Verrekening winst energie pas in '86 IIIIIIELUB1I 'Meer openbaarheid bij consumentenraad nodig' 'Voer 36-urige werkweek in' EBR: 'Doelmatig gebruik van energie bevorderen' Opnieuw plan voor woontoren Morsweg Voorstel Leidse raadsleden afgewezen Aankomende computerdeskundigen Energie-fusie in provincie Vr. 29 november a.s, SHAKATAK DONDERDAG 28 NOVEMBER 1985 LEIDEN LEIDEN - Een aantal leden van het algemeen bestuur van het Energiebedrijf Rijnland is ontevre den dat de verslagen van de consu- mentenraad van dit bedrijf niet openbaar worden gemaakt. Dit bleek gisteren tijdens de bestuurs vergadering van het EBR. De consumentenraad is dit jaar in het leven geroepen. De raad moet de directie van advies dienen over allerlei zaken die van belang zijn voor de consumenten. De ver slagen van de - achter gesloten deuren gehouden - vergaderingen worden alleen toegezonden aan de directie en het dagelijks bestuur van het energiebedrijf. De leden van het algemeen bestuur moeten het - vooralsnog - doen met een persbericht dat daags na de verga deringen wordt verspreid. De Leidse bestuursleden Van Lint (PPR), Van Meijgaarden (PvdA) en Bleijie (CDA) hebben hier bezwaar tegen. Zij willen vol ledig op de hoogte worden gehou den van hetgeen binnen de consu mentenraad naar voren wordt ge bracht. Ze menen dat het persbe richt daarvoor niet voldoende is. Vooral ook omdat dat, zij het in sa menspraak met met de leden van de consumentenraad, door de di rectie wordt opgesteld. WD-wethouder Fase van Lei den, voorzitter van het dagelijks bestuur, wilde gisteren geen enke le toezegging doen over het even tueel toezenden van de verslagen aan het algemeen bestuur. De con sumentenraad overlegt met de di rectie en het algemeen bestuur heeft daar in feite weinig mee te maken, zo bleek uit haar woorden. Bovendien is met de leden van de consumentenraad afgesproken dat de verslagen binnenskamers wor den gehouden. Van Meijgaarden verklaarde nog dat het hem er niet om ging tussen beide te komen in het overleg tus sen consumentenraad en directie. Hij wil alleen op de hoogte blijven van het besprokene. Mevrouw Fa se hield echter voet bij stuk. De consumentenraad moet volgens haar eerst maar eens de tijd wor den gegund om goed van de grond te komen, voordat er wordt gespro ken over het openbaar maken van de verslagen. Overigens wordt over een jaar bekeken of deze raad naar verwachting werkt. Het bestuurslid Van der Nat vroeg voorzitter Fase gisteren om de commissie financiën van het EBR openbaar te maken. In deze commissie wordt onder meer in een vroeg stadium de eventuele winsten en tariefswijzigingen be sproken. Fase beloofde dit in het dagelijks bestuur aan de orde te stellen. De consumentenraad van het Energiebedrijf Rijnland (EBR) wil de gas- en elekti iciteitsverbruikers meer bij zijn werk betrekken. Om dit te bewerkstelligen wil de raad een reclame-campagne voeren. Die campagne heeft tot doel het pu bliek het bestaan van de raad on der de aandacht te brengen. Ook hoopt de raad hierdoor meer sug gesties te krijgen voor onderwer pen die tijdens zijn vergaderingen ter tafel kunnen worden gebracht. Begin deze week heeft de consu mentenraad zijn eerste 'officiële' vergadering gehad. Daar kwam on der meer het incassobeleid van het EBR ter sprake. Uitgewerkte ad viezen heeft de raad hierover nog niet gegeven. Dit omdat de zaak in gewikkelder bleek te zijn dan aan vankelijk was verwacht. Wel heeft de raad de directie de suggestie ge daan om mensen met betalingspro blemen hun energiekosten voor taan wekelijks te laten betalen. De eerstvolgende vergadering van de raad is op 3 maart. LEIDEN - Het Energiebedrijf Rijnland gaat het komende jaar naar mo gelijkheden zoeken om het doelmatig gebruik van energie te bevorderen. Daarbij wordt gedacht aan het aanprijzen en in goede banen leiden van energiebesparende maatregelen en van het gebruik van nieuwe energie bronnen. Een motie van het Leidse bestuurslid Bakker (WD) werd gisteren tijdens de vergadering van het algemeen bestuur van het EBR overgeno men door het college van beheer. Dagelijks bestuurder Bordewijk meld de overigens dat al een adviesbureau is verzocht een rapport te schrijven over de mogelijkheden van energieopwekking buiten de centrales om. Bakker haalde gisteren aan dat in het buitenland goede vorderingen zijn gemaakt met het aanbieden van volledige 'pakketten' met energiebe sparende maatregelen door nutsbedrijven. Hij wil dat iets dergelijks ook in het gebied van Rijnland gebeurt. Een en ander zou kunnen worden gedaan door het EBR zelf of eventueel door een nog op te richten doch termaatschappij. De gedachten van Bakker gaan onder meer uit naar het ontwikkelen en zelfs betalen van grote energieprojecten, het terzijde staan van mensen die willen investeren in energiebesparing en het tot stand brengen van grote isolatiewerken in samenwerking met bewoners en woningeigena- LEIDEN - Er is een nieuw plan voor de bouw van een woontoren- (tje) op het braakliggende terrein aan de Morsweg, naast de spoor brug over het Galgewater. De Rotterdamse architect Klun- der ontwierp eerder, in opdracht van gemeente Leiden, een toren die het hoogste woongebouw van Leiden zou worden: vijftig meter hoog, negentien verdiepingen tel lend en met in totaal tweeënzeven tig woningen. Het plan kreeg niet de instemming van de meerder heid in de raadscommissies voor volkshuisvesting en ruimtelijke or dening en was daarmee van de baan. De bezwaren gingen er vooral over dat een vijftig meter hoge woontoren niet zou passen in de schaal van de Transvaalbuurt en zou detoneren aan de rand van de Leidse binnenstad. Ook werd het ontwerp van Klunder niet markant genoeg gevonden. Kopje kleiner LEIDEN - De winst die het Energiebedrijf Rijnland (EBR) vorig jaar heeft gemaakt op gas en elektriciteit, wordt niet al dit jaar teruggegeven aan de verbruikers. Dat was een voorstel van enige Leidse leden van het algemeen bestuur van het EBR. Dit plan werd gisteren echter door een ruime meerderheid van het algemeen bestuur verworpen. Het nieuwste ontwerp voor een woontoren aan het Galgewater. Op de tekening hierboven vijftien verdiepingen hoog, nog schematisch weergegeven, en met 'pootjes' in het water van de Rijn. Links van de toren is een parkeer plaats gesitueerd, rechts daarvan is ruimte voor de aanleg van een wijkparkje. Het bestuur ging er wel mee ak koord dat een deel van de ruim 12 miljoen gulden grote winst wordt gebruikt voor onder meer een ta riefsverlaging vólgend jaar. Hierbij behaalden de Leidse raadsleden alsnog een klein succesje. Het col lege van beheer - het dagelijks be stuur van het EBR - had namelijk het plan een korting te geven op de gasprijs van 0.7 cent per kubieke meter. Op aangeven van het Leidse WD-raadslid Bakker werd deze korting verhoogd tot 0.8 cent per 'kuub'. Al met al staat de kleinverbrui- nog een bouwblok aan de Morsweg met 24 driekamerwoningen. Dit In zijn nieuwe plan heeft de ar- bouwblok sluit aan bij het voorma- chitect de woontoren feitelijk een- Pelcomplex, waarin studenten kopje kleiner gemaakt en gecom- gehuisvest zijn. Dit heeft de ge- pleteerd met een woongebouw (be- doeld voor studenten) aan de Mors- weg. Er kan een keuze worden ge- (portiek)woningen de Morsweg voor studenten te be- maakt uit twee varianten. Het be- stemmen. De Stichting Studenten- langrijkste verschil schuilt in de huisvesting zou daar wel oren naar hoogte: negen of vijftien verdiepin- hebben. Verzoek AbvaKabo aan Energiebedrijf Rijnland: gen (36 of 60 woningen), waarbij de variant met de meeste verdiepin gen een schuine kap krijgt die ge deeltelijk van glas wordt gemaakt. Een verdiepingenaantal tussen ne gen en vijftien is in economisch op zicht onaantrekkelijk in verband met het aan te brengen aantal lif ten. Opvallend detail is verder dat de mini-woontoren gedeeltelijk op 'pootjes' in het water van de Rijn zou komen te staan. Vanuit de wo ningen, bedoeld voor alleenstaan den en tweepersoonshuishoudens, ontstaat daardoor een rianter uit zicht over de Rijn. De flats, alle driekamerwoningen, zijn boven dien optimaal gelegen ten opzichte van de zon. Het totale oppervlak van de woontoren is verkleind vergeleken met het vorige ontwerp. In de ge vel aan de straatzijde is een langge rekte strook glas aangebracht waarachter zich het trappenhuis verschuilt. Met de beide ingrepen wordt beoogd de woontoren een meer ranke verschijningsvorm te geven. Het gebouw zou uit een lichte beton- of baksteen worden opgetrokken. Buurtparkje Los van het woontorentje staat Tussen de bebouwing aan de Morsweg en het torentje zal nog een buurtparkje kunnen komen dat loopt tot aan het Galgewater en via twee poorten bereikbaar wordt. In het plan is ook een royaal par keerterrein opgenomen, gesi tueerd naast de spoorlijn. Het gewijzigde plan is deze week met enkele buurtbewoners bespro ken. Die vinden het een goed uit gangspunt om verder over te pra ten. Het vorige plan stuitte in de buurt op grote bezwaren. De ge meente heeft toegezegd dat nog een onderzoek zal worden verricht naar de schaduw die het nieuw ontworpen gebouw werpt op de woningen in de buurt. Die is, vol gens de gemeente, veel minder dan in de vorige situatie omdat de to ren lager wordt en verder van de straat staat. Het plan zal ook weer aan de or de worden, gesteld in de raadscom missies voor volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. De bedoe ling is, als de raadsleden met het gewijzigde plan akkoord gaan, dat in 1986 met de bouw wordt begon nen. Het bouwplan zal gedeeltelijk in de woningwet- (de woningen in het torentje) en in de premiehuur- sfeer (de studentenflats) worden uitgevoerd. LEIDEN - De vakbond AbvaKabo wil dat er volgend jaar bij het Ener giebedrijf Rijnland een 36-urige werkweek wordt ingevoerd. Een woordvoerder van die bond ver klaarde gisteren tijdens de verga dering van het algemeen bestuur van het EBR dat hiervoor voldoen de geld is door allerlei inhoudin gen op de salarissen van het perso neel. De vakbondsman ziet trouwens een fusie van het EBR met andere nutsbedrijven somber tegemoet. Ook al is de garantie gegeven dat een eventuele samenvoeging geen arbeidsplaatsen kost. De AbvoKa- bo vreest echter dat allerlei ar beidsvoorwaarden op de tocht ko men te staan. De Noordwijkerhoutse wethou der P. Heemskerk, die binnen het dagelijks bestuur van het EBR de portefeuille personeelszaken be heert, stelde gisteren dat de invoe ring van een 36-urige werkweek geen goedkeuring krijgt van het ministerie van binnenlandse za ken. Het ministerie wil niet dat het EBR harder van stapel loopt dan andere (semi-)overheidsinstellin- gen. Overigens is het EBR al met het ministerie in 'aanvaring' gekomen over allerlei wijzigingen in het per soneelsbeleid die dit jaar zijn inge voerd. Zo moet het energiebedrijf van de minister het extraatje van 500 gulden voor zijn werknemers, een bijdrage in de kosten voor woon-werkverkeer en een regeling om te bevorderen dat mensen ver vroegd uittreden, terugdraaien. Heemskerk vertelde tijdens de bestuursvergadering dat het dage lijks bestuur hier niets voor voelt. De minister zal, als hij zijn zin wil krijgen, de Kroon moeten vragen de besluiten van energiebedrijf te schorsen. Als dat ook inderdaad gebeurt, zal het EBR naar andere toegestane middelen zoeken om zijn werknemers extraatjes toe te stoppen, zo beloofde Heemskerk alvast. Het bestuurslid Van Meijgaar den (Leids PvdA-raadslid) pleitte er tijdens de bestuursvergadering voor dat het EBR werkervarings- en scholingsplaatsen schept voor met name werkloze jongeren. Het energiebedrijf zou volgens hem zijn licht moeten opsteken bij het arbeidsbureau om de mogelijkhe den hiertoe te onderzoeken. Met deze maatregelen kan het EBR werklozen een beter uitzicht te bie den op een baan. Heemskerk zegde toe dit te onderzoeken. kers volgend jaar toch een gasprijs- verhoging te wachten. Landelijk is namelijk besloten de gastarieven twee cent te laten stijgen. In het EBR-gebied kan deze stijging, dank zij de korting, beperkt blijven tot 1,2 cent per kubieke meter. De elektriciteitstarieven dalen vol gendjaar per saldo met 0,6 cent per kilowattuur, zoals het college van beheer ook had voorgesteld. Techniek Het idee om de winsten van het energiebedrijf al dit jaar aan de klanten terug te geven, was afkom stig van de bestuursleden Van Meijgaarden, De Vreeze. Midden dorp. Van Lint. Hoekema en Bleij ie. Zij vinden dat de klanten het geld dat zij in 1984 te veel hebben betaald, zo snel mogelijk moeten terug krijgen. Tariefsverlagingen zouden daarom al dit jaar moeten worden verwerkt in de eerste voor schotnota waarbij dit mogelijk is. Daarbij tekenden deze bestuursle den aan dat ook in de komende ja ren een dergelijk beleid moet wor den gevoerd. mee. Dagelijks bestuurder J. Beze- mer (wethouder in Leiderdorp) verklaarde dat als de winsten met een worden terug gegeven, de klanten wellicht later worden ge confronteerd met grote schomme lingen in de tarieven. En dat is vol gens hem iets wat juist moet wor den vermeden. Bezemer voerde ook nog aan dat het sneller teruggeven van de winst op technische problemen zou stuiten. De programma's van de computers moeten hiervoor worden aangepast en dat zou vol gens Bezemer wel eens maanden tijd kosten. Later bleek het met die proble men wel mee te vallen, iets dat be stuurslid Van Meijgaarden al eer der had verklaard. Het college van beheer raakte daarna aan het twij felen. Het trok zich enige tijd terug om zich te beraden over het voor stel van de Leidse bestuursleden. Uiteindelijk bleken de grote schommelingen in het tarief, die volgens het college uit het plan voortvloeien, toch een te grote hin derpaal. En hoewel enige bestuurs leden 'sympathie' voelden voor het wijzigingsvoorstel, werd het met grote meerderheid verworpen. ADVERTENTIE weten de PTT direct te vinden op de Job Fair, 29 en 30 november vanaf 10.00 uur in het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. DEN HAAG/LEIDEN - De raad van commissarissen van de NV Elektrici teitsbedrijf Zuid-Holland (EZH) heeft gisteren besloten de elektriciteits- produktie en het elektriciteitstransport tot één bedrijf samen te voegen. Dat nieuwe bedrijf zal per 1 januari 1987 operationeel zijn. Dit heeft een woordvoerster van de EZH gisteravond meegedeeld. De produktiebedrijven van Zuid-Holland (Rotterdam, Den Haag, Dor drecht, het Energiebedrijf Rijnland en Delft) brengen hun centrales en bijbehorend personeel in bij de EZH. Er vallen bij deze herstructurering geen gedwongen ontslagen. Dit besluit is in overeenstemming met de intentie van de regering om het huidige aantal produktiebedrijven in Nederland van zestien terug te brengen tot drie a vijf. In Zuid-Holland wordt het aantal van zes teruggebracht tot één. De proyincie Zuid-Hol land draagt ongeveer twintig procent van de landelijke elektriciteitspro- duktie en -afname, aldus de woordvoerster. De nieuwe NV EZH krijgt een produktievermogen van ongeveer drieduizend megawatt. Het perso neelsbestand bedraagt ongeveer 1500 mensen. ADVERTENTIE Video-laser-discotheek Noordwijk aanvang 22.15 uur Kaartverkoop a 10,. aan de kassa Piraat-af? Het Nederlandstalige lied in een reikwijdte van 5 kilometer in de ether brengen. Dat willen zoveel radiopiraten. Pie van radio- Saint-Tropez wil dat, het is haar hobby. In het VARA-programma 'De stand van zaken' mag ze bin nenkort over die hobby vertel len. Deze week kwam VARA- medewerker Bert Molenaar haar in haar studio bezoeken. Als het goed is wordt dat gesprek zater dagmorgen op Hilversum 1 van tien tot elf uur uitgezonden. "Maar het kan ook een zaterdag later zijn", deelt de VARA mee. 'Jimmy', voorzitter van de stichting BCPS die ervoor vecht de piraterij legaal te maken, was ook bij de opnamen aanwezig. Het is voor hem aanleiding nog eens goed uit de doeken te doen dat de niet-commerciële piraten geen 'kleine Hilversumpjes' wil len zijn als ze gelegaliseerd zou den worden. "In tegenstelling tot de lokale omroepen. Daar zitten ze allemaal op goeie baantjes te jagen. En maar subsidie vangen. Er zijn wel twaalf stichtingen waarbij ze om subsidie kunnen vragen. Van het Anjerfonds tot Jantje Beton". De letters BCPS staan voor Studio B, Radio Centraal, Pro Deo en Saint Tropez, vier niet- commercièle piraten die vorig jaar de koppen bij elkaar staken o'm samen een stichting te gaan vormen. Inmiddels zijn Radio Centraal en Pro Deo niet meer in de ether. "De BCPS beoogt legaal te mo gen uitzenden als lokaal zender tje. Dat moet haalbaar zijn. We hebben de (landelijke) WD ach ter ons staan", aldus Jimmy. Hij vindt het 'van de gekke' dat 700 lokaties tussen 104,9 en 108 op de FM-band voor kleinschalige zen ders zijn vrijgemaakt. "Dat wordt helemaal niet gebruikt, terwijl we staan te trappelen". Piraat-af? (2) Een piraat is er niet om geld te verdienen, zo is de stelregel van de stichting BCPS. Puur voor de gezelligheid worden kleinschali ge uitzendingen gemaakt. Pie: "Op zondagmorgen hebben we een soort muzikale fruitmand met geestelijke muziek. Bij een telefonische enquête is ons ge bleken dat honderden mensen dan zitten te luisteren. Vooral ou deren, die zelf niet meer naar de kerk kunnen". Het benodigde geld is afkom stig van de luisteraars zelf. De stichting BCPS heeft 700 leden, die een tientje donatie betalen. Verder wordt een eigen maand blaadje uitgegeven. Adverteer ders kunnen daarin gratis hun boodschap kwijt, mits ze de pira ten maar 'sponsoren'. "We orga niseren weieens een spelletje, waarbij prijzen te winnen zijn. De ene sponsor stelt dan een taart ter beschikking, een ander een kilo vlees. Zo gaat dat". De niet-commerciële piraten gaan ervan uit dat niemand last van hen moet hebben. "Als je subsidie gaat aanvragen en die ook krijgt, belast je een grote groep mensen met iets dat ze niet willen". Maar niet alleen in finan cieel opzicht, want als wij de ra dio aanzetten voor een bepaald programma, wil het wel eens ge beuren dat die uitzending door een piraat wordt gestoord. Jimmy veert op: 'M&ar dat komt omdat wij de door de PTT gekeurde zendapparatuur niet mogen aanschaffen. Wanneer je opbelt naar zo'n piraat, dat je er last van hebt, is hij snel bereid met uitzenden te stoppen". Wanneer de piraten legaal wor den, mogen ze die door de PTT gekeurde apparatuur wèl aan schaffen. Maar die is veel duur der, dan de illegale die ze nu in hun bezit hebben. "Ook weer zoiets, ik haal uit Italië een instal latie voor 1800 gulden. Zit er een Europese keuring op, dan kost dat apparaat vijf a zesduizend gulden. Zou de PTT die zender keuren, dan is de prijs ineens 14.000 gulden". Met andere woorden: de keuring is vreselijk duur. Niettemin staat een groot aantal niet-commerciële piraten te trappelen van ongeduld. Om legaal te worden. Puur voor de gezelligheid. Piraat-af? (3) De stichting BCPS heeft vorig jaar geprobeerd met Omroep Rijnland samen te werken. "Maar we werden door de voor deur binnengehaald en aan de achterkant er weer uitgeschopt". Een argument daarvoor kreeg de BCPS niet te horen, aldus Jim my. "Walenkamp zei ons dat we een overval op Omroep Rijnland wilden plegen". Joop Walenkamp, voorzitter van Omroep Rijnland maar om commentaar gevraagd: "Er zit ten twee kanten aan de zaak. We hebben indertijd gezegd: ieder een is welkom, ook piraten. En dat heeft prima gewerkt. Nog steeds is de hele ploeg van de voormalige Radio '88 bij ons werkzaam. Ook individuele pira ten: Ook de BCPS is indertijd toegetreden. Maar het heefl niet geklikt". Tijdens het proces van 'aan elkaar snuffelen', zoals Wa lenkamp het uitbeeldt, is de sa menwerking met de BCPS vol gens hem verlopen. "Maar we hebben hen heus niet actief afge stoten. Misschien hadden ze te hoge verwachtingen. De deur staat nog steeds open. We kun nen er best eens opnieuw over praten". Voorlopig blijven de piraten il legaal hun werk doen. Totdat 'Den Haag' overstag gaat. "We willen storingvrij kunnen zen den. Daar hebben we best die 14.000 gulden voor over. Dat geld komt er wel. Het is in ons eigen belang. Want we moeten zo ons bestaansrecht bevestigen".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3