Elektronisch betalen volop in ontwikkeling Trix met oude treinen op goede (modelspoor HOBBY Geld uit de muur in Engeland heel gewoon Boormachine met vaste accu VRIJE TIJD Vitamine E SINT TIP 4,- Rabobank S Langer leven voor schoenen met pasta Antivries- kraag voor rozestruik 1 ZATERDAG 30 NOVEMBER 1985 PAGINA 19 Met veel technische zaken loopt Nederland vooraan. Vidi tel - hoewel geen geweldig suc ces - werd hier in een vroeg stadium beproefd. In veel op zichten is Nederland ook de proeftuin van de kabel-tv. Geen land in Europa heeft zo'n hoge bekabelingsdichtheid. Op die kabel worden ook satel lietprogramma's doorgegeven. In veel landen hebben ze daar nog niet eens van gehoord. Toch loopt Nederland in één op zicht duidelijk achter. Van elektro nisch betalingsverkeer is geen sprake. 'Geld uit de muur' wordt hier en daar beproefd. Met veel vertraging is nu eindelijk de proef in Brabant begonnen waarbij men elektronisch kan betalen bij benzi nestations. In Duitsland of Engeland kan men echt 'thuisbankieren' via Bild- schirmtext of Prestel. Dit zijn sys temen waarbij men, voor een beeldscherm gezeten, via de tele foonlijn overschrijvingen kan doen, cheques kan bestellen en be dragen kan overboeken van en naar de spaarrekening. In Engeland gaat men nu nog een stap verder. In de toekomst zal het hele betalingsverkeer zich vol trekken door elekronische bliepjes en via beeldschermen. En daarmee zal de hele papierwinkel aan over schrijvingsformulieren en cheques verdwijnen. Twee kreten doen opgeld in de computer-eeuw: EFT en POS. Het zijn afkortingen die staan voor: Electronic Fund Transfer en Point Of Sale. EFT betekent eigenlijk het al knoppendrukkend geld over maken en een Point of Sale is een kassa waar men zulks kan doen. Cheques ongewenst Hoewel men vreest dat dqjclant toch liever met bankbiljetten en munten zal willen blijven betalen, wil men in het elektronische geld verkeer liever af van dat 'ouder wetse gedoe'. Ook cheques zijn dan uit den boze. Er zullen alleen boodschappen verzonden worden tussen de ene bank en de andere, of met de giro en natuurlijk tussen rekeninghouders onderling. Dè gang van zaken ziet er in de praktijk dan als volgt uit. Wanneer men bij een kledingzaak, bezine- pomp of kruidenier iets koopt, slaat degene achter de toonbank het totaal aan op de kassa. De reke ninghouder stopt dan zijn credit card in een apparaat (de lezer), die aan de kassa is verbonden. De kas sa weet dan automatisch: dit is gi ro- of banknummer zoveel. De klant drukt vervolgens een vier-, vijf-, of zescijferig geheim code nummer in. Dat is als het ware zijn handtekening. Vervolgens drukt hij op de knop 'aankoop accepte ren'. De koop is dan gesloten. De cre ditcard - het pasje zullen we in Ne derland wel gaan zeggen - kan weer worden opgeborgen. Het pas je op zich is waardeloos. Verliest men het, dan kan de vinder - zon der de geheime code - er niets mee beginnen. Verder kan men natuur lijk telefonisch en razendsnel zijn rekening laten blokkeren, wanneer het pasje weg is. Die mogelijkheid is nieuw. Bij de aankoop heeft de kassa na melijk uit het pasje het rekening nummer gelezen. Na de verificatie via de geheime code en de accepta tie door de rekeninghouder is via een telefoonlijn razendsnel naar de bank geseind dat er van rekening X bijvoorbeeld 42 gulden naar re kening Y moet worden overge boekt. Daarbij wordt uiteraard door de bankcomputers gecontro leerd of wel 42 gulden aanwezig is. Is dat niet het geval, dan wordt op de kassa duidelijk gemaakt dat er onvoldoende saldo was voor de transactie. Oneerlijke vinder Probeert een (oneerlijke) vinder met zo'n piasje een aankoop te doen, dan zal hij eerst de geheime code moeten weten. Mocht hij die op een of andere manier toch te weten zijn gekomen, dan nog is er de kans dat de eigenaar zijn reke ning inmiddels heeft geblokkeerd. De kassa zal dat ook melden en de dief staat lelijk te kijk, want de kans dat er politie wordt bijgeroe pen is groot. Zulke betalingssystemen zijn er soms lokaal al in in het Verre Oos ten en de Verenigde Staten. Maar EFT- en POS-systemen krijgen nu een enorme stimulans door de proef die Schotse en Engelse ban ken in Europa zijn gaan onderne men. Sinds begin van dit jaar zijn ze bezig een systeem op te zetten dat misschien wel 's werelds eerste elektronische banksysteem is op een behoorlijke schaal. Er komen 250.000 beeldschermposten aan te pas, die door 20 miljoen mensen kunnen worden gebruikt rond 1990. Het verenigd koninkrijk (een groter gebied dan Engeland alleen dus) is in veel opzichten een prima proefgebied. Het is geografisch ge sproken een niet al te groot land, met een behoorlijke bevolkings dichtheid. Betrekkelijk weinig ver schillende banken zijn er die met een goed georganiseerd net van bijkantoren het hele land bestrij ken. Veel beter bijvoorbeeld dan de VS, West-Duitsland en Neder land, die vrij veel kleinere banken kennen. Efficiency Vanuit de bank bezien is Electro nic Fund Transfer een geweldige verhoging van de efficiency. Het proces voltrekt zich 'on-line' (di rect per telefoon) razendsnel en au tomatisch, ook in het weekeinde of 's avonds. Het beperkt de papier- rompslomp aanzienlijk en vereist minder menselijk ingrijpen. Hoe wel de voorspellingen ironisch ge noeg wijzen op een steeds omvang rijker toepassing van creditcards en cheques in plaats van geld, vin den de banken EFT toch een 'must'. Zonder deze techniek „ko men we helemaal om in de papier lawine", is de algemene opninie in Engeland. De vraag is tenslotte of het gewo ne man het systeem zal accepteren. Hoewel het leeuwedeel van de in vesteringen door de banken en winkels zal worden gedaan, moet er tenslotte ook een partje worden bijgedragen door het publiek. Gaat het meer kosten dan het opbrengt, dan zal zich dat automatisch tegen het nieuwe, vreemde systeem ke ren en kan men het hele zaak wel vergeten. Geld uit de muur de Pet' evenveel vertrouwen zal to nen in het nieuwe betalingssyteem als in de geld-uitde- muur-machines, die zich in slechts drie jaar een vaste plaats hebben veroverd onder het winkelend pu bliek. Wil men boodschappen doen dan steekt men zijn creditcard er gens in een winkelstraat in een kas-machine, slaat ene geheime co de en het bedrag aan, en de bank biljetten worden door de machine uitgekeerd. Zulke machines - een heel vertrouwd straatbeeld in En geland - zijn in Nederland werkelijk uiterst zeldzaam. Tenslotte zal het publiek met het nieuwe systeem weer iets meer ze kerheid krijgen tegen diefstal en fraude. Bij de nieuwe creditcard techniek gaat men geheel zonder geld over straat en de kaart is op zichzelf waardeloos. Mogelijk zal de fraude zich ver plaatsen naar het oplichten van banken via computers. Er zijn ech ter elektronische trucs om zulke fraudes tot een uiterst klein aantal terug te brengen. De niet zo bekende fabrikant van computers, Hewlett Packard, heeft een opmerkelijk stap gezet. In een poging om een groter marktaandeel te krijgen, heeft men zich nu ook vastgelegd op de zogenaamde IBM-norm voor personal computers. Met de nieuwe personal computer, die Vectra is gedoopt, hoopt men IBM rechts in te halen. De Vectra is namelijk geheel naar de gebruikelijke inzich ten in die wereld ingericht, met voor Hewlett Packard relatief gro te schijfeenheden van 5,25 inch. Het duidelijkst valt hij te omschrij ven als een broertje van de IBM-advanced technology (AT) machi ne. Hij is echter kleiner, sneller en een wat goedkoper dan die van 'Big Brother.' Tot nu toe heeft HP computers gemaakt met de modernste 3,5 inch (Sony-Jschijven en voorts maakte men onder andere personal computers met aanraak-scherm en een opvallende draagbare com puter op batterijen, die ook in trein en vliegtuig kan worden ge bruikt. De computers hebben niet de weg naar het grote publiek gevonden. In het Amstelveense huis hoopt men nu met de Vectra, alle programmatuur die er voor zo'n soort machine standaard aanwezig is, voluit te kunnen benutten. »t dusver waren snoerloze boor- Black Decker maakt de accu andere machines wat de prijs niet uitwisselbaar, dat betekent wel datje de machine, als de éccu leeg is, 16 uur lang in de op het betreft aan de pittige kant. Black Decker komt nu met een concept dat prystechnisch erg aantrekke- stopcontact aangesloten wandhou- der moet laten volzuigen met ener gie om weer verder te kunnen werken. Een tweede (volle) accu kun je er, zoals bij veel Japanse modellen, niet in zetten. De hierbij afgebeelde schroef boormachine, met twee toerental len (300 en 600 tpm) heeft een wandhouder die tevens als opber- grek voor boortjes, pluggen, schroeven enz. dient. Die kun je dus meenemen naar elke plek waar gewerkt moet worden. Verder zijn er nog drie typen. Black Decker heeft gekozen1 voor het wandhouder-oplaadsys- teem, met de geïntegreerde, niet uitwisselbare machine-accu. Dit betekent dat je, wanneer de accu leeg is, zestien uur moet wachten voordat de machine weer volgela den is. Bij klussen van grote om vang is dat een nadeel. Er staat te genover dat dit systeem t.o.v. vele andere snoerloze machines betrek kelijk goedkoop is. Alle typen zijn zowel links- als rechtsomdraaiend, zodat ze behal ve voor boren ook voor het in- en uitdraaien van schroeven gebruikt kunnen worden. De wetenschap heeft op lang niet alle vragen een pasklaar antwoord, en misschien juist wel daarom zijn er steeds weer nieuwe alternatieve richtingen die korte tijd furore ma ken. Zo kun je tegenwoordig nogal eens horen dat het slikken van vi tamine E zo goed zou zijn voor ons lichaam, en dat we met onze mo derne voeding de kans lopen aan een tekort te gaan lijden. Wat is die vitamine E nu eigen lijk? De stof is al sinds 1922 bekend en toen werd ook al vastgesteld dat hij noodzakelijk is voor de voort planting van ratten.. Nu weten we dat het eigenlijk niet om één stof gaat, maar om een groep chemi sche verbindingen die ook wel to- coferolen worden genoemd. Dat al le hogere diersoorten - ook wij mensen dus - vitamine E nodig zouden hebben voor een succes volle voortplanting heeft de weten schap echter nimmer kunnen vast stellen. Onze weefsels, met name de cel- wanden, kunnen door zuurstof be schadigingen oplopen. Het zijn nu juist de chemische reacties met zuurstof die door vitamine E wor den tegengegaan. Het zal duidelijk zijn dat onze organen die veel zuur stof bevatten, - het hart, de longen en de hersenen - gevoelig zijn voor een tekort aan vitamine E. Wie echter voldoende plantaardi ge oliën en vetten gebruikt, vooral maisolie, sojaolie, pindaolie (ara- chide) of zonnebloemolie; wie da gelijks voldoende aardappelen, groenten en fruit consumeert; wie ook zuivelprodukten, eiwitten en noten niet laat staan, hoeft abso luut niet bang te zijn voor een ge brek aan deze zo in de belangstel ling staande vitamine E. Echt zilveren damesringen uitzoeken zilveren oorknopjes vanaf Juwehersshop /*>xOs v.d. Zwart b.v. Zeilmakerstraat 1 Centraal orgaan 2222 AA Katwijk Juweliers Telefoon 01718-27592 en Horlogers Algemene vergadering van de Rabobank Ie Oude Wetering De Coöperatieve Raiffeisen-Boerenleenbank "Oude Wetering" B.A. nodigt haar leden uit tot het bijwonen van de algemene vergadering die gehouden wordt op woensdag 18 december 1985 om 20.00 uur in restaurant "De Woelige Baren" Meerkreuk 1a te Oude Wetering Verkorte agenda Opening Notulen vorige vergadering Jaarrekening 1984 Verkiezing leden Bestuur en Raad van Toezicht Mededelingen en rondvraag De volledige agenda, de notulen van de vorige vergade ring alsmede de jaarrekening 1984 liggen vanaf heden op het hoofdkantoor van de bank voor de leden ter inza- Tot de mooiste nieuwtjes van Trix behoort dit rijtuig van de Orient-Express. 3 kopie van de Adler uit 1835 De rechtbank te 's-Gravenhage heeft bij vonnis van 13 november 1985, rolnummer 85/7156 inzake: de Provin cie Zuid-Holland, waarvan de zetel is gevestigd te 's- Gravenhage, tegen: mr. K.G.W. van Oven, wonende te 's-Gravenhage, te dezen optredende als derde in de zin van artikel 20 Onteigeningswet voor Maria Erzsebet llo- na Meeuwig, wonende te Opgladbeek, België, de ver vroegde onteigening uitgesproken ten algemene nutte ten namen en ten behoeve van eiseres van het perceels gedeelte ter grootte van 23 centi-are, gelegen in de ge meente Noordwijkerhout, kadastraal bekend gemeente Noordwijkerhout, sectie A, nummer 1805 (nummer 10 van het grondplan), vrij van alle lasten, rechten, huren en pachten. De rechter-commissaris heeft bij voormeld von nis bepaald, dat het onderzoek door deskundigen zal plaatsvinden op vrijdag 13 december 1985 te 10.00 uur in café-restaurant Zegers, Herenweg 70 te Noordwijker hout. De griffier Recente cijfers van de impor teurs van onder meer Fleisch- mann, Marklin en Trix hebben het bewezen: de miniatuur- trein is terug van weggeweest. Eerstgenoemde firma kon deze zo mer zelfs een omzetstijging van maar liefst 40 procent noteren. Met name de beginsets doen het beter dan ooit. Wie wat dat betreft op een koopje uit is moet eens naar het Combipak van Minitrix kijken. Deze beginset in spoor N, die dit jaar tot speelgoed van het jaar werd uitgeroepen, bevat naast een stoomlokomotiefje en drie bijbe horende goederenwagons een niet onaanzienlijke hoeveelheid rails, wissels, een transformator, terwijl deze doos bovendien een klein sca la aan "scenery" bevat. Zo is er een stationsgebouw en bijpassend per ron, beide van Kibri, een verlichte stationsklok van Brawa. De win kelwaarde van dit alles bedraagt 360 gulden, Trix-importeur heeft de prijs voor deze beginset op 99 gulden bepaald. En nog is de koek niet op, want wie zijn of haar baan een beetje mooi wil aankleden kan met een eveneens bijgevoegde bon een flin ke reductie krijgen op een grond- plaat van Kibri. U betaalt dan geen 269 maar 159 gulden. Nu de naam Trix toch is gevallen, deze Neuren- bergse firma bestaat dit jaar een halve eeuw. Een mijlpaal die, in te genstelling tot Marklin verleden jaar (digitaal-programma, maar daarover later), zeer sober wordt gevierd. Verleden Een van de weinige extra's vormt een fraaie HO-set van de Ad ler met drie bijbehorende rijtuigen, de eerste Duitse trein, die in 1835 z'n maidentrip tussen Neurenberg en Fürth maakte. Deze set, die wordt gecompleteerd met een aan tal tinnen figuurtjes, werd al in spoor N aangeboden. Bij Trix wordt het accent de laatste tijd toch al sterk op het verleden ge legd. Al enkele jaren produceert deze fabrikant een aantal zeer fraai gedetailleerde stoom- en elektri sche lokomotieven en bijpassende rijtuigen uit de zogenaamde 'Lan- derbahnzeit', de tijd die vooraf ging aan de samensmelting in 1921 van de diverse deelstaat-spoorweg- maatschappijen tot Deutsche Reichsbahn Gesellschaft. De opzienbarendste nouveauté's van Trix tijdends de beurs van Neurenberg waren ongetwijfeld de drie zeer mooie imitaties van rijtui gen van de legendarische Oriënt- Express. Het gaat hierbij om een zes-assig slaaprijtuig uit 1905, een restauratie-rijtuig uit 1906 en een bagage-rijtuig uit 1908. Samen met een model van de Beierse stoom- lok P 3/5, bij de DRG beter bekend als de serie 38.4 vormt deze combi natie een schitterende afspiegeling van de Belle Epoque. Deze drie rijtuigen, zijn zeker niet goedkoop, maar zijn hun geld dubbel en dwars waard. Het assor timent nieuwe personenrijtuigen wordt gecompleteerd met twee drie-assige sneltreinwagons van Pruisische origine. Ook op het gebied van de goede renwagons heeft Trix inmiddels een aardige reputatie opgebouwd. Met name de vier gesloten rijtui gen van particuliere bedrijven mo gen er zijn. Het mooiste model is zonder twijfel de uit 1911 dateren de vis-koelwagen van de Deutsche Dampffischerei Gesellschaft Nord- see die onder de administratie van de Grossherzogliche Oldenburgi- sche Eisenbahn viel. Voor de lief hebbers van periode 2, 1921-1940 valt nog te melden dat Trix een model van de toen al bekende fa briek Maggi op de markt heeft ge bracht. De nieuwtjes op tractie-gebied die nu worden geleverd beperken zich tot een crème-rode DRG-uit- voering van het motorrijtuig VT859 en twee elektrische lokomo tieven. De oudste, de EP 3/6 van de Königlich Bayerische Staatsbah- nen, heeft een natuurgetrouw brui- ne look en is voorzien van de exac te opschriften, terwijl de grijze E 75 van de DRG er identiek uitziet. Schoenen die plaatselijke slijtage hebben opgelopen, maar die je toch niet afdankt omdat ze nog zo lekker lopen, kunnen van een nieuwe slijtlaagworden voor zien. Met de reparatiepasta die Bison daarvoor heeft gelanceerd breng je zolen en hakken weer in goede staat. Ook voor het herstel len van gaten en scheuren in het bovenwerk is deze pasta geschikt. Het spul wordt heel eenvoudig met een spateltje uitgesmeerd; na 48 uur is het hard, maar het blijft soepel. De pasta is waterdicht. De hechting is zowel op leer als rub ber en kunststof even goed, dus elke soort schoenen of laarzen kan ermee behandeld worden. De pasta is verkrijgbaar in verschil lend kleuren, kost per tube nog geen tientje en kan dus een flinke besparing op 'loopkosten' opleve ren. (foto GPD) Als er weer zo'n ruige winter komt zoals we die in januari en februari van dit jaar beleefden, kunnen de rozestruiken in de tuin de vorst in elk geval overleven. Binnenkort zijn in tuincentra en tuingereed- schappenwinkels rozenbescherm- kragen verkrijgbaar. Het zijn geperforeerde stroken van kunststof, die je tot een ronde 'kraag' om de wortel van de struik zet en op de vereiste diameter met een pen vastmaakt. Daarna vul je de kraag met compost of tuinaar de. De voet van de rozestruik is dan beschermd tegen strenge vorst. Na de winter loopt hij weer mooi uit... Een verschijnsel waarop veel tuinbezitters afgelopen voor jaar vergeefs hebben gewacht. Deze 'antivries-kraag' is onder de naam Fleur-O-Garden voor onge veer twee tientjes per zes stuks te koop. Ze kunnen vele jaren dienst doen en je blijft dus met je rozen op rozen zitten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19