D T 'Dit had ik nooit verwacht' Dé Stoop veroordeeld 'Bobo' wijst McEnroe terug Play-offs bij WK voetbal Superieure Timmaii verslaat Tal met zijn eigen wapens Nauta vol goede moed Mexicaanse bokser Derbez overlijdt in coma Nieuwe Feyenoord-trainer Israël verbaasd over rappe opmars Melbi Raboen weg bij UVS Luis Molowny mag toch blijven bij Real Madrid Herkamp in Montpellier WOENSDAG 4 DECEMBER 1985 SPORT PAGINA 11 In de derde set leek McEnroe een voorschot op een halve finaleplaats te nemen. Een uitvoerige discussie in de vierde set zorgde voor de om mekeer. Zijn reputatie getrouw ging McEnroe na een twijfelachti ge beslissing tegen de wedstrijdlei ding te keer. Op dat moment stond de Joegoslaaf met 2-0 voor. McEn roes uitbarsting sorteerde niet het KAAPSTAD (GPD) - Vanmorgen om tien uur Nederlandse tijd zijn in de Tafelbaai voor Kaapstad de deelnemers aan de Whitbread zeil race rond de wereld gestart voor de tweede etappe naar Auckland in Nieuw-Zeeland. De route voert de jachten door de zuidelijke Indische Oceaan, waar zware stormen haast aan de orde van de dag zijn en de zeilers zelfs ijsbergen op hün weg kunnen vinden. Op dit traject zal dan ook extra veel van de mensen en het materieel worden gevraagd. De afgelopen weken hebben de deelnemers zich echter volledig kunnen voorbereiden op deze zwa re slag in de eenzaamheid van de schier onmetelijke oceaan. Ofschoon hun veel te wachten staat begonnen de zeilers vanmor gen vol vertrouwen de strijd. Dat was met name het geval aan boord van de Philips Innovator van schipper Dirk Nauta uit Oppenhui zen, die in de eerste etappe zo'n succesvolle tweede plaats bezette. Hij heeft de hoop dat hy ei? zijn mensen het op het tweede traject nog beter zullen doen. Zijn in Hin- deloopen gebouwde jacht is name lijk zo ontworpen, dat het de beste kansen heeft op de ruime koersen. Welnu, op de duizenden mijlen naar Auckland worden voorname lijk achterlijke winden verwacht. In Kaapstad is het jacht nog ver der verbeterd. Het werd voorzien van een speciale boegplaat, die er voor moet zorgen dat het minder water overneemt. Verder kreeg het een nieuwe en sterkere giek. Alle apparatuur werd terdege gecontro leerd en zo nodig gerepareerd. Alle lieren zijn grondig onder handen genomen en het gehele schip werd van binnen en buiten schoon ge maakt. Het onderwaterschip werd gepolijst en van een nieuwe laag aangroeiwerende verf voorzien. Geen wonder dat Dirk Nauta en zijn mannen vol vertrouwen de strijd beginnen. GUADALAJARA (Reuter/SID) - De Mexicaanse profbokser Gerar- do Derbez is gisteren overleden zonder uit zijn coma te zijn ont waakt. Dat hebben artsen van een ziekenhuis in Guadalajara bekend gemaakt. Op het lichaam zal sectie worden verricht. Weltergewicht Derbez, wegens het zwarte masker dat hij bij ge vechten plachtte te dragen Dracula genoemd, was vrijdag tijdens de nationale titelstrijd door Jorge Va- ca in de zesde ronde knock-out ge slagen. Volgens de doktoren is hij overleden aan de gevolgen van ern stige beschadiging aan de herse- Zondag werd de Amerikaanse amateur bokswereld opgeschrikt door een ongeval met dodelijke af loop. De 18-jarige Wade Bisher, die een hoofdbeschermer droeg, viel tijdens een gevecht in Billings (Montana) groggy uit de ring. Met zijn achterhoofd schampte de uit Gilette (Wyoming) afkomstige bok ser de tafel van de tijdwaarneming. In het ziekenhuis constateerden de artsen de dood. gewenste effect. „Bobo" bleef zijn voordeel behouden. In de slotset ging de Amerikaan geheel onder uit. Drie keer achtereen verloor de Newyorker zijn opslag. „Dat zal ik je betaald zetten", schreeuwde hij in de richting van Zivojinovic. Onder luid gejoel verliet McEn roe onmiddellijk de baan. Hij ver scheen niet op de gebruikelijke persconferentie. Kooyong heeft hem tot op heden weinig geluk ge bracht. Na zijn triomf belde Zinoji- novic met het thuisfront in Belgra do. Zivojinovic droomt van een fi nale-plaats. Zijn eerstvolgende te genstander, Mats Wilander, maak te dit jaar op Wimbledon al kennis met hem. De Zweedse winnaar van Melbourne (1983 en 1984) werd bij die gelegenheid, in de eerste ronde, uitgeschakeld. De Joegoslaaf zegt veel baat te hebben gehad van de trainingen, die hij in de laatste drie maanden met zijn dubbelspel-partner Boris Becker heeft afgewerkt. „Dat heeft mij bijzonder geholpen", verklaar de de tennisspeler, die naar alle waarschijnlijkheid ook binnenkort door Beckers manager, Ion Tiriac, zijn zaken zal laten behartigen. Mannen enkelspel, kwart-finales: Mats Wilander (Zwe) - Johan Kriek (VSt) 6-3, 7-5, 6-2; Slobodan Zivojinovic (Joe) - John McEnroe (VSt) 2-6, 6-3,1-6,6-4, 6-0. Mannen dobbelspel, kwart-finales: Miller/Warder (Aus) - Letts/Robertson (VSt/ZAO 7-6 (10-8), 7-5. Vrouwen dubbelspel, kwart-finales: Potter/Walsh (VSt) - Garrison/Wade (VSt/ GBr) 6-3, 3-6, 6-3; Kohde/Kilsch (BrD) - Moulton/Gates (VSt) 6-4, 5-4, opgegeven. Misja Tal rechtskijkt op tegen Jan Timman, die hem gisteren in Montpellier te slim afwas. (archieffoto anp) ZÜRICH (Reuter) - Play-offs moeten tijdens het voetbaltoer nooi om het wereldkampioen schap, volgend jaar in Mexico, de plaatsing beslissen van vier landen voor de volgende ronde. Dat zei secretaris-generaal Jo seph Blatter dinsdag tijdens de vergadering van de wereldvoet- balfederatie (FIFA) in Zürich. Volgens Blatter is de kans groot, dat deze maatregel zal worden ingevoerd. „Zo kunnen we de kans op toeval of loting minimaliseren. De nummers één en twee van elk van de zes groepen gaan naar de volgende ronde", ver telde de Zwitser. „Het zestien tal wordt gecompleteerd met de vier landen, die na de twaalf de beste resultaten hebben. Maar als er teams zijn, die op een zelfde puntentotaal en doelgemiddelde kunnen bo gen, willen we wedstrijden houden van twee keer vijftien minuten, met strafschoppen in dien de strijd onbeslist is geëin digd. In Mexico-Stad maakte mi nister van onderwijs en opvoe ding Miguel Gonzales Avelar een einde aan het geruzie over het gebouw, waar de loting voor de groepsindeling voor de 24 deelnemende landen 15 de cember zal plaatsvinden. Na di verse 'verhuizingen' is nu het zogenoemde 'Auditorio Nacio- nal' aangewezen. Eerder was het Paleis voor de Schone Kun sten als centraal punt ge noemd. Volgens Avelar biedt het Au ditorio meer faciliteiten dan het Paleis. Aan de definitieve toe wijzing is een verbale strijd voorafgegaan. Vooral op aan dringen van intellectuelen en kunstenaars is besloten voor het Auditorium te kiezen. Zij vonden, dat het Paleis ver schoond moesten blijven van een ordinair, commercieel eve nement als een voetballoting. MONTPELLIER (ANP) - Jan Tim man mag zijn lange, golvende ha ren hebben verloren, zijn streken zeker niet. Dat werd Misja Tal gis teravond in Montpellier gewaar. De 49-jarige oud-wereldkampioen, gevreesd en gerespecteerd om zijn scherpzinnige positiespel, werd in de tweede partij van de herkamp om een plaats bij de laatste vier in het kandidatentoernooi met eigen wapens verslagen. In een messcherpe, gecompli ceerde confrontatie manoeuvreer de Timman zo superieur, dat de dolgedraaide Tal op de 28ste zet zijn 16 jaar jongere tegenstander bewonderend feliciteerde. Door de fraaie overwinning nam Timman de leiding met 1,5 tegen 0,5. In de vier resterende partijen heeft de Amsterdammer aan 1,5 punt vol doende om zich voor de halve fina les te kwalificeren. Tal blijft Tal, luidt een spreek woord in de schaakwereld. Inder daad verloochende Tal zijn aard DEN BOSCH (GPD) - De stelling dat nu al één van zijn wensdromen is vervuld gaat hem net iets te ver, maar Ri- nus Israel is wel „héél erg blij" met zijn contract bij Feye- noord. De 43-jarige trainer van FC den Bosch, die zich gisteren met ingang van 1 juli 1986 voor twee jaar aan de Rotterdamse club verbond, staat zelf verbaasd van zijn rappe opmars in het wereldje van de oefenmeesters van het betaalde voetbal. „Dat ik zó snel bij een topclub te recht zou komen, had ik zelf nooit verwacht toen ik met zoveel pijn en moeite mijn diploma haalde". door Paul de Tombe LEIDEN - Melbi Raboen ver trekt aan het eind van het sei zoen bij UVS. De Haagse oe- fenmeester heeft dat gister avond meegedeeld aan de spe lers en het bestuur van de Leidse eersteklasser. UVS-voorzitter Bart van Leeuwen was niet verrast door de opzegging van zijn trainer. „Hij is drie jaar bij ons geweest en dat is een mooie tijd. We gaan straks in goede verstandhouding uit el kaar", aldus de praeses, „en dat hij zo vroeg in het seizoen heeft opgezegd is alleen ge daan om beide partijen de ge legenheid te geven om in alle rust naar iets anders uit te kij ken. Voorlopig hebben we nog niemand op het oog". Israel moest vorig jaar november zelfs een herexamen afleggen voor het praktijkgedeelte na afloop van de cursus 'coach betaald voetbal'. In precies twaalf maanden FC den Bosch weerlegde hij met zijn pres taties de waarde van de test in Zeist. Eerder werd hij al begeerd door Ajax, dat in hem de ideale op volger zag voor Aad de Mos, en door MW en nu hij dan definitief is vastgelegd door Feyenoord lijkt de juistheid van zijn aanpak af doende bewezen. Voor FC Den Bosch-manager Ad Zonderland was dat al veel langer duidelijk. Het kwam voor hem dan ook nauwelijks als een verrassing dat zijn trainer maandag zijn ver trek naar Rotterdam aan het einde van het seizoen aankondigde. Hij heeft er niet eens moeite mee dat het zo vroeg is gebeurd, „want dat heeft natuurlijk nadelen, maar ze ker ook voordelen. Het nadeel is dat er daardoor op korte termijn mfter trainerswisselingen zijn te verwachten zo vroeg in het seizoen en dat zal het imago van het Neder landse voetbal geen goed doen. Het voordeel is dat we nu de tijd hebben om op zoek te gaan naar een goede vervanger". Die tijd zal Den Bosch hard no dig hebben, want trainers van het kaliber Israel zijn niet bepaald ruim voorhanden, volgens Zonder land. „Israël is een van de weinigen die de Nederlandse oefenmeesters ten voorbeeld gesteld kan worden. Ten eerste door zijn enorme werk lust en ten tweede door zijn bena deringswijze van de spelers. Daar door krijgt hij die resultaten", looft de manager de oud-voetballer. „Hij heeft het maximale eruit ge haald bij ons en anderen schijnen daar maar niet in te slagen. Dat komt vermoedelijk omdat hij traint zoals hij voetbalde. Simpel, zonder tierelantijnen en alles wat hem in de weg staat, ruimt hij op". Op zoek naar zijn 'succesformu le' komt ook Israel als vanzelf uit bij zijn praktijk-ervaring. „Ik train inderdaad zoals ik vroeger speel de", zegt de ex-voetballer die in de gouden tijd acht jaar de verdedi ging van Feyenoord leidde. „Hard en eenvoudig". „Zoals ik het voet ballen zelf zag, zo probeer ik het over te brengen". Bij Den Bosch lukte dat wonder wel, de ploeg die eigenlijk ge doemd was te degraderen, finishte vorig seizoen op een zesde plaats, maar in de Rotterdamse Kuip wor den natuurlijk wel even andere maatstaven aangelegd. Zonderland, ooit tweede trainer in de Kuip, wil zich er niet over uit laten of Israel nu echt geschikt is voor Feyenoord. De manager („Voor ons was hij niet te behou den. Hij werd gewoon te duur, we konden niet meer aan zijn persoon lijke wensen voldoen") maakt ech ter wel een veelbetekende opmer king: „Hy is een echte prestatie- trainer. Hij houdt zich alleen bezig met het eerste team, voor alles wat daaronder zit heeft hij geen inte resse. Dat kan in een club met een organisatie als de onze, maar of dat ook in Rotterdam kan? Ik ben er zelf assistent geweest, daarom geef ik daar liever geen antwoord op". Voor Israel zelf staat vast dat hij aan andere normen zal moeten vol doen in het stadion waarin hij ooit als „IJzeren Rinus" successen be leefde. „Daar zullen ze niet zo snel tevreden zijn, het maximale ligt daar natuurlijk hoger", weet hij op voorhand. „Of je dat eruit kan ha len weet je als trainer nooit. Daar voor ben je te sterk afhankelijk van de kwaliteit van de spelers met wie je werkt. Hoe groot die is, moet ik afwachten. Dat kan ik nu nog niet beoordelen. Ik heb het Feyenoord van nu maar één keer zien spelen. Tegen Den Bosch dus en op grond van die ene wedstrijd kan ik nog geen oordeel uitspreken. Mis schien haalt Fafié er al het maxi male uit met die tweede plaats". Het is het laatste waarover Israel zich druk wil maken op dit mo ment. „Dat zie ik straks allemaal wel", meldt hij nuchter. „Pas in juli volgend jaar heb ik echt wat met Feyenoord te maken. Tot die tijd ga ik hier voluit door en dat ver wacht ik ook van mijn spelers. Als het echte profs zijn mag het bij geen van beide clubs de prestaties drukken dat nu al bekend is ge worden dat ik volgend seizoen overstap. Voor mij persoonlijk maakt het in elk geval niet uit, ik ga nu echt niet anders werken. Omdat ik nu heb getekend staat deze dag even in het teken van Feyenoord, maar morgen telt voor mij alleen FC Den Bosch weer. Al blijf ik natuurlijk wel zéér blij met dat contract". Dé Stoop leest bij het verlaten van de rechtzaal zijn vonnis voor. De oud-voorzitter van het voormalige FC Amsterdam werd tot een geldboete veroordeeld wegens het plegen van valsheid in geschrifte, (foto anp> AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft de oud-voorzitter van FC Am sterdam, Dé Stoop gisteren ver oordeeld tot een geldboete van 40.000 gulden en twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van twee jaar wegens het meermalen ple gen van valsheid in geschrifte. Het gaat hier om vier brieven aan voormalige voetballers van de Amsterdamse voetbalclub, waarin Stoop het handgeld dat zij ontvingen als een lening om schreef. Die gebruikten zij om het geïnde handgeld - bedragen variërend van 10.000 tot 35.000 gulden - tegenover de belas tingdienst te verklaren. De rechtbank wijst het ver weer van de oud-voorziter dat met de omschrijving lening „een voorschot aan de suppor ters is bedoeld" van de hand. De leningen waarover in de brieven wordt gesproken, zijn naar het oordeel van de recht bank redelijkerwijs voor geen andere uitleg vatbaar. Niet bewezen achtte de recht bank uitlokking of medeplich tigheid aan het opzettelijk on juist of onvolledig doen van aangifte door de betrokken voetballers (die hiervoor overi gens vorig jaar veroordeeld werden). Hiervoor werd de ex- voorzitter dan ook vrijgespro ken. De rechtbank zegt voor een vrijheidsbenemende straf te hebben gekozen, omdat Stoop bij herhaling heeft meegewerkt aan de bemoeilijking van belas tinginning, waardoor de ge meenschap is benadeeld. Tege lijkertijd heeft de rechtbank er ook rekening mee gehouden dat de ex-voorzitter niet in zijn eigen voordeel heeft gehan deld, terwijl hij bovendien tien dagen in voorlopige hechtenis heeft doorgebracht. Stoop, tegenwoordig voorzit ter van FC Den Haag, verklaar de na afloop zeker in hoger be roep te gaan tegen zijn veroor deling. MADRID (GPD) - Het bestuur van Real Madrid heeft Luis Molowny gehandhaafd als trainer. Na lang beraad maakte voorzitter Ramon Mendoza bekend, dat er geen spra ke van is dat Molowny uit zijn functie ontheven zal worden. De overwinning van Real Madrid afge lopen zondag op het zwakke Las Palmas heeft voorlopig de rust doen terugkeren bij de Madrileen- se koploper op de ranglijst. De komende weken heeft Real een betrekkelijk gemakkelijk pro gramma. Zondag komt hekkeslui- ter Celta op bezoek, daarna volgt de uitwedstrijd tegen het van slag zijnde Sporting de Gijon, terwijl in het kerstweekend het kwakkelen- de Betis Sevilla naar het Bernabeu- stadion komt. Leo Beenhakker zal dus nog even geduld moeten op brengen, totdat Real een eerste grote misstap begaat. Bundesliga Hamburger SVheeft gister avond de kans gemist zich op de tweede plaats van de Bundesliga te nestelen. Het team van trainer Ernst Happel, dat na een zwakke seizoenstart aan een opmerkelijke opmars bezig was, verloor met 0-3 van het in de degradatiegroep bi vakkerende Eintracht FYankfürt. MELBOURNE (ANP/AFP) - Een werkelijke sensatie speelde zich af op het central court van Kooyong. Slobo dan Zivojinovic, voor intimi Bobo, startte tegen McEnroe aarzelend. Aan winst in de tweede set (6-3) bleek de num mer 66 van de wereldranglijst echter zo veel zelfvertrou wen te ontlenen, dat hij de roemrijke Amerikaan in de laatste twee sets van het gras tikte. „Ik was nerveus", klonk het haast verontschuldigend. niet in de tweede party. Gewoonte getrouw koos hy voor de scherpst mogelijke opening. Omdat Tim man zeker met wit de strijd zelden schuwt, kwam er een weinig ge speelde variant van het aangeno men damegambiet op het bord. Volgens de schaakjaarboeken van 1984 en het eerste half jaar van '85 speelden alleen de Tsjechoslowaak Ftacnik en de Brit Speelman in het toernooi van Moskou identiek. Timman volgde die leidraad zeven zetten. Tal week met zijn zevende zet Df6 af. Na afloop gaf Timman aan, dat deze manoeuvre te voorba rig was. Hy gaf de voorkeur aan Ph6. De juistheid van zyn bewe ring werd door het verdere verloop bewezen. De springer roestte vast op zijn plaats en nam nimmer aan het spel deel. Springlading De escapade met de zwarte dame stelde Timman in de gelegenheid zyn stukken geweldig te activeren. De wandeling van de zwarte dame kreeg door het scherpe spel van wit het karakter van een klopjacht op grote schaal. Maar Tal liet zich evenmin onbetuigd en bouwde met zyn zetten voortdurend ver bluffende complicaties in. Zo ontspon zich een trage, maar fascinerende strijd tussen twee licht ontvlambare geesten uit ver schillende generaties, die moeite hadden hun avontuurlijke daden drang zodanig aan banden te leg gen, dat de remisemarge binnen het gezichtsveld bleef. Alle zetten droegen een explosief karakter. De vraag was, wanneer de constant tikkende springlading onder de 64 velden tot ontploffing zou worden gebracht. Timman had in ruil voor zijn pio noffer in de opening het initiatief. Hij verhoogde na langdurige bere keningen - na de 15e zet Pg5 had hy al de helft van zyn bedenktijd gespendeerd - de druk op de zwar te stelling met krachtdadige zetten. Vervolgens begon hy op lichtvoeti ge, subtiele, maar ondubbelzinnin- ge wijze aan het strak trekken van het vangnet rond de zwarte heer ser. Het offensief werd ingeluid met de afruil op de 15e en 16e zet. Een beurt later tilde Timman de witte pluspion op d4 van het bord, waarna een uitgekiende manoeu vre van de dame volgde via a4 naar c2. Op die positie was de gemalin van de witte koning razend gevaar lijk. Ze bracht Pf5 in de stelling, een verlammende zet voor zwart met directe dreigingen van dame en toren. Tal wentelde de druk nog even af door zyn toren midden op het bord te posteren, maar daar mee had Timman rekening gehou den. Evenwicht Met 20. b4 dwong hy Tal kleur te bekennen. De 'tovenaar uit Riga' verschoot van kleur en wrong zijn bedreigde loper op c5 naar d4. Een beoordelingsfout, zoals Timman later in de eerste, oppervlakkinge analyse aan het licht bracht. Lb3 had zwart nog lichte reddingskan sen gebracht. Ld4 zoals Tal speel de, was naar mening van de Am sterdammer direct verliezend. 'The best of the west', zoals Timman ook wel genoemd wordt, demon streerde in de resterende zetten zijn gelyk. Hy bracht met de 21e zet Pf5 de tijdbom tot ontploffing en vier zetten later lag de even fraaie als fragiele defensiegordel van Tal volledig in puin. Restaura tie werd door wit uiteraard niet toegestaan en Tal legde vermoeid het hoofd in de schoot. Door zyn overwinning trok Jan Timman de stand in de persoonlij ke score tegen Tal in evenwicht. De nationale kampioen had de eer ste twee ontmoetingen in 1972 en '73 verloren. Pas in het Hoogoven toernooi van 1982 in Wijk aan Zee slaagde Timman er voor de eerste keer in de grillige Letlander te ver slaan. In Montpellier volgde giste ren op indrukwekkende wyze de gelijkmaker. De partij: Wit: Timman; zwart: Tal. Aangenomen damegambiet 1. d2-d4 d7-d5.2. c2-c4 d5xc4,3. e2-e4 e7-e5, 4. Pgl-ra e5xd4, 5. Lflxc4 Lf8-b4+, 6. Pbl- d2 Pb8-c6, 7. 0-0 Dd8f6. 8. e4-e5 Df6-g6, 9. Pf3-h4 Dg6-g4. 10. Pd2-R Lc8-c6, 11. h2-h3 Dg4-e4, 12. Lc4-d3 De4-d5. 13. Pf3-g5 Lb4- e7. 14. Ld3-e4 Dd5-d7. 15. Pg5xe6 Dd7xe6. 16. Le4xc6+ b7xc6.17. Ddlxd4 Ta8-d8, 18. Dd4-a4 Le7-c5,19. Da4-c2 Td8-d5, 20. b2-b6 U5-d4. 21. Ph4-(5 Ld4xc5, 22. Tfl-cl Ke8- fB, 23. Lel-b2 De6xf5, 24. Dc2xf5 Lc5-h2 25. Kglxh2 Td5xf5, 26. Tal-dl Tf5-d5. 27. Tdlxd5 c6xd5, 28. Tel-cl zwart geeft op. Waldhof Mannheim klom van de zevende naar de zesde plaats door een zege van 1-0 op FC Kóln. Na welgeteld 603 minuten Bun- desligavoetbal werd HSV-doelman Uli Stein voor 15.000 toeschouwers eindelyk weer eens gepasseerd. De reserve-keeper van het nationale elftal zag in het Frankfurter Wald- stadion wel Sievers aan de rand van het strafschopgebied opdui ken, maar niet de bal. Kort na de pauze werd Stein, die zyn verdedi gers niet kon mobiliseren, versla gen door de amateur Friz, de uit blinker by Eintracht. Drie minuten voor tijd zorgde Kramer voorjhet derde doelpunt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11