Gorbatsjov dreigt met eigen SDI NijveF maakt media nerveus Uw ambassadeur in het Oosten geeft garanties die verder gaan. Gonzalez en de NAVO: hoe vertel ik het de kiezers? Goeie automatiserings deskundigen Zwitsers spreken zich uit over dierproeven Keers. Wijsheid in OosterseTapijten. DONDERDAG 28 NOVEMBER 1985 PARIJS - Koning Hassan II van Marokko is gisteren in Frankrijk aangekomen voor een officieel bezoek van drie dagen. Hassan ontkende bij aankomst direct of indirect te hebben aangedrongen op een gesprek met de Israëlische premier Peres. Dat gerucht deed de laatste dagen de ronde en Peres had al laten weten tot zo'n gesprek bereid te zijn. Hassan zei dat Frankrijk een belangrijker rol in het vredesproces in het Midden-Oosten moet spelen, omdat het daarvoor in een gunstige positie zou zijn, gezien de relaties met zowel Israël als de Arabische wereld. «foto afp> overtuigen zich van een interessant vacature-aanbod bij de PTT op de Job Fair, 29 en 30 november vanaf 10.00 uur in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. Buitenland kort Jeiena Bonner Jelena Bonner, de echtgenote van de dissidente kerngeleerde en nobelprijswinnaar voor de vrede Andrei Sacharov, heeft een visum voor Italië gekregen. Mevrouw Bonner arriveerde dinsdag in Mos kou vanuit haar verbanningsoord Gorki, 400 kilometer ten oosten van de Russische hoofdstad. Zij heeft eerder deze maand laten we ten dat zij de Sowjet-Unie op 2 de cember zal verlaten voor een medi sche behandeling in het Westen. VS-ruimteveer De bemanning van het Ameri kaanse ruimteveer Atlantis heeft gisteren met succes de Mexicaanse verbindingssatelliet Morelos-B ge lanceerd. Het is de eerste van de drie satellieten die de zeven astro nauten, onder wie een Mexicaan, gedurende een zevendaagse missie in een baan om de aarde moeten brengen. Aids-onderzoek De Saoedische prins Talal Ibn Abdul Aziz al Saud heeft een schenking van 1 miljoen francs ge daan aan het Pasteurinstituut in Parijs, voor het onderzoek naar de immuunziekte aids. Seguel vrij De Chileense vakbondsleider Rodolfo Seguel is gisteren op last van een rechtbank vrijgelaten na een gevangenschap van 62 dagen. Seguel werd eind september met vijf andere vakbondsleiders gear resteerd op beschuldiging van het aanzetten tot subversie. Met Se guel zijn nog twee andere leiders vrijgelaten^ BRUSSEL - De Belgische media beginnen nerveus te worden. Het geweld van de 'Bende van Nijvel' en de bommenterreur van de CCC hebben de laatste tijd voor opge wonden berichtgeving gezorgd. De Belgische kranten en omroep strooien om de haverklap berich ten rond waarin wordt gemeld dat de politie de bende 'op het spoor lijkt', 'nu duidelijk een spoor heeft' of zelfs tot arrestatie van de 'reus', de leider van de Bende van Nijvel', is overgegaan. door Hans de Bruijn Enkele uren later blijkt telkens weer dat die berichten slechts op geruchten berusten of dat over haaste conclusies zijn getrokken uit door de politie gedane medede lingen. De procureur des konings in Nijvel, die het onderzoek naar de bende leidt, heeft gisteren fu rieus gereageerd op de berichtge ving in de Belgische pers. Van de zijde van de justitie val len voorlopig geen mededelingen meer te verwachten over de voort gang van het onderzoek, zei hij. Aanleiding daarvoor was de be richtgeving in de kranten van gis teren over de vermeende aanhou ding van de 'reus' en de aanhou ding in Gent van drie mannen en een vrouw. Het viertal werd dinsdagmiddag opgepakt, toen zij op de binnen plaats van een leegstaande zeepzie- derij aan het schieten waren met onder meer een jachtgeweer en een 'riot-gun', een wapen van het type waarmee de Bende van Nijvel drie weken geleden nog acht mensen in Aalst vermoordde. Dergelijke wapens zijn hier zon der vergunning verkrijgbaar. Gis terochtend meldde de BRT-radio dat de politie nu een spoor van de Bende van Nijvel leek te hebben. Om twaalf uur 's middags wist men te berichten dat er 'tal van aanwij zingen waren dat de politie de Ben de op het spoor was'. Aan het einde van de middag moest de BRT echter melden dat er 'geen enkele aanwijzing is dat de vier aangehoudenen iets met de Bende van Nijvel te maken heb ben'. Het fabrieksterrein bleek van een van hen te zijn, de eerst als ge stolen aangemerkte auto's die wer den aangetroffen, eveneens. Dat zij niet veel fraais in de zin hadden moge blijken uit de schiet oefeningen en de aanwezigheid in een van die auto's van een (verbo den) machinepistool, maar van be trokkenheid bij terroristische acti viteiten bleek niets. De vrouw werd vrijgelaten, de drie mannen bleven vast omdat het onderzoek tegen hen nog niet was afgerond. Tipgever Ware het niet dat hij verongeluk te. Of werd hij vermoord, zoals het Gazet suggereerde? Feit is dat hij 140 reed toen het ongeluk gebeur de, en volgens de politie alcohol in het bloed had. Een verkeersonge val of een poging een getuige uit de weg te ruimen. Niemand weet het zeker, maar de geruchtenmachine draait op volle toeren. Het zou om een man uit 'het mi lieu' gaan, die tot voor kort in de gevangenis heeft gezeten en van de politie nieuwe papieren en een rij bewijs heeft gekregen. Er wordt van alles afgeleid uit het feit dat de justitie zo snel bij het ongeluk aan wezig was en dat het lichaam van de man door de politie is meegeno- De Waalse krant La Dernière Heure wist gisteren ook nog te melden dat de 'reus', die de over vallen van de Bende van Nijvel leidt, zou zijn gearresteerd. Het parket in Nijvel ontkende dat later ten stelligste. Intussen weet nie mand in België meer wat hij wel of niet moet geloven. Een ander opgewonden verhaal bracht het Gazet van Antwerpen, dat via 'een bron' wist te melden dat de man die zich vorige week op de snelweg bij Gent doodreed een tipgever van de politie was. De man zou aangeboden hebben de politie naar de Bende van Nijvel te leiden via infiltratie. ZÜRICH (Rtr.) - Niet alleen de farmaceutische industrie maar ook de Zwitserse dierenbescherming heeft bezwaren tegen het vergaande voor stel tot het verbieden van dierproeven, waarover aanstaande zondag een referendum wordt gehouden. Uit opiniepeilingen blijkt dat een meerder heid van de bevolking zich er tegen zal uitspreken. De bezwaren van de bedrijven die medicijnen produceren zijn voorna melijk dat dierproeven voor een flinke werkgelegenheid zorgen. Een on afhankelijk instituut heeft voor de farmaceutische reuzen Ciba-Geigy, Hoffmann-La Roche en Sandoz berekend dat een volstrekt verbod op het doen van dierproeven zeker 13.000 mensen in en rond Bazel, waar zij hun laboratoria hebben, werkloos zou maken. Ook zouden de maatschappijen een financiële strop lijden van zeker 1,3 miljard gulden. De organisatie van Zwitserse dierenbeschermers, die er prat op gaat dat Zwitserland al een zeer strikte wetgeving op het terrein van de vivi sectie heeft, verwacht dat de producenten van medicijnen naar het bui tenland zullen uitwijken, waar men het minder nauw neemt met de voor schriften op het gebied van de dierproeven. De huidige wetgeving op het terrein van de vivisectie dateert van 1981, nadat 1,3 miljoen Zwitsers er voor en 300.000 er tegen hadden gestemd. MOSKOU (DPA/AFP)) - Partijleider Gorbatsjov dreigt met een eigen ruimteverdediging als de Verenigde Staten de SDI-plan- nen doorzetten. Moskou zal niet toestaan dat een ander land een militair overwicht over de Sowjet-Unie krijgt, aldus Gorbatsjov gisteren in Moskou in een rede tot de 1500 afgevaardigden van de Opperste Sowjet, het parlement. Gorbatsjov gaf op de slotdag van de parlementszitting een toelich ting op de resultaten van de Sow- jet-Amerikaanse top in Genève. In zijn redevoering, die rechtstreeks op de televisie werd uitgezonden, uitte Gorbatsjov heftige kritiek op de Amerikaanse plannen voor een raketafweersysteem in de ruimte, het zogeheten Strategische Defen sie Initiatief. Dit programma is vol gens de partijleider de grootste hindernis op de weg naar een dras tische vermindering van de strate gische kernbewapening. De wa penwedloop in de ruimte moet worden voorkomen, zo zei Gor batsjov. Indien Washington zijn SDI-pro- gramma gaat uitvoeren, zal Mos kou dat doeltreffend beantwoor den, aldus de partijleider. Hij voeg de eraan toe dat de maatregelen ter neutralisering van een ruimtede fensie goedkoper zullen zijn dan het SDI-programma. Gorbatsjov waarschuwde ervoor dat het Ame rikaanse programma een „offen sief systeem" is dat het militaire evenwicht destabiliseert en zal lei den tot een wapenwedloop in de ruimte. De jongste Amerikaanse voor stellen in Genève zijn volgens de Sowjet-Unie „eenzijdig". Zij zijn slechts bedoeld om een overwicht voor de Verenigde Staten te garan deren. Van belang is vooral dat Amerikaanse voorstellen niet voor zien in een algeheel verbod «van ruimtewapens. De partijleider toonde zich ver der voorstander van een verminde ring van de kernbewapening in Eu ropa. Hij stelde Groot-Brittannië en Frankrijk opnieuw voor directe onderhandelingen met de Sowjet- Unie te beginnen. De Kremlin-leider onderstreepte dat de Sowjet-Unie in haar buiten landse politiek streeft naar vaste bilaterale betrekkingen met alle landen. Zijn ontmoeting met presi dent Reagan omschreef de secreta ris-generaal van de communisti sche partij als een gewichtige ge beurtenis, niet alleen voor de Sow jet-Unie, maar voor de internatio nale betrekkingen in zijn algem eenheid. De weg naar Genève is „lang en moeilijk" geweest", aldus Gorbats jov, die erop wees dat de Verenig de Staten al jaren geleden voor een op confrontatie gerichte koers heb ben gekozen. De afgelopen jaren zijn bijna alle bilateraleOver regio nale conflicten die in Genève op de agenda stonden, zei de Sowjet-lei- der dat het Kremlin en het Witte Huis „tegengestelde gezichtspun ten" hadden. Gorbatsjov verklaar de dat de Sowjet-Unie voorstander is van een „politieke regeling" van het conflict in Afghanistan, maar dat de verantwoordelijkheid voor de terugtrekking van de Sowjet- troepen in eerste instantie bij de Amerikaanse zijde ligt, omdat de Amerikanen „de contra-revolutio naire bendes financieren en bewa penen". Bij Peter Keers, uw ambassadeur in het Oosten, koopt u meer dan een Perzisch tapijt of Berber. U koopt er zekerheid. Want elk kleed is met zorg geselecteerd op de Oosterse tapijtmarkten. Voor de kwaliteit en de originaliteit staat Peter Keers volledig in. Een unieke garantie onderstreept dat nog eens. Bronsteeweg 2. Heemstede V V PRQ1SF Tel 023-29 2509 1V1jL<11kj fcfc Donderdag koopavond. Altijd TAPIJTEN voldoende parkeergelegenheid. Cr dEKdEKo BRUSSEL (GPD) - Het Europees Parlement is nog niet tevreden met de verhoging van de EG-begroting voor 1986, waarover de EG-minis- terraad het dinsdagnacht eens werd. De optrekking met bijna 2,5 miljard gulden wordt echter wel beschouwd als een stap in de goe de richting. De ministers van buitenlandse zaken besloten gistermorgen vroeg na bijna een etmaal vergaderen de kloof tussen hun eerste ontwerp begroting (79,5 miljard gulden) en de wensen van het Europees Parle ment en de Europese Commissie (ruim 88 miljard) wat te dichten. De nieuwe begroting zal als de ministers hun zin krijgen 82 mil jard gulden bedragen. Het Euro pees Parlement, dat het recht heeft de begroting af te wijzen, zal over drie weken dat nieuwe voorstel be- Euro-parlement nog ontevreden over begroting handelen. In zijn november-verga- dering besloot het parlement dat de ontwerpbegroting van de minis terraad (de regeringen dus) met zes miljard gulden omhoog moest. De Europese Commissie, het da gelijks bestuur van de EG, is in elk geval wel tevreden met de uit komst van het beraad. De commis saris voor begrotingszaken, de Deen Christophersen, sprak gister middag over een positief resultaat. De ministerraad was overigens niet unaniem. Vooral West-Duits- land bleef zich, zoals al eerder, ver zetten tegen vergroting van de Eu ropese uitgaven. De ministerraad is goeddeels te ruggekomen op zijn voornemen om de kosten van de uitbreiding van de EG met Spanje en Portugal met 245 miljoen gulden te verla gen. De verlaging zal nu nog slechts 80 miljoen gulden groot zijn. Indien nodig is zelfs een ruim te van 625 miljoen gulden beschik baar voor het aanbrengen van cor recties, als de toetredingskosten te groot uitvallen. De ministerraad heeft wel de ruimte die het Europees Parlement had bedongen voor uitgaven ten behoeve van nieuw beleid, tot 250 miljoen gulden verlaagd. Het par lement was uitgegaan van een be drag van 525 miljoen gulden. Egypte vraagt uitlevering kaper CAIRO (AFP) - Egypte heeft Malta officieel gevraagd de enige nog in leven zijnde kaper van de Boeing 737 van Egypt Air uit te leveren zo dat hij in Egypte terecht kan staan. De 20-jarige kaper, die in het be zit is van een Tunesisch paspoort op naam van Omar Marzoeki, raak te zwaar gewond tijdens de bestor ming van het verkeersvliegtuig door Egyptische commando's af gelopen zondag. Hij bevindt zich momenteel in een ziekenhuis in La Valetta. De gewonde kaper zou de leider zijn geweest van de groep, waarvan de overige vier leden bij de bestor ming om het leven kwamen. De woordvoerder van de regering van Malta deelde eerder mee dat de ka per op Malta terecht moet staan. De Egyptische openbare aankla ger zei dat de kaper vervolgd kan worden wegens moord en het in gevaar brengen van het luchtver keer. Hij zei dat een vonnis kan va riëren van een lange gevangenis straf tot de doodstraf. ADVERTENTIE 'verkoper van de NAVO'. Bij het begin van het vorige parlementaire jaar presenteerde Gonzalez zijn niet van vindingrijkheid gespeen de 'NAVO-brochure'. Een tien puntenplan, waarin handig inge speeld werd op de wijdverbreide anti-Amerikaanse sentimenten van de Spaanse bevolking. Spanje zou lid van de NAVO moeten blijven, (maar los van de militaire structuur en zonder verplichting kerntaken te moeten dragen), terwijl als te genprestatie voor het geconti nueerde NAVO-lidmaatschap de Amerikaanse bases en troepen sterkte in Spanje gereduceerd zou moeten worden. Ergernis Gorbatsjov: geen overwicht MADRID - Achteraf zal premier Felipe Gonzalez zich wellicht en kele grijzende haren uit het hoofd hebben kunnen trekken, dat hij bij de campagne voor de verkiezingen van 1982 het Spaanse kiezersvolk de plechtige belofte deed dat het zich na een socialistische verkie zingsoverwinning via een referen dum zou kunnen uitspreken over het aanblijven van Spanje binnen de NAVO. Driejaar nadat de PSOE het roer overnam, wordt steeds duidelijker dat Gonzalez met die toezegging vreselijk in zijn maag zit. De NAVO-kwestie ontpopt zich met de dag als de kwetsbare Achil leshiel van het kabinet-Gonzalez. door Gerrit Jan Hoek De opmerkelijke ommezwaai in het NAVO-standpunt van de socia listen dreigt een persoonlijk drama voor Gonzalez te worden, dat de ti tel zou kunnen dragen: Hoe vertel ik het mijn kiezers? 'Na drie jaar van overpeinzing ben ik tot de con clusie gekomen, dat het nationale belang van Spanje het best ge diend is met het continueren van het NAVO-lidmaatschap', ver klaarde Gonzalez vorige week. Een simpel zinnetje, waarachter even wel een lange, kronkelige historie schuilgaat. Stond zijn voorganger Suarez te boek als een 'verkoper van illu sies', Gonzalez kan men zonder meer het etiket opplakken van Maar een jaar na de presentatie van dat 'decalogo', zoals het tien puntenplan in Spanje wordt ge noemd. is dat voorstel aan aanzien lijke erosie onderhevig. De VS voe len er weinig voor om het terug brengen van het aantal bases en het aantal Amerikaanse soldaten in Spanje inzet van onderhandelin gen te maken, nu er geen enkele garantie is over Spanjes toekomsti ge band met de NAVO. Na het bezoek van Reagan aan Spanje in mei van dit jaar, werd af gesproken dat er gesprekken over dit thema gevoerd zouden worden. Maar na de eerste ronde in oktober (door de Amerikanen doelbewust gekwalificeerd als 'gesprekken' en niet als 'onderhandelingen'), haal de de Amerikaanse delegatie zich de ergernis van de Spanjaarden op de hals door uit te laten lekken dat het onderwerp van de bases en de troepen niet aan de orde was ge weest. Daarmee werd de indruk gewekt, dat een essentieel element van Gonzalez' tien-puntenplan niet voor het referendum te realiseren zou zijn. Maar tot dusverre houdt Gonza lez het been stijf. In een recent in terview met de New York Times herhaalde de Spaanse premier, dat het referendum in elk geval door gaat en tussen 24 januari en 24 maart gehouden zal worden. Maar aan de andere kant verstrikt de Spaanse premier zich in allerlei warrige en verwarrende uitspra ken over de reikwijdte van dat re ferendum. Uitspraken dat het referendum niet meer dan een 'instrument' is en dat Gonzalez zich niet gebon den acht aan een eventuele nega tieve uitslag als de opkomst niet 'kwalitatief is, wekken de indruk, dat de regering het referendum louter als een consult van de wil van het volk beschouwt, zonder enig bindend effect. Maar evenzo- vele keren verklaarde Gonzalez in de afgelopen maanden dat de rege ring wel degelijk consequenties zal verbinden aan een negatieve uit spraak. Verwarring Verwarring dus alom. Ook het uitstel van het parlementaire debat over het buitenlandse beleid, waar van de discussie over de NAVO en de formulering van de vraagstel ling voor het referendum de kern zouden vormen, heeft weer tot al lerlei speculaties aanleiding gege ven. Dat debat had al in april plaats moeten hebben, maar werd keer op keer verzet, nu weer naar janua ri. Volgens de oppositie is dit nieu we uitstel zelfs een voorbode dat de regering via ontbinding van het parlement in het voorjaar van 1986 onder het NAVO-referendum wil uitkomen. Maar opnieuw verwees Gonzalez dit gerucht naar het rijk der fabeltjes: het referendum gaat door, zo herhaalde Gonzalez. Met zijn aanvankelijke belofte heeft Gonzalez zich echter wel in een slangenkuil gestort. Met het niet inlossen van de verkiezingsbe lofte om 800.000 nieuwe arbeids plaatsen te creëren kon hij zich met redelijk gemak verschuilen achter de economische crisis. Maar het al of niet doorgaan van het refe rendum over de NAVO is een hoogstpersoonlijke beslissing van de Spaanse premier. Het niet nako men van die belofte zal een bijna onherstelbare deuk betekenen voor de politieke geloofwaardig heid van Gonzalez. Maar desondanks gaan er stem men op binnen het kabinet om die politieke tol maar te betalen. De ministers van Defensie, Serra, Fi nanciën, Solchaga, Buitenlandse Zaken, Fernandez Ordonez en Ar beid, Almunia, vormen de kern van de interne oppositie tegen het laten doorgaan van het referen dum. Afgaande op de recente polls is een nederlaag in het referendum meer dan waarschijnlijk, waarna de socialisten zich formeel ge dwongen zullen zien om af te tre den en vervroegde verkiezingen uit te schrijven. En het stemmen verlies na deze nederlaag in het NAVO-referendum zou wel eens hoger kunnen zijn dan ingeval het referendum wordt afgelast, luidt de analyse van dit viertal. Gonzalez: slangenkuil.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7