Kamer niet blij met referendum Borrel en nachtbraken prettig bij skiën 'Politie wilde mij hoe dan ook pakken' Voorstel staatscommissie-Biesheuvel Akkoord met extraatje kleine tweeverdieners Onderzoekers: minder kans op ongeluk bij afdaling Semafoon bepleit voor mensen op wachtlijst voor ruilhart Marine schaduwt weer Russische onderzeeër Br DONDERDAG 5 DECEMBER 1985 BINNENLAND PAGINA 5- DEN HAAG (GPD) - Een meerderheid van de Tweede Kamer lijkt niets voor te voelen voor de suggestie van de staatscommissie-Biesheuvel om een volksstemming, het zoge naamde referendum, in te voeren. Het CDA heeft zich hierover nooit enthousiast ge toond, de PvdA wijst een referendum af en in de WD-fractie is verdeeld gereageerd op het voorstel van de commissie. Alleen D66 en de PPR hebben het voorstel positief be groet. alle wetsvoorstellen, dus ook degenen die hun stem hebben uit- de departe- gebracht) niet vóór hebben ge stemd. merking voor Een uitzondering Volgens de staatscommissie moet de invloed van de kiezer op beslui- de begrotingen ten van het parlement worden ver- menten, in groot door de invoering van de referendum. volksstemming. Ook moeten de wordt gemaakt voor wetsvoorstel- CjremeGnteraaen ke organisaties (bijvoorbeeld SïïSZ ES gen op de besluitvorming in Pro vinciale Staten en in de gemeente raden. Hiervoor geldt dezelfde pro cedure als bij het landelijk referen dum. Het aantal handtekeningen wordt in verband gebracht met de kiesdeler in het desbetreffende ge bied. Omdat de kiezers de gelegenheid krijgen een wetsvoorstel via het re ferendum af te wijzen, moeten zij ook het recht hebben een wets voorstel in te dienen. De invoering van dit zogenaamde volksinitiatief wordt geadviseerd door zeven van het totale de twaalf leden tellende staatscom missie. Een minderheid vindt het volksinitiatief niet wenselijk, om dat op die manier wetten kunnen worden gemaakt tegen de wil van de regering en het parlement in. Voor het indienen van een volks initiatief gelden dezelfde voor waarden als voor het referendum. Als de Tweede Kamer het wets voorstel van de kiezer met minder dan 4/5 van het aantal stemmen heeft verworpen of als de Eerste werden NAVO) en i gisteren door oud-premier Bies- personen in een openbaar ambt, heuvel aangeboden aan minister zoals leden van het kabinet en van Rietkerk (binnenlandse zaken), de Staten-Generaal. Deze zei dat het kabinet, in afwach ting van de reacties uit de samenle- Wie over een bepaald wetsvoor- ving, pas over enkele maanden op stel een referendum wil houden, de voorstellen zal kunnen reage- moet daartoe een verzoek indienen ren. dat wordt ondersteund door 10.000 kiesgerechtigde burgers. De indie ner krijgt dan zes weken de tijd om De invoering van het referen- de handtekeningen van 300.000 dum, waartoe de commissie-Bies- kiezers te verzamelen. Bij de volks heuvel unaniem heeft geadviseerd, stemming, die binnen vijf maan- biedt de mogelijkheid om een den moet worden gehouden, is het wetsvoorstel dat door de Tweede wetsvoorstel verworpen indien ten en Eerste Kamer is aanvaard, als nog te verwerpen. In principe ko- IENDE EEUW OP ZEEDIJK AMSTERDAM (ANP) - Bij opgravingen aan de kop van de Zee dijk zijn resten van een scheepswerf uit de veertiende eeuw ge vonden. Het is de oudste werf die tot nu toe in ons land is aange troffen. Dit vertelde de Amsterdamse stadsarcheoloog J.M. Baart gisteren op een persconferentie in de hoofdstad. Met zijn mede werkers van het Bureau Archeologie van de gemeente Amsterdam onderzoekt Baart al ruim twee maanden de bodem op de Zeedijk. Gisteren werden de vondsten getoond. Op het terrein zijn ook drie stenen huizen uit de 14e eeuw ont dekt. Dat noemt Baart opmerkelijk omdat dit terrein aanvankelijk juist buiten de stadspoort lag. De archeologen hebben bij hun opgravingen ook inboedels en huishoudelijke voorwerpen uit die huizen gevonden. Waarschijnlijk behoorden de huizen aan koop lieden, die op de Zeedijk en aan de Warmoesstraat leefden. Bij het omwoelen van de grond, vrijgekomen na sloop van pan- den en gebouwen voor de bouw van een hotel aan de kop van de Zeedijk, verzamelden Baart en zijn medewerkers verder nog fraai tafelgoed bestaande uit een tinnen stapelbeker en fragmenten van een met goud beschilderd bord. Ook werden uit de bodem gehaald een gave tinnen nachtspiegel met een Amsterdams keur, voor zover bekend een van de oudst bekende in Amsterdam vervaardigde tinnen voorwerpen; een aan tal perzikpitten (tot nu toe de vroegste in Amsterdam aangetroffen exemplaren); speelgoed zoals een kinderdolk, geheel uit runder- bot vervaardigd, een houten tol bekroond met een zilveren munt en een keur drinkglazen; wijnschaaltjes en allerhande aardewerk. De werf bestond uit vier houten werkplaatsen, 12,50 meter lang en 4.00 meter breed. De vloeren daarvan waren bedekt met turven. Deze waren geheel doordrenkt met pek en overdekt met resten breeuwsel, gebruikt voor het afdichten van naden in scheepswan den. Verder kwam een lijnbaan, waarop de touwen van de in aan bouw zijnde schepen moeten zijn gedraaid, te voorschijn. In één van de werkplaatsen werd een in de grond gegraven pekton ge vonden evenals een aantal scheepsonderdelen. De tot dusver aangetroffen voorwerpen worden vanaf zaterdag 14 december in een speciale vitrine in het Amsterdams Historisch Museum aan de Klaverstraat tentoongesteld voor het publiek. (foto ANP) UTRECHT (GPD) - Niet te veel Een derde slapen op je wintersportvakantie, zich een lekkere borrel, drinken en van skiën bij slecht weer. Zo loopt de m de ongevallen doet de eerste vier dagen de skivakantie. Dat wijkt af de gangbare mening, dat de wintersporter het minste risico om derde dag de gevaarlijkste dag 2 skiletsel op te lopen. Dat blijkt uit zijn. Dat gegeven werd niet door een onderzoek van de Rijksuniver- het onderzoek bevestigd. Onge veer een kwart van de ondervraag de skiërs behoort tot de groep siteit van Maastricht naar de onge- vals-risico's van 'afdaling-skiërs'. De onderzoekers L. M. Bouter beginners van het eerste en tweede (wetenschappelijk medewerker) jaar. Die groep heeft meer kans op DEN HAAG (ANP) - De regerings partijen CDA en WD gaan ak- nen in plaats van halfjaarlijks, koord met de voorstellen van CDA en WD hebben eerder dit staatssecretaris Koning (financiën) -jaar aangedrongen op maatregelen voortaan maandelijks te verreke- Kamer het voorstel afwijst, dient daarover een referendum te wor den gehouden. De helft van het aantal leden van Knipschild (hoogleraar epidemiologie) trokken een verge lijking tussen de ervaringen 1 ongeluk. Degenen die zich op 1 kunstskibaan voorbereiden of skigymnastiek doen, lopen ten gunste van de kleine tweever dieners. Zij - en zij niet alleen - ren bang dat veel vrouwen met klein inkomen hun baan zouden opzeggen de staatscommissie heeft ook voor gesteld om op korté termijn het raadplegend referendum in te voe- n. Dat is een vorm van volksraad- verband met de veron- pleging waarvan de uitslag niet be- derstelde nadelige effecten van de s issend is. De uiteindelijke be; tweeverdienersbelasting. sluitvorming blijft in dat geval voorbehouden aan het parlement. 1 de huishoudens met een klein tweede inkomen enige lastenver lichting te geven. Koning heeft daarvoor een bedrag van 60 mil joen gulden per jaar uitgetrokken. Als na de Tweede Kamer ook de Senaat ermee instemt, kunnen de voorstellen op 1 januari 'worden uitgevoerd. Dit bleek gisteren in de Tweede Kamer tijdens een debat over een zestal fiscale wetsontwer pen. De wijzigingen in de tweeverdie nersbelasting die Koning heeft voorgesteld, hebben te maken met de zogenoemde voetoverheveling. Daarmee wordt bedoeld dat als de minst verdienende partner de be lastingvrije voet niet geheel benut het restbedrag ten goede komt van de meest verdienende partner. Het voorstel van Koning is nu om bij het bepalen van de hoogte van de voetoverheveling 15 procent van het inkomen van de minst verdie nende partner buiten beschouwing te laten. Daarmee is een bedrag van 60 miljoen gulden gemoeid. Een ander voorstel van Koning is om het bedrag dat de belasting dienst moet terugbetalén in ver band met de voetoverheveling, Seksincident in kazerne ASSEN (GPD) - Tijdens een uit de hand gelopen 'feestje' in de Johan Willem Frisokazerne te Assen heeft zich een seksuele uitspatting voorgedaan, waarbij een beroeps officier en een tiental dienstplichti- APELDOORN (GPD) - De 22 arrestanten van de Apeldoornse gemeente gen waren betrokken. Waarschijn- politie mochten gisteren buiten de deur van hun cel een schoen zetten. Vol lijk heeft overvloedig drankge- verwachting klopten hun harten, want per slot van rekening krijgt alleen bruik het seksincident mede in de wie zoei is lekkers. Maar toch... Ook voor de arrestanten streek de Sint hand gewerkt. De Koninklijke Ma- vergezeld van zwarte Piet over zijn baard. Sint en Piet stapten voor het rechaussee heeft opdracht gekre- politiebureau uit hun glanzende limousine om daar armen vol zakken gen de zaak tot op de bodem uit te pepernoten en speculaaspoppen te overhandigen aan de arrestantenbe- zoeken. Dat zei gisteren brigade- waarders. Deze deponeerden de presentjes in de schoenen, die voor elke cel generaal T.G. Waanders. in de lange gang van het cellencomplex waren gezet. Het initiatief van de De generaal kan vooruitlopend actie is genomen door de vijf Apeldoornse arrestantenbewaarders, die op het onderzoek niet zeggen wat hiermee het gedeukte imago van de Nederlandse gevangenbewakers ioil-i er precies is gebeurd. De zaak ien opvijzelen. De Apeldoorners wilden aantonen dat arrestanten in Ne- kwam aan het rollen nadat een sol- derlandse politiecellen in het algemeen en vooral in Apeldoorn zeer men-. 1 daat de wachtmeester van de week gelijk moeten worden behandeld. En daarmee was de Sint het helemaal had ingelicht. eens. (foto gpd> 568 skiërs die het afgelopen winter- even veel risico's als zij die dit niet sportseizoen zonder letsel waren doen. En de vijftien procent skiërs die verder helemaal niet aan sport doet, loopt minder risico dan de 85 procent die dat wel doet. Een ander opvallend gegeven is, letsel aan de knie. Meer dan de dat vrouwen, die aan warming-up doorgekomen, en 520 skiërs die se rieus letsel opliepen. Bij een kwart van c de helft van de vrouwen betrof het helft van de slachtoffers was voor tien dagen of meer uitgeschakeld. doen voor het skiën (wat oefenin gen om warm te worden) bijna twee keer zo vaak skiletsel oplo pen. Nachtbrakers Het merendeel van de skiërs (85 procent) slaapt acht uur of meer en voelt zich de andere dag dan ook fit en uitgeslapen. De nachtbrakers die minder lang of goed slapen, blijken echter maar de helft van de kans op een ongeluk te hebben dan de langslapers. De dertig procent rokers blijkt een iets verhoogd risi co te lopen. De drinkers zitten echter weer goed. Van de mannen drinkt 14 procent niet, van procent niet. Van de drinkt 35 procent per dag 5 glazen of meer, by de vrouwen is dat 13 procent. Uit de vergelijking van de onderzoekers blijkt dan dat de niet-drinkers twee keer zoveel risi co lopen. Relatief weinig ongeluk ken komen voor by skiërs die ty- dens de skipauzes wel eens een glaasje pakken. De onderzoekers zeiden dat zij aan de resultaten van hun onder zoek geen nadrukkelijke aanbeve lingen willen verbinden in de zin van meer drinken, minder slapen of zich niet voorbereiden. Ze er kenden dat in hun enquête geen onderzoek was verricht naar het skigedrag en de intensiteit van het beoefenen van de skisport. ROTTERDAM (ANP/GPD)-Sinds gevoel hebben altijd in recht- de eerste Nederlandse harttrans plantatie in juni vorig jaar hebben in totaal tien mensen in Nederland se ziekenhuizen een ruilhart gekre gen: negen in het Dijkzigtzieken- huis in Rotterdam en één in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. Alle patiënten zijn in goe de conditie. Enkelen zijn na hun transplantatie weer aan het werk gegaan. Dat bleek gisteren in Rot terdam tijdens een studiedag over doen aan de Nederlandse vraag streeks contact met het ziekenhuis te staan. De wachtenden hoeven dan niet te vrezen dat ze het lang verwachte telefoontje dat er een donorhart is per ongeluk mislopen. De wachttijd voor een donorhart is in ons land maximaal drie tot vier weken. Het Europese bemid delingsbureau voor donororganen, Eurotransplant in Leiden, ver- »roblemen met hét vol harttransplantaties van de medi sche faculteitsvereniging in Rot terdam. Op dit moment wachten nog twee Nederlandse hartpatiënten op transplantatie. Ze hebben een uitgebreid medisch en psychisch onderzoek ondergaan, want lang niet iedereen die door een hartspe cialist wordt aangemeld voor transplantatie komt daar uiteinde lijk voor in aanmerking. Volgens de Rotterdamse cardioloog dr. M. Simoons krijgt slechts één op de tien patiënten die door een arts voor transplantatie wordt voorge dragen, uiteindelijk een ruilhart. Dat komt ook omdat een deel van de aangemelde patiënten, die im mers zwaar ziek zijn, in de voorbe reidingsfase overlijdt. De wachttijd tussen de definitie ve beslissing tot transplantatie en het beschikbaar komen van een donorhart is volgens maatschappe lijk werker R. van Beets van het DijkzigtziekenhUis vaak erg zwaar voor de patiënt en zijn familie. Hij pleitte er gisteren voor de patiën ten op de wachtlijst uit te rusten met semafoons, zodat ze het veilige donorharten. Volgens drs. A. Groenewoud van 'Eurotransplant is er in ieder geval nog geen tekort. Hartdonoren zijn meestal 1 beneden de 35 jaar die aan een her senbloeding of hersenbeschadi ging na een ongeluk zyn overle den. Op het congres bleek ook dat er dringend behoefte is aan een wet waarin orgaandonatie en orgaan transplantatie wordt geregeld. De stichting Eurotransplant heeft eer der gesteld dat wettelijke bescher ming noodzakelyk is. Aanleiding daartoe waren berichten over han del in organen die in Engeland zou voorkomen. Staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) ont kende toen dat dergelijke praktij ken in ons land voorkomen. AMOK-medewerker over inval recherche: DEN HAAG (ANP) - Een Orion van de Marineluchtvaartdienst en het fregat de 'Jan van Brakel' plus het mijnenbestrijdingsvaartuig 'Naarden' schaduwen om toer beurt een moderne conventionele Russische onderzeeboot van de K- klasse. Dit heeft de Marinevoor lichtingsdienst gisteren meege deeld. De onderzeeboot is onder weg van de Middellandse Zee naar de Oostzee en wordt vergézeld van een onderzeeboot-moederschip van de Amur-klasse. Vorige week werd een Russische onderzeeboot met nucleaire wa pens aan boord eveneens voor de Noordzeekust geschaduwd. Dit schip was op weg naar de Baltische Zee. Volgens de Marinevoorlich- tingsdienst hadden de 'Jan van Brakel' en de 'Naarden' in de nacht van jongstleden dinsdag op dag een ontmoeting met een lan dingsschip van de Ropucha-klasse en een fregat van de Krivak-klasse. De Russische onderzeeboten van de K-klasse, waarvan er zes zijn, zijn speciaal ontworpen om in Eu ropese wateren te opereren. Ze zijn voorzien van een anti-sonarlaag die de kans op onderwateropsporing moet verminderen. De schepen zijn zeventig meter lang en tien breed en zijn bewapend met zes torpedolanceerbuizen. De eerste kwam in 1979 in de vaart. De Sowjet-onderzeeër is zoals gebruikelijk sinds het vertrek uit de Middellandse Zee geschaduwd door marineschepen van de NA VO. Nederland nam de schepen over van de Britse marine en zal ze in de buurt van het Kattegat over geven aan de Denen. Kok blijkt populairder dan Den Uyl HILVERSUM (ANP) - Oud- FNV-voorzitter Wim Kok blijkt nog vóór zijn eventuele verkie zing in de Tweede Kamer meer vertrouwen onder de kiezers te genieten dan PvdA-leider Den Uyl. Dat blijkt uit een enquête die is gehouden in opdracht van de VARA. De ondervraagden konden hun vertrouwen uitspreken in de beoogde lijsttrekkers van de vier grootste fracties en in Kok. Premier Lubbers kreeg 52 pro cent van de stemmen, Kok 45 en Den Uyl 37. De beide PvdA'ers hebben onder hun ei gen aanhang ongeveer even veel vertrouwen, maar Kok scoort by de CDA-kiezers be ter. Van Mierlo, beoogd lijst trekker van D66, is populairder dan WD-fractieleider Nijpels, zij het maar één procent. Van Mierlo haalde 27 procent, Nij pels 26 UTRECHT (GPD/ANP) - "De poli tie was op zoek naar iets dat ze niet kon vinden. Aan het onderzoek is toen een draai gegeven om mij toch te arresteren". Dat zegt AMOK-medewerker Roger Vleu gels (29), die na een periode van vijftien dagen gevangenhouding gisteren op vrije voeten kwam. Vleugels werd gearresteerd bij een ruim twee weken geleden ge houden inval in het Utrechtse kan toor van het Anti Militaristische Onderzoeks Kollektief (AMOK). Hem werd diefstal, heling en in be zit hebben van staatsgeheimen ten laste gelegd. Vleugels: „Uit de verhoren met de rechercheurs werd vooral één ding duidelijk. Het was hen om de beruchte CID-papieren te doen. Daar bleven ze maar over doorzeu ren. Toen bleek dat er tussen de in beslag genomen documenten geen CID-papieren waren aangetroffen, dreigden ze mij op iets anders te pakken". De CID-papieren zijn geheime militaire dossiers die vorig jaar door de actiegroep Onkruit werden buitgemaakt bij een geruchtma kende diefstal in het Utrechtse kantoor van de Contra Inlichtin gen Dienst. Uit publikatie van de buitgemaakte stukken werd duide lijk dat de inlichtingendiensten de vredesbeweging bespioneert. De diefstal zorgde voor veel ophef.,, Volgens de AMOK-medewerker spraken rechercheurs van de Utrechtse politie in de verhoren er openlijk hun teleurstelling over uit dat er geen CID-papieren bij AMOK werden gevonden. Bij de in «beslag genomen papieren zaten wel originele exemplaren van staatsgeheimen die in april 1983, opnieuw door Onkruit, werden ge stolen in militaire bunkers in Noordwijk en Katwijk. Vleugels: „De rechercheurs zeiden toen: dan pakken we je daarop". Volgens Vleugels zijn de hem ten laste gelegde feiten nergens op ge stoeld. „Ze verdenken mij van dief stal. Maar het gekke is dat ze mij niets over die inbraak hebben ge vraagd". Vleugels zegt niet op de hoogte geweest te zyn van het feit dat in de archieven van AMOK ori ginele bunker-documenten lagen opgeslagen. „Maar op zichzelf maakt dat ook niet veel uit. Die do cumenten zijn al eerder gepubli ceerd. Een staatsgeheim dat al openbaar is, kan toch geen staats geheim meer zijn. Toch wordt mij in bezit hebben van staatsgehei men ten laste gelegd". Het is nog niet bekend of justitie zal overgaan tot strafvervolging van Vleugels. Volgens officier van justitie mr. A. Herstel is het gerech telijk onderzoek nog niet afgerond. De 53 leden van anti-militaristi sche groepen die afgelopen zondag zijn gearresteerd op verdenking van vernielingen en diefstal van documenten uit een omroepbun- ker in IJsselstein zijn vandaag vrij gelaten. Justitie heeft niet voldoen de grond om de arrestanten voor te geleiden en de hechtenis te verlen gen, aldus een woordvoerder van de rijkspolitie. De meeste arrestanten hebben tijdens de verhoren niets losgela ten over hun aandeel in de inbraak en de vernielingen. „Een enkeling heeft een summiere verklaring af gelegd", aldus de politiewoord voerder. m Dit is een van de zes Russische onderzeeboten 1 geschaduwd door de Nederlandse r Vier mannen gepakt voor vrouwenhandel LEEUWARDEN (ANP) - De rijks politie district-Leeuwarden heeft in samenwerking met de gemeen tepolitie van Weststelllingwerf vier mannen in de leeftyd van 20 tot 40 jaar uit Drenthe en Friesland aan gehouden op verdenking van han del in Filippijnse vrouwen. Dat heeft een woordvoerder van de rijkspolitie gistermiddag bekend gemaakt. In totaal zyn acht Filippijnse vrouwen de afgelopen vijf jaar door de vier verdachten meegelokt naar ons land. Na het afsluiten van een schijnhuwelijk werden ze ge dwongen te werken in seksclubs in het zuiden van Friesland en het noorden van Drenthe. De politie kwam het misdryf op het spoor tij dens een onderzoek naar steun- fraude by de desbetreffende seks clubs.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5