5 Berkheide verdient een betere bescherming CDA: lasten laag houden Klein chemisch afval Leiderdorp ingezameld Werkgroep na tien jaar onderzoek in duingebied tussen Katwijk en Wassenaar: Blom eerste 'man' WD Oegstgeest Bezemer deelt wethouderschap met Keijzers PAGINA 2 REGIO LEIDEN WOENSDAG 20 NOVEMBER 1985 LEIDERDORP - Inwoners van Leiderdorp kunnen vanaf vol gende week maandag hun klein chemisch afval in een speciale ecotainer kwijt. De bak staat opgesteld bij de ge- meentewerf aan de Simon Smitweg. Het chemisch afval kan elke werkdag worden ingeleverd: op maandag van negen tot twaalf en van twee tot zes, op dinsdag tot en met vrijdag van negen tot twaalf en twee tot vier. Op de verpakking dient wel te worden aangegeven wat de inhoud is. Dat kan onder meer fotochemicalièn, medicij nen, verfresten, batterijen, oliën, bestrijdingsmiddelen en cosmetica zijn. Zowel Leiderdorpse particu lieren als bedrijven kunnen hun chemisch afval er in kwijt. De ecotainer is morgenavond al te bezichtigen op de informa tiemarkt in sportzaal 'Op Dreef. Behalve dit 'gevaarte' presenteren zich daar zo'n 70 verenigingen en instellingen, drie dansgroepen, de politie (inbraakpreventie), brandweer (open haarden) en gemeente. Wethouder Gehner opent de markt om zeven uur. Demon straties zijn te verwachten om half acht (volksdansen, Sjelter), acht uur (balletschool Margriet de Jong) en negen uur (Sjelter- square-dancers). Nieuw bij de tweejaarlijkse markt is de aanwezigheid van omroep Rijnland. Zoeterwouds wethouder numiner één op de lijst ZOETERWOUDE - A.R. van der Heyden, wethouder van Zoeterwoude, staat nummer één op de kandidatenlijst van het CDA. Achter hem komen de huidige raadslid R. Hoge- nelst en C. Roessen. De plaat sen van de raadsleden Laman en Belt worden 'ingeruild' om dat zij zich niet meer herkies baar stellen. Nummer vier en vijf zijn nu achtereenvolgens M.T.A. van Bemmelen en J. Berkouwer-van der Laan, ter wijl een zesde plaats is wegge legd voor J.W.M. van der Salm. Aldus heeft het CDA-Zoeter- woude vastgesteld tijdens een ledenvergadering. Ook het verkiezingsprogramma is besproken. Over enkele weken volgt de definitieve vaststelling Duidelijk is al wel dat de chris ten-democraten een verhoging van de gemeentelijke tarieven niet toe laatbaar achten. De lasten voor de burgers moeten zo laag mogelijk blijven. Wellicht dat de gemeente zelf goedkoper uit is door een aan tal taken af te stoten: het CDA wil een onderzoek gaan doen naar die zogeheten 'privatisering', het door schuiven van gemeentelijke taken naar particulieren. Wat het dorp betreft: dat moet groen blijven. Het polderland schap moet in stand worden ge houden. In dit verband stelt het ontwerp-programma dat het de agrarische ondernemingen wordt toegestaan op nieuwe ontwikkelin gen en marktverhoudingen in te spelen. Uitgangspunt bij de huizenbouw in Zoeterwoude moet de eigen wo ningbehoefte zijn. Extra oog wil de partij hebben voor de huisvesting van jongeren, tweepersoonshuis houdens en bejaarden. Vooral die laatste categorie baart zorgen, want. stelt de partij, het aantal ou deren in Zoeterwoude zal procen tueel sterk toenemen. Dus dienen openbare gebouwen beter toegan kelijk te worden gemaakt en moe ten er woningen komen voor ge handicapten en bejaarden. Verkeer Het CDA is van mening dat het verkeersplan in z'n geheel moet worden uitgevoerd. Maar eerst moeten de Zoeterwoudenaren de gelegenheid krijgen hun zegje over het plan te doen. Bijvoorbeeld via een hoorzitting. Wat verkeer verder betreft: het aantal fietspaden moet worden uit gebreid, vindt het CDA. Prioriteit daarbij is de aanleg van een fiets pad langs de Weipoortseweg, rich ting Ommedijkseweg. Onderzoek naar effect schermen LEIDERDORP - Hebben de geluidsschermen op het stuk rijksweg A4 dat door Leider dorp loopt wel effect? Over die vraag mag onderzoeksbureau DHV zich gaan buigen nu de aanleg van de schermen (ter hoogte van de Hoofdstraat) een feit is. Burgemeester en wet houders van Leiderdorp heb ben de opdracht aan het bureau inmiddels verstrekt. Het effect van de geluids schermen, waarom door omwo nenden jarenlang was ge vraagd, wordt op voorhand door sommigen in twijfel ge trokken. Naar verluid is de her rie die het drukke verkeer op de rijksweg veroorzaakt voor directe omwonenden wel draaglijker geworden. DHV moet nu uitsluitsel ge ven. Wanneer het onderzoek is afgerond is nog niet bekend. WOENSDAG Leiden Kapelzaal K&O-gebouw - Oude Vest, re cital claveciniste Guusje Campagne, 20.15 uyr. Schouwburg - Oude Vest, 20.15 uur, amateurtoneel: De EX-Jonkies met 'Kees de jongen'. Laktheater - toneelgroep Vakgroep Frans: St. Lazare, 20.30 uur. De Lakenhal - Dhr. Ter Kuile spreekt over de ontwikkeling van het Neder lands stilleven, 20.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, 'The world according to Garp', 20 en 22.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, 'Les Muzenhof - Gordijnsingel, lezing 'be klimming Mount Everest' door Bart Vos, 20 uur. Gebouw Zijlkwartier - Van der Marck- straat, tentoonstelling film- en fotoclub Daguerre, 19-22 uur. De Sjelter - Heemraadlaan 67, vrouwen- ontmoetingsavond over deeltijdbanen en terugkeer op de arbeidsmarkt, 20 Voorschoten De Werf - Schoolstraat, lezing over rea geerbuisbaby's, 20 uur. _J volgt de definitieve vaststelling. ningbehoefte zijn. Extra oog wil de ting Ommedijkseweg. _J WASSENAAR/KATWIJK - Toen enige biologiestudenten in de jaren zeventig het gebied Berkheide uitkozen als on derzoeksterrein vonden ze daar niet de ongerepte natuur die ze voor ogen hadden. De kwetsbare duinen tussen Kat wijk en Wassenaar bleken een vrijplaats voor tal van zaken die in de bebouwde kom verboden zijn. "Berkheide was een lustoord voor wilde recreatie, eierrapers, stropers en jagers en de waterwinning" kijkt een van die biologen, Albert Salman, op de eerste kennismaking terug. Deze ervaringen vormden tien jaar geleden de aanzet voor de oprich ting van de werkgroep Berkheide. Een gezelschap natuurliefhebbers dat zich in eerste instantie ten doel stelde de waarde van het duinge bied in kaart te brengen. "Er waren voldoende aanwijzingen om aan te nemen dat Berkheide niet het waardeloze stuk grond was waar voor het werd gehouden", vertelt Theo Verstrael van de werkgroep. Nu het tienjarig bestaan van de werkgroep kan worden gevierd, is die indruk meer dan alleen maar bevestigd. Uit de onderzoeken die de afgelopen periode zijn verricht naar de hier voorkomende planten, vogels, mossen, insecten, paddes toelen en zoogdieren, bleek dat Berkheide een waardevol natuur gebied is dat een beter lot verdient. De werkgroep heeft zich daar vanaf het eerste moment voor inge zet en bij het opmaken van de ba lans over de afgelopen tien jaar kan worden vastgesteld dat de huidige groep van rond de dertig biologen en 'vogelaars' inmiddels erg veel heeft bereikt. Niet alleen in Berk heide, maar indirect ook in andere duingebieden langs de kust. De werkgroep stond immers aan de basis van de oprichting van de Stichting Duinbehoud, de organi satie die sinds 1977 de activiteiten van plaatselijke natuurbescher- mingsgroepen coöordineert. 'Berk heide' is als commissie bij deze stichting aangesloten. Waterwinning van het gebied Berkheide, toen nog eigendom van de rijksdienst der domeinen, werd aan het begin van de jaren zeventig vrijwel niets gedaan. "In Berkheide kon en ge- door Dick van der Plas beurde van alles", vertelt Albert Salman. Veel daarvan gebeurde volgens de huidige secretaris van de werk groep Berkheide uit onwetend heid. "Dan denk ik bijvoorbeeld aan de activiteiten in het kader van de waterwinning. In die jaren leef de nog het idee dat de capaciteit van de Leidse Duinwater Maat schappij moest worden uitgebreid tot 40 miljoen kubieke meter. Ie dereen geloofde daarin, ook de na tuurbeschermers. En omdat Berk heide toch niet zoveel voorstelde, moest dat daar maar gebeuren". Toen de leden van de werkgroep het gebied Berkheide voor het eerst bezochten werd er keihard aan die capaciteitsuitbreiding ge werkt. "We dachten eerst dat er een snelweg werd aangelegd", ver telt Verstrael. "Dat bleek achteraf een nieuw kanaal te zijn dat dwars door het Parlevlietbos ging". Ook jagers en stropers hadden het gebied verder nagenoeg 'vogel vrij' verklaard. Salman: "Hele woeste taferelen speelden zich hier af. Er was een jachtopziener die schoot op alles wat bewoog en oog- Aan een daadwerkelijk beheer jes had, terwijl grootscheepse, ille- speeld bij de overname van dit ge bied door Staatsbosbeheer, twee jaar na onze oprichting", vertelt Al- bert Salman. De aanstelling van de nieuwe be heerder betekende zonder meer een verbetering. Staatsbosbeheer ontwikkelde een beheersplan voor het duingebied en voor de werk groep Berkheide waren er vol doende mogelijkheden om haar stem te laten horen. Theo Ver strael: "Met Staatsbosbeheer bleek goed overleg mogelijk over zaken als het inperken van de recreatie, een padenplan en het inrichten van rustgebieden. Veel aanbevelingen van de werkgroep zijn door de be heerder overgenomen". Ook op andere terreinen is in Berkheide de afgelopen tien jaar veel ten goede gekeerd. Als voor beeld noemt Albert Salman de jacht. De schietgrage jachtopziener is inmiddels verdwenen en met zijn opvolger is volgens de leden van de werkgroep beter te leven. Toch is ook hier de situatie nog verre van ideaal. Salman: "Doordat het jachtrecht voor dit terrein voor onbepaalde tijd is verpacht aan het koninklijk jachtdepartement wordt er volgens ons nog steeds te veel gejaagd". De vos en de bunzing krijgen als concurrenten van de jagers daar door onvoldoènde kansen om het natuurlijk evenwicht in stand te houden. Drainageleiding De situatie is voor wat betreft de waterwinning ongeveer gelijk aan de jacht. Ook op dit punt is inmid dels al veel in goede banen geleid maar blijft er voor de werkgroep nog veel voor verbetering vatbaar. Albert Salman: "Wij nemen de LDM helemaal niet kwalijk wat er in het verleden is gebeurd. Maar met de huidige technieken kan er wèl op een hele andere manier wa ter worden gewonnen". De werkgroep verzet zich niet te gen waterwinning in de duinen, zo lang dat maar op een verantwoorde manier gebeurt. Salman: "Niet ver antwoord is volgens ons dat de op pervlakte-infiltratie (het pompen van water in de duinen waardoor meertjes ontstaan - red.) nog steeds wordt uitgebreid. De drainagelei ding die de LDM momenteel aan legt is ons dan ook een doorn in het oog". Voor de toekomst toont de werk groep zich op dit punt echter niet pessimistisch omdat inmiddels ook de hogere overheden, (provin cie en ryk) hebben uitgesproken dat zij de capaciteit van de opper vlakte-infiltratie willen terugbren gen. De werkgroep noemt het ook be langrijk dat de gemeente Katwijk er in slaagt met een voor de hogere overheden aanvaardbaar bestem mingsplan te komen, waarin de be langen van de natuur de voorkeur hebben boven die van de water winning. Aan een dergelijk plan wordt momenteel gewerkt, zo zeg de wethouder J. Bergman de werk groep onlangs toe. Stoomtreintje Het verlanglijstje van de werk groep Berkheide telt voor de ko mende tien jaar nog een flink aan- UI punten. De meest belangrijke daarvan zijn het nog verder terug- dringen van de belangen van de waterwinning en de jacht, en het ontwikkelen van een beheersplan dat nóg zorgvuldiger is afgestemd op de specifieke eigenschappen van het duingebied. Verstrael: "Dus bijvoorbeeld geen grootscheepse helminplant in de natuurlijke verstuivingen die ontsUan, en ook geen vergunriin- I gen verlenen aan een stichting die zo graag met een stoomtreintje door de duinen wil". Wanneer dat is bereikt zal Berk heide volgens de werkgroep een belangrijkere schakel zijn in de duinenketen langs de Nederlandse kust, dan het gebied nu al is. Muziekschool op tournee met concerten HAZERSWOUDE/REGIO - Via een concertenreeks probeert de streekmuziekschool Rijnakkoord uit Leiderdorp meer kinderen in de leeftijd van acht tot en met tien jaar betrekken bij haar werk. Vijf tienhonderd kinderen van 25 scho len uit Leiderdorp, Koudekerk, Woubrugge en Alkemade bezoe ken de komende tijd de concerten. De concertenreeks begon gister morgen in het Hazerswoudse mul tifunctionele centrum 'Het Anker'. Volgens directeur D. Vogel van Rijnakkoord moeten we de concer tenreeks niet zien als een verkapte werving van leerlingen. Het be langrijkste doel is het bekender maken van het werk van de mu ziekschool bij kinderen, die vol gens Vogel normaal niet in aanra king komen met muziek. Tijdens de concerten, die wor den gegeven door docenten van de school, worden twee werken uitge voerd: het Carnaval des Animaux van Saint Saëns en de Babar van Poulenc. In beide muziekstukken spelen dieren een hoofdrol. Een bewuste keus volgens Vogel, om dat 'het beestengebeuren' de kin deren aanspreekt. OEGSTGEEST - T.L. Blom-de Koek van Leeuwen is de lijsttrek ker van de Oegstgeester WD tij dens de komende gemeenteraads verkiezingen in maart volgend jaar. Blom is momenteel wethou der van onder meer welzijnszaken. Nummer twee op de lijst is H.A. Rijks, de huidige fractie-voorzitter van de liberalen. Twee van de hui dige fractieleden, H.S. H^jonides van der Meulen - Teuben en W. Heilbron zullen na maart '86 niet meer terugkeren in liberale gelede- Dit op eigen verzoek. De le denvergadering, begin deze week in beslotenheid bijeen, heeft hen onderaan op de kieslijst gezet. Drs. A.C.H. Kuntze, W. Nijholt en mr. N.J. Moonen, de resterende zittende raadsleden, hebben achtereenvolgens de derde, vijfde en zesde positie toebedeeld gekre gen. De huidige WD-fractie is ze- sterk. Nieuw is professor dr. H.A.C. Kamphuisen. Hij staat op r vier en zal naar alle waarschijnlijk heid kunnen debuteren in de frac tie. De zevende stek is voor me vrouw mr. I. Kotterman, lid van het bestuur van de Leidse juridi sche faculteit. Mevrouw J.M. van Vloten-Wareman, al eens eerder WD-raadslid moet het doen met een op het eerste gezicht vrij kans loze notering. Zij staat achtste. De nummers negen en tien zijn achter eenvolgens mevrouw A.E. Kerck- hoff en M.J. van Schaijck. Kinderen luisterend in 'Het Anker' v ert van de docenten i LEIDERDORP - De huidige Lei derdorpse PvdA-wethouder J. Be zemer wil tot 1988 blijven. Daarna moet de wethouderspost worden vervuld door G. Keijzers, een Lei derdorper die al actief is binnen de partij. Dat is althans het voorstel dat de kandidatencommissie van de PvdA doet aan de ledenvergade ring. Die heeft het laatste woord. Vooralsnog staat Viktor Molken- boer genoemd als lijstaanvoerder en fractievoorzitter. De huidige fractievoorzitter in de raad, M. Ho- lierhoek, schuift op naar een vierde plaats. Het andere raadslid, A. Wes- seling, staat nu Tweede en derde staan achter eenvolgens Bezemer en Keijzers, terwijl een vijfde en zesde plaats is weggelegd voor Cathrine Langen- dorff en Bram Verhoog. Daarna komen Emile Snell, Ernst Iwema, Ibrahim Ölmez en Anne Marie Wirtz. Overigens houdt de kandidatencommissie wel degelijk rekening met een uit breiding van het aantal raadszetels na de verkiezingen, volgend voor jaar. De eerste zes kandidaten heb ben in elk geval verklaard akkoord te zijn met de volgorde en een goe de basis te zien voor samenwer king na de verkiezingen. Vooruitlopend op de ledenverga dering, op 11 december in de Mu zenhof, wenst de kandidatencom missie nog geen motivering over de invulling van de lijst te geve. Men wil eerst de leden zelf inlich ten. Leiderdorpse fotoclub voor het voetlicht LEIDERDORP - 'Fotografie is te kenen en schilderen met licht', zo staat er te lezen onder het brief hoofd van de Leiderdorpse foto- en filmclub 'Daguerre'. Een club die 35 jaar geleden het levenslicht zag toen enige enthousiaste Leider dorpse 'fotovrienden' de handen ineen sloegen. Nu. in 1985. telt 'Daguerre' 35 actieve leden die op maandagen bij elkaar komen in het Zijlkwartier. In datzelfde Zijlkwartier wordt de jubileum-tentoonstelling ge houden. Onder de noemer 'Portret van een fotoclub' is zowel zwart wit als kleurenwerk van de leden te zien in een breed scala van foto grafische technieken. Een aparte plaats op de expositie is ingeruimd voor de produkten van Leiderdorpse scholieren. Zij zijn benaderd om mee te doen aan een fotowedstrijd met als op dracht: wie maakt de leukste, gek ste, mooiste of origineelste klasse foto. Zaterdag, 23 november om vijf uur, wordt de winnende groepsfoto aangewezen. De ten toonstelling zelf is tot en met zon dag 24 november te bezichtigen. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES ABONNEMENTEN per maand, aan huis bezorgd per maand, per post (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8,30-17.00 uur (071)144941 Voor inlichtingen over advertenties (uitge-i zonderd Sleuteltjes) na kantoortijden: C.' Juffermans-Duyverman, tel. 071-893256: A. Kluppel, tel. 071-763088. F. Terwijn, tel. 02522-14192. D. Vink, tel. 079-412440. SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16 30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) REDACTIE automatische betaling), per kwartaal, aan huis bezorgd per post (binnenland) per halfjaar, aan huis bezorgd per jaar, aan huis bezorgd per post (binnenland) 22,10 30,00 mogelijk met 65,70 89,30 1 131,40 250,90 345,20 t 1.00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v, Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11. 2221 JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot W. Dijkman (fotograaf) Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen. Parijs, Was hington, Rome, Madrid. Mexico-City. Tel Aviv en Beiroet, Een voorbeeld van wat er door de waterwinning in de duinen kan worden aangericht. Het Parlevlietbos in het gebied Berkheide werd door het inpompen van water letterlijk verdronken. Nu het door de aanleg van een e drainageleiding weer droog staat, biedt het voormalige bos deze aanblik. (foto Edwin Huge) gale jachtpartijen orde van de dag waren" Op de duinweiden werd gevoet- onder bald en gekampeerd, in de meer tjes werd naar hartelust gezwom men en gevist. Er lag een uitge strekt net van illegale paadjes, de hellingen werden stukgelopen en de zich daardoor uitbreidende ver stuivingen gaven bepaalde delen van het duingebied de aanblik van een woestijn. Broedpopulaties Met verantwoord wetenschappe-| lijk onderzoek hebben de natuur liefhebbers sinds de oprichting in 1975 gewerkt aan pogingen de bijvoorbeeld denken dan aan de in vloed van zee en wind, waardoor verstuivingen ont staan, en een natuurlijk schomme lende waterstand. Ook het herstel van het natuurlijk evenwicht, met roofdieren als de vos en de bun zing, hoort daarbij. Deze dieren moeten in dit gebied kunnen voor komen zonder direct als een con current van de jager te worden ge- Een streven dat de moeite waard was, zo bleek uit de resultaten van de onderzoeken die de werkgroep in het duingebied heeft verricht. Theo Verstrael: "Berkheide bleek nog veel waardevoller dan wij Berkheide weer de status te geven eerste instantie dachten. In dit ge- van een zo ongerept mogelijk tuurgebied. Secretaris Salman: "Voor ons was ontzettend belangrijk dat de natuurlijke processen die voor de duinen van belang zijn, zich hier ook daadwerkelijk weer zouden kunnen voltrekken. Dan moet je bied komen bijvoorbeeld de be langrijkste broedpopulaties van moerasvogels in westelijk Neder land voor. Leden van onze werk groep hebben hier verder van an dere soorten in totaal 110 verschil lende broedparen gesignaleerd, I tot de vaste be woners behoren. Daarnaast zijn er nog eens 160 verschillende vogel soorten gezien die het gebied als rustplaats gebruiken". Ook wat plantengroei betreft is Berkheide bijzonder waardevol. Er zijn bijna 600 verschillende soorten aangetroffen, waaronder een aan tal zeer zeldzame. Verstrael: "Als je dan bedenkt dat er in heel Neder land zo'n 1300 soorten voorkomen is de verscheidenheid in dit na tuurgebied bijzonder groot". Andere bijzonderheden van Berkheide zijn de grote duinroos- vlakten en de hoogteverschillen, met vooral aan de noordhellingen van de duinen een zeer rijke plan tengroei. Met de eerste uitkomsten van de onderzoeken gingen de leden van de werkgroep naar tal van officiële instanties, die zich behoorlijk ver rast toonden over het feitenmate riaal dat over Berkheide op tafel werd gelegd. "Ik weet zeker dat ons onderzoek een rol heeft gë-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2