LEIDSCH DAGBLAD Weer geweld in Zuid-Afrika Me 35 ik Nieuwe autokppffl! Verberg'^ Auto B.V. Twist over steekpenning-idee 1 Luid applaus voor Reagan in Congres Inbraakverzekerïng duurder Zeker 12 doden en vele gewonden in zwarte woonwijk ~~$p&Hköópje Ziekenhuis Curagao in nood door staking ANTIEKE GRENEN KASTEN 'Privésfeer bedreigd' GENEVE garden centre bloemendaal bv. VRIJDAG 22 NOVEMBER 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37866 (Van een onzer verslaggevers) LEIDERDORP/HAZERSWOUDE - Bram Hensing, een vrachtwagen chauffeur uit Leiderdorp, beschul digt de Hazerswoudse medailleur Willem Vis van diefstal. Vis heeft een steekpenning ontworpen waarvan Hensing beweert, dat het idee van hem afkomstig is. De Leiderdorper maakt zijn be wering hard met een registratie van zijn penning door het Benelux- Merkenbureau. Volgens een af schrift uit het register van het bu reau blijkt, dat Hensing op 1 maart van dit jaar zijn 'St/Penning' heeft gedeponeerd. Welke waarde e Hensing. Daarin zal de Leiderdor per eisen dat alle penningen wor den vernietigd. Voor elk exem plaar dat in omloop is gebracht die registratie moet worden toege- claimt hij een schadevergoeding Doeken verduisterd door Katwijker (47) KATWIJK - Een 47-jarige Katwjj- ker heeft tien schilderijen verduis terd die hem waren gegeven we- - - - gens ziekte van de eigenaresse. In vermoedt de Hazerswoudse oktober deed hij aangifte van dief- kend, kon Benelux niet duidelijk maken. Het gaat hier om een moei lijk geval, liet een woordvoerster weten, waar het Merkenbureau buiten staat. Zodra de steekpenning van Wil lem Vis op de markt komt (gesla gen door de Rijksmunt in Utrecht) wacht hem een kort geding, aldus den. Inmiddels zou hij wel in het bezit zijn van 4235 bestellingen. Willem Vis daarentegen zegt al in 1983 met de Rijksmunt te hebben gesproken over het laten verschij nen van de munt. Tot dan was er. aldus Vis, nooit sprake geweest i dergelijke penning. Daar- medailleur, dat juist Hensing het idee kan hebben overgenomen. Want nog geen twee maanden 1860-1985 25. Als stok achter de deur zal Hensing de rechter vragen om bij elke overtreding een boete van het lanceren van de munt kwam de tienduizend gulden op te leggen. Leiderdorper met zijn idee, zegt Hensing zegt dat hij al sinds 1963 Vis. Zijn advocaat heeft Vis ge- pogingen doet om zijn 'St/Penning' zegd, dat hij de steekpenning omloop te brengen. Dit is hem tot nog toe niet gelukt, omdat daar- i vrij hoge kosten zijn verbon- claimen. tig kan laten uitkomen. Niemand recht op dat woord kunnen stal van de doeken met een waarde van 50.000 gulden. Nadat een van de schilderijen onlangs opdook op een Amster damse veiling stelde de politie een onderzoek in. Toen bleek dat de Katwijker de schilderijen had ver duisterd samen met twee Noord- wijkers van 56 en 33 jaar. De mees te stukken zijn inmiddels terecht. KAAPSTAD/PRETORIA (GPD) - Politie- en legereenhe den hebben de zwarte woonwijk Mamelodi bij Pretoria volledig van de buitenwereld afgesloten na een fataal incident dat aan minstens 12 personen het leven heeft gekost. Opgeladen aan de start met een accu die u nooit in de steek laat. En dat alles... MERKWAARDIG goedkoop bij Lammenschansweg 132 2321 HX Leiden telefoon 071-721009 Na de paniek door de schietpartij verzamelen burgers i oen en andere kleding. BRUSSEL (GPD/AFP) - President hem een enthousiast applaus op. Reagan heeft gisteravond (van- Enkele uren eerder had hij in nacht onze tijd) een verklaring af- Brussel al een anderhalf uur du- gelegd over het topgesprek in Ge- rend onderhoud met de regerings- nève in Washington tijdens een ge- leiders van de NAVO gehad. Hij zamenlijke vergadering van het was rechtstreeks van Genève naar Amerikaanse Congres. Dat leverde de Belgische hoofdstad gevlogen. In Brussel werd ook bekendge- LEIDEN - Het is nu vrijwel zeker maakt dat het bezoek van Gorbats- dat bij de oliemaatschappij Aram- J°v aan Washington volgend jaar in co in Leiden collectieve ontslagen Jum zal P'aats hebben. Eerder op vallen. Hoeveel werknemers wor- de dag was uit de gezamenlijke den ontslagen, is echter nog niet verklaring van de leiders in Genè- duidelijk. De bonden, die hierover ve reeds gebleken dat het tweetal vanmorgen een gesprek hebben elkaar in de toekomst vaker wil gehad met de directie van het be- spreken. drijf, mogen geen mededelingen Premier Lubbers en andere rege- doen totdat de eventuele ontslagen nngsleiders toonden zich in Brus- zijn aangemeld bij het arbeidsbu- se' tevreden over de afspraak dat reau. De directie wilde vanmiddag over de middellange-afstandswa- geen commentaar geven. Op 9 de- Pens wellicht een tussentijds ak- cember volgt een tweede gesprek ko°rd kan worden gesloten. Vol- Reagan in het Congres. (foto AP) moment echter niets aan het 1-no- vemberbesluit tot plaatsing van 48 kruisraketten. „De Sowjet-Unie heeft die plaatsing als feit geaccep teerd". Bij een interim-akkoord zou volgens de premier het aantal te plaatsen raketten wel kleiner kunnen worden. (Zie ook pagina 7) tussen de bonden en Aramco. vraag eerst naar onze inruilprijzen Het Motorhuis Ook voor gebruikte auto's. vondellaan 80. Lelden, iel.: 071-769313. WINTER K0NTR0LE BEURT NU 15,- incl. B.T.W. m AUTO-HOME b.v. Touwbaan 2 Tel. 071-899275. Veel bewolking Veel bewolking en tijdelijk lichte re gen of sneeuw. Temperaturen om het vriespunt. Matige noordoosten wind. De vooruitzichten voor zondag tot en met dinsdag: veel bewolking maar geen neerslag van betekenis. In de 23 november 1985 Zon op: 08.14 uur, zon onder: 16.39 uur. Maan op: 15.14 uur, maan oiider: 03.38 Ellen T. kende geheime stukken \MSTERDAM (ANP) - De vorige w< \msterdam bezat documenten over /an een buitenlandse firma. Dat prod Dctrooi werd aangevraagd, is van belé De stapel documenten werd volgen: 'etroffen in een kluis, waartoe Ellen eerd door de Rijksrecherche omdat leerde voor Oost-Europa. De Amstei laar gevangenhouding - op een gehe I pracht kwaliteit half-hope vrijetijdsschoen met suède versterkt. In grijs en zwart. Maten 36 - 46 Wihkelpr. 69.95 alléön vandaag en morgen voer de halve prijs Volgens de laatste berichten zijn het aanhoudende verblijf van Man- behalve de dodelijke slachtoffers dela in het ziekenhuis. Volgens tientallen personen, onder wie veel Winnie Mandela, de vrouw van vrouwen, oude van dagen en kin- Nelson, is hij volledig genezen van deren, gewond geraakt door poli- zjjn operatieve ingreep, maar heb- tie- en legerkogels. De meeste ben de gevangenisautoriteiten tot slachtoffers van de gisteren begon- nu toe geweigerd om hem terug te nen rellen hadden schotwonden in brengen naar de Pollsmoor-gevan- de rug. Anderen werden vertrapt genis waar hij zijn levenslange ver door de menigte die in paniek voor oordeling uitzit, de politie naar alle richtingen weg- De nieuwe geweldsgolf in Zuid- Afrika is, met die van afgelopen zondag in Queenstown toen zeker 16 mensen door de politie werden doodgeschoten, de ergste sinds maart van dit jaar. Na een stakings- oproep tegen de door de politie op gelegde beperkingen bij begrafe nissen, de noodtoestand en de aan wezigheid van leger en politie in de woonwijk, verzamelde zich een menigte voor de kantoren van de plaatselijke Ontwikkelingsraad. Deze menigte groeide in de loop van de vroege ochtend aan tot ze ker 50.000 mensen, circa 1/4 van de totale bevolking van de woonwijk. De menigte eiste van de zwarte jur, hij hen zou voorgaan in een pro testmars. In plaats daarvan pro beerde Ndlazi de menigte toe te spreken vanaf een casspir (kleine gevechtswagen). Toen de menigte de burgermeester evenwel over stemde met leuzen en gezangen en hem belaagde, openden de talrijke politieagenten en soldaten na een enkele waarschuwing het vuur, met de fatale gevolgen. In Zuid-Afrika doen hardnekki ge geruchten de ronde over een aanstaande vrijlating van ANC-lei- der Nelson Mandela (67). De twee advocaten van de familie Mandela, Ismael Ayob en George Bizos, zijn vanochtend gesprekken begonnen met de tot levenslang veroordeelde Mandela. Deze bevindt zich sinds 3 november in het Volkshospitaal van Kaapstad, waar hij een prostaatoperatie heeft ondergaan. De Zuidafrikaanse regering heeft de geruchten ontkend. Ver- WILLEMSTAD (GPD) - In het St. moedelijk zijn ze ingegeven door Elisabeth-hospitaal op Curasao heerst sinds gisteren een noodsi tuatie als gevolg van een staking onder het verplegend personeel. Patiënten worden aan hun lot over gelaten en in het sanatorium van het ziekenhuis ontbreekt elke ver zorging voor de 120 ouden van da gen, gehandicapte kinderen en geestelijk gestoorden. Het verplegend personeel aange sloten bij de CBV staakt al meer dan twee weken. Pogingen van bis schop Ellis en gezaghebber/burge meester Casseres om de partijen bij elkaar te brengen zijn mislukt. Casseres is teleurgesteld dat het ziekenhuisbestuur ook het laatste bemiddelingsvoorstel heeft afge wezen. De vakbond CBV had al toege zegd dat de staking zou worden beëindigd. Maar het bestuur van het ziekenhuis heeft gezegd niet akkoord te kunnen gaan met het bemiddelingsvoorstel zolang daar- de term 'vertrouwenscrisis' honderden guldens goedkoper dan u gewend bentbij Bloemendaal Antiek bv Levendaal 103, Leiden Telefoon 124078 Geopend iedere middag, zaterdag de gehele dag. Ga vooral elders kijken, u komt toch bij ons terug. gens Lubbers verandert dat op dit Eén administratie voor alle uitkeringstrekkers AMSTERDAM (GPD/ANP) - De nieuwe opzet van de sociale uitke ringen bedreigt de privacy van de uitkeringsgerechtigden. De gege vens van iedereen die op een uitke ring is aangewezen, worden in één grote administratie ondergebracht Amsterdam (ANP) De vorige week gearresteerde Ellen T. (42) uit voorkomt. Volgens het ziekenhuis- en zijn dan „met een druk op de Amsterdam bezat documenten over een ,zeer geheim' produktieproces knop" beschikbaar Momenteel van een buitenlandse firma. Dat produktieproces, waarvoor in ons land zyn de gegevens alleen beschik- octrooj wercj aangevraagd, is van belang voor het Nederlandse leger, baai per sociale wet. De stapel documenten werd volgens officier van justitie Wooldrik aan- getroffen in een kluis, waartoe Ellen T. toegang had. Zij werd gearres- Diepeveen van de bedrijfsvereni- teerd door de Rijksrecherche omdat de vrouw volgens Wooldrik spio- ging voor banken, verzekeringen, neerde v00r Oost-Europa. De Amsterdamse rechtbank besloot gisteren 62™0M vèr"eterden vandTag haar gevangenhouding - op een geheime plek - 30 dagen te verlengen, geuit in de richting van het kabi- net. "Diepeveen maakte namens de uitkeringsinstanties, waaronder ook het GAK, „ernstig bezwaar" tegen de opzet van de verzekerden administratie. Terwijl de discussie over priva- cy-bescherming nog jn volle gang is, wil staatssecretaris De Graa^ (sociale zaken) déze administratie „via een achterdeur"?opleggenr al- dus, Diepeveen. 'Bovendien door kruist De Graaf de eigen automate seringsprojecten waarmee be drijfsverenigingen en het GAK- bezig zijn'. De Graaf heeft inmiddels de So ciale Verzekeringsraad toch een of ficiële aanwijzing gegeven om de éne administratie op te zetten. De wens is de vader van de gedachte. Wie hartstochte lijk verlangt naar vrede, of ten minste naar het uitblijven van oor log, zal geneigd zijn de afloop van de gesprekken in Genève tussen Rea gan en Gorbatsjov toe te juichen Kennelijk konden de leiders van de twee wereldmachten goed met elkaa opschieten en wilden zij elkaar over treffen in hartelijke opwektheid. Dat is natuurlijk mooi meegenomen, maai het zou naief zijn om hieraan gaande conclusies te verbinden. De sfeer in Genève was goed, be ter althans dan velen vooraf hadden durven hopen. Maar het is nog te vroeg om hierin al een heuse voorbo de te zien van een echte ontspanning tussen de grootmachten. De hoofdrolspelers zelf hebben te recht benadrukt, dat het bereiken van echte resultaten eerder een kwestie is van maanden en zelfs van jaren. Of zoals de Amerikaanse president het uitdrukte: werkelijk vertrouwen is ge baseerd op daden en niet op woor den. Voorzichtig optimisme is desalniet temin gerechtvaardigd, omdat de lijn van minister Shultz (buitenlandse za ken) in Genève toch de overhand heeft gehad boven die van minister Weinberger (defensie). In een open democratie als de Amerikaanse zijn dergelijke tegenstellingen beter waar te nemen dan de discussies achter de muren van het Kremlin. Maar Gor batsjov lijkt de teugels daar stevig in handen te hebben genomen, zodat we voorlopig maar moeten afgaan op zijn uitlatingen. Aan concrete, nieuwe afspraken over wapenvermindering zijn de he ren bij het haardvuur niet gekomen. Wel hebben zij ieder hun grote ver antwoordelijkheid terzake onder streept en opnieuw bevestigd dat zij dit vraagstuk tot een oplossing moe ten brengen. De onderhandelingen over wapen beheersing en wapenvermindering moeten worden geïntensiveerd. Die conclusie is in Genève in elk geval getrokken en het is te hopen, dat Reagan en Gorbatsjov dit goede voornemen niet zullen afzwakken of zullen laten venwateren na nader overleg in Washington en Moskou In Genève is verder het verbod op chemische wapenen vastgelegd evenals de grote aandacht voor het gevaar van de verspreiding van kern wapens. Dat zijn tekenen van hoop. Ook is nog eens gesteld, dat geen van beide partijen zal streven naar militaire superioriteit en dat het strate gisch evenwicht moet worden ver sterkt. De critici die niets van het overleg in Genève verwachtten, zullen moe ten toegeven dat het allemaal veel er ger had gekund. De critici in de Ver enigde Staten én in West-Europa die president Reagan graag afschilderen als een wilde cowboy met een grote mond, een simpele ziel en snel bereid om zijn revolver te trekken, zullen dat beeld moeten bijstellen. Reagan is en blijft een groot acteur, maar dat geldt voor meer politici, zoals bijvoorbeeld voor Gorbatsjov, een man met een ontwapenende glimlach en met ijze ren tanden. Wat na de top in Geneve desalniet temin beklijft, is het beeld van twee wereldleiders die zich in volle ernst hebben gebogen over een baaierd van problemen. De situatie van de mensenrechten in de Sowjet-Unie, de regionale conflicthaarden over de he le wereld, de nuclaire bewapening in alle soorten, en met bovenaan de agenda het Strategisch Defensie Ini- lict tvuuc ixiuia ia uigctcv ui uc o»_, \ii.„ huishoudelijke dienst. Via de radio t,at,ef- Star Wars- Feministe Lillian Rubin in boek over vriendschap: i zijn te beklagen. PAGINA 17 BVD vindt dat de dossiers van King Kong onder staatsgeheimen vallen. PAGINA 5 Druzen en sji'iten moor den om vlag. PAGINA 7 Boze gasbedrijven doen - om verhoging gasprijs te gen te gaan - beroep op Tweede Kamer. PAGINA 9 Weg is bijna vrij voor te rugkeer van Gerard Bak ker als bondscoach tafel tennis. PAGINA 13 Maak uw tuin gereed voor de grote winterslaap, wat daarvoor nodig is vindt u bij: hoogmadeseweg leiderdorp tel. 071-410377 bestuur biedt deze term aan de vakbond de mogelijkheid om het bestuur af te zetten. De directeur van het ziekenhuis, dr. Asjes, noemde de toestand gis teren alarmerend en onverant woord. Het werkwillige personeel heeft zo hard moeten werken dat veel verpleegsters inmiddels zijn afgeknapt. Het complete korps van het Rode Kruis is ingezet in de worden vrijwilligers opgeroepen om te komen helpen. Volgens de arts dr. Heerenveen is er in het sanatorium een noodsi tuatie ontstaan. De patiënten zijn in paniek, omdat er niemand voor de verzorging beschikbaar is. Hee- Met name dit laatste probleem ken merkt de grote kloof die tussen de grootmachten bestaat, vóór en na Genève. Maar ook zo n kolossaal probleem kan alleen worden geklaard sfeer van vertrouwen. Een meent, dat de vakbond 'de sfeer die in eerste instantie wordt ge- medische ethiek aan de kant heeft gezet en nu over lijken gaat'. schapen met woorden, en later, ho pelijk, met daden. TOYOTA Off. Toyota-dealer: Leiden, Voorschoten e.o. Zoeterwoudseweg 23 (tussen Bouwvaria Betoncentrale), Leiden. Telefoon 071 - 313141 Openingstijden: maandag t/m zaterdag van 9.00 t/m 18.00 uur (donderdag t/m 21.00 uui DEN HAAG (GPD) - Inbraakver zekeringen worden in de nabije toekomst duurder. Zeker is dat de premie in de vier grote steden voor al lopende polissen met 75 cent per 1000 gulden verzekerd bedrag om hoog gaat. Bovendien worden be paalde uitkeringen aan limieten gebonden. Zo kan geluids- en tv- apparatuur voor maximaal 5000 gulden worden verzekerd en geld of geldswaardige papieren tot ten hoogste 1000 gulden. Verder wordt er een algemeen eigen risico inge voerd van 500 gulden per inbraak en diefstal. Dergelijke strengere maatrege len golden al sinds 1 juni in Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht wanneer nieuwe verzeke ringen werden afgesloten. Over de mogelijkheid om waarden landelijk in wordt op dit ogenblik overleg ge pleegd tussen de verzekerings maatschappijen. Hoewel middelgrote steden als Leiden ook een wat verhoogd risi co op het gebied van inbraken ken nen, ligt het niet in het bedoeling om voor deze gemeenten ook spe ciale (wat minder vérgaande) voor waarden in te voeren.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1