'Gastvrijheid vanuit 't hart' Nu van en voor alle doopsgezinden 'Christelijke' hotels organiseren zich Kerstviering ui Woensdrecht Seminarie twee en een halve eeuw ZATERDAG 7 DECEMBER 1985 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 Na de beide Duitslanden, Noorwegen, Zweden, Denemar ken en Zwitserland heeft nu ook Nederland een 'Vereni ging van Christelijke Hotels en Recreatiecentra' (VCH). Bij de oprichting vorige maand in Beekbergen hebben zich al ruim 20 bedrijven als lid laten inschrijven. In België, Frankrijk, Oostenrijk, Italië en Engeland en in Israël is het nog niet tot zo'n christelijke ho telketen gekomen, maar zijn wel afzonderlijke hotels bij de interna tionale organisatie aangesloten. Het gaat hier om in totaal zo'n 300 bedrijven. Initiatiefnemer van de Neder landse vereniging is de heer E. van der Kooy uit Monster. Hij was in 1981 met een bevrien de familie op vakantie in een 'christelijk' hotel en dat bracht hem in aanraking met activiteiten die verband leggen tussen vakan tiebesteding en geloofsbeleving. Van der Kooy begon hier met een woningruilcentrale. Hij noemde die 'Refo', een duidelijke verwij zing naar het 'reformatorische' ka rakter ervan. Het bureau verleent diensten bij woningruil voor vakantie aan gelijkgezinden. Toen er ook vraag was naar ande re vakantiemogelijkheden, kreeg Van der Kooy in het buitenland contact met verenigingen van christelijke hotels. Op een voorbe reidingsvergadering in Putten, waarvoor alle eventuele belang hebbenden waren uitgenodigd, bleek 85 procent positief te staan tegenover het plan om zoiets ook in Nederland te gaan doen. En nu is het dan zover. Eigen sfeer Leus van de christelijke hotel-in ternationale is: 'Gastvrijheid van uit het hart'. Een vertegenwoordiger van de internationale organisatie zei bij de oprichting van de Nederlandse af deling: "Comfort, een goede keu ken en hygiëne moeten samengaan met het streven om de gast een ei- gen sfeer te bezorgen". De man Een viertal voorgangers heeft het drukte zich wel erg ongelukkig uit, initiatief genomen om op kerst- toen ^jj de nieuweling toewenste avond een wering te houden by de dat ze zou mogen ui?groeien tot Met twee woorden kan het voor naamste doel van de vereniging worden omschreven: ontmoeting en herkenbaarheid. Samenstelling van deze pagina S. J. de Groot G. Hobelman van een camping in Zelhem (lid van het voorlopige bestuur) legde ons dat uit. "Er is behoefte aan contact tussen men sen die in dezelfde sfeer en vanuit dezelfde geest werkzaam willen zijn. Je kunt elkaar van nut zijn én bemoedigen. En door een gebun delde presentatie op de recreatie- markt willen we de herkenbaar heid van onze bedrijven bevorde- basis in Woensdrecht. Het zyn Vin- een echt dienstverband"zodat alle cent Schoenmakers, deken in Ber- aangesloten bedrijven'ook in de gen op Zoom, de predikante Mela- - nie Morrison, bestuurslid van „WV40 'Kerk en Vrede', ziekenhuispastor Dat t^attptfpr?iik Hnnl, MonKnnm on T,n T V ^331 letteNljR ZO Het gaat erom, het 'christen-zijn' van leiding en gasten in de bedrij ven tot uitdrukking te brengen, gastronomie (hogere kookkunst - "Dat kan door dagsluitingen, kin- red.) Gods rijk mogen bouwen". Dat staat letterlijk zo in een verslag dat de heer Van der Kooy ons toe zond. Henk Meyboom en Jan ter Laak, secretaris van 'Pax Christi'. Het plan is, dat de deelnemers zich eerst verzamelen bij de abdij in Ossendrecht om rond 8 uur als stoet naar de basis te gaan voor een korte viering, bestaande uit het le zen van het kerstevangelie en een daarbij passende overweging. Na terugkeer is er in de abdij nog een eucharistieviering. De organisatie berust bij de rooms-katholieke vre desbeweging 'Pax Christi'. Het is niet de bedoeling, dat de open luchtviering iets massaals wordt. Het doopsgezind seminarie - ge- Vrouw als priester. Een orga- koppeld aan de theologische facul- nisatie van Amerikaanse priesters ^an Universiteit van Am- met rond 2000 leden eist in een sterdam - bestaat deze week pre- 'pastorale brief toelating van de cies 250 Jaar- Rector professor dr. vrouw tot het priesterambt in de B. Kossen ziet gegronde rede- derwerk en evangelisatie, ook door sport en spel, gezonde ontspanning en heel gewoon door de manier waarop mensen met el kaar omgaan. Iets wat duidelijk in strijd is met de bijbel en de geest van de bijbel kan bij ons niét". Te denken valt aan samenwoning en harde disco. De vereniging wil geen twijfel la ten bestaan over haar karakter. Ho belman: "Daarom moeten wij ons helder profileren. Het heeft weinig zin, allerlei mensen binnen te ha len die zich in onze bedoelingen niet kunnen herkennen". Op een ledenvergadering is al ge discussieerd over de vraag of in de statuten de bijbel moet worden ge noemd als het 'onfeilbare Woord van God'. Sommigen dachten, dat dit weieens een tegenstelling bin nen de jonge vereniging zou kun nen oproepen, want niet iedereen ziet de bijbel zo, en ligt het wel op de weg van een vereniging zo'n er kenning van haar leden te vragen. Initiatiefnemer Van der Kooy, die de oprichtingsvergadering in Beekbergen met gebed opende, vindt de motivatie bepalend voor aansluiting bij de christelijke re creatieketen. "Wij moeten ons afvragen hoe wij bezig zijn en of het tot Gods eer is. Vanuit het geloof moeten we in liefde met elkaar optrekken. Dan kunnen we ook gezamenlijk gast vrijheid bieden vanuit het hart". Voor hem is het hart van de zaak het kruis van Christus. "Al ons streven moet vandaaruit worden gevoed. De tijd waarin wij leven vraagt een keuze. Het zijn de teke nen van de tijd die ons bij elkaar brengen". Binnenkort krijgen de leden van de VCH de statuten toegezonden. De volgende vergadering zal ge wijd zijn aan het reclamebeleid. De vereniging wil zich temidden van het overstelpende vakantie-aan bod breed gaan presenteren. 'Uitsluiting vrouw geen discriminatie' Met haar tengere gestalte en sobere kledij was Moeder Teresa van Calcutta (zie foto ANP) één dag een opmerkelijke verschijning in Rome, waar bisschoppen uit de hele wereld twee weken bijeen zijn geweest om te zien wat er van hun kerk na het Tweede Vaticaans Concilie geworden is. Zij was daar niet om te pleiten voor rechten van de vrouw in de kerk, maar voor het recht van de armen. Wie zich wél uitliet over de positie van de vrouw, was haar hulp bisschop Henry Sebastian Souza uit Calcutta. De Amerikaanse Babi Burke, gehuwd en moeder van vier kinderen, had hem in de Vaticaanse perszaal voorgehouden, dat er in de Verenigde Staten meer dan 300 vrouwen zijn die zich serieus tot het priesterschap geroepen weten. Ook Burke zelf zou graag priester worden. Maar Souza liet zich niet van zijn stuk brengen. "Uitsluiting van de vrouw van het priesterschap is geen kwestie van discrimina tie", zei hij. "Ze is gebaseerd op wat Christus gedaan en gezegd heeft. Mannen en vrouwen spelen ieder in de kerk hun eigen rol, zoals Christus dat heeft gewild". Met de Belgische Marie-Therèse Soumoy - gewezen kloosterzuster - voerde Babi Burke in Rome actie voor gelijkberechtiging van vrouwen in de kerk. Soumoy, die nu als theologe verbonden is aan een wetenschappelijk instituut in Brussel, voorspelde, dat, als de kerk nü de hulp van vrouwen afwijst, zij op den duur zal sterven. "De geest zet ons aan tot het uitbannen van seksisme binnen de kerk". In een pamflet dat de twee vrouwen onder de bisschoppen in Rome verspreidden werd niet alleen steun verlangd voor de roe ping van vrouwen tot het priesterschap, maar ook het afschaffen van 'seksistisch taalgebruik' en deelneming van vrouwen aan de besluitvorming binnen de kerk op alle niveaus. Moeder Teresa is alweer in Calcutta. Ook zonder wijding - die zij zelf niet het minst begeert - valt er voor haar en haar orde nog genoeg te doen. Ze is er wereldbekend door geworden. Rooms-Katholieke Kerk. De ver- het seminarie en de eniging - 'Priesters voor gelijke Doopsgezinde Broederschap om rechten' geheten - vindt de uitslui- ^it jubileum 'met alle aandacht' te ting van de vrouw een vorm van vieren. En dit ondanks het feit dat discriminatie "die niet langer kan broederschapsleven in dit deel worden geduld". De priesters stel de wereld tegen schijnbaar len voor, zeven jaar uit te trekken overmachtige krachten moet op- om over dit vraagstuk serieus na te to"ie.n,- Duidelijke tekenen daarvan zijn de nog steeds doorzettende achter uitgang van het doopsgezinde le- Op reis. De paus hoopt vol- dental en de snelle vergrijzing van gend jaar van 4 tot 7 oktober bezoek aan Frankrijk te brengen. Groenland. De 50 rooms-ka- het ledenbestand. "In zo'n situatie mag het verrassend genoemd wor den, dat het seminarie een bloeitijd doormaakt", schrijft Kossen f tholieken van Groenland (50.000 Algemeen Doopsgezind Weekblad. inwoners) krijgen pas- Er zijn in dit studiejaar al acht toor. Bisschop Hans Martensen nieuwe studenten ingeschreven, van Kopenhagen heeft pater Paul terwijl verwacht mag worden dat Marx bereid gevonden om daar dit tot boven de tien zal stijgen, weer te gaan werken. Van 1967 tot Aanvullend op de theologische 1974 en in 1980 en '81 was hij er ook opleiding aan de faculteit zijn aan al. Een internationaal team van het seminarium de kerkelijke vak drie nonnen zal de enige pater ter ken en de studiebegeleiding toe zijde staan. vertrouwd. Kossen vindt het zeer bemoedigend, dat zoveel jonge mensen zich, ondanks negatieve ontwikkelingen, nog melden met de bedoeling, eens voorganger in de broederschap te worden. Want voor de meeste studenten is deze studie geen opstap naar vormings werk of onderwijs. Zij willen de ge meenten in. Kossen: "Hun moed mag ieder van ons inspireren om onze plaats in gemeente en broe derschap met des te meer overtui ging in te nemen". Ook over de kwaliteit van de stu dies aan het seminarie toont de rec tor zich tevreden. De 'tweede stu diegang' (een koppeling van prak tisch gemeentewerk en studie) en de tweejarige cursus 'doperse theo logie', bestemd voor gemeentele den, ontwikkelen zich gunstig. Bij de eerste staan nu dertien studen ten ingeschreven. En voor de cur sus voor gemeenteleden tekenden veel meer belangstellenden in dan men had verwacht. Professor Kossen zou het jubi leum van het seminarie willen aan grijpen om de broederschap op te roepen tot een 'gemeenschappelij ke worsteling' over de vraag "hoe wij samen in de komende jaren, te midden van een steeds dieper ver scheurde wereld, tot bewuste ge tuigen kunnen worden van de vre destichtende macht van onze Heer". Die vraag houdt studenten en docenten van het seminarie op het ogenblik hevig bezig. (Kossen zelf kwam deze dagen in het nieuws in verband met een openbare verkoping wegens zijn weigering 'defensiebelasting' te betalen). Louterende werking Een verslaggever van de Ge meenschappelijke Persdienst GPD. (waarbij ook deze krant is aangesloten) hoorde van professor dr. S. Vooistra, die aan het semina rie christelijke geloofs- en zeden leer doceert, dat de relaties tussen het grondvlak en de opleiding door de democratisering van het be stuur sterk zijn verbeterd. "Vroeger zaten er in Amsterdam echte ouderwetse bestuurders, die de zaak graag onderling bedissel den. Nu spreekt de broederschap op alle terreinen een woordje mee, zodat de gemeenten veel meer het gevoel krijgen dat het seminarie van en voor alle doopsgezinden is. En zo hoort het ook". Vooistra ziet de toekomst van de Doopsgezinde Broederschap onbe vangen tegemoet. Hij is geen type om zich al te druk te maken over de terugloop in getal. "Wij maken geen uitzondering op het algemene beeld van een zekere terugloop. Maar ik sluit niet uit, dat die ten dens weer eens omslaat. Op onver wachte momenten in de geschiede nis zie je, dat godsdienst en geloof weer een belangrijke rol gaan spe len". De terugloop in ledental heeft ook een louterende werking, zegt Vooistra. "Degenen die achterblij ven worden meer op hun overtui ging aangesproken. Zeker in een kleine gemeenschap als de onze wordt van iedereen een bijdrage verwacht in de bezinning. Biolo gisch doperdom - het tot de groep behoren louter omdat je voorge slacht ook doopsgezind was - komt niet meer zoveel voor". "Wat nog wel vaak een motief is om bij de club te blijven, is de ge borgenheid die een gemeenschap met zo'n rijke traditie kan bieden. Daarvoor moet je oppassen, want het kan een lege huls zijn. De ge- VOOLSTRA ...geen uitzonde ring... (foto GPD) meente is geen doel op zich, maar een gemeenschap die staat op het fundament van het geloof, ten dienste van elkaar en van de we reld". Vooistra zelf ziet de betekenis van de kerk niet liggen in politieke of maatschappelijke actie. "Wij ha meren op het seminarie eerder op een grondige doordenking van de bijbelse noties. Begrippen als ver zoening en genade moeten opnieuw ingevuld en uitgelegd worden. De belangstelling daarvoor neemt toe, zowel bij studenten als in de ge meente". Leiden. Omdat het bedrijf 'De Lelie' failliet is, kan de 'Evangeli sche Gemeente Merenwijk' daar geen diensten meer houden. Het bestuur is deze week ras op zoek gegaan naar een andere plaats, maar of die vóór zondag wordt ge vonden was gisteren nog niet ze ker. Belangstellenden kunnen bel len naar 211617 of 212957. Leiden. Professor dr. Fulbert Steffensky, hoogleraar godsdienst- pedagogiek in Hamburg, is mor gen gastspreker in de Studente- nekklesia, Hooglandse kerk kwart voor 12. Onderwerp: "Wij hebben geen tijd meer om God te verzwij gen". Maandagavond 8 uur zal Steffensky (man van de theologe Dorothee Sölle en schrijver van het in ekklesia-diensten besproken boek 'Het leven vieren') dit thema nader uitwerken op een bijeen komst in het Academiegebouw, Rapenburg 73. Noordwijk. Morgenavond 7 uur is er in de Vinkenlaankerk een vesper met medewerking van het vesperkoor onder leiding van Theo Tobé. Dat zal onder andere een magnificat van Jan Pasveer zin gen. Thema van de dienst (met ds. R. S. Elgersma): 'Laten we de hoop vasthouden'. Boeken. Jehovah's Getuigen zullen de ze maand overal in het land proberen het boek 'Leven, hoe is het ontstaan?' aan de man te brengen. Het pas versche nen boek (256 bladzijden) is een uitgave van het Watch Tower-bijbelgenoot- schap in New York en behandelt het probleem van evolutie of schepping. "Miljoen mensen geloven in evolutie, miljoenen anderen in schepping, weer anderen weten niet wat ze moeten gelo ven". De samenstellers van het boek gaan ervan uit, dat het wel degelijk ver schil maakt wat men gelooft. Bij evolu tie, zeggen zij, kunnen we alleen maar verwachten, dat oorlog, lijden, ziekte en dood aanhouden. In het geval van schepping wordt onze toekomst be paald door de reden waarom de Schep per ons heeft gemaakt. De wetenschap heeft nog geen klaar heid in deze zaak geschapen, consta teert het boek. Daarom gaat het voor het 'niet wetenschappelijk onderlegde pu bliek' ook in op de meningsverschillen over evolutie. Waaruit dan de conclusie volgt om het toch maar op de schepping te houden. Na verkoop van het boek zullen 300 Jehovah's-gemeenten begin volgend jaar in hun 'koninkrijkszalen' openbare gratis lezingen hierover organiseren. - Bij Waanders in Zwolle is een the manummer uitgekomen in de serie 'Praktische theologie' over 'Vrouwen als pastor'. Het is 125 pagina's dik en kost f 17,50. Het boek geeft een beeld van de ma nier waarop vrouwelijke pastores in het pastoraat functioneren. Het gaat ook in op de vraag hoe hun werk een impuls betekent voor een vanouds door man nen gedomineerde kerk. Uitgangspunt waren zeventien interviews met vrou welijke pastores. Aan het slot vindt de lezer een samenvatting van de belang rijkste conclusies uit de artikelen. De samenstellers verwachten, dat dit themanummer kan helpen om de door vrouwelijke pastores in gang gezette ontwikkeling te versnellen. - Bij Kok in Kampen kwam een nieu we gebedenbundel (79 bladzijden) van de predikant Hans Bouma van de pers, een vervolg op de bundel 'Op adem ko men' uit 1976. 'Licht dat op ons valt' is de titel. Biddenderwijs probeert Bouma in dit boekje zijn houding te vinden tegenover een God die nog altijd in hem gelooft en nog altijd op hem hoopt. Een God die hem - naar het slot van het eerste gebed - 'een vreemd gevoel van eigenwaarde' geeft. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds.' Pannekoek, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 ds. A. J. de Jong, 5 ds. v.d. Pol, Boskoop; Maranathak. (L. Mors- weg) 10 ds. Kramer; Oecumenische ge loofsgemeenschap De Regenboog (Me renwijk) 9.30 en 11.15 pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. v. Achter berg, opendeurdienst, mmv Katwijks koor; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. De Mey, mmv jongerenkoor; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10 dr. Lamping, R.dam; jeugdkapel Be vrijdingskerk 10 hr. A. de Jonge. Wijk 'Stevenshof zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Ter- louw. Diakonessenhuis elke zat. 10.30 rk. dienst, morgen 10.30 ds. Hemmes. Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Su- rinamestr.) 10 prof. J. v.d. Berg. 10.30 dovendienst, hr. P. C. v.d. Bos; Oude Vest 10 ds. Koolstra; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. 10 ds. Jansen, 5 ds. Koolstra; bejaardenhuis Groenho ven 10 ds. Jacobi-van Duyn, Leider dorp. Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijn dijk) 10 kand. P. R. Middelkoop. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Hout man. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 ds. Bijkerk, Delft, 6.30 ds. Den Hertog. Ge ref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boog aard. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30 leesdienst. Evang.-Luth. Gem. 10.30 gez. dienst in Lokhorstkerk. Doopsgez.-Remonstr. Gemeente (Pieterskerkstr.) 10.30 ds. De Clercq en ds. Mostert, gez. dienst. Bap- tistengem. (O. Rijn 3) 10 hr. Tensen, Te xel. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 evang. Dikkes (onderwerp: 'Gods getuigen'). Evang. gem. Merenwijk 7.45 nam. (plaats was nog niet bekend; men kan bellen: 211617 of 212957). Zendings werk Middernachtsroep (Zoeterw.sin gel 21) 5 zendeling L. van Haren uit Boli via. Evangeliecentrum-Pinksterbew. J. Maasbach-Wereldzending (aula Noachstr. 2) 10 evang. Zijlstra, wo. 8 evang. Zijlstra (Zijlsingel 2). vr. 8 jeugd- avond (Zijlsingel 2). Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. J. Eikerbout. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groenesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventis ten (Ontmoetingskerk Voorschoten) el ke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predik dienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. De Christengemeen schap (beweging tot religieuze vernieu wing) 9.45 mensenwijdingsdienst, in oud-kath. k. Zoeterw.singel. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud- Kath. K. (Zoeterw.singel) zat. 7. Rooms- Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7. zo. 9.30 en 11Rijn dijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7. zo. 8.30, 10. 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). Raad van Kerken: elke di.av. 7-7.30 oecum. avondgebed in oud-kath. k. Zoe terw.singel. ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Wijn gaarden. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 prof. dr. Zandee, Utrecht, 7 ds. v. Driel. Geref. Kerk 10 ds. Gesink, Noordwijk, 6.30 ds. Wattel, Hoofddorp. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 5.30 ds. Velema, Nunspeet. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Hen;. Gem. Adventskerk 10 ds. Bogers, 5 ds. Dekker, R.dam; Kruiskerk 10 ds. Vlas blom, Boskoop; Opstandingskerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Bogers; G. Herder kerk 10 en 6.30 ds. Moll, ha; De Bron 9.15 ds. Nieuwenhuis, oecum. dienst, 10.15 en 6.30 ds. Verheul, ha; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder, ha; Driehoor- ne 7 nam. ds. Ter Bals, ha; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Plane- tensingel) 9.30 ds. Jorissen, Beekber gen, 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Wilschut, 6.30 ds. Ge sink, Noordwijk; Salv.kerk 10 en 6.30 ds. Boer. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school) 9.30 en 5 ds. Room. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 br. Fröling, 4.30 ds. M. de Jong, ha. Chr. Ge ref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. H. v. Leeuwen, di. 7.30 ds. Tanis. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 ds. Koekkoek, 6.30 ds. Malgo. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. N. van Gemeren, 6.30 ds. A. v.d. Berg. Vol- le-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hendrikstr. 54) i0 hr. R. Polderman. Pinkstergem. (school Batestein 16) 10. Leger des H. (Zonneweg 3) 10 en 7. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Mete ring. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7. zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9.15 (gez. viering) en 11. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Muller, Sluipwijk, 6 kand. Paul, A.foort. Geref./Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10.30 ds. Poot, Z.meer. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 10 ds. Groenendijk, Scheve- ningen, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk 10 ds. Wieman, 6.30 ds. Vlasblom. Geref. Kerk 10 ds. Elderman, 6.30 ds. v.d. Berg. jeugddienst. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) De Dorpskerk in Zoeterwoude. 9.30 ds. Mouissie, 4.30 ds. v.d. Scheer. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol. 6.30 ds. Bouw. Oud- Loosdrecht, jeugddienst; De Stek 9.30 ds. G. de Jong. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. De Jong. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesdienst, 3 ds. Bac, HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaf. Geref. Kerk 10 ds. Huisman, 5 ds. v.d. Horst, Katwijk. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; An ker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zat. 7, zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Kris pijn, ha, 5 ds. Rothfusz, ha. Parkwijk 7 ds. Krispijn, ha. Geref. Kerk ('Hoek steen') 10 ds. v. Loenen, Leiderdorp. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 kand. Steens- ma, Hierden. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boonstra. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Kolde- wijn, 7 dr. Aarts, oecum. adventsdienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 8 en 10. Zie ook herv. gem. KATWIJK AAN DEN RIJN Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Teygeler, Scheve- nineen. 6 ds. Wisse. Zeist; Ontm.kerk 10 (foto Wim Dijkman) ds. J. W. Swigchum, Leiden, 6.30 ds. Ootjers, Zaandam, interk. evangelisatie- dienst. Herv. Gem. 'De Rank' (P. Groen- college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 10 ds. Koster, 5 ds. Huisman, H woude. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Hovius, 6 ds. v. Roon; O. Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. Vroegin- dewey; Ichthusk. 10 ds. Sjollema, 5 ds. Hovius; Pniëlk. 9.30 ds. Vroegindewey, 6 ds. Schuurman; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. Driebergen; Over- duin 2.15 ds. v.d. Beid. Herv. Gem. 'De Rank' (aula P. Groen-college Pr. Frede- rikdreef 15) 10 ds. v. 't Hof, Noordwij- kerhout, doopdienst. Geref. Kerk Vr.kerk 9.30 ds. v.d. Horst, 5 ds. v. Bree- voort; Triumfatork. 9.30 ds. v. Bree- voort, 6.30 opendeurdienst in Ont m.kerk. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. 11 ds. Smouter, Rijswijk, 7 ds. Smit, Barendrecht (in Vredeskerk). Chr. Geref. K, 10 en 5 lees dienst. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remi- sestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Lou- westr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tri podia') 9.45. Onafh. baptistengem. (Am- bachtsweg 2) 10 ds. J. A. Visser en pas tor Tolvinski van Bijbelschool in War schau. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 dr. Fernhout, Al phen, 7 ds. Lapré. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Ge ref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth, jonge- rendienst, 3 ds. Bovenberg, Leiden, met gehandicapten, 6.30 ds. v.d. Bom; Hoofdstr. 10 ds. v.d. Born; Schep- pingsk. 9 en 10.30 ds. Stegeman. Ley- thenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.zieken- huis 9.30 hoogmis, 10.45 ds. Brommet. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Hogendyk, Alphen, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 mevr. ds. v.d. Kooi. Rk Kerk zat. 7. zo. 7.30. 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 en 7 ds. 't Hooft; Pauluskerk 10 ds. De Gel der, ha. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Boswijk. Geref. K. Vrijg. 10.30 en 4.30 kand. Schaaij. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. Waagmeester. 4.30 ds. Vos, gecomb. dienst in chr. geref. kerk. Chr. Geref. Kerk 10 ds. v. Dijken, 4.30 ds. Vos. Ge ref. Gem. 10 en 4 leesdienst. Evangelie gemeente (Ooievaarstr. 27a) 9.45 hr. J. Verme.v. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30 en 11. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6.30 ds. Cnossen, Delft. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Nooteboom, ha. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Slagboom. Katwijk, ha. Remonstr. Gem. 10 dienst door eigen leden. Evang. gem. (Kruis punt, Kennedylaan 33) 9.30. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Ouwendijk, Alphen, 6.30 ds. De Graaff. Geref. Kerk 9.30 hr. J. Blom, Oude We tering, 7 dr. Fernhout. Alphen. Rk Kerk zat. 7. zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 ds. Bergsma. Geref. Kerk 9.30 ds. Bergsma, 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7. zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Geu ze, 7 kand. Graafland, Gouda. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 en 7 hr. Schreuder. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jerocnsk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee. 5 kand. A. den Besten: Hoofdstr. (Zee) 10 dr. Berkhof. Leiden. 5 ds. v.d. Lee; Sole Mio 9 ds. Kuiper; De Rank (Golfbaan) 10 hr. L. D. Burger. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Elgersma; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Kuiper, 7 ds. Elgersma; Stichtingskerk 11 ds. Cziria, Rijnsburg. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) geen dienst. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7. zo. 8. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT Dorpsk. 10 hr. Hoffenaar, Voorhout. Rk Kerk Vic- tork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Friederich; Paulus kerk 10 ds. Kooman; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Noorman, Bussum, 7 ds. Kooman. Geref. Kerk 10 dr. v.d. Zwaan. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilderschool) 8.30 ds. Houtman, 7 kand. Schaaij. Ned. Geref. Kerk (Gem- centrum) 8.45 ds. Brink. Haarl.meer, 4 kand. Storms, R.dam. Van Wijckers- looth 4 ds. W. Baas. Endegeest 10 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING. Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. K. 9.30 ds. Jaspers Focks, 5 ds. Broer. Re monstr. Gem. 10 ds. Cossee, R.dam. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7. zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, 7 ds. Terlouw. Den Hoorn, jeugddienst. Chr. Geref. K. 9.30 dienst, 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Lauren- tiuskerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. Smaling; Bethelkerk 9.30 ds. Smaling. Geref. Kerk Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Damsma, 5 ds. Ribberink; Mar.kerk 9 en 10.30 ds. Snel, 5 ds. E. de Vries, Scheveningen. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 ds. Woudenberg, Lutten. Rk Kerk zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat 7. zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM Herv. Gem. 9 en 10.30 ds. Germans. 7 ds. v.d. Wal, H.gom. Geref. Kerk 10 ds. Ferwerda. Chr Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoudse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10.30 ds. Luikinga, Beverwijk. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 kand. A. Verwey, Leiden, 6.30 ds. Geuze. Geref. Kerk 9.30 ds. Broer, 6.30 ds. Buikema. Rk Kerk Aardam zat. 7. zo. 9 en 12, kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG Herv. Gem. 10 ds. Vermeulen. 6.30 prof dr. v.d. Beek. Ge ref. Kerk 9.30 en 6.30 ds. Oegema. ha. Geref. K. Vrijg. 9 30 leesdienst, 4 ds. Heida. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. v.d. Schoot; De Ont moeting (Noordhofland) 10 ds. Blanken. Zie ook geref. kerk. Hulp en Heil (Scha- kenbosch) 10 dr. Verheule. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas-college, BeethJaan) 9.30 ds. Westerhout, Goede reede, 4 ds. v. Rossem, Waarder. Geref. Kerk 10 (ha) en 7 ds. De Zwart Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 ds. J. F. Hey. Aulagemeenschap Noordhofland 10.30 woorddienst. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7. zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Maasland, 5 dr. v. Brum- melen. Huizen; Hoeksteen 9.30 ds. Roet- man, 6.30 ds. Marchand, Harderwijk; Bethelk. 9.30 ds. Goossen, 5 ds. Roet- man; Imm.kerk 10 ds. Hulst, 5 ds. v. Bart. Schoonhoven. Geref. Kerk Kruisk. 10 ds. v. Dalen. Den Haag. 5 ds. Mondeel, Reeuwijk; Ontm.kerk 10 ds. De Moor. WARMOND: Herv. Gem. 10 (ha) en 5 ds. Muis. Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. v.d. Heuvel. Harmeien. Kievietk. 10 dr. v. Bruggen. Messiask. 10 ds. Hartzheim, Schevenin gen; Dorpscentrum 9.30 ds. Trouw borst, Vlaardingen. Geref. Kerk Zijllaan 10 en 5 ds. v.d. Woude; Zuid (Bloem- camplaan) 10 ds. Bovenberg. Leiden. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Werner WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9 30 ds. Koelewijn, 6.30 ds. Eijsenga, Zw.dam. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 mevr ds. H. v.d. Meeberg. Zwammerdam, jeugddienst Rk Kerk zat 7. zo. 10 ZEVENHOVEN Herv Gem 9 30 hr J. de Haan. Geref. Kerk 9.30 ds. Ribbe rink. Rijnsburg, 7 ds. Rang, N.-Vennep. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus, 5 oecum. adventsvesper. Rk Kerk St. Jan zat 7 30. zo. 9 30; Chr Die- naark. zat 7. zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat 7. zo. 10 en 11.30. Zie ook herv. gemeente. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Eijsenga, 6.30 ds. Koelewyn. Geref Kerk 10 ds. Buikema, 6 30 ds. Jaspers Focks. Remonstr. Gem. 10 ds Thieme- Tiesing.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11