'Van leegroven is geen sprake' Dierenleed en dierenliefde hand in hand De opmars van de multi-transplantatie ZATERDAG 30 NOVEMBER 1985 PAGINA 27 De Amerikaanse chirurg Thomas Starzl van het universiteitsziekenhuis in Pittsburg kreeg onlangs toestemming zes orgaantransplantaties op een en dezelfde patiënt uit te voeren. Bij de 36-jarige Herbert Seal zal hij praktisch het hele spijsverteringskanaal (maag, dunne en dikke darm, alvleesklier, lever en milt) vervangen. De Nederlandse transplantatiecentra transplanteren per operatie niet meer dan een orgaan. Multi-transplantaties: wat is voor de chirurg technisch haalbaar en wat per se niet? En tot hoever kun je ethisch gaan? door Jan Westerlaken Duidelijker kan hij niet zijn. Alle or- ganen en ledematen van het mense lijk lichaam - behalve de hersenen - kunnen voor transplantatie in aan merking komen. De operatietech niek vormt geen enkele belemme ring. Over het uitsluiten van het menselijk brein zegt Paul Strengers, transplanta- tiedeskundige van het Academisch Me disch Centrum in Amsterdam: "Herse nen kunnen alleen worden weggenomen als de donor is overleden. Niet eerder. Hersendood is voor de arts het enige be wijs dat iemand niet meer in leven is. Daarom is het voor mij een uitgemaakte zaak: er zullen nooit hersenen kunnen worden getransplanteerd. Nu niet en ook in de toekomst niet. De cellen zijn dood en blijven dood". Zaadballen Voor de rest ziet Paul Strengers tech nisch geen onoverkomenlijke proble men. Hoewel het nog lang niet zo ver is, heeft hij wel moeite met de gedachte dat mannelijke testis (zaadballen) en eier stokken bij vrouwen kunnen worden overgeplant. Paul Strengers: "Je brengt, als je zaad- of eicellen overplant, gene tisch materiaal (persoonlijke kenmer ken) over. Dat vind ik een raar idee. Ie mand kan dan misschien wel kinderen verwekken of krijgen, maar ze zijn niet echt van hem of haar. Met het transplan teren van de zogenaamde reproduceren de organen (geslachtsorganen) krijgt de ontvanger iets (genetisch materiaal) in gebracht dat helemaal niet bij hem past. Persoonlijk zou ik op deze manier geen kinderen willen hebben". De Amerikanen durven de stap aan. Dr. Starzl, die wereldwijd bekend is van wege zijn baanbrekend werk op het ge bied van levertransplantaties, heeft van de autoriteiten in de Verenigde Staten toestemming gekregen om zes organen in één en dezelfde patiënt in te planten. Paul Strengers is huiverig over de kans van slagen. De transplantatiedeskundige van het AMC: "Organen die bij de spijsvertering zijn betrokken, zijn vrijwel nog nooit overgeplant. De kans op infectie is bij zonder groot. De moeilijkheden die zich kunnen voordoen bij een levertrans plantatie zijn al levensgroot. En dan heb je het nog maar over één spijsverterings orgaan. Kijk, bij deze multi-transplanta tie gaat het niet alleen om het vervangen van het spijsverteringskanaal op zich. Al k Roofvogel is klem gevangen. het weefsel er omheen moet ook mee. Eerlijk gezegd verwacht ik, technisch gezien, niet al te veel succes van deze operatie. Aan de andere kant is het na tuurlijk van belang te weten wat de mo gelijkheden van zo'n ingreep zijn. Wat ik niet zo duidelijk zie is: hoe kom je ineens aan al die organen?" Risico's uitsluiten De overlevingskansen voor de patiënt die zo veel nieuwe organen in een keer krijgt? Paul Strengers: "De ene patiënt is de andere niet. Alvorens het besluit valt een ziek orgaan te vervangen, wordt de patiënt in kwestie uiterst zorgvuldig bekeken om elk risico uit te sluiten. Ze ker by een hart- of levertransplantatie. De mens heeft er van beide maar één. Als ze niet meer functioneren is de pa tiënt dood. Bij nieren ligt dat wat anders. Zulke patiënten kunnen aan de dialyse (in vier tot zes uur worden uit het bloed de afvalstoffen gefilterd). Zo'n behande ling moet wel twee keer in de week - net zo lang tot er een donornier beschikbaar is - worden volgehouden. Uit Amerika komen overigens wel vreemde verhalen over mensen die met een transplantaat rondlopen. Ze zouden zich bij slecht weer heel anders gedragen dan normaal. Of het nu gaat om een transplantatie van een of meer organen, de patiënt die de ingreep moet ondergaan, heeft zijn hoop erop gevestigd dat hem na die operatie een nieuw leven wacht". Multi-transplantaties in Nederland. Paul Strengers: "Technisch is het hier best haalbaar. Alleen, in Nederland zal dat niet gebeuren. Ons land wil in dit soort ingrepen geen voortrekkersrol ver vullen. Dat heeft ons meermalen de no dige kritiek bezorgd. Dat we andere lan den de kastanjes uit het vuur zouden la ten halen. We laten operaties als multi- transplantaties inderdaad aan anderen over. Het standpunt van de Nederlandse artsen is dat er heel zorgvuldig te werk moet worden gegaan. Wij transplanteren een orgaan pas als de resultaten goed s zyn". "Nederland hoeft niet zo nodig voorop te lopen, maar het wil wel een goede naam hebben op dit gebied. Neem de niertransplantaties. De resultaten die Europa boekt - en daar hoort Nederland ook bij - zijn aanmerkelijk beter dan die in de Verenigde Staten. Een gevolg daar van is weer dat er vanuit die hoek met jaloerse blikken in onze richting wordt gekeken". Mensen zijn dól op dieren. Dat staat als een paal boven water. Enkele voorbeelden van dierenliefde om die stelling te illustreren: we houden kanaries in kooitjes, konijnen in hokken en honden aan kettingen. Ook vind je in veel huizen wel een kommetje goudvissen op de vensterbank, een hamster die zich in een looprad te pletter rent of een handvol dwergschildpadden in een steriel bakje met vies gekleurde kunstkiezels. Alles wat leuk is en beweegt, geluid maakt, oren, staart of tandjes heeft, wordt door ons massaal in huis gehaald. Tel daarbij nog de miljoenen beesten die terecht kunnen in de bio-industrie, een heenkomen vinden op proefstations of zorgvuldig ondergebracht worden in dierentuinen, en je komt opnieuw tot de conclusie dat die eerder genoemde stelling er eentje is van rotLvaste kwaliteit. Dierenliefde is in. Is mode. En zit in de gevoelsbagage van iedere Nederlander. Iets beters kan het beest in Holland toch niet overkomen? Gebruiken Toch wel. Want hoewel Nederland uitpuilt van dierenliefde, sterven in ons land jaarlijks meer dan 400 miljoen dieren een onnatuurlijke dood. Holland is jaarlijks goed voor bijna 390 miljoen dode slachtdieren, 22 miljoen dode gezelschapsdieren, 10 miljoen dode vogels en 1,5 miljoen dode proefdieren. In een land met ruim 15 miljoen dierenliefhebbers is er dus meer dierenleed dan dieren liefde. Opnieuw een antithese? Ja. Maar zij omvat wèl de volle waarheid. Het probleem is datje dieren overal voor kunt gebruiken. Aap voor het uitproberen van make-up en medicijnen; koe voor het vullen van frikadellen; kip voor het leggen van eieren en hond voor het bewaken van voordeuren. Kortom: het dier wordt enerzijds gezien als produkt voor de consumptiemaatschappij of anderzijds als wezen zonder eigenwaarde, zonder rechten. De maatschappij zal zich echter in de toekomst onverbiddellijk van die bekrompen zienswijze moeten ontdoen. Want er wordt gesleuteld aan het dierenrecht- Advocaat Matthieu Kerres uit Maastricht, specialist in dierenbescherming en pionier inzake dierenrecht, legt uit: „Op 17 oktober 1984 en op 10 juli 1985 verbood het gerechtshof in Den Bosch het gans-slaan ('Gaashouwe') in twee Limburgse dorpen. Die uitspraak impliceerde overduidelijk dat het gerechtshof dieren beperkte rechten verleent. Wanneer de Hoge Raad zich in de toekomst met deze materie gaat bezignouden en daarbij de gedane uitspraken van het Bossche gerechtshof onderstreept, dan zijn de dierenrechten al zo goed als ingeburgerd. Wanneer dat het geval is, dan kan de Dierenbescherming als direct vertegenwoordiger van die rechten op juridisch vlak eindelijk iets gaan ondernemen tegen het onnodig sterven van miljoenen dieren". Vraagtekens Mr. Kerres is echter niet het type om op die doorbraak te gaan zitten wachten. Sterker nog; hij heeft zich op die mogelijke, ingrijpende verandering reeds voorbereid en plaatst nu al vraagtekens: „Het is op de eerste plaats allemaal niet zo gemakkelijk als het wel lijkt. Het dierenrecht zal moeilijk te hanteren zijn. Zo kunnen de rechten per dier verschillen en zal het verlenen van recht ook voortdurend een kwestie van zorgvuldig afwegen zijn. Waar ligt de pijngrens van een hond, en waar die van een schildpad? Sla je een paard met een zweep dan is er niets aan de hand. doe je hetzelfde met een loden pijp, dan kom je voor de rechter. Kijk, dat bedoel ik. Het punt is echter dat justitie het eigenbelang en de eigenwaarde van dieren gaat onderkennen, zodat wij (lees Dierenbescherming) in de gelegenheid komen om doortastend op te treden tegen dierenleed". De aap is nodig voor medicijnonderzoek en slachtvee voor biefstuk. Dingen waar een maatschappij niet onderuit kan. Althans wil ze gezond blijven, wil ze eten. Er is dus ook sprake van onvermijdelijk dierenleed. „Klopt", weet mr. Kerres. „Er gebeuren dingen met dieren, waar je doodeenvoudig niet omheen kunt. Maar in zoveel andere geyallen is dierenleed juist wél vermijdbaar. Pak het huisdier als voorbeeld. Overal zie je beesten aan kettingen, honden die door de haren voor hun ogen hun eigen baas niet meer kunnen onderscheiden, exotische dieren die hier als gezelschapsdier moeten fungeren, vogels achter gaas, knaagdiertjes in hokken en ga zo maar door. Eigenlijk hoeft dat allemaal niet. Maar mensen maken nog steeds de fout om ondoordacht of in een opwelling huisdieren aan te schaffen. En niets ter wereld is zo moeilijk als het opvoeden van kinderen en dieren". Uitersten Dierenleed en dierenliefde. De 'neutrale' lezer frunnikt aan zijn kin en ontdekt dat dit twee uitersten zijn, die elkaar bijna de hand geven. Is in Nederland, waar men toch al heel vlug de protestschoenen aantrekt en de spandoeken van zolder haalt als levende wezens in het geding komen, zoiets mogelijk? Ja. De cijfers bewijzen dat. (GPD) We moeten ook denken aan de donor en aan de nabestaanden. Neem zo'n multi- transplantatie. Een donor wordt dan toch als het ware helemaal leeggesloopt. Is dat ethisch? En in wiens belang? De patiënt? De dokter of de samenleving? Ik vraag me af of de belangen wel vol doende worden afgewogen". Een ander aspect zijn de kosten. Het transplanteren van een hart kost onge veer negentigduizend gulden. Heieen Terborgh: "Je mag je afvragen of zulke bedragen de draagkracht van de maat schappij niet te boven gaan. Wat je er nog aan kunt toevoegen is of een indivi du wel zoveel aandacht van de samenle ving mag vragen. Voor mij zijn er in elk geval grenzen. Als de mensen zelf die grens niet willen bepalen, dan zal de overheid dat moeten doen. Ik ben zeker vóór wat terughoudendheid. Iedereen wil leven, dat is duidelijk. Maar dat kan niet tot elke prijs. Eens komt er een mo ment dat het maatschappelijk belang zwaarder weegt dan het belang van het individu. Het wordt tijd dat die grens wordt getrokken. Als artsen dat niet no dig vinden, moeten ze maar eens uitleg gen waarom niet". Volgens Heieen Terborgh zie je in de geneeskunde steeds vaker dat artsen de taak van de Schepper overnemen. "Dat geeft ook verantwoordelijkheden", zegt ze. "Beademen en bestrijden van infec ties horen er tegenwoordig gewoon bij, die zijn ingebouwd in de geneeskunde. Maar waar leg je nu reële grenzen en vooral: wie legt die grenzen? Welke doodsoorzaak je ook wegneemt, er komt steeds weer een andere voor in de plaats. Straks gaan we elkaar nog bevechten om wie de organen van een donor mag hebben". Niet onethisch Anne Bijlstra is transplantatie-coördi nator in het Leidse Academisch Zieken huis. Hij haalt de organen uit het li chaam van een donor. Met klem spreekt hij tegen dat er wordt 'gesloopt'. "We ha len alleen die organen eruit waarvoor we aanvragen hebben. Meer absoluut niet. Transplantaten kunnen niet worden be waard. Een hart moet binnen vier tot zes uur worden ingeplant; voor een lever heb je zes tot acht uur de tijd". Tot hoever vindt hij het voor zichzelf verantwoord om organen weg te ne men? Bijlstra: "Voor mezelf maakt dat niet zo veel uit. Of ik nu alleen het hart of ook de nieren en de lever verwijder. Ik heb daar geen bezwaar tegen. Ik vind dat niet onethisch. Laat ik daar direct aan toevoegen, dat ik ook de andere kant van de zaak zie. Ik loop met de chirurg langs de patiënten die een nieuw orgaan hebben gekregen. Je ziet de mensen op knappen. Daarom vind ik dat er van leeg roven geen sprake is. Heeft de donor nog goede organen die als transplantaat kunnen worden gebruikt, dan moet je die er volgens mijn visie uit halen. De vraag tot hoever je mag gaan? Functio neren bij een patiënt de nieren niet meer, dan kan hij aan de dialyse. Le venslang aan de dialyse als hij niet in aanmerking komt voor een transplanta tie. De kosten van dialyseren zijn gewel dig hoog. Een transplantatie is in elk ge val behoorlijk wat goedkoper". Voor die transplantaties zijn donoren nodig, benadrukt Anne Bijlstra. De stand van zaken is uiterst somber. Zelfs zorgelijk. De aanvragen voor organen nemen toe, het aantal donoren loopt te rug. Waar dat aan ligt weet Bijlstra niet. En een oplossing heeft hij ook niet zo gauw voorhanden. De transplantatie-coördinator van het AZL: "Er wordt een onderzoek gedaan naar de vraag hoe dit komt. Eén feit ligt vast: er zijn minder ongelukken in het verkeer. Dat is een goede zaak. Maar wij worden steeds meer geconfronteerd met een weigering van de nabestaanden als we een verzoek doen om organen uit het lichaam te mogen nemen". Niet aan toe De cijfers liegen er niet om. Bij Euro- transplant staan bijna zevenduizend pa tiënten geregistreerd die wachten op een niertransplantatie. Jaarlijks komen er nog geen tweeduizend donornieren be schikbaar. Niet alleen in Nederland maakt men zich daar zorgen om, ook in Duitsland wordt men met hetzelfde pro bleem geconfronteerd. Anne Blijlsma: "Zoiets heeft conse quenties. Vraag en aanbod: het verschil is gigantisch groot. Als je mij vraagt wat dat betekent, dan denk ik dat er nu pa tiënten rondlopen die nooit aan een transplantatie zullen toekomen. Iemand die niet op tijd een nieuw hart of een an dere lever krijgt, gaat dood. Zo ligt het op dit moment". lang heeft de samenleving erbij? Die transplantaten komen ergens vandaan. Wanneer er meer organen in een en de zelfde patiënt worden geplant, kunnen anderen, die eveneens wachten, niet worden geholpen. Het lijkt net of geen prijs te hoog is om een individu in leven te houden. Ik denk dat een arts zich best wel eens de vraag mag stellen hoe ie mand zich na een dergelijke ingreep voelt. Waar vecht de dokter nu eigenlijk tegen? Tegen zijn eigen angst voor de sterfelijkheid? Die angst draagt hij dan kennelijk ook over op zijn patiënt. Wan neer hij de patiënt écht vertelt wat hem na de transplantatie te wachten staat, kun je je best wel eens afvragen of de ontvanger op die manier nog wil verder leven. Bovendien vind ik er een absurde gedachte achter zitten. Het lijkt net of de dood niet meer mag. Is zo'n operatie dan in het belang van de patiënt? Of is het een medisch standje?" Herkomst Heieen Terborgh vindt dat er ook eens moet worden stilgestaan bij de vraag waar die transplantaten vandaan ko men. "Meestal gaat het om mensen die door geweld om het leven zijn gekomen. Foto boven: Bewaarruimte voor organen in het AZL. Bij Eurotransplant staan bijna zevenduizend patiënten geregistreerd die wachten op niertransplan tatie. Foto rechts: Transplantatie coördinator Anne Bijlstra van het AZL: "Er wordt niet 'gesloopt' (foto's Dirk Ketting) Afstoting Hoe de transplantatietoekomst er zal uit zien, moet de komende jaren duide lijk worden. Paul Strengers verwacht dat er straks ook handen, armen en be nen van een donor kunnen worden over gezet. Nu is dat (nog) volstrekt onmoge lijk, omdat men de afweerreactie van het lichaam niet kan remmen. De AMC-arts: "Wanneer je het over een been hebt, praat je wel over een heel groot orgaan. De huid van dat donor been moet de samenstelling van de huid van de ontvanger heel dicht benaderen. Anders loop je veel kans op afstoting. Vooral de vooruitgang op het terrein van de immunologie (afweer) zal hierbij eeti zeer voorname rol spelen". Waar ligt de grens? Tot hoever mogen artsen gaan als multi-transplantaties rea liteit worden? Dr. Heieen Terborgh - als ethica verbonden aan het Academisch Ziekenhuis in Leiden - zet de nodige vraagtekens bij de toelaatbaarheid van dit soort operaties. De op handen zijnde ingreep in Amerika noemt ze een experi ment omwille van het experiment. Zij zegt: "Wat is het belang van zo'n operatie voor de patiënt? En welk be- Eendagskuikens in een vuilniszak. (foto GPD)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 27