Faillissement Ons Belang alleen door fusie te voorkomen Controlerende rol gemeente bij renovaties onder de loep 'Dierenbescherming schuldig aan hetze' Gemeente helpt bij groot onderhoud LEIDEN DONDERDAG 28 NOVEMBER 1985 LEIDEN - De woningbouwvereniging Ons Belang is in zulke zware financiële moeilijk heden terecht gekomen, dat alleen fusie een faillissement kan voorkomen. De vereniging is niet in staat een groot onderhoudsplan voor 82 naoorlogse woningen aan de Druiven- en Kersenstraat zelf te financieren. Voor het onderhoudsplan zal de gemeente het finan ciële risico dragen. "Als Ons Belang niet fuseert met meenteraad voor om de gemeente een partner die geld heeft gaat ze zich garant te laten stellen voor de failliet. Fusie is voor haar van le- benodigde lening. Verder denkt vensbelang", gaf PvdA-wethouder het college dat Ons Belang moet Tesselaar (volkshuisvesting) de fuseren, omdat anders toekomstig ernst van de situatie aan, gister- groot onderhoud van 215 woning avond in de raadscommissie voor wetwoningen aan de Marnixstraat volkshuisvesting. De vereniging uitgesloten is. Dit zal de vereniging algemene bedrijfsreserve namelijk op zijn minst vier miljoen heeft e van 2,8 miljoen gulden, waaruit gulden kosten. Ons Belang tweederde van de kosten voor dezelfde problemen geraakt als De groot onderhoudsplannen moet Tuinstadwijk, dat eerder dit jaar worden betaald. De verwachting groot onderhoud niet meer op ei- van financieel deskundigen is ech- gen kracht kon financieren, ter dat in 1990 deze belangrijke re- Mieke Schuiten van Ons Belang serve tot zeveneneenhalve ton zal lichtte gisteravond toe dat de fina- zijn geslonken. ciële problemen van de vereniging "Uitvoering van dit groot onder- voortvloeien uit het feit dat meer houdsplan is financieel gezien zon- dan driekwart van het woningebe- der meer niet verantwoord. De uit- zit onder handen is genomen. Al- voering van dit plan verslechtert leen de woningen aan de Druiven- de financiële positie van de vereni- en Kersenstraat en de Marnixstraat ging", zeggen burgemeester en moeten nog worden opgeknapt, wethouders. Ons Belang zal zelf Op de subsidieregelingen voor re- ongeveer 1,7 miljoen moeten beta- novatie en groot onderhoud heeft len, waarbij dan nog geen rekening het rijk dermate beknibbeld, dat de verenigingen forse bedragen zelf op tafel hebben moeten leg- gehouden met tegenvallers. Garantie B en W stellen daarom de ge- Minister vindt Leidse prestatie 'interessant' - DEN HAAG/LEIDEN - Het voor stel dat de gemeente samen met het college van bestuur van de Rijksuniversiteit Leiden bij het mi nisterie heeft ingediend over de fi nanciering van een eventueel in Leiden te vestigen nationaal mu seum voor natuurlijke historie biedt interessante perspectieven. Dat zegt minister Brinkman (WVC) in antwoord op vragen van kamer leden naar aanleiding van de Nota Museumbeleid. De bewindsman stelt dat het voorstel zal moeten worden afge wogen tegen vergelijkbare voor stellen van Amsterdam. Zoals be kend hebben gemeente en univer siteit onder andere voorgesteld om de nieuwe nationale natuurhistori sche presentatie in het Pesthuys te vestigen. Dit zou door de gemeente dan worden gerestaureerd en voor een gulden per jaar aan het rijk worden verhuurd. De universiteit heeft toegezegd de kosten van vier man personeel ten behoeve van het museum op zich te nemen. De Tweede Kamer praat maan dag 9 december in een zogenoem de uitgebreide commissievergade ring over de museumnota. Overigens meent Brinkman dat de financiële middelen om tot zo-'n nationale presentatie te komen op dit moment ontbreken, maar dat vindt hij geen reden om niet de wenselijkheid uit te spreken dat die er moet komen. De cultuurmi nister vindt de museumpresentatie van de natuurlijke historie op rijks niveau slecht vertegenwoordigd. Hij memoreert dat er op aardwe- tenschappelijk gebied een perma nente presentatie is, maar de biolo gische disciplines ontbreken. De la Mar lijsttrekker Links Leiden LEIDEN - Het raadslid Hans de la Mar (PSP) wordt lijsttrekker van Links Leiden voor de gemeente raadsverkiezingen van komend jaar. Dat heeft de afdelingsverga dering van de PSP besloten. Raadslid Rob van Lint (PPR) zal op de tweede plaats komen, aldus een voorstel van een speciale com missie van de ledenraad voor de PPR. Op de derde plaats van de ge zamenlijke kieslijst van PSP, PPR en CPN zal Anneke Stakenburg (CPN) komen te staan, nu fractie assistent. Paula Middendorp van de PSP wordt nummer vier op de lijst voor Links Leiden. De vijfde plaats is weer voor de PPR; namens die par tij zal Marja van der Ploeg vermoe delijk genoteerd staan. gen. Financieel gezien vindt zij dat Ons Belang nog niet op apegapen ligt. Het onderhoudsfonds staat er met ruim twee miljoen gulden in de pot nog goed voor. Bovendien heeft de vereniging, volgens de laatste informatie, nog ongeveer 2,4 miljoen gulden aan achterstalli ge rijksbijdragen te goed. De voor het huidige onderhoudsplan beno digde lening, met een jaarlijkse rentelast van 130 tot 140.000 gulden kan de vereniging opbrengen, is haar verweachting. Huuractie De commissieleden waren snel overtuigd van de noodzaak van het groot onderhoud. Het gaat hier om een complex woningen waarvoor een opknapbeurt al zeven jaar in de pen zit. Aanvankelijk weiger den bewoners renovatie. Later volgde een huuractie, om de ver eniging tot de uitvoering van het groot onderhoud te bewegen. Het behoeft overigens nauwelijks be toog dat de weigering van de bewo ners om de huurverhogingen te be talen, waarmee de huurcommissie hen overigens gelijk gaf, de finan ciële positie van de vereniging niet ten goede kwam. Volgens J. Gerritsen van de be wonerscommissie zitten de huur ders al zeven jaar in de ellende. Brokken steen zouden van tijd tot tijd naar beneden komen en schoorstenen kunnen zo omwaai en. "Maar de bewoners hebben de huuractie gestopt, omdat het on derhoud zou worden aangepakt. Toch, als het werk niet snel ge beurt, beginnen we weer een huuractie". De werkzaamheden die aan de 82 huizen moeten worden verricht, omvatten vernieuwing Heilig Hartschool winnaar- zwemwedstrijden LEIDEN - De Heilig Hartschool heeft de Philipsenbokaal overgenomen van De Hoeksteen. Deze wisselbeker wordt jaarlijks uitgereikt aan de algemeen winnaar van de zwemkampioenschappen voor Leidse basisscholen. Leerlingen van 24 scholen doken gisteren in het overdekte water van zwembad De Zijl. Toen alle wedstrijden in verschillende categorieën waren afgewerkt en de puntentelling kon worden opgemaakt, bleek De Heilig Hart hei beste te hebben gescoord. Met de beker die genoemd is naar de voormalige directeur van de Sportstichting poseerden de winnende zwemmers en zwemsters vanochtend in het schoolgebouw aan de Lusthojlaan. Er moet teveel tegelijk worden gedaan' LEIDEN - De PvdA-wethouder Tesselaar (volkshuisvestign) is toch bereid om de controle van de lering, de terrasafscheidingen, de gemeente op de uitvoering schoorstenen, voor- en achterge velkozijnen, dakbedekking van d bergingen en sanitair. Reparatie i vatie- en groot onderhoudsplan- n en op de inspraak van bewo- s te door te lichten. Gisteravond nodig aan het tegelwerk, terwijl te- trok hij enigszins het boetekleed vens schilder- en timmerwerk moet worden uitgevoerd. De bewoners zijn door middel CPN) tijdens de begrotingsbchan deling in de raadscommissie volks huisvesting hebben gevoerd. De Zij zullen 500 gulden krijgen als te- gewapende vrede lijkt getekend gemoetkoming in de kosten die zij moeten maken door het groot on derhoud. Een huurverhoging zit niet aan het onderhoud vast. Tesselaar zei de raadcommissie gisteravond dat hijzelf niet van schuld is vrij te pleiten, omdat hij een advies van de commissie niet had opgevolgd. Hiermee doelde de PvdA-wethouder op de richtlijnen voor inspraak bij groot onderhoud, renovatie en nieuwbouw, die de commissie heeft goedgekeurd, maar de raad nooit hebben ge haald. Voort sprak Tesselaar het voor nemen uit om de discussie over de gemeentelijke controle bij renova tie en groot onderhoud te willen vrijwaren van emotionele uitbar stingen. "Ik heb met De la Mar af gesproken dat we het zakelijk zul len benaderen, omdat het ons bei den ter harte gaat". Stijging 13orden waarschuwen tegen diefstal uit auto LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteren op het parkeerterrein aan de Molenwerf een bord laten instal leren. dat diefstal uit auto's moet voorkomen. Dit gebeurde in het ka der van de actie 'Voorkom diefstal uit auto's'. Dergelijke borden wor den ook geplaatst op de parkeerter reinen bij de Kopermolen, het Schuttersveld, de Lammermarkt en het lr. Driessenplein. Ook bij Holi day Inn, de Groenoordhallen en bij de Digros aan de Langegracht ko men de borden te staan. Dat er uit auto's iets wordt gesto len, is volgens de politie vaak een zaak van onachtzaamheid. Daar om raadt zij automobilisten aan de auto altijd op slot le doen en kost bare zaken niet in de auto te laten liggen. De politie zal tevens in het kader van de actie een folder uitgeven, waarin tips staan om het dieven moeilijk te maken. (foto Holvast» Toch wilde de wethouder de bij zondere gang van zaken in Leiden nog even benadrukken. Hij wees er onder meer op dat vanaf 1984 er een gigantische stijging is opgetre den in de aantallen opgeknapte woningen: 360 in 1983, 1588 in 1984. 1422 een jaar later en voor 1986 is er voor 1487 huizen subsidie aangevraagd. "Het gaat dan om veertien of vijftien plannen. Dat maakt het werken anders". üok is, volgens Tesselaar, de aanpak van het verspreide ge meentelijke woningbezit een enor me belasting. Tel daarbij op de kor te voorbereidingstijd (acht maan den) voor al die plannen "en het is duidelijk dat het werken in deze aantallen, met deze ambtelijke be zetting. niet kan". Tesselaar zegde De la Mar toe in januari nog eens op de eerder ge noemde richtlijnen te willen in gaan. Een reden te meer daarvoor is het feit dat een motie van Links Leiden, over verbetering van con trole op renovatie en groot onder houd en meer invloed van bewo ners daarop, bij die richtlijnen aan sluit. De PvdA-wethouder wil eerst met de Leidse woningbouwvereni gingen om de tafel. De la Mar had van zijn kant geen moeite met dit uitstel en deed daar op ook wat water bij de inmiddels wat minder wrang geworden wijn. Hij zei zich te realiseren dat de ge meentelijke controle geen absolute waterdichtheid garandeert, omdat ambenaren niet altijd bij ieder plan aanwezig kunnen zijn. De Linkse Leidenaar stelde ech ter wel van mening te zijn dat Tes selaar om extra krachten had moe ten vragen bij de verdeling van de herbezettingsgelden binnen de ge meente. "Er zijn wel gekkere aan vragen ingediend". Verder lichtte De la Mar toe dat meer invloed van bewoners op opknapprojecten ook een betere controle mogelijk maakt 'De mensen hebben er be lang bij dat het goed gebeurt PvdA'er Eikerbout had. als enige commissielid, wat kritiek op de motie van De la Mar. "Ik ben er huiverig voor,dat we het toezicht te veel naar de gemeente trekken. De situatie is al zo scheefgegroeid dat het bestuur van sommige woning bouwverenigingen voor een reno vatieproject alleen de handteke ning hoeft te zetten en de gemeen te verder voor de hele zaak zorgt. Het toezicht hoort bij de woning corporatie", zei deze onder meer. Half j aar cel voor poging verkrachting DEN HAAG'LEIDEN/RIJNS BURG - De Haagse rechtbank heeft vanmorgen wegens poging tot verkrachting een 36-jarige in woner van Rijnsburg veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf waarvan vier voorwaardelijk. Bo vendien moet hij binnen zes maan den de schade van bij elkaar 2.100 gulden betalen die hij heeft toege bracht aan de kleding van de twee meisjes die hij geprobeerd had tot seksuele handelingen te brengen. De slachtoffers, twee Leidse meisjes van 21 en 25 jaar oud. had den van de man in mei van dit jaar een lift aanvaard die hen vanaf de Noordwijkse Wilhelminaboule- vard naar huis zou moeten bren gen. Maar inplaats van richting centrum Leiden stuurde de man naar de parallelweg naast de snel weg Amsterdam-Den Haag. na het Haagse Schouw richting Den Haag. Hier probeerde hij het 21-ja rige meisje dat naast hem zat te verkrachten en heeft hij haar achterin zittende vriendin onzede lijk betast. De jonge vrouwen kon den de auto ontvluchten. Jaar straf tasjesrover DEN HAAG/LEIDEN - De Haagse rechtbank heeft vanmorgen een 28-jarige Leidenaar veroordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf. De rechtbank achtte bewezen wat de man tenlaste was gelegd: het be roven van twee handtasjes. De Lei denaar heeft op 22 augustus van dit jaar op de Jan van Houtkade een 71-jarige vrouw van haar handtas beroofd en op diezelfde dag een tas gestolen van een vrouw ter hoogte van de Hartebrugkerk op de Haar lemmerstraat. De 71-jarige vrouw was bij het ontvreemden van haar tas komen te vallen. Voorts had de politie bij hem thuis vervalste paspoorten, een vervalst rijbewijs, gestolen giro cheques en -pasjes alsmede porte feuilles en portemonnees aange troffen. De aan drugs verslaafde man zei de rechtbank twee weken geleden liever de gevangenis in te gaan dan gedwongen te worden om af te kicken in een centrum. Naar een afkickcentrum wil hij al leen vrijwillig. DIEFSTAL - Uit een woning aan de Jan van Houtkadc werden gis teravond enkele schilderijen gesto len. De waarde is nog niet bekend, aldus de politie. De dadehs) kwa men binnen door een deur te force- Verklaring bestuur asiel: Brandwonden LEIDEN - Een 44-jarige Hagenaar moest gisterochtend omstreeks kwart voor tien met brandwonden aan zijn handen naar het Diacones- senhuis worden gebracht. De Ha genaar liep de verwondingen op in een woning aan de Opaalstraat waar de buis van een cv-installatie sprong. Door de hete stoom die ontsnapte liep niet alleen de Hage naar brandwonden op, ook een deel van het interieur werd bescha digd. Vogels (1) De Eerste Leidsche Vereeniging van Vogelliefhebbers 'De Zanger' houdt zaterdag en zondag haar jaarlijkse tentoonstelling. In buurthuis Het Spoortje aan de Bernhardkade zijn dan ongeveer 350 vogels van verschillende plui mage te zien. Ook is het mogelijk er vogels te kopen. Openingstij den: zaterdag van tien tot zes en zondag van tien tot vier uur. Vogels (2) De Leidse vogelvereniging Avi- bus organiseert vrijdag, zater dag en zondag een vogeltentoon stelling met ruim vierhonderd parkieten. Aan de tentoonstel ling zijn wedstrijdprijzen ver bonden, o.a. het Bondskruis van de Nederlandse Bond yan Vogel liefhebbers, de legpenning van de gemeente Leiden en diverse be kers en medailles. De expositie wordt gehouden in de zaal van postduivenvereniging De Blauw- kras aan de Voorschoterweg, na bij zwembad De Vliet. Openings tijden: vrijdagavond van acht tot tien, zaterdag van tien tot tien en zondag van tien tot vier Folk treden van drie groepen die zich verdienstelijk hebben gemaakt op het 'Open Podium'. De groe pen zijn: 'Conjuncto Yarravi' Zuid-Amerikaanse muziek op originele instrumenten); 'Bard' (Keltische muziek en 'Shamrock' (Engelstalige liedjes). Aanvang negen uur in 'Le Bambou' (vlh Aniba), Herenstraat 1. Vrijwilligers Voor de jaarlijkse Kerst-In die 25 en 26 december bij Augustinus wordt georganiseerd, worden nog vrijwilligers gezocht. Zowel bij de garderobe, achter de bar. bij het serveren als voor de taxi dienst is hulp nodig. Wie belang stelling heeft, kan contact opne men met Augustinus, Rapenburg 24, tel. 121531. Vrouwenhuis In het Vrouwenhuis aan de Hooigracht 79 treedt vanavond Mirjam Mare op. Zij brengt luch tige, feministische sprookjes in theatervorm. Aanvang negen Concert K G De chr. muziekvereniging K G geeft zaterdagavond haar tweejaarlijkse concert in de Stadsgehoorzaal. De stageband van K G, die voor het eerst mee doet, zal het spits afbijten met het programma 'Stageband Choice'. Daarna volgt een optreden van het juniorenorkest onder het mot to 'Geuzen in concert'. Na de pau ze zal het programma geheel wor den gevuld door de show- and marchingband K G. die dit jaar het nationaal kampioen schap in Kerkkrade behaalde. Onder de titel 'Showband in con cert' brengt K G dit program ma, met in petto nog een verras sing die volgens de vereniging "uniek voor Leiden zal zijn". De Leidse zanger George Julien pre senteert de avond, die met drank en dans wordt besloten. Concordia De christelijke muziekvereni ging Concordia uit Leiden is uit genodigd om zaterdag in Keulen Sinterklaas in te halen. "Een ver rassing". vindt bestuurslid Kromhout, "omdat Sinterklaas nog niet zo bekend is in Duits land". Imkeren Twee leden van de Imkersver eniging Leiden e.o., R. van Schie en D. Graveland, houden vrij dagavond een inleiding over hun manier van imkeren. Zij doen dit op een bijeenkomst van de ver eniging in wijkcentrum Zijl kwartier te Leiderdorp (V. d. Marckstraat 19). Aanvang acht Sinterklaas Buurthuis Morschwijk viert zondag Sinterklaas. Om elf uur gaat het complex aan de Topaas laan open. om te beginnen met een koffie-ochtend. Om twee uur speelt poppentheater Welles-N ie- tes voor kinderen van vier tot en met twaalf jaar. Om vier uur is het feest afgelopen. Prestatieloop Clubhuis Matilo organiseert zaterdag zijn traditionele Sint Nicolaas prestatieloop. De start is om elf uur bij het clubhuis aan de Zaanslraat, waar de inschrij ving om tien uur begint. De te lo pen afstanden zijn 2. 6'/z of 13'/z kilometer. Deelnemers doen auto matisch mee aan een loterij LEIDEN - De Leidse afdeling Die renbescherming heeft naar aanlei ding van de ontslagaanvraag van de beheerder van het dierenasiel aan de Bésjeslaan een hetze tegen het bestuur van de Stichting Die rentehuis voor. Leiden en Omstre ken (DLO) ontketend. Deze be schuldiging uit de DLO in een ver klaring naar aanleiding van het door de kantonrechter bepaalde ontslag van asielbeheerder Tiele. Door het optreden van de Dieren bescherming heeft het vertrouwen in de wijze van taakuitvoering schade opgelopen. "Het optreden van het afdelingsbestuur Leiden heeft ons veel pijn gedaan. Dat was niet omdat wij ons persoonlijk ge kwetst voelden, hoewel daartoe vaak alle aanleiding bestond, en ook niet omdat een onjuiste voor stelling van zaken of een verdraai ing van feiten onze terechte veront waardiging had gewekt. De echte pijn zat daar waar de onontbeerlij ke publieke steun aan het werk ten behoeve van het dier in gevaar werd gebracht. Dat hebben wij vooral betreurd en wij doen dat nog". Het is voor het eerst dat de DLO met een verklaring over de ontslag kwestie naar buiten komt. Vanaf het begin heeft de stichting, han gende de gerechtelijke procedure, geen publiciteit aan het verzoek tot ontslag van Tiele en de overwegin gen die daarbij een rol speelden, willen geven. "Het afdelingsbe stuur Leiden van de Dierenbe scherming dacht daar kennelijk anders over en bracht de interne gelegenheid naar buiten om daar na voornamelijk via de pers het ontbindingsverzoek aan te vechten en een hetze te ontketenen tegen het stichtingsbestuur en het beleid van dat bestuur", aldus de verkla ring. Het stichtingsbestuur stelt vast dat 1985 tot nu toe een heel moei lijk jaar was. "Nu de rust rondom het dierentehuis aan de Besjeslaan lijkt weergekeerd zullen wij alles in het werk stellen om het verloren gegane terrein te herwinnen. Ten behoeve van het asieldier, dat een goede opvang en verzorging niet mag worden onthouden Wij hopen dat u ons daarin wilt blijven steu- Fietsster komt onder busje LEIDEN - Een 27-jarige fietster werd gistermiddag omstreeks half vier aangereden op de Breestraat. Ze kwam onder een volkswagen busje terecht. Verwondingen liep ze niet op. Wel werd haar fiets hele maal plat gereden. Volgens de poli tie kroop de vrouw door het oog van de naald. 1 '0^y Van Klaveren onderscheiden I EIDEN - Burgemeester Goekoop reikte gisteren de zilveren medaille verbanden aan de Orde van Oranje Nassau, uit aan de heer P van KI ave ren. Niet alleen wegens diens veertigjarig jubileum in dienst van een in Wassenaar gevestigde delicatessenzaak, maar ook om zijn jarenlange in zet voor liet kerkelijk werk van de hervormde gemeente te Leiden Sedert 1959 is Van Klaveren bovendien bloeddonor ifotoH»iva«o

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21