KERSTBOMEN Voorwaarden bij infiltratie door politie DiGROS DIGROS Kans op ongelukken met gif groter Korte belooft onderzoek naar brandveiligheid gevangenissen Openbaar Ministerie: KOCHT RECHTSTREEKS EEN GROTE PARTO MOOIE VOLLE Draagbare Stinger in gebruik Brinkman: Welzijnswet kan niet ingaan op 1 januari a.s. Botsing met regering wegens verhaalsplieht Twee baby's overleden na mazelenprik Zuiniger rijden dank zij de katalysator Johan Friso afgekeurd voor dienst Natuur en Milieu waarschuwt tegen minder onderhoud chemiebedrijven: WOENSDAG 4 DECEMBER 1985 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD) - Alleen speciaal opgeleide politie mensen mogen onder strenge voorwaarden infiltreren om bewijsmateriaal van misdrijven te verzamelen. Het ge bruik van buitenlandse agenten is onaanvaardbaar. De in zet van burgers moet beperkt blijven tot bijzondere geval len waarbij vervanging door een politieman onmogelijk is. Tot die conclusie komt het Openbaar Ministerie in een rap port over de voorwaarden waaronder infiltratie als opspo ringstechniek aanvaardbaar is. Minister Korthals Altes (justitie) is het met dat standpunt eens. Hoewel daarvoor tot nu toe geen officiële richtlijnen bestonden, wordt zowel door rijks- als ge meentepolitie al jarenlang geïnfil treerd om ernstige misdrijven op te sporen. Vooral bij de georganiseer de handel in drugs is infiltratie een veelgebruikte opsporingsmethode. Politiemensen doen zich voor als kopers van harddrugs en op het tijdstip van levering wordt de dea ler gearresteerd. Het op die manier verkregen be wijsmateriaal is volgens het Open baar Ministerie niet onrechtmatig gebleken. Dat zou blijken uit het grote aantal rechterlijke uitspra ken dat de afgelopen jaren over de ze vorm van opsporing is gedaan. Wel heeft de rechter een aantal voorwaarden gesteld, die nu door Antillen verrast door informateur C. D. Kroon WILLEMSTAD (ANP) De gou- verneur van de Nederlandse Antil len, R. A. Römer, heeft oud-premier C.D.Kroon benoemd tot informa teur. Dat is gisteren bekendge maakt door de regeringsvoorlich tingsdienst in Willemstad. De benoeming van Kroon is in Willemstad als een volslagen ver rassing aangekomen. In de media werd ervan uitgegaan dat Claude Wathey, leider van de Democrati sche Partij Bovenwinden, de mees te kans maakte op een (in)forma- teurschap. Wathey was naar voren geschoven als woordvoerder van de zeven partijen die schriftelijk te kennen hebben gegeven samen een regering te willen vormen. het Openbaar Ministerie als richt lijnen zijn aanvaard. Infiltratie is slechts toegestaan als andere opsporingsmethoden hebben gefaald. Het Openbaar Mi nisterie moet toestemming geven en de actie moet gebeuren onder verantwoordelijkheid van de chef van de recherche en de officier van justitie. Op die manier is ook de rechtspositie van de infiltrant, die immers ook strafbare feiten pleegt, veiliggesteld. De infiltrant mag de verdachte alleen uitlokken tot die strafbare feiten (bijvoorbeeld de verkoop van drugs) waarvan het sterke vermoeden bestaat dat ze ook zonder tussenkomst van de in filtrant zouden zijn gepleegd. Risico's Het OM is zich ervan bewust, dat er aan infiltratie risico's zijn ver bonden. De infiltrant beweegt zich in criminele milieus en kan het slachtoffer worden van wraakac ties. Daarom moeten alleen politie mensen worden ingezet, die door hun opleiding cn uitrusting het minst kwestbaar zijn. Infiltratie zal ook beperkt moeten blijven tot een korte periode om de kans op ont maskering te verkleinen. Boven dien wordt daarmee voorkomen dat het normbesef van de infiltrant vervaagt, aldus het OM. In Amsterdam hebben de eerste zes politiemensen hun opleiding tot infiltrant inmiddels voltooid. Zij zijn geselecteerd uit een grote groep politiemensen, die naar de functie hadden gesolliciteerd. Vol gens officier van justitie mr. Wool- drik bestaat er in de hoofdstad een enorme belangstelling voor de op leiding tot infiltrant. Hij verwacht dat binnen een jaar ten minste twintig infiltranten in Nederland werkzaam zullen zijn. ADVERTENTIE lengte vanaf 1.50 meter (zolang de voorraad strekt) haal het bij LEIDERDORP: Winkelhof 70 NOORDWIJK: Kerk straat 20 KATWIJK AAN ZEE: Visserijkade 2 SASSENHEIM: Hoofdstraat 284 LEIDEN: Diamant plein 71 «.OUDE WETERING: Meerkreuk 0 WASSENAAR: Starrenburglaan47 LEIDEN: Langegracht. met meer dan 300 GRATIS parkeerplaatsen in onze parkeergarage. STOLZENAU (GPD) - De Neder landse luchtmacht heeft gisteren een nieuw type luchtafweerraket in gebruik genomen: de draagba re Stinger, die vanaf de schouder wordt afgevuurd (zie foto ANP). De Stinger vervangt het verou derde M55-geschut. Commandant Vendrig van het Commando Taktische Lucht strijdkrachten overhandigde in het Westduitse Stolzenau (bij Hannover) de eerste raketten aan twee luchtmachteenheden. Zij maken deel uit van de eerste luchtverdedigingsgordel van de NAVO, op enkele tientallen kilo meters van de Oostduitse grens. De 18 kilo wegende Ameri kaanse Stinger bestaat uit een kunststof buis, een waarne mingseenheid en een afvuurin- stallatie. Wanneer een vijandelij ke jager of helikopter in het vi zier komt, vuurt de Stinger een raket af die door middel van een infrarood-systeem de warmte van het doel opzoekt en binnen 17 seconden zijn vernietigende werk doet. Als de raket is afgevuurd, heeft de schutter er volgens het 'vuur-en-vergeet-principe' geen omkijken meer naar. De raketten zijn geschikt voor het uitschake len van laag overvliegende doe len en kosten 180.000 gulden per stuk. De Nederlandse troepen in West-Duitsland gebruiken de Stinger voor het verdedigen van de Hawk-raketten. Deze veel gro tere raketten zijn gericht op vij andelijke objecten die zich op mi nimaal 17 kilometer bevinden. Ze zijn kwetsbaar voor dichtbij vliegende vijandelijke toestellen die bovendien zo laag vliegen, dat de Hawk-radar ze niet waar neemt. De Stinger wordt ook gebruikt voor de bescherming van de Pa triot-raketten, die de komende ja ren de Nike-luchtafweerraketten gaan vervangen. De luchtmacht heeft voorlopig 100 Stingers in gebruik genomen. In 1986 zullen ook de landmacht en de mariniers met deze nieuwe geleide wapens worden uitge rust, waardoor het totaal v het hele Nederlandse leger op 646 komt. De kosten daarvan bedra gen ongeveer 175 miljoen gulden. Inde verdere toekomst zal Neder land de beschikking krijgen over 1800 Stingers. De produktie i het wapen is (in het kader van de Europese wapensamenwerking) in handen van een Duitse wapen fabrikant. DEN HAAG (GPD) - Op verzoek van de Tweede Kamer zal staatsse cretaris Korte-Van Hemel (justitie) een onderzoek instellen naar de brandveiligheid van gevangenis sen, huizen van bewaring en cel lencomplexen in politiebureaus. De uitkomsten van dat onderzoek worden binnen vier maanden aan het parlement meegedeeld. Tegelijkertijd wordt de situatie onderzocht in andere overheidsge bouwen waarin mensen min of meer verplicht verblijven, zoals kindertehuizen en ziekenhuizen. De resultaten daarvan zullen even den. i de Kamer worden gezon- De staatssecretaris deed deze toezegging gisteren in de Tweede Kamer tijdens een debat over de brandveiligheid van het Scheve- ningse huis van bewaring. Aanlei ding van het door het PvdA-ka- merlid Kosto aangevraagde spoed debat was een rapport van de Na tionale Ombudsman, prof. Rang, die de situatie in Scheveningen on veilig noemt. Korte-Van Hemel ontkende dat het huis van bewaring in Scheve ningen onveilig is en niet voldoet aan de eisen van de brandweer. In DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman (WVC) heeft de Tweede Kamer gisteren per brief laten weten dat de Welzijnswet niet per 1 januari 1986 in werking kan treden. Hij wijt dat aan de Kamer, die de behandeling van het op 24 april 1985 ingediende wetsvoorstel niet bijtijds weet af te ron den. Brinkman dringt er op aan alsnog haast te piaken met de behandeling van de Welzijnswet, opdat die in het vooijaar het Staatsblad kan berei ken. Als de provincies en gemeenten meewerken kan nu al worden be gonnen met de voorbereiding van de decentralisatie (overheveling naar provincies en gemeenten) van het bibliotheekwerk die in het wetsvoor stel wordt voorzien, aldus de minister. De Kamer, inclusief het CDA, heeft grote kritiek op de Welzijnswet van de CDA-minister. Het gaat in die wet onder meer om het overhevelen van bepaalde taken in het bejaardenbeleid en maatschappelijk werk naar la gere overheden. 1980 had de Haagse brandweer het totale complex in Scheveningen, dat uit vijf gebouwen bestaat, gein specteerd en was tot de slotsom ge komen dat een aantal extra voor zieningen moest worden aange bracht. De staatssecretaris citeerde gis teren een brief van de comman dant van de brandweer, waaruit bleek dat die voorzieningen inmid dels zijn aangebracht. Omdat bin nenkort met de renovatie van het huis van bewaring wordt begon nen, heeft de brandweer voor dat gebouw uitstel verleend voor het aanbrengen van een centrale brandmeldingsinstallatie en rook melders in de gangen. Het ontbreken van die twee spe cifieke voorzieningen is volgens de brandweer niet onverantwoord. De renovatie van het Scheveningse huis van bewaring moet in mei 1988 gerealiseerd zijn. „Het com plex zal dan optimaal tegen brand beveiligd zijn", aldus Korte-van Hemel. De ombudsman toonde zich na afloop van het debat verbolgen over het antwoord van de staatsse cretaris. Volgens prof. Rang zijn de verbeteringen in het huis van be waring pas aangebracht nadat hij zijn rapport had uitgebracht. „Ik ben blij dat die verbeteringen nu zijn gerealiseerd. Maar de staatsse cretaris moet niet zeggen dat mijn rapport onjuist is", aldus Rang. DEN HAAG (ANP) - Het ziet er naar uit dat de Tweede Kamer on danks fundamentele bezwaren van de regering de toekomstige rege ling voor de 'verhaalsplieht' zal veranderen. Het gaat daarbij om een wetsontwerp waarin de ge meenten worden verplicht bij stand terug te vorderen van de ex- echtgenoot van een bijstandsge rechtigde, die geen alimentatie ontvangt hoewel daarop wel recht bestaat. WD en D66 hebben gisteren sa men een wijzigingsvoorstel. Dat komt erop neer dat terugvordering van bijstand niet mogelijk is indien beide partners op het moment van de scheiding financieel onafhanke lijk waren. Daarbij moet het dan ook nog aannemelijk zijn geweest dat die situatie zou blijven voortbe staan. Het is vrijwel zeker dat de PvdA dit wijzigingsvoorstel zal steunen, zodat het op een meerder heid in de Kamer kan rekenen. Staatssecretaris De Graaf (socia le zaken) en minister Korthals Al tes (justitie) zeiden fundamentele bezwaren tegen dit wijzigingsvoor stel te hebben. Korthals Altes zei dat via het wijzigingsvoorstel de onderhoudsplicht van de verdie- UTRECHT - Twee baby's van 10 en 11 dagen zijn vorig jaar na een inenting tegen mazelen vrij plotse ling overleden. Het kan zijn dat de inenting daarmee te maken had, maar dat staat niet vast omdat na dere gegevens ontbreken. De DKTP-inenting (tegen difterie, kinkhoest, tetanus, polio) heeft vo rig jaar voor zover bekend in geen enkel geval geleid tot blijvende schade aan het zenuwstelsel. Dat meldt een commissie van de Gezondheidsraad in het verslag van 1984 over ongewenste bijwer kingen van vaccins uit het rijks- vaccinatieprogramma. In 1984 zijn ongeveer 700.000 D(K)TP-entingen en ongeveer 150.000 mazelen vacci naties uitgevoerd. In totaal kwa men bij het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygië ne in Bilthoven 80 meldingen van bijwerkingen .(stuipen, bewuste loosheid, aanhoudend hard huilen, een abnormaal hevige reactie in de ingeënte arm) binnen. Bij 70 ervan was volgens de commissie een oor zakelijk verband tussen de gemel de ziekteverschijnselen en een voorafgaande vaccinatie overtui gend, waarschijnlijk of mogelijk. De commissie zegt overigens, dat niet alle bijwerkingen door de ouders worden opgemerkt of wor den doorgegeven aan een arts en dat ook niet alle artsen in dat geval het RIVM op de hoogte stellen. Ze pleit er dan ook voor dat alle ernsti ge bijwerkingen van vaccinaties zo volledig mogelijk worden gemeld, dat er voor de verwerking ervan noodzakelijke voorzieningen ko men en dat, als een kind na een vaccinatie sterft, sectie wordt ver richt wanneer een oorzakelijk ver band wordt vermoed of niet hele maal kan worden uitgesloten. MUZIEKCASSETTES (ANP) - Met de aanhouding van drie man nen heeft de Rotterdamse politie een omvangrijke handel in illegaal gecopieerde muziekcassettes op gerold. Volgens de politie heeft een van hen naar schatting vijftigdui zend cassettes met populaire mu ziek gemaakt. De bandjes werden voor ongeveer een tientje aan de man gebracht. nende ex-partner wordt veranderd, terwijl iets dergelijks volgens hem niet past in een wetsontwerp, waarin het uitsluitend gaat om het terugvorderen van ten onrechte ontvangen bijstand. De indieners van het wijzigings voorstel, Nijhuis (WD) en Groen man (D66), hebben overigens een drempel ingebouwd tegen mis bruik van hun voorstel. De situatie waarin beide partners in hun le vensonderhoud kunnen voorzien moet al een jaar bestaan vóór het moment van echtscheiding. Ook is er een andere voorwaarde inge bouwd die misbruik moet tegen gaan. Volgende week dinsdag wordt over het wetsontwerp voor de ver haalsplieht gestemd. UTRECHT (ANP) - Door toepas sing van de katalysator op auto's wordt het brandstofverbruik ge drukt en blijft de uitstoot van stik- stofoxyden, koolmonoxyde en koolwaterstoffen beperkt tot nog geen tien procent van het huidige niveau. Dat blijkt uit een recent on derzoek van de Touring Verein Schweiz, de Zwitserse evenknie van de ANWB. De stichting Natuur en Milieu heeft daarop gewezen in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens de stichting moet er een maximumprijs komen voor lood vrije benzine om automobilisten te stimuleren deze soort brandstof te tanken. Door het instellen van een maximumprijs kan worden voor komen dat gelode benzine goedko per is dan loodvrije. Bovendien zou de bijzondere verbruiksbelas ting op met een katalysator uitge ruste auto's met een cylinderin- houd van minder dan 1400 cc niet met 850, maar met 1700 gulden moeten worden verminderd. De stichting vindt, dat de volks vertegenwoordiging haast moet maken met de fiscale maatregelen ter stimulering van de invoering van loodvrije benzine en katalysa torauto's. De milieustichting ziet in haar pleidooi gesteund door het Zwitserse onderzoek. DEN HAAG (ANP) - Prins Johan Friso (zie foto), de op een na oudste zoon van koningin Beatrix en prins Claus, is door de militaire genees kundige dienst afgekeurd voor mi litaire dienst wegens een astmati sche aandoening. De Rijksvoor lichtingsdienst heeft dit gisteren meegedeeld. Prins Johan Friso is 17 jaar. Zijn 18-jarige broer Willem Alexander doet sinds enige maan den dienst bij de marine, (foto anp» UTRECHT (GPD) - De kans op ernstige ongelukken bij de chemi sche industrie in ons land wordt volgens de stichting Natuur en Mi lieu steeds groter. De milieu-orga nisatie meent dat het onderhoud in de chemische bedrijven minder wordt als gevolg van de hevige concurrentiestrijd in basischemi- caliën. Dr. Lucas Reijnders van de stich ting Natuur en Milieu meldde dit gisteren op een persconferentie van de actiegroep Nooit Meer Bho- pal. Het was precies een jaar gele den dat een giframp bij Union Car bide in de Indiase stad alleen al volgens de officiële cijfers leidde tot 2500 doden en 10.000 ernstig ge wonden, van wie er nog dagelijks mensen sterven, en 20.000 invali den. Ruim 180.000 mensen lijden nog steeds aan de gevolgen van het gifgas. Reijnders gelooft, dat een derge lijke ramp in Nederland niet moet worden uitgesloten. Volgens hem hebben de chemische bedrijven de laatste tijd meer dan 15 procent op het groot onderhoud bezuinigd. De vernieuwing van 'krakkemikkige' installaties gebeurt evenmin opti maal, aldus de man van Natuur en Milieu. Het zijn vooral de chloorfabrie- ken die naar mening van Reijnders de meeste aandacht behoeven. In mindere mate geldt dat ook voor de bedrijven die fosgeen produce ren, omdat die jonger zijn. Chloor- producenten zijn Akzo-bedrijven in Hengelo, Delfzijl en Rijnmond. Fosgeen wordt gemaakt bij ICI in Rozenburg en General Electric in Bergen op Zoom. Scherpe controle Reijnders en de actiegroep Nooit Meer Bhopal vinden dat de over heid strikte veiligheids- en gezond heidsnormen moet vastleggen voor gevaarlijke stoffen en produk- tie-installaties. Het personeel in de chemische industrie moet aan zeer hoge eisen voldoen. Er dient een uiterst scherpe controle te komen op het milieugedrag van risicovolle bedrijven. Het wordt verder hoog tijd dat de regering een EG-richtlijn gaat uit voeren die het maken van risico analyses voor relatief gevaarlijke bedrijven verplicht stelt. In Neder land zou het gaan om ongeveer 65 ondernemingen. Reijnders zegt dat, zoals het er nu naar uitziet, bij deze bedreven pas na 1990 de noodzakelijke extra veiligheids maatregelen worden getroffen. De internationale groepering Nooit Meer Bhopal, die in Neder land wordt gesteund door 60 maat schappelijke organisaties, voerde gisteren in Delfzijl en Leiderdorp actie bij het bedrijf Katalistiks, een dochteronderneming van Union Carbide. Aan de directie werd een eisenpakket overhandigd met het verzoek dat door te geven aan de hoofddirectie van Union Carbide. Nooit Meer Bhopal wil dat Union Zo'n vijftig leden van de landelijke actiegroep 'Nooit meer Bhopal' hebben gistermiddag een petitie overhan digd bij het Leiderdorpse bedrijf Katalistiks, een dochteronderneming van Union Carbide. De directie van het Leiderdorpse bedrijf zegde de actievoerders toe ervoor te zorgen dat de petitie zo snel mogelijk op het juiste adres belandt. Een discussie wilde zij gistermiddag niet aangaan. "In Leiderdorp hebben we de kennis daarvoor niet in huis". Ook werd een verzoek om met personeelsleden te mogen praten afgewezen. ifoto Holvast» Carbide zich verantwoordelijk stelt voor de giframp en de gevol gen. Slachtoffers en nabestaanden hebben recht op genoegdoening. Het bedrijf moet verder inzicht ge ven- in de aard van de ontsnapte gassen, zodat nog levende slachtof fers beter kunnen worden gehol pen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5