Metaal rommelt aan met 38 uur Atv heeft prioriteit bij Akzo Effectenbeurs Singapore weer open Studie lost patstelling niet op Staatslening succesvol met 3,75 miljard gulden Mondale: VS geven te veel uit aan defensie General Dynamics loopt orders mis door fraude Ertsoverslag in Europoort weer aan het werk gegaan Amerikanen bedriegen liever fiscus dan vrouw FNV: soepeler voorwaarden aan de atv bij Philips Aegon vaart wel bij ontwikkeling in VS WOENSDAG 4 DECEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 ZOETERMEER (GPD) - In de metaal- en elektrotechnische industrie (300.000 werkne mers) is verdergaande arbeidstijdverkorting mogelijk, maar die moet dan wel worden afgestemd op de specifieke omstandigheden in de bedrijven. Een 36-urige werkweek leiden tot meer herbezetting (nieuwe werkgelegenheid), maar ook tot meer problemen en hogere loonkosten. Dit is de slotsom van het onder- zoek dat het organisatiebureau Be renschot heeft uitgevoerd naar de knelpunten en effecten van ver- tie (bijvoorbeeld carnaval). Ook maakten bedrijven op grote schaal gebruik van tijdelijke krachten. In enkele gevallen was de 38-urige een oplossing zijn. Na scholing kunnen ook werklozen in dergelij ke pools worden opgenomen. dere arbeidstijdverkorting in de werkweek een welkome mogelijk- (groot)metaal. Bij de presentatie, heid gisteren in Zoetermeer, bleken werkgevers en vakbonden una niem van mening dat de studie een goed uitgangspunt is voor de on derhandelingen over een nieuwe cao. Maar zij gaven wel een ver schillende uitleg aan het studiere sultaat. De bonden erkennen dat een al gemene arbeidstijdverkorting in de metaal problemen met zich meebrengt, maar voegen er onmid dellijk aan toe dat daarvoor oplos singen te vinden zijn. De Industrie bond FNV houdt vast aan arbeids tijdverkorting voor alle werkne mers, zo liet bestuurder D. Rijkse weten. „De wijze waarop dat moet gebeuren, kan natuurlijk verschil len. Daar willen wij met de werkge vers over praten". De werkgeversorganisatie FME blijft daarentegen op het stand punt staan dat korter werken slechts op beperkte schaal moge- De metaal heeft momenteel overcapaciteit weg te 70.000 geregistreerde werklozen. Deeltijdarbeid - volgens werkge- werken. - A T Een van de dreigende problemen vers de meest geschikte bij verdergaande arbeidstijd ver- herverdeling van arbeid - komt korting is een groot tekort aan vak- de metaal- en elektr-*—*"""^- mensen. Het aanbod van jongelui dustne nauwelijks uit het lager technisch onderwijs Berenschot omdat loopt sterk terug. Het vormen pools van werknemers, zoals havens, kan op de korte termijn verd. de metaal- en elektrotechnische in- or, volgens vrijwel uit sluitend mannen werken. Ook de vut heeft nauwelijks banen opgele- leende de Staat geld tegen 6,75 pro cent op de openbare markt. Het ef fectief rendement kwam toen uit op 7 procent rond, omdat de uitgif- AMSTERDAM (GPD) - De staats lening waarvoor de inschrijving gisteren openstond, heeft 3,75 mil- lijk is. „Arbeidsduurverkorting jard gulden opgebracht. Een kan lang niet voor iedereen. Voor woordvoerder van het ministerie tekoers 98.5 bedroeg mij ligt de grens van het haalbare van financiën noemde dit een nog steeds op de 38 uur", aldus ces". Ook marktkringen waren te- voorzitter ir. W. Ter Hart. Het onderzoek, waartoe de Raad van Overleg in de Metaalindustrie rendement van de 7 procent-lening met de dekking van de financie- (werkgevers en vakbonden) op- uit op 6,93 procent. Dat is voor het ringsbehoefte van de staat over De storting op de nieuwe lening vreden. Bij een uitgiftekoers van zal pas op 15 januari plaatsvinden. 100,4 procent komt het effectief Dat betekent dat nu al begonnen i dracht had gegeven, was gericht op eerst sinds een fors aantal i 24 bedrijven, die volgens Beren- den beneden de 7 procent, schot een redelijk beeld van de problemen die atv met zich mee o heeft gebracht. De herbezetting drs. Th. Meys, dat de zogenaamde moeten lenen. Dit bedrag dient i__ van vrijkomende arbeidstijd blijkt magische grens van 7 procent best zijn geheel op de kapitaalmarkt, r moeilijk te meten, vooral om- doorbroken kon worden. 1986. Overigens was dat de laatste jaren vaker het geval. Uit de Mil- Onlangs zei het lid van de Raad joenennota blijkt dat het Rijk vol- Bestuur van de Amro-bank, gend jaar in totaal 36,2 miljard zal dat er gelijktijdig vaak sprake Het resultaat zowel openbaar als onderhands, de jongste gevonden te worden van saneringen of van stijging van staatslening duidt erop dat de produktiviteit. lichte tendens tot rendedaling be- Het middenkader in de metaal is onder sterke druk komen te staan, - - -- doordat herbezetting op chef-ni- leggers achten de 7 procent-lening 1992. De gemiddelde looptijd is veau vrijwel achterwege is geble- kepneüJk op dit moment aantrek- dus korter: ongeveer acht jaar. Ver- n. Stoornissen in de communica- De huidige lening heeft een loop tijd van tien jaar. De aflossing zal staat. Dat was bij de vorige staats- geschieden in vijfjaarlijkse termij- lening nog niet het geval. Veel be- nen, te beginnen op 15 januari tie doen zich veelvuldig voor. Vol gens de onderzoekers is er in de be drijven nauwelijks een beeld van de moeilijkheden. Over mogelijke oplossingen is vrijwel niet nage dacht. „Het is schrikbarend dal ook het vraagstuk van wat te doen bij verdergaande atv in de meeste bedrijven nog geen serieuze aan dacht heeft gekregen", aldus be stuurder O. Kouer van de MHP Metalectro (middelbaar en hoger personeel). In de produktie-afdelingen is wel sprake van herbezetting, zij het in zeer beperkte mate. In veel geval len waren atv-dagen vastgesteld op dagen met een toch al lage produk- kelijk. De laatste twee keer, vlak vroegde gehele of gedeeltelijke af- voor Prinsjesdag en eind oktober, lossing is niet toegestaan. AMSTERDAM (GPD) - "De lei ders van de beide Amerikaanse partijen zijn het er over eens, dat er nu echt iets moet gebeuren aan het enorme begrotingstekort van de Verenigde Staten. Toch moet er waarschijnlijk eerst een pijnlijke situatie ontstaan voordat er wordt mond in zijn rede voor de Ameri kaanse Kamer van Koophandel in Nederland. "Deze regering is on- verantwoordelijker bezig dan wel ke voorganger ook. Het enorme tekort op de Ameri kaanse begroting is verantwoorde lijk voor de hoge dollarkoers. En die koers en de rente zorgen Lang Vanaf 1987 zal Leonard Lang niet meer het exclusieve Fiat-dea lerschap in haar bedrijven te Am sterdam, Groningen, Leeuwarden. Nijmegen en Eindhoven vertegen woordigen. Fiat heeft met een ter mijn van een jaar de relatie verbro ken. Dit heeft Leonard Lang, tot een paar jaar geleden importeur van Fiat in Nederland, bekendge maakt. Container-cao De leden van de Vervoersbond FNV in de containersector van de Rotterdamse haven zijn gisteren akkoord gegaan met het onderhan delingsresultaat voor een nieuwe cao. Op grond hiervan kan een tweejarige cao worden afgesloten, waarbij het personeel in de dag dienst een arbeidstijdverkorting van 2,5 procent krijgt en het vol- continu-personeel dat al een 32,5- urige werkweek heeft, een loons verhoging van 1,25 procent. De cao-verbeteringen zullen ingaan met terugwerkende kracht tot 1 april van dit jaar. Dollar De koers van de Amerikaanse dollar is gisteren flink gestegen. Op de wisselmarkt in Amsterdam werd een officiële middenkoers vastgesteld van 2,85 gulden, 3,5 cent meer dan de 2,81 gulden bezuinigd op plaatsen waar dat niet moet en meer uitgegeven voor defensie, wat niet nodig is". De voormalige vice-president en uitdager van Reagan bij de laatste verkiezingen, Walter Mondale, nam gisteren geen blad voor de WASHINGTON (Rtr) - Het wapen concern General Dynamics, dat maandag in staat van beschuldi ging werd gesteld wegens fraude, zal geen nieuwe orders meer krij gen van het Amerikaanse ministe rie van defensie. Dat hebben func tionarissen van de marine, die ano niem wensten te blijven, gisteren meegedeeld. dat met General Dynamics geen Een grand jury in Los Angeles zaken meer worden gedaan totdat beschuldigde het bedrijf en vier topmedewerkers met rekeningen duidelijkheid is verschaft over de knoeierijen beschuldigingen, het ministe- Eén van de vier topmensen, die rie van defensie. Rekeningen, die samen met het bedrijf in staat van verband hielden met de bouw van beschuldiging werden gesteld, is een prototype voor het luchtaf- James Begg, directeur van de NA- weerkanon DIVAD, zouden met SA. Hij was gedjorende de periode 7,5 miljoen dollar zijn verhoogd om het verlies op dit werk te compen seren. Minister Weinberger van de- vice-president-directeur van dit fensie verklaarde te verwachten bedriif. President Reagan heeft al General Dynamics zou heb ben gefraudeerd - 1978 tot 1981 gesuggereerd dat Beggs tijdens het juridische onderzoek maar beter kan opstappen. "Reagan gelooft dat Beggs het juiste zal doen wat zijn regeringsdienst betreft", zo verklaarde Witte-Huiswoordvoer- der Larry Speakes. Ook in het con gres zijn stemmen opgegaan voor het ontslag van de 59-jarige NASA- directeur. Beggs zelf ontkent alle beschuldigingen. Het is niet voor het eerst dat Ge neral Dynamics, het op twee na grootste wapenconcern in op spraak komt. De marine besloot in mei van dit jaar ook al het bedrijf geen nieuwe orders toe te kennen in verband met het opdrijven van rekeningen. Deze maatregel werd in augustus ingetrokken. General Dynamics bouwt onder andere kernonderzeeërs, F-16 gevechts vliegtuigen en Trident-raketten. Eind oktober van dit jaar sloot de luchtmacht de op één na grootste Amerikaanse wapenfabrikant, Rockwell International, van nieu we contracten uit. Het concern gaf toe zich schuldig te hebben ge maakt aan vervalsing van papie ren. Het onderzoek tegen Roc kwell, de grootste contractant voor het Amerikaanse ruimteprogram ma, loopt nog. ROTTERDAM (ANP) - De dag- ploeg bij Ertsoverslagbedrijf Euro poort CV (EECV) is gisteren om elf uur weer aan de slag gegaan. Er lag nog een schip, waarvan de lading nagenoeg gelost is, en er kwam een nieuw schip binnen dat volgens schema een dagje te vroeg was. Dit schip, de 117.000 ton metende Trendwood, werd ook gelost. De Vervoersbond FNV heeft dit meegedeeld. De bond steunt de ac ties van de werknemers van EECV die begonnen na de afgebroken cao-onderhandelingen. De werk nemers eisen verdere invoering van atv, geheel betaald door de werkgever, en volledige herbezet ting van door atv openvallende plaatsen. De gevraagde arbeids tijdverkorting acht de directie van EECV te kostbaar. Maandagnacht om vier uur legde de nachtploeg van EECV het werk neer. Ook de ochtendploeg besloot te staken. kaanse landbouw en industrie, al dus Mondale. Dus landbouw en in dustrie roepen om beschermende, protectionistische, maatregelen. Maar daarin is volgens de leider van de Democratische Partij sinds kort wel sprake van een lichte ken tering bij de volksvertegenwoordi ging: de meest ernstige wetsvoor stellen voor protectionistische maatregelen in het Congres heb ben hun glans verloren. Voor de Democraten is essen tieel dat de overheidsuitgaven voor defensie zo ongeveer gehalveerd worden. En dat is mogelijk wan neer er met de Sowj et-Unie een ak koord wordt gesloten, juist nu de sfeer na de topontmoeting in Genè- ve daarvoor rijp is. Het betekent echter wel dat de VS concessies zullen moeten doen inzake het Strategisch Defensie Initiatief (SDI of Star Wars). WASHINGTON (AP) - Een op de vier Amerikanen heeft bij het invullen van zijn belasting formulier niet de waarheid op het oog, maar de meesten vin den het bedriegen van de we derhelft fout. Aldus een van de resultaten van een onderzoek naar de moraal van Amerika nen. De enquête is uitgevoerd door de Roper Organization voor het het blad US News and World Report. Jongere mensen liegen en stelen eerder dan hun oudere landgenoten. Ook hebben zij minder morele bezwaren tegen sex voor het huwelijk. Maar mensen tussen de 18 en 29 heb ben meer bezwaren tegen het bedriegen van een echtgenoot dan iets oudere Amerikanen. Bij de waardering van de eer lijkheid en ethische normen bij beroepen, scoren religieuzen met 'zeer hoog' of 'hoog' door meer dan 50 procent van de on dervraagden. Autoverkopers staan beneden aan de waarde- ringslijst met 6 procent. Bij belastingteruggave zegt 24 procent van de Amerikanen dat zij wel eens minder dan ge heel eerlijk zijn geweest. Thuis liegt 22 procent wel eens. Op het werk vindt 22 procent het bestelen van de werkgever soms gerechtvaardigd terwijl 18 procent de onkostendeclara- ties te hoog invult. Twintig pro cent liegt wel eens tegen de baas of andere collega's. Maar over de definitie van het woord' 'liegen' bestaat enige onduide lijkheid als men bedenkt dat 33 procent zegt zich wel eens onte recht ziek te melden. Witte-boordencriminaliteit wordt door 64 procent als een ernstig, groeiend probleem ge zien en als een 'werkelijk verval van ethiek in zakelijk gedrag.' Looneis als stok achter de deur UTRECHT (ANP) - De Industrie bond FNV zal bij Akzo een extra looneis stellen als het concern niet bereid is om verdere arbeidstijd verkorting in te voeren. De looneis moet volgens de bond dienen als stok achter de deur om invoering van een nieuwe stap in het korter werken af te dwingen. Korter werken heeft nadrukkelijk de prio riteit in het beleid van de bond. De industriebond is daarbij bereid om afhankelijk van de bedrijfssituatie maatwerk te leveren. Dat is het resultaat van de leden vergaderingen die de Industrie bond FNV de afgelopen weken bij Akzo heeft gehouden over de cao- 1986. Volgens bestuurder me vrouw P. van der Linden is de ach terban in overgrote meerderheid van mening dat korter werken voorrang heeft boven een forse loonsverhoging. Een eventuele ex tra looneis komt bovenop de an derhalf procent loonsverhoging en de uitkering ineens van twee pro cent die al "standaard" in het cao pakket van de bond zitten. Alleen als met Akzo aan de on derhandelingstafel op geen enkele manier te praten valt over verdere arbeidstijdverkorting zal de loon eis in stelling worden gebracht, al dus Van der Linden. Hoe hoog de extra looneis dan zou moeten uit vallen, wil de industriebondbe stuurster nog niet zeggen. Als de onderhandelingen over arbeids tijdverkorting onverhoopt moch ten vastlopen, dan zal de Industrie bond FNV eerst een extra ronde le denvergaderingen uitschrijven om de ontstane situatie met de achter ban door te spreken. De cao bij Akzo Nederland, waar ongeveer 23.000 mensen werken, loopt op 1 april 1986 af. De Indus triebond wil nog dit jaar met de cao-onderhandelingen beginnen, maar Akzo denkt dat dat pas eind januari kan, wanneer een studie naar de mogelijkheden van ver dere arbeidstijdverkorting bij het concern is afgerond. De Industrie bond FNV doet niet aan deze stu die mee, in tegenstelling tot de drie andere vakorganisaties. De bond vindt de opzet van de studie te een zijdig, met name waar het gaat om het onderzoek naar de mogelijkhe den van invoering van algemene arbeidstijdverkorting. EINDHOVEN (GPD) - De Indus triebond FNV wil bij de komende cao-onderhandelingen bij het Phi lips-concern een verdere arbeids tijdverkorting van 5 procent af spreken, maar stelt geen enkele voorwaarde aan de vorm waarin het korter werken gerealiseerd moet worden. De arbeidstijdver korting mag per week, per maand maar kan zelfs desnoods opge spaard worden tot een half jaar vrij na zeven jaar werken. „Een heel klein percentage" van de Philips-werknemers zou even tueel bij de atv buitenschot kun nen blijven. De Industriebond stelt voorlopig ook geen extra looneis voor het geval men het met Philips niet eens wordt over het korter werken. Industriebondbestuurder A. van der Veen heeft dat gisteravond in Eindhoven gezegd bij de presenta tie van de cao-eisen van de vak bond. De industriebond wil in de Philips-cao voor 1986 onder meer vastleggen dat de lonen, net als dit jaar, met 2,5 procent zullen stijgen. Twee procent van die loonsverho ging zou structureel moeten zijn. Walter Mondale OTTAWA (DPA/ANP) - De Cana dese regering heeft besloten de verlieslij dende staats vliegtuigbou wer De Havilland aan het Ameri kaanse vliegtuigconcern Boeing te verkopen, zo heeft een regerings woordvoerder in Ottawa meeger deeld. Boeing zal in totaal 155 miljoen De Havilland naar Boeing (foto AP) Canadese doUar (313 miljoen gul- gulden) contant. Het resterende bedrag van 65 miljoen Canadese dollar (131 miljoen gulden) zal eveneens contant worden betaald, maar gespreid over een periode van vijftien jaar. Boeing heeft De Havilland toege zegd dat zij volledig zelfstandig zal De Havilland betalen, blijven wat betreft ontwerpen, ont- miljoen (182 miljoen wikkelen, produceren en verkopen zijn vliegtuigen. Voor een extra looneis als stok ach ter de deur bij het mislukken van een akkoord over het korter werken, is het volgens Van der Veen echter nog veel te vroeg. De voorstellen van de Industriebond bij Philips wijken daarmee af van het landelijk uitgestippelde ar beidsvoorwaardenbeleid van de FNV. De vakcentrale wil eenmali ge loonsverhogingen van 1 a 2 pro cent wanneer er geen 36-urige werkweek in 1986 komt. De Industriebond vindt dat een werkweek van gemiddeld 36 uur volgend jaar voor alle Philips- werknemers gerealiseerd moet worden. De vorm van de arbeids tijdverkorting kan variëren van korter werken per maand tot eens in de paar jaar een aantal maanden vrij. Van der Veen wil met die va riatie tegemoet komen aan de vele organisatorische problemen die bedrijven hebben ondervonden bij de invoering van de 38-urige werk week. Philips presenteert vandaag een rapport over de effecten van de 38- urige werkweek. Directeur sociale zaken mr. R. de Lange zei vorige week al dat het korter werken al leen bij het produktiepersoneel ef fect heeft, maar dat de hoger opge leide Philips-werknemers er alleen maar last van hebben. De Lange pleitte voor selectieve vormen van arbeidstijdverkorting, iets waarin de iNdustriebond FNV het bedrijf nu tegemoet komt. Van der Veen wil echter niets weten van het op grote schaal uit zonderen van groepen werkne mers van het korter werken. „Het is principieel onverteerbaar en leidt tot een onbestuurbaar be drijf', aldus Van der Veen, „wan neer een groot deel van het perso neel inlevert voor korter werken terwijl anderen veertig uur blijven werken en hun lonen omhoog zien gaan". De verschillen in rechtspositie zouden daarmee te groot worden wat tot spanningen binnen het be drijf zou leiden, aldus de vakbond. Reddingsplan van vier grootste banken ^rin^rnfK?nirtn SINGAPORE (Rtr/DPA) - De han- strekken aan de effectenmake- ettectenmakelaars niet uit het maandag. De banken hebben hun dd Qp de effectenbeurs van Smga- laars. De beurs van Singapore moeras werden getrokken. Boven- advieskoersen met twee cent hoogd tot 2,90 gulden bij verkoop van dollars en 2,78 gulden bij aan koop van de Amerikaanse munt eenheid. Plessey General Electric Company (GEC), de grootste elektronica-on- derneming van Groot-Brittannië, heeft een bod van 1,2 miljard pond sterling, ruim vijf miljard gulden, uitgebracht op de - eveneens Britse - elektronicafabrikant Plessey, zo is gisteren in Londen bekendge maakt. GEC heeft laten weten dat de overneming is bedoeld om beter op internationaal niveau te kunnen Singapore moeras werden getrokken. Boven- Dore zal morgen weer worden her- heeft zich voor de lening garant ge- dien werd gewezen op de gevolgen r „4„u joc i_j„_ j« c-:r. vat. Gisteren werd overeenstem- steld, de 25 leden van de Singapores reputatie als fi- ming bereikt met vertegenwoordi- beurs zullen ieder aansprakelijk nancieel centrum, hoewel deze gers van de effectenhandelaren en zijn voor 2,7 miljoen dollar (7,6 mil- putatie volgens "The Financial de banken over een reddingsplan joen gulden). Daily Business Times" toch al is voor de effectenmakelaars. Die wa- Verder is overeengekomen dat beschadigd als gevolg van deze he ren in ernstige financiële proble- de effectenhandelaren een finan- ie affaire. Die werd omschreven als men gekomen na het instorten van ciële bijdrage moeten leveren aan- "de ernstigste financiële ramp in het Pan-Electric-concern en het een nog op te richten fonds, zodat de geschiedenis van de republiek", stilleggen van de handel op de ook toekomstige financiële ver- De beurzen van Singapore en beurs van Singapore en Kuala plichtingen kunnen worden ge- Kuala Lumpur werden maandag Lumpur. dekt. Ook in Kuala Lumpur zou gesloten om pnaiekverkopen te aan een dergelijk plan worden ge- voorkomen, nadat bekend werd Volgens het plan, dat na vijftien werkt. dat in het weekeinde faillissement uur onderhandelen werd goedge- was aangevraagd voor Pan-Elec- keurd, zullen de vier grootste ban- Beleggingsdeskundigen hadden trie Industries, een conglomeraat ken van Singapore een lening van er eerder voor gewaarschuwd dat in totaal 82 miljoen Amerikaanse de hele effectenhandel in ernstige dollar (230,9 miljoen gulden) ver- problemen zou komen op het gebied van scheepvaart, roerend goed en elektrische pro- dukten. De schulden van het conglomeraat, dat 68 vestigingen heeft in Hongkong, Maleisië, Bru nei, Bermuda en Groot-Brittannië, worden geraamd op 195 miljoen dollar (bijna 550 miljoen gulden). De autoriteiten van Singapore hebben gisteren bekendgemaakt dat begonnen is met een onder zoek naar de oorzaken van de in storting van het concern. Op dit moment zou de onderzoeksafde ling van het ministerie van handel al bezig zijn met het doornemen van dossiers en documenten van Pan-Electric om na te gaan hoe de financiële situatie er werkelijk uit ziet. Volgens de politicus Tan Koon Swan is Pan-Electric nog steeds te redden. "Het is een le vensvatbare onderneming". DEN HAAG (ANP) - In de eerste negen maanden van dit jaar is de nettowinst van het verzekerings concern Aegon opgelopen tot 226 mihoen gulden, dertien procent meer dan in de overeenkomstige periode van 1984. De concemom- zet steeg ruim vijf procent van 6,4 otroppen miljard tot 6,7 miljard gulden cent. Tegenover een dalend het premie-inkomen voor levensverze keringen stond een stijging op het gebied van ziektekostenverzeke ringen. De brand- en de autoverze kering staan onder druk. Ontwikkeling De stijging van de omzet was een gevolg van een vijf procent hoger premie-inkomen (4,6 miljard) en van met zeven procent toegeno men beleggingsopbrengsten (1,9 miljard). De snelle ontwikkeling in de Verenigde Staten droeg daartoe flink bij. Daar steeg de omzet bijna zestien procent. Vooral de afzet van koopsompolissen in de VS nam flink toe. In Nederland bleef de omzetstij ging beperkt tot slechts één pro- Aegon is dit jaar (nog) niet opge zadeld met stroppen via gevol machtigden in het buitenland. Vo rig jaar zorgde een agent in Miami voor een strop van 107 miljoen gul den. H(j gaf een te ruipie interpre tatie aan zijn volmacht wat betreft aard en omvang van de verzekerin gen die hij sloot. Het ging vooral om verzekeringen van bemannin gen en passagiers op schepen. Aegon nam in de eerste negen maanden van dit jaar 316 miljoen op aan langlopende leningen en plaatste voor 30 miljoen aan pand brieven.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9