Jong zijn in Peru 'Black is beautiful' maar kriebelt wel In voorjaar kerkelijke uitzendingen Omroep Rijnland Japans meisje zoekt contact WOENSDAG 4 DECEMBER 1985 PAGINA 15 Eindredactie Bert Paauw Telefoon 071 144941, toestel 242 Irene Carmargo is net vijftien jaar geworden en ziet er nog al leszins uit als een kind. Toch is ze de trotse moeder van een zoontje. Irene is één van de tie nermoeders in Peru. Vroeger was een moeder van onder de achttien jaar in dit streng katho lieke land een zeldzaamheid, maar tegenwoordig is dit ver schijnsel zo algemeen dat artsen en sociologen zich ernstig zorgen maken. In 1963 telde Peru 11.000 meis jes van tussen de 11 en 19 jaar die minstens één kind hadden, leren cijfers van het bureau bevolking van de overheid. Het Nationaal Bureau voor de Statistiek (INE) rekende vorig jaar uit dat in 1981 tien procent van de meisjes tus sen de 15 en 19 jaar moeder was. De arts Carlos Bachman van het medisch centrum van Lima vertelt dat tegenwoordig 100.000 van de half miljoen vrouwen die in de hoofdstad een kind baren, nog geen 20 jaar oud zijn. "Het dilemma van tienermoeders is niet nieuw, maar het groeit alar merend", zegt hij. Hoewel het verschijnsel niet blijft beperkt tot de arme bevol kingsgroepen, verergeren de trek van het platteland naar de stad en overbevolking het ver schijnsel wel. "Verkrachting en incest die steeds vaker voorko men, dragen ook veel bij tot de schrikbarende stijging van het aantal tienermoeders", zegt de arts. Een andere reden voor het ver schijnsel is dat de puberteit eer der begint dan in vroegere gene raties. Dokter Bachman: "Vroe ger begonnen vrouwen op hun dertiende of veertiende jaar te menstrueren. Nu begint het met elf of twaalf jaar. En het staat vast dat dit de seksuele nieuws- gipriffhpiH stimuleert". Irene Carmargo, gevraagd hoe ze het vindt om moeder te zijn: "Ik ben heel gelukkig met mijn kleine baby". Ze vertelt dat ze zwanger werd na drie maanden seksueel contact met haar vriend, een 24-jarige mecanicien. Ze trachtte haar zwangerschap voor haar ouders te verbergen door losse, wijde kleren te dra gen. De geboorte moest met de kei zersnede geschieden. Dokter Bachman noemt de operatie ui terst gecompliceerd. Irene Car margo zegt dat ze niet meer kin deren wil maar ze geeft tevens toe dat ze over geen enkele me thode van geboortebeperking op de hoogte is. Zij is heel wat beter af dan de meeste tienermoeders, want ze is getrouwd en haar man heeft een baan. Enkele weken geleden plaatsten we in KITS een verhaal over cor respondentie-vriendschappen Veel Nederlandse jongeren blij ken regelmatig brieven te schrij ven naar leeftijdgenoten in het buitenland. En die leeftijdgeno ten wonen vaak een heel eind uit de buurt. Canada, de Verenigde Staten en Australië zijn populai re 'correspondentie-landen'. Het bovengenoemde verhaal had nog maar nauwelijks in de krant gestaan of we ontvingen een briefje van een Japans meis je die dolgraag wil gaan corres ponderen met Nederlandse jon gens en meisjes tussen de 17 en 22 jaar. Hoe ze aan het adres van het Leidsch/Alphens Dagblad is gekomen mag Joost weten, maar het gebeurt ons in elk geval niet vaak dat we brieven krijgen toe gestuurd vanuit Japan. Om die reden zullen we bij wij ze van uitzondering haar naam en adres in deze kolommen ver melden voor geïnteresseerde brievenschrijvers. Haar naam luidt Tomoko Kayaba en ze woont: 43-1 Hoshuninmaecho, Sendar-city 982, Japan. Haar hobbies zijn lezen en het verza melen van prentbriefkaarten en ze wil graag corresponderen in het Engels. Discothekenboek Sinds maandag is bij de boeken- boer het discothekenboek van de randstad verkrijgbaar. De sa menstellers, Clémens Wester- veld en Karin van Werkhoven, hebben er 69 discotheken in ge stopt. Met het rijkelijk geillu- streerde boek kun je wat te we ten komen over het interieur, de drankjes, de muziekkeuze van de platendraaiers en andere voor discogangers belangwekkende informatie. Voor de volledigheid hebben Westerveld en Van Werkhoven een discothekenregister met nog eens 37 discotheken met naam en adres in het boek opgenomen. Waarom de ene discotheek wel uitgebreid wordt besproken en de ander alleen maar worden ge noemd? Het antwoord op die vraag maakt duidelijk dat het discothekenboek gewoon een verzameling gebundelde folders is. Het antwoord is namelijk dat discotheken die "als geste naar de lezers", aldus Westerveld, waardebonnen voor consump ties in het boek hebben laten op nemen, uitgebreid aan bod ko men. Die waardebonnen zijn vele honderden guldens waard, meldt het persbericht haar aanleiding van het boek. Dat neemt niet weg dat er zestien gulden moet worden neergeteld voor een pak ket folders. En om die bonnen in te wisselen zul je toch naar Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en andere 'randsteden' moeten en dus treinkaartjes of benzine- geld moeten betalen. LEIDEN - Ze lopen deze dagen met bosjes door de stad, de Sin terklazen en Zwarte Pieten. Hoe wel de schimmel in de meeste gevallen is vervangen door een snelle personenauto blijft de Goedheiligman gezag uitstralen en verwacht iedereen van Zwar te Pieten dat ze op hun handen gaan staan. Er komt echter heel wat bij kijken voor 'Jan met de pet' is omgetoverd tot bisschop en zijn jeugdige begeleiders tot heuse Zwarte Pieten. Een beetje kindervriend in spé laten zich schminken bij een echte toneel- grimeur. In Leiden maakt W.A. Hoppezak, toneelkapper en -gri meur, op de Pieterskerkgracht drukke dagen door. Om het eens van dichtbij mee te maken liet onze redactrice Monica Wesse- ling zich tot Zwarte Piet omtove ren. Bijgaand haar relaas. Het is een komen en gaan van Sinterklazen, als we bij Hoppe zak aankomen. De jas moet uit, een col en een mooi pietenjasje worden aangetrokken. De col houdt de witte kraag schoon en zorgt er bovendien voor dat niet de hele nek zwart hoeft te wor den gemaakt. Mijn haren worden in een nylonkous gestopt zodat ik me net Kojak voel met zo'n gladde knikker. Met een sponsje wordt een bruin goedje, gemaakt op basis van water, op mijn ge zicht gesmeerd. Hoppezak: "We maken tegenwoordig alleen nog maar bruine pieten. Zwarte zijn voor kinderen veel te eng en bangmaken is nou ook weer niet de bedoeling". Later, als we aan de aankleding toe zijn, blijkt dat de roe om dezelfde reden uit de standaarduitrusting van Piet is gehaald. Na het sponsje wordt met een penseeltje het gezicht bijge werkt. Wèl kriebelig, zo'n pen seel in je oor, in je neus en op je oogleden. Maar goed, je moet er wat voor over hebben. Een blik in de spiegel leert dat 'het slacht offer' er al behoorlijk raar uitziet. Eenmaal zwart dan worden de lippen, alweer met een penseel, knalrood gemaakt. Nadat een pruik is uitgezocht en de laatste vlekjes zijn bijgewerkt is het schminkgedeelte klaar. Het is wel duidelijk dat, hoewel ze er de afgelopen dagen honderden heb ben gemaakt, Hoppezak en zijn medewerkers er echt plezier in hebben. Als Zwarte Piet tussen door een sigaretje wil roken en een kopje koffie wil drinken is dat geen probleem; indien nodig wordt daarna nogmaals met de penseel de zaak bijgewerkt. Het lijkt alsof er tijd genoeg is en niets is teveel moeite. Nog wat onwennig met mijn zwarte gezicht en dito nek word ik na het schminken door een paar dames aangekleed. Een mooi wit boord en een prachtige baret met veren maken een hele piet van me. Jammer dat het er later weer af moet. Dat afschminken is een vak apart. Met een flinke klodder groene zeep en lekker warm wa ter moet ik de de schmink van mijn gezicht afboenen. Dat lukt redelijk maar na tien minuten schrobben blijken mijn oren nog vol schmink te zitten en zien mijn ogen eruit alsof ik 48 uur niet heb geslapen. Hoppezak had me nog zo gezegd eerst de "schmink eraf te masseren en dan pas met water te gaan plenzen... In de tussentijd zijn er al weer ettelijke mannen tot sinterklaas omgebouwd. Voor ze de deur uit gaan krijgen ze van Hoppezak, naast het gebruikelijke kostuum, de staf en de beste wensen, ook een rietje mee. "Sinterklaas lust ook wel eens een borreltje, maar die baard maakt het wel erg moeilijk. Met een rietje gaat het prima maar het is wèl oppassen geblazen. Een borrel met een rietje tikt net zo hard aan als drie zonder". Dat geldt voor heel veel ande ren niet. En cijfers van het insti tuut voor de statistiek tonen aan dat 17 procent van de Peruaan- sen die voor hun 20ste jaar trou wen ook weer scheiden. 23 pro cent van de tienermoeders in Pe ru leven in de oerwoudprovincie Madre de Dios in het zuidoosten, 60 procent woont in het Andes- gebergte. "Veel van deze tieners leven al leen, ver van familie of vrienden en hebben behoefte aan gene genheid", zegt Bachman. "Maar weinigen weten dat genegenheid rechtstreeks leidt naar zwanger schap, en dan worden ze vaak in de steek gelaten". Volgens Bachman begrijpen deze meisjes weinig van hun ei gen seksualiteit. Van de 252 tie nermoeders die zijn hulp zoch ten had 86 procent nog nooit ge hoord van voorbehoedsmidde len. "Vele moeders nemen hun toevlucht tot abortus, bijna altijd op verzoek van de man". De abortussen zijn een groot pro bleem omdat ze clandestien zon der de vereiste voorzorgsmaatre gelen worden uitgevoerd. Bach man krijgt met abortus te maken als de vrouwen doodziek aan kloppen bij zijn kliniek. De kinderen van tienermoe ders hebben vaak te kampen met ziekten. Zes procent van de ba by's van tienermoeders gaat in het eerste levensjaar dood. De baby's die in leven blijven heb ben de eerste vijf jaar een ver hoogde kans op infectie-ziekten. De jonge moeders krijgen tijdens de periode van de zwangerschap te maken met allerlei problemen, zoals buitensporige gewichtstoe name, scheuring van de mem branen, verhoogde bloeddruk of vroegtijdig verlies van de placen ta. Sandra Vallena van het Natio naal Bevolkingsinstituut voegt hieraan toe dat veel moeders zich in de steek gelaten voelen, licha melijk, emotioneel en econo misch. Zij moeten nieuwe wegen vinden om zich in leven te hou den. Moeders knopen een ver houding aan met 'het doet er niet toe welke man'. De kinderen worden ervaren als een last. Deze emotionele onzekerheid brengt grote schade toe aan de persoonlijkheid van het kind. Velen krijgen met persoonlijke problemen te kampen en verto nen anti-sociaal gedrag. "We zien op straat allemaal deze in de steek gelaten kleintjes in bendes, toekomstige misdadigers, als ze het al niet zijn, die opgroeien als beesten. Er bestaan geen statis tieken over hen maar ik zou er niet van staan te kijken als bleek dat de meesten van hen kinderen van tienermoeders zijn", besluit Vallena. (IP^ Schriftelijke reacties sturen naar Leidsch/Alphens Dagblad, t.a.v. KITS, antwoordnummer 10050, 2300 AB Leiden. Een post2egel plakken Is niet nodig. (Wordt vervolgd) Volgend vooijaar - zo is het plan - zal worden begonnen met kerkelijke uitzendingen van een half uur per week via Omroep Rijnland. Het programma zal ge varieerd zijn; zo denkt men aan plaatselijk kerkelijk nieuws, ac tuele onderwerpen in de verhou ding kerk-maatschappij (die voor een brede kring interessant moeten zijn) en een pastoraal spreekuur. De redactie voor deze uitzen dingen is nu in wording. Coördi nator is Nico Versluis. Hij was twaalf jaar lang redacteur van het weekblad 'De Bazuin' en is nu hoofd van het rooms-katho- liek lectuurcentrum bij de Ver eniging van Openbare Bibliothe ken. De stichting waarvan het pro gramma uitgaat heet MOKER, wat betekent: Media-Overleg van Kerken in Rijnland. Voorzitter is ds. A. Dronkers, diakonaal predi kant van de Leidse hervormde gemeente. MOKER heeft ten doel, in de regio Rijnland te ko men tot eigen uitzendingen via kabel en ether. De plaatselijke kerken zijn uit genodigd zich als deelnemer op te geven. Tot op heden hebben ongeveer dertig parochie- en ker keraden dat gedaan. Brief. In een brief aan werk gevers- en werknemersbonden en een aantal bedrijven vragen de hervormde en gereformeerde kerkbesturen bereidheid tot te rugtrekking van investeringen uit Zuid-Afrika. "Investeringen in Zuid-Afrika", zo schrijven de landelijke kerkbesturen, "zijn een onverantwoorde ondersteu ning van de onderdrukkende partij in het rassenconflict". De kerken doen dit verzoek "op aandringen van individuele zwarten en organisaties van zwarten, waaronder ook vakbon den, die in toenemende mate de oproep tot terugtrekking van in vesteringen ondersteunen als een van de weinig overgebleven methoden om zonder geweld recht te verwerven". gisteren in Amersfoort haar tien jarig bestaan vierde, wil het ko mende jaar f7,5 miljoen méér in vesteren in Derde Wereld-pro- jekten. Hiermee bestrijdt de coö peratie het probleem dat de afge lopen tien jaar herhaaldelijk de kop opstak: de gelden van ker ken en aanverwante steunorga nisaties kwamen wel binnen, maar er konden niet voldoende projekten worden gevonden om het allemaal te besteden. Bij de (internationale) oecume nische coöperatie, voortgeko men uit de Wereldraad van Ker ken en de Nederlandse Raad van Kerken, zijn meer dan 150 ker ken aangesloten Ze verstrekt uit kerkgelden leningen aan arme mensen en groepen overal ter wereld. Achterliggende gedachte is, dat een lening meer recht doet aan het zelfrespect van mensen dan een gift. Wie voor een lening in aanmer king wil komen, moet wel aan een aantal voorwaarden voldoen. Zo moet men in groepsverband bij een projekt betrokken zijn en moet er een duidelijke behoefte bestaan aan buitenlands kapi taal. Tot nu toe heeft de coöpera tie ruim f40 miljoen aan lenin gen verstrekt voor ongeveer 30 projekten. Namens de Wereldraad was dr. Heinz Held, voorzitter van het Centraal Comité, in Amersfoort om het bestuur geluk te wensen met het tienjarig bestaan. Van de Nederlandse Raad van Kerken had zijn secretaris, ds. W. R. van der Zee, lovende woorden voor de jarige loot. "De coöperatie stelt de kerken voor indringende vragen", zei hij. "Is wat zij doen met hun geld in overeenstem ming met wat ze verkondigen?" Maar er was ook kritiek. Zo zei bestuurslid Danial Yona uit Tan zania, dat de coöperatie wel de armen wil helpen, maar tegelijk het door de kerken beschikbaar gestelde kapitaal zo goed moge lijk wil beschermen. Dat leidt, volgens hem, onvermijdelijk tot te weinig initiatieven. Ook de in vloed van de organisatie vond Yona veel te gering. "Het is een mooi idee, maar slechts weinigen in Afrika hebben ervan ge hoord". De Tanzaniaan noemde de representatie 'in het veld' slecht. Belastingweigering. Tiental len theologen, pastores en kerke lijke medewerkers delen van daag in een dagblad-advertentie mee, dat ze een symbolisch deel van de verschuldigde belasting zullen weigeren als protest tegen de kernwapens. "Het betalen van belasting ten dienste van onze samenleving is een noodzakelijke en goede zaak, maar in deze kritieke fase achten wij belastingweigering als mid del van protest geboden. Wij wil len niet, dat belastinggeld nog langer wordt misbruikt voor het gaan van deze doodlopende weg. Geloof, hoop en liefde verdragen zich niet met deze misdaad tegen de mensheid". De theologen spreken de hoop uit, dat zeer velen óók iets zullen doen, ieder naar eigen inzicht en vermogen, nu men aan alle protesten is voorbijgegaan. Uit het verschijningsgebied van het Leidsch Dagblad/Al- pnciK» Dagblad behoort de Al- phens-Oudshoornse predikant H. J. ter Bals tot de onderteke naars. Ook ds. J. Geursen, vroe ger in Leiderdorp, staat erbij. Hervormde Kerk: beroepen te Nuenen (hervormd-gerefor meerd 'Samen op weg') kandi daat T. Kruyswijk Amsterdam. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Lemmer (deelwerk) kandidaat F. Volbeda Kampen. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Groningen J. Kruidhof Drachten. Rome. Op de bisschoppensy node in Rome hebben de Cana dese deelnemers aangedrongen op een gemeenschappelijk standpunt over de twee 'drin gendste problemen van onze tijd': de schuldenlast van de Der de Wereld-landen en de dreiging van een kernoorlog. De Ameri kaanse bisschoppen steunden het Canadese voorstel onmiddel lijk. bijbels en 60.000 nieuw-testa- menten gedrukt. Het totaal van de laatste vijfjaar loopt naar de 2 mihoen bijbeluitgaven, overwe gend complete bijbels. Kerkdiensten. Op ons ver zoek om de opgaven van kerk diensten tot eind december-be- gin januari zo spoedig mogelijk in te zenden wordt druk gerea geerd. Wij zijn daar blij mee, om dat dit een tijdige en correcte in vulling van de vele kerkdien- stenlijsten tussen 21 december en 1 januari ten goede komt. Op gaven graag naar redactie Leidsch Dagblad. afdeling geestelijk leven, postbus 54. 2300 AB Leiden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15