Streven FNV blijft kortere werkweek De Rabobank Beleggersrekening geeft u alle bewegingsvrijheid en ook een goed rendement. Rabobank Q Wïtteveen voorziet recessie in VS Goede herbezetting is voorwaarde Nederland goed bij op gebied van informatica 'Jongeren zoeken wel degelijk naar banen' Jeugdwerkplan overheid komt langzaam op gang WOENSDAG 20 NOVEMBER 1985 ECONOMIE PAGINA 9 AMSTERDAM (GPD) - De FNV-bonden blijven streven naar een 32-urige werkweek in 1990 en willen een "volledige herbezetting" van de vrijkomende arbeidstijd. De vakcen trale meent dat die doelstelling betaald kan worden wanneer de economie de komende vier jaar met telkens 2,5 procent groeit. Dan kan ook de werkloosheid teruggedrongen worden. DEN HAAG (ANP) - Nederland loopt op het terrein van de infor matica minder achter dan wel eens wordt voorgesteld. Ons land loopt aardig in de pas met de vier groot ste Westeuropese landen West- Duitsland, Frankrijk, Italiè en En geland. Dat staat echter los van de zorgelijke situatie van Europa als geheel ten opzichte van landen als de Verenigde Staten. Japan en Ca nada. Reden om ontspannen achterover te leunen is er voor ons land dan ook niet. Tot deze conclusie is een werk groep van het Centrum voor Infor matiebeleid (CIB) gekomen. In het CIB werkt het Nederlandse be drijfsleven op het terrein van infor matievoorziening, -verwerking en -technologie samen. Het CIB heeft tot doel een samenhangend en ef- fectief beleid op informatiegebied te bevorderen. In vergelijking met de vier Euro pese landen wordt in ons land veel geld aan informatiesystemen be steed en zijn deze op veel plaatsen doorgedrongen. Enige achterstand bestaat er voor wat betreft het be wust gebruik van informatietech nologie in privé-huishoudens. Vol gens de CIB-werkgroep ontbreken teveel gegevens om vergelijkende conclusies te trekken over het ge bruik van micro-elektronica in de industrie. Ook de uitgaven voor onderzoek en ontwikkeling zijn in totaal in ons land naar verhouding hoog. Wel verloopt de groei van deze uit gaven in andere landen sneller. Het Nederlandse bedrijfsleven be steedt naar verhouding weinig geld aan onderzoek en ontwikke ling en dit wordt voor driekwart door vijf internationale bedrijven opgebracht. In Nederland wordt naar verhou ding weinig programmatuur (soft ware) geproduceerd, aldus de werkgroep verder. Goede produk- tiemethoden en voldoende softwa- re-ontwikkelaars ontbreken teveel om de produktie van software flink op te voeren. Ook ten aanzien van het onder wijs op het gebied van de informa tie-technologie ziet het CIB geen aanleiding te veronderstellen dat Nederland achterop raakt bij het buitenland. Wel is het CIB bezorgd over het technisch en economisch- administratief onderwijs op alle ni veaus. Op het terrein van de infor matie-technologie komen er veel te weinig specialisten op alle niveaus beschikbaar om aan de vraag te voldoen, aldus het rapport. Dat bleek gisteren bij de presenta tie van het definitieve FNV-pro- gramma voor de komende vier jaar "Kiezen voor nieuwe kansen". De vakcentrale zal rond het program ma een omvangrijke campagne op zetten. Zo zal er televisie-zendtijd gekocht worden bij de VARA, om middels korte spotjes de hoofd punten van het FNV-beleid te be lichten. De FNV heeft voor de cam pagne een paar miljoen gulden uit getrokken. Overwogen wordt ook vlak voor de verkiezingen huis- aan-huis een speciale editie van het FNV-magazine te verspreiden. FNV-voorzitter Pont zwakte de tekst van het programma gisteren overigens al af: een herbezetting van 70 procent zou al "redelijk" zijn. Achtergrond daarvan is dat de FNV de arbeidstijdverkorting wil realiseren mét behoud van koop kracht. Dat uitgangspunt geldt ook voor verkorting van de werkweek van ambtenaren. Op dit moment is één van de pro blemen bij de arbeidstijdverkor ting bij de overheid dat er maar net genoeg geld beschikbaar is gesteld door de regering 'om de koop kracht van de ambtenaren te hand haven, en dat de ambtenarenbon den er niet voor voelen loon in te leveren voor verdere arbeidstijd verkorting. Als die "randvoorwaar de niet verandert", aldus Pont, "zullen we moeten leren leven met de situatie dat ook de uitkomst van het proces van arbeidstijdverkor ting bij de overheid anders is". De FNV vindt dat onderzocht moet worden of de "schade her steld kan worden" die door het ka binetsbeleid van de afgelopen ja ren is toegebracht aan de koop kracht van de uitkeringsgerechtig den. Hoe, in welke mate en in welk tempo de ingrepen in de sociale Ze kerheid ongedaan gemaakt moe ten worden, weet de vakcentrale nog niet. Een deel van de "reparatie" van het kabinetsbeleid met betrekking tót de sociale zekerheid zullen de FNV-bonden zonodig zelf voor hun rekening nemen bij het afslui- LPG duurder ROTTERDAM (ANP) - LPG wordt met ingang van morgen 1,6 cent per liter duurder. De adviesprijs komt dan uit op 72 cent per liter. Dit heeft BK-Gas BV gisteren meegedeeld. BK-Gas voorziet in ons land voor veertig procent in de behoefte. De prijsverhoging volgt op prijs stijgingen op de internationale markt. ten van cao's. Daarin kunnen "aan vullende uitkeringen" afgesproken worden. Over de daarnaast nodige wettelijke maatregelen, blijft de vakcentrale voorlopig echter vaag, zo bleek bij de presentatie. Loongolf De vakcentrale FNV, en ook het CNV, verwacht overigens niet dat hogere toeslagen bij de brandweer tot gevolg zullen hebben dat ook in andere sectoren soortgelijke loon eisen volgen. Het FNV is ook te genstander van een dergelijke ont wikkeling, omdat verdere arbeids tijdverkorting er door in het ge drang kan komen. De vrees voor een mogelijke loongolf door de brandweeracties is volgens de vak centrale op zich niet reëel, omdat de eisen bij de brandweer zijn toe gespitst op de speciale situatie daar. De FNV verwacht daarom dat de situatie "in de hand is te houden", maar wijst er wel op dat hier ook "een heel specifieke verantwoor delijkheid ligt voor werkgevers". Als die in de komende cao-onder handelingen met een "afkoopsce nario" komen, om met een forse loonsverhoging onder verdere ar beidstijdverkorting uit te komen, dan is dat wel vragen om proble men, zo zei cao-coördinator J. Ste kelenburg van de FNV gisteren. Vorige week had de Industrie bond FNV bij monde van cao-coör dinator J. Schermer ervoor ge waarschuwd dat de roep om loons verbetering zou kunnen overslaan naar het bedrijfsleven, waardoor het streven naar verder arbeidstijd verkorting in gevaar komt. Rapport ontzenuwt mythe DEN HAAG (ANP) - De opvatting dat jongeren minder hard naar een baan zouden zoeken omdat hun uitkering hoog is, is onjuist. Dat blijkt volgens de Organisatie voor Strategisch Arbeidsmarktonder zoek uit onderzoek, zo staat in het OSA-rapport "Werk voor allen". De kans dat een jongere een baan vindt wordt nauwelijks be paald door de vraag of hij die baan aanvaardt. Bepalend is de vraag is of hij een baan aangeboden krijgt, stelt de OSA die zegt hiermee een regelmatig gehoorde mythe te ont zenuwen. Het OSA-rapport rékent voorts af met de gedachte dat werklozen meer zwart werken dan mensen met een baan. Ook is er volgens de onderzoekers weinig van de be speuren dat langdurig werklozen door de uitzichtsloosheid van hun situatie extremistischer, bijvoor beeld racistischer, gaan denken dan mensen met een baan. Het nor men- en waardenpatroon van lang durig werklozen wijkt nauwelijks af van dat van werkenden, aldus het rapport. De OSA acht vergaande arbeids duurverkorting (adv) noodzakelijk om de werkloosheid te verminde ren. Om knelpunten op de arbeids markt zoveel mogelijk te vermij den zal de vorm en het tempo waarin die adv wordt ingevoerd niet voor alle sectoren uniform mo gen zijn. Alleen dan zal zij geen be lemmering vormen voor een hoge economische groei, de tweede voorwaarde om de werkloosheid aanzienlijk terug te dringen. In het begin van de jaren '90 is een arbeidsduurverkorting tot een werkweek van 32 uur haalbaar. Hierdoor zouden maximaal 500.000 nieuwe arbeidsplaatsen kunnen ontstaan. Voorwaarde hierbij is dat de economische groei niet door de adv wordt belemmerd. Om flexibel in de uiteenlopende personeelsbehoeften van bedrij ven en instellingen te kunnen voorzien moet de arbeidsmarkt be ter gaan functioneren, aldus de OSA. Dat kan door meer verschil len in de lonen toe te laten en door opleidingen - zowel in het geregel de onderwijs als in het bedrijfsle ven - beter op de behoefte aan ge kwalificeerde mensen af te stem men. Daarnaast is er een grote in spanning nodig om langdurig werklozen weer aan werk te hel pen. De jongeren van nu -- van wie velen langer dan een jaar werkloos zijn - zullen na de eeuwwisseling nodig zijn als ervaren arbeids krachten, aldus het rapport. DEN HAAG (ANP) - Nederland gaat met vier andere Europese lan den maatregelen nemen die een einde moeten maken aan de toene mende activiteiten van Sovjetrede rijen, die met veel tonnage tegen afbraakprijzen op de vrije zee- scheepvaartmarkt opereren. Het ministerie van verkeer en water staat heeft dit gisteren bekend ge maakt. De ministers die verantwoorde lijk zijn voor het zeevervoer van Nederland, België, Frankrijk, West-Duitsland en Groot-Brittan- nië zijn met name bezorgd over de Russiche inbreng in de lijnvaart tussen hun landen en Oost-Afrika, Midden-Amerika en het Verre Oos ten. Door oneerlijke concurrentie Nederland wil maatregelen tegen Russische zeescheepvaart wordt naar hun oordeel de econo mische levensvatbaarheid van re derijen uit eigen land in gevaar ge- De vijf hebben nu hun ambtena ren opdracht gegeven een gedetail leerde registratie tot stand te bren gen van het vervoeraandeel en de Kaas De binnenlandse kaasafzet daalt. Die daling kan worden verklaard door voorraadverschillen. Maar ook een teruggang in het niet-huis- houdelijk verbruik (40 procent van de afzet) kan de oorzaak zijn. In hoeverre de binnenlandse markt nog groeimogelijkheden biedt is moeilijk te voorspellen. In de eer ste negen maanden van dit jaar is de export van Nederlandse kaas nog met 4,6 procent (11.000 ton) ge stegen. Melk De minimumprijs voor verpakte volle Nederlandse melk wordt 2 december met twee cent verhoogd tot 1,25 gulden per liter. De mini mumprijs voor verpakte Neder landse gepasteuriseerde halfvolle melk gaat op de zelfde datum even eens met twee cent omhoog tot 1,04 gulden. Het bestuur van het Produktschap voor Zuivel heeft vandaag een dienovereenkomstige ordening in zijn openbare vergade ring in Meppel vastgesteld. Opdracht IBB-Kondor in Leiden heeft van de Rijksgebouwendienst in Haar lem opdracht gekregen voor de nieuwbouw en renovatie van het voormalige Huis van Bewaring aan de Amstelveenseweg in Amster dam. De bouwsom bedraagt onge veer f 14 miljoen, aldus IBB. DEN HAAG (ANP) - Het Jeugd werkplan van de overheid, dat in het vooijaar is ingegaan, heeft tot nu toe tot enkele honderden extra banen bij de overheid geleid. Hoe wel minister Rietkerk (binnen landse zaken) dit resultaat hog niet aanzienlijk vindt ziet hij geen re den met het Jeugdwerkplan te stoppen, zo blijkt uit eén tussen stand die hij op verzoek van de ambtenarencentrales en de Twee de Kamer heeft laten maken. In de metaalsector is men er eni ge tijd geleden van afgestapt jonge ren uitsluitend banen van 32 uur per week aan te bieden, omdat er teveel problemen waren bij de wer ving. Die problemen doen zich bij de overheid grotendeels niet voor, aldus de bewindsman. Hij wil dan ook deze 32-uursbanen, die later tot volledige banen kunnen uit groeien (groeibanen), handhaven. De groeibanen vormen een van de onderdelen van het Jeugdwerk plan. Dat heeft tot doel anderhalf maal zoveel jongeren bij de over heid in dienst te nemen als nor maal zou zijn gebeurd. Andere on derdelen van het plan zijn de ver dubbeling van het leerlingwezen bij de overheid in twee tot drie jaar van 5.500 tot rond 11.000 leerling- werknemers. Voorts moet van de gelden die na inlevering van loon voor arbeidstijdverkorting worden gebruikt voor herbezetting van de vrijgekomen plaatsen 60 procent voor jongeren worden bestemd. Rietkerk vindt het nog te vroeg om te beoordelen in welke mate Eerste digitale telefooncentrale nu in gebruik NIJMEGEN (ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer) heeft giste ren in Nijmegen de eerste digitale telefooncentrale in ons land in ge bruik gesteld. Met de nieuwe cen trale kan de PTT een groot aantal nieuwe mogelijkheden en diensten bieden, zoals data-, beeld- en tekst communicatie met hoge snelheden en met een grote mate van be trouwbaarheid. Digitale telefooncentrales, die nog dit jaar ook in de telefoondis tricten Hengelo. Leeuwarden, Zwolle en Amsterdam in gebruik zullen worden genomen, maken onder meer verbindingen tussen computers, tekstverwerkers en be- drijfscentrales mogelijk. Met de indienststelling van de nieuwe centrale in Nijmegen is de eerste stap gezet naar digitalisering van het Nederlandse telefoonnet. De centrale is geleverd door AT&T en Philips Telecommunicatie. De komende zes jaar zullen beide be drijven ongeveer een miljoen digi tale telefoonlijnen aan de PTT le- Bij digitale telefonie wordt niet langer gewerkt met door de stem veroorzaakte luchttrillingen, die worden omgezet in een elektrisch signaal, maar met computersigna len. Dat maakt het mogelijk via eenzelfde lijn zowel spraak, beeld als data te "verzenden". Diensten, die tot nu toe moeilijk en alleen maar via gescheiden netwegen van gebruiker tot gebruiker konden worden gebracht. TOKIO - De Zwitserse horloge-industrie is gisteren in Japan begonnen aan een Swatch-offensief in een poging een deel van de markt voor goedkope klokjes te heroveren. Daarbij werden vergrote modellen getoond van de exemplaren waarvan men er binnen een jaar 500.000 hoopt te kunnen slijten. (foto anpi Beleggers optimistisch op Dag van het Aandeel vrachttarieven van de Sovjetunie in de drie betrokken vaarroutes. Op basis daarvan zal worden be slist welke actie verder wordt on dernomen, aldus verkeer en water staat. De overheden van de vijf landen kwamen bijna vier jaar geleden nog met de Sovjetunie'overeen dat de positie van de eigen rederijen niet mag worden ondergraven door de inzet van grote hoeveelhe den tonnage en het hanteren van dumptarieven. Onderhandelingen tussen de betrokken Europese en Sovjet-scheepvaartondernemin gen over commerciële afspraken voor langere tijd hebben echter niets opgeleverd, zo zegt verkeer en waterstaat. AMSTERDAM (GPD/ANP) - De economische groei in de Verenigde Staten, die nu nog enigszins op peil blijft doordat de Amerikanen hun geld massaal uitgeven, zal verder teruglopen, terwijl de rente eerder zal stijgen dan dalen. Het con sumptieniveau kan niet zo hoog blijven. De afbetalingsschulden vormen immers al 20 procent van het nationale inkomen. En de be sparingen, toch al extreem laag, kunnen ook niet minder worden. Aldus dr. H. J. Witteveen, advi seur van de Amro-bank en oud-mi nister van financiën, gisteren op de zevende dag van 'Het Aandeel' in het RAI-congrescentrum in Am sterdam. Volgens hem wordt de wereldeconomie nog altijd door forse evenwichtsverstoringen ge kenmerkt. En het wordt er niet be ter op, zolang het begrotingstekort in de VS oploopt en economische groei zwakker wordt. Terwijl de Amerikanen veel te weinig sparen om de toegenomen vraag naar dollars te dekken, is er in Japan en West-Duitsland, maar ook Nederland, juist sprake van een fors overschot aan spaargeld. Dit alles heeft geleid tot een gigan tische kapitaalstroom uit deze lan den naar Amerika, maar ook tot een hoge rente en een overgewaar deerde dollar. Probleem En dat vormt weer een probleem voor de schuldenlanden in Latijns- Amerika, voor wie lenen steeds duurder is geworden. Recent on derzoek heeft volgens hem uitge wezen dat als het zo doorgaat als nu het begrotingstekort in 1990 cir ca 250 miljard dollar zal bedragen. De netto-buitenlandse schuld zal dan zijn opgelopen tot 1000 miljard (een triljoen) dollar. Om alleen aan de renteverplich tingen te voldoen is daarvoor de helft van alle besparingen in de he le wereld nodig. Maar voor het zover is zal het vertrouwen in de Amerikaanse economie danig zijn aangetast, loopt de rente verder op en zal de buitenlandse investeer der het uiteindelijk laten afweten. Dat zal ook weer zijn terugslag hebben op de ontwikkelingslan den. Hun exportwinst is nu al te' klein om de hoge rentelasten te kunnen opbrengen. Volgens Witteveen kan de vi cieuze cirkel alleen maar doorbro ken kan worden door een gecoör dineerd optreden van de, zoals Wit teveen ze noemde, grotere spelers op het financieel-economische we reldtoneel. Amerika, Japan en de Bondsrepubliek vooral. Grijpen zij niet in, dan is een zeer ernstige re cessie in Amerika met alle cata strofale gevolgen voor de we reldeconomie van dien, niet denk beeldig. De 1500 in de RAI verzamelde beleggers, vertegenwoordigers van de effectenbranche en van het Ne derlandse bedrijfsleven bleken zich vooralsnog niet druk te ma ken. Waarschijnlijk omdat het, zo als de voorzitter van de Amster damse effectenbeurs drs. B. F. ba ron Van Ittersum gisteren zei, goed gaat in Nederland. Alkthans. met de beleggers. Het algemene koers- niveau is ten opzichte van vorig jaar met 30 procent gestegen. Een normale belegger heeft vanaf eind 1982 tot nu zijn vermogen zelfs drie keer kunnen vergroten. Toen was het koersniveau 80 en op dit mo ment 230. Maar. aldus Van Ittersum, men moet kritisch blijven. De koersen van de aandelen lijken zich aan el kaar op te trekken, maar niet elk bedrijf stijgt even snel in waarde. Bovendien verdwijnen veel Neder landse bedrijfswinsten en Neder lands bezit onnodig in buitenland se handen. Buitenlandse beleggers grijpen de kansen die de beleggers hier niet benutten door het aanko pen van Nederlandse aandelen. Oproep Van de spaargelden in ons land wordt 70 procent niet in aandelen belegd maar op een andere manier. Van Ittersum herhaalde daarom zijn jaarlijkse oproep het aandelen bezit onder de bevolking te stimu leren. In ons land bezit nog niet één op de tien huishoudens aande len. tegenover één op de vier in de VS, maar ook tegenover één op de vier in een land als Zweden. Aan het einde van de dag werd namens de 1500 aanwezige beleg gers in het Rai-congrescentrum een brief gestuurd aan de Neder landse regering, waarin werd aan gedrongen op het wegnemen van fiscale hindernissen voor de parti culiere belegger en het wettelijk aanpakken van misbruik van beurskennis. Dit om het effecten bezit, en daarmee de economische groei en de werkgelegenheid, in ons land te bevorderen. ADVERTENTIE het Jeugdwerkplan aan zijn doel beantwoordt. Daarvoor is nog een onderzoek in later stadium nodig. Het rapport van Rietkerk conclu deert dat het Jeugdwerkplan en in het bijzonder de 32-uursmaatregel naar de geest, maar niet overal naar de letter wordt uitgevoerd. Proble men met de uitvoering zijn er voor al bij de combinatie 32-uursmaat regel en groeibanen. Fokker betrokken bij de overname van De Havilland AMSTERDAM (GPD) - Fokker is via Rimgate Holding in Toronto betrokken bij een mogelijke over name van de Canadese vliegtuigfa brikant De Havilland. Het bedrijf is nu nog eigendom van de Cana dese overheid en is evenals Fokker actief op de markt voor kleine vliegtuigen. De Havilland bouwt onder andere de Dash 8, een toestel met 40 stoelen, en de Twin Otter, een 20-zitter. Waarschijnlijk nog deze maand beslist de Canadese overheid wie als eerste een bod mag uitbrengen op De Havilland. Het bedrijf dat wordt gekozen, mag drie maanden lang de financiële gegevens bestu deren, voordat een beslissing wordt genomen. De Havilland, waar ongeveer 5.000 mensen werken, lijdt al enke le jaren verlies; De Rabobank Beleggersrekening is de ideale mogelijkheid om uw geld tijdelijk weg te zetten. En direct weer op te nemen wanneer u het nodig hebt. Een rekening met duidelijke en aantrekkelijke voorwaarden: een rentepercentage opklimmend tot 6.2%* geen opnamekosten tol f25.000.- direct uw gehele tegoed vrijopneembaarvooraluw beleggingstransacties binnen de Rabobank een eerste inleg van f 15.000,- De Beleggersrekening laat u helemaal vrij. En geeft u ook een goed rendement. Maak een afspraak voor een adviesgesprek met uwl Rabobank. geld en goede raad

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9