'Jongerenjaar politiek mislukt' Republikeinse boeren in FS laten Reagan vallen Classes Leiden beraadden zich overop weg Ad Melkert: regering nam eigen initiatief niet serieus DONDERDAG 28 NOVEMBER 1985 PAGINA 17 Reportage DEN HAAG - Voor hij aan het sombere deel van zijn verhaal be gint, wil Ad Melkert toch wel even kwijt dat het jongerenjaar niet helemaal mislukt is. De toonzetting van de 'tussentijdse politieke evaluatie' die de werk groep eerder deze maand het licht deed zien mag dan uitslui tend in mineur zijn, de niet-poli- tieke kant van het jongerenjaar is geslaagd. De vijftien projecten van de werkgroep zelf hebben stuk voor stuk een 'heel behoor lijk resultaat' gehad. De fiets tocht tegen racisme afgelopen zomer en de conferentie over me dezeggenschap op school waren successen. De bestrijding van ra cisme, een van de centrale the ma's van het jaar, is een stap ver- door Sjaak Smakman Toen het internationaal jongerenjaar in januari van start ging, was voorzitter Ad Melkert van de werkgroep jongerenjaar tamelijk optimistisch. Uiteindelijk had de Nederlandse regering dit initiatief van de Verenigde Naties van het begin af hartelijk omhelsd en zelfs een werkgroep jongerenjaar in het leven geroepen. De ze ventig jongerenorganisaties omvattende werkgroep had een actieplan gemaakt en rekende op resultaten. Want, stelde Melkert toen, je mocht toch verwachten dat de regering haar eigen initiatieven serieus zou ne men. Nu het (jongeren)jaar op zijn eind loopt, is dat optimisme verdwenen. Onlangs deed de werkgroep in een dagbladadvertentie een bijna dramatische oproep aan de politici de jongeren niet helemaal in de kou te laten staan. Maar hoe die oproep op de valreep ook uit pakt, Melkert heeft de balans inmiddels wel opge maakt: "Hét jonger.enjaar is politiek mislukt". der gekomen. Na een stroef be gin is de samenwerking tussen 'Nederlandse' en 'buitenlandse' jongerenorganisaties goed verlo pen. "Ze hebben elkaar gevon den op een aantal concrete initia tieven en ik heb de indruk dat die samenwerkingsverbanden ook na dit jaar blijven voortbe staan. Het is heel belangrijk dat Nederlandse jongerenorganisa ties hun structuren openstellen voor buitenlandse jongeren en ervoor zorgen dat dat door hen ook zo wordt ervaren. Met name dat laatste is belangrijk". En aan de anderhalf miljoen gulden die minister Brinkman (WVC) beschikbaar had gesteld voor spontane intiatieven had de werkgroep dik tekort. In de loop van het jaar kwamen 430 sub sidieaanvragen binnen en uitein delijk haalde Brinkman nog 1,2 miljoen extra uit zijn portemon nee om die te belonen. Een van de meest geslaagde 'spontane plannen' vindt Melkert de begin november gehouden jeugdraads vergadering in Medemblik, waar jongeren in de raadzaal het jeugdbeleid in hun gemeenté-be- spraken. Daaruit is de afspraak gerold dat ze in het vervolg nau wer worden betrokken bij beleid dat (ook) hen aangaat. Bedroevend Maar 'Den Haag' heeft het fi naal laten afweten in het afgelo pen jaar. "De resultaten zijn nog al bedroevend. Veel mooie woor den maar weinig verbeteringen ten goede. Sterker, de positie van jongeren wordt alleen maar slechter", aldus de werkgroep in zijn 'tussentijdse politieke eva luatie'. Uitgerekend nu wilde mi nister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) op 1 januari het minimumjeugdloon voor 15-, 16- en 17-jarigen afschaffen. On der druk van de Tweede Kamer is dat plan voorlopig uitgesteld. "Maar het is natuurlijk een beekje beschamend dat De Ko ning zelfs in het jongerenjaar nog niet eens de moed heeft om te zeggen: sorry, ik heb dat ver keerd gezien en ben bereid het voorstel in te trekken". In de aanpak van de jeugd werkloosheid, verkozen tot een van de hoofdthema's, zit ook nog altijd weinig schot. In juli vorig jaar besloten overheid, werkge vers en werknemers in de stich ting van de arbeid alle schoolver laters onder dak te brengen en het aantal (jeugdige) werklozen jaarlijks met 20.000 te verminde ren. Daarvan is weinig terechtge komen, constateert Melkert. "Daar zijn wel redenen voor aan te geven en daar zijn we ook niet blind voor, maar wat er gebeurt is gewoon absoluut onvoldoende om langdurig werklozen jonge ren enig perspectief te geven". Voorstellen van de werkgroep om niet 'lijdzaam toe te zien en af te wachten tot de werkloosheid naar beneden druppelt' hebben echter geen warm onthaal gekre gen. Deze week heeft de groep een gesprek met De Koning over hun voorstel om via zogeheten werk-ontwikkelingsmaatschap- pijen werkgelegenheid voor jon- geren te creëren. Kosten: 1,5 mil joen. "Maar zelfs voor dit soort bescheiden dingen is het vrijwl onmogelijk om politiek wat in beweging te krijgen. Met name de regeringspartijen zijn niet be reid om iets te doen - zelfs op niet essentiële terreinen van het be leid - dat ook maar iets tegen het regeringsbeleid lijkt in te gaan. Dat heeft bij veel jongerenorga nisaties die zich enorm inspan nen voor bepaalde dingen, een ontmoedigend effect". Visie "We hebben het afgelopen jaar veel gesprekken gevoerd met po litici en het is steeds weer geble ken dat jeugdbeleid en de positie van jongeren in het algemeen niet als een zwaar politiek onder werp worden beschouwd. Wat ons ook bijzonder heeft gestoken is dat in het huidige jeugdbeleid elke visie ontbreekt en inspiratie ontbreekt. De nota jeugdbeleid van Brinkman is een opsomming van een aantal punten. Wat je van die nota ook vindt, een visie zit er in elk geval niet achter. Het is uitsluitend een reagerend be leid, er zit geen enkele creativi teit in. Maar dat is al jaren een klacht als het over jeugdbeleid "Bij kamerleden vind je ook vrijwel geen gedachten over al ternatieven voor het huidige be leid. Met uitzondering dan mis schien van de PvdA, die een paar doorwrochte nota's heeft ge maakt over jeugdbeleid en jeugdwerkloosheid. Maar ook daar mis ik een politieke uitwer king". "Je hebt er inderdaad natuur lijk weinig aan als er naar je wordt geluisterd en er gebeurt verder niets. Maar dat heeft ook te maken met de politieke keu zes die deze regering heeft ge maakt. Dat geldt overigens niet alleen voor ons maar ook voor andere groeperingen: de rege ring heeft een weg uitgestippeld en er is bijna geen ruimte voor iets dat daarvan afwijkt". Geld - Misschien is het jongerenjaar dus precies op het verkeerde mo ment gekomen. "Je kunt ook zeggen: het had niet op een gelukkiger moment kunnen komen. Het is nu im mers meer dan ooit nodig dat er aandacht wordt besteed aan de positie van de jongeren. Het was voor ons een extra motivatie om juist nu die uitdaging aan te ne men Je merkt inderdaad wel dat je enorm veel werk moet ver zetten om iets in beweging te krijgen. Je kunt rustig zeggen dat het jaar politiek is mislukt. Maar in een aantal opzichten is het positief verlopen, vooral als je kijkt naar de betrokkenheid van jongeren bij provinciale of gemeentelijke initiatieven". - Maar daar is dan wel geld voor nodig. Als je de rijksbegro ting leest, zie je dat er juist min der geld voor jongeren is. "Die angst heb ik ook wel eens. Als ik bijvoorbeeld zie hoeveel geld er nu beschikbaar is voor de voorbereiding van de gemeente raadsverkiezingen nu buitènlan- ders voor het eerst mogen mee doen, dat is prima. Het is heel be langrijk dat de buitènlanders meedoen, zeker de jongeren die zijn opgegroeid in onze samenle ving. Maar de vraag is wat er na maart 1986 gebeurt. Is het dan weer op voor vier jaar? Maar ik hoop dat bij provincies en ge meente dingen zodanig zijn aan geslagen dat ze er ook het ko mende jaar geld voor beschik baar stellen". - En als dat niet gebeurt? "Als blijkt dat dit jaar een een malige aangelegenheid is ge weest, dan gebeurt datgene waarvan we altijd hebben ge zegd: zo moet het niet. Dan is het jongerenjaar vrij zinloos ge weest". De jongeren, die in het kader van het jongerenjaar van de Verenigde Naties speciale aandacht hadden moeten krijgen van de regering, zijn er maar bekaaid van af gekomen, vindt de werkgroep Jongerenjaar. De initiatieven die ze zelf hebben ontplooid zorgen er echter voor dat de balans niet helemaal negatief is. Buitenlandse en Nederlandse jongeren zijn in elk geval nader tot elkaar gekomen, denkt voorzitter Ad Melkert van de werkgroep. ELLSWORTH, KANSAS (Rtr) - Boeren in het Amerikaanse Midwesten, van oudsher stemmers op de Republikeinse partij, zijn zó boos op het landbouwbeleid van president Reagan dat velen over wegen bij de Senaatsverkiezingen volgend jaar Democratische kandi daten te steunen. Dat kan een ern stige bedreiging zijn voor de Repu blikeinse partij, die in de Senaat slechts een kleine meerderheid heeft. Winnen de Democraten in no vember volgend jaar vier zetels, dan zullen zij in de Senaat een meerderheid hebben en op die ma nier tot aan de presidentsverkie zingen in 1988 het parlementaire, en daarmee een groot deel van het politieke, leven in de VS gaan be heersen. Hun meerderheid in het Huis van Afgevaardigden is zó groot dat het onwaarschijnlijk is dat die eind volgend jaar zal zijn verdwenen. Het aantal boeren dat failliet gaat stijgt snel. De prijzen die zij voor hun produkten krijgen zijn ge daald en ook de export is terugge lopen. Die ontwikkelingen vinden plaats op een moment dat de boe ren geconfronteerd worden met het terugbetalen van leningen die zij in de groeiperiode van de jaren zeventig hebben gesloten. Daarbovenop komt nog het be sluit van president Reagan de sub sidies te kortwieken. De boeren zijn daar woedend over. „Iedere Republikein die afkomstig is van het platteland en die gelooft dat Reagan populair is onder de boe ren, zou zich beter meteen kunnen terugtrekken en zich niet meer om zijn herverkiezing dienen te be kommeren", zei onlangs het Repu blikeinse Congreslid uit Minneso ta, Vin Weber. Volgens landbouwbanken, zelf ook diep in de problemen, dreigt voor vijftien tot twintig procent van de ongeveer twee miljoen boe ren een bankroet. De totale schuld van de Amerikaanse landbouw wordt geschat op 210 miljard dol lar, meer dan die van Mexico en Argentinië samen. Kenmerkend voor de stemming onder de boeren is de campagne in de staat Kansas om de Republi keinse senator Robert Dole te wip pen. Dole is de Republikeinse frac tieleider in de Senaat en wordt ge noemd als presidentskandidaat in 1988. Hij heeft zich sterk gemaakt voor de bezuinigingen op land bouwsubsidies en dat heeft Ernst Bolte en andere woedende boeren in Kansas ertoe gebracht de „Dump Dole"-beweging op gang te brengen. Er worden petjes en au tostickers verkocht om acties te gen Dole te kunnen financieren. Iemand anders heeft eerder dit jaar een paar kogels afgevuurd op VEGIN ACTIE ZUINIG STOKEN TABEL VOOR DE WEEK VAN 18 NOV. T/M 24 NOV. 1985 WEERSTATION VALKENBURG 800 m3 1.000 1.200 1.400 1.600 1.800 2.000 2.200 2.400 2.600 2.800 3.000 3.300 3.600 3.900 4.200 4.500 5.000 5.500 6.000 het woonhuis van Dole onder het uitroepen van de kreet: „Dilis het land van Bob Dole". De groep van Bolte heeft slechts een geringe kans om de machtige Dole uit het zadel te wippen maar de reactie is veelzeggend en kenmerkend voor het protest dat zich als een prairie- brand heeft uitgestrekt van de ri vier de Mississippi tot aan de voet van de Rocky Mountains. Fractieleider Robert Dole zelf probeert Reagan er toe te bewegen de politiek van de harde lijn te ver zachten. Dole heeft een wetsont werp ingediend dat een compro mis behelst tussen de regeringsop vattingen en de ideeën van de boe ren. In Washington wordt evenwel op ietwat spottende toon gerept van het „wetsontwerp tot herver kiezing van Dole". In reactie op de handelwijze van Dole heeft het Witte Huis nu ge dreigd nieuwe steunmaatregelen aan de boeren van een veto te voor zien. Republikeinse campagne- planners maken zich daar thans grote zorgen om. Naar hun mening onderschat het Witte Huis de he vigheid van de wrok die de boeren jegens Washington koesteren. Het platteland van de Verenigde Staten is voor Reagan van groot belang. In november volgend jaar zijn 34 van de 100 zetels in de Se naat vakant. Daarvan worden er thans 22 door Republikeinen be zet. Zeven van die „kwetsbare 22" moeten worden aangewezen door de boeren uit de zogeheten farm states. „Op het platteland van de Verenigde Staten zal volgend jaar hevig slag worden geleverd", zegt William Kesher, een invloedrijk Republikeins adviseur op land bouwgebied. Het vooruitzicht dat de Republi keinen kwetsbaar zijn, heeft een aantal ambitieuze, democratische congresleden er toe gebracht zich kandidaat te stellen voor de senaat Daarbij komt nog dat drie vooraan staande republikeinse senatoren al hebben laten weten zich niet her kiesbaar te zullen stellen. Dat zijn Paul Laxalt, de vertrouweling van Reagan uit Nevada, Charles Ma- thias uit Maryland en John East uit Noord-Carolina. De druk op de Rpublikeinen is groot. Drie andere senatoren, uit Iowa, Zuid- en Noord-Dakota, heb ben eerder dit jaar voor een hulp maatregel aan de boeren gestemd ondanks de felle aandrang vanuit het Witte Huis om dat niet te doen. De republikeinse gouverneur van Iowa, Terry Brandsted, heeft Rea gan al in het openbaar ontraden campagne te voeren in deze staat, die zwaar door de subsidievermin deringen is getroffen. Voor David Johnson, voorzitter van de demo cratische campagnecommissie voor de Senaatsverkiezingen, staat het dan ook als een paal boven wa ter: „Wij zullen de meerderheid in de Senaat heroveren". Zowel de hervormde als de ge reformeerde classis Leiden heeft zich in afzonderlijke vergaderin gen uitgesproken over het gelei delijk samengaan van beide ker ken (bekend als 'Samen op weg'). Van de stemgerechtigden in de hervormde classicale vergade ring bleken er 46 te zijn vóór doorgaan met 'Samen op weg' en 25 tegen. Maar van de voorstem mers waren er 10 die toch een aantal voorwaarden hadden ge steld, terwijl bij de tegenstem mers 9 afgevaardigden zaten die alsnog bereid zouden zijn posi tief te stemmen als beslist ook nog aan een aantal andere voor waarden zou worden voldaan. Daarom zal het classisbestuur niet zomaar de aantallen voor- en tegenstemmers aan de hervorm de synode doorgeven. De reac ties uit de gemeenten en de rede nen om te stemmen zoals men deed zullen er allemaal worden bijgevoegd. De vergadering was unaniem van mening, dat 'minderheids groepen' niet in de problemen mogen komen; er moet wel dege lijk rekening met ze worden ge houden. Voornaam punt in het classicale beraad was de blijven de gebondenheid aan Schrift (bijbel) en belijdenis. De gereformeerde classis is unaniem akkoord gegaan met 'Samen op weg'. Wel zal de syno de dringend worden gevraagd, rekening te houden met de vele reacties uit de plaatselijke ker ken en ruimte te geven aan plaat selijke situaties. De reacties uit de plaatselijke kerken verschilden nogal, van aarzeling tot openhartig ja', maar nergens werd een hard 'nee' gehoord. De aanwezigheid en de adviezen van een hervorm de vertegenwoordiger in de gere formeerde classis werden zeer op prijs gesteld. Synode. Met onverwacht grote eensgezindheid heeft de gereformeerde synode gisteren een hele dag van discussie afge sloten over wat het betekent 'kerk van en voor de armen' te zijn. Eerst leek het erop, dat twee stromingen lijnrecht tegenover elkaar kwamen te staan, maar na veel onderling beraad ging de sy node toch unaniem akkoord met het voorgestelde besluit. Daarin wordt gezegd, dat de vraag "hoe wij op basis van wederkerigheid kerk kunnen zijn van en voor de armen" van wezenlijke beteke- Op de agenda stond de twee jaarlijkse bespreking van zen ding en werelddiakonaat, twee takken van werk die steeds meer met elkaar samenwerken. De discussie spitste zich al gauw toe op de vraag naar de plaats van de verkondiging in dit werk. Zo zei de Nunspeetse predi kant F. van der Weij, dat de kerk in de eerste plaats een gemeen schap is van zondaars en dat de verkondiging in woord en daad niet mag opgaan in politieke ac tie. Ds G. Mink uit Arnemuiden signaleerde in het rapport van de synodecommissie een eenzijdig en onjuist gebruik van bijbelse noties. En ds. P. Boomsma uit Stiens verweet de commissie dat ze christenen in de rijke landen vuile handen aanpraat. Voorzitter ds. R. J. van der Veen van de zending legde uit. dat volledige integratie van ver kondiging, dienstbetoon en bevordering van gerechtigheid het doel is. "Wij schrijven geen ander evangelie, maar leren met hulp van de armen wél, verwaar loosde schatten uit het evangelie op te diepen. Want wie de bijbel leest met de ogen van de mensen die altijd onderaan liggen, krijgt wel met indringende vragen te maken". Van der Veen sprak in dit verband van 'heilzame on rust' binnen de kerken. Het was ds. E. Overeem uit Ha ren die de stromingen binnen de synode opriep, elkaar niet te be stoken met 'principieel getoeter'. Dat leidde tot druk overleg in de wandelgangen en uiteindelijk tot een besluit waarin alle synodele den zich konden vinden. Zending en werelddiakonaat zullen zich nu verder gaan bezin nen op wat het voor de gerefor meerden in Nederland betekent om 'kerk van en voor de armen' te zijn. De synode wil ook opnieuw aandacht vragen voor de samen hang van de wapenwedloop en de armoede in de wereld. Hervormde Kerk: beroepen te Reeuwijk (deelgemeente) kan didaat mevrouw K. van Midden- dorp-Sonneveld Maasland. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Sint Janskloos ter-Zwartsluis J. B. Boiten Schiedam. Rome. Het Vaticaanse secre tariaat voor de eenheid der chris tenen, dat onder leiding staat van de Nederlandse kardinaal Wille- brands, wordt waarschijnlijk verhoogd tot 'congregatie' (ver gelijkbaar met departement of ministerie). Kardinaal Paulos Tzadua uit Ethiopië maakte op de bisschoppensynode in Rome melding van deze mogelijke sta tusverhoging van het secreta riaat. Het centrale bestuur van de Rooms-Katholieke Kerk telt nu tien van zulke congregaties. Tzadua wenste zijn collega Wil- lebrands alvast geluk met deze 'verheffing'. Hij noemde diens secretariaat onvervangbaar voor het oecumenische werk. Kardi naal Tomas O'Fiaich uit Ierland prees het secretariaat van Wille- brands als 'bruggenbouwer tus sen de kerken'. - Aartsbisschop Karl Berg uit Salzburg (Oostenrijk) voerde gis teren op de bisschoppensynode in Rome een pleidooi voor ge scheiden mensen. "Het zou de Rooms-Katholieke Kerk sieren", zei hij, "als zij gescheiden men sen met meer liefde tegemoet trad". "Dan kunnen hertrouwde mensen na een periode van in keer en berouw weer tot de communie worden toegelaten". Boek. Bij Kok/Agora (Kampen) en de Nederlandse Boekhandel (Ant werpen) is een tweede uitgaVe ver schenen van het wereldwijd bekende boek 'De navolging van Christus' van eerste uitgave dateert van 1957. De 'Navolging' - een geschrift uit de sfeer van de 'Moderne Devotie' - is na vijf ecuwen nog steeds voor velen een bron van geestelijke inspiratie, en dat niet alleen voor rooms-katholie- ken. Met zijn bundel overwegingen beoogde Thomas van Kempen, gelo vigen met raad en vermaning te hel pen om bescheiden, verdraagzaam en waar nodig ook moedig te leven en daarbü het oog op God te houden. Uiteraard moet het boek (in deze uitgave 253 bladzijden, f 19.90) wor den gelezen tegen de achtergrond van de tijd waarin het tot stand kwam en de levensstaat van de auteur (een monnik), maar dat betekent niet dat het voor de tegenwoordige lezer geen boodschap meer zou hebben. De ver taling van Wijdeveld werd na het ver schenen van de eerste uitgave alge meen geprezen. De voetnoten zijn in deze tweede uitgave waar nodig aangevuld. Ze verduidelijken de bedoeling van de schrijver en maken zijn geloofsleven toegankelijker voor mensen die wel anders geloven, maar die in hun diep ste kern misschien toch dichter bij de vromen van vroeger staan dan ze dachten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17