Liefde, jeugdherinneringen en tranen The Everly Brothers 40 jaar op de planken ZATERDAG 23 NOVEMBER 1985 Precies vijfhonderd meter van de Albert Hall, waar ze twee jaar gele den tot grote verbazing én vreugde van de internationale muziekwereld de draad weer zo gedenkwaardig oppakten, blikken Don en Phil Everly over een in herfstnevel ge huld Londen. Tien hoog op de bal- lustrade van het Royal Garden Ho tel vereeuwigen enkele Britse foto grafen de bereidwillig glimlachende Everly's Zo'n vijfentwintig meter lager in de Kensington Gardens hollen trimmers op dit middaguur richting Hyde Park. Voor de Everly Brothers staat geen conditie training op het programma, hoe goed de te zwaar ogende Don en zijn veel sigaret ten rokende broer Phil dat ook zou pas- „Gek hè, maar ik begin er nu eigenlijk pas over na te denken", begint Phil Everly, wanneer we een paar uur later, na een interview in zijn suite, de lift ge bruiken en geruisloos naar beneden sui zen, „er is ons vandaag opvallend veel gevraagd hoe we ons in conditie houden en gezond blijven. Ik rook nu al de hele dag sigaretten en begin me een beetje bezwaard te voelen. Je denkt niet altijd aan dat soort dingen". „Dat komt mede omdat we tot dusver re een licht en gemakkelijk tourschema hebben gehad. In Australië speelden we een dag en waren dan weer een dag of twee vrij. Ik heb er alleen één keer griep gehad en dat was rot genoeg, want ik sta op het standpunt dat je je voor de volle honderd procent moet geven bij optre- dens. Met griep in je botten is dat een stuk moeilijker, terwijl je toch al die mensen in de zaal hebt zitten aan wie je iets bent verplicht". Fit blijven In de eerder duur dan gezellig aan doende suite heeft Phil Everly ook al even z'n hart gelucht over zijn fysieke gesteldheid. Hij zegt „vitamins and all that stuff' te nemen om de beproevin gen die een artiest tijdens tournees on dergaat te kunnen doorstaan. „Verder doe ik een heel klein beetje aan sport", wil de vlot en vriendelijk pratende 46- jarige nog wel kwijt, met weinig nadruk op sport en des tei meer op de omschrij ving 'beetje'. „Thuis heb ik een zwembad en dan tennis ik nog wel eens een enkele keer. Golf en dat soort sporten, waar je in onze kringen veel van hoort, daar doe ik niet aan mee. Maar ik blijf erbij dat het be langrijk is om je fit te houden en je volle dig te kunnen geven. In Amerika zie je vaak concerten van ons die gecombi neerd worden met een groot diner. Als een man zijn echtgenote meeneemt naar zo'n duur etentje, dan wil hij natuurlijk wel een goed optreden voorgeschoteld krijgen. Nou, daar maken wij ons sterk Vierendertig al geruime tijd uitver kochte shows van de Everly's vormen hun vooralsnog laatste tour op Europese bodem. Groot-Brittannië prijst zich ge lukkig met de aanwezigheid van het duo, dat altijd al een sterke band met het United Kingdom heeft gekend. In het statige optrekje aan Kensington High Street zijn het - op ondergetekende en een kleine AVRO-delegatie na - dan ook alleen Britten die met Don en Phil con verseren over hun come-back en hun toekomstplannen. De AVRO heeft een heuse 'award' naar het Roof Garden Res taurant op de tiende verdieping gezeuld. Een prijs van televisiekijkend Neder land voor de registratie van het E.B.-op- treden in de Rotterdamse Ahoy' ter gele genheid van het platengala. „Oh yeah, Holland, great", roept de sinds het platengala wel wat afgeslank te, doch nog niet ondervoede Don Ever ly. De oudste telg heeft zich voor deze gelegenheid eens niet gedrapeerd met een blauwe kiel en een rood boerensjaal tje, zoals dat op de reunion-elpee 'EB 84' het geval was, maar weet zich gelijk zijn broer gehuld in een stemmig zwart pak. Voor de enkeling op deze aardbol die ze nog niet uit elkaar zou weten te houden. Don en Phil, oneerbiedig ook de Dik ke en de Dunne genoemd, blijven ver schillen etaleren. Het is ze niet alleen aan te zien, daar op die sofa, Phil onder het portret van Queen Mary en Don in de onmiddellijke nabijheid van King Geor ge V. Don, de meest vindingrijke, de be tere gitarist en de leadzanger. Phil, de beste harmony-zanger, makkelijker in de contacten en minder opvliegend. De jongere broer, die zich lijkt neer te leg gen bij de onderlinge rolverdeling met een dominante Don. „Bij mij gaat het de laatste jaren niet zo vlot met het componeren. Ik heb dit keer ook niets aangedragen voor de el pee. Het meeste kwam via Don en pro ducer Dave Edmunds, die ons als ele mentair rock and roller prima aanvoelde en er een optimaal resultaat uit heeft ge haald. Ik schrijf nog wel, maar vind het moeilijk en goed oordeel te geven. Er was een song van mij die wel te gebrui ken zou zijn, maar dat was een nummer over mijn ex-vrouw en dat weiger ik op een plaat te zetten. Het zou oneerlijk zijn naar mijn gevoel om daarmee voor de dag te komen. We hadden ook nog een prachtige Jim Steinman-song, daar wis ten we echter niet de juiste draai aan te geven". Bob Dylans Abandoned Love is een van de composities die aan de nieuwste Everly-creatie zijn toevertrouwd. Eerder werd het ooit voor Don en Phil geschre ven Lay Lady Lay van diezelfde Dylan al opgenomenn. „Ken je dat beroemde verhaal?" vraagt Phil na een hernieuwd trekje aan zijn rookwaar. „We speelden in The Bitter End in New York en na afloop van dat concert speelde Dylan mij dat bewuste nummer voor. Je weet wel, een beetje voorover gebogen op zijn gitaar en de tekst zo half binnensmonds mompelend. Ik verstond 'Lay across my big breasts, babe!'. 'Ga maar tegen mijn grote borsten liggen!' Nee, dat leek me niets, zo'n tekst. Ik durfde echter niets te zeggen tegen Dylan en hij ging gewoon verder met een ander nummer. Een ont zettend aardige kerel, voor wie we veel respect hebben, we zien hem alleen te weinig". Verlengstuk Ook zijn beide zoons ziet Phil Everly momenteel weinig. „Vooral tegenover mijn zoon van elf vind ik het moeilijk om van huis te zijn. Mijn zoon van ne gentien is er juist erg blij mee dat ik aan het toeren ben. Heeft hij de beschikking over het hele huis, de auto's en de huis knecht. We hebben thuis een stel syn thesizers staan waar hij graag op speelt. Die apparatuur heb ik altijd voor hem klaar staan. Ik heb gezorgd voor alle in strumenten die er moesten komen, maar ik push hem niet. Ja, alleen wat zijn stu die betreft. Hij moet zijn college eerst zien af te maken. Elkaar bekritiseren? Nee, dat doen we in onze familie niet. Vaders en zoons behoren respect voor elkaar te hebben. Critiseren is iets waar ik helemaal niet zo wild van ben. Miche langelo en Leonardo Da Vinci, die kon den dat. Die bekritiseerden hun omge ving in een eigen creatie. Laat zien watje waard bent. Dat is mijn uitgangspunt. I'm a believer, ik wil iedereen in zijn ei gen waarde laten". Het succes van veertig jaar Everly Brothers. Was het werkelijk een vernieu wing die ze brachten, de doorbraak van of juist een omwenteling in de rock and roll? Don Everly: „Wat we nu doen is nog altijd een verlengstuk van het verle den. We zingen over precies dezelfde dingen. Liefde, relaties, jeugdherinne ring, schooltijd en tranen. We kiezen de beste nummers uit die ons ter beschik king staan en dat brengen we". Phil Everly: „Het belangrijkste ele ment in onze muziek is de kracht van elke afzonderlijke compositie. Al het an dere daar omheen, of je nu met synthesi zers of verfijnde apparatuur werkt, is al lemaal heel relatief. Zing je een goede song met gevoel, dan kan daar elk stukje muziek aan vastgeplakt worden, maar het blijft goed. Het is net als met een pak. Als je er niet lekker uitziet, dan zal dat mooie pak waarin je je verstopt echt niets aan je veranderen. Het gaat om de inhoud, niet om de verpakking". Veertig jaar The Everly Brothers op de planken. Er zullen mensen zijn die het niet geloven, misschien vergeten zijn of een ernstige telfout vermoeden. Tock klopt het. De nu 48-jarige Don en 46-jarige Phil Everly begonnen exact vier decennia geleden als niets vermoedende schooljongetjes aan een carrière die hen tot het beroemdste tweestemmige zangduo ter wereld zou maken. Als gitaarduo te gast bij hun in het artiestenvak zittende ouders Ike en Margareth Everly, brachten ze in december 1945 voor de zender KMA in Shenandoah (Iowa) hun eerste radio-optreden. Er zouden duizenden concerten volgen, een platenverkoop van miljoenen en een invloedrijke uitstraling op een generatie jongeren, al dan niet musicerend. „Wake Up Little Susie", „Till I kissed you" en „When will I Be Loved" waren gedenkwaardige hits in een tijd die bol stond van romantiek. En wie mocht denken dat het inderdaad „Bye Bye Love" was na een knetterende ruzie, nu vijftien jaar geleden, had het uiteindelijk toch mis. Weliswaar gingen Don en Phil gedurende zo'n tien jaar, gekweld door privéproblemen, hun eigen weg, maar in 1983 sloten de al bijna verloren verklaarde zoons elkaar toch weer in de armen. Reünieconcerten in de Londense Royal Albert Hall gaven hen het vertrouwen terug en inmiddels toert het duo weer door de hele wereld. Dolf Ruesink zocht de Everly Brothers op in Londen en sprak uitgebreid met ze aan de vooravond van een tournee die de beide Amerikanen wèl in Groot-Brittannië en andere Westeuropese landen brengt, doch niet in Nederland. Een portret van een nu al legendarisch duo. door Doif Ruesink Don en Phil tijdens het reünieconcert in de Royal Albert Hall (Londen, 1983): "We zijn er even tussenuit geweest". heeft Don ditmaal een sjaaltje rond de hals. Ruzie Tegenover een tv-ploeg van BBC's Breakfast News en zeven al dan niet schrijvende journalisten, doen de Ever ly's alle moeite een ontspannen indruk te maken. Het bedienend personeel maakt een al even accurate indruk en voert met grote regelmaat ondefinieer bare zoutjes aan, die met witte wijn of miniraalwater weggespoeld dienen te worden. Ongetwijfeld een betere am biance dan in Knotts Berry Farm (Cali- fornië), juli 1973, toen de Everly's er na een knetterende ruzie de brui aan gaven en hun fans treurend achterlieten. De onschuld en de romantiek, die altijd de boventoon hadden gevoerd, hadden het dan toch afgelegd tegen de immer loe rende gevaren in de harde muziekindus trie. Tien jaar later, in de Royal Albert Hall, begon het sprookje opnieuw. „We zijn er even een tijdje tussenuit geweest", con stateert Phil ten overvloede. En hoe voelt zo'n tweede keer in je carrière dan aan, wil een Britse zondagskrant-journa list van Don weten. „Net als in de lief de", grinnikt deze, „ook een tweede is heerlijk!" Als meest invloedrijke Everly op de negenentwintig gezamenlijke langspe- lers heeft Don er ook het komend jaar nog best zin in: .Het spelen is voor ons veel makkelijker geworden in vergelij king met vroeger. We hebben alles beter onder controle, de beste apparatuur staat tot onze beschikking, we kunnen uitstekende muzikanten krijgen en het ontbreekt ons aan niets. Bovendien denk je thuis ook wel eens: wat doe ik hier eigenlijk voor die televisie. Volgend jaar spelen we weer op de 'fares', de gro te kermissen en jaarmarkten, dat geeft een geweldige kick, vooral in Kentucky, waar we als het ware met één grote fami lie te maken hebben". Hoewel critici twijfelen aan een nog langere voortzetting van hun carrière, willen de Everly's voorlopig niet van op houden weten. Vooral Don benadrukt dat. Zijn broer zal later iets minder zelf verzekerd doen en op huiselijke omstan digheden wijzen. Een 'revival' kan de beide Amerikanen echter niet worden ontzegd. De nieuwe elpee 'Born Yester day', die net deze dag in de handel is ge komen, ontvangt zeer brede bijval. Wedergeboorte 'Een wedergeboorte', 'de beste Ever ly's sedert jaren, veel beter dan EB'84', zijn enkele kwalificeringen. Geen num mers meer van de kennelijk opgedroog de schrijversbron Boudleaux Bryant, maar klassieke krakers als Arms of Mary van de Sutherland Brothers, Abandoned Love van Bob Dylan, Sam Cookes' You send me, heel verrassend Amanda Ruth en als ode aan „de beste gitarist van deze generatie", (citaat Everly's) het gevoeli ge Why Worry van Dire Straits-voorman Mark Knopfler. Platenbonzen uit Londen en Los An geles houden zich bezig met de branden de vraag waarom er in Amerika en Euro pa liefst drie verschillende singles van Born Yesterday op de markt ziin ver weg geweest. De country is door de ja ren heen gebleven omdat er altijd goede songschrijvers bleven die met uitste kend materiaal op de proppen kwamen. Country en rock hebben erg dicht bij el kaar gelegen. Elvis Presley, Buddy Hol ly, wij en nog vele anderen, allemaal zijn we door die stroming beïnvloed. Tegen woordig breken er in Los Angeles en omgeving weer veel nieuwe bands door die country in hun muziek hebben". De Everly's en de Beatles, hun namen worden vaak in één adem genoemd. Don en Phil hebben het Liverpoolse kwartet dat zich ooit The Four Everly Brothers noemde, inmiddels ruimschoots als nog acterende band overleefd. Hey Jude, Gi ve Peace A Chance en laatstelijk nog Wings of a Nightingale van Paul McCart ney werden door de Amerikanen in hun repertoire opgenomen. Daar tegenover staat dat vele honderden artiesten op aarde werk van de Everly's hebben uit gedragen, variërend van oude rotten als de Hollies (The Air that I breath), tot hardrockers als Nazareth (Love Hurts) en hedendaagse jeugdidolen als Paul Young, wiens Love of the Common People ook al jaren geleden van de Ever ly's te horen was. Paul Young was te zien en horen op Live Aid, het meest spraakmakende mu ziekfestival van de laatste jaren, Don en Phil Everly ontbraken in de arena's van Londen en Philadelphia. „Omdat", ver ontschuldigt de jongste zich, „we dood eenvoudig door niemand benaderd en gevraagd zijn". Verschillen De Everly's, toch al niet de kampioe nen van het moralistische lied en barri cadebestormers bij uitstek, schijnen daarnaast niet echt happig te zijn op der gelijke manifestaties, waar de politiek een beetje om de hoek komt kijken. „Als we optredens hebben zeggen we die so wieso nooit af voor een Live Aid of Farm Aid. Aangegane verplichtingen gaan we nimmer uit de-weg. We doen wel eens iets voor een goed doel, maar dat hou den we het liefst zo stil mogelijk", ver volgt Phil, „ik vind het vervelend om er heel openlijk over te praten en ermee te pochen dat je iets zogenaamd 'goeds' doet. In Kentucky zijn we wel met iets bezig, het stichten van een onderwijs fonds. that's all". schenen. Een versnippering die de om zet niet ten goede zou komen. Hoofdbre kens waarvan het tweetal geen slapeloze nachten krijgt. „We do what we feel en we do'nt push anything", roept Don het licht verbaasde gehoor toe. „Met dat soort zaken houden we ons niet bezig", vult Phil aan, „het kan ons niet zo erg veel schelen en bovendien houden we niet van al dat opgejaagde gedoe rond de platenverkoop. Ik prefereer een wat rus tiger en fijn leven". „Om platen heb ik me nooit druk ge maakt", verkondigt Phil Everly op zijn hotelkamer, „ik weet er doorgaans ook weinig van. Als we er een gaan maken? Prima. Niet, dan is het ook uitstekend. Langspelers en singles, het raakt me al lemaal niet zo. De mensen komen sowie so wel naar de Everley Brothers luiste ren. Het gaat ze niet om oude of nieuwe songs, ze komen om te horen hoe goed je zingt. Toen we twee jaar geleden in de Albert Hall speelden, hadden we net een plaat uit. Dat is het mooiste van onze muziek. Het is geweldig om een gouden plaat te krijgen, maar ik zeg je vandaag dat ik even trots was geweest op onze carrière als we niet één hit zouden heb ben gehad". Country „Great music comes from great wri ting, daar gaat het allemaal om. Daarom is de country, die de grootste invloed heeft gehad op de rock and roll, nooit ALL I HAVE TO DO IS DREAM By BOUDLEAUX BRYANT De Everly's anno 1985: "Voorlopig weten we van geen ophouden".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 29