LEIDSCH DAGBLAD Winkeliers: niet later dicht Harde kritiek in de NAVO op Nederland Oostduits duo opgepakt wegens spionage Vaak geen tijdelijke krachten te vinden Middenstand in regio wijst D66-plan af Willekeur bij geven van strafkortingen' DINSDAG 3 DECEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37875 Bloembollenbedrijven reageren op inval: HILLEGOM - Bloembollenbedrij ven kunnen vaak niet voldoende tijdelijke arbeidskrachten krijgen. Dat werkt het in dienst nemen van bijvoorbeeld uitkeringsgerechtig den in de hand. Dat zegt F. Zand bergen van de Koninklijke Alge- meene Vereeniging voor Bloem bollencultuur (organisatie van bol- lentelers) in Hillegom, in reactie op de invallen door de politie bij vijf bloembollenbedrijven in West- Friesland. Volgens Zandbergen gaat het bij de bewuste firma's onder meer om leliebedrijven, die rond deze tijd van het jaar hun bollen moeten oogsten, verpakken en verzenden. In korte tijd moet een enorme hoe veelheid werk verzet worden. Zandbergen: „Er zijn dan vaak honderden mensen nodig die moeilijk te vinden zijn. Overigens moet nog blijken of de bewuste be drijven in West-Friesland strafbare feiten hebben gepleegd. En wat be treft de mensen die werken met een uitkering: daar is het bedrijf natuurlijk niet verantwoordelijk Hij wijst er op dat in de Bollen streek de problemen minder groot zijn, doordat de bollen hier 's zo mers worden geoogst en dan goed kope arbeidskrachten zoals scho lieren ruim voorhanden zijn. Zandbergen waarschuwt niet al le bollenbedrijven over één kam te scheren: „Er wordt nu een beetje de indruk gewekt (lat zwart werken en dergelijke bij bloembol lenfirma's schering en inslag is. Daar maak ik bezwaar tegen. Er is uiteraard ook in het bloembollen vak kaf onder het koren, maar over het algemeen wordt er correct ge werkt". Prijs voor Van Dis AMSTERDAM (ANP) - De boeken- prijs Het Gouden Ezelsoor is dit jaar toegekend aan Adriaan van Dis voor zijn verhalenbundel Na than Sid. De prijs, ingesteld door de Organisatie van Fabrikanten van Grafische Eindprodukten FGE, bestaat uit een plastiekje met bijbehorende oorkonde en een geldbedrag van 2.500 gulden. De prijs wordt toegekend aan een de buterende schrijver van wie in één jaar de meeste boeken zijn ver kocht. BONN (GPD) - Twee Oostduitsers gaan om een intieme vriendin zijn in Berlijn opgepakt nadat zij Margot Honecker, de negen jaar lang uiterst vertrouwe- Oostduitse staats- ei lijke gegevens uit het Oostduitse en haar regerings-en partij centrum direct naar West-Duitsland hadden door gegeven. Het deze zomer naar de DDR overgelopen hoofd van de Westduitse contraspionage Hans- dat Tiedge een van de drie Joachim Tiedge zou de twee heb- was die op de hoogte ben verraden. Dit meldt het West- topspionnen duitse blad Quick. ide partijleider, hoge functie binnen de Oostduitse communisti sche partij zou hebben gehad. Het Keulse blad Express schrijft Andere Westduitse schrijven vanmorgen dat het deze Honeckers nabij heid. De met vervroegd penioen gestuurde chef van de Duitse in- bladen lichtingendienst Hellenbroich zou de notoire drinker Tiedge slechts in dienst hebben gehouden uit vrees dat hij anders de twee top agenten in Oost-Berlijn zou verra den. Het blad, doorgaans goed geïn formeerd over de Westduitse in lichtingendiensten, stelt dat Tied ge de twee pas zou hebben verra den nadat hem was verzekerd dat ze niet zouden worden doodge schoten. In Bonn wordt verwacht dat de twee snel door West-Duits land zullen worden vrijgekocht. In Bonn kon geen bevestiging van de berichten worden gekre gen. Wel werd gisteren in de West duitse hoofdstad bekend dat vier Oostduitsers die voor de Westduit se contraspionage werken direct gevaar lopen. Na het overlopen van Tiedge konden zij, zo staat in een rapport van de speciale Tiedge- commissie van het Westduitse mi nisterie van binnenlandse zaken, niet meer op tijd gewaarschuwd worden. In het rapport aan de spe ciale Bondsdagcommissie voor on derzoek van de spionage-zaak staat dat „deze in de DDR werkzame medewerkers van de Westduitse contraspionage lijfelijk in gevaar zijn. Een persoon wordt direct be dreigd". In Heidelberg zijn intussen een 62-jarige man en zijn zoon opge pakt wegens spionage voor de DDR. De vader zou sinds 1965 voor Oost-Duitsland hebben gespio neerd. De twee zouden het ra dioverkeer van de Westduitse vei ligheidsdienst hebben opgenomen en doorgespeeld hebben naar de DDR. De zoon had ook geprobeerd computergegevens naar Oost- Duitsland door te geven. DEN HAAG - Een Japanse delegatie, bestaande uit vertegenwoordigers van het zakenleven, de industrie en de landbouw brengt op het ogenblik een bezoek aan ons land. Vanochtend werden de Japanners voor besprekingen op het ministerie van economische zaken ontvangen door ir. K.A. de Jong (rechts), directeur exportbevordering. Oud-wereldkampioen judo Anton Geesink begeleidt de Japanse missie, die onder leiding staat van K. Yagi (midden). (fotoANPl wapens de enige waren die op Ne derlands grondgebied zijn gesta tioneerd. De kernwapentaken die Nederland nu overhoudt, behoren bij onderdelen die hun posities hebben in de verdedigingslinie in West-Duitsland, de Noordduitse Laagvlakte. BRUSSEL (GPD) - De Eu ropese NAVO-landen die kruisraketten hebben ge plaatst, hebben vandaag harde kritiek geuit op Ne derland vanwege het be sluit van het kabinet-Lub- bers om twee kernwapenta ken af te schaffen. Volgens goedingelichte bronnen tt rond de vergadering van de llOl twee 1 aar NAVO-ministers van defen- sie was vooral de Britse op stelling keihard. a Minister De Ruiter Behalve de Brit Heseltine had den ook de ministers van West- Duitsland, België en Italië bezwa ren tegen de Nederlandse besluit vorming. De Amerikaan Weinber ger, die wel lof had voor het feit dat het kabinet-Lubbers het plaat- singsbesluit had genomen, sloot zich daarbij aan. Niettemin, aldus - goed geinformeerde kringen hier, was de kritiek van de Europese landen harder dan verwacht. cel voor vlees fraudeur De K. Minister De Ruiter op zijn beurt wees de bondgenoten erop, dat zonder het besluit om de twee toe regen of kerntaken af te schaffen, er geen parlementaire meerderheid te vin zijn geweest voor de be- 1Htli slissing om kruisraketten in Ne- donderdag derland te plaatsen. Ook De Ruiter zwaar be- stelde zich in zijn verdediging jiard toe regen. Middagtempe- op: „Het moet u glashelder duide lijk zijn, dat dit in de Nederlandse situatie de enige mogelijkheid Aanhoudend zacht Veel bewolking motregen. Minimumtemperatuur geveer 10 graden,middagtemperatuur rond 12 graden. Matige, aan ze» -f den toe krachtige zuidwestenwind. De vooruitzichten voor r tot en met zondag: half tot wolkt, af en toe regen. Mi ratuur ongeveer 8 graden. 4 december 1985 De kritiek van de bondgenoten richt zich met name op het afstoten de kernwapentaak voor de F- DEN HAAG (ANP) - Het gerechts hof in Den Haag heeft de 36-jarige Eddy de K. vandaag veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf voor zijn aandeel in de zogenoemde „Vleeschmeestersfraude". Zowel het openbaar ministerie als De K. was in beroep gegaan tegen het vonnis van de rechtbank van an derhalf jaar gevangenisstraf. Bij de Vleeschmeestersfraude zijn miljoenen verdiend door ge knoei met heffingen op vlees. Het hof achtte bewezen dat De K. wist dat uit Argentinië geïmporteerd vlees niet werd verwerkt zodat de Vleeschmeesters ook geen recht hadden op teruggave van heffin gen. De president van het hof, mr. J. Mulder, zei verder dat de omvang van de fraude tot de hogere straf heeft geleid. Ook de belangrijke rol van De K. in de affaire en „zijn leu genachtige houding ter zitting" 16. Vooral de Duitsers hebben daar hebben daartoe bijgedragen, aldus bezwaren tegen, omdat deze kern- de president. VEILIG EN VERTROUWD (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Winkeliers voelen er niets voor om hun zaken tot zeven uur 's avonds open te houden. Zij verwachten geen cent meer te kunnen verdienen en voorzien een ver dere stijging van de kosten die aan de consument zal wor den doorberekend. Bovendien blijkt uit een TROS-enquê- te dat 9 van de 10 klanten redelijk tot zeer tevreden is met de huidige openingstijden. Het D66-kamerlid L. Groenman heeft evenwel aangekondigd een initiatiefwet in te dienen die een la ter sluitingsuur voor winkels mo gelijk maakt. Zij beoogt daarmee vooral werkende alleenstaanden en tweeverdieners ten dienste te zijn. Met name de kleine midden standers zullen daarvan de vruch ten plukken, aldus meent het ka merlid. Maar de organisaties van mid denstanders, KNOV en NCOV, be stempelen de argumenten van Groenman als onzin. Zij geloven dat de maatregel juist een ave rechtse uitwerking heeft. "Wie toch al weinig tijd heeft om bood schappen te doen, gaat niet naar al lerlei verschillende winkeltjes, maar stapt direct naar het groot winkelbedrijf waar op één plek al les te koop is", aldus secretaris C.M.A. Bosman van de NCOV. Het kamerlid heeft volgens mr. J.A. Lam van de KNOV een oud plan van staatssecretaris Van Zeil weer opgepakt: "Twee jaar geleden hebben organisaties van midden standers hem al eens met die plan nen naar huis gestuurd. Uit onder zoek is gebleken dat geen winke lier voelt voor verschuiving van het sluitingsuur. Wij zijn wel voor stander van avondwinkels die, naar Amsterdams voorbeeld, open zijn van 16.00 tot 01.00 uur. De SER moet zich binnenkort over die plannen uitspreken". Winkeliers in deze regio verzet ten zich fel tegen een later slui tingsuur. Supermarkteigenaar W. de Geus van de Doezastraat in Lei den gelooft niet in de door Groen man verwachte hogere omzet: "Tussen vijf en zes is het altijd stil. Verlating van het sluitingsuur be tekent dat je dat stille uur dan tus sen tussen zes en zeven hebt". Bak ker Van Egmond uit Katwijk zal er zeker niet aan meewerken. Datzelf de geldt voor Alphenaar Haze- broek die een wijn- en delicates senzaak heeft. Allen verwachten een stijging van onder meer de per soneelskosten. Advies Gezondheidsraad Concentratie beenmerg transplantatie LEIDEN (GPD) - De behandeling van leukemie (bloedkanker) door middel van een beenmergtrans plantatie moet worden geconcen treerd in het Academisch Zieken huis Leiden, het Radboudzieken- huis in Nijmegen en de Daniël den Hoedkliniék in Rotterdam. Dat zegt de Gezondheidsraad in een advies aan de regering. De drie ziekenhuizen zijn door de Gezondheidsraad gekozen, om dat daar al beenmergtransplanta ties worden uitgevoerd en omdat er voorzieningen zijn voor verple ging in beschermende isolatie- ruimten. Volgens de Gezondheids raad leidt een beenmergtransplan tatie bij bepaalde vormen van leu kemie tot betere resultaten dan een conventionele behandeling. Daar om kan de beenmergtransplantatie worden beschouwd als een verant woorde vorm van gezondheids zorg, aldus de Gezondheidsraad. Dat geldt volgens de Gezond heidsraad ook voor het veranderen van geslacht. In het advies aan het regering zegt de raad zich te base ren op literatuurstudie over de re sultaten van de geslachtstransfor matie en een vervolgonderzoek on der transseksuelen in ons land. Uit de telefonische TROS-enqué- te blijkt dat vooral jongeren onder de 35 jaar voorstander zijn van een latere sluitingstijd. Van die catego rie spreekt 46 procent zich daar voor uit, terwijl van alle onder vraagden 28 procent kiest voor lan gere openingstijden. Het tijdstip van 19.00 uur werd vaak genoemd. Meer dan helft van de onder vraagden (55 procent) meent dat winkeliers geheel vrij moeten zijn in het kiezen van hun openingstij den. Voor jongeren ligt dat percen tage zelfs op 68. Een gelijk aantal heeft er geen problemen mee dat winkels 's morgens later open gaan. Staatssecretaris Van Zeil verwacht 9.000 extra ba nen in het midden- en kleinbedrijf. PAGINA 11 Ziekenfondsen willen overwinsten van apothe ken aanpakken. PAGINA 5 Weduwe van vermoorde Filippijnse oppositielei der Aquino kandidaat voor presidentsschap. PAGINA 7 Gullikson geblesseerd: Mi- chiel Schapers gemakke lijk naar kwartfinale in Melbourne. PAGINA 10 Begrip bij ex-gegijzelden tien jaar na treinkaping van Wijster. PAGINA 13 Directeuren sociale diensten: (Van r verslaggevers) LEIDEN - De strafkorting die veertien gemeenten, waaronder Leiden, hebben gekregen voor het te laat invoeren van de woningde- lersregeling, is onzorgvuldig en ge tuigt van willekeur. Tot die slot som zijn de directeuren van de so ciale diensten uit de betrokken ge meenten gisteren gekomen tijdens een bijeenkomst in Leiden. De ge meenten beraden zich nu op de mogelijkheden om deze maatregel aan te vechten. De woningdelersregeling is op 1 juni van dit jaar van kracht gewor den. Enkele gemeenten zagen ech ter geen kans de regeling op die da tum in te voeren. In Leiden ge beurde dat bijvoorbeeld pas twee maanden later. Staatssecretaris De Graaf van so ciale zaken heeft nu het bedrag ge schat dat hij had bezuinigd als de regeling 'op tijd' was ingevoerd. Dit bedrag heeft hij alvast afge trokken van het geld dat de ge meenten krijgen voor bijstandsuit keringen. Voor Leiden komt dit neer op een korting van om en na bij de 2,5 ton. Wethouder F. Kuijers van Lei den zegt dat dit een ongebruikelij ke gang van zaken is. Normaal is dat eventuele verrekeningen of kortingen plaats hebben wanneer een gemeente na afloop van het jaar een definitieve declaratie in dient bij het rijk. De schatting die de staatssecretaris nu heeft ge maakt is volgens Kuyers "natte vingerwerk waarbij zijn vinger een heel verkeerde kant heeft uitgewe zen". Kortom: de korting is vol gens de wethouder veel te hoog. Herriemaker (19) steekt man dood AMSTERDAM (ANP) - Een 37-jan- ge Amsterdammer is vannacht overleden aan verwondingen die hij had opgelopen bij een steekpar tij voor zijn woning. De dader, een 19-jarige Amsterdammer, is aange houden. De dader maakte 's nachts veel lawaai voor het huis van het slacht offer. Toen de man vanuit zyn raam opmerkingen over de herrie maakte, riep de dader dat hij „dan maar even naar beneden moest ko- Dat gebeurde ook, waarna op de rijbaan een vechtpartij ontstond waarbij de amokmaker plotseling met een mes stak. NEEM DAN NU EEN ABONNEMENT! LNeem nu een abonnement en beslis zelf hoe u betaalt' I" per maand 22.70 per hall laar 134 90 (alleen mogelijk mei aulomalische betaling) 2sa ao per kwartaal f 67.45- SL, De eerste 2 weken kn/gt u de krant natuurlek gratis in de bus' Naam Straal Postcode/Plaats Teietoon VÏSOZ controle bagKQÉno)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1