Toekomst Aramco in Leiden onzeker na massaal ontslag Dienstverlening van 150 uur als straf voor verkrachting Cursussen voor ouderen om weerbaar en actief te blijven In twee jaar 370 mensen op straat Pleidooi voor behoud pand Klaverblad Restauratie 'Posthoorn' is voltooid Kerst- en nieuwjaarskaart gemeente ontworpen ZATERDAG 7 DECEMBER 1985 DO/ST LEIDEN LEIDEN - Wethouder Jos Fase van economische zaken noemt het voorgenomen ontslag volgend jaar van 300 werknemers bij de oliemaatschappij Aramco Overseas Company een 'afschuwelijke toestand'. Zij heeft er echter alle vertrouwen in dat Aramco gevestigd blijft in Leiden. Het bedrijf zelf beraadt zich op zijn toekomst in Leiden. Duidelijk is dat het huidige kantoorpand aan de Plesmanlaan straks te groot zal zijn. Het Aramco-gebouw op de hoek van de Plesmanlaan en de Haagse Schouwweg. dat veel te groot lijkt voor de 130 werknemers die straks nog resteren. (foto Holvast) De directie van Aramco maakte gisteren bekend dat de oliemaat schappij het aantal personeelsle den in Leiden fors gaat inkrimpen. Van de 500 mensen die hier op dit moment werken moeten er in de loop van volgend jaar 300 worden ontslagen, zo verwacht de directie. In 1987 komen waarschijnlijk ver volgens nog eens 70 mensen zon der werk te zitten. Het personeels bestand wordt dus teruggebracht tot ongeveer 130 mensen. Director industrial relations D Caindec van Aramco verklaarde gisteren dat de maatschappij in elk geval tot en met 1987 aan de Ples manlaan in Leiden gevestigd blijft. Hij geeft echter toe dat het pand na de personeelsinkrimping voor Aramco te groot zal zijn. Of over twee jaar een ander kantoorpand wordt betrokken, kan hij echter nog niet zeggen. Dat is volgens Caindec nog onderwerp van dis cussie. De maatschappij heeft zich overigens pas eind vorig jaar ge vestigd in het toen gloednieuwe kantoor aan de Plesmanlaan. Aramco Overseas Company in Leiden is een ondersteunend en service-verlenend bedrijf voor de in Saoedi-Arabie gevestigde moe dermaatschappij. De Nederlandse vestiging houdt zich bovendien be zig met de verkoop van oliepor- dukten. Aramco haalt het overgro te deel van de olie in Arabië uit de grond. Het is nu in de problemen gekomen doordat Saoedi-Arabië door afspraken binnen de Opec (de organisatie van olieproducerende en -exporterende landen) zijn olie- produktie aanzienlijk heeft ver minderd. Sociaal plan De werknemers van Aramco zijn gistermiddag door de directie op de hoogte gesteld van de reorgani satieplannen. Uit een brief aan het personeel blijkt dat de meeste bui tenlandse werknemers - voorna melijk Amerikanen - in de loop van 1986 zullen afvloeien. De vakbonden zijn al twee we ken geleden ingelicht over de reor ganisatieplannen. Ze mochten ech ter, op grond van de Wet collectie ve ontslagen, geen mededelingen doen totdat de ontslagen waren aangemeld bij het Gewestelijk Ar beidsbureau in Leiden. Die aan melding heeft gisteren plaats ge had. De bonden leggen zich neer bij de ontslagen bij Aramco. Vol gens bestuurder Merlijn van de Dienstenbond FNV is de inkrim ping onafwendbaar, omdat het be drijf geheel afhankelijk is van het moederconcern in Saoedi-Arabië. dat eigendom is van de staat De vakbonden hebben gisteren het sociaal plan van Aramco toege stuurd gekregen. In dat sociaal plan moeten allerlei zaken worden geregeld als afvloeiingsregelingen voor het Nederlandse personeel. De vakbonden hebben maandag hierover een gesprek met de direc tie van Aramco. De directie wil overigens nog niet in detail treden over de afvloeiingsregelingen. Wanneer de eerste ontslagen pre cies zullen vallen, is volgens direc teur C. Tibbe van het Leidse Ge westelijk Arbeidsbureau (GAB) nog niet met zekerheid te zeggen. Feit is in elk geval dat Aramco pas een maand na de aanmelding van de collectieve ontslagen de vergun ningen kan aanvragen voor het ontslag van de verschillende werk nemers. Volgens de GAB-directeur is het voorgenomen collectief ontslag bij Aramco het grootste waarmee Lei den in jaren is geconfronteerd "Sinds de drieëneenhalf jaar dat ik directeur ben zijn er niet zo veel ontslagen bij één bedrijf gevallen", aldus Tibbe. Een klein lichtpuntje is volgens hem wel dat de econo mie zich nu in een opgaande lijn bevindt. Hij verwacht dan ook dat veel van de ontslagen Aramco- werknemers snel weer werk kun nen vinden. Vooral ook omdat het veelal om hoog opgeleid personeel gaat. De dienstenbond FNV is min der optimistisch. De vakbond vreest dat het voor een groot deel van de werknemers die zullen wor den ontslagen moeilijk zal worden ander werk te vinden, omdat over al in de olie-industrie wordt inge krompen. Paradepaardje Aramco was de afgelopen jaren het paradepaardje op het gebied van bedrijfsvestigingen van de ge meente Leiden. De vreugde bij de gemeente was groot toen de olie maatschappij in 1982 kon worden overgehaald te verhuizen van Den Haag naar Leiden. De komst van Aramco naar de Plesmanlaan heeft er trouwens onweerlegbaar toe bij gedragen dat ook andere bedrijven en instellingen daar een onderko men zochten. Wethouder Fase is niet bang dat er nu een tegengesteld effect zou kunnen onstaan. "De bedrijven die hier zitten, voelen zich daar wel bij. De personeelsinkrimping bij Aramco is bovendien niet het ge volg van omstandigheden in Lei den zelf. maar van de situatie in Sa oedi-Arabië". aldus de wethouder economische zaken. Dat het kantoor van Aramco over twee jaar veel te groot wordt voor de maatschappij, was volgens haar niet te voorzien toen in 1982 werd besloten tot de bouw ervan "In maart van dit jaar zijn in Arabie nog grote contracten voor een raffi naderij in één keer van tafel ge veegd. Als die waren doorgegaan, had het Aramco-personeel in Lei den nog jarenlang werk gehad", stelt mevrouw Fase. Ze herinnert er aan dat bij de Aramco-vestigingen in Arable en de Verenigde Staten al eerder veel zwaardere klappen zijn gevallen onder het personeel. Ze hoopt ver der dat, wanneer de oliemarkt aan trekt, Aramco weer meer personeel in dienst zal nemen. LEIDEN - Het college van B en W zal de gemeentelijke monumenten commissie om een advies vragen over de monumentale waarde van het fabrieksgebouw van de voor malige koffiebranderij 'Het Klaver blad' aan de Korevaarstraat. De koffiebranderij zette begin dit jaar de produktie in het Kore- vaarstraatpand stop en verkocht het complex aan de Haagse pro jectontwikkelaar Erica Beheer bv. Deze ontwikkelaar heeft een plan om het gebouw plaats te laten ma ken voor een nieuw complex van woningen en winkels. Het D66-raadslid Hoekema noemt de sloop van het complex "doodzonde". Hij vraagt zich af of achter de bestaande gevel geen wo ningen gemaakt konden worden Wethouder Peters heeft hem toege zegd de monunentencommissie om advies te vragen over de monu mentale waarde van het pand. Maar volgens de wethouder zelf is het gebouw geen monument en staat het op dit moment evenmin als beeldbepalend te boek. De mo gelijkheid om het pand te behou den lijkt daardoor vrijwel uitgeslo ten. Startsein voor bouw woningen LEIDEN - Op twee plaatsen in Leiden is gistermiddag het officië le startsein gegeven voor de bouw van woningen. Wethouder Tesselaar (volkshuis vesting) en de voorzitter van de woningbouwvereniging De Eens gezindheid, Nagtegaal. sloegen de eerste paal voor de bouw van veer tig woningen aan de Haagweg. De ze woningen komen op het terrein waar het bedrijf Perquin heeft ge staan. Dit anti-roestbednjf is ver huisd naar Sassenheim. Aan de Hoflaan sloeg het bestuurslid Dier gaarde van de woningbouwvereni ging De Goede Woning de eerste paal voor de bouw van twaalf wo ningen. Schoolslag in de Zijl LEIDEN - Enkele honderden mid delbare scholieren van dertien scholen uil Leiden en de Leidse re gio hebben gistermiddag meege daan aan de jaarlijkse school- zwemwedstrijden voor het voortge zet onderwijs in zwembad De Zijl- De jongens en meisjes waren elk in drie verschillende leeftijdscatego rieën verdeeld. De zes verschillende poules die zo ontstondenleverden allemaal verschillende scholen als winnaar op. Er werden zowel indi viduele afstanden als estaffettes af gelegd. De totaalstanden per categorie. Meisjes van dertien jaar of jonger: 1 Lagere Agrarische School. 2 Vis ser 't Hooft. 3 Louise de Coligny: jongens van dertien of jonger: 1 KTS Voorhout, 2 Stedelijk Gymna sium. 3 Visser 't Hooft. Meisjes 13- 16 jaar: 1 Rijnlands Lyceum. 2 Bo- naventura. 3 Vlietschans; jongens 13-16 jaar: 1 Mondriaan, 2 Bona- ventura. 3 Stedelijk Gymnasium. Meisjes open categorie: 1 Bonaven- tura, 2 Mondriaan, 3 Lagere Agra rische School: jongens open catego rie 1 RIO. 2 MTS MSG. 3 Bonaven- lura. Het startschot is gevallen voor enkele deelnemers aan de zwemwedstrijden t DEN HAAG'LEIDEN - De Haagse rechtbank is gisteren akkoord ge gaan met een aanbod tot dienstver lening om daarmee een onvoor waardelijke gevangenisstraf af te kopen wegens verkrachting. De advocaat van de verdachte, een 29- jarige Leidenaar, mr. C.H. van Leeuwen, had met succes aange toond dat zijn cliènt de tenlastege- legde verkrachting van zijn ex- echtgenote niet al te zwaar kon worden aangerekend. Ten eerste herinnerde zijn cliënt zich hele maal niet meer zijn voormalige vrouw te hebben verkracht, ten tweede zou een onvoorwaardelijke celstraf hem zijn baan kosten. Hoewel de officier van justitie te gen de man een gevangenisstraf van negen maanden waarvan zes voorwaardelijk had geëist, zei hij zich niet tegen de alternatieve straf van löU uur dienstverlening te zul len verzetten. Mr. Den Os zei zich wel het recht voor te behouden naast de dienstverlening eventueel nog een boete te zullen opeisen. De Leidenaar was tenlastegelegd dat hij de vrouw met wie hij acht jaar gehuwd was geweest in de nacht van 1 op 2 juni van dit jaar niet alleen had verkracht maar haar ook ernstig had mishandeld. Zo zou hij haar met een wandel stok hebben geslagen en haar een ketting van een fietsslot om haar nek hebben gelegd en deze hebben aangetrokken. Die mishandeling gaf de verdachte overigens toe. Hij had die avond flink wat bier ge dronken en daarbij een verdovend middel gebruikt, daardoor was hij agressief geworden. Aanleiding vormde het feit dat zijn ex-echtge note een nieuwe vriend had en de omstandigheid dat de verdachte de scheiding zeer moeilijk kon ver werken. Bovendien had de vrouw hem eerder op de avond geweigerd dat hij de volgende dag hun zoon tje zou mogen ophalen. Ook had zij kort daarvoor de toezegging weer ingetrokken dat zij voor de tweede keer met de verdachte in het huwe lijk zou treden. De vrouw heeft overigens de aanklacht tegen haar voormalige echtgenoot ingetrokken en op dit moment is de relatie tussen de twee weer redelijk tot goed. Advo caat Van Leeuwen zei dat hij daar om de vrouw niet als getuige had gevraagd om de tegenstrijdige ver klaringen te verduidelijken die zij over de verkrachting had afgelegd. Van Leeuwen vreesde dat dat mo gelijk de relatie weer zou kunnen verslechteren. Medicijnen Het Dienstencentrum Meren- wijk houdt maandag een infor matiemiddag voor ouderen over het gebruik van medicij nen, in samenwerking met de soos 't Trefpunt. De huisarts Verhage en de apotheker De Roode zullen allerlei informatie geven en vragen beantwoorden in het kerkelijk centrum De Re genboog aan de Watermolen. Aanvang half drie. Postzegels De Leidse vereniging De Post zegelvrienden houdt maandag in restaurant De Posthof aan de Wassenaarseweg 1 de maan delijkse ruil-, contact- en vei lingavond. De zaal gaat om half acht open, waarna de ka vels kunnen worden bezichtigd. Voor meer inlichtingen over de vereniging: A. Vermond, tel. 071-765828. Samenwerking tussen dienstencentrum en K&O LEIDEN - "U bent gepensioneerd, u bent 'vutter'. En nu?" Onder deze titel organiseert Volksuniversiteit K&O in samenwerking met de stichting dienstencentrum voor ge coördineerd bejaardenwerk een cursus voor iedereen boven de vijf envijftigjaar. Doel van de cursus is om bij ouderen zelfstandigheid, ac tiviteit en weerbaarheid intact te laten en te stimuleren. Wanneer iemand met vut of pen sioen gaat. wordt een markant punt in een mensenleven bereikt. De vaste contacten op het werk verdwijnen en vaak zijn de kinde ren het huis uit, waardoor men op zichzelf en/of de partner is aange wezen. Bovendien kom je in de ne gatief gewaardeerde groep van de ouderen terecht. Door op een aantrekkelijke ma nier kennis op te doen en eigen er varingen en die van anderen uit te wisselen, worden activiteit, weer baarheid en creativiteit van de ou dere behouden Het is de bedoeling dat de deel- de cursus, die onder leiding zal staan van Hilleguus Timmner die onder meer ook cur sussen 'Pensioen in zicht' heeft be geleid. zelf onderwerpen aandra gen. Voorbeelden waarover kan worden gesproken: woonvormen voor ouderen, gezonde voeding, medicijngebruik, ouder worden en alleen blijven, tijdsbesteding. Af hankelijk van het onderwerp wordt met elkaar gesproken, kan naar videoprodukties worden ge keken of houdt een deskundige een inleiding. Ook kunnen bezoe ken aan instellingen worden ge bracht. Wanneer een onderwerp meer tijd vraagt is het mogelijk er meer dan één ochtendbijeenkomst mee bezig te zijn of desnoods een ochtendbijeenkomst naar de mid dag te laten uitlopen Subsidie De cursus beslaat tien dinsdag ochtenden (van 9.15 tot 11.45 uur) en wordt gehouden in het K&O-ge- bouw aan de Oude Vest 45. De kos ten voor de cursus zijn laag gehou den: vijfentwintig gulden per per soon Dat is mogelijk door een pro vinciale subsidie, omdat de cursus in het kader van het flankerend be leid past. Het is de bedoeling dat de eerste cursus, waaraan niet meer dan twintig personen kunnen deelnemen, in januari begint. Aansluitend zullen zeker nog drie van dergelijke cursussen wor den georganiseerd. In principe is het mogelijk, wanneer de ene cur sus is afgelopen, weer aan de vol gende deel te nemen Bepaalde on derwerpen kunnen namelijk van de ene in de andere cursus doorlo pen. omdat er zoveel aspecten aan vast zitten Onder het motto 'lan ger, beter en zelfstandiger leven' willen K&O en het dienstencen trum op deze manier trachten de grote groep Leidse ouderen weer baarder te maken, opdat er ook van overheidswege beter naar hen wordt geluisterd Inlichtingen over de cursus zijn verkrijgbaar bij K&O. telefoon 141141. of bij het dienstencentrum, telefoon 123744 LEIDEN - De restauratie van de voormalige bierbrouwerij aan de Oude Vest en de Hekkensteeg is voltooid. In het complex zijn zeven woningen gebouwd: één eenka merwoning, twee tweekamerwo ningen en vier driekamerwonin gen. Gistermiddag zijn ze officieel in gebruik genomen. De wethou ders Peters en Tesselaar mochten daarbij aanwezig zijn. Een plaquette boven de poort in het complex die leidt tot de Hek kensteeg herinnert aan de vroegere bestemming: "Hier was gevestigd Leidschew stoom- en bierbrouwe- LEIDEN - Wethouder Kuijers overhandigde gistermiddag het eerste exemplaar van de gemeentelijke kerst- en nieuwjaarskaart i de ontwerper van de kaart, de Leidse kunstenaar Peter van Duivenvoorden. Het is de eerste keer dat de kaart is ontworpen door een Leidse kunstenaar. "We hebben dit gedaan omdat we in voorgaande jaren eigenlijk steeds dezelfde kaart hadden en daarop kregen we kri tiek", aldus Kuijers die ook vertelde dat het de bedoeling is dat de kaart ook in de komende jaren door Leidse kunstenaars zal wor den ontworpen. Over de kaart, gedrukt door de huisdrukkerij van het stadhuis. :ei Kuijers. "Ik heb me eens gebogen over de diepere symboliek ^an de kaart Laat jk maar eens een poging wagen: onderaan de stapel is het hout nieuw en naarmate je verder omhooggaat wordt het steeds ouder. Het jaar dat op z'n einde loopt, dat is het hé" "Een hele goeie", vond de maker van de kaart, die vervolgehs mocht vertellen dat op de andere kant geen hondje staat, zoals Kuijers dacht, maar een kalfje. Wat hij met dat tafereel bedoelde? De kunstenaar wist eigenlijk geen antwoord te geven. Je moet niet i de kunstenaar vragen wat hij bedoelt, zei Van Duivenvoorden, arna hij een vaag verhaal vertelde over een programma dat hij had gezien waarin iets werd verteld over de voorchristelijke cul tuur. Dat in die cultuur het brengen van offers zo belangrijk was ge weest en dat hij, de kunstenaar, misschien wel een monument voor dat verleden had willen oprichten Welke filosoof in het pro gramma aan het woord was geweest, hij wist het niet meer en of zijn theorietje over de achtergronden van zijn ontwerp nou eigen lijk wel klopte... Als de postbode de weg maar weet. nlworpen is door de rij De Posthoorn M.H van Wave- ren" is er te lezen. De historie van deze brouwerij begon in 1664 toen Matheus Danielsz van Strichten- huysen een hypotheek op het com plex afsloot. Hendrick van Idserda nam de brouwerij, toen nog 'De Hoop' geheten, over na de dood van Mattheus. Diverse eigenaren volgden elkaar op en intussen werd het bedrijf door de aankoop van verscheidene aangrenzende panden vergroot. In 1745 werd ove rigens de toenmalige eigenaar Ja cob Calefies veroordeeld tot één jaar ontzegging van de bevoegd heid tot bierbrouwen, wegens frau duleuze handelingen. Andere kopers waren later onder anderen Adrianus van Hartevelt in 1802 en Cornelis Leembruggen die het complex in 1816 op een open bare veiling kocht. Hij verwierf bo vendien in 1842 het pand Oude Vest 171. In 1842 werd Jan Isaac- zoon Montagne de nieuwe eige naar, ook van de azijnplaats 'De Twee Sleutels', die er inmiddels was bijgekomen. Wie de volgende eigenaars waren is niet bekend; wel dat de Leidse architect H.J. Jesse het plan heeft gemaakt dat in 1889 leidde tot de sloop van het ge deelte od de begane grond van het Het gerestaureerde complex aan de Oude Vest. met de poort die toegang geeft tot de Hekkensteeg (toto Holvast i pand Oude Vest 171 en tot de bouw van de poort die daar nu nog te zien is. De Leidse architect J Vollmer maakte het restauratieplan dat nu kon worden uitgevoerd mede dank zij de subsdie van twee ministeries. Een gedeelte van het stadsvernieu wingsbudget dat de gemeente voor de wijk Maredorp ter beschikking heeft, is hier ook voor gebruikt. Zo konden de huren worden gebracht op een peil dat varieert van 314 tot 451 gulden exclusief per maand De nieuwe bewoners zijn voor een deel afkomstig uit panden aan de Van der Werfstraat, die moesten worden gesloopt om nieuwbouw aan de aangrenzende Hekkensteeg mnppliik tp makpn

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3