5D T Arnesen kiest voor zekerheid KNVB is 'doodziek' van kostbare bemiddelingsbureaus Arbiter bijna gewurgd ïtHj Vautrot ontkent omkoping Roma Van Loen blijft bij Utrecht 'om persoonlijke redenen' Borussia schminkt rr Real af Pro Sport Promotions eist opheldering A u 9 w'Wi a'iSVl ïP'AilH mm TegenvaUer Ajaxgeweldige meevaller PSV Platini speler van het jaar Na afkeuren van doelpunt in Nairobi DONDERDAG 28 NOVEMBER 1985 SPORT PAGINA 13 DEN HAAG (SID/Reuter/AFP/ UI ANP) - Borussia Monchenglad- bach heeft in de eerste wedstrijd van de l/8e finales van het UEFA- bekertoernooi grandioos uitge haald. De Westduitsers versloegen in het kolkende Rheinstadion in Dusseldorp de Spaanse bekerhou der Real Madrid met 5-1. Daarte gen stak de nederlaag van streek genoot FC Köln in Zweden tegen Hammarby IF (2-1) schril af. Opval lend waren voorts de nederlagen van beide Russische club op Sow- jet-bodem en de 0-0 van Inter Mi lan tegen Legia Warschau. pi. r U m Borussia Mönchengladbach had gisteravond voor de 65.000 toe schouwers een perfecte demon stratie van aanvallend voetbal in petto. De lichte sneeuwval Rahn heeft 3-0 gescoord, Borussia juicht. Doelman Ochotorena en meer nog de later uit het veld ge- de ondergrond leken goed voetbal stuurde Gordillo (liggend in het onmogelijk te maken, maar de Bo- doel) drukken de wanhoop van russen hadden voldoende techniek Real uit. (foto dpa> hun bagage om de moeilijkhe- diep in de tweede helft een benutte (1-0). Twee minuten voor tijd maakte Virdis de gelijkmaker (1-1). Bij AC Milan ontbrak de Brit Hate- ley door een blessure. Inter Milan was zonder Rum- menigge niet in staat Legia War schau op achterstand te zetten. De Polen hielden voor 35.000 toe schouwers de nul vast en schiepen fraaie uitzichten op een plaats bij de laatste acht. den het hoofd te bieden. Na een aarzelend begin werd Real in wer velende vaart afgeschminkt. Door doelpunten van Mill (36) en een ei gen doelpunten van Salguero leid de Borussia halverwege met 2-0. Twee doelpunten van Rahn ver dubbelden de marge, voordat Gor dillo tegenscoorde (4-1). Lienen maakte er in de 83e minuut 5-1 van. Gordillo kon de nederlaag niet verkroppen en haalde vijf minuten voor het einde genadeloos uit te gen invaller Krisp. Hij kreeg van de Italiaanse arbiter Agnolin rood. Agnolin trok daarnaast nog vier keer geel. Voor topscorer Sanchez (Real) en libero Bruns (Borussia) betekende de kaart, dat zij over veertien dagen in Madrid veroor deeld zijn tot toekijken. Skilopen ROME (AFP) - De voorzitter van de Italiaanse voetbalclub AS Roma, Dino Viola, is beschuldigd van omkoping van de scheidsrechter in de halve finales van het toernooi om de Europese beker voor landskampioe nen in het seizoen 1983 -1984. De beschuldiging werd geuit door Corrado de Biase, de voorzitter van het onderzoeksbureau van de Italiaanse voet balbond. De voorzitter van Roma zou geprobeerd hebben de Franse arbiter Mi chel Vautrot om te kopen voor een bedrag van ruim 150.000 gulden. Vol gens De Biase zou Viola dat bedrag aan een tussenpersoon ter beschik king hebben gesteld. In de halve finales speelde AS Roma de tweede wedstrijd tegen Dundee United thuis. De Italianen hadden de eerste ont moeting met 0-2 verloren en zegevierden in de return met 3-0. AS Roma plaatste zich daardoor voor de finale, waarin Liverpool in Rome met 1-0 zegevierde. Michel Vautrot, de Franse scheidsrechter, ontkende dat ooit een po ging is ondernomen hem om te kopen. Ik vind het vreemd dat men in Italië niet de moeite heeft genomen contact met mij op te nemen. Mijn naam wordt tenslotte genoemd. Ik zou dan kunnen getuigen dat ik nooit contact heb gehad met z.g. tussenpersonen. Wanneer ik wel benaderd zou zijn, dan had ik dat nmiddellijk gemeld aan de UEFA". Vautrot vindt de beschuldigingen zo schandalig, dat zij eigenlijk niet eens ontkend behoeven te worden. „Ik behoef me niet te verontschuldi gen. Denk alleen maar aan het feit dat ik in het begin van de wedstrijd een doelpunt van AS Roma afkeurde en een speler van de club een gele kaart gaf. Ik wist dat die speler daardoor niet in de volgende wedstrijd zou kunnen uitkomen". ZEIST (GPD) - De mededeling dat de KNVB „ook doodziek wordt" de grote bedragen die als com missie aan bemiddelingsbureaus moeten worden betaald, is de di recteur van Pro Sport Promotions (PSP) in het verkeerde keelgat ge schoten. Bert Spaak, die in 1982 namens PSP een vierjarig contract met de KNVB afsloot voor het wer ven van sponsors, heeft de bond in middels een telex gezonden, waar in hij om tekst en uitleg vraagt. „Want wij hebben voor onze werk zaamheden in ieder geval nog nooit een stuiver ontvangen van de KNVB", aldus Spaak. Volgens de directeur van het Hil- versumse bureau zijn zelfs reke ningen uit 1983 nog niet betaald door de bond. „In totaal hebben we nog vorderingen lopen van enkele tonnen. Inbegrepen is een reke ning van twee jaar geleden van 70.000 gulden. We werken ons rot voor de KNVB, maar het enige wat het ons tot op heden heeft opgele verd, is een forse verliespost". Flauwe kul „Wij zijn al maanden bezig een overzicht samen te stellen van re keningen die over en weer betaald moeten worden", reageert Jan Huijbregts, de secretaris van het bestuur betaald voetbal van de KNVB, op de woorden van Spaak. „En hoewel we er nog niet hele maal uit zijn, komt het er per saldo op neer dat PSP nog iets van ons te vorderen heeft. Ik dacht, maar dat weet ik op dit moment niet zeker omdat we nog bezig zijn met dat overzicht, een bedrag van zo'n 50.000 gulden. Ik begrijp niet hoe de heer Spaak er bij komt dat hij nog enkele tonnen van de KNVB tegoed heeft. Dat is pure flauwe kul". Bert Spaak geeft toe dat hij tot twee keer toe geld heeft achterge houden dat voor de KNVB was be stemd. „Dat betrof opbrengsten uit reclameborden voor interlands", aldus Spaak. „Dat geld hebben we aangewend om rekeningen te beta len voor KNVB-werkzaamheden. Want dat gaat natuurlijk gewoon door. Na de uitschakeling van Oranje voor Mexico hebben we bij voorbeeld een scenario geschreven voor de toekomst. Een jong Neder lands elftal op weg naar de EK van 1988, hoe zou dat financieel bege leid moeten gaan worden. Daar gaat ontstellend veel tijd in zitten, we moeten mensen inschakelen die ook betaald moeten worden. Als wij dan geen geld van de KNVB krijgen om ons werk te blij ven doen. moet het maar op die manier. Hoewel het bedrag dat wij Joegoslavië speelt met basketbalteam FC Köln deed het in het AIK-sta- dion in Stockholm op de 10 centi meter dikke sneeuwlaag heel wat minder. Nadat Uefa-waarnemer Jos Coler met arbiter Bridges uit Wales het licht op groen had gezet .voor het doorgaan van de wed strijd, opende Geilenkirchen in de 32e minuut de score (0-1). Bij het skilopen op voetbalschoenen was Hammarby, dat op 6 oktober aan de winterstop begon, de beste. Per Holmberg boog met twee doelpun ten de achterstand om in winst (2- U. EINDHOVEN (GPD) - Frank Arnesen was nog maar net PSV'er, of de Benauwd Deen keerde in gedachten toch nog even terug bij Ajax, de club die hem begin deze maand ook al dacht te hebben: „Als ik zondag tegen Feyenoord mijn debuut maak bij PSV, dan is het precies tien jaar geleden dat ik bij ^T'öe schottenkeken te°en Ajax a^s Pr°f begon", aldus Arnesen, die door PSV voor tweeënhalf jaar is Neuchatei Xamax in de rust tegen gecontracteerd en voor 600.000 gulden is overgenomen van Anderlecht. een achterstand (0-1) aan door e DEN HELDER (ANP) - Hoe groot de verschillen bij het toernooi om het wereldkampioenschap basket bal, van 7 tot 20 juli in Spanje, zul len zijn, hebben een kleine 2000 toeschouwers woensdagavond in de sporthal De Slenk te Den Hel der al gezien. Joegoslavië, veruit de sterkste uit groep 2 van de Europese kwali- ficatiegroepen, heeft tegen, maar voornamelijk met, Nederland ge speeld. Maar wie He- ger ook koos: de balvaardigheid, snelheid, bewegingsdrift was altijd minder dan bij de Joegoslaven, die in Drazen Petrovic een geweldige voorman hadden en in Zoran Ra- dovic een bijna even vaardige af maker. Het gevolg was een grote 73-110 nederlaag. doelpunt van Stieleke. Na de her vatting sloeg Dundee alsnog toe door Dodds en Redford. Bilbao nam tegen Sporting Lis sabon, de bedwinger vcan Feye noord, door Sarabia en Salinas een geruststellende voorsprong (2-0). Voor de thuisclub leek geen vuiltje aan de lucht. Vooral niet omdat de Portugees Jordao'in de 18e minuut van de tweede helft uit het veld ge stuurd werd. Met tien tegen elf liep Athletic toch nog averij op. De Brit Meade, door Sporting dit seizoen in dienst genomen, bewees in de 73e minuut zijn waarde en haalde de nul van het scorebord (2-1). Spartak Moskou en Dnjepr Dne propetrovsk incasseerden op Sow- jet-bodem verrassende nederlagen. Spartak week uit naar Tblissi en verloor daar voor 40.000 toeschou wers met 1-0 van FC Nantes door een strafschop van Maurice in de 77e minuut. Spartak-doelman Da- sajev hield de Fransen van een gro te zege af. Dnjepr speelde net als tegen PSV in Krivoj Rog. Kwamen er voor PSV 100.000 toeschouwers opdagen, Hajduk Split trok slechts 35.000 kijkers. Die zagen een aan vallend Dnjepr, dat de kansen niet benutte. Twaalf minuten voor het einde schoot Putsjkov in eigen doel (0-1). Van de twee Milanese vertegen woordigers staat AC op de drempel van de kwartfinales. In België kwam het tegen Waregem met 1-1 goed weg. De Belgen toonden geen ontzag voor de illustere tegenstan der en trokken fris ten aanval. Veijt en Desmet, de internationals, kre gen kansen, waarvan Veijt er pas Waar Ajax veel tijd nodig had en getrokken. Er was immers al spra- toch nog mistastte, daar heeft PSV ke van een (mondeling) akkoord de afgelopen dagen zeer alert ge- tussen Ajax en Arnesen enerzijds handeld. De Eindhovenaren be schikten dan ook over het geld dat Ajax niet kon of wilde uittrekken voor de middenvelder. De Amster dammers dachten Arnesen op 1 november tot het eind van het sei zoen op huurbasis te hebben aan- LONDEN (Reuter) - De lezers van het Engelse voetbalblad World Soccer hebben Michel Platini voor de tweede achtereenvolgende keer uitgeroepen tot speler van jaar. De Franse middenvelder in Italiaanse dienst kreeg 20,6 procent van de stemmen. Ook de nummer twee en drie, de Deen Preben Elkjaer- Lar- sen en de Argentijn Diego Mara- donna, spelen voor een Italiaanse vereniging. Engels kampioen van de Europa Cup II, Everton werd gekozen tot de beste ploeg van het jaar, met grote voorsprong op Juventus en Verona. Het Hon- gaarse nationale team kwam op de IvGUring vierde plaats. Beste coach werd Terry Venables, die Barcelona voor het eerst sinds de tijd van Jo- han Cruijff naar de landstitel voer de. Hij bleef Everton-manager Kendall net voor. Cruijff werd als technisch-directeur van Ajax vier- Ajax en Anderlecht anderzijds. De leiding van de Brusselse club kwam een dag later echter al op die toezegging terug. In eerste instan tie omdat Arnesen wegens onder bezetting (blessures van Vanden- bergh, Janssen, De Mol, Gudjohn- son en Scifo) hard nodig was voor de return in het Europa Cup-toer nooi tegen Olympiakos Piraeus. Toen de selectiegroep weer op peil was gebracht en Ajax in de veron derstelling verkeerde dat het als nog over Arnesen zou beschikken, lieten de Belgen evenwel weten dat zij niet tot 'uitleen' wensten over te gaan, maar uitsluitend wil den onderhandelen over het verko pen van de 43-voudige Deense in ternational. Manager Ploegsma van PSV: „Op het moment dat bleek dat Ajax niets wilde betalen hebben wij bij Anderlecht aan de bel ge trokken. Het is echt niet zo dat wij Ajax bewust hebben gepasseerd. Wij hebben zelfs én aan Anderlecht én aan Arnesen gevraagd hoe de zaken er voor stonden en of Ajax nog in beeld was". de. Het contact werd door PSV be gin vorige week gelegd. Gisteren werden alle partijen het eens en gistermiddag werd Arnesen al me disch gekeurd. „Dat onderzoek", aldus Arnesen, „nam enkele uren in beslag. Niet zo vreemd natuur- NAIROBI (SID) - Nederlandse scheidsrechter voelen zich na het nemen van een moeilijke be slissing wel eens bedreigd door spelers. Verder dan onverkwik kelijke handtastelijkheden is het echter in ons land nog niet gekomen. In Nairobi, de hoofd stad van Kenia, kwam een arbi ter bij een voetbalwedstrijd er minder goed af. Na het afkeuren van een treffer van de thuis club. werd de betroffen scheids rechter bedolven onder spelers. Hij werd geslagen en geschopt tot hij bont en blauw zag. Voor Zachariah Ouma was dat allemaal nog niet genoeg. Toen het grootste deel van zijn collega's weer was ge kalmeerd, begon hij pas echt. Hij pakte de arbiter bij zijn nek en probeerde hem te wurgen. De tussenkomst van andere spelers en politie voorkwam een moord op het voetbalveld. Het 'slacht offer' kwam er met lichte ver wondingen wonderbaarlijk goed af. Na een kort bezoek aan het ziekenhuis kon hij weer naar huis. Voor Ouma betekende het in cident het einde van zijn voet balloopbaan. Hij werd door de Keniaanse bond voor het leven geschorst. Ook zijn vereniging werd aangepakt. Het duel werd niet alleen verloren verklaard, maar de club mag ook drie jaar lang niet meer in actie komen. Tevens werd een boete opge legd van 1800 gulden. lijk. Ik ben immers twee maal aan mijn rechterknie geopereerd. Men heeft de knie heel nauwkeurig be keken, maar men kon gelukkig al leen maar tot de conclusie komen dat de zaak er beter voor staat dan werd gedacht". Door Arnesen, die vandaag reeds in training is gegaan, te contracte ren heeft PSV op de transfermarkt sneller toegeslagen dan het van plan was. Ploegsma: „We waren op zoek naar een rechter middenvel der voor het volgend seizoen. Dat we die nu al hebben is natuurlijk een geweldige meevaller". Voor Ajax, dat Arnesen tot juli 1981 vijfeneenhalf jaar in zijn gele deren had, betekent deze transac tie een behoorlijke tegenvaller: „Ik dacht dat een man een man, een woord een woord nog betekenis had. Maar dat is niet zo. Arnesen en Anderlecht hebben elders meer geld geroken en hebben dat ge pakt. Ik wens PSV veel geluk, al had ik wel een telefoontje van ze verwacht. Dat zou toch normaal zijn geweest", zo reageerde Ajax' vice-voorzitter Arie van Eijden gis teravond. Arnesen maakt er zelf niet zo'n punt van dat hij niet bij zijn oude club terugkeert: „Ik had mij er al een poosje bij neergelegd dat het met Ajax niets meer zou worden. Ach, ik ben prof genoeg om te we ten dat dit soort dingen kunnen voorkomen. Ik kan nu alleen maar erg blij zijn dat mijn toekomst als voetballer weer twee-en-een-half jaar verzekerd is". „Bij Ajax had ik maar moeten af wachten wat er aan het eind van dit seizoen zou zijn gebeurd. Mis schien had ik dan weer terug moe ten gaan naar Anderlecht. Daar voelde ik eerlijk gezegd erg weinig voor. Bij Anderlecht had ik geen vaste plaats meer in het eerste elf tal. Bovendien speelde ik daar steeds in de spits en niet op het middenveld. Ook daarom was ik aangenaam verrast dat PSV plotse ling belangstelling voor me toon de". Dat Arnesen in Eindhoven niet de kans krijgt om zich rustig in te werken, maar zich in de 'topper' te gen Feyenoord meteen moet waar maken, ervaart Arnesen niet als een bezwaar: „Ik heb er het volste vertrouwen in. Natuurlijk zal het tijd kosten om over te schakelen, maar wie weet, gaat dat sneller als je je direct moet bewijzen". Formaliteit Frank Arnesen: "Mijn toekomst voldaan alvorens Arnesen inder daad bij PSV kan aftrappen. Voor vrijdagmiddag vijf uur dienen na melijk alle overschrijvingsformu lieren op het bondsbureau in Zeist te zijn. Volgens Arnesen is dat slechts een formaliteit. Bijna een maand geleden dacht hij daar ook zo over, maar verloor dat woord al gauw zijn waarde. hebben achtergehouden in geen enkele verhouding staat tot het geen de KNVB ons nog schuldig is". „We doen niets anders dan reke ningen ontvangen van PSP", aldus Huijbregts. „Maar waarvoor, zo vraag ik me af. Dat bureau heeft nog nooit een sponsor aangebracht bij de KNVB. Spaak verwijst altijd naar een cateringbedrijf dat tijdens een interland in Utrecht in actie kwam. Later ontvingen we echter wel een rekening voor de cate ringservice. Dat kun je toch moei lijk een sponsor noemen, of wel soms? Hij had een afspraak met een luchtvaartmaatschappij", ver volgt Huijbregts, „we konden gra tis vliegen met Oranje. Alleen kwam het er dan wel op neer dat de meereizende journalisten een groot deel van de plaatsen van de spelers en begeleiders moesten be talen. Daar wilden we niet aan be ginnen". Irritatie De irritatie over de commissie die aan de bemiddelingsbureaus betaald moet worden, kwam jongstleden maandagavond aan de orde tijdens de algemene vergade ring van het betaalde voetbal in Zeist. Het was Gerard Bouwer, de voorzitter van DS'79, opgevallen dat er over het boekjaar 1984/1985 aan sponsorinkomsten een bedrag van 621.500 gulden was begroot, maar slechts 211.000 gulden was ontvangen. Een tekort derhalve van 410.500 gulden, dat kon ontstaan doordat zowel PSP als het bureau Inter Football zich erop beriep een rol te hebben gespeeld bij het aantrek ken in '83 van §ony als hoofdspon sor van de KNVB. Beide bureaus eisten dan ook 15 procent commis sie van het totale sponsorbedrag van 500.000 gulden, bij elkaar 194.000 gulden. Aangezien er ook nog eens 95.000 gulden verdween naar het geflopte Indoor Soccer- toernooi, resteerde slechts ruim twee ron voor de bond. Bouwer pleitte er maandagavond dan ook voor om dit soort bureaus voortaan buiten te sluiten en de werving van sponsors in eigen hand te houden. Het bestuur betaald voetbal bleek het volkomen eens te zijn met de DS-voorzitter. „Het zou ook veel beter zijn wanneer we dit soort bureaus op ad hoc-basis in zouden schakelen", aldus penning meester Henk Hut van de KNVB. „No cure no pay, loon naar werken. Een bureau dat een spon sor aanbrengt bij de KNVB, krijgt over die overeenkomst commissie. Dat is een eerlijke deal. Zoals de zaken momenteel zijn geregeld is onverteerbaar. PSP is in '82 met het toenmalige sectiebestuur over eengekomen dat zij het exclusieve recht had sponsors te werven voor de sectie betaald voetbal", aldus Hut. Sterk verhaal „Op basis van die exclusiviteit wordt de KNVB bij elk sponsor contract dat wordt afgesloten, maar waar PSP zelf niets mee te maken heeft gehad, geconfron teerd met een claim van de heer Spaak. Dat kan natuurlijk niet. Nogmaals, loon naar werken. Onze juridische afdeling bekijkt mo menteel wat we daar aan kunnen doen. Wellicht dat de heer Spaak daar op doelt wanneer hij zegt dat hij nog niet al zijn geld heeft ont vangen. Want dat hij nog niets van de KNVB heeft ontvangen, lijkt me een heel sterk verhaal". Het contract tussen de KNVB en PSP loopt tot 31 december 1986. Voor 1 juli van het volgend jaar moeten beide partijen beslissen of zij gebruik maken van de optie tot verlenging die in het contract is op genomen... UTRECHT (GPD) - John van Loen blijft bij FC Utrecht. De 20-jarige spits tekende gisteravond een con tract dat hem nog tweeëneenhalf seizoen aan de Utrechtse eredivi sieclub bindt. Van Loen heeft uit eindelijk voor Utrecht gekozen en niet voor Anderlecht, dat de Utrechtse topscorer voor veel geld (de uiterste transfersom was 1.3 miljoen gulden) wilde inlijven, om privéredenen en het feit dat hij zich nog niet rijp acht om aanvals leider bij een Europese topclub te zijn. John van Loen: „Ik heb het de laatste dagen erg moeilijk gehad. Bij Anderlecht kon ik veel geld verdienen. Maar aan de andere kant was het voor mij moeilijk om Utrecht te verlaten. Om persoonlij ke redenen, waar ik niet over wil uitwijden, en omdat ik het bij Utrecht naar mijn zin heb. Boven dien heeft de FC mij een prima contract aangeboden. Ik wil mij dit seizoen en de twee jaar die volgen bij Utrecht verder ontwikkelen als spits. Als ik in mijn ontwikkeling onverhoopt blijf stilstaan, kan het zijn dat ik straks zeg: John, je bent gek geweest datje niet voor Ander lecht hebt gekozen. Maar die gok John van Loen, met twaalf doel punten nummer vier op de topsco- rerslijst van de eredivisie, denkt na de voor hem zo woelige afgelopen week alweer aan zaterdag, als hij met FC Utrecht bij AZ'67 moet voetballen. „Mijn debuut in het Nederlands elftal tegen België en de afgeketste transfer naar Ander lecht heb ik al van me afgezet. Ik moet me nu weer volledig concen treren op FC Utrecht. Ik zou van een enorme druk verlost worden als ik zaterdag tegen AZ een doel punt maakt". FC Utrecht-voorzitter Theo Aal- bers is een gelukkig man. ..En met my het hele bestuur", zegt hij. „Het was voor de club van het aller grootste belang dat John van Loen bleef. Er zijn al zoveel goede voet ballers uit Utrecht weggegaan de laatste jaren. Maar we moesten concurreren met Anderlecht. Dat is niet gemakkelijk geweest. Bin nen onze mogelijkheden zijn we tot het uiterste gegaan. FC Utrecht is blij dat John van Loen 'ja' heeft gezegd tegen het contract dat wij hem hebben aangeboden Het tweejarig contract dat aan het ein de van dit seizoen afliep, hebben we herzien. En voor de twee jaar daarna is financieel ook het ëén en ander geregeld. Maar dat hebben we er graag voor over gehad". Trainer Nol de Ruiter van FC Utrecht is niet minder opgelucht dan zyn bestuur dat John van Loen voor het betaalde voetbal in de Domstad behouden is gebleven. „Er zijn zoveel redenen aan te ge ven waarom je het mag toejuichen dat John van Loen in Utrecht is ge bleven", vindt De Ruiter. „Er gaat nu eens niet voor de zoveelste keer een talent weg uit Utrecht, ik kan een goed draaiend elftal in tact houden en voor het Utrechtse voet balpubliek gaat er geen favoriet verloren. Het bestuur blijkt dezelf de visie te hebben als ik, daar ben ik blij om".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13