CNV veroordeelt actie ertsoverslag VARA Staking zuivelconcern voorbij Fam. Lubbers in opspraak Stakingen worden voortgezet Ook de Rabobank gaat korter werken afkopen Nieuwsgierige informatie-analisten Griekse verkeersleiders beginnen in te storten DONDERDAG 28 NOVEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 ROTTERDAM (ANP) - De selectieve stakingsacties bij het Rotterdamse ertsoverslagbe drijf Europoort CV (EECV) zijn vandaag voortgezet. Dit heeft bestuurder J. Verroen van de Vervoersbond FNV meegedeeld. De eerste stakingsdag, waarbij zowel de nacht- als de dagploeg ieder één taak het werk hebben neergelegd, is volgens Verroen een succes geworden. Het werk werd gisteren in totaal zeven uur onderbroken, maar het bedrijf heeft daardoor in de organi satie veertien uur vertraging opge lopen, aldus Verroen. Een schip dat voor de Rotterdamse haven be stemd was, is uitgeweken naar een andere haven. De dagploeg is ove rigens rond het middaguur weer normaal aan het werk gegaan. De Vervoersbond FNV heeft de stakingsacties uitgeroepen omdat het bedrijf voor verdergaande ar beidstijdverkorting (een 5-ploe- gendienst met een 32,5 urige werk week) ook een bijdrage van de werknemers vraagt. Die bijdrage zou 0,6 procent bedragen voor de 7 procent arbeidstijdverkorting. De FNV vindt dat de rendementen van het bedrijf zodanig zijn dat de werknemers niet zouden moeten meebetalen aan de verdere atv in de invoering van een vijfploegen dienst. De Vervoersbond CNV heeft zich gedistantieerd van de sta kingsacties by het Rotterdamse ertsoverslagbedrijf Europoort CV (EECV). Het laatste bod van de EECV-directie is, tegen de achter grond van de bestaande loon- en arbeidsvoorwaarden bij het be drijf, zodanig dat acties niet te rechtvaardigen zijn, aldus CNV-be- stuurder C. Zwijnenburg in een brief aan zijn leden bij het bedrijf. De Vervoersbond CNV deed een klemmend beroep op de werkne mers bij EECV hun acties onmid- delijk te staken om te voorkomen dat hun werkgelegenheid in gevaar komt. De acties van de Vervoersbond FNV in verband met het cao-con flict over de arbeidsduurverkor ting worden met name dan ge voerd als er schepen voor de wal liggen bij het bedrijf. Vandaag werd bij EECV een zeer grote bulk carrier - de 230.000 ton metende Rhine Ore - verwacht en dan is vol gens Verroen de kans groot dat het werk opnieuw zal worden neerge legd. Er hebben gisteren overigens Boeing past Jumbo aan na Japanse ramp SEATTLE (AP) - Naar aanleiding van het ongeluk met een Boeing 747-jumbo in Japan dit jaar op 12 augustus en de daaropvolgende in spectie van die toestellen over de hele wereld, heeft Boeing besloten dat de staartstukken van het type 747-jumbo moeten worden verbe terd. Naar schatting 850 bouten in het staartstuk van het toestel moeten worden vervangen door bouten van een nieuw type dat beter be stand is tegen druk. Bovendien le vert Boeing aan de eigenaren van de jumbo's gratis speciale platen om het inspectiegat naar de staart dicht te maken. In Japan gaat men ervan uit dat het inspectiegat de mogelijke oorzaak was van de ramp in augustus, waarbij 520 mensen om het leven kwamen. tussen de Vervoersbond FNV en de directie van het bedrijf of de werkgeversorganisatie SVZ geen gesprekken over het vastgelopen cao-overleg plaatsgevonden. Over de hoogte van de schade die het bedrijf door de staking op loopt, is volgens directeur Van der Werf niet veel te zeggen. De be langrijkste schade volgens hem is de irritatie bij de Duitse aandeel houders van de Europoort CV, Krupp, Thyssen en Mannesman. Deze bedrijven hebben in het verleden, onder meer bij een lang durige staking in 1982, al laten we ten dat zij overwegen hun belan gen voor de overslag van hun erts over meer havens dan Rotterdam te gaan spreiden. Achthonderd werknemers van Pliil UTRECHT (ANP) - De Rabobank heeft de arbeidstijdverkorting van de bijna 900 automatiseringsdes kundigen die bij de bank werken afgekocht. De roostervrye dagen uit de oude bank-cao zijn met in gang van juli 198£> weer uitbetaald voor deze categorie personeel, van wege de schaarste aan automatise ringsdeskundigen op de arbeids markt. Dit heeft een woordvoerder van de Rabobank gisteren meege deeld. Voor het overige personeel is de atv van 72 uur op jaarbasis wel gehandhaafd. Bij de bank werken in totaal een kleine 30.000 De Dienstenbond FNV over weegt tegen de bank een kort ge ding aan te spannen, omdat de bond vindt dat er voor de automa tiseringsdeskundigen een betere oplossing mogelijk is dan uitbeta ling van de atv. De bond erkent dat er hier sprake is van een knelpunt op de arbeidsmarkt, aldus bestuur der H. Hofstee, maar de oplossing moet volgens hem worden gezocht in het opsparen van de atv-tijd, tot het moment dat er weer voldoende automatiseringsspecialisten handen zijn. Het terugdraaien van de atv door uitbetaling is kiezen voor de gemakkelijkste uitweg, en daar is de bond tegen. Morgen dient voor de rechtbank in Amsterdam al een kort geding van de bond tegen de bank Pier- son, Heldring en Pierson. Deze dochter van de Amrobank wil voor een groep van ruim 40 mensen ge specialiseerd hoger personeel de al bestaande arbeidstijdverkorting ook uitbetalen. Bij andere banken is van uitbetaling van de atv, voor zover ,de bond bekend, geen spra ke. De Dienstenbond FNV hoopt door nader overleg met de Rabo bank te kunnen bereiken dat de maatregel ongedaan kan worden gemaakt, zodat juridische stappen niet nodig zullen zijn. In de bank sector bestaat dit jaar geen cao, omdat bonden en werkgevers het niet eens konden worden over ver dere arbeidstijdverkorting. Voor de cao-onderhandelingen van 1986 eisen de bonden bij de banken op nieuw invoering van een werk week van gemiddeld 36 uur. STADSKANAAL (ANP) - Onge veer achthonderd werknemers van de vestiging van Philips in Stads kanaal hebben gistermorgen van half tien tot half elf een uur het werk neergelegd. De werkonder breking vormde een protest tegen de verwachte sluiting van een deel van de vestiging van het bedrijf waar de zwart-wit beeldbuizen ge maakt worden. Onlangs liet manager J.C.Ploegs- ma van Philips-Stadskanaal de vakbonden weten nauwelijks nog mogelijkheden te zien voor de pro ductie van zwart-wit beeldbuizen. De vakbonden vrezen nu dat zes- Kort protest tegen sluiting deel Philips Stadskanaal honderd arbeidsplaatsen op de tocht staan. Bonden en ondernemingsraad hebben het vertrouwen opgezegd in de leiding van de Philips-vesti- ging in Stadskanaal. Zij eisen nu vervangende werkgelegenheid. Personeel en bonden hebben gis termorgen een protesttelegram ge stuurd aan de raad van bestuur van Philips. Daarin herinneren zij aan toezeggingen die door Philips in het verleden zijn gedaan met be trekking tot vervangende werkge legenheid. In totaal werken er bij Philips Stadskanaal ruim twaalf honderd mensen. Behalve beeld buizen worden er ook halfgeleiders en kleine huishoudelijke appara ten gemaakt. Herstellen van overwerktoeslag voor chauffeurs het belangrijkst UTRECHT (ANP) - Herstel van de overwerktoeslag van 130 procent heeft voor de chauffeurs in het be- roepsgoederenvervoer de hoogste prioriteit. De chauffeurs hechten ook veel waarde aan handhaving van de koopkracht, zo blijkt uit een enquête van de Vervoersbond FNV onder zo'n 2.500 vrachtwa genchauffeurs. Volgens de bond tonen de uit komsten van de enquête aan dat niet-vakbondsleden zich niet op vallend anders opstellen dan vak bondsleden. Daarmee is de bewe ring van de werkgevers ontzenuwd dat de bond slechts een minder heid van de chauffeurs zou verte genwoordigen, aldus bestuurder W. van den Bergh gisteren. De en quête is gehouden in verband met de onderhandelingen over een nieuwe cao voor het beroepsgoede- renvervoer, die op 12 december worden voortgezet. De verwachtin gen over een akkoord zijn niet hoog gespannen. De Vervoersbond FNV is bezig met het voorbereiden van acties zoals blokkades aan de grens en op verkeersknooppunten. Dezer dagen publiceert de bond ook een zwartboek over ontdui king van de cao. Van de ondervraagde chauffeurs zei ruim de helft dat feitelijke nale ving van de cao prioriteit heeft Volgens de vervoersbond onder streept deze stelling het belang van de Raad van Toezicht op het be- roepsgoederenvervoer als contró- le-orgaan en van de totstandko ming van een chauffeurspool. Zo'n pool is volgens de bond een garan tie voor de herbezetting van vrijge komen arbeidstijd. AMSTERDAM - Drs. Leliveld, directeur-generaal van het ministerie van economische zaken, bij een ontwerpmachine die te zien is op de beurs CAD/CAM Nederland die gisteren in de Amsterdamse RAI werd geopend. Slachtoffers gifwijn willen vergoeding DEN HAAG (ANP) - De consu mentenbond heeft drie impor teurs van met het giftige di- ethyleenglyCol aangelengde Oostenrijkse wijn gevraagd twintig slachtoffers een reëel voorstel te doen. Dit voorstel betreft in de meeste gevallen een vergoeding van gederfde inkomsten en medische kosten die de verzekering niet heeft willen uitbetalen. De consu mentenbond overweegt juridi sche stappen indien de impor teurs niet op het verzoek in gaan. Dit heeft de woordvoer der van de bond woensdag meegedeeld. Na de affaire met de Oosten rijkse wijnen deze zomer, meld den zich bij de bond zeventig mensen die zeiden last te heb ben gehad van hoofdpijn, mis selijkheid, depressiviteit en nierklachten, ziekten die voor komen na het innemen van di- etyleenglycol. Twintig mensen benaderden tevergeefs de leve rancier om de geleden schade te vergoeden. Nu probeert de consumentenbond iets voor hen te bereiken. De drie be trokken leveranciers, Aldi, Dirk van den Broek en Gist Brocades hebben nog niet ge reageerd op het voorstel, aldus de woordvoerder van de consu mentenbond. Onderzoek naar behoud kleine kaasfabrieken Beschuldiging van malversaties afgewezen Leeman Drs. L.J. Leeman vertrekt per 31 december van dit jaar als algemeen directeur van de uitgeversmaat schappij Bonaventura, uitgeefster van onder meer Elseviers Magazi ne. Hij heeft besloten zijn functie neer te leggen in verband met ver schillen van inzicht tussen hem de aandeelhouders en commissaris sen van de uitgeversmij, aldus heeft het secretariaat van de Raad van Bestuur van de Elsevier-NDU gisteren meegedeeld. Lego-oorlog Sinterklaas heeft het dit jaar vooral op Lego-speelgoed voor zien, zo sterk zelfs, dat de waren huizen en speelgoedbedrijven el kaar met kortingen van 25 tot 35 procent om de oren slaan. "Wie Le go wil moet dat nu kopen", zo ver zuchtte een woordvoerder van een warenhuis. Daarnaast heeft de Sint een bijzondere voorkeur voor plu che speelgoed, spelletjes geënt op televisiekinderseries, poppen, pop- penaccessoires en speelgoedau tootjes. Amev De verzekeringsmaatschappij Amev heeft over de eerste negen maanden van het lopende jaar een winst behaald van 220 miljoen gul den tegen 183,6 miljoen gulden in dezelfde periode van vorig jaar, zo heeft het concern gisteren meege deeld. De omzet steeg met 34,9 pro cent van 4 miljard gulden naar 5,5 miljard gulden. Over het hele jaar verwacht de raad van bestuur een winststijging van minstens 15 pro cent. UTRECHT (GPD) - De familie Lubbers wijst bij monde van Leo pold Marie Lubbers, broer van de premier, alle beschuldigingen van gepleegde malversaties rond het faillissement van Halfweg BV af. Aangezien de Utrechtse rechter commissaris bij wie de klachten te gen de broers Leopold en Robert zijn gedeponeerd, er vooralsnog het zwijgen toe doet, was gister avond niet duidelijk of justitie tot vervolging zal overgaan. De broers van premier Lubbers worden door de curator van Half weg BV, mr. F. Backer uit Volen- dam, beschuldigd van het benade len van de belastingdienst en de bedrijfsvereniging voor honderd duizenden guldens. De bedrijven Van der Spek Amsterdam BV en Bull Track BV van de gebroeders Lubbers zouden hebben geknoeid met het faillissement van Halfweg BV. De curator heeft de kwestie uiteengezet in brieven aan de Utrechtse rechter-commissaris mr. S. Willard. Directeur-bestuurder Leopold Lubbers van de firma Van der Spek Amsterdam BV in Vianen is er niet van onder de indruk dat hij in opspraak is gekomen in verband met dit faillissement. Leopold Lubbers: "Ik leg de beschuldigin gen naast me neer. Wij hebben bij het faillissement van Halfweg wèl op de juiste wijze gehandeld. Ik zou misschien overwegen om een kort geding tegen hem aan te span nen, als ik niet zoveel vet op mijn rug had gekregen door eerdere af faires waarbij ohze naam ten on rechte is genoemd". De gebroeders/miljonairs Lub bers kwamen in de jaren '70 al ne gatief in de publiciteit, toen be kend werd dat hun familiebedrijf R-3 vele tonnen aan de belasting had onttrokken door kundig ge bruik te maken van een regeling die door minister (toen van econo mische zaken) Lubbers zelf was uitgevaardigd. De rechter-commissaris, die de klachten tegen de gebroeders Lub bers heeft gedeponeerd, achtte het gisteren niet raadzaam om com mentaar te geven. Volgens het Utrechtse parket is er thans geen onderzoek gaande naar mogelijke strafbare feiten. Justitie heeft wel iswaar enige tijd geleden een klacht ontvangen van een 'wild vreemde Amsterdammer', maar dat is voor hêt Openbaar Ministerie onvoldoende om over te gaan tot strafvervolging. De rechter-com missaris heeft zich nu (nog) niet tot het parket gewend. Brand Het in 1974 opgerichte beton- pompbedrijf Halfweg BV hield zich bezig met het doorpompen van beton op bouwplaatsen. In ADVERTENTIE komen met de PTT praten op de Job Fair, 29 en 30 november vanaf 10.00 uur in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. 1980 werd R. Kamstra directeur bestuurder. Er was veel werk, tot de bouwmarkt in de jaren '81-'82 instortte. In februari en augustus 1982 werd het bedrijf door brand getroffen, waarbij delen van de ad ministratie verloren gingen. De verzekering keerde f 630.000 uit, die echter niet bij Halfweg BV, maar bij schuldeisers terecht kwa men. De resterende middelen gin gen voor 1,3 miljoen over in han den van het Lubbers-bedrijf Con struction Machinery Bull Track BV. Dat hoefde daarvoor echter niet te betalen, omdat het nog aan zienlijke vorderingen op Halfweg had, voornamelijk vanwege repa raties aan het machinepark. Vol gens curator mr. Backer was het op een bepaald moment zo ver geko men, dat Lubbers het voor het zeg gen had bij Halfweg en directeur Kamstra niet meer dan een zetbaas was. Het faillissement van Halfweg' was onafwendbaar. Maar de uitein delijke afwikkeling is nog steeds niet mogelijk geweest, omdat de administratie ontbreekt. Een deel is verbrand en de rest wordt nog steeds door Lubbers ontkend, al dus de curator. In een brief van maart 1983 aan mr. Backer vorderen Buil Truck en Van der Spek Amsterdam f38.475 op Halfweg. Volgens de curator is dat f51.284 te veel, in hoofdzaak veroorzaakt door te veel in reke ning gebrachte reparatiekosten. Op zijn beurt vordert hij f 112.809 op de firma's van Lubbers. De curator beschikt over een 'vertrouwelijk' overzicht dat Van der Spek Amsterdam aan Halfweg zond. Daarin wordt voorgesteld om op de factuur voor de afwikke ling van een gedeelte van de brand schade niet het juiste bedrag van f 50.000 in te vullen, maar f75.000. De betekenis van dit vertrouwelij ke stuk is volgens de curator nooit opgehelderd. HEEREVEEN (ANP) - De staking bij het zuivelconcern Noord-Ne derland is voorbij. Na urenlang overleg zijn de directie van het zui velconcern Noord-Nederland en de vakbonden FNV en CNV van morgen overeengekomen dat er een nieuw ondernemingsplan komt voor het bedrijf. Het oude lo- katiebeleid is hiermee van tafel. Dit oude beleid voorzag in de slui ting van de vier kaasfabrieken in Dokkum, Donkerbroek. Koekange en Sint Nicolaasga. Dat hebben beide vakbonden vannacht be kend gemaakt. De directie van het zuivelcon cern is bereid een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid om de kleine vestigingen van het bedrijf te behouden. In het nieuwe onder nemingsplan is een rol weggelegd voor klein-schalige bedrijven. De voorgenomen sluiting en de staking bij de kaasfabrieken dreig de een fikse breuklijn te worden in de verhouding tussen werknemers van de fabrieken en de veehou ders. Dat bleek onder meer in Koe kange. De kaasfabriek die daar ne gentig jaar geleden door coöpera tief ingestelde veehouders als melkinrichting werd gesticht, is veruit de voornaamste werkgever. "Zwart-wit gezegd, zou het rampzalig zijn als de kaasfabriek dicht gaat", zei burgemeester A. L. de Beij gisteren. "Het wegvallen van 35 goede arbeidsplaatsen heeft zonder twijfel vervelende conse quenties voor de dorpsgemeen schap van Koekange. Want er zul len mensen wegtrekken. Dat heeft gevolgen voor de beide scholen, de middenstand en het verenigingsle ven. Bovendien is het definitief verdwijnen van zoveel arbeids plaatsen een ramp voor de toe komst van de gemeente". In het dorp is de dreigende slui ting dagenlang hét gesprek ge weest. "Anders dan bijvoorbeeld bij de sluiting van een Philips-ves- tiging", zegt burgemeester De Beij, "gaat het in Koekange om twee partijen die bij deze sluiting be trokken zijn: de boeren-eigenaars en de werknemers. De boeren den ken dat ze er financieel beter van worden als de kaasfabriek dicht gaat: de werknemers willen hun fa briek open houden". Op dit moment zijn deze tegen strijdige belangen nog niet geësca leerd. "Maar als de standpunten zich hadden verhard", zegt burge meester De Beij, "had er wel eens een soort splitsing kunnen ont staan binnen de nu nog hechte dorpsgemeenschap. De mensen kennen elkaar immers bijna alle maal. Bóeren-eigenaren en werk nemers zitten bij dezelfde vereni gingen. komen in dezelfde kerk En daar komen de middenstanders ook die straks een stuk klandizie gaan verliezen. Het gaat echt niet alleen om die 35 directe arbeids plaatsen, ook om de arbeidsplaat sen die daar achteraan komen. Met elkaar denk ik dat misschien wel tweehonderd mensen direct of in direct van de fabriek leven". ATHENE (AP) - Griekse vliegvel den werden gisteren gesloten om dat de luchtverkeersleiders die in honger- en slaapstaking zijn, be gonnen in te storten. Van de Griekse luchtvaartmaat schappij Olympic Airways werden meer dan honderd buiten- en bin nenlandse vluchten afgelast. De verkeerstoren van het vliegveld van Athene noteerde slechts drie vluchten gisteren-van deze maat schappij. De voorzitter van de vereniging van Griekse luchtverkeersleiders George Katsimilis verklaarde dat gisteren slechts tien procent van de gebruikelijke hoeveelheid vluchten gehaald werd. Ook zei hij dat 120 van de 400 luchtverkeers leiders in het land met uitputtings verschijnselen in ziekenhuizen op genomen zijn. De luchtverkeersleiders eisen een toeslag voor hun kundigheden, een pensionering na 20 jaar in plaats van 35 en meer loon voor overwerk en hogere vakantiegel den. Hun gemiddeld loon is 80.000 drachmen (1600 gulden) per maand. ADVERTENTIE Alle telprogramma's zonder gezoek en geblader overzichtelijk bij elkaar. Met uitvoerige toelichtingen bij binnen- en buiten landse films en t.v. series. Wekelijks: Konsumentenman, Radiotips, Eigenwijs, Snorkelstrip in kleur en een vaste puzzelpagina. Schokkende ervaringen van GÜNTER "ALI" WALLRAFF, een 'Turkse arbeider" in West-Duitsland. Een interview naar aanleiding van zijn film "Met vreemde ogen" (VARA-TV "De Onderste Steen", maandag 2 dec. 21.22 uur). Sint kon al maar niets bedenken... 4 rijmtips van IVO DE WIJS. In Popinfo MAI TAI ten voeten uit. KOOP 'M LOS IN DE WINKEL: F. 1,50 Of neem een abonnement. De bon opsturen in een gesloten envelop, zonder postzegel naar: VARA, Antwoordnummer 3,1200 VB Hilversum. Naam: Adres: Postcode: Plaats: ^IK WORD LID/ABONNEE OP DE VARAGIDS j Beloalwi|ze: I per loor I per hotfjoar per kwartooi I J automatisch 1 f 52.40 1 26.20 13,10 1 1 accept/giro 153.60 (26.80 113.40 1 Bonk/Girom(k>n outomatiiche betaling): VARAGIDS VOOR KLEURBEKENNERS

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9