'Van een militaire organisatie naar supermodern politiekorps' 'Stop afbraak in Voorschoten' Minister overtuigd in Oegstgeest? ZATERDAG 30 NOVEMBER 1985 onzinomr^ks- en gemeen- Korps Rijkspolitie bestaat veertig jaar tepolitie samen te voegen. 1 J Dat had misschien twintig jaar geleden wel gekund, maar nu is het daarvoor te laat. Het korps rijkspolitie is de modernste politie-or- ganisatie met veel specialis men. Ze staat dicht bij de burgers, dichter dan de ge meentepolitie. Dat komt doordat de rijkspolitie kleinschaliger is georgani seerd". door Henk van der Post ga's in de grote steden. 'Zijn' korps is verdeeld in zogenaamde land- groepen die weer bestaan uit 25 tot 30 man. Die kleinere eenheden ma ken het mogelijk de burger beter te leren kennen eh omgekeerd. "Maar het district kan zaken ook groot schalig aanpakken. Als dat nodig is brengen we binnen de kortste ke ren een groep van 100 mensen op de been. Die plukken we dan uit alle kleine kernen. In de grote ste den is het vaak moeilijk zo'n poli tiemacht bij elkaar te brengen". Er is sprake van een toenemende samenwerking tussen de rijkspoli tie en de korpsen gemeentepolitie. Dat is de wens van de rijksover heid en ook van de onderscheiden korpsen zelf. Zo is er bijvoorbeeld op het gebied van de automatise ring overleg tussen de beide soor ten politiemensen. In Leiderdorp is bovendien een team van vier mensen gehuisvest op het bureau 'voorkoming misdrijven' dat actief is in dorpen en in steden. Zij on dersteunen acties op zowel bu reaus van gemeente- als rijkspoli tie. Over die samenwerking is Van den Ban best tevreden en voorziet dat die nog wel zal worden uitge breid. "Maar samenwerking tussen de beide korpsen is niet nieuw. Al langer assisteerden zij elkaar bij grote acties". Ons land telt op elke 760 Neder landers een agent. Dat is heel wat minder dan in België dat voor elke 310 inwoners een politieman heeft. Vanuit de samenleving komen klachten dat dat aantal in Neder land te gering is: de criminaliteit is toegenomen en daartegenover zou een flinke groei moeten staan van het aantal politiemensen. "Maar niemand moet verwachten dat de politiek een blik agenten zal open trekken, ook al roept de samenle ving daar wel om. De tijd is voorbij dat alles aan de politie kon worden overgelaten. De burgers hebben ook zelf een verantwoordelijk heid". Te vaak wordt de hermandad naar inzicht van de commandant Van den Ban de zwarte piet toege speeld. "De mensen falen ook zelf. Het is deze maand precies veertig jaar gele den dat het Korps Rijkspolitie werd opge richt. De versnipperde politie organisaties van voor de oorlog - rijksveldwachters, ge meenteveldwachters en marechaussee - wer den door de bezetter in 1940 samengevoegd. In 1945 werd dat korps weer gesplitst in twee verschillende groepen: gemeente- en rijkspo litie. Alle dorpen met minder dan 25.000 in woners kregen rijkspolitie, met uitzondering van een aantal plaatsen dat voor de oorlog al gemeenteveldwachters kende. In de grotere kernen kreeg de gemeentepolitie het voor het zeggen. Er is gedurende die veertig jaar veel veran derd. De rijkspolitie groeide uit van een mili tair getinte organisatie - er heerste aanvan kelijk nog de krijgstucht - tot een supermo- Er is geen sprake meer van enige sociale controle. Niemand durft bijvoorbeeld iets te zeggen als jon geren in een winkelcentrum ver nielingen plegen. Ze zijn bang dat ze op het gezicht worden geslagen. Maar niet-reageren betekent wel dat de kleine criminaliteit in de hand wordt gewerkt. Bovendien blijkt daaruit vaak ook dat de op voeding thuis en op school heeft gefaald. Er kan van de politie dan niet worden verwacht dat zij als laatste in de rij een oplossing heeft voor dat probleem". Burgers die een klein beetje op elkaar letten. Dat vindt de baas van het grootste district in Nederland - het korps telt 1100 politiemensen - zeer belangrijk. "Wat is er norma ler dan dat de buurman op jouw spulletjes let en jij op de zijne. In dat licht bezien vraagt de politie zich bijvoorbeeld ook af wat het nuttig effect is van veel politie op straat: van een intensieve surveil lancedienst. Kan die mankracht niet voor belangrijkere doeleinden worden ingezet?" vraagt de politie man zich af. Het is een van de vele vragen waarop in overleg met anderen een antwoord moet komen. Tal van aandachtspunten van de politie staan nu op de helling. Er moet een nadrukkelijk prioriteitenschema komen omdat het de politie een voudigweg aan tijd en mankracht ontbreekt om alle zaken aan te vat ten. Van den Ban rakelt in dat ver band ook een oudere discussie op over het beschikbaar stellen van grote groepen agenten tijdens eve nementen. "Je kunt je afvragen of de gemeenschap moet opdraaien voor de kosten van het op de been brengen van 200 tot 300 politie mensen tijdens een voetbalwed strijd. Maar een discussie daarover mag er niet toe leiden dat alleen mensen en verenigingen met geld dern korps, zoals de districtscommandant van de rijkspolitie in het district Den Haag in Zuid-Holland J. van den Ban het uitdrukt. "De ontwikkelingen in de maatschappij gaan razendsnel en het is de taak van de politie daarop in te spelen. Gedurende de provotijd in de jaren zestig hebben overheid en politie geprobeerd maatschappelijke ontwikkelin gen te keren. Dat gedrag was belachelijk. We lachen er nu soms nog om". De politieman van nu moeten signalen, im pulsen vanuit de maatschappij oppikken. "De tijd is voorbij dat de politie dacht het altijd bij het rechte eind te hebben, een pasklare oplossing had voor elk probleem. We kunnen als politiekorps ook niet meer al les. De samenleving vraagt teveel van ons. Er zal een duidelijke afweging moeten worden gemaakt; een prioriteitenlijst. Er moet door politie en overheid hardop worden gezegd waarmee we ons wel en waarmee we ons niet meer of minder intensief bezighouden", al dus Van den Ban. "Mensen kunnen van de politie niet ver wachten dat zij problemen oplost daar waar gezin en school hebben gefaald", zegt de poli tieman over jongeren die al vroegtijdig het spoor bijster zijn geraakt. Een uitspraak die niet iedereen hem in dank zal afnemen. Het illustreert wederom dat het werk van de po litie onderhevig is aan discussie. Dat reali seert de politie zich terdege. Op veel vragen moeten duidelijke antwoorden komen. In bij gaand verhaal gaat de districtscommandant op een aantal vraagstukken in. Het milieu krijgt van de politie meer aandacht omdat de samenleving dat wil. Een politieman in burger inspecteert een stuk land waar jerrycans met chemische vloeistof zijn gevonden. (foto Holvast» zich straks van politiesteun kun nen verzekeren". Het werk van de politie veran dert steeds. Zij moet inspelen op veranderende maatschappelijke signalen. Maar voor de vele proble men zijn lang niet altijd pasklare antwoorden voorradig. Politie mensen worden constant bijge schoold. Het is voor agenten ver plicht zich geregeld op de hoogte te stellen van nieuwe ontwikkelin gen, wetgeving, experimenten en dergelijke. Van den Ban noemt het de permanente educatie. De tijd dat de politie dacht het altijd te we ten is voorbij. De organisatie is een dynamisch bedrijf geworden dat volop in beweging is en zo moet het volgens de commandant ook zijn. De laatste jaren komt en staat vooral het milieu in de belangstel ling vgn de politie: "De maatschap pij vindt dat belangrijk, dus moet de politie daaraan aandacht beste den. Maar het houdt wel in dat an dere zaken wat minder in de be langstelling kunnen staan". Het zijn niet alleen ontwikkelin gen die zich van buiten het korps opdringen, ook van binnen de or ganisatie is er het een en ander ver anderd. Naar inzicht van Van den Ban dient zoveel mogelijk reke ning te worden gehouden met de persoonlijke omstandigheden en voorkeuren van de politiemensen zelf. "Een politieman die slecht is gehuisvest zal er natuurlijk moeite mee hebben dat hij krakers uit wo ningen moet halen die al lange tijd leeg staan. Het komt voor dat agen ten het ronduit eens zijn met de die zij tijdens een pro ken. Dat moet je in ogenschouw nemen, alhoewel er natuurlek grenzen zijn want de politieman heeft een algemene taak. De districtscommandant ervaart het bureau 'voorkoming misdrij ven' als een belangrijke activiteit van zijn korps die beslist uitbrei ding verdient. Volgens hem moet de politie meer worden betrokken bij bijvoorbeeld het uit de grond stampen van nieuwbouwwijken. "Wij kunnen adviezen geven die de kleine criminaliteit na gereedko ming van de wijk kunnen beper ken en de veiligheid voor spelende kinderen ten goede komen. Zo'n ervaring hebben we bijvoorbeeld in Reeuwijk. Daar zijn tips gege ven over de plaatsing van verlich ting en de loop van straten en slo ten. Dat levert nu revenuen op". Het is dan ook niet voor niets dat in het kader van de samenwerking tussen de beide politiekorpsen in middels een bureau 'voorkoming misdrijven' functioneert waar vier mensen werken. Nog niet zo lang geleden hadden voor een dergelijk initiatief geen mensen kunnen worden vrijgemaakt. "Maar we zijn •nu bijna op sterkte. Aan het einde van de jaren zeventig waren er soms nog tekorten van 30 tot 40 procent. Maar die hebben we inge lopen. Wellicht dat nieuwe bezuini gingen van de rijksoverheid nade lige gevolgen kunnen hebben voor de bezetting". De werkdruk in het westen van Nederland is groter dan in andere delen. "Verhoudingsgewijs zouden er hier meer politiemensen moeten werken dan elders in het land. Im mers, waar meer mensen by elkaar wonen, gebeurt ook meer. We heb ben wel iets meer mogelijkheden - de aanwezigheid van een arresta tieteam en een aantal specialisten -, maar de verhouding is toch niet he lemaal in orde". De bereikbaarheid van de politie vindt Van den Ban ook heel be langrijk. De afgelopen jaren is de bereikbaarheid van de afzonderlij ke groepen toegenomen doordat er buiten kantooruren nog maar een telefoonnummer behoeft te wor den gedraaid. Neemt het plaatselij ke bureau niet op, dan wordt auto matisch naar het hoofdbureau doorgeschakeld. "Maar goede voorlichting aan het publiek is eveneens belangrijk. Dat moet we ten waarmee de politie bezig is en wat zij belangrijk vindt". Van den Ban wil het politiebe drijf nog meer open gooien. Hij wil met iedereen een discussie aan - in alle openheid - over taken en plich ten van de politie. "Een aantal za ken moet hardop worden uitge sproken. Er moeten uitspraken worden gedaan door hogere en la gere overheden, door de samenle ving, op welke taken de politie haar aandacht moet richten. De rijkspolitie is geen militair bedrijf meer maar een supermoderne or- gansisatie die rekening houdt met de samenleving". ZATERDAG Leiden Lakcinema - 'Carnal Knowledge', 20 uur; 'Blow Out', 22 uur. De Blauwkras - Voorschoterweg, vogel tentoonstelling Avibus, tot 22 uur. Stadsgehoorzaal - uitvoering K&G, 20 Marekerk - Lange Mare, Sweelinck-or- kest en St. Barthelomews Hospital Choir. 20 uur. Leidse Schouwburg - Litterus Sacrum speelt 'De kersentuin'. 20.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat. 'Izzumi', 20 en 22.15 uur Leiderdorp Kantine Touwfabrieken - Zijldijk, ver enigingstentoonstelling postduivenver eniging De Rijnklievers, opening om 19.30 uur. Zoeterwoude Muziekcentrum - Schenkelweg, blijspel toneelvereniging Utopia, 20.30 uur. Voorschoten Van der Haarplein - concert Jan Akker manband, 21 uur. ZONDAG Leiden Stadsgehoorzaal - Collegium Musicum met Utrechts Studenten Koor en Or kest. 15 uur. Menken Bowling - Jazz on Sunday, 15 Inde Vroolücke Arke - Pieterskerk- choorsteeg, spelletjesmiddag voor al leenstaanden. 14.30-17.30 uur. Blauwkras - Voorschoterweg, vogelten toonstelling Avibus. 10-16 uur. Museum voor Volkenkunde - film 'Gro te dieren in het Poolgebied', 15 uur. Buurthuis Morschwijk - Topaaslaan, Sinterklaasfeest, 11 uur; poppentheater Wellus Nietus speelt om 14 uur voor kinderen van 4 t/m 12 jaar. Buurthuis 't Spoortje - Bernhardkade. vogeltentoonstelling De Zanger, 10-16 20 Leiderdorp Kantine Touwfabrieken - Zijldijk, ten toonstelling postduivenvereniging De Rijnklievers, tot 17 uur. Zwembad De Does - Hoogmadeseweg, cursus 'Auto te water', theorie vanaf 13.30 uur, kijken vanaf 15 uur. Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat 24. jazzconcert 'Jazz-o-matic Four', 21 uur. Waterleliekreek 1 - tentoonstelling We reld Natuur Fonds, 11-21 uur. Oegstgeest SJJO - Julianalaan 1, Sinterklaas-ver rassingsmiddag voor kinderen van 5-8 jaar, 13-14.30 uur. Warmond Boerderij Meerrust - Dorpsstraat, optre den zangeres Connie van Bergen. 15- 18.45 t waargenomen van vr 29 november tot vr 6 december door: Apotheek Centraal, Breestraat 74, Lei den, tel. 120552. Apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel. 01717-2525. Raadslid D66: sociaal-cultureel werk zit in de knel opbrengen. VOORSCHOTEN - Sociaal-cultu reel Voorschoten zit in de knel. Vrije Academie, Streekmuziek- school. Lindehoeve en Peuter speelzalen kunnen nauwelijks wer ven. Meer leden/klanten betekent meer subsidie. En dat kan niet. De gemeente kiest voor minder subsi die en minder leden. Maar ook: minder cursussen bij de Vrije Aca demie, minder privélessen bij de dure Streekmuziekschool en min der projecten bij dë Lindehoeve, terwijl het centrum daarvoor is op gericht. Raadslid Aikens (D66), schetser van dit sombere beeld, wil zich bij de komende begrotingsbehande ling fel verzetten tegen 'de af braak'. De forse kortingen op Vrije Academie (28.000 gulden) en Streekmuziekschool (6.400) wil hij terugdraaien. De Lindehoeve hoeft pas 23.500 gulden te bezuinigen als uit een discussie gebleken is dat dat goed is. Hoe ernstig de situatie bij de peuterspeelzalen is, kan hij niet goed overzien. Voor de andere instellingen geldt dat forse bezui nigingen nu, leiden tot grote kos ten laier: OEGSTGEEST B en W van Oegstgeest zullen het werkbezoek, maandag, van minister Eelco Brinkman van welzijn, volksge zondheid en cultuur aan het land goed Oud-Poelgeest benutten om de bewindsman te overtuigen van de noodzaak van verdere restaura tie van het koetshuis en het kas teel. Architect Bob van Beek heeft berekend dat er voor het herstel van het kasteel, het jagershuisje, het koetshuis, de tuinmanswoning, de waterput en het entreehek ruim drie miljoen gulden nodig zijn. De Oegstgeester PvdA-wethou- der Kohlbeck, belast met o.a. mo numentenzaken, zal Brinkman wij zen op het "domino-effect". Be doeld wordt dat de relatie tussen de bestemming van het koetshuis en het kasteel en de voor die be stemming benodigde aanpassin gen zo nauw is dat als van het een niets terecht komt, het ander ook wel kan worden vergeten. En zo wel de gemeente Oegstgeest als het ministerie van wvc staan op het standpunt dat het vormingscen trum Oud-Poelgeest, dat als gevolg van de bezuinigingen, opgelegd door wvc. een fusie zal aangaan met het Dordrechtse Crabbehoff waardoor het kasteel intensiever zal worden gebruikt, gehuisvest moet blijven in het kasteel. Beide menen ook dat het kasteel en de bijgebouwen behouden moeten blijven. En daartoe dient het hele zaakje te worden gerestaureerd. Tijdens zijn werkbezoek zal de mi nister de 'kroon' op het duivento- rentje Van het koetshuis plaatsen waarmee de bewindsman de res tauratie van het koetshuis zal heb ben voltooid. Daarmee is dan ook een einde gekomen aan de eerste fase van de restauratie van de inge volge de monumentenwet be schermde onderdelen van het landgoed Oud-Poelgeest. Ironisch Alleen al om het voor het koets huis benodigde geld bijeen te krij gen, heeft de gemeente hemel en aarde moeten bewegen. Grote dwarsligger was minister Brink man en.zijn ministerie. Des te iro- nischer is het dat de niet ver van het landgoed woonachtige be stuurder de kroon op het werk mag zetten. Vorig jaar nog maakte de ge meente aanstalten om de restaura tie van de duiventoren dan maar voor eigen rekening te nemen. Oegstgeest was het voortdurende ministeriële 'nee' tegen subsidie aanvragen meer dan beu. boven dien stond het torentje op instor ten. Via toekennning van een zogehe ten terugploegregeling (waarbij werkloze bouwvakkers weer aan het werk kunnen) kwam het rijk op de valreep over de brug met een dikke twee ton. Met dit geld werd de duiventoren opgeknapt alsme de de bordestrap en een deel van het dak. Maar dat was niet meer dan een begin. Het kasteel staat op instor ten, beweren B en W én P. de Vree- de. directeur van het vormingscen trum. Inmiddels heeft een werkgroep, waarvan wethouder Kohlbeck deel uitmaakte, geadviseerd een stich ting in nel leven ie roepen aie nel eigendom van het landgoed van de gemeente zou moeten overnemen. Een stichting kan gemakkelijker een beroep doen op subsidies dan de gemeente. Om het landgoed met alle toebehoren wat meer van de Oegstgeester bevolking te laten zijn, zo adviseert de werkgroep, zou een vereniging Vrienden van Oud-Poelgeest moeten worden op gericht. Die vereniging kan dan - in nauw overleg met het vormings centrum, de huurder - allerhande activiteiten in en rond het kasteel organiseren. Auto te water Komende zondag organiseren de Leiderdorpse Reddingsbriga de, Veilig Verkeer Nederland en duikteam Amfoor weer een cur sus 'auto te water' in het Leider dorps zwembad De Does. Hoe te handelen als u met auto in het wa ter belandt leert u vanaf een uur 's middags in het bad aan de Hoog madeseweg. Komen kijken naar de praktijk kan vanaf drie uur. Voor inlichtingen en aanmeldin gen: telefoon 071-410655 en 894453. Jazzconcert 'Jazz-o-matic four' treedt ko mende zondagavond op in de Lei derdorpse Hollandsche Tuyn, ge legen aan de Hoofdstraat. Het gaat hier om een jazzconcert, dat om negen uur begint. Iedereen is welkom. Sinterklaasmiddag Sinterklaas en zijn pieten heb ben een zak cadeautjes gebracht in het Oegstgeester Taberna aan de Julianalaan. Oegstgeester kin deren van 5 tot 8 jaar kunnen daar komende zondag een graantje van meepikken. Rond de zak is een groot feest georganiseerd vol ver rassingen, zondag tussen een uur en half drie. Of hij voldoende steun zal krij gen voor zijn voorstellen, betwij felt hij. Zijn hoop is vooral geves tigd op de discussie. Aikens: "Instellingen als de Streekmuziekschool zijn al jaren duur (veel duurder dan in Leiden ook), terwijl vee) mensen steeds minder geld hebben. Je moet van goede huize komen om twee kin deren op die school te hebben", zegt hij. "De Vrye Academie krijgt mensen aan de telefoon die zeggen dat ze het echt niet meer kunnen opbrengen. Aan de andere kant moet de aca demie, in een tijdsgewricht vol vrije tijd, steeds vaker 'nee' verko pen. "Als groepen vol zijn zijn ze vol, de cursus textiele werken is opgedoekt en twee andere cursus sen wacht dit jaar hetzelfde lot. De docenten moeten dan ook weg. Als teleac straks een cursus grafische technieken brengt, kan de acade mie daar niet goed op inspelen". Aikens: "Op de Voorschotense scholen begint de muziekles weer. Meestal krijg je dan een toeloop op de streekmuziekschool. Die kan daar niet aan voldoen. Je bent in stellingen aan het subsidiëren die maar voor weinig mensen bereik baar zijn. In de visie van Aikens mag een gemeentebestuur niet lijdzaam' toekijken. Hij roept al jaren om een actief vrije-tijdsbeleid en waar schuwde vorig jaar nog dat de so ciaal-culturele gevarengrens be reikt is. De respons is mager, vindt hij. De bezuinigingen gaan hard nekkig door, op voor Aikens onna volgbare wijze. "Vorig jaar werd door B en W meegedeeld dat in twee jaar 32.000 gulden zou wor den bezuinigd. Nu blijkt dat op eens 100.000 gulden geworden te zijn", zegt hij. Waarop dat gebaseerd is? "Natte vingerwerk", reageert hij stevig. "De afdeling welzijn zegt -in op dracht van de wethouder, neem ik aan- tegen instellingen: dien een begroting in die zoveel lager is dan die van vorig jaar. Als in het voor jaar blijkt dat dat niet is gelukt, dan zeggen ze: vervelend, je moet het tóch halen. Kun je niet het cur susgeld verhogen, of iets schrap pen? Als die instellingen dat dan braaf gedaan hebben, gaat het naar de functionele commissies". "Daarna krijgen de raadsleden de begroting te zien. met de mede deling dat in goed overleg met de instellingen is bezuinigd. Het wérkelijke verhaal hoor je pas wanneer je op ontdekkingstocht gaat". Het liefst zou hij in het voorjaar »1 praten over de begroting van het komende' jaar. De discussie vorig voorjaar, over de begroting '85/'86 was hem veel te globaal. Geen toe komstvisie, geen welzijnsplan. Maar wel: gemakkelijk snijden in personeelskosten van het ambte- lijk apparaat. Nu dit, samen met onder meer de sociaal-culturele kortingen, een overschot heeft opgeleverd van zo'n acht ton, zullen bij de begro tingsbehandeling de halleluja- klokken wel weer worden geluid, zegt Aikens wrang. Hetzelfde ef fect zal de projectenlijst sorteren, vol zaken die opeens gerealiseerd kunnen worden. Er is dit jaar nog zo'n 2,4 miljoen gulden te beste den, werd deze week plotseling duidelijk. Het raadslid: "Ik zit nu zeven jaar in de raad en altijd weer is er een gigantisch overschot. Het hele jaar sombere hoofden, dingen kun nen niet doorgaan. En ineens is het geld er weer en hebben B en W de projecten weer klaar". Hij beseft dat dat niet helemaal te voorko men is. Wanneer de gemeente kort voor het jaar een jongerenwerker aanstelt, wordt van het beschik baar gestelde bedrag maar een zes de gebruikt. Om maar wat te noe men. "Het moet echter mogelijk zijn de begroting eerlijker te slui ten", voert hij aan. Op sociaal-cultureel gebied zou volgens hem al veel worden rechtgetrokken door de in stelling van een commissie sociaal- culturele zaken. Deze zou, net als de functionele commissie voor sport en recreatie, accommodaties moeten beheren en pachten. Ook zouden de leden, rerecruteerd uit de instellingen, adviezen dienen te geven over de besteding van het beschikbare geld. Nu manifesteren mensen uit so ciaal-culturele hoek zich veel min der dan sportlieden. Ook het gemeentebestuur is "veel meer sportminded". Aikens: "Drie of vier jaar gelden heb ik eens gevraagd om een jongerenno- ta omdat volgens mij niet iedere jongere aan sport doet. Zoiets leeft dan helemaal niet". LEIDSCH -j£}£ DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij (071)144941 n 8.30-1 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C. Juffermans-Duyverman. tel. 071-893256. A. Kluppel, tel 071-763088. F. Terw.jn, tel 02522-14192. D. Vink. tel. 079-412440 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16 30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd per maand, per post (maandabonnement alleen mogelijk automatische betaling) per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnènland) per hall jaar. aan huis bezorgd per jaar. aan huis bezorgd 67.45 92.55 134.90 256.90 357.20 per post (binnenland) losse nummers Abonnementsgelden dienen bij taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Juhanastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720)93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J W E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A van Leeuwen Plv alg. redactiechef: J.M.J. Post Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek. H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.. W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen. Parijs. Was hington, Rome, Madrid. Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2