Gifgrond gesaneerd, niet schoongemaakt Verbazing CDA en WD over Van den Berg 'Iedereen wist het, maar niemand deed iets' mmm Voorschot brandweer in Haarlemmermeer ZATERDAG 30 NOVEMBER 1985 PAGINA 5 ALKMAAR - De politie van Alk maar heeft nog steeds geen idee waarom een 59-jarige vrouw uit die gemeente haar zoon jarenlang heeft opgesloten. De zoon, die nu 30 jaar is, werd afgelopen donder dag door de politie uit zijn gevan genschap bevrijd. door Weert Schenk De gesprekken met de moeder verlopen moeizaam. Zij is geeste lijk zeer labiel. Het zal nog enige tijd vergen om meer duidelijkheid te verkrijgen. Daarom is het ook onzeker of de vrouw strafrechtelijk kan worden vervolgd. Hoogstwaar schijnlijk is zij niet toerekenings vatbaar. De vrouw is wel weer thuis. Zij laat zich echter niet zien en rea geert niet op de bel. Dat deed ze toch al nooit. Zelfs de controleur van het gasbedrijf kwam voor niets aan de deur. Ook gisteravond was het, zoals altijd, pikkedonker in de woning want het elektrische licht is nog nooit aan geweest. De vrouw, die in de buurt de wil lekeurige bijnaam „Rosa" had, kwam ruim twaalf jaar geleden met haar zoon in een pas gebouwd rijtjeshuis aan de Broekerwaard Geestelijk labiele vrouw sloot jarenlang haar zoon op wonen. Niemand daar weet iets van hun achtergrond, behalve dat de vrouw gescheiden is, vermoede lijk nog een dochter heeft en tot de Jehova's Getuigen behoort. Vanaf het begin leefden moeder en zoon geisoleerd. Vrijwel nie mand in de wijk had contact met ze. De eerste vier jaar werd de zoon, Paul, die toen rond de twin tig jaar was, wel buiten gezien. Het scheen dat hij in de stad ook wel vrienden had. Maar het is niet be kend of hij naar school ging of dat hij al werkte. De buren, met wie de vrouw se dert vorig jaar af en toe een heel kort praatje maakte, was het in die tijd wel opgevallen dat de jonge man „bedrukt" keek, „alsof hij aan de drugs was". Acht jaar geleden merkten de buren, die hun naam niet jn de krant willen, dat Paul niet meer buitenshuis kwam. „Ik dacht", zegt de buurman, „dat zijn moeder streng was opgetreden vanwege de drugs en gezegd had: jij blijft binnen". De buurt wist wel dat Paul in het huis verbleef. Als Rosa niet thuis was, maakte hij een door merg en been gaand lawaai, dat varieerde van een klaaglijk gehuil tot een hysterisch gegil en geschreeuw. Dat gebeurde ook 's nachts, waar door buren niet konden slapen. In die jaren zijn allerlei maat schappelijke organisaties met deze tragedie in de weer geweest. Maar Rosa deed de deur niet open. De buurvrouw, die als enige een beetje contact had, vroeg wel eens: hoe is het met Paul. Rosa ant woordde kortaf: „Dat gaat u niets aan" en verdween. Slechts één keer vertelde ze dat de jongen een hersenbeschadiging had van het televisie-kijken. Diezelfde buurvrouw haalde op verzoek van Rosa wel eens volle melk uit de supermarkt. Dat was het enige wat Paul lustte. Rosa zelf haalde groente uit haar volkstuin tje, maar de buurt vraagt zich af hoe zij die bereidde. Het drinkwa ter was volgens Rosa vergiftigd. Twee jaar geleden werd het ge schreeuw van Paul steeds erger. Maar niemand kon iets doen. De politie zegt niet zomaar een huis te kunnen binnenvallen als er; geen ernstig vermoeden is van een mis drijf. Op een gegeven moment sprong Paul zelf door het raam vanaf de eerste verdieping in de voortuin. De buurman, die destijds zijn snij- wonden verzorgde, zegt erover: „Hij wilde niet meer naar binnen. Hij zei dat hij het slecht had. Hij was duidelijk bang voor zijn moe der/ Hij vroeg me ook hem 'niet al leen te laten. Toen zijn moeder er bij kwam, zei Paul niets meer". Paul, die er toen al heel erg on verzorgd uitzag én bijzonder lang haar had, werd naar een ziekenhuis of een psychiatrische inrichting ge bracht. Tot grote verbazing van de buurt verscheen hij na een paar da gen weer in de straat. Een kleine week 'lang zag je hem en Rosa wel wandelen. Daarna niet meer. De kinderen in de buurt be schouwden de woning in de Broe kerwaard als een heksenhuis. De meesten waren bang. Rosa verer gerde dat door in het voor- en na jaar regelmatig met een witte doek voor haar mond voor het raam te verschijnen. Ook was bekend dat ze voornamelijk 's nachts de straat op ging. De afgelopen vier weken werd het hysterisch geschreeuw van Paul onverdraaglijk. Het meeste wat hij riep, was onbegrijpelijk. Het enige wat buren uit de nood kreten konden verstaan, was: „Help, help", „laat me los", „waar om sluit je me op" en „geef me geld voor de bus". Opnieuw was er in tensief contact met de wijkagent en maatschappelijke organisaties. Het is niet duidelijk wat uitein delijk tot het politie-ingrijpen van donderdag leidde. Misschien wel Pauls dreigement om zijn moeder te vermoorden. Maar het lijkt on- De buurman: „Het was in- en in triest. Paul was niet meer dan een zielig hoopje ellende van, ik schat, 40 kilo. Hij was aan het eind van zijn krachten. Ik denk dat hij deze winter niet zou zijn doorgeko men". De politiemensen, die Paul hui lend in zijn bed hadden aangetrof fen, hadden hem in een deken ge wikkeld en hem heel voorzichtig van zijn bed getild. Ze brachten hem met de politie-auto naar het ziekenhuis. Volgens de politie kan Paul niet meer normaal praten en lijdt hij aan waanvoorstellingen. De buren zijn bang dat Paul, net als zo'n twee jaar terug, weer terug komt in het huis. Ze hebben in elk geval niet veel vertrouwen gekre gen in de mogelijkheden van orga nisaties als politie, maatschappe lijk werk en woningbouwvereni ging om maatregelen te nemen. „Het is waanzinnig. Iedereen wist wat in dat huis aan de hand was, althans vermoedde dat Paul gevangen zat. Het was in elk geval duidelijk dat hij erg ongelukkig moest zijn en dat er binnen niet al te lange tijd wel eens een lijk in dat huis kon liggen. Niemand stak een vinger uit, tot donderdag dan. Het is onbegrijpelijk dat zoiets kan in dit land". DEN HAAG/DRIEBERGEN (GPD) De coalitiepartijen CDA en WD hebben gisteren met verbazing kennisgeno men van de harde uitspraken van PvdA-voorzitter Max van den Berg over het kabinetsbeleid. Zowel WD-fractieleider Nijpels als CDA-voorzitter Bukman, die desgevraagd reageerden op het in terview met Van den Berg in deze krant, zeiden dat de PvdA hiermee steeds duidelijker kiest voor voort zetting van de huidige coalitie. Positie Karate Bob onduidelijk na kort geding DEN HAAG (ANP) De Joegoslaaf S.M., beter bekend als Karate Bob, heeft gisteren zijn kort geding te gen de Staat der Nederlanden ver loren. Bob wilde de toezegging dat hij, als hij hier uit de gevangenis komt, niet naar zijn vaderland wordt uitgewezen. Daar wacht hem de kogel, zegt hij, omdat hij in 1973 is gestopt met werken voor de geheime dienst van dat land. Volgens de president van de Haagse rechtbank, mr. J. Brinkhof, is deze kwestie pas aan de orde als de situatie rond Bob duidelijk is. Maar voorlopig weet niemand wat de man te wachten staat: aanstaan de maandag moet hij in Amster dam terechtstaan voor meerdere verkrachtingen. Die zou hij heb ben gepleegd tijdens een strafon derbreking in 1982. Bob zat toen in de gevangenis voor doodslag op drie en poging tot doodslag op twee Een woordvoerder van het CDA vroeg zich in dat verband af waar om de PvdA-voorzitter nu al zo fel van leer trekt. „Dat belooft nog wat voor de campagne," zei hij. Vol gens GDA-fractieleider De Vries gaat het verder niet aan een partij van 'arrogantie van de macht' te beschuldigen, zoals Van den Berg deed. De Vries stelt vast dat de PvdA zelf in een eventuele coalitie zijn opvatting over de kruisraketten wil opleggen aan dè coalitiegenoot. En vervolgens op basis van die af gedwongen meerderheid de wil probeert op te leggen aan de Ver enigde Staten. Op een spreekbeurt in Drieber gen herhaalde Nijpels zijn opvat ting dat de huidige regeringspartij en ook na de verkiezingen door moeten gaan, vooral ook vanwege de vredes- en veiligheidspolitiek van de PvdA. „Met zijn starre op stelling bereikt Max van den Berg dat de PvdA nooit deel kan gaan nemen aan een volgend kabinet. Als voorzitter van de PvdA heeft hij immers steeds mensen terugge floten, die wel openingen zochH ten". Nijpels zei de opvatting van CDA-leider De Vries te delen niet mee te willen werken aan een kabi net met een ingebouwde crisis. Daarmee hebben beide partijen het PvdA-voorstel van een voet noot bij het regeerakkoord over de kruisraketten afgewezen. Volgens Nijpels had de PvdA er veel beter aangedaan zich neer te leggen bij door de Kamer genomen politieke beslissing om de raketten toe te la ten. ADVERTENTIE TOEN KWAM DE DIRECTEUR MET EEN BOS MARGRIETEN BINNEN -v rt. Leuk idee van de baas om daarmee het 'bolletjes tijd perk' af te sluiten. De nieuwe Superselectric II van IBM werkt immers met een margrietschijf. Een hypermoderne machine die in een moderne kantoor omgeving berekend is op veelzijdige taken. Zo'n machine koop je bij de geautoriseerde IBM Coupon opsturen in open envelop a; schrijfmachine dealer. Ook de nieuwe Superselec tric I, Compact I en Thermotroriic heeft hij staan. Klaar voor een ver bluffende demonstratie. Uw IBM dealer zit vlakbij. Kom langs voor een ken nismaking met IBM's nieuwste lijn. Of stuur de coupon in. Als attentie ontvangt u een fraai buroklokje. BON O Wij zouden graag een demonstratie willen O Stuur ons documentatie Postcode/Woonplaats: GRATIS DIGITAAL BUROKLOKJE* LUDIEK PROTEST DIENSTWEIGERAARS UTRECHT (ANP) - Om te bereiken dat de op hun Loon ingehouden „defensiebelasting" in een vredesfonds zou worden gestort, legden vier dienstweigeraars tijdens hun vervangende dienst in mei vorig jaar het werk een maand neer. Officier van justitie mevrouw mr. Y. Kruyer eiste, gisteren voor de rechtbank in Utrecht 1000 gulden boete tegen de dienstweigeraars wegens ongeoorloofde afwezigheid. Mr. Kruyer zei op zichzelf respect voor de actie vdii de vier erkende gewetensbezwaarden te hebben, maar Jiet zou te ver gaan als de overheid iedereen tegemoet zou komen die een mening heeft over de besteding van zijn belastinggelden". De dienstweigeraars zagen hun actie liever als staking dan als werkonderbreking betiteld vanwege de in hun ogen principiële inzet. „Wat vandaag nog strafbaar is, kan morgen legitiem zijn", aldus een van de dienstweigeraars gisteren. Uitspraak: 13 december. Bij de foto: Twee van de vier dienstweigeraars hadden zich voor de gelegenheid verkleed als Sint en Piet. HAARLEMMERMEER (ANP) - De brandweerlieden van Haarlem mermeer krijgen er met terugwer kende kracht vanaf 1 oktober een voorschot van 225 gulden bruto per maand bij. De hoogte van de definitieve toelage wordt volgend jaar bepaald aan de hand van een voorstel van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG). De vakbonden AbvaKabo, het brand weerpersoneel en het gemeentebe- Politie doet 2 heroinevangsten VEENDAM (ANP) - De Amster damse politie heeft een grote partij asbakken in beslag, genomen waar in tien kilo heroïne was verstopt met een totale waarde van 1 mil joen gulden. De asbakken waren bedoeld als relatiegeschenken. Op die manier werd de heroïne vanuit Pakistan naar ons land gesmok keld. De politie in Veendam, die de zaak in eerste instantie op het spoor kwam, heeft dit gisterep meegedeeld. In verband met deze zaak zijn vier Nederlanders uit Amsterdam en Rotterdam aange houden. De Amsterdamse politie deed nog een hefoïnevangst. Bij inval len in een aantal woningen en een Chinees restaurant in de hoofdstad werd zes kilo heroïne gevonden. In deze zaak werden 20 mensen aan gehouden. stuur van Haarlemmermeer heb ben hierover een akkoord bereikt. De gemeente Haarlemmermeer heeft dat gisteren meegedeeld. De brandweer van de Haarlem mermeer sloot zich begin novem ber aan bij de acties voor betere ar beidsvoorwaarden die in verschil lende steden in het land werden gevoerd. In het akkoord, zijn c|e partijen tevens overeengekomen dat de definitieve toelage om streeks 1 maart 1986 wordt vastge steld. Mocht in maart blijken dat het voorschot te hoog was, zal de gemeente het teveel betaalde sala ris terugvorderen. In maart volgend jaar zal ook worden besloten of de regeling 'methodische functiewaardering' die voor ambtenaren geldt ook kan worden toegepast op het brand weerpersoneel. De gemeente zal over de mogelijkheid daartoe in formatie inwinnen bij de VNG. DES-DOCHTERS (ANP) - De ge neeskundige hoofdinspectie heeft er bij huisartsen, gynaecologen en verloskundigen opnieuw op aange drongen klachten van vrouwen die ongerust zijn omdat hun moeder destijds DES voorgeschreven heeft gekregen uiterst serieus te nemen. DES is een hormoonprepa raat dat een aantal jaren op ruime schaal is voorgeschreven om com plicaties tijdens de zwangerschap te voorkomen. Later bleek dat DES bij de dochters van deze vrou wen in een aantal gevallen heeft geleid tot kanker aan de vagina en vruchtbaarheidsproblemen. AMSTERDAM - De schoon maak van de bodem in Neder land heeft nog het meest weg van een circus met rondrijdende vrachtwagens. De met gif ver vuilde grond wordt afgegraven en afgevoerd. De kiepwagens brengen er tamelijk schone aar de voor in de plaats. Maar van een grondige schoonmaak van de afgegraven grond is nauwe lijks sprake. Veel gifgrond wordt op een hoop gegooid. Er is onvoldoende capaciteit om die grond schoon te maken en bovendien zijn de reinigingstechnieken nog verre van volmaakt. Nu al ligt er door het hele land 500.000 kubieke meter gifgrond opgeslagen. Dat zijn tien voetbalvelden, bedekt met een laag van zes meter. door Weert Schenk Volgens cijfers van het Rijks instituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) zal de ze berg in 1988 zijn gegroeid'tot 950.000 kubieke meter. Het RIVM heeft berekend dat de 7000 vindplaatsen van gif in to taal 13,5 miljoen kubieke meter grond opleveren, die volgens de laatste planning in het jaar 2025 moet zijn gesaneerd. Bijkomend probleem is dat de meeste provincies niet in staat zijn een plek aan te wijzen voor een opslagplaats die ongeveer 50 miljoen gulden gaat kosten. Vrij wel overal verweert de plaatselij ke bevolking zich en ook is er discussie over de inrichting van de opslagplaatsen. In Utrecht, een van de meest vervuilde provincies, is er wel een opslagplaats en komt de bo demsanering al aardig op gang. Er zijn nu 122 gevallen van bo demverontreiniging aangepakt. Ongeveer 30 procent is door mid del van het gloeien van de grond gereinigd. De rest ligt opgesla gen of men is nog bezig dat te doen. De provincie kan niet zeg gen om hoeveel kubieke meter grond dat precies gaat. Ofschoon Vermeulen erkent dat het heel moeilijk is om zware metalen uit de gifgrond te halen, houdt hü vol dat de door Esdex gezuiverde grond zelfs kan wor den gebruikt voor het filteren van drinkwater. Goed doorspoe len en die zware metalen ver dwijnen. „Wij hebben het niet over ge reinigde grond, wij spreken van ons 'produkt'. Door middel van wervelbedverbranding bij een temperatuur van 850 graden wordt de grond volkomen inert, is hardstikke dood. Er zit geen organisch materiaal meer in en ook geen vocht. We kunnen de grond afzeven en leveren ieder een wat men hebben wil: grint, split en drainfilterzand. Met de verkoop van dit materiaal kan de opdrachtgever iets van de sane- ringskosten terugverdienen". „Ons produkt kan worden ge bruikt voor een hoogwaardige inzet. Dat betekent dat het terug kan naar de plek waar het is afge graven en je kunt er huizen en straten op bauwen. Zwarte grond er over en je hebt een prachtige tuin. Ons produkt hoeft niét te worden weggemof feld naar laagwaardige inzetten, zoals het dempen van sloten of het ophogen van dijken". Esdex hoopt de komende jaren twee complete installaties in be drijf hebben, die elk minimaal 50.000 ton vervuilde grond kun nen verwerken. Voor een vaste opstelling bij de provinciale op slagplaats van Noord-Holland loopt een procedure. De ander wordt gebouwd op een ponton, die binnen twee dagen naar elke willekeurige plaats met gifgrond kan worden gesleept. De heer Matthijs van de afde ling bodemsanering van de pro vincie Utrecht bevestigt dat de uitgegloeide grond niet geheel zuiver is. „Er zitten nog resten van verontreiniging in". Om psy chologische redenen zal de gerei nigde grond niet meer worden gebruikt voor het ophogen van terreinen waar nieuwe woningen gebouwd worden. Men dempt er bijvoorbeeld sloten mee. Voor de bodemsanering wor den op dit moment drie normen gehanteerd. De A-waarde staat voor schone grond. Grond met een B-waarde is vervuild. In dat geval is de keus: wel of niet sane ren. De C-waarde staat voor een bodem die hoe dan ook moet worden schoon gemaakt. Matthijs: 'Het beleid van Utrecht is gericht op het saneren tot de B-waarde. Het is mis schien een beetje onzin om tot de A-waarde te gaan. Niets ïs nog schoon* Zijn het de gigantische bedragen wel waard is om voor Het afgraven van gifgrond in een woonwijk in Hoorn de laatste restjes de A-waarde te halen? Ik vraag me ook af of het technisch wel haalbaar is om tot de A-waarde te komen.' Met huidige verwerkingstech nieken (gloeien en spoelen) kan in veel gevallen, afhankelijk van de mate van verontreiniging, van C-grond slechts B-grond worden gemaakt. Dat is ook de reden dat de Vereniging van Procesmatige Grondreinigers er bij het minis terie van milieubeheer op heeft aangedrongen genoegen te ne men met grond van de B-waarde. Minister Winsemius (milieube heer) zei onlangs in de Tweede Kamer dat er een nieuwe lijst van normen in de maak is. Vol gens hem zijn de A-, B- en C- waarden maar een onderdeel van de beoordeling. Van belang zijn ook de lokale situatie, de kans op verspreiding van giftige stoffen en het gebruik van het stuk bo dem. Esdex, een dochtermaatschap pij van Hoogovens en Vendex, verzet zich op basis van techni sche prestaties fel tegén eventue le afzwakking van het huidige normenstelsel. Het bedrijf claimt in staat te zijn grond te reinigen tot onder de A-waarde. Sterker, Esdex geeft zelfs de garantie. Dat gebeurt op grond van veelbelo vende resultaten met een proef installatie op het terrein var. Hoogovens. Er komen de laatste tijd steeds meer bedrijven die zeggen de perfecte techniek voor de schoonmaakoperatie te hebben gevonden. Esdex is voorlopig één van de weinigen die zeer se rieus worden genomen. De pro vincie Noord-Holland (540 gif storten) heeft het bedrijf al proef opdrachten gegeven. Uit de ver gelijkingen met resultaten van andere grondverwerkerskwam Esdex goed naar voren. Manager A. Vermeulen zegt dat Esdex eerst lange tijd heeft gestudeerd op de beste verwer kingstechniek. De bedrijven die meteen begonnen met de schoonmaak, pasten de techniek aan aan de aard van de onderne ming. Zo specialiseerde wegen bouwer Volker Stevin zich met behulp van een omgebouwde as- faltinstallatre in de gloeitech- niek. Esdex profiteerde van 'de wet op de stimulerende achter stand'. De installaties, die elk onge veer 15 miljoen gulden kosten, geven een minimale luchtvervui ling, omdat de schoorstenen zijn voorzien van filters, aldus Ver meulen. „We voldoen aan alle normen en er ontstaan geen nieuwe afvalstromen. Er zijn grondreinigers die na verwer king chemisch afval overhouden dat naar Oost-Duitsland moet. Dat is de achterdeur uit". Het ministerie van milieube heer tempert het enthousiasme van Esdex. „Het ziet er goed uit, maar in de praktijk is nog niets bewezen", zegt een woordvoer der. Hij is er niet van overtuigd dat Esdex beter zou werken dan andere bedrijven. „Het is appels met peren vergelijken. De me thodieken verschillen. Maar als de bedrijfsdoelstelling is om de grond 100 procent schoon te ma ken, juichen wij dat alleen maar toe". Het ministerie kan geen ant woord geven op de vraag hoe schoon de grond is die na ver werking overblijft. „Na verwer king is het is geen grond meer. We weten nog niet welke criteria we voor dat product en de bruik baarheid ervan moeten aanleg gen. Dat is nog volop in bewe ging. We moeten ons nu afvra gen: is dit wat we willen". De woordvoerder is optimis tisch over het verloop van de bo demsanering. „Er zijn natuurlijk aanloopproblemen. Het pro bleem van de bodemvervuiling lag er ineens. Alles heeft zich daar op gestort. Nu komen we in een fase dat nieuwe technieken worden ontwikkeld, zoals Esdex ondere andere doet. De verwer kingscapaciteit begint nu pas te groeien". Hij schat dat er volgend jaar een verwerkingscapaciteit is van 300.000 ton grond per jaar. „Dat is te weinig. Er moet nog te veel worden opgeslagen. Maar het is gekkenwerk om bepaalde stuk ken grond niet te saneren omdat er geen verwerkingscapaciteit

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5