F-Side eist in geding vervoersplicht bij NS Leiden niet in basketbalweek Supporters niet in speciale treinen Schorsing McEnroe Zaalvoetbalsters SJZ laten weer punt liggen ZATERDAG 30 NOVEMBER 1985 PAGINA 17 UTRECHT (GPD) - „Onverhulde discriminatie, schending van beweging- en demonstra tievrijheid". Gerard Hamer, namens het Amsterdamse advo'catencollectief 'De Binnen stad' pleitbezorger van de stichting F-Side, trok gistermorgen hard aan de noodrem in een poging de Nederlandse Spoorwegen tot stoppen te dwingen. In een kort geding eiste hij dat de NS zich te allen tijde moeten houden aan de vervoersplicht. Sinds 1 september weigeren de NS om Ajax-supporters, die vooruit wensen te reizen omdat zij geen gebruik willen maken van het georganiseerde vervoer, mee te nemen. Het geding diende voor de presi dent van de arrondissementsrecht bank in Utrecht, mr. Harinxma- toe-Slooten, die niet toestond dat alle dertig meegereisde F-Siders plaatsnamen in de rechtszaal. Toen alle banken waren bezet, liet hij de deuren sluiten ondanks het ver zoek van Hamer, om de sympathi santen die zich nóg op de gang be vonden een plaats op de grond aan te bieden. „Waarschijnlijk waren er nog veel meer supporters van Ajax ge weest als afgelopen zondag de wedstrijd tegen Utrecht niet was afgelast. Daardoor konden we niet iedereen bereiken", stelde Ronald Adrie Pilfoor, een van de eisers, na afloop van het geding. Over de ont vangst hi het gerechtsgebouw was hij al evenmin te spreken als over de behandeling in de treinen: „Ik dacht dat dit een openbaar gebouw was, maar er zat een ketting om het hek. Wilde je binnenkomen dan moest je je paspoort laten zien. Dat kan toch niet". Principe Voor Pilfoor en consorten is het juridische gevecht met de NS een „principiële zaak" die, als de eis op 10 december wordt afgewezen, in hoger beroep opnieuw aan de orde zal worden gesteld. De F-Side, een in 1984 opgerichte stichting die de belangen van een deel van de Ajax- supporters behartigt, is het er dan ook helemaal niet mee eens dat „mensen vaak op verre van zacht zinnige wijze gewoon uit treinen worden gehaald omdat zij er an ders, namelijk als Ajax-supporters, uitzien". Hamer benadrukte dat de uitslag van dit kort geding niet alleen voor de supporters maar voor veët meer personen en/of groepen van belang is: „Ik noem in dit verband bijvoor beeld krakers die in Den Haag wil len demonstreren, of brandweer lieden, of werkgevers. Staat het in de toekomst vrij om iedereen die er uitziet als kraker, brandweerman of werkgever te gebieden dat zij op de dag van hun demonstraties in Den Haag met een speciale trein moeten reizen?" Wat de voetbalsupporters betreft moet dat naar de mening van mr. Utermark, de advocaat van de NS, zonder meer mogelijk zijn. Hij wees op de schade van vijf a tien miljoen gulden die jaarlijks aan de treinen wordt toegebracht: „Daar Volgens Ronald Adrie Pilfoor, die morgen (ijs en wéder die nende) weer met zijn collega's vooruit reist naar Enschede voor het duel tegen FC Twen te, zijn de F-Side-supporters niet verantwoordelijk voor de rellen die zich afgelopen zon dag hebben voorgedaan na het afgelasten van de wedstrijd FC Utrecht-Ajax: „We zaten met z'n allen in een café. De politie kwam toen en zei dat we eruit moesten. We werden gedwongen om in een bus te stappen die ons naar Maarssen bracht. Vandaar konden we te rug rijden. We werden toen echter opgewacht door de Utrecht-supporters. komt nog eens de overlast voor an dere reizigers bij, zoals het versto ren van de dienstregeling. Dat alles leidt tot ongewenste situaties en tot klachten. Om die schade zoveel mogelijk te beperken laten de NS de spoorwegpolitie meer toezicht houden. Per jaar komt dat neer op zo'n 25.000 manuren. Willen we in deze situatie verandering brengen dan is het noodzakelijk om de sup porters te concentreren en het vooruit reizen tegen te gaan. Als we dit niet zouden doenzouden we tekort schieten in onze zorg voor de reguliere reizigers". Buitenspelval Het vooruitreizen door Ajax-sup porters gebeurt vanaf het begin van deze competitie nadat de NS hadden besloten om in de zoge noemde combi-trein (trein,/bus,/ stadion-kaartje) geen bier, cola an dere dranken meer te schenken en toe te laten. Uit protest tegen deze „belachelijke maatregel" (F-Side Nieuws) besloot de Ajax-aanhang om niet langer gebruik te maken van het georganiseerde vervoer. Daaruit trok Utermark gisteren de conclusie dat „deze mensen kenne lijk meer supporters zijn van Hei- neken dan van Ajax. Ik zie verder geen problemen. De NS zette spe ciale treinen in, het vervoer is góedkoop en ideaal". Met die laatste opmerking dacht Utermark de al eerder door Hamer uitgezette buitenspelval te ontlo pen: „De combi-treinen hebben juist volop nadelen. Ze zijn over vol, er zijn geen dranken, er is be waking met honden die niet ge wend om met mensen om te gaan en er bestaat nauwelijks een moge lijkheid om naar het toilet te gaan. Of je moet als je al toestemming krijgt, het risico willen lopen door een hond gebeten te worden". Hamer vond het dan ook logisch dat de supporters besloten om zelf de vertrektijd en de trein uit te kie zen. Dat de NS daarop reageerde door „eenzijdig de vervoersplicht te wijzigen", betitelde hij als een „pure wanprestatie". Onder meer verwijzend naar art. 10 van het Al gemeen Reglement Vervoer en art. 31 van de Spoorwegenwet stelde hij dat de NS een volledig nieuw beleid hebben ingevoerd. Een be leid, dat aldus Hamer met de mi nister van verkeer en waterstaat, noch met de Tweede Kamer is be sproken. „Mijn cliënten willen best toegeven dat het vandalisme een probleem is en dat er iets aan moet worden gedaan. Maar zonder in spraak vervoer weigeren dat kan natuurlijk niet". Rellen Op zijn beurt vocht Utermark de term nieuw beleid aan. Hij had het over een „andere manier van han delen" en beriep zich daarbij op een uit 1983 daterend rapport van de procureurs generaal: „Zij heb ben gezegd dat het mogelijk is pre- 'Als deze baan goed is, heeft u een kop vol met haar bijt een boze John MnEnroe op karakteristieke wijze de (kale) umpire toe. De uitbarsting leverde McEnroe een boete en een schorsing op. (foto AP) MELBOURNE (SID) - John McEnroe is voor drie weken ge schorst voor. deelneming aan Grand-Prixtoernooien. Dat is het gevolg van de boete van 1250 dollar (3750 gulden), die de Amerikaanse tennisser vrijdag kreeg opgelegd door de organi satoren van de strijd om de open Australische tenniskam pioenschappen in Melbourne. De straf gaat na 'Australië' in. Met de 1250 dollar over schrijdt McEnroe de 7500-dol- largrens, waarna schorsing au tomatisch volgt. De nummer twee van de wereldranglijst werd niet alleen berispt, omdat hij zich na de winst op de Zuid afrikaan Danie Visser in de tweede ronde uitvoerig be klaagde over de kwaliteit vari de grasbaan op het centre-court van het Kooyong-complex. De organisatie vond het erger, dat de als tweede geplaatste McEn roe de kale umpire Peter Bel- lenger had beledigd. „Als deze baan goed is, heeft u een kop vol met haar", wierp McEnroe Bellenger voor de voeten. Hij had de umpire al verteld, dat Kooyong zonder twijfel de slechtste mat was, waar hij ooit op had gespeeld. HAARLEM - BS Leiden zal dit jaar niet deelnemen aan de tradi tionele Haarlemse basketbalweek, die van 26 december tot 2 januari in de Kennemersporthal gehouden zal worden. Leiden-coach Ruud Harrewijn, die als adviseur deel uit maakt van het organisatiecomité, acht het verstandiger om zijn ploeg tijdens de kerstdagen rust te gun nen. Twee jaar geleden won Lei den de basketbalweek en vorig jaar werd de ploeg derde. Harrewijn zal met Leiden wel uitkomen op het kersttoernooi van Blitz in Voor schoten. Het deelnemersveld in Haarlem telt vijf buitenlandse teams. Uit de Nederlandse eredivisie nemen drie ploegen deel: koploper Nashua Den Bosch, Canadians uit Amster dam en Doppeldouche/Den Hel der. De organisatoren wijken hier mee af van hun voornemens van het afgelopen toernooi. Toen na melijk bleek de formule met drie vaderlandse ploegen (Den Bosch, Leiden en Haaksbergen) niet te werken en werd besloten om slechts de nummers één en twee van de competitie uit te nodigen. Leiden kan die tweede plaats van avond voor eigen publiek verove ren op Kaypro Weert, dat anders dus voor Haarlem in aanmerking zou komen. Canadians deelt met Leiden de derde plaats op de rang lijst, terwijl Den Helder in de ach terhoede te vinden is. In de vierde editie van de basket balweek ontbreekt titelverdediger Chicago, dat de voorkeur heeft ge geven aan het toernooi van Crystal Palace. De nummer twee van de vorige keer, Hapoël Tel Aviv, komt wel. Ook aanwezig is het nationale team van Joegoslavië, dat eerder deze week nog de vloer aanveegde (73-110) met het Nederlands team. Joegoslavië, met Nederland ge plaatst voor de wereldtitelstrijd in Spanje in 1986, moet dan ook als één van de grootste favorieten gel den. Verder heeft de Nederlandse coach Maarten van Gent toegezegd naar Haarlem te komen met zijn club AA Gent, uitkomend in de Belgische eredivisie. De overige deelnemende teams komen uit de- Verenigde Staten: Lafayette Uni versity Hustlers en Washington D.C. ventief op te treden tegen mogelij ke ordeverstoorders zonder dat daarbij in het algemeen de ver voersplicht vervalt. Mede gezien de slechte ervaring in het verleden is het mogelijk om als zodanig her kenbare voetbalsupporters van wie te verwachten is dat zij orde, veiligheid of rust zullen verstoren af te zonderen van andere reizigers en apart te vervoeren. Er is dan eenvoudig sprake van opschorten van de vervoersplicht". Utermark voelde zich in zijn me ning gesterkt door de rellen die zich afgelopen zondag voordeden nadat scheidsrechter Egbert Mul der op het laatste moment besloot om het duel FC Utrecht-Ajax af te gelasten: „De combi-trein kon toen nog worden vastgehouden maar de overige supporters waren al ver trokken. Het resultaat is bekend: ze hebben veel vernielingen aange richt. Gezien deze voorvallen is be slist geen sprake van overtreding van de reglementen door de NS. Daarom zeg ik, dat als deze eis van de F-Side wordt toegewezen, wij machteloos staan bij LEIDEN - De zaalvoetbalsters van SJZ maakten in de tweede klasse een tweede misstap binnen korte tijd. Na eerder van Lugdunum, de andere titelkandidaat verloren te hebben, liet de Zoeterwoudse for matie dit keer een punt aan Trans vaal Girls (3-3). In de eerste klasse speelden THB Girls en McDonald's tegen elkaar gelijk. Het werd in een spannende wedtrijd 4-4. Anita de Bakker was drie keer succesvol voor de ploeg uit Lisse. Mirjam Blankevoort doelpuntte twee keer voor de Leid- se tegenstander. Eveneens in de eerste klasse drukte Zwarte Wolf Bax vaster op de laatste plaats door in de onderlinge confrontatie met 4-1 te zegevieren. SJZ had in het treffen met Transvaal Girls niet de beschikking over Bettina de Boer en Joke Bosman. Zonder wis selspeelsters deed SJZ het niet eens slecht, maar in de tweede helft kreeg het toch conditionele problemen. Transvaal Girls profiteerde daar van en nam een niet verwacht punt mee naar huis (3-3). Voor SJZ maakte Jolanda Overbeek alle goals. Kraan Saloon klopte in een andere wedstrijd in de tweede klasse Foreholte met 2-1. In de derde klasse kwam Warmunda twee keer binnen de lijnen. Van Stompwijkse Girls werd kansloos met 13-3 verloren, met Foreholte 2 echter viel beter te praten (2-2). Het tweede team van Bax, de kop loper van de derde klasse, wees FC Lisse terug (5-2). Elke Oudendijk scoorde vier keer voor het Voor- houtse team. Monique van Berkel maakte de vijf vol. De stand in de eerste klasse ziet er nu als volgt uit: McDonald's 2 8-12, Jipi's Tweesprong 7-9, Zwar te Wolf 6-7, THB Girls 8-7, McDo nald's 7-6, Bax 8-3. Stand tweede klasse: SJZ 7-11, Lugdunum 6-10., Transvaal Girls 7-8, Kraan Saloon 7-5, Foreholte 6-4, THB Girls 2 7- 2. Stand derde klasse: Bax 2 8-15, Stompwijkse Girls 9-13, FC Lisse 6-7, Warmunda 8-4, Foreholte 2 9- 14.00 en 20.00 i LIDO 1, 2, 3, 4 en STUDIO, (124130/ 133210): 'Prizzi's honor', 12 jaar. 'Breakfast Club', al. 'Weird Science', al. 'Traffic school', al. 'Kiss of the spiderwoman', 12 jr. dag. 14.30, 19.00 en 21.15 uur Kindermatinee: 'Sneeuwwitje', za., zo. en woe. 14.30 uur, al. TRIANON (123875): 'Emmanuelle IV, da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur, 16 jr. REX (125414): 'Nasty nurses', da. 14.30,19.00 en 21.15 uur. 16 jr. Nachtvoorstelling: 'Sex in de hoogste klas', vr. en za. 23.30 uur, 18 jr. KIJKHUIS (142895): 'Blood simple', do. t/m zo. 20.00 en 22.15 uur. '200 motels', ma., 20.00 en 22.15 uur. 'In de ban van de ring', di., 19.30 en 22.15 uur. 'Les Soeurs Bronte', woe., 20.00 en 22.15 uur. Alphen Nachtvoorstelling: 'Battle Rage', z 24.00 uur, 16 jr. EURO: 'Wild Geese II', dag. 18.30 e 21.15 uur, za. en woe. ook 14.00 uur, EURO: 'Les uns et les autres', da. 20.00 uur, zo. ook 14.00 uur, al. Kindermatinee: 'Vol gas met Herbie', za., zo. en woe. 14.30 uur, al. Nachtvoorstelling: 'Hot core', za. 24.00 uur, 18 jr. EURO: 'Porky's revenge', dag. 18.45 en 21.00 uur, za., zo. en woe. ook 14.00 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: 'Marilyn', za. 24.00 uur. 18 ir. Voorschoten (voor reserveringen 01717-4354) 'Rambo'. do. 19.00. vr. 19.00 en 21.15 uur, za. 15.45, 19.00 en 21.15 uur, zo. 15.45 en 19.00 uur, woe. 15.45 uur, 12 jr. 'A passage to India', ma. 20.00 uur, di. 'L'innocente', do. en zo. 21.15 uur, 16 jr. Kindermatinee: 'Robin Hood', za., zo.v en woe. 14.00 uur. Katwijk (voor reserveringen 01718-74075) CITY 1: 'Rambo', do., vr., za., zo. en woe. 14.45,19.00 en 21.15 uur, ma., di. 19.00 en 21.15 uur, 12 jr. CITY 2: 'Gwendoline', zie tyden City 1, 16 jr. CITY 3: 'Monty Python and the holy grail', zie tijden City 1, 12 jr. CITY 4: 'Zuidelijk slippertje', zie tij den City 1, beh. za. en woe. middag, 18 jr. Kindermatinee: 'De laatste een hoorn', za. en woe. 14.45 uur. Noordwijk (Voor reserveringen 01719-12800) LIDO: 'Break dance II', vr., ma. 19.00 uur, zo., woe. 15.00 uur. 'Rambo', vr., ma. 21.15 uur, za. 19.00 uur, zo. en di. 20.15 uur. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Acade misch Ziekenhuis behalve van dins dag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot zaterdag 13.00 uur (Elisa beth Ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Dagelijks van 16.00-17.00 uur en van 18.30-19.30 uur, met uitzondering van: Afdelingintensieve zorg: van 10.30- 11.00 uur en van 19.00-19.30 uur en na overleg met de dienstdoende ver pleegkundige. Kinderafdeling: van 10.30-19.00 uur en na'overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Jongerenafdeling: van 16.00-17.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Sportmedisch Advies Centrum: Blessurespreekuur: Elisabeth Zie kenhuis Leiderdorp, 's maandags van 19.30-20.30 uur. Ziekenhuizen Bezoekuren St. Elisabeth Ziekenhuis: Volwassenen: dagelijks van 14.00- Kraamafdeling: dagelijks van 15-16 uur en 18.30-19.30 uur; alleen voor va-" ders bovendien van 19.30-21 uur. Kinderafdeling: dagelijks van 15.00- 18.30 uur. Afdeling C.C.U. (hartbewaking) dage lijks van 14.00-14.30 uur en van 19.00- 19.30 uur. Intensieve verpleging: dagelijks van 14.00-14.30 uur en van 19.00-19.30 uur. Academisch ziekenhuis: Tel. 071-269111 Voor alle patiënten (behalve kinde ren) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur en 18.30- .19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verlos kunde 18.00-19.00 uur. Prematurenafdeling: voor ouders en familie in overleg met de verpleging doorlopend bezoek mogelijk. Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige patiënten doorlopend bezoek wordt toegestaan kan de -hoofdverpleegkundige hier voor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks 15.00-15.45 uur en 18.30- 19.00 uur. Bezoektijden kinderafdelingen: Elke dag: 14.15-15.00 uur en 18.30- 19.00 uur. (Alleen voor ouders van kinderen kan er een afwijkende tijd worden afgesproken met de hoofd verpleegkundige). Alphen aan den Rijn avonds 19.30-20.30 uur. Kinderafde ling 's middags 14.30-15.30 uur, 's middags alleen voor ouders 14.30- 30 november 1985 Honderd jaar geleden stond in deze krant: - Als eene groote bijzonderheid op hei gebied van bloembollen cultuur kan worden gemeld dat op de gisteren gehouden vergade ring der afdeeling Oegstgeest van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, door de firma J.F. de Rooy en Zonen reeds eene fraaie collectie van meer dan 40 potten bloeiende tul pen aan de leden ter bezichtiging werden gesteld. - In den laten avond van den 24sten November j.l. werd te Delft ten nadeele van den broodslijter V. een bakkerswagen ontvreemd. Des anderen daags werd de da der in Maasland aangehouden, in het bezit van den wagen, waarin hij onderweg had opge nomen een jong varken, een scheepslantaarn en twee vaarbo men, een en ander eveneens van verschillende personen ont vreemd. Daar het den burgemeester van Maasland spoedig bleek dat hij met een krankzinnige van doen had, heeft hij dezen naar zijn woonplaats Vlaardingen doen overbrengen en de ontvreemde voorwerpen aan de eigenaars te ruggeven. - De leden van het Aardrijks kundig Genootschap te Sydney, die naar men beweerde op Nieuw-Guinea waren vermoord, zijn allen behouden te Cooktown ma meldt dat generaal Cacerès door al zijne officieren is verla ten, en men algemeen de opstand in Peru als mislukt beschouwd. Vijftig jaar geleden: - Hedennacht is ingebroken in het kantoorgebouw van de N.V. Maarse en Kroon, autobusonder nemers te Leimuiden. Een bedrag aan loongelden van ongeveer f 1500 is ontvreemd. De inbrekers, die zich vermoedelijk in de gara ge lieten insluiten, hebben met be hulp van een valsche sleutel de deur van de trap, die naar boven voert, opengebroken en.wisten op deze wijze het kantoor dat op de eerste verdieping ligt, te bereiken Daar hebben zij een ouderwet- sche brandkast geforceerd. Als merkwaardigheid zij vermeld, dat de firma juist in het kantoor een moderné kluis laat bouwen. pi£ NA-ruufz&escH&izM&z w&e*r w- VAN)AU^>\ÖO^<^^OMONfe1^SJTöP-- P£KJ.0IZI15UÖ...ZOO Hf51- SiU-l-e>lU-l VOIW^N PLUKKEN)? JUUJ0 VUIUU5M MAAK £>lUA- S>\U.\ V I7AAK IK 00N) -iDR>e NQÊ> I0MANPWOOP- (3f5fWaPPlt2 P0 U^HSIDIPPM MAA^J0MO0f""f Z0UFW^M.. IN afrika SRIDPT EEN harv- NEKKIG BIJGELOOF euei om zich heen, excellentie wa T VOOR PRI/W1T1EF GELOOF IS vat /WENEER P e ZÊNPELlNG? ZE GELOVEN va5t vat db RlJK- PO/W/V)EN van ve WERELP EERLIJK VERPEELP ^^^mioeten worden}^ f-j

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17