LEIDSCH DAGBLAD Star Wars kost gigantisch veel Coornhert Liga doet aangifte dood kraker Goedhart Bouwhuis Moet uw Opel verplicht gekeurd worden? "O- Klein doosje met grote gevolgen... Jane's: VS versterk luchtmacht Atelier 'De Lelie' dicht vAa 'Hogere doses straling' Wij verzorgen de APK-keuring bij een grote onderhoudsbeurt gratis MD Het Motorhuis 'nlammy see Morris before you buy KLM stopt promotie reizen naar Z.-Afrika 36 UUR DONDERDAG 5 DECEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37877 Botsingen op afrit Oegstgeest (Van een onzer verslaggevers) OEGSTGEEST - Dat een klein doosje grote gevolgen kan heb ben is gisteren gebleken op de afrit Oegstgeest van de rijks weg 44. Een 55-jarige vrouw uit Alkemade merkte daar tot haar grote schrik dat ze niet meer kon remmen. Ze liet het gas los, maar had nog zoveel vaart dat er een bot sing dreigde te ontstaan met stilstaande auto's onderaan de helling. Ze stuurde langs de auto's maar botste tegen een ver keerslicht, dat omver gereden werd. De vrouw liep bij de bot sing verwondingen op aan het hoofd, maar kon na doktersbe handeling naar huis. Bij inspectie van de auto bleek dat er een klein doosje onder het rempedaal lag. Ver moedelijk is dat er 's morgens terecht gekomen, tijdens een onderhoudsbeurt in een gara ge. Doordat het verkeerslicht niet werkte en het verkeer ter plaatse alleen tijdens de spits werd geregeld door de politie, ontstond 's avonds op dezelfde plek een tweede, ernstiger, on geval. Een 44-jarige automobilist uit Voorhout, ramde komend van de afrit richting Den Haag te gen de auto van een 24-jarige Voorschotenaar, die richting Rijnsburg reed. Beide bestuur ders werd zwaargewond over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden.. Vandaag zouden de verkeers lichten worden gerepareerd. Sch,oenen gezet ZOETERMEER - Actievoeren de studenten hebben vanoch tend de verjaardag van Sint Nicolaas aangegrepen om mi nister Deelman nogmaals te laten weten dat zij zijn nieuwe studiefïnancieringsplannen afwijzen. Voor de hoofdingang i het ministerie van onder wijs in Zoetermeer zetten zij bonderden schoenen, gevuld met wat stro voor het paard en een verlanglijstje met daarop i wens „een goed beurzen- plan voor iedereen". De ludie ke actie verliep rustig. De po litie liet de studenten onge moeid. AMSTERDAM (GPD) - De Coom- Tot nu toe is daarvan alleen een in- hert Liga, de vereniging voor straf- gekorte versie beschikbaar. Schu- Rabó wil Scheeps- hypotheekbank geheel overnemen UTRECHT/ROTTERDAM (ANP) - De Rabobank, wil de Nederland- sche Scheepshypotheekbank over nemen. Er zijn besprekingen gaan de en binnenkort wordt een open baar bod van de Rabobank ver wacht. De noteringen van de Scheepshypotheekbank op de ef fectenbeurs zijn 48 uur opgeschort. De bank boekte in de eerste helft F15561!-. van dit jaar een winst na belastin- ~?aaF, Mmisterie beweert dat Koks rechthervorming, heeft aangifte gedaan van de dood van kraker Hans Kok in een Amsterdamse po litiecel. Volgens mr. Knap van de Coornhert Liga is nu "de weg ge plaveid naar een strafrechtelijk on derzoek. Ik verwacht dat er bin nenkort koppen gaan rollen", zei hij. Op het ogenblik is de rijksre cherche op last van minister Kort hals Altes (justitie) bezig met een 'gewoon' onderzoek naar de toe dracht van de dood van Kok. Daar bij wordt bekeken of er strafbare feiten zijn gepleegd. Verschillende pogingen om het Openbaar Minis terie te bewegen tot een strafrech telijk onderzoek mislukten, omdat geen aangifte was gedaan. De Liga heeft aangekondigd naar het Ge rechtshof te zullen stappen als Jus titie opnieuw een dergelijk onder zoek weigert. De Coornhert Liga zegt over ge gevens te beschikken waaruit blijkt dat er bij de dood van de kra ker sprake is geweest van "enig strafbaar feit bij enige functiona- instanties". Het Open gen van 200.000 gulden, vergeleken dood het gevolg was van een ge- - - - combineerd methadon- en alcohol gebruik. r De vertrouwensarts van de fami- deVclieëpsbóuw"bëzit de üe Kok, Han Schumacher, eist met 911.000 gulden in de overeen komstige periode van 1984. Door de problemen in de scheep vaart bank een fors aantal schepen met een kort geding (dat morgen dient) een gezamenlijke waarde van 35 openbaarheid van het volledige on- miljoen gulden. Die zijn ingekocht derzoeksrapport van de patholoog- op veilingen toen hypotheekgevers anatoom die sectie heeft verricht. macher verwijt het OM een 'gele genheidsdiagnose' te hebben ge steld om te voorkomen dat de werkelijke doodsoorzaak bekend zou worden. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Het gordijnenatelier De Lelie in de Leidse Merenwijk is dicht nadat het faillissement van dit bedrijf is aangevraagd. Tussen de 50 en 60 werknemers verliezen hierdoor hun baan, zo bevestigt di recteur C. Tibbe van het Leidse ge westelijke arbeidsbureau. Tibbe kan nog geen definitieve aantallen ontslagen noemen. Er is namelijk nog geen collectief ont slag aangevraagd. Wel zijn de werknemers ingeschreven als werkzoekende. De directeur van het arbeidsbureau stelt overigens dat de kans bestaat dat niet alle ontslagen werknemers in Leiden zijn ingeschreven omdat ze bij voorbeeld in een andere regio wo nen. Over het hoe en waarom kon Tib be vanmiddag niets vertellen. Het atelier zelf is niet bereikbaar. Een antwoordapparaat meldt dat het bedrijf is gesloten wegens faillisse mentsaanvrage. Hoorn 126a (tegenover Avifauna) Alphen a/d Rijn. Tel. 01720 - 22100 Openingstijden: 8.30-12.30 uur en 13.30-17.30 uur. Zaterd. 10.00-16.00 vrijdag koopavond tot 21 00 uur KEERS PERZISCHE TAPUTEN BERBERS Wijsheid in Oosterse Tapijten. ten schoonmaken, die bij de Biki ni-eilanden waren afgemeerd om te zien welk effect de explosies daarop zouden hebben. Uit het rapport blijkt dat de ma riniers dagenlang zonder enige be scherming hebben moeten rondlo pen in radioactief water en op radioactieve scheepsdekken. Opklaringen Enkele opklaringen, maar in de mid dag van het zuidwesten uit weer toene mende bewolking, in de avond gevolgd door regen. Minimumtemperatuur on geveer 6 graden, middagtemperatuur circa 10 graden. Vrij krachtige, aan de kust eerst af en toe harde zuidwesten wind. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met zondag: veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur om streeks 8 graden. 6 december 1985 Zon op: 08.33 uur, zon onder: 16.30 uur. Maan op: 00.41 uur, maan onder: 13.58 Rapport Congres over 'atoomveteranen' WASHINGTON (AP) - Enkele dui zenden Amerikaanse marine-man nen hebben in 1946 blootgestaan aan veel hogere doses radioactieve straling dan door de regering steeds is gezegd. Dit blijkt uit een rapport dat is gemaakt in opdracht van het Amerikaanse Congres. Het rapport is in tegenspraak met een rapport van het Pentagon dat in 1984 verscheen. Met dit Pen- tagon-rapport in de hand, is steeds geweigerd schadevergoedingen uit te keren aan zogenaamde 'atoom- veteranen.' Het gaat in het bijzonder om twee kernproeven, die in 1946" wer den gehouden op de Bikini-eilan den in de Stille Oceaan. Deze proe ven stonden bekend onder de naam Operatie Crossroads, en wer den bijgewoond door 42.000 Ame rikaanse marinemannen. Uit het rapport van het Congres blijkt dat 17.000 van deze marine mensen zijn blootgesteld aan hoge stralingsdoses. De grootste risico's werden gelopen door de mariniers die de ongeveer 80 schepen moes- Leiden Vondellaan 80 I Hoge Rijndijk 5 Tel.071-7693131 Tel. 071-120541 Officieel erkend keuringstation -Algemene Periodieke Keuring LONDEN (UPI/AFP/Rtr.) - Het Strategisch Defensie Initiatief, van president Reagan betekent een forse aderlating voor het defen sie-budget op een tijdstip waarop de Sowjet-Unie voortvarend bezig is de "technologie-kloof' met de Verenigde Staten op het gebied van de luchtmacht te overbruggen. De Verenigde Staten zouden dat geld beter kunnen gebruiken voor een versterking van de conventio nele luchtmacht. Tot die conclusie komt het gezaghebbende jaarboek 1986 van Jane's All the World's Air craft. Onvoorspelbaar Met het Star Wars-program bindt Reagan de Verenigde Staten aan zulke gigantische en onvoorspel bare uitgaven dat schattingen van de kosten weinig zin hebben. "Schattingen volgens welke de Verenigde Staten zich voor een be drag van 60 miljard dollars kunnen voorzien van een systeem dat 90 procent van de ballistische raket ten van de Sowjet-Unie tegen houdt, lijken bemoedigend, zolang niemand denkt aan de resterende tien procent van de 8500 strategi sche kernkoppen die vallen op Amerikaanse steden en aangren zende doelen", schrijft hoofdredac teur John Taylor. Hij waarschuwt dat de Sowjet- Unie haar luchtmacht in snel tem po moderniseert, mede dank zij spionage en westerse technologie die via derden wordt verkregen. Het gevaar bestaat dat veel te veel inspanningen in het Star Wars-pro gram worden gestoken. De Ver enigde Staten zijn geneigd de be mande vliegtuigen te verwaarlo zen, en die zijn juist van groot be lang omdat ze gebruikt kunnen worden in conventionele conflic ten, als machtsvertoon en voor in lichtingenwerk, aldus Taylor. Jane's jaarboek publiceert voor het eerst foto's van een nieuw Rus sisch gevechtsvliegtuig, de Sukhoi Su-27, voorzien van radar-uitrus ting om raketten te kunnen onder scheppen. De Su-27 is de tegen hanger van de Amerikaanse F-15 Eagle. Voorts vermeldt het jaar boek dat het afgelopen jaar een An- tonov is geproduceerd die zich kan meten met het zware Amerikaanse vrachtvliegtuig Lockheed C-5 gala xy en een Mi-28 aanvalshelikopter die gelijk staat met de Amerikaan se Apache. Oud-premier Biesheuvel en zijn staatscommissie bepleiten het invoeren van een referendum, de Twee de Kamer voelt er weinig voor. PAGINA 5 Europees parlement wijst resultaat EG-top af. PAGINA 7 Michiel Schapers haalt in Melbourne halve finale niet. PAGINA 9 Vernietigend rapport van Philips: geen sprake van een 36-urige werkweek. PAGINA 11 Acropolis wordt in oude glorie hersteld. PAGINA 17 Haarlem: Barteljorrisstr. 20 (bij Grote Markt) lel. (023)312655 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) lel. (020) 223596 Agenten redden vrouw uit water (Van een onzer verslaggevers) NIEUW-VENNEP - Een 39-jarige vrouw uit Nieuw-Vennep is giste ren aan de dood ontsnapt toen ze het water in reed bij een ondeugde lijke wegafzetting. Agenten, die de afzetting juist controleerden, sprongen direct in het water en haalden de vrouw uit de op zijn kop liggende auto. Het ongeluk gebeurde op de hoofdweg in Abbenes waar op het ogenblik bomen worden gerooid. Bij de politie waren klachten bin nengekomen dat de wegafzetting ter plaatse onduidelijk was. Toen men de zaak controleerde zag de politie juist dat de Nieuwvennepse de afzetting te laat opmerkte, be gon te slippen en met haar auto in het water belandde. De vrouw liep hoofdletsel op en werd voor onderzoek overgebracht naar het Diaconessenziekenhuis in Heemstede. De afzetting is inmid dels verbeterd. Vluchten gaan gewoon door AMSTERDAM (ANP/GPD) - De KLM heeft de promotie voor reizen naar Zuid-Afrika voorlopig stopge zet. Een woordvoerder zei vanoch tend dat gezien de huidige situatie in dat land en de .beroering die daaarover in Nederland is ont staan' de luchtvaartmaatschappij zich op dat punt terughoudend op stelt. Het staken van de promotie-acti viteiten is volgens de KLM-zegs- man mede gebeurd naar aanlei ding van verzoeken van diverse groepen om de banden met Zuid- Afrika te beperken of stop te zet ten. Maar ook de 'brede maat schappelijke discussie die over eventuele sancties tegen Zuid-Afri ka wordt gevoerd', heeft tot het be sluit geleid, aldus de KLM-woord- voerder. De twee vluchten per week op Johannesburg zullen gewoon wor den uitgevoerd. Wel is er sprake van een kleine teruggang van het aantal reizigers van Zuid-Afrika naar Nederland. Dat wijt de KLM de waardevermindering van de r de Intertop Travel in Voorburg heeft deze week dreigbrieven ont vangen van actiegroepen om te stoppen met reizen naar Zuid-Afri ka. De directie zal geen gevolg ge ven aan de dreigementen. Dat deed wel A-reizen in het Zuidhollandse Mijdrecht. Enkele maanden gele den drongen daar actievoerders het kantoor binnen, vernielden het ec^t rampzalig. De vele offers, die de In de aanloop naar nieuwe collectieve arbeidsovereen komsten blijkt de arbeids duurverkorting het grote knelpunt te worden. Het bedrijfsleven heeft al de grootste moeite met de eerste ronde, terug naar 38 uur. Maar allerwege be staat nu grote aarzeling om nog ver der terug te gaan, naar 36 uur. Deze vurige wens, bepleit door de vakbeweging in de strijd voor meer werk voor meer mensen, wordt door grote werkgevers bestreden. Bij Phi lips, alleen al in Nederland met 75.000 werknemers, en in de Groot metaal met 250.000 werknemers, wordt openlijk en scherp gewaar schuwd dat verdergaande arbeids duurverkorting per saldo niet meer werk oplevert. Het zou zelfs tot ver lies van werkgelegenheid kunnen lei den. Immers, herverdeling van bestaand werk leidt weliswaar tot kortere werk tijden voor meer mensen, maar die zelfde kortere werktijden brengen zo veel organisatorische problemen met zich mee dat de produktie en de om zet daarvan te lijden hebben. Door die schadelijke bijwerkingen van ver doorgevoerde arbeidsduurverkorting zou de economische groei worden af geremd, zeker wanneer die wordt vergeleken met het concurrerende buitenland. En het allerbeste middel om te zorgen voor meer werk is en blijft toch een reële, economische groei. De onderhandelaars namens de vakbeweging staan versteld van de "ongekend harde toon" waarmee bij voorbeeld Philips zich verzet tegen de 36 uur. Bij Philips geldt het parool dat de oplossing niet moet worden gezocht in de arbeidsduurverkorting maar juist in een grotere flexibiliteit. Na de eerste ervaringen met de 38 uur zijn trouwens ook deskundigen uit de kring van de vakbeweging thans van mening dat de 38 uur soms te star en te dogmatisch is ingevoerd en doorgedrukt. De organisatorische problemen die zich bij dergelijke operaties voordoen zijn geen verzinsel van werkgevers die willen vluchten voor hun verant woordelijkheid. Op de werkvloer en in de kantoren hebben de vertegen woordigers van de vakbeweging er zelf met hun neus op gestaan hoe lastig en soms onoplosbaar de com plicaties waren. Het is een goede zaak, dat ook bij de vakbeweging nu de overtuiging veld wint dat een keihard afdwingen over de hele linie van kortere werktij den op dit moment geen oplossing is. Maar dat betekent niet dat de werk gevers het gelijk helemaal aan hun kant hebben. Beide partijen stuiten op dezelfde problemen. In het akkoord van de Stichting van de Arbeid, van november 1982, werd het nog zo duidelijk verwoord: het herstel van de rendementen van de bedrijven zou kunnen worden gereali seerd door loonmatiging plus ar beidstijdverkorting plus herbezetting. Maar die goede voornemens lopen vast in de ingewikkelde organisatie van moderne ondernemingen en op de kwalitatieve tekorten op de ar beidsmarkt. Er zijn veel, veel te veel, werklozen, maar het blijkt desalniettemin heel moeilijk om de juiste man of vrouw op de juiste plaats te krijgen. Dat geldt niet alleen voor het hogere kader, zo als al te gemakkelijk wordt veronder steld. Ook voor de technische vak ken, al vanaf de LTS blijkt het thans moeilijk om geschikt personeel te vin den. Voordat werkgevers en werkne mers zich ingraven voor een stellin genoorlog over de arbeidsduurver korting, zouden beide partijen met een koele blik en zonder de zaak op de spits te drijven, naar de echte pro blemen moeten kijken. Een praktische aanpak, gericht op het zo snel mogelijk wegnemen van knelpunten, verdient dan verre de voorkeur boven een ideologisch de bat met scherpe verwijten over en weer. Want het alternatief, helemaal geen arbeidsduurverkorting en ge woon een ordinaire loongolf, is pas laatste jaren zijn gebracht, zouden dan in één klap teniet worden ge daan. Minder zwartrijders UTRECHT (ANP) - Het aantal zwartrijders in de trein is gedaald. In oktober 1984 werden er 800 mensen zonder kaartje bekeurd, in oktober dit jaar waren dat er 500. De daling is volgens NS mogelijk te danken de extra „serviceronde" die conducteurs sinds juni maken. Ook de verhoging van de boetes van 15 naar 25 gulden speelt moge lijk een rol. Gemiddeld rijdt 0,8 procent van de treinreizigers zwart. NEEM DAN NU EEN ABONNEMENT! I Neem nu een abonnement en beslis zeil hoe u betaalt! I per maand (22,10 pm halfaar 131.40 (alleen mogelijk me! automatische betaling) [j per jaar 250.90 De eerste 2 weken kri/gt u de krant natuurh/k gratis in de bus' Naam Straat Postcode'Piaais Teieloon controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1