'WD gedraagt zich puur dictatoriaal' Onderzoek naar afval garages Eerste paal Noorderstraat Architecten om visie gevraagd 'Groen' gaat niet door Gemeente wil ontruiming kraakpand Haarlemmerweg Sociale dienst mag nieuwbouw uitbreiden Reinwardt mag fuseren buiten Leiden PAGINA 4 LEIDEN WOENSDAG 20 NOVEMBER 1985 Raadslid Laken op onverkiesbare plaats: T.F.TDF.N Wn moHc °P een onverkiesbare, op één na "Dit is de prijs die ik moet beta- liH T alün -raaas- laatste, plaats van de lijst gezet na- len voor het feit dat ik vrij myn me- na LiaKen Vinat ae Wijze dat hij de afgelopen weken in op- ning heb geuit", aldus reageert La- waarop hij door zijn partij spraak was gekomen door enkele ken op het feit dat zijn naam thans buiten spel is gezet, bij de forse uitspraken over zijn partij, op een onverkiesbare plaats van de vactctellina wan Ho wn Laken beschuldigde zijn WD- WD-kandidatenlijst prijkt. "De J fractiegenoten onder meer van Partij van de Arbeid heeft de Kandidatenlijst voor de "baantjesjagerij" en hekelde de sa- macht in Leiden en dat wordt in raadsverkiezingen in 1986, menwerking van zijn paKij met de stand gehouden door de WD. Die 'puur dictatoriaal'. PvdA. Hij kwam, vdeze rige week, is een bijwagen van de PvdA. bovendien in het nieuws door clan- Maar, als je dat zegt, word je afge- destiene bouwactiviteiten op zijn slacht. Net als achter het ijzeren Laken is maandagavond door de volkstuinencomplex aan de Vliet- gordijn, daar ga je ook naar Sibe- ledenvergadering van de liberalen weg. LEIDEN - Het college van B en W tweede fase van de GSD is een be- heeft de gemeentelijke sociale drag van een ton gemoeid. Volgens dienst toestemming gegeven voor GSD-directeur Klei.me is tijdens de de voorbereiding van de bouw van eerste fase van de nieuwbouw met de tweede fase achter de huidige een aanbouw al rekening gehou- nieuwbouw aan de Langebrug. den. Leidingen, gangen en verwar mingsbuizen kunnen worden Aanvankelijk zag het er naar uit doorgetrokken. Vermoedelijk zal dat de GSD zou uitwijken naar het jn het voorjaar van 1986, mits B en politiebureau aan de Zonneveld- w ook hiervoor toestemming ge- straat. Maar daarin komt, wanneer ven, met de bouw van de tweede het nieuwe bureau klaar is, begin fase worden begonnen. Net als bij volgend jaar de parkeerpolitie te de eerste fase is de verantwoorde- zitten. lijkheid voor deze aanbouw in han- Met de voorbereidingen voor de den van de architect Van Oerle. evenwel geen persoonlijke ueuii- DEN HAAG De Zuidhollandse handelwijze, dan volgt een officiële pagne te zuyen gaan voeren om gemeenten gaan de komende schriftelijke waarschuwing. Wan- herverkiezing, via voorkeur- - - de'overtreder deze waarschu temmen, mogeUjk te maken. rië", aldus Laken. Clandestien Het WD-raadslid zegt ervan overtuigd te zijn dat het PvdA/ WD-college van burgemeester en wethouders hem de voet dwars heeft willen zetten, door aan de vooravond van de vaststelling van de WD-kandidatenlijst openbaar te maken dat bouw- en woningtoe zicht een onderzoek zullen instel len naar clandestiene bouwactivi teiten op zijn erf. Laken spreekt tegen dat daarvan sprake is. Volgens hem is duidelijk dat men met dit onderzoek heeft beoogd dat hij zich zal terugtrek ken uit de politiek. Het raadslid zegt er nog niet over gedacht te hebben om op te stap pen. "Ik zal niet kwaad weglopen. Ik ben geen kleine jongen en zal mijn mening blijven geven". Laken zegt ook niet van plan te zijn om zich,- in de periode die hem nog als raadslid rest, de mond te laten snoeren. "Ik zal mijn mening blijven geven en mij sterk blijven maken voor het midden- en klein bedrijf. Ik ben tegen kraken, tegen de vordering van woningen en te gen erfpacht. Als mensen zich daarin herkennen, kunnen ze op mij stemmen. Ik sta nog steeds op de kandidatenlijst". Laken zegt LEIDEN - Op het voormalige ter- officiële eerste paal in de grond rein van de reinigingsdienst, aan sloegen. Daarvoor was een ouder- de Noorderstraat, is gistermiddag wetse heistelling opgetrokken. Na het startsein gegeven voor de bouw van een nieuwe basisschool en 32 woningwetwoningen. De basisschool komt in de plaats van de Marnix van St. Aldegonde- school aan de Maresingel en de kleuterschool De Goudsbloem. Kinderen vertrokken gistermiddag met de eerste paal voor hun nieu- school in de richting het slaan van de paal 1 werk en kozen honderden ballon nen het luchtruim. De nieuwe basisschool, een ont werp van de Leidse afchitect Veld man, zal straks bestaan uit twee bouwlagen. Daar bovenop komen zes driekamerflats. De vroegere stallings- en administratiegebou- i de reiniging worden 1 bouwplaats, waar ze samen met de bouwd tot achttien woningen. Aan wethouders Van Dongen (onder wijs), Peters (ruimtelijke ordening) de Houtmarkt worden nog acht Tesselaar (volkshuisvesting) de neergezet. Wethouder Peters noemde de combinatie van school en wonen 'een gelukkige formule'. Het men gen van functies, zoals dat in amb- tenarenjargon heet, heeft volgens de wethouder de afgelopen jaren te weinig aandacht gekregen in de stadsvernieuwing. Peters wees er onder meer op dat de woningen boven de school de veiligheid in het aangrenzende Huigpark bevor deren. De bedoeling is dat de nieuwe basisschool na de herfstvakantie van 1986 gereed zal zijn. De wonin gen komen iets later klaar, naar verwachting eind 1986. «foto Holvast» maanden controleren of garagebe- dryven zich wel volgens de regels wing negeert, dan zal het ministe- Kort geding tegen bewoners i hun chemisch afval ontdoen De Wet chemische afvalstoffen be paalt dat de verwerkingsbedrijven die het chemische afval van de ga ragebedrijven ontvangen, dit moe ten melden aan het ministerie van VROM. Het ministerie ontvangt echter zelden dit soort meldingen. Vermoed wordt dat het chemi sche afval van garagebedrijven - meest oplosmiddelen - met afge werkte smeerolie wordt vermengt. Hierdoor wordt de afgewerkte olie echter ongeschikt voor herge bruik. Ontdekken gemeente-amb tenaren of medewerkers van regio nale milieudiensten dat een bedrijf in overtreding is, dan wordt het be drijf hierover eerst geinformeerd. Blijkt het bedrijf bij een tweede controle te volharden in de foute strafrechtelijk optreden. Voor de controle-actie bij de 1.200 Zuidhollandse garagebedrij ven, exclusief Rijnmond, heeft het ministerie 400.000 gulden ter be schikking gesteld. Geen subsidie voor werkgroep Nieuwe brug over de Vliet Leeslessen Mensen die niet kunnen lezen en schrijven en daarom moeite hebben met de theorielessen op rijscholen, kunnen een cursus volgen van het Leids Edukatief Centrum. De cursus is ontwik keld met hulp van de verkeers dienst van de gemeente en met medewerking van verschillende rijschoolhouders. Vanavond wordt er begonnen: Leids Edu katief Centrum, Nieuwe Rijn 20b, tel: 130701. De cursus is uit sluitend bestemd voor de men sen die de boekjes niet zelf kun nen lezen; mensen die het theo rie-examen willen gaan doen, kunnen terecht bij erkende rij schoolhouders. Lezing "Een Stuckie stillegend Goet", is de titel van de lezing die vanavond in het Stedelijk Museum De Lakenhal aan de Oude Singel wordt gehouden. De spreker, dr.mr. O. ter Kuile. is werkzaam bij de Rijksdienst Beeldende Kunst en samenstel ler van de tentoonstelling 'Ne derlandse stillevens uit de ze ventiende eeuw'. Aanvang: 20.15 uur. Huursuosidie In het gebouw 'Ons Eiland' gan de Kortenaerstraat zal morgenavond een voorlich tingsavond over huursubsidie worden gehouden. Alle ouderen vanaf 55 jaar die belangstel ling hebben voor dit onderwerp zijn van harte welkom. De bij eenkomst begint om 10.00 uur. Volksdansen Clubhuis Matilo organiseert op vrijdag een volksdansinsluif voor ouderen. De instuif begint om 14.00 uur. Clubhuis Matilo is per openbaar vervoer te be reiken met NZH lijn 60 richting Leiden. Reggae In het LVC is morgenavond een reggae-avond. Er speelt een band vanaf ongeveer 22.00 uur. Verder is de zaal aangepast en zullen er speciale drankjes wor den verkocht bij de cocktailbar. Ook zal er een reggae-videofilm worden gedraaid. LEIDEN - Wethouder Kuijers (volksgezondheid) voelt voor de werkgroep 'Kind en Zie kenhuis' een subsidie van 3.000 gulden te geven. De werkgroep had hierom gevraagd en de raads- DEN HAAG/LEIDEN De pro- leden Boot (PvdA), Kramp (CDA) vincie begint volgend jaar met de en Middendorp (PSP) steunden aanleg van een nieuwe brug voor die aanvraag, zo bleek gisteren tij fietsers en voetgangers even ten dens de begrotingsbehandeling noorden van de spoorbrug over de van volksgezondheid. Middendorp Vliet aan de Kanaalweg. De nieu- wilde zelfs dat de wethouder de we brug moet de Kanaalweg met subsidie zou verhogen, het al aangelegde fietspad aan de De werkgroep 'Kind en Zieken- overkant van de brug verbinden, huis'verzorgt onder meer voorlich- Dit fietspad loopt via recreatiege- ting aan ouders van kinderen die in bied Cronesteijn naar het indus- een ziekenhuis moeten worden op- de panden te waarborgen. Dit triegebied in Zoeterwoude. genomen. Kuijers betoogde dat de gemeente op een bedrag De totale kosten van de aanleg ziekenhuizen en ziekenfondsen de van de brug bedragen 3,2 miljoen aangewezen instanties zijn om de gulden. Hiervan neemt de provin- onkosten van de werkgroep te be- cie l',6 miljoen voor haar rekening, kostigen. Mocht dat niet lukken, het rijk betaalt zes ton en de ge- dan valt er altijd nog over een subi- DEN HAAG/LEIDEN - De ge meente Leiden wil het gekraakte pand Haarlemmerweg 74 ontrui men. Om dat te bewerkstelligen heeft zij bij de president van de Haagse rechtbank een kort geding aangespannen. De gemeente wil het pand leeghebben omdat de be niet jaar^e bewoonster van het huis op nummer 72 klaagt over vochtover- last in haar woning. Het probleem is alleen grondig te verhelpen als het tussenliggende pand nummer 73 wordt gesloopt. Om kosten te besparen moet dan ook meteen pand nummer 74 tegen de grond. De raadsman van de gemeente, mr.J.H. Linskens, stelde dat indien het gekraakte pand nummer 74 moet blijven staan, de gemeente aan zowel dit pand als aan de muur van 72 voorzieningen moet treffen. Onder meer om de stabiliteit van staan de gemeente een tweede be drijfsverzamelgebouw wil neerzet ten. Voorbereidingen hiervoor ver gen volgens Linskens zo'n ander half jaar. De advocaat van de krakers, mr. L.J. Sprenger, bestreed de spoed die de gemeente met de ontrui ming zou hebben. Hij herinnerde eraan dat Leiden het rijtje huizen al sinds 1963 in bezit heeft en dat de plannen die zy ermee heeft in de loop der jaren dikwijls zijn veran derd. Hij vroeg zich af waarom de panden niet gewoon allemaal door de gemeente kunnen worden ver huurd, net zoals nu nummer 71 en 72. Nummer 70 is bewoond met een zogenoemd gedoogcontract. Woningnood 30.000 tot 40.000 gulden extra ko men te staan. "En dat is onrede lijk", aldus mr. Linskens. Hij kondigde aan dat B en W in middels hebben besloten dat e die van gemeentewege te denken, de plaats waar nu nog de huizen aldus de wethouder. Haarlemmerweg 70 tot en met 74 De gemeente loopt volgens mr. Sprenger geen gevaar dat niet ont ruimd kan worden wanneer uitein delijk toch moet worden gesloopt. Dit omdat bij het aangaan van de overeenkomst dit al de bedoeling was. In dat geval is het aangaan van een huurovereenkomst voor de gemeente gevaarloos, zo zei mr. Sprenger. De kosten voor de verschillende voorzieningen aan het pand num mer 74 bedragen volgens de advo caat van de krakers slechts onge veer 7.500 gulden. Dat bedrag zou den de krakers volgens hem best willen betalen in de vorm van huur. "Hierdoor blijft woonruimte behouden voor de nog steeds door woningnood geteisterde stad Lei den", aldus Sprenger. Hij voegde er aan toe dat de bouwplannen voor het bedrijfsverzamelgebouw wel drie tot vijf jaar voorbereiding kosten. Hij haalde tevens het Links Leiden-raadslid Hans de la Mar aan, die hem had geïnformeerd dat de sloopplannen inmiddels achter haald zijn. De la Mar had hem ver teld dat wethouder Tesselaar Van volkshuisvesting de leden van de raadscommissie afgelopen donder dag had meegedeeld dat de schade aan nummer 73 inmiddels was her steld. Buurtwerker Willem Smid zou Sprenger bovendien hebben bevestigd dat de oudere dame op nummer 72 geen last meer heeft van lekkages. Vice-president mr. Offers doet 26 november uitspraak. Prijsvraag Vrouwenkerkplein i het Valkenpad is vanmorgen officieel LEIDEN - De aanplanting van groen op het schoolplein aan het Valkenpad in de Merenwijk, om vandalisme tegen te gaan, is van ochtend niet door gegaan. De grond was te hard. De schoolkin deren, die gebruik maken van de speelplaats, houden het groen nog te goed. Het was de bedoeling dat. onder het het toeziend oog van de wet houders Van Dongen (onderwijs) en Peters (ruimtelijke ordening). vertegenwoordigers van elke klas van de drie scholen, die om het plein liggen, struiken en bomen zouden worden aangeplant. Hoe wel dit achterwege bleef, zorgden de muziek van het draaiorgel en de vele honderden opgelaten ballon nen toch voor een feestelijke omlij sting. Het schoolplein was de laatste ja ren steeds meer als openbaar plein gaan fungeren. Daarbij werd een toenemend vandalisme geconsta teerd. Om dit een halt toe te roepen werd besloten het plein opnieuw in te richten. De overdekte fietsen stalling moest het veld ruimen om dat tegenwoordig bijna alle kinde ren te voet naar school komen. Daarvoor in de plaats zijn nu zit- en speelhoekjes gekomen. De bomen en struiken die het schoolplein aan het Valkenpad weer een leefbare speelplaats moe ten maken zullen worden geplant zodra de grond weer een beetje omspitbaar is. LEIDEN - 'Een idee voor het Vrouwenkerkplein te Leiden'. Dat is het motto van een ontwerpwed strijd die is uitgeschreven door het Leids Architekten Kaffee, met de bedoeling mogelijkheden te verza melen om het verpauperde plein achter de Haarlemmerstraat een 'face-lift' te geven. De organisatoren van het archi tectencafé, een maandelijkse bij eenkomst van architecten en geïn teresseerden, lijkt het een goed idee jaarlijks een prijsvraag uit te schrijven om eikaars ideeën over architectuur en stedebouw naast elkaar te leggen en te bediscussië ren aan de hand van een concrete opdracht. Voor deze eerste keer is de keuze gevallen op het Vrouwen kerkplein omdat iedereen, sinds het plein op de fundamenten van de vroegere Vrouwenkerk achter de Haarlemmerstraat is aangelegd, het er over eens is dat het een grote gribus is. "Deze ruimte vraagt om een idee, een visie", aldus de orga nisatoren van het architectencafé. De deelnemers aan de ontwerp wedstrijd krijgen de vrije hand. Er wordt hen door de organisatoren geen streng omschreven program ma voorgeschoteld. Nadere eisen aan de invulling, het gebruik en de verschillende functies van het plein worden aan de deelnemers zelf overgelaten. De ontwerpwed strijd staat open voor iedereen, dus ook voor niet-architecten. Anoniem en haar voorkeur op het architec tencafé van 13 januari bekendma ken. Zij zal haar uitspraak met een beknopt verslag verantwoorden. De namen van de deelnemers blij ven tot na de jurering anoniem. Aanwezigen op het architecten café van 18 januari kunnen ook hun persoonlijke voorkeur ken baar maken. De daarop volgende telling zal leiden tot de uitreiking van een 'publieksprijs'. Alle uit te reiken prijzen zullen overigens symbolisch van aard zijn. Bij de gemeente Leiden heeft in tussen ook al het idee postgevat een prijsvraag uit te schrijven om het Vrouwenkerkplein aan een op- knappltfn te helpen.- D66-raadslid Hoekema stelde vorige week, in een vergadering van de raadscom missie voor ruimtelijke ordening en verkeer, een motie in het voor uitzicht waarin hij om zo'n prijs vraag zou vragen. Wethouder Peters (ruimtelijke ordening) heeft laten blijken daar niet afwijzend tegenover te staan, maar zegt met de uitvoering van zo'n motie in elk geval te zullen wachten op de inzendingen voor de, door het architectencafé uitge schreven, ontwerp-wedstrijd. "Misschien zit daar iets bij op grond waarvan we iemand kunnen vragen zijn idee verder uit te werken", aldus Peters. Het Vrouwenkerkplein kan in elk geval niet zo blijven als het er nu bij ligt, weet de wethouder ze ker. Hij mikt er op dat het plein halverwege 1986 een opknapbeurt zal krijgen. LEIDEN De Leidse Reinwardt Academie, een opleiding voor toe komstige museummedewerkers, hoeft niet te fuseren met Leidse scholen voor het hoger beroepson derwijs (hbo). Omdat fusie, op last van minister Deetman van onder wijs, wel noodzakelijk is, wil de Reinwardt Academie zich aan slui ten bij de Haagse of de Amster damse kunst-opleidingen. Burgemeester en wethouders van Leiden hebben aanvankelijk geprobeerd de Reinwardt Acade mie te bewegen zich aan te sluiten bij Leidse hbo-instellingen. Nu zijn zij bereid in te stemmen, na advies van de raadscommissie voor on derwijs, met de fusie van de acade mie met Amsterdamse Academie van Bouwkunst, Academie voor Beeldende Vorming en de Filmacademie. De mogelijkheid van fusie met de Academie voor Beeldende Kunsten en het Conser vatorium in Den Haag bestaat ove rigens nog steeds. Beide kunstopleidingen hebben zich al bereid verklaard om de Reinwardt Academie te betrekken bij hun fusie. B en W willen wel dat de Academie, met wie zij ook fu seert, in Leiden gevestigd blijft. Dit mede op grond van de samen werking met de Leidse universi teit. Aan de Leidse fusiebesprekin gen zal de Reinwardt Academie niet meer deelnemen. De medezeg genschapsraad van deze school had dit al eerder kenbaar gemaakt. Omdat B en W van Leiden deze raad slechts kunnen passeren via de geschillencommissie wat echter te veel tijd gaat kosten. Toch moet er voor 1 december 1985 een beslissing zijn genomen. Per 1 augustus volgend jaar moeten de fusies namelijk rond zijn. Minister Deetman had ook al eer der later weten dat de Reinwardt Academie moet fuseren of groeien tot meer dan 600 leerlingen, de mi nimumgrens die is gesteld aan de hbo-fusies. Anders zou opheffing het gevolg zijn. De raadscommissie voor onderwijs vergadert van avond over de fusieperikelen. K&G verhit gemoederen raadsleden Het laat de Leidse politici maar niet los: wordt muziekvereniging K G nu toch gemengd? Tijdens de begrotingsbehandeling van cul tuur dreigde Anneke Boot (PvdA), het brein achter de muzikale mei den, zelfs met een motie. Ze vond dat wethouder Kuijers niet erg op schoot met het onder druk te zet ten van K&G om ook meisjes in de gelegenheid te stellen lid van deze vereniging te worden. Dat ging Laila Driessen (WD) te ver. "Ik verbaas me erover dat het raadslid Boot, dat mijns inziens te récht altijd heeft gepleit voor za ken als VOS-cursussen en het Vrouwenhuis, nu K G een beleid wil voorschrijven. Wanneer ze in stemt met gesubsidieerde instellin gen, die desondanks niet voor ie dereen toegankelijk zijn, kan ze K G toch ook zijn gang laten gaan? Leven en laten leven, dat is mijn motto". Driessen zei vertrouwen te hebben in de beraadslagingen van Kuijers met K&G. "Ik voel totaal geen urgentie in mij opkomen om vooruit te lopen op de zaken die zij gaan doen". Boot antwoordde dat zaken als VOS-cursussen en Vrouwenhuis al in hun opzet getuigen van een be paald publiek. "Maar een muziek vereniging heeft toch niet het recht meisjes het lidmaatschap te ont zeggen? Tenzij ze vals spelen na tuurlijk". De schermutseling tussen beide dames was in elk geval een klein opwindend intermezzo in de saaie begrotingsbehandeling. Maar wet houder Kuijers ging het op een ge geven moment te ver: "Dames, da mes", trachtte hij de kijvende vrouwen te sussen. Toen dat uit eindelijk gelukt was, kreeg C. Kramp (CDA) het woord. Nuffig begon ze met: "Na deze dissonan ten....", om vervolgens over te gaan tot de orde van de begrotingsbe handeling. Bloed verraadt brokkenmaker LEIDEN - Druppeltjes bloed heb ben de Leidse politie vannacht op het spoor gebracht van de bestuur der van een auto die, omstreeks drie uur, de winkelruit van een bloemenzaak aan de Breestraat aan gruzelementen had gereden. De bestuurder, een 23-jarige Lei- denaar, bleek een paar borrels op te hebben en de macht over het stuur te zijn kwijt geraakt. Hij was gewond aan beide handen en is la ter overgebracht naar het Diaco- nessenhuis. De politie trof aanvankelijk al leen een lege, totaal vernielde auto zonder kentekenplaten aan. Het bloedspoor leidde haar echter naar het Huigpark. Daar trof zij twee knapen aan, waaronder de be stuurder van de auto. Een derde in zittende werd later in zyn woning aangehouden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4