Steeds Arbeidsbureau: meer geld nodig voor werk in wijken Protest tegen vestiging van restaurant aan Nieuwe Rijn Milieuheffing jaarlijks zes procent verhoogd Rijk geeft komende jaren minstens een miljoen Sieraden uit huis gestolen Restauratie Ceaciliazalen kan doorgaan Aanrander Te weinig subsidie voor gevelisolatie Hooigracht Bromfietser aangereden WOENSDAG 4 DECEMBER 1985 LEIDEN Redactie: Wim Brands Annemiek Ruygrok Film als bewijs 'Sinterklaasfeest is racistisch' LEIDEN - "Het Sinterklaas feest zoals dat hier in Neder land gevierd wordt, heeft een racistische ondertoon die kwetsend kan zijn voor zwarte mensen". Dat zegt het comité 'Leiden tegen fascisme'. Het voegt er aan toe dat het bewijs voor deze stelling wordt geleverd in de film 'We doen het voor de kin deren' die donderdag 12 de cember in het Volkshuis wordt vertoond. Deze film is gemaakt door het CMC, een collectief van zwarte filmers die hun visie geven op het Sinterklaasfeest en vooral op de rol van Zwarte Piet. stadsvernieuwing, ruimtelijke or dening, scholing en de welzijns voorzieningen. PvdA-wethouder Van Dongen van onderwijs verklaarde gisteren dat de gemeente een lijstje met on geveer 30 ideeën heeft opgestuurd naar het ministerie van binnen landse zaken. Dat heeft hierover nog geen beslissing genomen. Wethouder Van Dongen plaatste gisteren een aantal kanttekeningen bij de projecten die nu beginnen of zijn begonnen. Zo is hierover nog te weinig overleg gevoerd met ver tegenwoordigers van de bewoners in de wijk, iets waar trouwens ook GAB-directeur Tibbe op wees. Voor dit overleg was nu te weinig tijd, vooral ook omdat lange tijd onzeker was welke projecten pre cies konden doorgaan. Overigens is het de bedoeling dat de buurtbe woners later ook zelf voorstellen kunnen aandragen voor projecten. Volgens Van Dongen moet met de bewoners nog worden bespro ken aan welke eisen projecten pre cies moeten voldoen. Tibbe voegde daar aan toe dat met hen ook de gevolgen van de verschillende maatregelen besproken zullen worden. Uit de pot van anderhalf miljoen gulden die de gemeente en het GAB dit jaar beschikbaar hebben, wordt een ton uitgetrokken voor het opknappen van het nieuwe on derkomen van het internationaal kinderdagverblijf Sindbad. Dit kinderdagverblijf is in augustus verhuisd van de Heilig Hartschool aan de Os- en Paardenlaan naar het gebouw van de voormalige kleu terschool de Viersprong aan de Atjehstraat. Die verhuizing was noodzakelijk geworden, ook al om dat de Heilig Hartschool dit jaar is samengegaan met de Alfons Ariënsschool. Die laatste school had de ruimte in de Heilig Hart school nodig die in gebruik was bij 'Sindbad'. Hoewel het kinderdagverblijf dus al is verhuisd moet de verbou wing van de voormalige Vier sprong nog worden voltooid. Vol gens Fieke Geyer, adjunct-directri ce van het kinderdagverblijf, is de verbouwing waarschijnlijk in ja nuari klaar. Sindbad is tot die tijd overigens normaal open. De werkzaamheden behelzen on der meer het opknappen van de lo kalen, het verwezenlijken van een apart slaapzaaltje voor de baby- groep, het aanbrengen van een ont vangstkamer voor ouders en het aanpassen van de speelplaats. De overige projecten die uit de anderhalf miljoen worden betaald zijn onder meer: het opleiden van vier zogenoemde 'omgevingsvak lieden' - dat zijn mensen die na een technische vakopleiding in dienst van de gemeente onderhouds- en herstelwerkzaamheden in de wij ken uitvoeren - de aanleg van een sportveld voor migranten, de reno vatie van de Kraaiersbrug, het op knappen van flats in Slaaghwijk en de bouw van een recreatieve ruim te bij het buurthuis Groenoord. Verwachting hoogheemraadschap: LEIDEN - Het gewestelijk ar beidsbureau (GAB) hoopt vol gend jaar 1,5 miljoen gulden te krijgen voor werkgelegen- heidsmaatregelen in een aantal Leidse wijken waar de werk loosheid het hoogst is. Het ar beidsbureau heeft hiertoe een verzoek ingediend bij het mi nisterie van sociale zaken. Dat heeft hierover echter nog geen beslissing genomen. Het ar beidsbureau heeft al de toezeg ging van het ministerie dat het de komende jaren minstens een miljoen gulden krijgt voor dergelijke maatregelen. Dit jaar heeft het arbeidsbureau ook 1,5 miljoen gulden te besteden aan werkgelegenheidsmaatregelen in de wijken Slaaghwijk, Groenoord, de Kooi en het Noor derkwartier. De besteding van dat bedrag werd gisteren officieel be krachtigd tijdens een bijeenkomst op het stadhuis. Daar zetten GAB- directeur C. Tibbe en burgemees ter Goekoop hun handtekening on der een overeenkomst daarvoor. Aanvankelijk kreeg het arbeids bureau van het ministerie van so ciale zaken dit jaar een miljoen gul den voor de werkgelegenheids maatregelen. Dat bedrag is ver hoogd met een half miljoen omdat in de provincie Zuid-Holland niet alle arbeidsbureaus in Zuid-Hol land hun geld voor dergelijke maatregelen hadden opgemaakt. De Leidse GAB-directeur Tibbe meent dat de omvang van de werk loosheid en de grootte van de vier wijken het alleszins rechtvaardi gen dat het ministerie ook volgend jaar meer geld beschikbaar stelt. Verbeteren De werkgelegenheidsmaatrege len houden in dat in de vier wijken zoveel mogelijk projecten worden opgezet die ten goede komen aan de wijken en de - werkloze - bewo ners daarvan. Op die* manier krij gen de bewoners direct werk of vergroten ze door middel van scho ling hun kansen op werk. Tegelij kertijd worden de wijken zelf of de omstandigheden daar verbeterd. Een aantal van die projecten is ove rigens al begonnen. De maatregelen die de werkgele genheid moeten bevorderen, zijn een onderdeel van een groter ge heel: het zogeheten aandachtsge- biedenbeleid (AGB) van de ge meente. Behalve het bevorderen van de werkgelegenheid, wil de ge meente met dit beleid ook aan dacht schenken aan zaken als LEIDEN - Uit een woning aan de Lammenschansweg is in de nacht van maandag op dinsdag voor en kele duizenden guldens aan siera den gestolen. De dader heeft zich toegang verschaft door het force ren van een keukendeur. LEIDEN - Het dagelijks bestuur van het Hoogheemraadschap van Rijnland verwacht dat de veront reinigingsheffing tussen 1987 en 1990 met ten hoogste zes procent per jaar zal stijgen. De verhoging van dit tarief is noodzakelijk door dat het schap allerlei investeringen moet doen om de kwaliteit van het water in zijn gebied te waarborgen. Deze zaak wordt volgende week woensdag besproken door de Ver enigde Vergadering, het algemeen bestuur van het schap. Het hoogheemraadschap heeft een 'top tien' gemaakt van werken die in zijn ogen noodzakelijk zijn. Die werken, onder meer de aanleg van gemalen in Aarlanderveen, Ha- zerswoude-Rijndijk en Koudekerk en de bouw van afvalwaterzuive ringsinstallaties in onder meer Nieuwe Wetering, Leimuiden en Aalsmeer, vergen een investering van rond de 96 miljoen gulden. Het schap worstelde echter met de vraag hoe de verschillende werken kunnen worden uitge voerd zonder dat de verontreini gingsheffing onverantwoord moet stijgen. Het heeft nu berekend dat als de projecten gedurende een tijd van zes jaar worden uitgevoerd, de verontreinigingsheffing met in to taal 13,10 gulden per vervuilings eenheid moet stijgen. Hieruit kan dan ook de uitbreiding en het her stel van een aantal bestaande zui- veringswerken worden betaald. Achteruit Een en ander komt volgens het dagelijks bestuur neer op een jaar lijkse tariefstijging van vier pro cent. Overigens is de aanleg van de verschillende zuiveringswerken niet het enige dat een verhoging van de verontreinigingsheffing te weeg brengt. Er zijn ook nog aller lei andere kostenverhogingen te verwachten. Hoewel die volgens het dagelijks bestuur nog niet pre cies zijn te bepalen, verwacht het dat de verontreinigingsheffing tus sen 1987 en 1990 met niet meer dan zes procent hoeft te stijgen. De provincies Noord- en Zuidr Holland zijn niet onverdeeld ge lukkig met het tempo waarin het Hoogheemraadschap de zuive ringswerken wil aanleggen. De provincies en de inspecties van de volksgezondheid voor de hygiëne van het milieu in Noord- en Zuid- Holland zijn bang dat de kwaliteit van het water in het gebied van Rijnland achteruit zal gaan. De provinciebesturen en de inspecties vragen het schap daarom ook op voortvarende wijze de overige werken uit te voeren. LEIDEN - De Raad van State heeft het protest tegen de restauratie van het Caeciliacomplex in de Camp, waar het museum Boerhaave zal worden gevestigd, verworpen. Slager Van der Zon had mede namens de winkeliersvereniging Haarlemmerstraat/De Camp aan gevoerd dat de restauratie .en ver bouwing tot een verlies leiden van 23 parkeerplaatsen. De Raad van State steunt echter de opvatting van de provincie en de gemeente, dat het maar om vijf of zes plaatsen gaat. De overige plaatsen verdwij nen door de uitbreiding van het Caeciliagasthuis, maar daarvan was altijd gezegd dat het om tijde lijke parkeerruimte ging. De par keergarage die aan de Langegracht is gebouwd, wordt als voldoende compensatie beschouwd. De verbouwing van de voormalige school aan de Atjehstraat waar nu het internationale kinderdagverblijf Sindbad is gevestigd, is een van de projecten die met de werkgelegenheidsgelden worden betaald. Een apart slaapzaaltje voor baby's is een van de wensen. Misschien ook wel van deze twee. ^oto ^r*n Boven' LEIDEN - Een 30-jarige fietsende Leidse vrouw is maandagnacht om half drie lastig gevallen en onzede lijk betast door een man op de Lammermarkt. Zij was niet ge diend van zulke handelingen en is de man, waarvan zij de leeftijd schat op ongeveer 23 jaar, achterna gegaan om hem ervan langs te ge ven. De man schrok daar zo van dat hij net wat harder fietste dan de vrouw. Na een wilde achtervolging raakte zij het spoor bijster en deed aangifte bij de politie. Buurtbewoonster vreest overlast Pelgrims (1) Wie weet krijgt Leiden er in 1987 weer een evenement bij. Moch ten we in het afgelopen jaar van de eerste Leidse Lakenfeesten genieten, over pakweg twee jaar wacht ons misschien een Britse invasie. Het bestuur van het ge west ('county') Glanford Bo rough heeft namelijk het idee ge opperd om een 'Pilgrim Fathers Triathlon Race' te organiseren. Om zo sportief in het voetspoor van de zeventiende-eeuwse Pil grim Fathers te treden. En aan gezien Leiden jarenlang de pleis terplaats van deze 'sekte' is ge weest, heeft het bestuur de ge meente Leiden gevraagd of het misschien iets voor een dergelij ke race voelt. Hein van Woerden van de afde ling externe betrekkingen van de gemeente Leiden is er al danig mee in de weer. De overzeese te lefoontjes zijn niet van de lucht, want Leiden ziet wel wat in een dergelijke wedstrijd, laat Van Woerden weten. Het is de bedoeling, aldus het bestuur van Glanford Borough, dat een aantal hardlopers van start gaat in Scrooby, de plaats waar de Pilgrim Fathers oor spronkelijk vandaan kwamen. Vervolgens zou het op de fiets vanaf Gainsborough in de rich ting van South Killingholme Creek, het punt van waaraf de pelgrims de oversteek naar Hol land maakten, gaan. Van daaruit zouden de deelnemers in zeil jachten naar Nederland moeten varen. Na een kort verblijf hier zouden de jachten teruggaan, naar het Britse Plymouth, waar de race eindigt. De Pilgrim-beweging is in 1619 begonnen, toen een groep gods dienstige separatisten Engeland Met de komst van nog een res taurant aan de Nieuwe Rijn is reke ning gehouden in het bestem mingsplan voor de wijk Pancras- west. Aangezien dit bestemmings plan nog niet door de Kroon is goedgekeurd is evenwel een ver klaring van geen bezwaar nodig van het provinciebestuur. Inmid dels is bekend geworden dat de ad viseur van de Raad van State aan beveelt goedkeuring te onthouden aan de horecabestemmingen in het bestemmingsplan Pancras-west. Naar zijn opvatting zou dit plan in een te grote toename van horeca- vestigingen voorzien. Volgens de gemeente is dit on juist en is de vestiging van restau rants doorgaans niet omstreden. B en W wijzen er bovendien op dat, op dezelfde dag uitgebrachte, ad viezen over de bestemmingsplan nen voor de Pieterswijk en D'Oude Morsch tot vrijwel onbeperkte uit breidingsmogelijkheden van alle soorten horecavestigingen in grote gedeelten van beide binnenstads- wijken zullen leiden. B en W zeg gen er aan te twijfelen of de advi seur van de Raad van State in deze drie gevallen wel een voldoende overwogen en doordachte belange nafweging heeft gemaakt. De kwestie rond de drie bestemmings plannen wordt op 30 december aanstaande bij de Raad van State aan de orde gesteld. De raadscommissie voor ruimte lijke ordening en verkeer zal zich vanavond buigen over het be zwaarschrift tegen de vestiging van het Turkse restaurant aan de Nieuwe Rijn. verliet en naar Amsterdam voer. Na een jaar in Amsterdam te hebben gebivakkeerd, toog de groep naar Leiden. Daar bleef (een deel van) de Pilgrim Fathers tot 1920 gehuisvest, om vervol gens via Plymouth voorgoed naar de Verenigde Staten te trek ken, waar de grootste groep se paratisten al enkele eeuwen eer der had postgevat. Pelgrims (2) Hoe de triathlon precies zal gaan verlopen, wie eraan mee zullen doen en welke gemeenten behal ve Leiden nog meer zullen wor den ingeschakeld, is nog niet te zeggen. Volgens Hein van Woer den zit alles nog in het verken nende stadium. "Het was van de kant van Glanford meer een pol sen hoe wij er tegenover staan. Welnu Leiden heeft laten weten dat we het een goed idee vinden. Ook uit toeristisch oogpunt. We hebben hier in Leiden ook het documentatiecentrum van de Pilgrim Fathers zitten. Dus is een dergelijke triathlon mis schien een mooie aanleiding om excursies naar die Pilgrim Fa thers Foundation te organise ren". Wellicht dat Amsterdam ook in de organisatie zal worden be trokken. De zeilschepen zullen vermoedelijk in de hoofstedelij- ke haven arriveren. Ook Delfsha- ven, de plek vanwaar de pel grims weer uit Nederland ver trokken, zal worden uitgenodigd om een graantje van het triath- lon-festijn mee te pikken. Zou een en ander kunnen sa menvallen met de Leidse Laken feesten? Hein van Woerden kan daarop nog geen zinnig ant woord geven. Het tijdstip waar op het evenement van start zal gaan is nog niet bepaald. "Eind Tweehonderddertig nieuwe dienstfietsen in het gelid. De politie komt ze in kleine groepjes atfhalen. (foto Holvast) december weten we meer. Dan heeft het bestuur van Glanford Borough ook met de betrokken plaatsen in dat gewest overlegd. Vanaf die tijd kunnen echte plannen worden gemaakt". Bosch-Gans Is het iemand al opgevallen dat het in Leiden een stuk rustiger is geworden? Sinds kort heeft me vrouw Bosch-Gans, vaste brief schrijfster naar plaatselijke bla den, geregeld indienster van be roep- en bezwaarschriften, het Leidse verwisseld voor het Val- kenburgse. Zij heeft 'het zinkend schip', zoals ze Leiden noemt, verlaten om zelf het schip in te gaan: in Valkenburg heeft zij haar domicilie op een woonboot gekozen. "Ik heb definitief een streep onder mijn acties tegen het Leidse gemeentebestuur ge zet. Ik heb mijzelf gepensio neerd. Alleen maak ik nog een paar dingen af waarmee ik be gonnen ben", aldus mevrouw Bosch. Nee ze wil niet geinter- viewd worden, maar erkent door de telefoon: "Ik ben knettergek geweest. Mensen zeiden het wei eens: je bent gek. Nou dat besef ik nu ook wel. Het haalt niets uit. De gemeente heeft zoveel kana len om overal onderuit te komen. Die hele inspraak stelt niets voor, heeft niets om het lijf'. Als ze haar woonboot ooit een naam geeft zal dat 'Vrijheid' zijn. "Het is hier heerlijk, zo weids, zo vrij. Het heeft nog dat dorpse, dat Leidse wijken vroeger ook had den. Nu niet meer. Leiden heeft zijn charme verloren. Het is Am sterdam in het klein geworden". Wil zij dan echt niets kwijt over haar inspraakervaringen van de afgelopen jaren? Al was het al leen maar om anderen, die haar voorbeeld willen volgen, te waar schuwen voor teleurstellingen. "Nee hoor, laat die mensen nog maar met de illusie leven dat er iets via inspraak te regelen valt. Die klap komt toch wel". Dienstfietsen De Leidse politie, we schreven het al, krijgt haar eigen dienst fietsen. Jarenlang werden die dingen gehuurd, maar nu blijkt dat het veel goedkoper is om ze zélf aan te schaffen. Bij een rij wielhandelaar aan het Levendaal werden 230 tweewielers besteld. Dat zal een gedrang geven, wan neer de dienstkloppers hun rij wielen komen ophalen, dachten wij nog. Maar nee hoor. Ook daar zijn regels voor: opstellen in rijen van drie of vier. Telkens een paar koddebeiers die hun glimmende vehikel mogen meenemen. Wat zal het weer mooi worden in de Leidse wijken. LEIDEN - Het aanbrengen van ge velisolatie aan woningen aan de Hooigracht dreigt in het water te vallen doordat de te verwachten subsidiebedragen van het rijk ver achterblijven bij de werkelijk te. maken kosten. Begin dit jaar riep de gemeente eigenaren en bewoners van de Hooigracht op mee te doen aan het 'project gevelisolatie' en stelde for se subsidies in het vooruitzicht (geen of een geringe eigen bijdra ge). Een zeer groot aantal eigena ren gaf aan die oproep gehoor. In de loop van dit jaar is evenwel ge bleken dat het geld dat het ministe- Kosten veel hoger dan gedacht Dë gemeente splitste vervolgens het aantal woningen in tweeën met de bedoeling één deel in 1985 en het andere deel in 1986 aan te pak ken. Gebleken is nu weer dat de kosten van isolatie, door de gecom pliceerdheid en ouderdom van de panden, veel hoger liggen dan ver wacht en slechts voor dertig pro cent door de subsidiebij dragen worden gedekt. Omdat men de eigenaar/bewo ners niet met veel hogere kosten wil confronteren dan voorspeld, en om te voorkomen dat het hele pro- jekt mislukt, heeft de gemeente de minister van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu om een hogere subsidie gevraagd. Volgens de gemeente is de situa tie aan de Hooigracht niet uniek omdat dezelfde soort woningen ook elders in Leiden, en elders in den lande, staan. Een bijstelling van de subsidienormen zou ge rechtvaardigd zijn omdat anders dezelfde problemen als in Leiden overal in Nederland de kop op zul len steken. De gemeente hoopt op een snel en positief antwoord van de minister omdat het welslagen van dit project, voor wat dit jaar betreft, anders in het water valt. LEIDEN - Een 39-jarige bromfiet ser uit Warmond is gistermiddag met een gebroken pols en een ge kneusd been naar het AZL ge bracht. De man werd aangereden door een automobiliste uit Oegst- geest die uit de inrit van het post kantoor aan de Schipholweg kwam. Zij verleende bromfietser, die op het fietspad reed, geen voor rang. mooie zomerdagen, net als bij de naburige koffieshop 'meneer Jan sen', buiten zullen gaan zitten en hun fietsen overal neergooien. B en W wijzen er op dat het ver- bouwplan voor het pand automa tisch wordt bekeken door de brandweer en dat zonodig voor waarden worden gesteld alvorens een definitieve vergunning wordt verleend. Het Turkse restaurant zal bovendien pas mogen worden ge opend als aan de hinderwet zal zijn voldaan. Volgens B en W hoeft het ook niet bezwaarlijk te zijn als mensen op de schaarse mooie zo merdagen buiten zitten om een drankje te drinken. Dat verhoogt juist de sfeer van deze winkel- en marktroute, aldus het college. Overlast van fietsen denkt men te gen te kunnen gaan door extra fiet senrekken te plaatsen aan de wa terkant. B en W stellen de raadscommis sie voor ruimtelijke ordening voor de bezwaren tegen deze nieuwe ho- recavestiging aan de Nieuwe Rijn, afkomstig van de bewoonster van het naburige pand, ongegrond te verklaren. Volgens de bezwaarde zou het voor restaurant bestemde pand in slechte staat verkeren en zou onvoldoende rekening zijn ge houden met brandweereisen. Voorts wordt gevreesd voor over- In het pand waar de auto voor de deur staat, dat vroeger tot muziekhandel Servaas behoorde, zou het Turkse kst van etensgeuren en van bezoe- restaurant moeten worden gevestigd. Van de gemeente mag het; een buurvrouw maakt bezwaar. (foto Holvast) *ers van "et restaurant die op LEIDEN - Het college van burge meester en wethouders ligt in de clinch met een bewoonster van de Nieuwe Rijn en met een adviseur van de Raad van State, over de ves tiging van een Turks restaurant in het voormalige pand van de muzie kwinkel Servaas aan de Nieuwe Rijn.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3