Rel Athene lijkt voorbij 5.75 Top in Genève Geen snelheidsbeperking op Westduitse snelwegen Colombia: wederopbouw rampgebied DIRK VAN DEN BROEK BAS VAN DER HEDDEN DIGROS en DIRKSON Panische jacht op Bende vanNijvel Politieagent aangeldaagd Moskou zou officieren Iran trainen Peres pro PLO-deelname? KOM MAAR HALEN! WOENSDAG 20 NOVEMBER 1985 BUITENLAND PAGINA 7 ATHENE - In de Griekse hoofdstad is gisteren de rust onverwacht snel weergekeerd. Enkele honderden jonge ren hadden maandag winkel- en bankruiten verbrijzeld, auto's in brand gestoken, en ten slotte het gebouw van de Polytechnische Hogeschool bezet. In een machteloze po ging tot herhaling van de opstand van 12 jaar tevoren, toen studenten van allerlei groeperingen zich daar verschan sten in een manifestatie die de val van de kolonelsdicta tuur zou inluiden. In de loop van de middag verlieten de hooguit duizend jongelui de Po lytechnische Hogeschool, nion was van het begin af aan een karikatuur van wat zich in 1973 in hetzelfde gebouw heeft afgespeeld. vandaag de lessen zouden worden Ook nu beschikten de studenten hervat. Zij hielden een optocht over een radiozender, maar die naar de universiteit, leuzen roe- zond slechts eentonige boodschap pend als „Weg met de bazen van pen uit, op hakkelende wijze ge- daar ontbon- bracht en afgewisseld dóór onwe- naar het par- zenlijk luide Amerikaanse popmu- ziek. Ook nu werd het verkeer langs het gebouw ontwricht, mede door de toegelopen schare belang stellenden, maar uit die menigte kwam geen sympathie, doch slechts tekenen van verwondering dat de politie niet ingreep. Dat het gebouw zonder bestor ming is ontruimd - in 1973 kwa men daar de beruchte tanks aan te pas - mag niettemin een succes he ten voor de regering, die al eerder alle winkels, banken en andere be drijven die door de betogers waren toegetakeld schadevergoeding had toegezegd. De regeringswoord voerder verklaarde, dat geen enke le minderheid, en zeker geen ge welddadige, „legitimiteit met te rugwerkende kracht" mag ontle nen aan het gebouw waar in 1973 de strijd tegen de tirannie met ge weldloze middelen werd gevoerd. door Frans van Hasselt lementsgebouw, die door de over koepelende studentenorganisatie was georganiseerd uit protest te gen het doden door de politie van een 15-jarige scholier werd afge last, „wegens het gevaar van pro vocatie". De bezetting van het Polytech- LONDEN (AFP) - Sinds de islami- Doodslag tische revolutie van 1979 onder- houdt Iran een nauwe samenwer king op militair gebied met de Raisa Gorbatsjov (links) De 37 anarchisten die de dag te- king op militair gebied met de voren het gebouw van de faculteit Sowjet-Unie. Dit schrijft het defen- van chemie hadden bezet, werden sieblad Jane's Defense Weekly de- voor de rechter van instructie ge- 300 ze week, Jaarlijks gaan minstens Iraanse officieren Kiev en Leningrad schoold worden door SowjePin- structeurs, aldus het Britse week blad. Van deze 300 zijn er 200 pi loot, 50 krijgen les op het terrein ëaan. van de artillerie, terwijl de reste- De begrafenis rende 50 bekwaamd worden omgaan met pantservoertuigen. leid, maar tevens werd de politie- die de 15-jarige Michalis Frunze, („geen anarchist, maar alleen bij ge- nieuwsgierig", zeggen zijn ouders) het achterhoofd had geschoten, staat van beschuldiging gesteld, wegens doodslag in opwinding be de jongen ver- het lieP gistermiddag, tegen de ver wachtingen in, in klein bestek en Iran stuurt volgens Jane's (dat zonder incidenten. De Atheners geen bronnen noemt) zijn oude rest nog slechts de kunst waarin ze Tomcat F-14's en Phantom F-4's, zeer bedreven zijn: „het napraten". BONN - Er komt geen snelheids beperking op de Westduitse we gen. Dat deelde de Westduitse re gering gistermiddag mee. De uit komsten van een grootscheeps on derzoek wezen uit dat bij invoering van een snelheidsbeperking van 100 kilometer het stikstofgehalte tien procent lager is. door Hans Hoogendijk De Westduitse regering vindt dat de milieuvervuiling door auto's niet door een snelheidsbeperking maar door de technische ontwik kelingen moet worden opgelost. Bonn ziet die oplossing vooral in de milieuvriendelijke katalysator- auto. Een snelheidsbeperking zal er volgens minister Zimmermann (binnenlandse zaken) slechts toe leiden dat minder katalysatorau- die van Amerikaanse makelij zijn, Volgens de rechtse oppositieleider to's worden verkocht. Bonn zal de H|jÉMËi| resultaten van het verrichte onder zoek ook inbrengen in de Europese Commissie. Binnen de Europese Gemeenschap wordt nog steeds gepleit voor een snelheidsbeper king op de Europese wegen. onderzoek naar de Sowjet- Mitsotakis, maar eveneens volgens Unie. Daarnaast mogen Sowjet- de communistische oppositie, specialisten de oude afluistersta- moet dat ook in een groot parle- tions bezoeken, die de CIA in het mentsdebat gebeuren, iets waarop noorden van Iran heeft geïnstal- de regering zich het antwoord ieerd. voorbehoudt. De Groenen kondigden onmid- nen en dellijk acties aan. De SPD eist nog op die steeds een snelheidsbeperking tot 100 kilometer. 'Zorg voor bos en natuur geldt bij deze regering min der dan een kortzichtige lippen dienst aan de autolobby', stelde een SPD-woordvoerder. De door sloten, de SPD geregeerde deelstaat Saar- land wil op de eigen wegen een snelheidsbeperking doorvoeren. Ook in Noordrijn-Westfalen zijn dergelijke geluiden te horen. SPD en Groenen willen nog deze week een speciale zitting van de kamer commissie voor verkeer. De nationale Duitse bond van milieubeschermers sprak van de zwartste dag in de milieugeschie denis en van een misdadige hande ling jegens het milieu. De vereni ging van bosbezitters wil in ieder geval een snelheidsbeperking voor auto's zonder katalysator. De auto club ADAC had niet de regeringsbesluit. In de Bondsrepubliek is bijna een jaar heftig gediscussieerd over de invoering van een maximum- snelheid van 100 op de Autobah- ken, op de andere wegen om de massale sterfte de bossen te verminderen. De Duitse regering kwam met haar besluit onmiddellijk nadat een tien maanden durende proef aantal snelwegen was afge- (Vvervolg van pagina 1) GENÈVE - Gorbatsjov ontving gisteren Reagans politieke vijand en voormalige presidentskandi daat, de zwarte leider Jesse Jack son. De Sowjet-leider kreeg, in de Russische missie, na de ochtend zitting van Jackson 1,2 miljoen handtekeningen van Amerikanen die bevriezing van kernwapens willen. Het gesprek tussen Gorbatsjov en Jackson werd geheel door de Russische televisie opgenomen en duurde ongeveer veertig minuten. Amerikaanse journalisten vroegen Witte Huis-woordvoerder Speakes of hij dit beschouwde als schen ding van de nieuwsblokkade. Vol gens Speakes was dat niet zo en was de Sowjet-leider vrij om te ont vangen wie hij wilde. Reagan, die nu moet toezien dat zijn concur rent op alle Amerikaanse tv-scher- men met Jackson langdurig te zien zal zijn, heeft geen plannen om met Sowjet-burgers in Genève te spre ken, zoals de hier aanwezige echt genote van de in gevangenschap verkerende Anatoli Tsjarantski, zo verklaarde Speakes. Vragen aan Lomeiko of hij ook zo zou reageren wanneer Reagan hier voormalige dissidenten zou ontvangen, zoals de dames Grivni- na of Sjtsjaranski werden door Lo meiko buiten de orde verklaard. „Ze hebben niets te maken met de dingen waar het hier om gaat", al dus de Sowjet-woordvoerder. Gisteravond ontving Gorbatsjov Reagan en de leden van de Ameri kaanse delegatie in de Russische missie aan de Avenue van de Vre de voor een diner. Vanavond zal president Reagan gastheer zijn bij het diner. Onduidelijk blijft nog wanneer en hoe de top precies afloopt. Dat zou volgens het vooraf opgestelde programma vanavond moeten zijn, maar er was al rekening gehouden met een uitloop naar donderdag morgen. Kremlin-woordvoerder Zamjatin liet zich gisteren ontvallen niet uit te sluiten dat de beide leiders ook morgenochtend nog met elkaar TEL AVIV (GPD) - In Israël is verwarring ontstaan over een al dan niet opzienbarende omwenteling in het regeringsstandpunt ten aanzien van deelname van de PLO aan toekomstige vredesbesprekingen. Volgens uit spraken van premier Peres in de parlementaire commissie voor buiten landse zaken en defensie, afgelopen maandag, is Jeruzalem akkoord ge gaan met een Amerikaanse politieke koerswijziging, dat van de PLO niet wordt verlangd dat zij op voorhand Israël erkent, mits de organisatie van Jasser Arafat zich onomwonden bereid verklaart direct met Israël over vrede te onderhandelen. Het rechtse Likoedblok van vice-premier Sjamir eist opheldering van Peres. Volgens enkele commissieleden bestaan er over de inhoud van deze So V00r u°uuessies verschillende lezingen. Peres zou niet expüciet aan de PLO hebben gerefereerd, maar hebben gezegd dat de Verenigde Staten pro beert „andere" Arabische landen te winnen voor het vredesproces, en daarvan is de PLO niet uitgesloten. Maar, zo zou de premier in deze uitleg zijn woorden eraan hebben toegevoegd, Israël is daarbij niet betrok- zullen spreken. Nadat Speakes had gezegd dat zo'n verlenging waar schijnlijk alleen nodig zou zijn om te rapporteren, ontkrachtte Lomei ko gisteravond zowel de woorden van Speakes als Zamjatin. „De top is vanavond afgelopen", zo maakte hy duidelijk. Amandelthee Hoewel Nancy Reagan en Raisa Gorbatsjova betrokken zijn ge raakt in een competitie wie nu in de ogen van de wereldpers het meest modebewust is, zijn beide vrouwen tijdens de thee het er roe rend over eens geworden dat hun beider echtgenoten een betere ver standhouding willen bereiken tij dens hun ontmoeting. Alsof het theekransje van de vrouwen van de machtigste man nen ter wereld belangrijker was dan welke gebeurtenis ook, werd vastgesteld dat Raisa Gorbatsjova 15 minuten te laat was voor het be zoek waarvoor volgens schema 45 minuten was uitgetrokken. Sche ma's of niet, zij die bevestigd wil den worden dat er tijdens dit soort bijeenkomsten meer gepraat wordt dan volgens de bepalingen lief is kregen hun loon. De eerste echte 'first lady' van de Sowjet-Unie bleef 30 minuten langer op bezoek dan was voorzien. President Rea gan zelf was al teruggekeerd van zijn gesprek met Michail Gorbats jov en trof diens echtgenote dan ook nog aan in het Maison de Saus- sure. De president moest zich ech ter via de achterdeur naar binnen begeven, omdat het escorte van mevrouw Gorbatsjov nog aan de voordeur stond. Onder het genot van mevrouw Reagans favoriete amandelthee hadden beide dames dus vooral over hun mannen gesproken. Rogers vreest tweespalt in NAVO over SDI MÜNCHEN (AFP) - De opperbe velhebber van de NAVO in Euro pa, de Amerikaanse generaal Ber nard Rogers, is bang dat het Ame rikaanse „Strategische Defensie Initiatief' (SDI) schadelijke gevol gen zal hebben voor de eenheid van het westerse bondgenoot schap. Rogers zei dit op een studie bijeenkomst in München van de Hanns-Seidelstichting, die ver want is aan de christendemocrati sche CSU van Franz-Josef Strauss. Volgens Rogers moet het SDI, het onderzoek naar een anti-raket- tenschild in de ruimte, „zeer zorg vuldig" benaderd worden om „schadelijke gevolgen" voor de NAVO te voorkomen. De westerse landen moeten zich naar de me ning van de generaal afvragen of het SDI „wel moeite de waarde is". LONDEN (GPD) - Britse tv- kijkers zijn gisteravond getui gen geweest van een zeldzaam schouwspel: hun premier, de „IJzeren Dame", die huilend herinneringen ophaalde aan haar jeugd. De tranen kwamen, toen me vrouw Thatcher tijdens een lang interview vertelde over haar vader, een kruidenier, aan wiens loopbaan in de plaatselij ke politiek vroegtijdig een ein de kwam toen de gemeente raad waarin hij zitting had van samenstelling veranderde. „Ik herinner me zijn laatste rede, die erg emotioneel was. Hij zei: ik nam eervol deze taak op me, ik leg hem nu eervol Thatcher op tv in tranen weer neer". De ogen van de premier vulden zich daarop met tranen, haar stem brak, en met een zakdoek moest ze zich haar ogen drogen. Het interview met de arts dr. Miriam Stoppard was in meer dere opzichten opzienbarend, omdat de premier er zo opval lend open in praatte. Zo vertel de ze voluit over haar angsten en zorgen toen 30 jaar geleden haar tweeling werd geboren. Ook sprak ze over de armoe dige omstandigheden waaron der ze opgroeide, de manier waarop ze haar man Dennis leerde kennen, haar kleding, haar politieke aspiraties, de manier waarop kritiek haar kan verwonden en haar grote op luchting toen de Falklandoor- log voorbij was. Mevrouw Thatcher laat zich zelden in het openbaar gaan. De laatste keer dat het Britse publiek getuige was van opspe lende innerlijke roerselen, was in 1982, toen haar zoon Mark bij een autorally zoek was geraakt in de Sahara. Ook toen waren er tranen; Mark was overigens twee dagen later weer boven water. ADVERTENTIE Liberia De Liberiaanse regering heeft de persunie, de onderwijzersunie en de nationale studentenunie verbo den bijeenkomsten te beleggen. Dit heeft de Liberiaanse radio ge meld. Volgens diplomaten steunen veel leden van deze verenigingen de oppositie tegen het bewind van president Samuel Doe. De regering zei dat mogelijk „en kele honderden burgers" bij de ge vechten zijn terechtgekomen in het kruisvuur. Hoeveel slachtof fers er tijdens de mislukte coup zijn gevallen is niet bekend. Orkaan op Cuba Op Cuba is grote schade aange richt door een orkaan die gepaard ging met windstoten tot 185 km/ uur. Ongeveer 300.000 mensen moesten naar veiliger gebieden worden overgebracht. De orkaan Kate verplaatste zich vandaag weer naar zee en heeft geen dodelijke ongevallen veroor zaakt, aldus het Cubaanse staats- persbureau. Door de hevige wind stoten raakten telefoonverbindin gen, gas- en elektriciteitsvoorzie ning ontwricht. Lager gelegen gebieden aan de kust dreigden door hoge golven te worden overspoeld en daarom werd besloten 300.000 bewoners van laagland naar hoger gebied in het binnenland over te brengen. De orkaan bereikte Havanna gis teravond om 19.30 uur, twee uur eerder dan de weersdienst had voorspeld. Vooral in de twee mil joen inwoners tellende hoofdstad heeft de orkaan grote materiële schade aangericht. Een groot deel van de stad zit zonder stroom en telefoon. WIJ KOCHTEN EEN ENORME PARTIJ vanaf donderdag 21 november in alle filialen verkrijgbaar Elke fles is voorzien van het originele I.N.A.O. - garantiezegel zodat u er zekpr van bent dat u met een echte Beaujolais Primeur te maken hebt. Raul Navarete, een jongetje dat de Colombiaanse vulkaanramp overleefde, wordt met de waterslang van de modder ontdaan. (foto ap> BOGOTA (ANP/AFP/AP) - De regering van Colombia heeft gisteravond economi sche noodmaatregelen goedgekeurd voor de wederopbouw van de streek rond Ar- mero, die eind vorige week werd getroffen door een vloedgolf modder afkomstig van de vulkaan Nevado del Ruiz. De ministerraad besloot met name 15 miljoen gulden uit te trekken voor het herstel van wegen, bruggen en pijpleidin gen in het getroffen gebied. Dat bedrag is voor 80 percent afkomstig van kredieten van de Wereldbank en de Interamerikaan- se Bank voor Ontwikkeling (IBD). Voorts kondigde het kabinet aan dat de brandstofvoorziening in de regio-Armero vandaag zal zijn hersteld door twee pijp leidingen, die het in de moddergolf had den begeven, provisorisch te repareren. Redddingswerkers hebben gisteren nog 22 overlevenden uit de modder gehaald die het Colombiaanse stadje Armero over dekte. Eerder werd getwijfeld aan de mo gelijkheid dat er nog overlevenden waren en was overwogen het reddingswerk te staken. Het dodental wordt inmiddels geschat op 25.000 mensen. De regering heeft drie dagen nationale rouw afgekondigd ter herdenking van de slachtoffers. Volgens het Amerikaanse team voor geologisch onderzoek werden zondag middag nog tien aardschokken geregi streerd. Maandag namen deze volgens een Europese onderzoeker nog in hevigheid De vier Nederlandse studenten die zich in het rampgebied in Colombia bevinden zijn ongedeerd. Dit heeft het ministerie van buitenlandse zaken vandaag beves tigd. De studenten hebben inmiddels con tact opgenomen met de Nederlandse am bassade in de hoofdstad Bogota. Het betreft An de Wilde, Erik Vee- neklaas, Jan Wolf en Christiaan Drees. De eerste drie verblijven nu in Santa Ross de Cabal, ten zuid-westen van de vulkaan die vorige week tot leven kwam. Christiaan Drees bevindt zich in de stad Ibague, 5 in de buurt van de vulkaan. De Colombiaanse radiostations zenden voortdurend opsporingsverzoeken uit van familieleden van vermisten in Armero en de kranten publiceren lange lijsten met de namen van vermisten en van geïdentifi ceerde slachtoffers. Hulp uit 32 landen en van 13 internatio nale organisaties blijft Colombia binnen stromen en bij de vulkaan onderzoeken tientallen vulkanologen of er kans bestaat op een nieuwe uitbarsting van de Nevado del Ruiz. De politiek en het geweld, die na de ramp even verdoofd leken, beginnen ech ter de aandacht weer op te eisen. Het geweld liet weer van zich horen in in een dorp op 500 kilometer van Armero, waar 150 tot 200 guerrilleros van M-19 ge vechten met legereenheden voerden. Er vielen vijf doden. BRUSSEL - Wie een Volkswagen Golf bezit doet er dezer dagen in België beter aan niet twee of drie passagiers mee te nemen. En auto mobilisten moeten ook niet lang durig op een parkeerterrein stil in de auto blijven zitten. De supermarkten van de Delhai- ze-keten waren vrijdag- en zater dagavond versterkte burchten, waarvoor steeds enkele zwaarbe wapende, met kogelvrije vesten uitgeruste politiemensen patrouil leerden en agenten in burger van Golf-bezitters worden momen- een afstand de zaken in het oog teel alom bekeken als potentiële hielden. Op de daken stonden moordenaars. Wie zich te lang in de scherpschutters en op diverse snel- buurt van supermarkten of benzi- wegen werden door de rijkswacht nestations ophoudt is als vanzelf controles gehouden, verdacht. De angst zit er na de De klanten bleven op beide moorddadige overval door de avonden duidelijk weg. De super- i Nij vel' op een super- i Aalst (acht doden) goed door HansdeBruijn Politie en rijkswacht waren het voorbije weekeinde extra paraat, maar in hun speurtocht naar de moordenaars werd soms nogal eens paniekerig gereageerd. Be grijpelijk zullen sommigen zeggen, maar de betrokkenen vonden het den werden met het wapen in ae niet altijd even leuk. aanslag gesommeerd uit te stap- markten waren leger dan gewoon, omdat niemand het volgende slachtoffer wil zijn van de bende die bij vijftien overvallen op vrij dag- en zaterdagavonden inmid dels al 29 mensen heeft doodge schoten. De politiecontroles leidden soms tot misverstanden en irritaties. Bij Luik werd een zwaar bewapende politie-eenheid afgestuurd op een auto waarin vier gemaskerde man nen zouden zitten. De auto werd omzichtig genaderd en de inzitten- pen. Het bleek om een aantal scho lieren te gaan die op weg waren naar een schoolfeest. Maskers In Gent werd de rijkswacht ge stuurd naar een auto waarin twee mannen zeer nauwkeurig een su permarkt in de gaten hielden. Het bleek om agenten in burger te gaan. De rijkswachters wisten niets van de opdracht van hun col lega's, waarmee nog eens het vol strekte gebrek aan coördinatie bij dit politiekorps werd aangetoond. Tientallen politiemensen waren zaterdagavond in de weer om twee vermeende misdadigers aan te houden. Het tweetal was in een Re nault 4 in Tervuren gesignaleerd en zou maskers op hebben gehad. Minstens tien auto's van vier ver schillende politiekorpsen zetten de achtervolging in, terwijl alle uitrit ten van de snelweg tussen Brussel en Antwerpen werden afgezet. De nietsvermoedende automobi listen sloegen bij Mechelen af, en werden na enkele honderden me ters door een indrukwekkende po litiemacht klemgereden. Het ging om een paartje uit Brussel dat - in verband met een defecte verwar ming - de kragen van hun jassen wat hoger hadden opgezet tegen de kou. De politiemensen waren erg tevreden over het verloop van hun operatie. Nu nog echte misdadi gers pakken... Een caféhouder uit het plaatsje Oppuurs (bij Dendermonde) meent de vier leden van de 'Bende van Nijvel' vorige week in zijn ge legenheid te drinken hebben ge had. Woensdagavond kwam het viertal binnen en gedroeg zich nog al vreemd. De caféhouder liet in de keuken iemand de politie bellen, maar de mannen aan de tap merk ten dat aan het tikken van de bar- telefoon. Zij rekenden daarop snel af en verdwenen per auto. Het duurde even voor de politie kwam (op het bureau stond de telefoon- beantwoorder aan), maar diverse café-klanten wezen vervolgens een van de vier mannen met stelligheid aan als de 'reus' van de Bende van Nijvel, van wie sinds vorige week robotportretten in omloop zijn.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7