Werkloosheid in Leidse regio daalt geleidelijk Extraatje van 1,5 miljoen voor arbeidsbureau 'TSPEL MUGGEN JACHT: DAT IS NIEUW, LEUK EN HEEL VOORDELIG BIJ INTERTOYSI DUS 3 MUGGEN INI KLAP. ROB GORRIS. Computer bedreiging voor banen vrouwen DE HOOGWAARDIGE TECHNIEK IS VAN LEGO, DE LAGE PRIJS VAN INTERTOYS. WOENSDAG 20 NOVEMBER 1985 LEIDEN - Het gewestelijk arbeidsbureau kan dit jaar on geveer anderhalf miljoen gulden méér uitgeven voor werk- gelegenheidsmaatregelen dan het eerder had verwacht. De gezamenlijke arbeidsbureaus in de provincie Zuid-Hol land hebben hiervoor namelijk minder geld opgemaakt dat het rijk beschikbaar had gesteld. Het resterende geld is en wordt verdeeld onder de arbeidsbureaus die nog wel werkgelegenheidsprojecten op stapel hebben staan. Aanvankelijk had het gewestelijk arbeidsbureau (GAB) 4,4 miljoen gulden in kas voor werkgelegen- heidsmaatregelen. Van de ander half miljoen gulden die het nu ex tra krijgt, wordt vijf ton gestoken in projecten voor zogeheten aan dachtsgebieden. Deze projecten zijn bestemd voor enkele wijken in Leiden waar de werkloosheid naar verhouding het hoogst is. Door middel van scholingsmogelijkhe den en werkgelegenheidsprojecten hoopt het GAB samen met de ge meente Leiden betere kansen te scheppen voor de werklozen in die wijken. Het GAB kon aanvankelijk een miljoen gulden hieraan bijdragen. Dat wordt nu anderhalf miljoen. Ook de gemeente Leiden stelt een Nieuwe cursus voor typisten zpnder werk LEIDEN - Het centrum voor admi nistratieve vakopleidingen voor volwassenen (caw) in Leiden be gint binnenkort samen met het ar beidsbureau een cursus tekstver werking. Met deze cursus hoopt het caw werkzoekende typisten bijscholing te geven, opdat zij snel ler in aanmerking kunnen komen voor een baan. Voor deze algemene cursus kun nen werklozen en mensen die werkloos dreigen te worden zich aanmelden. De cursus staat in principe open voor mensen uit de arbeidsbureau-rayons Leiden, Al phen en Lisse. Het caw, dat eind dit jaar begint, gaat ook de moge lijkheid bieden om voor of in sa menwerking met bedrijven, spe ciale bijscholingsprogramma's voor administratieve beroepen op te zetten. Het centrum is geen 'normale' onderwijs-instelling. De nadruk bij het caw komt vooral op het geven van 'praktijk-ervaring' aan de cur sisten door middel van zogeheten kantoor-simulatie-bedrüven. Op deze manier kunnen de cursisten later met een zo kort mogelijke in- werktijd aan de slag in bedrijven. aanzienlijk bedrag beschikbaar voor deze projecten. Startersboot Het gewestelijk arbeidsbureau heeft verder een extra 550.000 gul den gekregen voor onder meer bij zondere regionale projecten. Daar uit heeft het GAB bijvoorbeeld een bijdrage gegeven voor de starters boot die de Kamer van Koophan del heeft laten aanmeren in Al phen, Leiden en Lisse. Verder is dit extra geld bestemd voor een centraal congres- en vergaderbu reau - een plan van de gemeente Leiden. Ook stelt het arbeidsbureau geld beschikbaar voor het centrum voor beroepsbegeleiding en beroepso riëntatie dat binnenkort in Leiden wordt verwezenlijk. Tevens wordt geld gegeven voor de uitbreiding van het academisch bedrijven cen trum (ABC) bij de Leidse universi teit, het project management-plan- winkel en voor de beroepenmani- festatie die de Kamer van Koop handel volgend jaar houdt. In principe heeft het arbeidsbu reau met de gemeente overeen stemming bereikt om 30 jongeren te werk te stellen met zogenoemde leer-arbeidsovereenkomsten. De jongeren worden te werk gesteld bij de stadsvernieuwing. Het GAB krijgt hiervoor van het rijk waar schijnlijk tussen de vier en vijf ton. Tijdelijke toename Duin- en Bollenstreek LEIDEN - De restauratie van de Bethlehemskerk aan de Lammermarkt is in volle gang. Bijna twee weken geleden zijn de restaurateurs begonnen, boven in de kerk waar vooral het dak heel wat arbeidsuurtjes zal gaan vergen. Volgend jaar mei moet de 1,3 miljoen gulden kostende klus ge klaard zijn. De Pinksterbeweging zal dan het gebouw betrekken. (foto Holvast) Film roman Wolkers: première in Leiden? LEIDEN - Wanneer eind volgend jaar in de Lakenhal een overzichts tentoonstelling van het werk van Jan Wolkers wordt gegeven, zal misschien aan de overkant van de Oude Singel, in de Leidse Schouw burg, de speelfilm 'Terug naar Oegstgeest', naar een roman van Wolkers, in première gaan. Wet houder Kuijers (cultuur) deelde dit gisteravond mee tijdens de begro tingsbehandeling naar aanleiding van vragen hierover door het raadslid Hoekema (D66). Of het zal lukken is nog maar de vraag, want de producent moet daarmee in stemmen. Jan Wolkers lijkt er wel voor te porren, gezien zijn positie ve reactie tegenover een Leidse de legatie. Die was naar Texel afge reisd om met de beeldend en schrijvend kunstenaar over de ten toonstelling te praten. Wellicht on der invloed van een Leidse borrel, die de delegatie hem overhandig de, leek het Wolkers een aardig idee om de première van zijn film in Leiden te laten plaats hebben. LEIDEN/STREEK - De werkloosheid in de Leidse regio en de duin- en bollen streek is de afgelopen maand met ruim 100 perso nen gedaald. Die daling komt volledig voor reke ning voor de Leidse regio. In de duin- en bollenstreek steeg de werkloosheid met 80 mensen. Doorgaans dalen juist de werkloos heidscijfers in de bollenstreek sneller dan in de Leidse regio. Di recteur C. van der Zwet van het Lissese arbeidsbureau vermoedt dat de stijging in deze regio gedu rende de afgelopen maand dan ook van voorbijgaande aard is. In oktober melden zich 1804 mensen aan als werkloos, verhou dingsgewijs eenzelfde aantal als in september. Het aantal nieuwe va catures viel in oktober enigszins te gen: in totaal ruim 400. Vorige maand werd vooral in de bouwnij verheid, door industriële bedrij ven, handels- en horeca-onderne- mingen en de niet-commerciële dienstverlening om arbeidskrach ten gevraagd. De werkloosheidsontwikkelin gen onder mannen vertoonde de vorige maand het inmiddels ge bruikelijke beeld. In de bouw, han del en vervoer daalden de aantal len werklozen betrekkelijk snel. De kantoorsector en het onderwijs bleven enigszins achter. Ook de ca tegorie 'algemene dienst' - waarin voornamelijk mensen zijn begre pen die zijn aangewezen op onge schoolde handarbeid - vertoonde slechts een trage afname. Bij de verzorgende beroepen is helemaal geen afname te constate ren. Deze categorie, met 375 werk loze mannen, verdient daarom de nodige aandacht, aldus de arbeids bureaus in Leiden en Lisse. Eenzijdig Het valt de Leidse en Lissese ar beidsbureaus op dat vrouwelijke werklozen vrij eenzijdig zijn ge richt: ze zoeken vooral werk in de dienstensector. De beroepsgroe pen horeca, huishouding, handel, kantoor, onderwijs en verzorging omvatten 78 procent Kran de totale werkloosheid. Mede daardoor pro fiteren vrouwen minder van de economische opleving dan werklo ze mannen. Sinds vorig jaar is de werkloosheid onder mannen ge daald met 17,7 procent. Onder vrouwen was die daling slechts 8,9 procent. Ten opzichte van vorig jaar okto ber is de totale werkloosheid in de Leidse regio en de duin- en bollen streek met ongeveer 2000 personen gedaald. Dat beeld is overigens iets te rooskleurig omdat sinds vorig jaar mensen van 57,5 jaar en ouder zich niet meer hoeven in te schrij ven als werkzoekende. Toch, de daling van de jeugd werkloosheid met 1100 mensen ADVERTENTIE R Aanzetten! Het muggennest draait... de muggen zwermen uit. Wat een aktie! Wie behaalt de meeste punten? Mannen Vrouwen sept. 1985 okt. 1985 sept. 1985 okt. 1985 Alkemade 152 152 96 96 Katwijk 589 555 260 252 Leiden 4223 4181 2226 2216 Leiderdorp 373 358 198 201 Oegstgeest 237 223 170 149 Rijnsburg 113 116 70 75 Valkenburg 22 18 22 16 Voorechten 344 327 202 187 Warmond 69 69 41 34 Zoeterwoude 96 93 74 67 Overige 6 8 8 6 Rayon Leiden 6224 6100 3367 3299 Hillegom 259 270 179 187 Lisse 241 220 159 189 Noord wijk 395 418 249 251 N oordwijkerhout 178 177 133 139 Sassenheim 134 160 101 113 Voorhout 96 84 40 37 Overige 1 I 2 2 Rayon Lisse 1304 1329 863 918 Totaal Gewest 7528 7429 4230 4217 sinds vorig jaar duidt er volgens de arbeidsbureaus op dat de werkge legenheid duidelijk aan het verbe teren is. Overigens merken de ar beidsbureaus hierbij op dat het aantal langdurige werklozen vanaf 23 jaar en ouder nog steeds toe neemt. De indruk bestaat dat be drijven en instellingen oudere werknemers inruilen voor jongere. Mensen van 35 jaar en ouder die nu werklbos worden, hebben grote kans dat zij langdurig zonder werk blijven. Uit cijfers van de arbeidsbureaus blijkt dat de grootste groep langdu rig werklozen tussen de 23 en 29 jaar oud is, in totaal bijna 3400 mensen. Van de ruim 12.000 men sen die als werkloos staan inge schreven in Leiden en Lisse heeft bijna de helft al langer dan een jaar geen baan meer. Het grootste deel van hen zijn mensen met een laag opleidingsniveau. Arbeidsbureau-directeuren Tib- be en Van der Zwet zien overigens niet zo veel heil in allerlei loonsub sidies voor langdurig werklozen. In de Tweede Kamer zijn hiervoor voorstellen ingediend. Tibbe en Van der Zwet denken dat met der gelijke subsidies slechts een be trekkelijk gering aantal mensen aan het werk kan worden gehol pen. HZij zien meer in het aanstel len van een groter aantal vakbe kwame bemiddelaars bij de ar beidsbureaus. Het probleem is echter dat de bureaus juist op het aantal bemiddelaars moet bezuini gen. ADVERTENTIE Al 20 jaar een dijk van een dealer. Hoge Rijndijk 278 2314 AL Leiden tel.:071-896000 ZIE ADVERTENTIE BMW OP PAGINA 20 Onderzoek in Zuid-Holland wijst uit DEN HAAG/LEIDEN - Automatisering bedreigt de werkgelegenheid - van vrouwen in Zuid-Holland. Niet alleen in aantallen arbeidsplaatsen, maar ook in de kwaliteit ervan. Het onvermijdelijke gevolg hiervan is een verzwakking van de arbeidspositie van vrouwen. Dit is de conclusie van de werkgroep Arbeidsvraagstukken en Welzijn van de Leidse universiteit in het onderzoek Micro-electronika, automati sering en vrouwenarbeid in de provincie Zuid-Holland. Het onderzoek naar de toekomstige arbeidspositie van vrouwen in de provincie is ver richt in opdracht van de provinciale Stuurgroep Emancipatie. Uit het onderzoek blijkt dat de arbeidsmarkt duidelijk is gescheiden naar sexe. Ondanks het feit dat sinds de jaren zestig steeds meer vrouwen buitenshuis zijn gaan werken, nemen zij in vergelijking met mannen een achtergestelde positie in. Veel vrouwen zijn werkzaam in de dienstverle nende sector en vaak in lagere functies. In Zuid-Holland is 70 procent van de produktie afkomstig uit de dienst verlenende sector. Juist in deze sector, waar vanouds veel vrouwen werk zaam zijn, zal automatisering de structuur van de arbeidsplaatsen sterk veranderen in een voor vrouwen ongunstige zin. Dus als corrigerende maatregelen uitblijven dreigen moderne technologieë de arbeidsmarkt positie van vrouwen te verslechteren, zo concluderen de onderzoekers. Subsidies, voorkeursbehandeling en het scheppen van extra kansen door de provincie kunnen bijdragen aan een verbetering van die positie voor vrouwen. De Stuurgroep Emancipatie van de provincie Zuid-Hol land vindt dat er op provinciaal niveau voldoende aanzetten kunnen wor den gegeven voor een beleid dat is gericht op een actieve deelname van vrouwen aan automatiseringsprocessen. Nadat diverse statencommissies zich over het rapport en zijn aanbeve lingen hebben gebogen zullen GS een standpunt ero ADVERTENTIE De Technic® Basisdoos "Pers kracht" Nr.8040 met o.m matische pomp- en zuigelementen. Met behulp van lucht kun je verschillende modellen bewegen Vanaf 8 jaar. Kastanjekade (1Kastanjekade (2) De bewoners van de Kastanjeka de kregen onlangs een schrijven van de gemeente in de bus. Het betreft een enquête over de ver keerssituatie in hun straat. "In 1981 heeft de Kastanjekade een nieuwe vormgeving gekregen", schrijft verkeersambtenaar C.N. van Groeningen. "De toen uitgevoerde plannen hadden tot doel het sluipverkeer (De Sitterlaan-Vijf Meilaan) uit de straat te weren en het leefkli maat te verbeteren". "Dat het weren van het sluip verkeer niet helemaal is gelukt kunt u zelf op de Kastanjekade ervaren. Ondanks het feit dat de straat door de huidige inrichting onaantrekkelijk is voor autover keer rijden er toch nog ongeveer veertienhonderd auto's per dag doorheen". Waarna Van Groeningen schrijft dat de gemeente tot de conclusie is gekomen dat er vier mogelijkheden bestaan om het sluipverkeer geheel of gedeelte lijk te weren. Of de bewoners maar willen kiezen. Toen straatbewoner G.M. Seijn de enquête las werd hij razend. "Ja, werkelijk, dat is niet over dreven: ik werd razend. Waren ze nou helemaal gek geworden". Nog nooit, nog nooit in zijn lange loopbaan als gemeenteambte naar had hij er ergens heftig te gen geprotesteerd, maar nu zou den ze van hem horen. "In 1981 heeft de afdeling ver keer inderdaad iets aan de Kas tanjekade gedaan", vertelt hij. "Ze hebben zogenaamde snel- heidsvertragende zaken aange bracht: er werden wat tóngen uitgezet, een paar bloembakken en bovendien werden er vernau wingen gemaakt". "Op die manier dachten ze de situatie te kunnen verbeteren. Een paar bloembakken, een paar tongen, heus, het was voldoende om het sluipverkeer uit de straat te houden", reconstrueert Seijn op ironische wijze de plannen van de gemeente. "Op twee december 1980 hebben wij een bewonersvergadering ge had. Daar was een ambtenaar bij. Wij hebben toen gezegd: de maatregelen die jullie willen, zijn niet voldoende, want jullie hand haven het tweerichtingverkeer. Eenrichtingverkeer, dat is de op lossing; de hele buurt was het daarover eens". "Ze zouden ons voorstel' nog wel eens bekijken, maar we hoorden een tijd niets meer van ze. Daarom hebben' wij in 1981 weer een brief naar de gemeente gestuurd. Daarin werd gerefe reerd aan een eerder schrijven van ons en nog eens duidelijk ge steld: eenrichtingverkeer vanaf de Herenstraat richting Lam- menschansweg is de enige oplos sing". "We hebben nooit meer wat ge hoord. Pas dit jaar werden er weer wat beloftes gedaan, maar die zijn niet ingelost. Goed, veer tien dagen geleden besloot ik om de afdeling verkeer maar eens op te bellen om te vragen hoe het er nou mee stond. Ik kreeg Van Groeningen aan de telefoon. Komt goed uit dat ik u spreek, zei hij, want we gaan een enquête rondsturen"; "Een enquête? Ik was echt ver baasd. Ja, was het antwoord, de bewoners krijgen een aantal va rianten voorgelegd. Twee daar van hebben betrekkinè op een richtingverkeer. En toen barstte de bom: ze weten toch wat wij willen! Al jarenlang! Eenrich tingverkeer. Die enquête is dus gewoon papierverspilling". "Diè twee andere varianten van hun - afsluiting in het mid den en een combinatie van een- en tweerichtingverkeer zijn ove rigens onzinnig: op die manier verleg je het euvel, zadel je een andere buurt met de problemen op". "Wat mij trouwens ook stoort is het feit dat die enquête is opge steld in ambtenarentaal. Dat kan toch niet; u moet bedenken: er wonen zeer veel oude mensen in de buurt en die kunnen echt geen touw vastknopen aan dat Kastanjekadebewoner Seijn: "Ze weten al jaren lang wat wij willen: eenrichtingsverkeer verkeerstaaltje. En nu even afge zien van het feit dat ze al lang we ten wat wij willen: als ze de buurt aan het woord willen laten, waar om beleggen ze dan geen bijeen komst in het buurthuis?". "Weet u wat ik trouwens ook schandalig vindt? Wij hadden een week de tijd om die enquête in te vullen. Te bedenken dat zij vijf jaar de tijd hebben genomen om met voorstellen op de prop pen te komen die wij al lang had den voorgesteld!" Wordt vervolgd aangezien ver keersambtenaar Van Groenin gen niet voor commentaar be reikbaar was. Hij is op cursus. Dampen Over de garage aan de Volmolen gracht 6 hebben we al een paar keer geschreven in deze rubriek. Het begon allemaal met vragen van PPR-raadslid Van Lint. Hij wees het gemeentebestuur er op dat de bewoner die boven de ga rage woont 's ochtends veel last had van uitlaatdampen. "Dagelijks wordt de vrachtwa gen met dieselmotor om 06.30 uur resp. 07.30 uur gestart en wordt enige tijd stationair draai ende gehouden. Hierdoor wordt de bewoner ernstig in zijn nacht rust gestoord. Bovendien wordt de slaapkamer met uitlaatgassen gevuld, welke circa één uur blij ven hangen. Volstrekt duidelijk is dat sprake is van ernstige over last, gezondheidsrisico's en brandgevaar", schreef Van Lint. Hij wees er ook op dat de be woner van het kastje naar de muur was gestuurd. Van Lint eindigde zijn schrijven met een wens: hij hoopte dat de garage na 10 september niet meer als zoda nig zou worden gebruikt En wat gebeurde er? Ondanks mijn vragen, aldus het raadslid enige tijd later, ondanks de vele bezoeken van de bewoner aan het stadsbouwhuis, ondanks de brief van de brandweer met het verzoek het gebruik als autostal ling met onmiddellijke ingang te doen stoppen, is er niets wezen lijks gebeurd. inmiddels had een ambtenaar al laten weten dat er volgens hem op korte termijn niets aan het probleem zou kunnen worden gedaan, dus dat zag er fraai uit voor de bewoner. Van Lint kreeg onlangs een brief van het gemeentebestuur. Wat stond daar in? "Dat het pro bleem is opgelost", antwoordt een stadhuisvoorlichter. "De ge bruiker van de garage is terugge gaan naar zijn oude ruimte aan het Verversplein". "Die garage moest hij indertijd verlaten in verband met bouwac tiviteiten. De gemeente heeft toen de Volmolengracht als alter natief voorgesteld. Het bouwen in de buurt is zo snel gevorderd dat die man weer terugkon". En wat gaat er nu met de gara ge - eigendom van de gemeente - gebeuren? "Voor die garage moet nog een bestemming wor den gevonden. Er schijnt sprake van te zijn dat de politie 'm in ge bruik gaat nemen: die komen daar immers in de buurt te zit ten".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3