LEIDSCH DAGBLAD 'Onderwijs kan met 300 man minder' 'Nederland wil weer praten' Valse merkjes in Leidse drukkerij Vrouw (20) gewurgd in Voorschoten Verlies Boskalis in 1984 vertienvoudigd Octrooi op vijf ringen SURINAME DINSDAG 26 NOVEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37869 1860-1985 DEN HAAG (GPD) - De kraker Hans Kok, die op 25 oktober dood in een Amsterdamse politiecel is aangetroffen, is op de ochtend van zijn overlijden door bewaarders ge slagen. Dat zegt een getuige in een ver klaring die is opgenomen in een 180 pagina's tellend rapport van de rijksrecherche dat minister Kort hals Altes (justitie) gisteravond aan de Tweede Kamer heeft gezonden. Op verzoek van de PSP'er Van Es debatteert de Kamer donderdag over de dood van de kraker. VOORSCHOTEN - De Voorscho- tense Willeke Bakker (20) is het af gelopen weekeinde gewurgd in haar woning aan de Bethlehem- straat. Sporen aan haar hals wij zen daar althans op. De vrouw, die twee maanden geleden uit Den Haag naar Voor schoten verhuisde, werd gisteren rond het middaguur dood in bed aangetroffen door haar hospita. Deze had de huurder zaterdag avond alleen achtergelaten. Sporen of aanwijzingen heeft de politie nog niet. In de kamer wordt niets vermist. De techni sche en tactische recherche uit het district Den Haag zijn giste ren een onderzoek begonnen. Zij ondervragen ook buurtbewoners. Handelaars in vervalst Frans geld gearresteerd LEIDEN - De Leidse politie heeft een handel in vervalst geld opge rold. Er zijn inmiddels vier arresta ties verricht. In een woning in de Marnixstraat ontdekte de politie enkele tientallen valse Franse.- bankbiljetten van 50 franc. Vol gens de politie zijn die biljetten ge drukt door een illegale drukkerij die in 1983 in Frankrijk werd opge rold. Vermoed wordt dat een deel van het geld toch in omloop is geko men. Hoe het geld in Leiden te recht kwam wordt op het ogenblik nagegaan. De eerste arrestaties in deze valsemunterszaak werden al vorige week woensdag verricht. In de woning waar het geld werd aangetroffen werden een 23-jarige Leidenaar en een 33-jarige Leidse aangehouden. Diezelfde avond werd op het Stationsplein een 22- jarige Hagenaar opgepakt. Gister ochtend werd in verband met de vervalsingen nog een 22-jarige Lei denaar gearresteerd. Er worden nog meer aanhoudingen verwacht. Ook Senaat stemt in met plaatsing DEN HAAG (ANP) - Ook de Eerste Kamer heeft vanmorgen zijn goed keuring gehecht aan de plaatsing van 48 kruisraketten in Woens- drecht. CDA, WD en de christelij ke fracties van SGP en GPV steun den het kabinetsbesluit van 1 no vember in hun algemene beschou wingen. Christiaanse (CDA) viel IKV-se- cretaris Faber fel aan vanwege diens poging de Koningin te be trekken bij de discussie. De getuige, die in een cel tegen over van Kok zat opgesloten, hoor de dat Kok om vijf uur 's ochtend door een bewaarder werd gewekt. "Ik hoorde de bewaarder tekeer gaan tegen Kok. Dat ging gepaard met klappen. Om negen uur hoor de ik Hans Kok zingen, een punk versie van 'My way'. Ik weet zeker dat het Hans Kok was, omdat ik zijn stem uit duizenden herken. Om half een, toen het warm eten werd gebracht, hoorde ik de be waarder zichzelf vervloeken. Ook dat ging gepaard met klappen". Kok werd ruim een uur later dood in zijn cel gevonden. Een andere getuige, die in een kamertje naast dat. van de wacht commandant zat, ving die ochtend tussen twaalf en half een één ge sprek op tussen twee bewaarders. "Ik hoorde een bewaarder zeggen: 'Een van de krakers loopt blauw aan en hij ligt te braken'. Waarop de ander zei: 'Dat zullen wel ont wenningsverschijnselen zijn'. Hierbij werd de naam van Hans Kok genoemd". De verklaringen van de getuigen staan lijnrecht tegenover de bewe ring van de Amsterdamse politie, dat Kok nadat hij in een cel was gezet niet meer door een bewaar der is bezocht tot het moment dat hij de volgende middag dood werd aangetroffen. Voordat hij in de cel werd gezet, is Kok door een GGD-arts onder zocht. De kraker, die aan heroïne was verslaafd, kreeg librium ter kalmering toegediend. Volgens de eerste politieverklaring zou Kok, toen hem het ontbijt werd ge bracht, niet hebben gereageerd. De bewaarders kunnen zich 'dat echter niet herinneren. In hun verklarin gen gaan zij ervan uit, dat Kok nor maal ontbijt is gebracht. Volgens het onderzoek van de schouwarts en het gerechtelijk la boratorium zijn geen sporen van geweld op het lichaam van Kok aangetroffen. De kraker zou zijn overleden aan vergiftiging, veroor zaakt door een combinatie metha don, alcohol en librium. Elizabeth Taylor onderscheiden De Amerikaanse filmactrice Elizabeth Taylor kreeg gisteravond de eremedaille van de stad Parijs. Ze ontving die uit handen van Jacques Chirac, burgemeester van de Franse hoofdstad, voor haar inzet om geld bijeen te brengen voor het onderzoek naar de ziekte aids. De overhandiging had plaats in een Parijse nachtclub, waar een gala-avond werd gehouden ten bate van het aids-onderzoek. Eliza beth Taylor was daar ere-gaste. (foto ap» Inkrimping ministerie DEN HAAG (GPD) - Minister Deetman (onderwijs) komt half december met een rapport waaruit blijkt dat 300 ambtenaren van zijn departement kunnen verdwijnen. (Van r verslaggevers) Grote telefoon storing noorden DEN HAAG (ANP) - Het noorden van het land - in het gebied benoor den Zwolle - kampt sinds vanoch tend met een grote storing in het telefoonverkeer. De oorzaak is een defect aan de twee zogenoemde draaggolfkabels tussen Zwolle en Meppel. Via deze kabels wordt vrijwel al het telefoonverkeer tussen het noorden van het land en de rest van Nederland afgewikkeld, inclu sief het internationale telefoonver keer via satellieten en het sema foon-, autotelefoon- en mobilo foonverkeer. Vermoedelijk zijn de kabels bij grondwerkzaamheden vernield. Regen en sneeuw Half tot zwaar bewolkt en winterse buien. Minimumtemperatuur om streeks min twee, middagtemperatuur ongeveer plus twee graden. Matige, aan de kust nu en dan krachtige zuid westenwind. De vooruitzichten voor donderdag tot en met zondag: nu en dan regen- en sneeuwbuien. Koud, middagtemperatuur ongeveer 3 graden. 27 november 1985 Zon op: 08.20 uur, zon onder: 16.35 uur. Maan op: 16.15 uur, maan onder: 08.25 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 02.50 en 15.54 uur, laagwater 10.51 en 23.06 uur. LEIDEN - De Haagse poli tie heeft gisteravond samen met de Leidse politie we gens merkvervalsing een in val gedaan in een drukkerij aan het Kort Rapenburg en een import- en groothandel aan de Oude Herengracht. Een 34-jarige Leidenaar werd aan- gehouden in verband met heling en het overtreden van de auteurs wet. De laatste weken is de Haagse politie bezig met een uitgebreid onderzoek naar merkvervalsing (valse labels van beschermde mer ken). In de Leidse drukkerij wer den valse merkjes in beslag geno men en logo's waarmee die merken worden gemaakt. Het betrof voor namelijk de volgende merken: La- coste, New Balance, Ball en Elles- se. In de groothandel nam de poli tie de administratie mee; hier werd ook de 34-jarige Leidse eigenaar gearresteerd. Momenteel wordt in overleg met de ambtelijke top de laatste hand aan dat rapport gelegd. Een meer derheid van de Tweede Kamer vindt dat het departement nog ver der afgeslankt moet worden. De onderwijsbonden zijn het daarmee niet eens. WD-leider Nijpels zei afgelopen weekeinde dat de helft van de 3400 ambtenaren bij Onderwijs, kan verdwijnen. PvdA-kamerlid Walla ge heeft al eerder laten blijken dat wat hem betreft de bezem door het ministerie kan. Een woordvoerder van Deetman bevestigt dat er op het departe ment serieus wordt nagedacht over vergroting van de autonomie van de scholen. Daardoor vallen op het departement taken weg. Secreta ris-generaal Scholten waarschuwt echter voor al te rigoureuze stap pen. Het simpelweg afschaffen van regels leidt volgens Scholten niet automatisch tot een kleinere be hoefte aan ambtenaren. Volgens het rapport kunnen vooral controlerende ambtenaren weg, omdat minder regelgeving betekent dat minder controle op de naleving daarvan nodig is. En door een simpeler opzet van de studiefi nanciering, kan ook daar met min der ambtenaren worden volstaan. Ook worden pogingen gedaan om de geautomatiseerde uitbeta ling van de salarissen aan docenten te verbeteren. Ten slotte is er de te rugloop van de leerlingenaantal len. Minder klassen, docenten en scholen betekenen minder werk voor het departement. De afgelopen jaren is het perso neelsbestand van het ministerie van onderwijs al met acht procent teruggelopen.'Een gevolg van de 2- procentsoperatie, die van de hele rijksoverheid jaarlijks een vermin dering van het aantal ambtenaren met 2 procent vraagt. Overigens geeft Onderwijs nog steeds het meeste geld uit van alle de partementen (ru m 25 miljard per jaar, honderd miljoen gulden per werkdag). CDA-fractieleider Bert de Vries wijst voetnoot van PvdA over kruisraketten Israëlische deskundige: 'Egyptische commando's maakten vele fouten'. CNV steekt omscholing. Spionagekwestie doet re latie VS-Israël geen goed. Oranje speelt voetbalin terlands tegen Oost- en West-Duitsland. Ook in Den Haag vonden gister avond een paar invallen plaats. Op vijf adressen (allemaal aan de Gou verneurlaan) deed de politie huis zoekingen. Er werd een 35-jarige Hagenaar aangehouden. Volgens de woordvoerder van de Haagse politie bestaan er zakelijke banden tussen de Leidse en Haagse verval sers. Over de omvang van deze zaak kon hij in dit stadium nog niets zeggen. AMSTERDAM (ANP) - Tientallen bedrijven in Nederland, waaronder enkele multinationals, zijn de afgelopen maanden door het Haags Oc trooibureau op de vingers getikt omdat zij ten onrechte gebruik maakten van de vijf olympische ringen. Het gebruik daarvan is volgens het bureau niet toegestaan, omdat het Comité International Olympique (IOC) en het Nederlands Olympisch Co mité (NOC) houdsters zijn van de exclusieve rechten van dat beeldmerk. Bedrijven of organisaties die inbreuk maken op die rechten kunnen aansprakelijk worden gesteld voor de schade die voortvloeit uit het ge bruik van die ringen. Bovendien hebben het IOC en NOC volgens het octrooibureau recht op schadevergoeding. Het octrooibureau heeft ook het Amsterdamse Komitee Olympische Spelen Nee laten weten, dat zij de vijf ringen niet meer mag gebruiken. Het comité op stickers en in briefhoofden naar buiten onder de naam 'Nolympics in Amsterdam'. De *o' is daarbij vervangen door de vijf rin gen. AMSTERDAM (ANP) - De bagger- maatschappij Boskalis heeft in 1984 een fors verlies geleden van 454 miljoen gulden, bijna tien keer zoveel als in 1983. Er is een offer van de aandeelhouders voor nodig om het bedrijf overeind te houden en de schulden met 612 miljoen gulden te verminderen. Dat is vandaag bekend gemaakt bij de lang uitgestelde presentatie van het jaarverslag. Het concern, dat miljarden heeft gestoken in pijpleidingprojecten in de schul denlanden Argentinië en Nigeria, gaat gebukt onder zware rentelas ten en heeft in de afgelopen tijd al tal van bedrijfsonderdelen afgesto ten. Dat laatste heeft weliswaar 21 miljoen gulden in het laatje ge bracht, maar daar staan reorganisa tiekosten en waardeverminderin gen van in totaal 200 miljoen gul den tegenover. Verder bezorgden de pijpleidingactiviteiten Boskalis vorig jaar een strop van 98 miljoen, terwijl nog eens 70 mihoen gulden verlies werd geleden in de bouw. De rentelast bedroeg vorig jaar 117 miljoen gulden. Behalve de verkoop van bedrijfs onderdelen leverde alleen de bag- gersector, waarop het concern zich geheel wil terugtrekken, nog wat op: 4 miljoen gulden. Het eigen vermogen daalde dan ook van 459 miljoen tot 15 miljoen gulden, terwijl de uitstaande aandelen een waarde van 34 miljoen gulden ver tegenwoordigen. De bedrijfslei ding vraagt de aandeelhouders daarom genoegen te nemen met halvering van het geplaatste kapi taal tot 17 miljoen gulden. Een aan deel van tien gulden krijgt dan een nominale waarde van vijf gulden. Verder wil het bedrijf éen deel van de uitstaande schulden omzetten in nieuw aandelenkapitaal. Tien jaar voor moord op deurwaarder HENGELO (GPD) - De Almelose rechtbank heeft vanmorgen een 45-jarige Almeloër tot tien jaar cel veroordeeld wegens moord op deurwaarder H. J. Bouwhuis en poging tot doodslag op diens assis tent op 5 juni in Hengelo. De offi cier van justitie eiste vorige week acht jaar. De verdachte stak Bouwhuis in diens kantoor 15 maal met een mes. Een van de steken doorklief de de longslagader. Bouwhuis stierf ter plekke. De Almeloër had zich erover opgewonden, dat een uitkering door de verzekering zo lang op zich liet wachten. Hij meende dat Bouwhuis, die ook be middelde in verzekeringen, hem aan het lijntje hield. I/JÉ** Tien jaar na de staatkundi- fMMgi ge onafhankelijkheid van f Syr'n Suriname heeft de Suri naamse bevolking "een kostbaar ge schenk" gekregen. Die woorden koos legerleider Bouterse voor het akkoord dat hij heeft gesloten met drie leiders van de oude, politieke partijen. De oude orde van Suriname is weerbar stiger gebleken dan de nieuwe orde die Bouterse met de knoet en het ge weer heeft willen invoeren. Na de militaire staatsgreep van 25 februari 1980 is het bergafwaarts ge gaan met de rechtsstaat en de demo cratie in Suriname, met als tragisch dieptepunt de moordpartij op 6 f ember 1982. Toen dacht dictator Bouterse in één slag te kunnen afre kenen met een aantal politieke tegen standers, waarna het volk zich wel zou schikken in zijn revolutie. De reactie van Nederland, in de vorm van opschorting van de royale ont wikkelingshulp, heeft het militaire re gime vervolgens steeds verder in het nauw gedreven. Aan grote woorden en plechtige beloften ontbrak het Bouterse en de zijnen sindsdien bepaald niet. Allerlei zogenaamde massabewegingen werden opgericht, maar het volk moest intussen 'pinaren', dat is het Surinaamse woord voor armoe lijden. De militaire top verzeilde allengs meer in een isolement, zowel thuis als in de hele wereld. Hartelijke be trekkingen bleken uiteindelijk alleen nog mogelijk met een land als Libië, een erkende wijkplaats voor de groot ste schurken van onze tijd, de inter nationale terroristen. Dit alles overziende moet het ak koord tussen Bouterse en de politieke vertegenwoordigers van creolen, hin- doestanen en javanen, worden ge zien als een doorbreking van dat iso lement. Na de intimidatie van de ei gen bevolking, na de terreur en de moord op advocaten, politici, journa listen en vakbondsleiders, zou Suri name nu op weg zijn naar een "waarachtige democratie", zoals Lachmon, de leider van de hindoesta- nen, het uitdrukte. We mogen het hem helpen hopen, maar aan de macht van de militairen wordt voorlopig nog niet getornd, en het woord verkiezingen is kennelijk nog verboden. Wel is er een duidelijke datum ge noemd: vóór april 1987 moet er een nieuwe grondwet zijn en een gekozen volksvertegenwoordiging. De weg daarnaartoe moet worden afgelegd, aldus Lachmon, in een geest van ver draagzaamheid, eerlijkheid, weder zijds vertrouwen en respect. Het is nogal wat, zeker wanneer een van de partijen in kwestie Bouterse heet. Nederland heeft na de moordpartij in fort Zeelandia, in december 1982, de ontwikkelingshulp opgeschort, en tussen de regels door is nu duidelijk te lezen welke rol dit geld speelt in een land dat aan de rand staat van een bankroet. Al eerder heeft Bouterse de indruk willen wekken dat hij daadwerkelijke stappen zette in de richting van de rechtsstaat en herstel van de demo cratie. Maar toen klonk het ongeloof waardiger dan thans. Nu worden de vertegenwoordigers van concurre rende politieke stromingen daadwer kelijk bij het komende topberaad be trokken. Met alle reserve die geboden blijft, ziet het er nu toch naar uit, dat Suri name een nieuw begin heeft ge maakt. Zonder de angst voor bulle pees en pistoolmitrailleur moet de po litieke discussie over de toekomst van het land opnieuw kunnen begin nen. Het is zaak voor de Nederlandse regering deze nieuwe ontwikkelingen nauwlettend te volgen, en, als dat mogelijk zou zijn, ook te bevorderen. Maar mooie woorden zijn niet ge noeg. Concrete daden ter herstel van de rechtsstaat en de democratie zijn snel te herkennen. Nederland weet dan onmiddellijk wat het te doen staat. Het geld ervoor is apart gelegd en de bereidheid om het ook uit te geven, is nog steeds aanwezig. Nog geen ontwikkelingshulp voor Suriname Eddy Bruna - 'vader i afhankelijkheid'. DEN HAAG/PARAMARI BO (GPD/ANP) - Neder land wil in contact .treden met Suriname, nu daar gis teravond een verklaring is afgelegd die duidt op een toekomstige verandering van de macht in Suriname. Van hervatting van de ont wikkelingshulp kan echter pas sprake zijn wanneer in Suriname een democratisch systeem is gevestigd. Dat blijkt uit een regeringsverkla- ring, die vanmorgen door de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken is toege- De regering constateert dat de door Suriname toegezegde structu rele dialoog tussen het militaire ge zag en de politieke partijen nu heeft geleid tot een formele verkla ring, waarin is gekozen voor ver breding van de politieke basis en voor de realisatie van bestuurlijke vernieuwing. Daartegenover is Nederland te leurgesteld dat op korte termijn nog geen verkiezingen worden ge houden in Suriname. Volgens de woordvoerder betekent de verkla ring dat Nederland ook met bevel hebber Bouterse zou willen praten, wanneer het tot een gesprek met de Surinaamse autoriteiten komt. Het is de bedoeling dit gesprek op zo kort mogelijke termijn te hou den. Gisteravond las voorzitter Aron de Nationale Assemblee voor menigte van ongeveer 30.000 isen, verzameld voor het presi dentieel paleis, het politiek ak koord voor, dat zaterdag werd ge sloten tussen legerleider Bouterse en vertegenwoordigers van de vroegere politieke partijen. De menigte applaudisseerde toen Bouterse in zijn toespraak Ed dy Bruma roemde. De 62-jarige ad vocaat werd door de militaire lei der uitgeroepen tot de vader van de Surinaamse onafhankelijkheid. De Surinaamse president Fred Misier kondigde gisteren aan dat wegens de zorgwekkende econo mische situatie in zijn land moge lijk impopulaire maatregelen zul len worden genomen. De president zei dat oplossingen voor de econo mische crisis offers vragen. (zie verder pag. 7) per hall jaar 131,40 per jaar 250.90 aankruisen De eerste 2 weken krijgt u de krant natuurlijk gratis in de bus! controle bezorging)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1