Aantal woningzoekenden stijgt fors Voorschoten: 'Geen band met gemeente in Oostblok' Wassenaars groen naar burgers Grond verontreinigd door lek in olietank Door wegvallen bouw en toename probleemgevallen in Leiderdorp Lezers Schrijven Ill 11II 111 DONDERDAG 28 NOVEMBER 1985 Jo Lekkerkerker: na 15 jaar weg bij de ijsclub. (eieen fou» Lekkerkerker weg bij ijsclub VOORSCHOTEN - Na vijftien jaar is J. ('Jo') Lekkerkerker voorzitter-af van de Voorscho- tense ijsclub. Gisteravond, tij dens de ledenvergadering van de ijsclub, gaf hij de hamer over aan Rob Hemmes. Diezelf de hamer mocht hij, zo bleek la ter, ter herinnering houden. Bovendien werd Lekkerkerker benoemd tot erelid van de ver eniging. Lekkerkerker heeft, zo me moreerde onder andere wet houder Marselis, vele verdien sten gehad in het ijswereldje. Zo was hij de man achter eve nementen als de Ronde van Voorschoten, de kortebaan- wedstrijden en prestatietoch ten. In 1963 organiseerdé hij de eerste ijsshow met arresleden, die zo'n 5000 man naar de baan aan de Nicolaas Maeskade trok. Maar daarvoor, in 1961, was hij ook al bij het ijsgebeuren betrokken: hij stelde toen als pachter zijn grond al beschik baar voor schaatsliefhebbers. Overigens ziet de ijsclub met voldoening op het afgelopen seizoen terug. Met 22 schaats- dagen kan men van een goed seizoen spreken. Er is dan ook 10.000 gulden over. Dat geld wordt deels besteed aan de aan koop van een nieuwe sneeuw schuiver. Mede door de goede financië le positie kan de contributie tot 1 januari op vijf gulden worden gehouden. Daarna wordt deze omhooggeschroefd tot 15 gul den. WASSENAAR - De Wassenaarse commissie ruimtelijke ordening en openbare werken is gisteravond akkoord gegaan met de verkoop van negen percelen gemeente grond aan burgers voor een totaal bedrag van ruim drie ton. Tot de kopers behoort de wet houder van welzijnszaken, mevr. W A. van der Wiel-van der Flier die de tuin van haar woning aan de Storm van 's-Gravesandeweg met 25 meter gemeentegrond wil uit breiden, iets dat haar 1500,- zal gaan kosten. Mevr. Van der Wiel moet overigens in verband met haar raadslidmaatschap toestem ming vragen bij de Kroon. Een an der perceel gemeentegrond, ook aan de Storm, betreft de grond waarop een consumptietent staat in de zogeheten bosjes van Pal- land, schuin tegenover het Sop- hiekehuis. Hiermee is een bedrag van 90.000,- gemoeid. Olijslagers (CDA) vroeg zich afin hoeverre deze transactie van in vloed zou zijn op de hele problema tiek rond Duinrell. H.J. Goulooze (PvdA) vond dat de verkoop van deze grond geen precedent mag worden om straks nog meer stuk jes van het groene gebied nabij de Storm te gaan verkopen. Wethouder Cocheret de Ia Mori- nière liet weten dat het college er van overtuigd is dat dit natuurge bied in geen enkel opzicht mag worden aangetast. De grond wordt alleen verkocht om een goede voorziening te kunnen realiseren hetgeen geen enkele invloed heeft op de gang van zaken rond Duin rell. Zo zal de benodigde hoeveel heid parkeerruimte niet toenemen. Zeven bewoners van zogenaam de Bogaerswoningen aan de Van Montfoortlaan hebben met de ge meente overeenstemming bereikt over de aankoop van de gemeente lijke erfpachtgronden waarop in 1966 hun woningen werden ge bouwd. De kavels kosten 27.500,- per stuk. Vijf bewoners hebben ook nog een perceeltje snipper- groen dat aan hun tuin grenst van de gemeente gekocht voor de in Wassenaar gebruikelijke prijs van 60,- per meter. WASSENAAR - Bij graafwerk zaamheden voor de aanleg van kabels en leidingen ten behoeve van het nieuwe Wassenaarse so ciaal-culturele centrum in het voormalige Jeroenhuis, is een olietank lekgestoken waardoor er een onbekende hoeveelheid grond is verontreinigd, zo deelde wethouder mr. A.F. Cocheret de la Morinière gisteravond mee aan de leden van de commissie ruimtelijke ordening en openba re werken. Er lagen op het terrein overi gens twee olietanks, één met zand en één met olie gevuld. De verontreinigde grond zal in over leg met de provincie worden af gevoerd, iets waarmee een "flink bedrag" is gemoeid, in de orde van 50 a 60 mille, zo liet wethou der Cocheret weten. De exacte kosten van de operatie hangen af van de hoeveelheid olie die is ontsnapt. Wassenaar heeft nog gepro beerd om subsidie te krijgen in het kader van de actie "Tank slag" waarbij de provincie zoals bekend het opruimen van oude olietanks in bepaalde gebieden subsidieert maar "helaas" was men daarvoor te laat waardoor de gemeente voor de kosten moet opdraaien. LEIDERDORP - Het aantal woningzoekenden in Leider dorp zal de komende jaren nog groter worden. Oorzaken: het wegvallen van de woningbouw, de forse toename van het aantal 'probleemgevallen' en een gedwongen verrui ming van de inschrijvingsmogelijkheid. Wat eerstgenoemde oorzaak be- treft: de nieuwbouw aan de Gaar- meesterstraat is eind februari klaar. Daarna ligt de bouw in Lei derdorp stil. Van doorstroming kan dan niet of nauwelijks meer sprake zijn, zo voorspelt directeur G.P. Duivenvoorden van de Alge mene Woningbouwvereniging. Daarnaast doen steeds meer in problemen geraakte Leiderdorpers een beroep op de woningbouwver eniging. Daartoe genoopt door een scheiding, gedwongen verkoop van het eigen huis of het wegvallen van de huursubsidie. Ten slotte oorzaak nummer drie: deze maand is de nieuwe woon ruimteverdeling in gebruik geno men. Daarin zijn de door de staats secretaris opgelegde voorschriften opgenomen. Die komen er op neer dat meer mensen dan vroeger zich bij de woningbouwvereniging kunnen laten inschrijven. Meer woningen staan er uiteraard niet Bejaardenoord Het heeft mijn aandacht getrokken dat er uitermate veel kritiek wordt gepubliceerd over de bejaar denoorden. In de Haagse Courant van 2 november een groot redactio neel artikel over de Stichting De Thuishaven. Bejaarden voor 2Vi miljoen gedupeerd. In het Leidsch Dagblad over conflicten in een bejaardenoord te Voorschoten. Ook in Ocgstgeest klachten over de servicekosten. In de landelijke bladen krijgt het on derwerp ook veel aandacht. Mo menteel is de minister van WVC doende met wijzigingen van de Wet op de Bejaardenoorden. Daar in meer aandacht voor de belangen der bejaarden. Meer invloed inzake Botsing door glad wegdek OEGSTGEEST - Een 17-jarig Kat- wijks meisje heeft gisterochtend haar arm gebroken op de Oegst- geester President Kennedylaan. Het ongeluk gebeurde toen het meisje als gevolg van het gladde wegdek de macht over haar brom- fietsstuur verloor en tegen een langs de kant geparkeerde aan hangwagen op reed. Ze is overge bracht naar het Leidse Diacones- senhuis. Huis-kunst Op het adres Waterleliekreek 1 in Leiderdorp is komende dagen een gevarieerde expositie te zien waarin bijzondere aandacht aan het Wereld Natuur Fonds wordt geschonken. De openingstijden: morgen en zaterdag van elf uur 's ochtends tot twaalf uur 's avonds en zondag van elf tot negen uur 's avonds. Blijspel 'Ik wil Mjoessof spreken' is de naam van een blijspel in twee de len, uitgevoerd door de Zoeter- woudse toneelvereniging Utopia. Afgelopen zaterdag was de pre mière; deze week worden er in het Muziekcentrum nog twee uitvoe ringen gegeven, en wel op vrijdag en zaterdag. Beide avonden be gint het stuk om half negen. Het gaat om een blijspel over de 'kleingeestige ambtenarij van het communistische systeem in Rus land'. Intriges, roddel en onbegrip gaan hand in hand. Fancy fair Een rommelmarkt beheer, financiën en zelfstandig heid. De tijd van opaatje en opoe is voorbij. Er moet derhalve een ein de komen aan het amateurisme van stichtingsbestuurders. Ook voor het Provinciaal Bestuur ligt hier een belangrijke taak. Moge vele hoogbejaarden de re sultaten van onze overheidsdiena ren spoedig bemerken! N. van Weizen (83) Hazenboslaan 2 Oegstgeest tegenover. Derhalve met al zal het aantal wachtenden op de lijst oplo pen van 1035 tot 1250 of 1300. Duivenvoorden: "Voor woning zoekenden wordt het dus wel een stuk moeilijker. De wachttijden zullen alleen maar toenemen en de doorstroming vermindert". Hij heeft tegenover de gemeente ook al uiting aan zijn bezorgdheid gegeven. In de aanbiedingsbrief bij de nieuwe verordening schrijft het AWL-bestuür: "Als er niet spoedig kan worden gebouwd door onze vereniging, zal het ons in de nabije toekomst niet meer mogelijk zijn om zelfs de meest urgente woning zoekenden binnen een redelijke termijn te huisvesten". En: "Met klem verzoeken wij u dan ook ons op korte termijn bouwrijpe grond aan te bieden, zodat wij plannen kunnen ontwikkelen om te kun nen bouwen voor de Leiderdorpse woningzoekenden. Het alleen maar registreren is geen oplos sing!" Schrijnend Duivenvoorden legt uit: "Juist die urgente zoekenden baren ons zorgen. Want een deel van die 1035 mensen op de lijst is nu al gehuis vest. Veel schrijnender is de situa tie die op straat staan. Bijvoorbeeld door e scheiding. Die zien geen kans meer om iets in de vrije sector te zoeken. Dus moet je ze snel helpen, vaak ten koste van mensen die langer wachten. Zo lang er nog werd ge bouwd konden die probleemgeval len geruisloos worden geholpen. Straks, na februari, gaat dat echt niet meer". Wurgmoord: zedenmisdrijf niet uitgesloten VOORSCHOTEN - De Voor- schotense politie acht het niet uitgesloten dat de moord, op de Voorschotense Willeke Bakker (20) een zedenmisdrijf behelst. Meer wil de politie nog niet kwijt. "Dit is alles wat we eraan hebben toe te voegen", aldus een woordvoerder. Willeke Bakker werd maan dagmiddag levenloos aange troffen in haar kamer aan de Bethlehemstraat door haar hos pita. Ze was gewurgd. Er werken twintig man aan het onderzoek naar de moord. De politie tast nog volslagen in het duister. Ook de mogelijk heid dat het meisje het slacht offer is geworden van een ze denmisdrijf brengt de politie vooralsnog niet op een nader spoor. Directeur Duivenvoorden voor ee wordt het een stuk moeilijker De hoop van Duivenvoorden is gevestigd op nieuwbouw in Bui tenhof. Van de 2000 woningen die de gemeente daar heeft gepland zouden er 850 naar de AWL wor den geschoven. Echter, de ge meente heeft het al lang niet meer voor het zeggen: hogere overheden hebben een stevige vinger in de pap als het om het bouwen betreft. In officiële taal: het rijk wijst 'con tingenten' toe, geld voor een x-aan- Nieuwe mogelijkheden om te worden ingeschreven als woningzoeken de in Leiderdorp: - Ook ingezetenen van Leiderdorp die een huis in de vrije vestiging huren komen t.z.t. in aanmerking voor een bejaardenwoning van de woningbouwvereniging. Ze moeten dan wel 61 jaar of ouder zijn en minstens vijf jaar in Leiderdorp wonen. Het inkomen mag niet boven de ziekenfondsgrens liggen. - In het algemeen kunnen mensen die minstens vijf jaar een te dure woning in de vrije sector huren zich nu ook laten inschrijven. - Er zijn meer mogelijkheden om bezwaar aan te tekenen of in beroep te gaan tegen een besluit van de AWL-verhuurcommissie of het be stuur. - Bewoners van 'Beukenschans', het complex voor buitenlandse werknemers, komen nu eerder voor een plekje op de lijst in king. i de AWL-complexen tal woningen. En men is daar, tot groot ongenoegen van Leiderdorp, de laatste tijd niet bepaald scheu tig mee. En zelfs als men het 'volle pond' krijgt ziet de situatie er de eerstko mende paar jaar allesbehalve rooskleurig uit. Pas eind volgend jaar wordt met de bouw in Buiten hof midden- en west begonnen; die 850 moeten worden uitgesmeerd over een periode van tien jaar. Dus valt er de eerste paar jaar een 'gat'. Duivenvoorden: "Die 850 huizen moéten we gewoon hebben, willen we al enigszins tegemoet komen aan de nood van de woningzoeken den". De enige oplossing die hij op korte termijn ziet: "De duurdere woningen, dus van 600 of 700 gul den, voor minder geld gaan aanbie den. Dat kost de gemeente geld, maar je moet toch wat" DONDERDAG Leiden Rijksmuseum van Oudheden - Rapen burg, concert met werken uit Franse ba rok, 20.15 uur. K&O - Oude Vest - tweede lezing in cy clus over psychologie, toegepast in eht dagelijks leven, 20.15 uur. Koetshuis bij De Burcht - politiek café georganiseerd door de WD, 20.30 uur. D-café van het LVC - Breestraat, avond gewijd aan geluid- en lichteffecten, 21-1 Vrouwenhuis - Hooigracht, optreden Mirjam Mare, 21 uur. Lakcinema - Cleveringaplaats, 'Sophie's Choice', 20 uur. Gulden Vlies - Breestraat, commissie voor Onderwijs, Samenlevingsopbouw en Emancipatie, 20 uur. Gulden Vlies - fraktiekamer PvdA, spreekuur, 19-21 uur. Instituut Burgerraadslieden - Bree straat 92, spreekuur, 18.30-20 uur. Troef - Stationsweg 32, voorlichting en begeleiding dienstweigeren, 20-21.30 uur, inl. 149324/216180. LWH - Langegracht 65, soos, 21-1 uur. Zoeterwoude Gemeentehuis - gemeenteraadsverga dering, 20 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - vergadering raadscom missie sport en welzijn, 20 uur. Waterleliekreek 1 - tentoonstelling We reld Natuur Fonds, tot 24 uur. Warmond .Gemeentehuis - gemeenteraadsverga dering, 20 uur. Voorschoten Gemeentehuis - gemeenteraadsverga dering, 20 uur. Wassenaarse scholen krijgen snel computer WASSENAAR - Het Wassenaarse Rijnlands Lyceum wil volgend jaar in het kader van haar vijftigjarig bestaan een project op poten gaan zetten om het computeronderwijs in Wassenaar te stimuleren. Dat deelde wethouder J.C.M. Greep mee tijdens een vergadering van de commissie onderwijs, personeel en organisatie. Het is de bedoeling dat hiertoe in de loop van 1986 op alle Wasse naarse scholen, zowel openbare als bijzondere scholen, computers worden geplaatst. Voordat het echter zover is wil het Rijnlands Lyceum eerst een hoeveelheid computerprogram ma's voor bepaalde vakken op school, zogenaamde software, op eigen houtje gaan ontwikkelen daar dergelijke programma's mo menteel nog nauwelijks voorhan den zijn. Daartoe is de hulp inge roepen van een aantal deskundi gen van onder meer de Pabo- Oegstgeest en de TH-Twente. Het hele computerproject zal in totaal twee jaar in beslag nemen, tot 1 augustus 1987, maar wanneer volgend jaar augustus mocht blij ken dat het project "niet loopt" dan wordt het onmiddellijk ge staakt, aldus wethouder Greep. De kosten bedragen het eerste jaar 25.000,- en het tweede jaar Avontuur, wijzerspel, kortom, een fancy fair staat de inwoners van Oegstgeest komende zaterdag te wachten. Plaats van handeling is het Gemeentecentrum aan de Lijtweg, tussen tien en vijf uur. De opbrengst van de fancy fair komt ten goede aan het Teko- 1 andbouwproject in Sierra Leone. De organisatiè is dan ook in han den van de werkgroep akties landbouwproject Sierra Leone. Postduiven De Leiderdorpse postduiven vereniging 'De Rijnklievers' houdt komende zaterdag en zon dag een verenigingstentoonstel ling in de kantine van de Touwfa- brieken aan de Zijldijk. Rond half acht zaterdagavond zal de voor zitter deze tentoonstelling, die zo'n 300 duiven laat zien, openen. Zondag wordt er een grote verlo ting gehouden en, om drie uur, een bonnenverkoop van promi nente liefhebbers. Schaatsruilbeurs Omdat de toegangsweg naar het clubhuis van de Warmondse ijs club is opengebroken is de schaatsruilbeurs verplaatst naar het Warmondse Trefpunt aan de Herenweg. Het tijdstip bijlft het zelfde: zaterdag van negen tot een uur. ZOETERWOUDE - Het wegdek van de Rijnstraat in Zoeterwoude-Rijn- dijk verkeert in slechte staat. Het is volgens de bewoners al jaren een grote chaos in hun straat door de vele kuilen en hobbels. Vandaar dat ze bij de gemeente aan de bel hebben getrokken. Die beloofde prompt de straat te asfalteren. Helaas gooit de vroege winter roet in het eten: de definitieve werkzaamheden moeten nu worden uitgesteld tot volgend voorjaar. Waarschijnlijk kunnen er dezer dagen wel al voorlopige voorzieningen worden getroffen, waardoor het ergste leed geleden zal zijn. (foto Wim Dijkman) VOORSCHOTEN - Het idee van de IK V-kern Voorschoten om vriend schappelijke banden aan te kno pen met een Oostblok-gemeente wordt niet zodanig ondersteund door B en W (Jat zij een positief voorstel aan de gemeenteraad doen. Zij menen "in alle redelijk heid en objectiviteit te kunnen vaststellen, dat het in landen van het Oostblok - weliswaar met enig verschil in aard en intensiteit - voor de individuele burger bepaald niet eenvoudig is of kan zijn, zich vrij te uiten". Terwijl die vrijheid nu juist on ontbeerlijk is voor het slagen van een jumelage. Dat hebben de erva ringen met de Belgische partner Schoten wel geleerd. Volgens B en W kunnen Oostblok-burgers zich niet alleen moeilijk uiten in contac ten met landgenoten, maar ook in de omgang met "inwoners van lan den waar een een gans ander, veel vrijer regime bestaat. Voor zover dat contact al gelegd kan worden", heet het somber. De dagelijks bestuurders zijn vervolgens bang dat inwoners van landen die eikaars systeem veroor delen of in twijfel trekken, elkaar in moeilijkheden zullen brengen als "situaties worden gecreeërd, die een jumelage tussen plaatselij ke gemeenschappen nu eenmaal noodwendig dienen te hebben, wil zulk een jumelage enige zin heb ben". De dagelijks bestuurders zijn tot een dergelijk inzicht gekomen na bestudering van adviezen van het ministerie van buitenlandse zaken, de Raad der Europese gemeenten sectie Nederland en de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Ook hebben zij zich gewaagd aan eigen beschouwingen over de kwestie. Belangrijk punt hierbij is dat een gemeente geen waarde-oordeel moet uitspreken. Dat is een taak van de landsregering. Al betekent dat niet dat "wij in het vrije welva rende westen ons van noden elders niets behoeven aan te trekken", schrijven B en W. Zij vrezen vervolgens het rijks beleid te verstoren of doorkruisen en verwachten problemen als een land of plaats gekozen moet wor den. Hoe zit het bijvoorbeeld met de taal? Ook bestaat de kans dat de vrijwel niet af te legen afstanden een dergelijke jumelage praktisch onhaalbaar zal doen (blijken te) zijn. Tijd en geld kunnen eveneens een storende rol spelen. De WD-fractie heeft in mei het IKV-idee al verworpen. De contac ten zouden volgens de liberalen buitengewoon formeel worden en "meestal praat je alleen maar met partijkaders en KGB-figuren, uit op propaganda", aldus deze partij. Op die manier zou het vijands beeld niet worden wegpoetst. Zoals bekend is dat nu juist het grote streven van de IKV-kern. Want: "als dat vijandsbeeld weg zou zijn, hebben wapens geen bete kenis, noch als beveiliging, noch als bedreiging". Ook kunnen jume- lagepartners bij dreigende of daad werkelijke rampen elkaar snel "ge richt hulp verlenen". Gemeenten als Rotterdam, Brielle en Tilburg zijn al een dergelijke uitwisseling gestart. Op ideële gronden is dat ook "zeker waardeerbaar", aldus B en W. Veel zal nu afhangen van de gemeenteraad en overleg met de gemeente Schoten. LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256. A. Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwijn. tel. 02522-14192. D. Vink. tel 079-412440. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071)143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij van 8.30-17 00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma-vrij. van 18.00-19 30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE 67.45 92.55 134.90 256.90 357.20 ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd 22,70 per maand, per post 31,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling) per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per halfjaar, aan huis bezorgd per jaar. aan huis bezorgd per post (binnenland) losse nummers Abonnementsgelden dienen bij taling te worden voldaan. Restitutie is met mogelijk Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.nv. Damiate Holding BV te HOOFDKANTOOR Witte Singel 1leiden (071)144941 Bi| geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 112221 JB Katwijk (01718)12383 Hoofdredacteur: drs JWE Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef. A van leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J Post Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: HIJ Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bi| de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg. Tokio, Londen, Parijs. Was hington. Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2