LEIDSCH DAGBLAD Mini-akkoord EG-top F50% korting op alle bovenkleding. 1 Grootse plannen voor kabelkrant Overheidstekort naar 7!/2 procent Spiegels tegen vandalisme McFarlane stapt op MAGISTER Karweitje op te knappen SCHOKDEMPERS PS DIREKTSERV WOENSDAG 4 DECEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37876 (Van een onzer verslaggevers) LEIMUIDEN - De kans is groot, dat achterin alle 560 bussen van Centraal Nederland twee bolle spiegels komen. Ze moeten het vandalisme beteu gelen. De chauffeur én de passagiers kunnen op die manier vernielingen signaleren. Een proef in 20 bussen, die rijden in Leiden, Nieuwkoop, Nieuw-Ven- nep en Alphen, heeft aangetoond dat de spiegels een gunstig effect heb ben. Er kwam beduidend minder vandalisme in deze bussen voor, dan voorheen het geval was. Vooral in de bus die Nieuwkoop aandoet, want daarin rezen de vernielingen de pan uit, zei een woordvoerder van de busonderneming in Leimuiden vanmorgen. Om het schrijven met viltstiften op de hoofdkussens van de zitplaatsen tegen te gaan, ontwikkelt Centraal Nederland een chemisch middel dat op de kussens kan worden aangebracht. Een proef loopt inmiddels. De inkt van de viltstift kan niet door het chemische middel dringen. Centraal Nederland heeft naast de spiegels ook een ander waarschu wingssysteem uitgeprobeerd. Onder de bankbekleding had de maat schappij een dun matje van ijzerdraad aangebracht. Wanneer dit matje in aanraking kwam met een schaar of een mes, dan ging er een rood lampje bij de chauffeur branden. Deze beveiliging beviel niet gezien de vele gevallen van 'vals alarm'. Gasbuis vernield: 6 huizen ontruimd APPINGEDAM - Na ontdek king van een doorgezaagde gas leiding in een kelder heeft de politie van morgen zes portiek woningen in Appingedam ontruimd. Ook trof de politie in de leegstaande woning een openstaande geiser aan. Het water dat daaruit stroomde liep langs een elektriciteitskastje. Benedenburen die water overlast kregen ontdekten de levensgevaarlijke situatie. De politie is er van overtuigd dat er opzet in het spel is. Veiligheidsadviseur van Reagan Robert McFarlane. WASHINGTON (GPD/UPI) - Ro bert McFarlane, de veiligheidsad viseur van president Reagan, is af getreden na een ruzie met Donald Regan, de stafchef van het Witte Huis. Regeringsfunctionarissen maakten afgelopen nacht een ein de aan de aanhouden geruchten over een mogelijk terugtreden van McFarlane, die een belangrijke rol heeft vervuld in de formulering van het Amerikaanse buitenlands beleid. Volgens McFarlane bemoeit Re gan zich te veel met het buiten lands beleid, terwijl hij daar geen verstand van heeft. Regan was in het verleden minister van finan- rjün Tijdens top in Genève zou de slechte verhouding zich nog hebben aangescherpt, omdat McFarlane de aanwezigheid van Regan als een belemmering onder vond. McFarlane geldt samen met mi nister Shultz (buitenlandse zaken) als gematigd in vergelijking met conservatieven als minister Wein berger (defensie) en stafchef Re gan. Voor de opvolging van McFar lane circuleren de namen van voor malig onderminister van buiten landse zaken Lawrence Eaglebur- ger (nu werkzaam voor Henry Kis singers consultatiebureau) en Da vid Abshire, VS-ambassadeur bij de NAVO in Brussel. Politie zoekt Bietenblokkade bewijzen voor wapensmokkel ROTTERDAM (GPD) - De politie zoekt bewijzen dat Nederlanders betrokken zijn bij wapensmokkel naar Zuid-Afrika. In Rotterdam en Capelle aan den IJssel heeft de po litie invallen gedaan in een kantoor en een woonhuis. De Belgische po litie deed tegelijkertijd huiszoe king net over de Nederlandse grens. De Rotterdamse officier van jus titie mr. R. A. V. Gerding zei van ochtend dat papieren zijn gevon den die mogelijk als bewijs kun nen dienen. Volgens mr. Gerding is het vrijwel zeker dat de Neder landse kustvaarder Reef Moon op 14 juni vanuit Zeebrugge naar Zuid-Afrika is gevaren met aan boord 400 kisten granaten. Die zou den op 21 juli in Durban aan wal zijn gebracht. Tijdens de reis zou het schip en kele keren van naam zijn veran derd. Behalve Reef Moon zou ook de naam Otter zijn gebruikt. Het schip voer toen onder Antilliaanse vlag. Rookcampagne als verweer DEN HAAG (GPD) - De Stich ting Volksgezondheid en Ro ken vindt de campagne die de sigaretten-industrie volgende week gaat voeren te gek voor woorden. De industrie zegt dat de campagne mensen niet tot roken wil verleiden, maar is be doeld als verweer tegen de kri tiek van de anti-rokers. Volgens de sigaretten-industrie is het heel wel mogelijk dat ro kers en niet-rokers naast elkaar leven zonder al te veel hinder van elkaar te ondervinden. De Stichting Volksgezondheid en Roken is het daarmee vol strekt oneens. „De industrie verwacht nu van de niet-rokers een tegenprestatie ten opzichte van de rokers. Maar de niet-ro- ker bezorgt geen enkele over last. Moet die dan een conces sie doen aan de roker? Dan draai je de zaak compleet om". Volgens de stichting klinkt het 'naast elkaar leven' vreemd zo lang er elk jaar in Nederland bijna 17.000 mensen dood gaan door het roken. PRINSENBEEK - Bieten blokkeerden vanochtend de rijksweg tussen Rotterdam en Breda bij Prinsenheek. Een vrachtwagen beladen met bie ten was door de vangrail gere den en op de andere rijbaan te recht gekomen. Bij het onge val werd één persoon gewond. De weg was urenlang voor het verkeer afgesloten. (toto aki>) Lubbers 'niet ontevreden' met mager resultaat LUXEMBURG (GPD) - De regeringsleiders van de EG hebben gisteravond laat een akkoord bereikt over de vernieuwing van de Europese Gemeenschap. Maar zowel op het punt van een echte interne markt als de uitbrei ding van de bevoegdheden van het Europees Parlement is sprake van een mager resultaat. OLIVETTI PERSONAL COMPUTER Schoolstraat 174 Voorschoten Tel. 01717-9946 Wasmiddel zonder fosfaat AMSTERDAM (ANP) - Wasmiddelenfabrikant Henkei heeft een nieuwe stof gevonden die het gebruik van fosfaat overbodig maakt. Het gaat om natrium aluminium silicaat (sasil), dat volgens Henkei absoluut onscha delijk voor mens, dier en milieu is. Sasil is een in water oplosbare organi sche verbinding die uit natuurlijke grondstoffen wordt gewonnen. Uit een onderzoek onder 880 gezinnen is gebleken dat het Ook werden afspraken gemaakt over de steun door de rijke, noor delijke EG-landen aan de armere, zuidelijke, zoals Griekenland, Por tugal en Italië. Voor die steun is echter geen extra geld beschik baar. Tenslotte zullen de Europese landen meer gaan samenwerken op het gebied van de buitenlandse politiek. Hoe die samenwerking er precies uit gaat zien is nog niet be kend. De ministers van buiten landse zaken van de 12 komen op 16 en 17 december in Brussel bij een om dit en andere punten uit De voorzitter van het Europees Parlement, de Fransman Pierre Pflimlin, noemde de top "een grote ontgoocheling". Minister-presi dent Lubbers noemde na afloop van de marathon-zitting in Luxem burg de uitkomst 'toereikend'. Hij was niet ontevreden, gemeten naar de doelstellingen die op de vorige topconferentie in Milaan (juni) wa ren gekozen. Nederland had echter graag ge zien dat meer was bereikt. Blokka des van Groot-Brittannië, Ierland, Italië en Denemarken op diverse punten zorgden er echter voor dat de moeizame discussie niet ople verde wat ervan was gehoopt. was- Italianen en Denen hebben ADVERTENTIE MEUBELS VOOR HAlf GELD Oude Wetering - Ann Christian Art, meubelproduktie- en importbedrijf aan de Kerkstraat 82 alhier, stopt haar toonkameraktiviteiten voor de groothandel. Daarom stelt zij sinds enige tijd haar totale toonkamercollectie aan particulieren beschikbaar voor de helft van de prijs. Dit betekent dat van de toch al laag geprijsde, stuk voor stuk puntgave kwaliteitsmeubelen, nog eens 50% afgaat. Om u een paar voorbeelden te noemen: Origineel leder kameelzadel van f 240," voor f 120,-; prachtige eiken secretaire van f 795,-- voor f 398,eiken t.v.-meubel met videomogelijkheid van 538,-- voor f 269,4 zware grenen stoelen met eethoektafel van t 1.196,-- voor f 598,eiken wand, 2y/i deel, van f 2.475,-- voor 1.238,--. U kunt verder nog te kust en te keur in bankstellen, salontafels, eethoek- tafels, fauteuils enz. enz. Wie nu binnenkort meubels nodig heeft kan dus een grote slag slaan bij Ann Christian Art, donderdag, vrijdag en en zaterdag vanaf 11.00 uur 's morgens, aan de Kerkstraat 82 in Oude Wetering. Vrijdagavond koopavond. Perioden met regen Veel bewolking en perioden met regen. Minimumtemperatuur omstreeks 9 en middagtemperatuur ongeveer 11 gra den. Matige, aan de kust later krachti ge, wind uit zuid tot zuidwest. De voor uitzichten voor vrijdag tot en met zon- veer 9 graden. 5 december 1985 Zon op: 08.31 uur, zon onder: 16.30 uur. Maan op: uur, maan onder: 13.45 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwa ter 08.30 en 20.56 uur, laagwater 04.05 'Agent' geeft per telefoon schuld toe aan dood Hans Kok AMSTERDAM (ANP) - Het PvdA- hoofdkantoor in Amsterdam heeft de rijksrecherche een bandje gege ven van het telefonisch antwoord apparaat, waarop een agent zou hebben gezegd schuldig te zijn aan de dood van kraker Hans Kok in een Amsterdamse politiecel. Een woordvoerster van de PvdA wilde niet ingaan op de vraag of de man zijn naam heeft genoemd. De mogelijkheid van een 'grap' wordt niet uitgesloten. middel op gelijke wyze of zelfs beter wordt beoordeeld dan drie wel hun dreigement gehandhaafd om fosfaathoudende gezinswasmiddelen. (Van een onzer verslaggevers) BENTVELD - Het Bentveldse be drijf Infokab heeft plannen om vol gend jaar in grote delen van ons land - onder meer in de Alphense regio en de duin- en bollenstreek - met een kabelkrant te beginnen. De tv-krant zou geheel moeten worden betaald uit reclame-op brengsten. In de kabelkrant komt zowel internationaal, nationaal als lokaal nieuws. "We hebben nu al met 43 ge meenten een principe-akkoord be reikt. Daarbij gaat het om 800.000 a 900.000 aansluitingen. Met 1,2 mil joen aansluitingen is de kabelkrant kostendekkend", zegt bestuurder H.F.M. van der Heijden van Info kab, een stichting die in januari wordt omgezet in een bv. Als alles volgens plan verloopt wordt er in februari begonnen in de Haagse regio en Leeuwarden. In de loop van '86 moeten ook ge meenten volgen die in deze regio zijn aangesloten op het Casema-ka- belnet. 'Leiden en omgeving' is nog in gesprek met Infokab en het bestuur van de gemeenschappelij ke regeling kabel-tv in de bollen streek zegt nog van niets te weten. Volgens G. Lieverse, hoofd net- beheer van Casema, verlopen de onderhandelingen met Infokab voorspoedig. "We hebben pr ver trouwen in dat we het eens wor den", aldus Lieverse. Infokab zal behalve de technische aanpassin gen aan het kabelnet ook een maandelijks bedrag per abonnee moeten betalen. De initiatiefnemer komt uit de computerwereld. Zo'n anderhalf jaar geleden ontstond het idee, om dat 'andere kabelkranten nu draai en met veel te hoge advertentieta rieven'. Van der Heijden meent dat zijn kabelkrant veel goedkoper "Per 10.000 aansluitingen betaalt iemand 35 tot 40 gulden voor 10 se conden reclame", zegt Van der Heijden, die denkt dat daarmee de kabelkrant ook voor de plaatselij ke middenstand aantrekkelijk is. Van der Heijden voert op het Huur een aanhanger bij het motorhuis klein of groot, met of zonder kap. [M] Het Motortiuis Autoverhuur Vondellaan 80, Leiden. Tel. (071) 769313 het akkoord van Luxemburg ver der uit te werken. (zie ook pagina 7) Morgen, 5 december zijn onze kantoren na 16.00 uur gesloten. Wij wensen u een prettige St. Nicolaasavond GPD» Pete Townshend: 'Ik ben door de hele mallemolen van de rockbusiness ge gaan'. PAGINA 19 Politie mag onder strenge voorwaarden infiltreren bij misdaadbestrijding. Fouten rond 'Star Wars' verdoezeld. PAGINA 7 'Metaal rommelt maar wat aan met 38 uur'. PAGINA 9 Rinus Israel zelf verbaasd over zijn snelle opmars. Gratis controle op testbank JIJ Je kunt zien dat 't vakmensen zijn L-120248. (Direkt naast Het Motorhui het akkoord -uiteindelijk toch te verwerpen. De Denen omdat zij vinden dat het veel te ver gaat, de Italianen omdat het juist niet ver genoeg gaat. De regeringsleiders hebben na een zeer moeizame discussie beslo ten dat voortaan op vrijwel alle ter reinen die de interne markt betref fen bij meerderheid kan worden beslist. De problemen spitsten zich toe op de Britse en Ierse eis, dat met het oog op de volksgezond heid uitzonderingen mogelijk moe ten zijn op die nieuwe regel. De regeringsleiders werden het wel eens over een nauwere samen werking op monetair gebied, maar ook daar werd het oorspronkelijke voorstel 'uitgekleed'. Verder werd men het eens over het opnemen in het verdrag van bepalingen over de milieuhygiëne en de samenwer king op technologisch gebied. Meevaller van twee miljard DEN HAAG (GPD) - Het over heidstekort komt dit jaar mogelijk twee miljard lager uit dan in sep tember nog werd verwacht. Het ministerie van financië n acht het mogelijk dat het tekort dit jaar zal dalen tot 7,5 procent. Een verdere daling in 1986 wordt niet uitgeslo ten. De meevaller doet zich in hoofd zaak voor bij de rijksuitgaven, vooral op de begroting van volks huisvesting. Als gevolg van de be slissing van tal van woningbouw verenigingen om woningwetlenin gen versneld af te lossen, kreeg de schatkist 1,3 miljard extra binnen. Daarnaast blijkt de economische groei hoger uit te vallen dan ver wacht werd, waardoor de geregi streerde werkloosheid versneld daalde en sommige belastingen meer opbrachten. De lage rente stand van dit moment heeft het mogelijk gemaakt dat Ruding ver scheidene staatsleningen opnieuw heeft afgesloten tegen een aanzien lijk lagere rente. De berekeningen van het minis terie zijn gebaseerd op de nog on volledige overzichten van ontvang sten en uitgaven over de eerste elf maanden van dit jaar. In december kunnen de cijfers mogelijk nog iets verslechteren, omdat departemen ten in die maand altijd de neiging hebben nog snel enkele betalingen te verrichten. Maar een verdere da ling van de werkloosheid kan het uiteindelijke saldo net zo gemak kelijk nog enigszins verbeteren. ogenblik gesprekken met uitge vers om deel te nemen in het pro ject, waaronder Damiate Holding bv, het bedrijf dat ook het Leidsch/ Alphens Dagblad uitgeeft. Damiate^directeur J.S. Koekoek zegt dat Van der Heijdens initiatief een van de vele is die op zijn bu reau belandt. Damiate, dat zelf in Zaandam een kabelkrant uitgeeft, heeft geen bijzondere belangstel ling voor het project. "De kabel krant is geen medium waarop we zitten te wachten", zegt Koekoek, verwijzend naar alle lokale en re gionale experimenten die tot nu toe geen commercieel succes zijn. Van der Heijden gelooft echter dat zijn project zal slagen. In totaal zegt hij 100 mensen in vaste dienst en een paar honderd freelancers nodig te hebben. Het internationa le en nationale nieuws wordt in het centrale kantoor, dat 'ergens tus sen Amsterdam en Hilversum' moet komen, vergaard. Via datalij nen gaat het naar de regionale kan toren, waar het op de kabelnetten wordt gezet samen met het regio nale en plaatselijke nieuws. De kabelkrant is continu te be kijken. Het nieuws wordt in blok ken van 20 minuten uitgezonden met maximaal 6 minuten reclame. NEEM DAN NU EEN ABONNEMENT! Neem nu een abonnement gn beslis zelf hoe u betaalt! I I I per maand 22,70 j—j per hall jaar 134.90 per jaar De eerste 2 weken kri/gt u de krant natuurlijk gratis in de bus' Naam Straat: Postcode'Plaats Teletoon U kunt deze bon opi 2300 VB Leiden In plaat» v

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1