Politie grijpt in bij anti militaristen f-ssSm 'Ook ons leven draait om de fles' 'Ei heb echt geen miljoenen verdiend' Brinkman moet bezuiniging bejaardenoorden schrappen Meer dan kade-ideeën vegr 5 gulden, Twee arrestaties na inval PvdA: herziening sociaal stelsel na verkiezingen Hoofdverdachte Vleeschmeesterfraude HEMA VIDEO VOORDEEL Al-anon vangt familieleden van alcoholisten op WOENSDAG 20 NOVEMBER 1985 BINNENLAND PAGINA 5 UTRECHT (GPD) - Bij een inval in het gebouw van het Anti-Militaristisch-Onderzoeks-Kollectief (AMOK) in Utrecht zijn gisteren twee mannen gearresteerd. Zij wor den verdacht van inbraak, heling en het in bezit hebben van geheime militaire documenten die betrekking hebben op de staatsveiligheid. Een 29-jarige medewerker van AMOK is in verzekering gesteld. De andere arrestant, een 34-jarige inwoner uit Nieuwer ter Aa, bleek niets met de zaak te maken te heb ben en is op vrije voeten gesteld. De inval in het AMOK-kantoor werd uitgevoerd door vijftien poli tiemannen, in aanwezigheid van de officier van justitie. De ruimte van AMOK bevindt zich in het sousterrain. Ook het woonhuis daarboven, waar de 29- jarige verdachte woont, werd on- Vrouw verdacht van spionage, autoriteiten zwijgen AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie en Justitie hullen zich in een volstrekt stilzwijgen over de 42-jarige vrouw uit Amster dam die vorige week donderdag werd gearresteerd op verdenking van spionage. De vrouw, die als se cretaresse werkzaam was bij het octrooibureau Los en Stigter in Amsterdam, zou staatsgeheimen hebben doorgegeven aan een vreemde mogendheid. Zij werd aangehouden op aanwijzing van dé* Binnenlandse Veiligheids Dienst. Officier van justitie mr. H. Wool- drik heeft dit gisteravond beves tigd. Voor welk land de vrouw haar werk verrichtte, wilde hij niet zeg gen. Wooldrik ging ook niet in op de vraag of ze geheime militaire ge- vens heeft doorgespeeld. In het be lang van het onderzoek werd de ar restatie van de vrouw, vorige week donderdag, geheim gehouden. De vrouw kan volgens Wooldrik maxi maal vijftien jaar gevangenisstraf krygen. derzocht. In totaal nam de politie 33 dozen met documenten en an der materiaal in beslag. Politie en justitie willen geen na dere mededelingen verstrèkken over de aard of inhoud van de in beslag genomen documenten. De politiewoordvoerder: „Bij onze re cherche kwam informatie binnen dat zich in het bewuste pand gehei me stukken zouden bevinden. De ze tip was serieus genoeg om een inval te doen". De afgelopen tijd zijn in diverse militaire gebouwen inbraken ge pleegd waarbij documenten ver dwenen. Vorig jaar bijvoorbeeld pleegde de actiegroep Onkruit een geruchtmakende diefstal in het Utrechtse kantoor van de Contra Spionage Dienst, waarbij geheime dossiers werden buitgemaakt. „We willen aan de hand van de nu in beslag genomen documenten na gaan of AMOK-medewerkers bij deze zaken zijn betrokken. Omdat het onderzoek pas nu van start gaat, kunnen we nog geen nadere informatie geven"„aldus de poli tiewoordvoerder. AMOK-medewerkers spraken gisteren hun verbazing uit over de politie-inval. Een medewerker die vaak in het AMOK-kantoor werkt: „Ik heb er werkelijk geen idee van wat voor staatsgevaarlijke docu menten wij in ons bezig zouden kunnen hebben. Ik heb het idee dat deze zaak behoorlijk is over trokken." AMOK is volgens de doelstelling een instelling die „door middel van documentatie, analyses en discus siestukken een bijdrage wil leve ren aan de ontwikkeling van een georganiseerde, brede en effectie ve anti-militaristische beweging. Centraal staan thema's als: oorlog en vrede, repressie en inlichtingen diensten en de Derde Wereld en imperialisme". AMOK wordt gezien als een 'ser vice-centrum' voor mensen die in formatie willen hebben over (anti militaristische zaken. DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman (WVC) moet van CDA en PvdA de bezuiniging van 90 miljoen gulden schrappen die de bejaardenoorden voor 1987 boven het hoofd hangt. De bewindsman besloot tot die bezuiniging om het komende jaar de geplande bezuini ging van 80 miljoen op de gezins verzorging niet te hoeven laten doorgaan. De provincies krijgen volgens zijn plannen in '87 geen 160 miljoen extra voor de bejaar denoorden, maar 70 miljoen gul den. CDA en PvdA vinden dat niet verantwoord, gelet op de toene mende vergrijzing die overigens ook de bewindsman onderkent. PvdA-woordvoerder Buurmeijer noemde het onaanvaardbaar dat Brinkman de bezuiniging door schuift naar zijn opvolger die het risico loopt met een 'vuiltje' van negentig miljoen gulden te blijven zitten. "Hiervoor geldt maar een kwalificatie: onbehoorlijk", aldus Buurmeijer. Ook de WD vreest dat er door de bezuiniging problemen gaan ontstaan bij de bejaardenoorden. De WD steunt echter de achterlig gende gedachte dat het accent in de bejaardenzorg meer op verzor ging thuis moet komen te liggen in plaats van in tehuizen. "Daarom zien wij geen kans de ombuiging teniet te doen", aldus woordvoer der Dijkstal. Hij diende wel een voorstel in om komend jaar twintig miljoen gulden minder op de be jaardenoorden te bezuinigen. Dat geld kan volgens de WD worden weggehaald bij de opvang van Ta mils, omdat het aantal vluchtelin gen uit deze groep in ons land min der is dan verwacht. Dijkstal greep de behandeling van de WVC-begroting aan voor een aanval op coalitiegenoot CDA. CDA-minister Brinkman heeft veel goed werk gedaan, maar hij is daar- DEN HAAG (GPD/ANP) - De PvdA is bereid mee te werken aan een verschuiving van de kosten van de wwv van de schatkist naar het bedrijfleven. In ruil daarvoor willen de socialisten dat de rege ring de herziening van het stelsel van sociale zekerheid uitstelt tot na de verkiezingen. PvdA-woord voer ster Ter Veld deed dat aanbod gis teren tijdens de behandeling van de begroting van Sociale Zaken. Volgens Ter Veld kost het uitstel van de, door de PvdA fel bekriti seerde, ingreep in de sociale zeker heid de schatkist op deze manier volgend jaar niets. Het kabinet had zelf al voorgesteld de wwv in het vervolg te financieren uit het werk loosheidsfonds. Die verschuiving is een van de weinige voorstellen van de regering by de stelselherzie ning die volgend jaar al direct een bezuiniging oplevert, zo betoogde Ter Veld. Het kabinet heeft overi gens tot nu toe telkens volgehou den dat de stelselherziening voor de verkiezingen afgerond moet zijn. CDA en WD toonden zich tij dens de uiterst rustige eerste ronde van de begrotingsbehandeling - minister De Koning komt vandaag pas aan het woord - tevreden over het gevoerde beleid, maar ongerust over de grote kloof tussen bruto en netto-inkomen. Beide partijen willen maatregelen om die kloof te verkleinen. WD-kamerlid De Kor te sprak zelfs van een 'erger kwaad dan het financieringstekort'. Grote verschillen in bruto-loon verhullen volgens de WD dat de netto-ver schillen bijzonder klein zijn. Beide partijen toonden zich voorstander van een gedifferentieerde loonont wikkeling: in sectoren waar het goed gaat, is meer ruimte voor loonsverhoging dan in die waar het minder gaat. Beide regeringspartijen vinden overigens dat de inkomensver schillen groter moeten worden. De PvdA wil juist het tegendeel. Wel hebben CDA en PvdA elkaar ge vonden op een voorstel volgend jaar 10 mihoen meer uit te geven aan het sociaal beleid voor jonge- Minister De Koning kreeg on danks verzet daartegen van PvdA, D66 en klein links het groene licht voor de nieuwe trendvolgerswet. In beginsel worden daardoor nu ook het omroeppersoneel en werk nemers van ziekenfondsen en be drijfsverenigingen trendvolger. Sectoren die met de minister een budgetovereenkomst sluiten, val len daar buiten. Op voorstel van De Korte bracht de Kamer op de over eenkomst de beperking aan dat de ze geldt tot eind 1988. by voor de voeten gelopen door zijn fractie, stelde hij. "Bij de decentralisatie van het welzijnswerk is de CDA-fractie door de mand gevallen. Wel met de mond belijden maar als puntje bij paaltje komt niet doen. Niet zozeer omdat het CDA de gemeenten niet vertrouwt maar de macht moet in een hand blijven: bij de CDA-top in Den Haag, die in elk kabinet zit en dan via verdeel-en-heers wijzi gingen aanbrengt", aldus Dijkstal. Buurmeijer (PvdA) stelde dat Brinkman en zyn staatssecretaris Van der Reijden er niet in zijn ge slaagd na de overheveling van volksgezondheid naar WVC sa menhang in het beleid aan te bren gen. De bewindslieden scharen zich volgens de PvdA-woordvoer der eerder achter de kritiek van rechts op de verzorgingsstaat. "De minister degradeert zich tot een uitvoerder op topniveau. Want, de werkelijke Brinkman is nog al tijd de man die doet wat anderen willen. En dat is dodelijk voor een ministerie dat ooit als zuurdesem wilde doorwerken in het gehele re geringsbeleid", aldus de PvdA- ROTTERDAM (GPD) - Een korte, maar hevige brand heeft een deel 1 het olieraffinaderij complex van Kuwait Petroleum Company in het Rot terdamse Europoortgebied verwoest. De brand brak gistermiddag rond half vier uit in de benzineproduktie-installatie, nadat zich daar een ex plosie had voorgedaan. De oorzaak ervan is nog onbekend. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Volgens directeur De Wilde van Kuwait Petroleum in ons land is de schade beperkt gebleven tot enkele honderdduizenden gulden. Hij ver wacht dat de produktie van de olieraffinaderij, die door de brand gedeel telijk is stilgelegd, al na het komend weekend kan zijn hersteld. De raffi naderij draaide gisteren op halve kracht. Aanvankelijk liet de situatie zich door de metershoge vlammen en de dikke rookontwikkeling alarmerend aanzien. Gevreesd werd bovendien voor het vrijkomen van giftige stoffen. Met twintig waterkanonnen en twee blusboten werd de brand bestreden. Na ruim een uur was die onder controle en kon met het nablussen worden begonnen. De raffinaderij - voorheen eigendom van Gulf - is een van de kleinere raffinaderijen in het Rotterdams havengebied en heeft een maximale capaciteit van 75.000 vaten ruwe olie per dag. (fotoANP) Gemeente Gemert wil ambtenaren collectief op vakantie sturen GEMERT (ANP) - Burgemees ter en wethouders Gemert overwegen om volgend jaar een collectieve zomervakantie in te voeren voor hun ambtenaren. Die vakantie zou drie weken moeten duren. Alleen voor de afdeling burgerlijke stand moet in de 17.000 inwoners tellende gemeente dan een voorziening worden getroffen. "De ervaring heeft geleerd, dat het ambtelijk apparaat tussen begin juni en eind september door de vakan ties onvolledig is bezet. Dat be lemmert het functioneren", al dus burgemeester Heidens. De vakantie zou moeten samenval len met de bouwvakvakantie. Het plan kan mogelijk ook by- dragen aan een oplossing voor de problemen die de invoering van de arbeidsduurverkorting met zich meebrengt. Het plan gaat volgens de burgemeester overigens alleen maar door als een royale meerderheid van de ambtenaren het er mee eens is. ROTTERDAM (ANP) - Veilig ligt Darren, de pasgeboren zoon van het Britse koppel Maria Farmery en Martin Rippingale, in de armen van stuurman Bert Visser van de veerboot Norstar. Maria bracht haar jongste telg maandagnacht ter wereld aan boord van de boot, die op weg was naar Nederland. Na aankomst kwamen moeder in kind even bij in een ziekenhuis in Rotterdam. Op de ANP-foto Martin Rippingale met dochter Sarah (1) en zoon Steven (2). Naast moeder Maria stuurman Bert Visser met de kleine Darren. DEN HAAG (ANP) - "Ik heb niets verkeerds gedaan. Geen valsheid in geschrifte of fraude gepleegd en ook geen miljoenen voordeel ge had". Dat zei de 36-jarige directeur van een Rotterdamse ïm- en ex portbedrijf gisteren tydens het ho ger beroep tegen zijn veroordeling in de zogeheten Vleeschmeesters- fraude. De man is in eerste instan tie tot anderhalf jaar cel veroor deeld. In 1979 en 1980 probeerden de Vleeschmeesters de indruk te wek ken dat zij uit Argentinië geïmpor teerd vlees tot conserven hadden verwerkt. In feite werd het goed koop als vers vlees verkocht. Zo ontliepen de Vleeschmeesters de EG-heffingen op deze vleesimport. Wie namelijk kan aantonen dat hy het vlees heeft verwerkt, krijgt dat geld terug. Deze zogenoemde A-re geling werd destijds ingevoerd om de importeurs te beschermen. De 36-jarige directeur verdeelde destijds partijen ingevroren vlees over de werkmaatschappijen van de Vleeschmeesters Holding ver deelde. Zyn bedrijf maakte tot in 1980 deel uit van het concern. Hy en andere directeuren en leden van de Raad van Bestuur van de Vleeschmeesters werden vorig jaar veroordeeld. Als het 'grote brein' kreeg de Rotterdammer als enige celstraf. Volgens zijn advoctaten De Roos en Fiszbajn is hij door de overige verdachten als de kwade genius aangewezen, maar was hij niet meer dan een figurant. Hy haalde het vlees wel naar Nederland, maar 'Verzetsmuseum belangrijk voor vorming jeugd' AMSTERDAM (ANP) - Het ver haal van de lang vervlogen oorlogs jaren kan een belangrijke bijdrage leveren aan de morele en democra tische vorming van de jongeren van vandaag. Dat zei staatssecreta ris Van der Reijden (WVC) gisteren bij de opening door prins Bern- hard van het verzetsmuseum Am sterdam. Het ministerie heeft een forse som geld voor het museum gegeven. Burgemeester Van Thyn van Amsterdam noemde het een bij zondere zaak dat juist de synagoge in de Lekstraat in Amsterdam is gekozen als huisvesting voor het museum. "De geschiedenis van de synagoge symboliseert de geschie denis van de slachtoffers van het nazisme. Een afbraak van dit ge bouw, waarvan sprake is geweest, zou ons een stukje heilige grond uit handen hebben geslagen", al dus Van Thyn. de verwerkers hebben de import- vergunning en dienen het vlees ook te verwerken. By het heen- en terugfactureren van het vlees, dat intussen op de zelfde plaats bleef, zou het niet zijn gegaan om valsheid in geschrifte, maar om identiteitsverandering van het vlees. De directeur zou bovendien niet hebben geweten dat er niet of nau welijks vlees werd verwerkt, dit in tegenstelling tot de andere veroor deelden. Verder zou hy aan de hele zaak geen geld hebben overgehou den. De advocaten vroegen daar om vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging. Ook het openbaar ministerie was tegen het vonnis van de rechtbank in beroep gegaan. Procureur-gene raal Holthuis eiste gisteren drie jaar gevangenisstraf. Hij zei nog steeds de overtuiging te hebben dat de verdachte een hoofdrol speelde en de methode van fraude ren zelfs had uitgevonden. De ernst van de zaak ligt volgens hem hierin, dat het om miljoenen gul dens ging en dat EG-wetgevingen voor de landbouw zouden zijn mis bruikt. Uitspraak 3 december. Seks met jeugd mogelijk toch strafbaar DEN HAAG (ANP) - Minister Korthals Altes (justitie) maakt 'geen hard punt' van zijn voorstel om seksueel contact met kinderen van 12 tot 16 jaar niet meer straf baar te stellen. Mochten er overwe gende bezwaren zijn tegen dit on derdeel van het wetsvoorstel over de strafbaarheid van zedendelic ten, dan is hy bereid dit in te trek ken. Een woordvoerder van het mi nisterie van justitie heeft dit gister avond desgevraagd meegedeeld. Het wetsvoorstel komt terug in de ministerraad als de Raad van State er over heeft geadviseerd. De bezwaren tegen dit specifieke on derdeel worden daar ter harte ge nomen, aldus de woordvoerder. De VVD-fractie heeft bij monde van fractieleider Nijpels druk op de (eigen) minister uitgeoefend om het onderdeel te laten vallen. Ny- pels deed dat maandag in het open baar en herhaalde zyn eis gisteren in een onderhoud met de minister. Nijpels kwam met zijn opvatting na verontruste reacties van tal van deskundigen en van maatschappe lijke organisaties. In het omstreden voorstel staat, dat seksueel contact met kinderen alleen nog strafbaar zou zyn als er sprake is van giften of van over macht of van misleiding. ADVERTENTIE Leiden, Breestraal 142 -144. Tel. 071 -13 3511. 19 Vestigingen door geheel Nederland. ADVERTENTIE Elke keer dat u in de Hema een video-film huurt in de periode t/m 31 dec. 1985 krijgt u een stempel op een kaart. Bij inlevering van een volle kaart met 12 stempels hebt u recht op 2 x gratis huren van een film voor 1 dag. Vraag de video-voordeel-kaart op onze afdeling Video-verhuur. Echt Waar Voor Je Geld HEMA ENSCHEDE - "Noem mij maar Els. Ik heet anders, maar dat gaat niemand wat aan. Bij Al-Anon blij ven we ook altijd anoniem, je kent alleen eikaars voornaam". Els dus, echtgenote van een al vier jaar droog staande alcoholist. "Ieder een is altijd in de weer om alcoho listen en ex-alcoholisten te helpen. Maar aan de familie wordt niet ge dacht, terwijl ons leven toch ook om de fles draait. Je gaat er onder door als partner van een alcoholist en geen mens die daarbij stilstaat". door Jan van Kooij En zo ontstond Al-Anon, een zelfhulpgroep van familieleden en vrienden van alcoholisten. "Ik dacht dat hij de drank niet wilde opgeven om mij te treiteren. Hij kon het best laten, als hij maar wil de, dacht ik. Bij Al-Anon heb ik ge leerd, dat het een ziekte is waar je machteloos tegenover staat. Als je je dat realiseert, valt er een hele boel van je af'. Voortgekomen uit de veel meer bekende vereniging AA (anonieme alcoholisten) probeert Al-Anon voor de huisgenoten van de alco holist een steun in de rug te zijn. Ervaring, kracht en hoop delen, teneinde gezamenlijk hun pro bleem, leven met een alcoholist, op te lossen en anderen helpen het zelfde te doen, zo staat het in de folders van de vereniging die in Nederland zestig familiegroepen kent. Wekelijks treffen de leden elkaar een avond in een zaaltje, waar ze ervaringen uitwisselen, elkaar aan horen en elkaar proberen te hel pen. Waar ze elkaar laten uitpraten onder het motto 'wat je hier hoort, vertel het niet voort'. Soms geven ze voorlichting aan scholieren - de leeftijdsgrens van de deelnemers aan de gespreksgroepen daalt voortdurend doordat jongeren "Het zit je hoog en je wilt het kwijt, maar er is geen mens die be grijpt wat je ondergaat, zelfs je huisarts niet". Els is zoals vele an deren in vergelijkbare situaties door een diep dal gegaan. Totdat ze via een ochtendblad werd geatten deerd op het bestaan van Al-Anon. "Alleen bij elkaar kun je terecht", ontdekte ze. "Ik wou dat ik veel eerder van Al-Anon gehoord had. Maar er zijn zelfs huisartsen die er nog nooit van hebben gehoord. Je denkt eerst dat je er alleen mee zit. Dan kom je bij Al-Anon andere vrouwen en soms ook mannen te gen, die precies hetzelfde pro bleem hebben. Dat is een openba ring. We hebben geweldig veel steun aan elkaar. Iemand die er niet mee zit, die begrijpt er niets van". Naast AA en Al-Anon is er ook Al-Ateen, speciaal voor jongeren uit gezinnen, waarvan vader en-of moeder aan de drank zijn. Weke lijks komen die jongeren ook bij een. „Je krijgt het niet voor niets", zegt Els. „Je moet zelf vechten voor een nieuw leven. Ik heb me vroeger wijs laten maken dat drank gezellig is. Nu weet ik wel beter. We hebben nu ook niets meer in huis. Als ik weet dat mijn man er moeite mee heeft, dan kan ik er toch niet van genieten, 't Kost mij geen moeite om eraf te blijven en hem wel. Mensen kunnen van een glas wijn genieten, ik geef er niks om". Schuldgevoel Alcoholisten hebben vaak een minderwaardigheidscomplex en een groot schuldgevoel, leerde ze bij Al-Anon. Als de huisgenoten van de man zich dat maar realise ren. Els: "Iedereen vond mijn man een gezellige vent en mij vonden ze een kreng. Ik deed niet mee. Dan kregen we ruzie natuurlijk, mijn man werd agressief. Op een gege ven moment had ik er genoeg van. Of je zoekt hulp of ik ga weg, heb ik gezegd. Mijn man kwam bij de AA en ik zit nu alweer een paar jaar bij de Al-Anon. Langzaam zijn we weer een normaal leven aan het op bouwen". Els vindt het jammer dat Al- Anon nog niet zo erg veel bekend heid geniet. Het aantal alcoholver slaafden is tenslotte groot, het aan tal gezinsgenoten is nog veel gro ter. Slechts een deel ervan komt naar Al-Anon, terwijl de proble men by de anderen even groot moeten zyn. "Je omgeving denkt soms dat de problemen de wereld uit zijn als je man niet meer drinkt. Maar het gezin is net zo ontwricht als de alcoholist zelf', zegt Els. "Dankzy Al-Anon leer je ondervin den, dat het leven toch de moeite waard kan zijn". Belangstellenden kunnen schrij ven naar postbus 1356,7500 BJ En schede. Ze worden dan benaderd door een van de contactpersonen van de Enschedese familiegroep.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5