hoord: zaterdag 7 december in het LAK-restaurant. LEIDEN - Dat in Nederland in 20 jaar de jazz zich ontwikkelde van het zo precies mogelijk na spelen van de toenmalige Ameri kaanse jazz tot een eigen vorm geving en speelwijze, bewijst de groep, die bariton saxofonist Bob Driessen voor een korte pe riode heeft samengesteld. Er is zelfs al een spoor van een tradi tie, want Driessens muziek ligt in het verlengde van het 'Loeven- die Consort' en het 'Willem Breu- ker Kollektief zonder de humor en theaterkanten, die de laatste zo kenmerken. De lange en vaak gedragen gearrangeerde thema's en tussenstukken nemen een praktisch even grote plaats in als de soli van de blazers en de pia nist. Hoewel in de soli veel ge bruik wordt gemaakt van de Amerikaanse jazz zonder de overduidelijke blues en swing, is die vaak vervangen door Europe se wijsjes en blaasmuziek. In zijn saxspel toont Driessen zich een leerling van Breuker door zijn forse toon. Zijn spel lijkt soms op een onvervalste donderpreek gelardeerd met vloeken. De bugelspeler Louis Lanzing en de Duite basclarinet- tist en bespeler van diverse saxo foons, Eckhard Koltermann. hebben een meer jazzachtige be nadering. Ze spelen ook in Wil lem van Maanens contraband en het blaasorkest 'De Volharding'. Koltermann citeert op de bascla- rinet de legendarische Eric Dol- phy en in zijn laatste solo bracht hij een sterke emotie over. Louis Lanzing roept op bugel herinne ringen op aan de melancholieke en warme toon van Art Farmer. En dat is een tweede belangrijk element in deze muziek. Door ge bruikmaking van stijlen en mu- ziekflarden uit de Amerikaanse jazz en de vele contrasten - hard en zacht, emotie en technisch kunnen - wordt de muziek zeer herkenbaar zonder in clichés te vervallen. Fraai was het duet voor twee knorrende en gillende baritonsa xofoons in het nummer 'Polder kracht', waarin alle registers wer den opengetrokken. Vijf van de tien gespeelde stukken waren impressies van het weer en land schappen uit onder meer Frank rijk en Friesland. De grote ontdekking van de avond is de 20-jarige pianist Je roen van Vliet uit Tilburg. Hij maakt gebruik van een groot ar senaal pianostijlen van Stride tot modern klassiek en bereikte hiermee bijna een eigen, herken bare stijl. De totaal-indruk is 'Spierbal- lenmuziek' afgewisseld met ge voelige passages goed onder steund door drummer Martin van Duynhoven, die onopval lend opvallend was met een gro te variatie aan ritmische patro- WILLEM WINSEMIUS Weihnachtsoratorium van J.S. Bach gezongen door de Chr. Oratorium vereniging 'Con Amore', o.l.v. Piet Kiel. Medewerkenden: Marijke Nieuwenweg, sopraan, Caren van Oijen, alt, Jos van der Lans, tenor, Charles van Tassel, bas. Margriet den Hertog, orgel en het Randstede lijk Begeleidingsorkest. Gehoord: 7 december in de Stadsgehoorzaal, Leiden. LEIDEN - De eerste vier canta tes uit het Weihnachtsoratorium, die Bach schreef voor eerste, tweede, derde kerstdag en voor nieuwjaarsdag, waren zaterdag avond te beluisteren in de Stads gehoorzaal. Onder leiding van Piet Kiel droeg de avond, zeker vóór de pauze een indrukwek kend en evenwichtig karakte, solisten, koor en orkest vormden een uitgebalanceerde eenheid. Het orkest gaf de juiste forse on dersteuning die een groot koor nodig heeft; solisten vulden el kaar aan in expressiviteit en in getogenheid. Om met het koor te beginnen: het 'Jauchzet frohloc- ket! auf, preiset die Tage!' was doortrokken van een stralende maar strakke eenvoud. De kora len kregen muzikaal en inhoude lijk o.a. hun zeggingskracht door consequent doorvoeren van de vrij snel gqkozen tempi. Zoals het koraal 'Brich an, o schönes Morgenlicht' dat niet zweverig, maar evocatief en duidelijk staanbaar werd gezongen, e als het 'Ehre sei Gott in der Hö he', omlijst door felle en inspire rende streken van de eerste list. Jammer dat het laatste ko raal van de vierde cantate weinig imposant was, wat ten dele ook aan de tekst ligt. Het orkest heeft in dit werk een zeer dankbare rol te vervul len; niet alleen de strijkers, maar ook de blazers hebben prachtige solistische en begeleidende par tijen te spelen. Zo viel mij de he le avond de eerste contrabassiste Elsje Fokkelman op door haar suggestieve en stevige strijktech- niek, reeds vanaf de orkestrale inleiding en tijdens het ope ningskoor tot de subtiele timing van haar pizzicati bij de tenoraria 'Frohe Hirten eilt', gezongen door de heldere, wat vibrerende tenor Jos van der Lans. Ook de blazers mogen genoemd worden, die in de symfonie aan het begin van de tweede cantate een prach tig tegenspel boden aan de strij kers. Een heel eigen extroverte uit straling had de alt Caren van Oij en, met name in de aria 'schlafe mein Liebster, geniesse der Ruh', die zij met een naar mezzo sopraan neigend gloedvol timbre zong, zeer betrokken bij de tekst. Op een geheel andere wijze bracht de sopraan Marijke Nieu wenweg haar aria's en recitatie ven tot Teven; klaar en ingetogen, misschien met nog wat te weinig volume, maar met een verstilde kracht zong zij samen met de welluidende bas Charles van Tassel, die een warm tegenwicht vormde, het duet 'Herr. Dein Mitleid, Dein Erbarmen tröstet uns', en na de pauze de toch al tijd weer moeilijk te interprete ren echo-aria 'Flösst, mein Hei land, flösst Dein Namen'. LIDY VAN DER SPEK DEYA (ANP) - De Britse dichter, romanschrijver en essayist Robert Graves, die vooral bekend is door zijn twee boeken over de Romein se keizer Claudius, is zaterdag overleden. Hij was- 90 jaar. Een woordvoerster van zijn familie zei dat Graves thuis in Deya op Major ca, omringd door zijn familie, .vreedzaam' is gestorven. Graves woonde al sinds 1929 op Majorca, op onderbrekingen tij dens de Spaanse Burgeroorlog en de Tweede Wereldoorlog na. Zgn gezondheid was de laatste jaren niet meer al te best. Hij leed aan aderverkalking. Met schrijven was Graves al 10 jaar geleden opgehou den. De Brit wordt begraven op het plaatselijke kerkhof van Deya. Graves heeft bij elkaar 140 boe ken en 800 essays geschreven over tal van onderwerpen. Hij schreef naast romans biografieën, kritie ken en mythologische werken, es says maar vooral poezië. Met ,1, Claudius' en .Claudius the God', beide uit 1934, vestigde Gra ves voorgoed zijn reputatie. Deze biograflscheen historische boeken over de halfkrankzinnige keizer Claudius I (10 voor Chr. - 54 na Chr.) werden in 1977 door de BBC verfilmd. De serie is ook te zien ge weest op de Nederlandse televisie. Robert Graves, schrijver van 'Ik, Claudius'. 'The Turn of the Screw' van Benja min Britten, opgevoerd door de Ned. Operastichting, m.m.v. het Ned. Philharmonisch Orkest. Dirigent: Bruce Ferden. Regie: Rhoda Levine. Gezien in het Circustheater op 7 de cember. Voorstellingen in Amster dam op 10,12,15 (matinee) en 16 de cember. SCHEVENINGEN - Het aantal bezoekers bij de eerste van een nieuw reeks voorstellingen van 'The Turn of the Screw' was niet overweldigend, maar lag wel ho ger dan bij de première van deze produktie tijdens het Holland Festival 1982. De ontvangst was echter aanmerkelijk enthousias ter en het bravo-geroep wekte even de indruk dat er een ge slaagde voorstelling van 'II Tro- vatore' of 'Madama Butterfly' over de planken was gegaan. Terecht overigens, want deze voorstelling werd indertijd sober en smaakvol op de planken gezet en de uitvoering van afgelopen zaterdag gaf wel degelijk aanlei ding tot grote bijval. De aankle ding van John Conklin en de re gie van Rhoda Levine bleken na drie jaar niets van hun effectivi teit verloren te hebben, al bleven de vraagtekens omtrent de ware aard van de gebeurtenissen be staan. Bij de interpretatie kan men namelijk kiezen tussen twee mogelijkheden: de twee kinde ren in deze opera worden inder daad door twee geesten getérro- riseerd of de hele geschiedenis speelt zich af in de geest van een labiele gouvernante die haar hal lucinaties op de beide kinderen overbrengt. Regisseus Rhoda Levine leek opnieuw tussen deze twee mogelijkheden heen en weer geslingerd te worden, maar het voordeel is, dat het pubhek bij gebrek aan een pasklare op lossing misschien aan het den ken wordt gezet. In de markant vertolkte gou vernante van Helen Field waren in ieder geval beide mogelijkhe den aanwezig zonder dat dit tot een breuk in haar vertolking leidde en de beide geesten (Djo- ke Winkler Prins als Miss Jessel en een uitmuntende Alexander Oliver als Peter Quint) waren zo danig geregisseerd, dat die in valshoek eveneens open bleef. Goede vertolkingen kwamen bo vendien van Enid Hartle als een goedmoedige huishoudster, van Emma Stuart als het meisje Flo ra en van de door Bruce Ferden het groot gevoel voor helderheid en lyriek behandelde kamerfor matie van het Ned. Philharmo nisch Orkest, dat men hooguit een al te sterke invloed van de premièrezenuwen onmiddellijk na de pauze kan verwijten. De opvallendste vertolking kwam echter van de Engelse jon genssopraan James Lewis, die na een timide opening kennelijk opeens het ware theaterbloed Helen Field vertolkte haar rol als gouvernante in 'The Turn of the Screw' uitstekend. (foto Jaap Pieper) door zijn aderen voelde stromen menige volwassen operazanger ook toegejuicht als een stertenor. en die met name in de tweede ak- een voorbeeld aan kan nemen. en terecht! te een spelprestatie leverde, waar Bij het slotapplaus werd hij dan PAUL KORENHOF

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11